oese raad wil geen Sloecentrale u Verloskundige verslagen uit 19e eeuw auping OPHEFFINGS 65% KORTING Groen College brengt kerstsfeer in Poel wij ck Deel mestzakken op Noord-Beveland weg UITVERKOOP Ernstige verdenking van brandstichting Baarland Hardrijder raakt rijbewijs kwijt DA, PvdA en GroenLinks vrezen milieubelasting 9 2 _2J zeeuwse almanak Regen Heethoofd krijgt boete Celstraf voor vals eurobiljet Snelheidsovertreders geflitst lessica Durlacherl KERY |Beeld& Geluid factie: 0113-315649 ^•'pZCdactie@ pzc.nl u 4460 M Goes Kentie-exploitatie: C en Midden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; Cat 0204562500. onderdag 9 december 2004 ALLES 65% KORTING M.U.V. KAMERPLANTEN, SNIJBLOEMEN KERSTBOMEN TUINCENTRUM MARITIMA BERLAGESTRAAT 1 VLISSINGEN 0118-470400 editie Bevelanden-Tholen imHarmen van der Werf IABLAND De branden die „silag hebben gewoed in de enfabriek Crop Alliance bij larland, zijn zo goed als zeker politiewoordvoerder J. van Mou- rick gisteren weten. De politie houdt volgens hem 'ernstig reke ning met brandstichting'. Het onderzoek door de technische re cherche is nog niet afgerond. De productie bij Crop Alliance is gisterochtend weer gedeelte lijk opgestart, ondanks de be schadiging aan de elektrische hoofdvoeding. Het duurt zeker nog anderhalve week, aldus di recteur S. Swaanen, voordat die is hersteld. Om niet met de han den over elkaar te moeten af wachten, heeft het bedrijf aggre gaten gehuurd voor de stroom voorziening. Crop Alliance, dat momenteel wortels en augurken verwerkt, kan nog niet op volle capaciteit draaien. „Op 55 pro cent", schat Swaanen. Eén van de twee branden heeft een pro ductiehal aangetast. Swaanen denkt dat daar de eerste weken niet kan worden gewerkt. De tweede brand heeft delen van twee loodsen waarin landbouw machines stonden in de as ge legd. Over het schadebedrag zei Swaanen nog geen mededelin gen te kunnen doen, omdat som mige stukken van het bedrijf nog zijn afgesloten. De brand weer van Baarland moest gister morgen even terug naar Crop Al liance, omdat er wat brandres- ten aan het smeulen waren. GOES - Een 51-jarige automobilist uit Goes heeft gister ochtend zijn rijbewijs moeten inleveren na een snelheids overtreding. De man reed rond 11.15 uur met een snel heid van 180 kilometer per uur over de A58 ter hoogte van Kapelle, waar ter plaatse een snelheid van 120 kilo meter per uur is toegestaan. Tegen de automobilist werd tevens proces-verbaal opgemaakt. rHarmen van der Werf OES - De bouw van een nieu- e, gasgestookte elektriciteits- ntrale in het Sloegebied door eltaisvoor een ruime meerder- eid in de Goese gemeenteraad it den boze. I fracties van CDA, PvdA en roenLinks hebben zich deze eek tegen de komst van de oecentrale uitgesproken. De partijen bezetten vijftien de vijfentwintig zetels in de se gemeenteraad. Zij gaan (Advertentie) met hun besluit in tegen het da gelijks bestuur van Goes, het col lege van b en w, dat wél voor bouw van de nieuwe elektrici teitscentrale is. Voor de CDA-fractie weegt het zwaarst dat de geplande Sloe centrale een 'te grote belasting voor het Zeeuwse milieu' gaat opleveren. De christen-democra ten vinden het 'onaanvaard baar' dat de Zeeuwse bevolking met nog meer uitstoot van ge vaarlijke en schadelijke stoffen te maken krijgt. GroenLinks in de Goese gemeen teraad deelt die mening met na me met het oog op de geluidhin der rond het Sloegebied. 'De nieuwe centrale zal naar ver wachting behoorlijk veel lawaai gaan produceren', aldus de GroenLinks-fractie. Volgens de Goese tegenstanders is het ook niet nodig een nieuwe elektriciteitscentrale te bouwen in Zeeland met een productieca paciteit van twee keer 410 mega watt. In Borssele staat al een ver mogen opgesteld van ruim 850 megawatt, van de kolen- en kerncentrale. 'De Nederlandse elektriciteits markt heeft momenteel voldoen de capaciteit', stelt het CDA Goes, 'en de import van veel elektriciteit uit het buitenland kan een remmende factor vor men om de energie van de Sloe centrale te slijten'. De investering van Delta in een elektriciteitsfabriek brengt dus ook risico's voor de aandeelhou ders met zich mee, geven de drie Goese fracties aan, en daarmee voor het geld, het dividend dat het bedrijf jaarlijks uitkeert op basis van de gemaakte winst. Goes bezit zo'n vijf procent van de Delta-aandelen. Zonde GroenLinks en CDA hebben nog een ander tegenargument. Ze vinden het allebei zonde en te duur om hoogwaardig gas te gebruiken voor de opwekking van elektriciteit. 'Gas moet be waard blijven voor huishou dens', oordeelt GroenLinks. 'Dan is het rendement veel ho ger'. En de fractie vindt het 'niet meer van deze tijd' dat de Sloe centrale niet wordt gebouwd als warmtekrachtcentrale, waar door restwarmte en kooldioxide verloren gaan. SGP/ChristenUnie en WD in Goes steunen de bouw van de Sloecentrale wel. Zij vinden het voorstel van Delta financieel- economisch en milieutechnisch goed onderbouwd. „Maar als een meerderheid tegen is, leggen wij ons daarbij neer", aldus SGP/ChristenUnie-fractievoor- zitter A. van der Reest. „Zo werkt democratie." Dat de nieuwe fabriek gunstig is voor de werkgelegenheid, weegt bij zijn CDA-collega M. Dieleman niet op tegen de nade len. „Als gemeente Goes zouden we dan ook voor de Westerschel- de Container Terminal moeten zijn, maar dat zijn we niet van wege de verwachte toename van het spoorverkeer." Wat Goes vindt van een Sloecen trale, is vooral van symbolische betekenis. De provincie heeft als grootaandeelhouder van Del ta (vijftig procent) de sleutel in handen. Vrijdag beslissen Provinciale Staten, maandag is de aandeel houdersvergadering van Delta Het Zeeuwse nutsbedrijf kan voor het project rekenen op de zakelijke steun van een Ierse en een Duitse contractpartner. De elektriciteitscentrale vraagt een investering van 475 miljoen eu ro, waarvan Delta tien procent wil inbrengen. Voor mannen en vrouwen The imase you like! Pottenmarkt 13, Middelburg telefoon 0118-640773 I (Advertentie) lm /an A naar B met het OV? Bel 0900-9292 www.9292ov.nl i EES&3* Bedenkelijk keek vader naar de gitzwarte hemel en de re gen die daaruit onophoude lijk naar beneden kwam. De gang naar buiten was on vermijdelijk, maar de droge behaaglijkheid binnenshuis trok vooralsnog aan het lang ste eind. Zoonlief van drie I deed een dappere poging va- i der op andere gedachten te I brengen. „Kom op, papa. Je wordt heus niet nat", zei hij bemoe digend. „Het zijn maar drup pels." (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur jBrasseriemenu uit de Joodse keuken: Lukes cn Lamsstoofpot °l Spinaziestrudel en Soufganioth 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 zingen Vlaamse chansons dinsdag 14 december 120.00 uur Zeeuwse Bibliotheek interview: Jan van Damme 'u a. over haar nieuwe boek bnoticön su V /W' j&z,., J üZLv!" JT) *9 A&i/ 7/,a gri zaterdag 11 december 15.00- 16.30 uur bekijk ook onze website ^drukkeriimidrlplhurp nl MIDDELBURG - Het zat de 30-jarige Goesenaar vorig jaar niet mee. Het was koud buiten en toen hij zijn fiets uit het rek wilde halen, bleek het stuur van een ander in het zijne verstrengeld te zijn. Toen hij zijn rijwiel los maakte, viel de hele rij fietsen om. Waarop een agent te paard, die het voorval zag gebeuren, hem prompt een boe te van vijftig euro voor baldadigheid gaf. Gisteren ontken de de man baldadig te zijn geweest: de fietsen waren van zelf omgevallen, zei hij. „Hier staat dat u dit vergrijp hebt toegegeven", las kantonrechter B. Doorewaard Boekhout gisteren voor, waarop de verdachte hevig met zijn hoofd begon te schudden. „Ik heb helemaal niks toegegeven. Bo vendien heb ik mijn boete betaald, dus waarom moet ik hier nu zijn?" Dat vroeg officier van justitie R. Jeuken zich ook af en hij belde éven met de administratie. „Nee hoor", zei hij even later,, „er is niks betaald." En hij eiste weer het transactiebdrag. De rechter ging akkoord. MIDDELBURG - Een 31-jarige inwoner van Sluiskil is gisteren in Middelburg voor het uitgeven van een vals bil jet van vijftig euro veroordeeld tot negentig dagen gevan genisstraf, waarvan veertig dagen voorwaai'delijk. De man zei in Terneuzen een portemonnee op straat te heb ben gevonden. Hij had volgens hem niet geweten dat er twee valse biljetten van vijftig euro in de portemonnee za ten. Bij Bakker Bart betaalde hij met een van de briefjes van vijftig euro, maar de eigenaar zag meteen dat het bil jet vals was. „Een leek kon zien dat het biljet vals was", zei officier van justitie G. van der Burg gisteren. I-lij eiste drie maanden cel. De verdachte staat te boek als veelple ger. Hij verzekerde politierechter J. Hopmans dat hij zijn leven aan het veranderen is. Hopmans besloot hem een kans te geven. RILLAND - Op de Oude Rijksweg/N289 ter hoogte van Rilland heeft de politie gistermiddag tussen 15.00 uur en 16.30 uur een snelheidscontrole gehouden. Er passeerden vijfhonderd voertuigen waarvan er 24 harder reden dan de toegestane snelheidslimiet van tachtig kilometer. door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - Van de acht mestzaklokaties op Noord-Beve land, blijven er mog maar drie over. Op vier plaatsen waar mestzakken voor overlast zorg den, zijn die inmiddels verwij derd. Volgend jaar verdwijnt de mestopslag aan de Kruisweg. De opslag van vloeibare mest in mestzakken heeft op Noord-Be veland al vaak voor overlast ge zorgd. De zakken zijn bedoeld om mest vlakbij de akker waar voor de mest bestemd is, op te slaan. Het recht van een dergelij ke mestopslag, dateert al van ja ren terug. De gemeente Noord-Beveland heeft lange tijd tegen haar zin vergunningen af gegeven die feitelijk niet meer pasten in de bestemmingsplan nen, maar berustten op verwor ven rechten. Klachten van om wonenden en geschillen van de gemeente met de vergunning houders, zijn de laatste jaren door de Raad van State behan deld. De afdeling milieu inspec teerde ook afgelopen zomer ver schillende malen naar aanlei ding van klachten over stanko verlast. De meeste klachten le verden de mestzakken op aan de Vlieteweg in Wissenkerke, de Jan Taksweg in Kamperland, de Kruisweg bezuiden Stroodorp en de Zuidlangeweg bij Colijns- plaat. Drie van de vier zijn inmiddels verdwenen. Op één plaats is de handel in vloeibare mest ge staakt en bij de rest werden de zakken door vandalen regelma tig zodanig beschadigd, dat ge kozen is om de opslag ergens an ders voort te zetten. Over de mestzakken aan de Kruisweg is toegezegd dat die volgend jaar wordt weggehaald. Als dat gebeurd is, blijven er nog drie mestzaklokaties over, waarover nooit klachten bij de gemeente zijn binnengekomen. Op de Anna Mariaweg tussen Stroodorp en Geersdijk blijft een locatie bestaan. Twee ande re, aan de Stekeldijk bij Kam perland en de Prinsendijk bij Kortgene, liggen binnen het bouwblok van de boerenbedrij ven. De gemeente verwacht over die drie geen klachten, omdat ze in het buitengebied, ver van bur gerwoningen liggen. door Mieke van der Jagt KAPELLE - Het gemeentear chief in Kapelle is opgetogen over een nieuwe aanwinst: een lijst met 1546 verslagen van be vallingen in het midden van de negentiende eeuw in Wemeldin- ge. Maar liefst 46 jaar hield de arts Marinus Nathanael de Broe- kert minutieus bij wat er in zijn praktijk op verloskundig gebied gebeurde. De Goesenaar De Broekert werd in 1802 geboren. In 1824 werkte hij als geneesheer, heel- en vroedmeester in Hoek. In de twee jaar die hij daar werkte, was zijn bijzondere belangstel ling voor de verloskunde al ge wekt. In Hoek begon hij van el ke bevalling de naam van de kraamvrouw te noteren en de verdiensten van hemzelf. De ene keer moest er drie gulden wor den afgerekend, de andere keer vijf. Bij arme mensen deed De Broekert zijn werk gratis. Bij zonderheden in het verloop van de bevalling, werden minutieus opgeschreven. Een moeilijke 'bil- lengeboorte' bijvoorbeeld, iets wat tegenwoordig een stuitlig- ging heet. Met zijn notities hoop te De Broekert in het vervolg van zijn loopbaan zijn voordeel te doen. Zijn notities over de Hoekse verloskunde eindigen in 1826 met bevalling nummer 186, In hetzelfde jaar begon hij in Wemeldinge weer bij num mer één. Marinus de Broekert was getrouwd met Maria Catha rine van Loo. Hij stierf in 1879, maar toen was hij vermoedelijk al een poosje met pensioen. De verloskundige notities eindigen in ieder geval in 1872 met de 1546-ste Wemeldingse beval- ken. Maar heel zelden komt een dergelijk handschrift in de open bare archieven terecht. De waarde voor het Kapelse ar chief zit 'm niet zozeer in de zeldzaamheid of in de vaktechni sche gegevens, het handschrift is van grote waarde voor genea logen, die altijd op zoek zijn naar aanvullende bronnen voor de familiegeschiedenissen die zij onderzoeken. De namen van 1546 kraamvrouwen in de perio de 1826-1872 kunnen aanwijzin gen geven die van onschatbare waarde zijn voor familievorsers. Verre nazaten van de verloskun dige hebben het handschrift aan de gemeente Kapelle geschon ken. Die geeft het een ereplaats- je in het archiefdepot. Het is, met een groot aantal andere stukken, elke ochtend van elke werkdag te raadplegen in het ge meentehuis in Kapelle. (Advertentie) 'S-HEER ARENDSKERKE - Zorgcentrum Poelwijck in 's-Heer Arendskerke is hele maal in de kerstsfeer. Zeven leerlingen van het Groen College uit Goes versierden gis teren de entree van het zorgcentrum. Poelwijck kwam zelf met het initiatief om de kerstversiering te laten verzorgen door het Groen College. MBO-leerlingen van de richting bloemenbranche kregen de vrije hand in de keuzes voor de kerstversiering. De klas moest alles zelf regelen, van het maken van een offerte tot het inkopen van het materiaal. „Voor de versiering hebben we kleuren gekozen die elk jaar te gebruiken zijn. Omdat oudere mensen meer van klassieke kleuren houden, waren we het meteen eens over de kleur rood", aldus Maaike Martens (16). Voor de afwisseling hangen er goudkleuri ge kerstballen voor het raam en in de kerstboom. In de hal en de entree van het zorgcentrum hangen groene slingers, van plastic. Eén van de voorwaarden was dat ze de versieringen volgend jaar weer kunnen gebruiken, weet Sara Verhagen (17) te vertellen. Ook aan de buitenkant van Poelwijck is te zien dat de leerlingen van het Groen College bezig zijn geweest. Langs de gevel van de en tree hangt kerstverlichting in de vorm van ijspegels. De kerstversiering is woensdag 15 december te bewonderen. Dan houdt het zorgcen trum een kerstmarkt van 13.30 tot 16.00 uur. foto Willem Mieras ling. Handschriften als dat van De Broekert, moeten er meer zijn. Geneeskundigen ontwilckel- den specialiteiten in hun vak, door verslagen van hun ervarin gen te bestuderen en te vergelij- Notities van de arts Marinus Nathanael de Broekert. foto Willem Mieras Het oog wil ook wat. (Advertentie) COACH Middelburg, Lange Delft 109, 0118 650 755

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33