Deeltijdondernemen vol valkuilen edrijven moeten personeel een droom geven Oester komt onder de mensen Terugbetalen lening valt jongeren zwaar 29 Steeds meer mensen in loondienst beginnen eigen bedrijfje Koffieprijzen omlaag Topjaar voor Porsche Productie chemische sector groeit Detailhandel draait minder omzet Floriade 2012 naar Regio Venlo SS Rotterdam failliet profijt donderdag 9 december 2004 L man met een leidinggeven- Imsiüe die deeltijds gaat wer en m daarnaast nog een prak tik therapeut te kunnen be te» Ooit was het bij na onbe- haiibaar. Tegenwoordig wordt I iemand vaak stiekem benijd. (oor het deeltijdondernemer- thep zit vol valkuilen. „SCHEDE - Door velen wordt het nog gezien als een pertinen- fctegenstrijdigheid: deeltijds on- dernemen. Als zelfstandige dort! je immers geacht dag en jicht met je zaak bezig te zijn „i werkweken te maken van 4minstens zestig uur. Een bedrijf jppzetten terwijl je er een baan «loondienst naast hebt, zou on mogelijk zijn. Toch neemt het Wital startende deeltijdonder- derners de laatste jaren gestaag loc. Jit een recente enquête van Pu- limix, uitgever van het Hand- oek Parttime Ondernemen, lijkt dat vier van de tien star ende ondernemers als deeltij- er zijn zaak opzet. Dat komt neer op landelijk ongeveer twin- ig. a vijfentwintigduizend star- ere per jaar. Vijf jaar geleden las dat nog drie van de tien. Op- allend is dat die groep tot voor ;ort voornamelijk uit vrouwen estond, die hun deeltijd onder- lerschap veelal combineer met zorgtaken. Tegenwoor dig beginnen ook steeds meer lannen op deze manier een be- rijf. feel deeltijdstarters willen eret kijken of zij wel een kans lagen hebben als onderne- voordat ze definitief hun aan in loondienst vaarwel zeg- De laatste tijd is echter ook prake van een groeiend aantal jannen dat weloverwogen kiest 'oor twéé deel tij dberoepen, die iet zelden van heel verschillen- leaard zijn. Zoals de onderwij- die naast zijn deeltijdbaan de basisschool de kost ver- lent met het trainen van hon- Of de zelfstandig etaleur die een paar dagen per week als verkoper in loondienst is bij een kunstgalerie. En de man die een leidinggevende functie heeft bij een grote organisatie en daar naast een praktijk heeft als crea tief therapeut. Het zijn maar enkele van de vele voorbeelden die Joop Wikke rink kent. Wikkerink, manager van het Ondernemersadvies- punt Activa in Enschede, denkt dat die ontwikkeling onder meer te maken heeft met de tijd geest. „Ondernemen was lang een vies woord, iets kapitalis tisch. Tegenwoordig heeft onder nemerschap juist veel status, het is een vak waar je mee voor de dag kunt komen. Bovendien is werken voor je geld op zich niet bevredigend meer. Mensen willen nu ook plezier hebben in de dingen waar ze mee bezig zijn." Uurtje-factuurtje Een andere verklaring voor de populariteit van het deeltijdon- dememerschap is dat het voor werkgevers financieel aantrek kelijker kan zijn om op basis van 'uurtje-factuurtje' een klus uit té besteden aan een externe onderneming. Voor iemand in loondienst moeten immers socia le lasten worden afgedragen. Bo vendien hebben werknemers ontslagbescherming, wat in on zekere economische tijden voor werkgevers een lastig gegeven is. Vooral hoger opgeleide werk nemers duiken in die groeiende markt en laten zich bij de Ka mer van Koophandel inschrij ven als bijvoorbeeld een mans-adviesbureau, nadat ze hun uren in loondienst hebben teruggeschroefd. De werkgever kan projecten dan formeel uitbe steden aan het bureau van de be trokken werknemer. Iedereen te vreden: de werkgever is voordeli ger uit, terwijl de bedrijvige werknemer mede door zijn af trekmogelijkheden als onderne mer meer geld krijgt voor zijn in spanningen. HANOI - Een Vietnameze vrouw drinkt koffie in Hanoi. Koffieprijzen gingen deze week omlaag tijdens het hoogtepunt van de oogst. foto Kham/RTR De combinatie van deeltijdbaan en parttime ondernemerschap heeft voor het financieren van een nieuwe onderneming veel voordelen, weet Joop Wikke rink. „Wie een vast inkomen heeft, of een partner die in loon dienst werkt, kan gemakkelij ker krediet krijgen; de deuren van financiële instellingen gaan gewoon eerder open." Daar naast zijn er voor ondernemers tal van belastingfaciliteiten, waar ook een deeltijd zelfstandi ge aanspraak op kan maken. Ook hebben veel starters al een klanten- en kennisnetwerk opge bouwd, waarop ze in hun nieu we werkzaamheden kunnen te rugvallen. Failliet Ondanks deze pluspunten houdt het Ondernemersadviespunt be zoekers altijd de valkuilen voor van het deeltijdondernemer schap. Hoeveel mensen zijn er immers al niet failliet gegaan omdat hun administratie niet op orde was en zij meer geld uitga ven dan er binnenkwam? Hoe veel starters hebben zich al niet laten overvallen door alweer een belastingaanslag? En er zijn genoeg voorbeelden van ondui delijke fiscale wetgeving, waar door de Belastingdienst een mansbedrijven aanmerkte als 'neveninkomsten', zodat deze on dernemers niet in aanmerking kwamen voor de speciale fiscale regelingen voor zelfstandigen. Zeker als iemand vanuit een uit keringssituatie als ondernemer aan de slag wil, zijn er tal van nare situaties die niet iedereen kan voorzien. Daar hebben on der andere ww'ers mee te ma ken. Het aantal ww'ers dat een be drijf wil beginnen, neemt mo menteel opmerkelijk toe. Aan de ene kant heeft dat te maken met de ingrepen in de ww-wetge- ving, anderzijds met het hoge aantal mensen dat vaak na vele jaren van trouwe dienst bij een reorganisatie op straat is komen te staan. „Maar een uitkering is geen goe de basis om op terug te vallen", aldus Wikkerink.GPD edrijven die alleen maar den- in nog meer efficiency, cg meer winst en nog meer om it, zijn eenzijdig bezig. Ze kun- hun mensen op den duur meer inspireren en hun lanten niet meer binden. Wat iodig hebben is een droom, ideaal, waardoor het perso- eel weer zin krijgt er iets van i maken en de klant weer het melkrijgt mee te tellen. por Jan Ruesink INSCHEDE - Er was een ramp lodig om aan te tonen dat ruim tevaartorganisatie Nasa niet leer zo lekker functioneerde. Onderzoek naar het drama met ket ruimteveer Columbia wees uit dat er van alles mis was met 1 He mentaliteit, cultuur en samen- [Werking. Het afschieten van ruimtesche pen was routine geworden. Dro- ta hadden ze niet meer. Vol- ?ns bedrijfskundige Caroline iemans is het daarom helemaal iel zo gek dat president Bush |au een bemande vlucht naar ars als nieuw doel heeft ge- |d. Want op zo'n programma >men nieuwe innovatieve on- jpoekers graag af en met zo'n im is er een doel waar ieder- l zijn schouders onder ïaarom zou je dat ook niet in t bedrijf regelmatig doen, r Biemans in haar onlangs T-Tschenen boek 'Spirit! Meer I n samenwerki ng'Geef orga nisaties weer dromen en geef werknemers de ruimte voor hun spiritualiteit, luidt haar motto. Te soft voor de directiekamer? Welnee, vindt Biemans. „Organisaties hoeven echt niet het wereldleed op hun schou ders te nemen en werknemers hoeven heus geen heilige boon tjes te worden. Maar spirituali teit kan wel helpen een nieuwe inspiratie te vinden voor organi saties en de mensen die er wer ken." Biemans roept bij die zoektocht naar nieuwe doelen de hulp in van de chaostheorie, fractals, yoga, enneagrammen, Boeddha en Neuro Linguïstisch Programmeren. En dat is wel op vallend voor iemand die als be drijfskundig ingenieur is afge studeerd aan de Universiteit Twente en jarenlang werkzaam is geweest in de zakelijke organi- satie-advieswereld, Spiritualiteit „Als bedrijfskundige wordt mij vaak gevraagd alles nog ratione ler te organiseren, zorgen dat be drijven nog slimmer en efficiën ter werken. Dat is vleiend voor je hersenen, maar hoe verder je daarin doordringt, des te groter wordt het besef dat er ook een andere, mystieke werkelijkheid moet zijn. Iets wat je niet kunt doorbreken door alleen maar met rationele processen bezig te zijn. De werkelijkheid heeft een zichtbare en een onzichtbare di mensie en die laatste noem ik spiritualiteit." Biemans omschrijft dat als 'het besef van een groter geheel, waarbij intuïtie, evenwicht, res pect, mededogen en duurzaam heid een rol spelen'. Het is dus volgens haar niet precies hetzelf de als ethisch handelen of maat schappelijk verantwoord onder nemen. Het kan zich bovendien op allerlei manieren manifeste ren. Voor het ene bedrijf bete kent het dat het verantwoord be legt (zoals de ASN en Triodos- STUTTGART - W. Wiedeking, bestuurder van het Duitse Porsche AG, poseert in een Boxster. Tussen 31 juli 2004 en 31 juli 2005 verkocht de Duitse autofabrikant ruim 76.000 nieuwe auto's, waarmee het een verkoopstijging van 15 procent realiseerde. Dat maakte het bedrijf gisteren bekend. Ook het ko mende jaar verwacht Porsche winststijging te boeken. foto Alex Grimm/RTR wisten het zelf nog niet maar een bureau dat markt en mensen iflerzoekt zegt nu alvast wat we met prettige feestdagen zullen eten. Iets ^een whd dier, krentenbrood en aal- of schelpdieren. Het bureau oeg het aan een paar voorbijgangers, «zeiden wild, krentenbrood, kreeft "esters. Toen wisten de onderzoe ksploeg en kon het in de krant, sters zijn in opmars. Ze waren er al et sinterklaas en ze zijn nu ook te P in winkels waar je zo gauw geen Hers zou verwachten. De Hema is er r e w°rst, de Aldi voor computers. 5°®sters?Toch wel- De rijkeluislek- hiiK dur® voorgerecht in het eet- is terug bij de gewone man. Vroe- 0 'aren.ze v°edsel voor de armen, hun lef ZI'" Ongelloorzaam- Ze mogen 1 ep niet openen onderweg van de zee naar de supermarkt. Maar dat doen ze toch en als ze niet op hun rug liggen (hebben oesters een rug?) verliezen ze vocht. Daarom worden ze strak ver pakt. Aldi verkoopt oesters in een spa nen kratje. Het deksel is stijf op de oes ters gedrukt zodat ze zich nauwelijks kunnen bewegen. Toch lekt de verpak king. Ook die van Albert Heijn plassen Oosterscheldewater over de winkel vloer. Die van de Hema niet. De He- ma-oesters zitten ook in een spanen kratje met kieren, maar dat kratje is voor de sier. De schelpen zijn verpakt in een plastic bakje dat hermetisch af gesloten is met folie. Waarom dan dat hout er omheen? Voor de gezelligheid. Vanouds worden oesters in spanen kist jes en kratjes verpakt. Het stamt uit het plasticloze tijdperk. Mosselen, die ook beter hun kleppen dicht kunnen houden, werden in strak dichtgenaaide jute zakken vervoerd. De zak lekte zout water. Een drooggelopen mossel gaat hard achteruit en is al een paar dagen nadat hij is opgevist niet meer te eten. Ook plastic verpakkingen van mosse len lekten. Tot een Zeeuwse uitvinding van een paar jaar geleden. Als mosse len in een dichte bak of zak worden ver pakt met veel meer zuurstof dan in de buitenlucht, overleven ze de reis naar de winkel uitstekend en ook het wach ten op een klant. Mosselen in gewone verpakking zonder extra zuurstof zijn vaak al voor de ui terste verkoopdatum dood en bedor ven. De zuurstofrijke verpakkingen zijn bij steekproeven triomfantelijke winnaar, de beestjes leven nog op de ui terste verkoopdag. Oesters blijken bij zuurstofrijkdom ook veel beter te blijven boven water. Ze gaan langer levend mee. Tien dagen na dat ze zijn verpakt kunnen ze nog gege ten worden. (Maar beter eerder, zegt mijn eeuwige wantrouwen.) In twee lek kende verpakkingen van de Aldi, zon der zuurstof en nog maar 36 uur onder weg, vond ik elf uitstekende oesters. Maar twee keer was de twaalfde bedor ven. Oesters in zuurstofrijke afgesloten verpakking zijn veiliger. Je zal toch ver kouden zijn en de foute oester er niet tussenuit kunnen ruiken. Het patent op de zuurstofverpakking van schelpdieren is van het mossel- en oesterhuis Prins Dingemanse in Yer- seke. Andere mossel- en oesterhandel aren maken er tegen betaling gebruik van. Tot zelfs in Canada. Canada expor teert schelpdieren naar de Verenigde Staten. Over grote afstanden. Canadese LEIDSCHENDAM - De chemische industrie in Neder land draait dit jaar een omzet van circa 37 miljard euro. Dat is 9 procent meer dan in 2003. Deze voorlopige cijfers werden gisteren bekendgemaakt door voorzitter R. Wil- lems van de branchevereniging VNCI. De omzetgroei komt door een productietoename van 1 procent en door een stijging van de afzetprijzen met 8 pro cent. In tegenstelling tot voorgaande jaren blijft de pro ductiegroei in volume achter bij de ons omringende lan den. Een van de oorzaken is dat de economische groei in Neder land minder hard gaat, aldus Willems. ANP VOORBURG - De detailhandel heeft in oktober flink wat- omzet ingeleverd in vergelijking met een jaar eerder. De omzet in de Nederlandse winkels daalde met 5,6 procent. Zowel in de voedingssector als daarbuiten liepen de in komsten terug. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gisteren heeft gepubliceerd. Voorlopige cijfers van het bureau laten zien dat de industrie juist meer heeft om gezet. Daar werd in oktober een groei met 2 procent be haald. De industrie profiteerde van betere verkopen in het buitenland, waar de omzet met 4 procent steeg. In het binnenland daalde de omzet, vergeleken met oktober 2003, met 1 procent. De omzetstijging in de industrie kwam volledig op het conto van de aardolie-, chemische en rubberindustrie. Al le andere branches kampten met lagere omzetten. ANP DEN HAAG - De Regio Venlo gaat de wereldlandbouw tentoonstelling Floriade 2012 organiseren. Dat heeft de Nederlandse Tuinbouwraad gisteren bekendgemaakt. Het is de eerste keer dat de tentoonstelling niet in de Randstad komt. Met de Regio Venlo als standplaats krijgt de Floriade 2012 een plek in 'de voortuin van Europa'. „Een regio met tientallen miljoenen Europeanen in een straal van nog geen honderd kilometer", stelt voorzitter L. Frissen van de organisatie Floriade Regio Venlo 2012. Noord-Lim burg is het tweede tuinbouwgebied van Nederland. De or ganisatie wil met de Floriade de Nederlandse tuinbouw op de wereldkaart zetten. De Regio Venlo was de enig overgebleven kandidaat voor de organisatie van de Floriade. De afgelopen maanden trokken de drie andere finalisten - Rotterdam, de Drecht- steden en Arnhem - zich terug. ANP ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft gister morgen de bv SS Rotterdam failliet verklaard. In de ven nootschap zaten 'zekerstellingen' die RDM-eigenaar J. van den Nieuwenhuyzen aan het Havenbedrijf Rotterdam had gegeven in ruil voor de omstreden garanties. Na eerdere faillissementen van defensiebedrijf RDM Tech nology and Defense Systems en het 'datahotel' in Frank furt had de bv een negatief vermogen van ruim zeventig miljoen euro. Het Havenbedrijf heeft nog wel het hypo theekrecht op het cruiseschip SS Rotterdam en onderhan delt over verkoop van dit schip. GPD bank), voor de ander dat het iets aan ontwikkelingshulp doet (Ca non) of zijn werknemers vrij heid van handelen geeft (Sem- co). Biemans heeft daar tien criteria voor opgesteld en als een organi satie aan minstens de helft vol doet, noemt ze zo'n bedrijf 'spiri tueel gedreven' en bij minstens vier 'spiritueel geïnspireerd'. De andere organisaties noemt ze 'functioneel'. Etalage Biemans erkent dat er organisa ties zijn die ethiek of duurzaam heid alleen maar als etalage ge bruiken en die het alleen maar te doen is voor de buitenkant, de sier. „Maar alleen om zo'n uit hangbord noem ik het nog geen spirituele organisatie." Spiritualiteit is veel bescheide ner en vereist beleving. Het moet niet zo zijn dat de top maar iets bedenkt en iedereen mee moet. Managers die hun ei gen visie neerleggen en geen ruimte laten voor anderen, vita- liseren niet. Mensen komen pas in beweging als ze voor zichzelf weten te for muleren wat hen verbindt aan de richting van de organisatie. Alleen al het feit dat mensen het gevoel hebben dat er naar ze ge luisterd wordt, verbindt ze aan elkaar en aan de organisatie." GPD Spirit! Meer zin in samenwerking, door Caroline Biemans, uitgeverij Scriptum, 210 blz., adviesprijs 24,95 euro. oesters zijn minstens 48 uur onderweg voor een Amerikaan ze eten kan. De Zeeuwse zuurstofrijke verpakking is een uitkomst voor de Canadezen. Ze kunnen hun schelpdieren nu veel ver der naar beneden rijden, diep de VS in. Maar inkopers van Nederlandse supers moeten er nog niks van hebben. Ze wil len geen oesters in een dichte plastic bak. Oesters moeten in een houten krat je. Om de ambachtelijke uitstraling, zeggen ze. Laat maar lekken, als het er maar leuk uitziet. De Hema aarzelde. Lekken en leuk of levend in plastic? Knoop doorgehakt: allebei! Om de hermetisch afgesloten plastic bak oesters werd een ouderwets houten kratje getimmerd. Leuk naai mandje. Maar goeie oesters. Wouter Klootwijk door Brenda van Dam „Ik zwem niet in de poen, dus je moet wat voor me doen. Bij de bank het daar te halen en me verdomme terugbeta len!" Deze en andere pittige tek sten staan op de internet site www.nietmeerlenen.nl. Jongeren die geld uitgeleend hebben, kunnen hiermee hun vrienden nog eens goed duide lijk maken dat ze hun geld toch echt terug willen. De ge sproken teksten kun je down loaden en mailen naar dege ne die jou nog geld schuldig is. De site is onderdeel van een voorlichtingscampagne van het ministerie van Socia le Zaken en Werkgelegen heid. Want te veel jongeren hebben grote schulden. De grote problemen liggen bij jongeren tussen de 18 en 25 jaar. De campagne richt zich op de scholieren tussen 13 en 18 jaar. Ook die jonge ren kunnen zich door te le nen bij ouders of vrienden, mobiele telefoons, kopen op afbetaling en een royale le vensstijl toch al flink in de schulden steken. De site www.nietmeerle- nen.nl dient als een soort eta lage die aangeeft waar je in formatie over geld en schul den kunt krijgen: bij www.jongerenloket.nl bij voorbeeld, eveneens van het ministerie van SZW. De site maakt duidelijk in welke financiële valkuilen jongeren kunnen belanden. Zo heeft een jongen van 14 volgens het Jongerenloket ge middeld 75 euro per maand aan inkomsten en geeft hij bijna honderd euro per maand uit. Dat kan natuur lijk nooit lang goed gaan. Veel jongeren vinden lenen geen enkel punt. Maar je moet terugbetalen. Leen je duizend euro, dan betaal al snel 100 euro aan rente, zo re kent het Jongerenloket voor. Koop je een scooter op afbeta ling? Weet dan dat je aan ren te ongeveer eenderde scooter extra betaalt! En dat een scooter veel andere kosten met zich meebrengt. Blijkt dat je tot over je oren in de schuld zit, dan is het zaak om hulp in te roepen. Die hulp vind je bij de ge meente. Veel grote steden hebben een afdeling voor jon geren met schulden. Ensche de is een van de eerste steden met een hulpverleningspro ject voor mensen van 18 tot en met 23 jaar. „De jongeren die bij ons komen, hebben ge middeld een schuld van 10.000 euro", vertelt Els Stout, voor Stadsbank Oost-Nederland verantwoor delijk voor schuldpreventie en voorlichting. „We kijken eerst hoe het zo ver heeft kun nen komen. Vaak is dat heel simpel: ze kopen wat ze mooi vinden, wat ze willen heb ben. Ze lenen zonder over af lossing en rente na te denken. Die mentaliteit proberen we te veranderen. Het verschil tussen sparen en lenen is ge duld." Als de schulden, de inkom sten en uitgaven geïnventari seerd zijn, wordt er een plan opgesteld en een voorstel naar de schuldeisers gedaan. Als die meewerken, begint er een traject van 36 maanden waarin de schulden worden afgelost. Els Stout: „Het traject is zeer intensief en eist offers van de jongeren. Ze mogen geen nieuwe schulden maken. Ze moeten een ander uitgavenpa troon ontwikkelen, waardoor de kans om toch weer in de oude fouten te vervallen, voorkomen wordt." Er wordt een budgetbeheerrekening ge opend waarop alle inkomsten worden gestort. Van die reke ning worden alle vaste lasten en de aflossing van de schul den betaald. Dan blijft er nog maar een klein bedragje over om van te leven. Jongeren die zelfstandig wonen, gaan zelfs soms weer terug naar hun ouders, zodat ze minder vaste lasten hebben en hun schuld kunnen aflossen Els Stout adviseert ouders goed contact te houden. „Als je niet communiceert, weet je ook niets van de financiële handel en wandel van je kin deren. Een kind dat zich vei lig voelt, durft het ook te zeg gen als er financiële proble men zijn. Dat kan veel ellen de voorkomen." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29