>zc Snoepfabriek heeft de wind mee Pechiney krabbelt uit dal omhoog Reorganisatie KSG staat los van korvetten Interventie Confiserie Napoleon krijgt een magazijn en breidt productie uit Jranse Kijnboeren eisen steun Een kantoor op de grafstenen van grote Terneuzenaren Antwerpse diamantslijperij in slop China sluit flexibele wisselkoers uit Hoger beroep Ahold in zaak Disco Lctie 0113-315649 55actie@pzc.nl 5 31,4460 AA Goes Sentié-exploitatie: Midden-Zeeland: 0113-315520; 1-Vlaanderen: 0114-372770; Ëaal: 020-4562500. Lderdag 9 december 2004 Dé website voor at uw verzekeringen en hypotheken www.verzekershop.nl tel. 0113 23.18.95 jRESKENS - Snoepfabriek Miserie Napoleon in Bres- ',ns gaat uitbreiden. Naast de itpakkingsafdeling van de lepfabriek verrijst een maga- Ujn met een oppervlakte van (drieduizend vierkante meter. Ook komt er een zevende pro- jnctielijn die snoep voor de En- jelse markt gaat produceren. |t nieuwe magazijn op indus- ïeterrein Deltahoek wordt verwachting mei volgend j in gebruik genomen. Extra fyerk levert dit niet op. De zeven- Iproductielijn levert daarente- livier nieuwe arbeidsplaatsen l van het nieuwe ma- zijn gaat vooral om een effi- jncyverbetenng. Tot nu toe hu- [èn we .ruimte elders in Bres- moet er veel ien en weer worden gereden. gaat het om zo'n jj.0ÖO kilometer. Die situatie be- jort over enkele maanden tot verleden", vertelt technisch r G. Heerkens van Confi- Irie Napoleon. je snoepfabriek investeerde het gelopen jaar ruim twee mil- jeneuro in de vestiging in Bres- is, Confiserie Napoleon nam efabriek in oktober 2003 over |pn Gebroeders Verduijn. Hier- 145 gedwongen ontsla- |n. Uiteindelijk bleven 56 ar- riatsen behouden. Mo- werken er 84 mensen |jhet bedrijf. Na de ingebruik- j?nie van de nieuwe productie- Én worden dat er 88. Een aan zienlijk deel van de 28 nieuwe I mensen die in de loop van het I jaarwerken vonden bij Confise- 1 ne Napoleon, was voorheen PARIJS - Duizenden Franse Ifijnbocren zijn gisteren de skaat opgegaan om financiële tolandere steun van de overheid Jé eisen. Zij zeggen die nodig te tobben om uit de diepe crisis te raken, die is ontstaan doordat jb wijnen zware concurrentie lervinden van wijnen uit de Jenoemde Nieuwe Wereld. populariteit van wijnen uit stralië, Californië en id-Amerika heeft de export wijnen een zware toegebracht. Die is vorig met 3,4 procent gedaald. Bo- ndien daalt de binnenlandse önsumptie al jaren, dit jaar met 3 procent. Daar komt nog tos bij dat de productie dit aar naar verwachting met 23 procent zal stijgen ten opzichte ran 2003. Wijnproducent Jean-Frangois Paget uit de regio Bordeaux rei dat de prijs van zijn wijn is Naald van 1250 euro per vat to9.00 liter tot 850.dit jaar. Hij "élt dat 1000 euro net voldoen- is om winst te maken. De boe- wülen onder meer dat de irheid de wettelijke beperkin- jop reclame voor wijn versoe- jlt on dat zij met geld over de _®g komt.Verder zijn zij boos Jer de acties tegen alcohol ach- J s(uur en een campagne, waarschuwt dat wijn kanker veroorzaken. mdpa/afp/rtr werkzaam bij Gebroeders Ver duijn. Heerkens verwacht dat de rek er nog niet uit is. De wederop standing van de vestiging in Breskens is volgens hem vooral het gevolg van de concentratie van de productie van hardsui- kerwerk (zuurtjes en aanverwan te artikelen) en de afstoting van zacht snoep. Heerkens: „Daardoor werken we veel efficiënter en is ook on ze concurrentiekracht toegeno men. Verder werd het zachte snoep ook elders in vestigingen van het oude moederbedrijf Per- fetti Van Melle in Nederland ge maakt. Het bedrijf was dus to taal niet rendabel", aldus Heer kens. Hij voegt er aan toe dat ook het losweken van de vesti ging in Breskens van Perfetti Van Melle een positieve bijdra ge aan de resultaten heeft gele verd. Heerkens wijst onder meer op de terugkeer van korte lijnen in het bedrijf en het nauwere menselijke contact met het per soneel. „De kosten gaan voor de baat uit", predikt Bram Stoffels regelmatig tijdens ondernemerspresentaties in de Grote Kerk. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Bram Stoffels is coördi nator van Coördinatie en Management. Zijn baan - een soort duvelstoejager voor Terneuzense ondernemers, die in het stadscentrum in het bijzonder - is al bijzonder, maar zijn werkplek is zo mo gelijk nog fraaier. Stoffels zetelt in de Grote Kerk in de Noordstraat. Hij houdt kantoor in een afgeschermd glazen hokje, waar vroe ger kindemevendiensten werden gehou den, maar kijkt direct het schip van het voormalige hervormde godshuis in. In zijn kantoor zit hij bijna op de grafste nen van grote Terneuzenaars uit de ze ventiende eeuw, onder wie comman deur Bartholomeus Alvarez van Neus- en. De coördinator heeft nog nooit bij stilgestaan bij de vraag of zijn monu mentale werkplek hem status en aan zien verschaft. Hij wordt niet bevangen door religieuze bevlogenheid tijdens overleg met ondernemers en bestuur ders. Maar misschien dat de creatieve ideeën die in het kantoor ontspruiten onbewust een zekere spiritualiteit mee krijgen. Ideaal Stoffels is vooral blij met de centrale plek van de Grote Kerk, middenin het kloppend winkelhart van Temeuzen: de Noordstraat. „De locatie is ideaal. leder- foto Wim Kooyman een die me wat te vertellen of te vragen heeft, kan zo binnenlopen. Omdat Coör dinatie en Management hier is geves tigd, is het ook makkelijker om flexibe le openingstijden voor tentoonstellin gen aan te houden. Bovendien fungeert de toiletgroep als extra openbaar toilet voor het winkelend publiek, dat tegelij kertijd de drempel van het cultuurpa- leisje eens overkomt", betoogt de met af stand meest enthousiaste promotor van de grootste gemeente van Zeeland. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Aluminiumpro- ducent Pechiney Nederland in Vlissingen is weer op volle sterk te. Nagenoeg alle 512 ovens zijn in bedrijf. Daarmee komt de on derneming de klap van oktober 2002 te boven. Hoewel de fabriek is gemoderni seerd, voelt Pechiney nog steeds de gevolgen van de storm op 27 oktober 2002, Door zoutaanslag op de isolatoren van het elektri citeitsstation vielen ovens uit en werden ze onbruikbaar. De onderneming lag voor een kwart stil. De ovens zijn één voor één vernieuwd en opnieuw in gebruik genomen. De vervanging kostte het bedrijf niet alleen veel tijd, maar ook geld. Met man en macht, mede onder druk van moederconcern Alcan, zijn in hoog tempo ovens vervangen. Dat was hard nodig om ervoor te zorgen dat het be drijf niet met verlies blijft draaien. In augustus waren 'slechts' 376 ovens in bedrijf. Steeds sneller krabbelt het be drijf weer op uit het dal. Daar komt bij dat de afgelopen maan den weinig ovens tijdelijk zijn stilgelegd, hetgeen de levens duur van de ovens ten goede komt. Dat geeft de directie weer vertrouwen in de toekomst. Uit de ongevallencijfers blijkt dat oktober de eerste maand van dit jaar was waarin bij Pe chiney geen ongevallen gebeur den die tot verzuim leidden of medische behandeling noodzake lijk maakten. JÏV koers van de euro is sinds 2002 met 40 procent gestegen ten op- cnte van de Amerikaanse dollar. In to 'Iels bedraagt de euro al bijna 1,35 ar' "O f°rse en snelle veranderin- S n van de wisselkoers is de Pa- 7i°a paCt'e van vetd vooral uit -Europa, om het 'i-woord' - van «erventies op de valutamarkt - in de i ®nemen- Eerst was het de beurt I anse President Chirac en ver- g 8e°s aan de Italiaanse premier Ber- l0moi)lte.zinsPelen op valutamarkt en ea*les' 'n dit geval aankopen van PniySln ru" voor euro's. va„ rCLWOrden meestal erg onrustig <Wi, j e w'sseikoersfIuctuaties en en dat interventies door de Euro- [aimt 4 (ECB) een ade- Ln 1 yoord hier°p vormen. Zij me- 12. aaf dat de valutamarkten net zo muteerbaar zijn als hun electoraat en roepen naar de ECB: doe iets! Ver standige centrale bankiers en econo men weten echter dat de ECB hier niets tegen kan doen, zeker niet nu de Ameri kanen belang hebben bij een goedkope dollar en een dure euro. Allereerst sti muleert een goedkope dollar de Ameri kaanse exporten naar de eurozone en ontmoedigt het de Europese exporten naar de VS. Daarnaast wordt de Amerikaanse schuld aan het buitenland, in het bij zonder aan Europa, een stuk minder waard omdat deze afgerekend wordt in dollars. Daarom kijken de Amerikanen met genoegen naar de waardeverminde ring van de dollar: „It is our currency, but your problem!" Het heeft weinig zin voor de ECB om te interveniëren op de valutamarkt, waar op dagelijks meer dan duizend miljard dollar omgaat. Een valutamarktinter ventie van 5 of 10 miljard dollar is dan ook niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat. In mijn jonge jaren heb ik veel empirisch onderzoek op dit terrein verricht. Mijn conclusie was des tijds al: de beste interventie is geen in terventie. De centrale bank kan alleen maar zijn reputatie verliezen door telkens weer te interveniëren. Helaas staan sommige centrale banken, zoals die van Japan, vaak onder zware druk van de politici om steunaankopen te verrichten. De centrale bank van Japan beslist im mers niet over de aanwending van de deviezenreserves, maar het ministerie van Financiën. Daarom is de Japanse centrale bank zo vaak actief op de valu tamarkt om de yen goedkoop te hou den. Gelukkig beslist de ECB, net als de Bundesbank in het verleden, wel over de aanwending van zijn valutareserves en is zij uitermate terughoudend om te interveniëren. Dat neemt niet weg dat ECB-president Trichet zich wel enige opmerkingen kan permitteren over de heftige en onwelkome verdere waarde vermeerdering van de euro. Toch moet hij hier voorzichtig hiermee zijn. In dien hij dit te vaak en te sterk zou zeg gen, dan loopt hij de kans dat de valuta markt zijn uitspraken gaat toetsen en dat de ECB gedwongen wordt om haar woorden ook met interventies waar te maken. Dit 'valutamarktspel' kan de ECB nooit winnen, zeker niet nu de Ameri kaanse centrale bank zich om voor noemde redenen afzijdig houdt. De spe culanten op de valutamarkt dagen de centrale bank uit, maar de centrale bank moet goed beseffen dat hij dit spel moet winnen en zich geen verlies kan veroorloven. Daarom zal een ver standige centrale bank alleen dan inter veniëren als hij zeker weet dat de specu lanten hun broek zullen scheuren. Het is een gevaarlijk spel voor beide par tijen, waarvan de afloop onvoorspel baar is. Dat weet de ECB-president als geen ander, maar hij heeft soms te ma ken met bemoeizuchtige politici, die niet zoveel begrijpen van de werking van de financiële markten. De opmerkingen van deze meestal Zuid-Europese politici doen doorgaans meer kwaad dan goed. Elke nieuwe ge neratie van politici moet dat opnieuw worden uitgelegd. Daarom wordt om de zoveel jaar bij een zwakke of sterke munt het 'i-woord' weer in de mond ge nomen. Dat kan de centrale banken en dus de belastingbetalers een hoop geld kosten. Sylvester Eijffinger ANTWERPEN - De diamantslijperij in Antwerpen draait slecht. Van de tweeduizend gediplomeerde bewerkers zijn er nog hooguit achthonderd aan het werk. De Antwerpse bedrijven krijgen nog weinig ruwe diamanten van dia mantleverancier De Beers. Deze wereldmarktleider heeft de Antwerpenaren vervangen door enkele bevoorrechte slijpers, vooral buiten Antwerpen. Bovendien trekken de resterende bedrijven naar het Verre Oosten en Afrika. De vakbond Transcom is teleurgesteld. „De slijpers heb ben de laatste jaren nieuwe technieken aangeleerd en zijn veel flexibeler geworden. Maar het is de werkgevers ken nelijk om andere dingen te doen", zei bestuurster Myriam Dillen gisteren in de Gazet van Antwerpen. Afgestudeer den van de drie Antwerpse scholen voor diamantslijpers vinden zelden een baan. De Belgische havenstad, al eeu wenlang de 'hoofdstad van de diamant', behoudt wel een bloeiende handel in de juwelen. Acht van de tien ruwe dia manten worden hier verhandeld. anp DEN HAAG - De Chinese premier Wen Jiabao sluit uit dat zijn land de wisselkoers van de munteenheid yuan snel flexibeler zal maken. „Dat is een geleidelijk en inge wikkeld proces, waarbij we ook rekening zullen houden met de stabiliteit in onze buurlanden", aldus de Chinese premier gisteren in Den Haag. Hij sprak tijdens een pers conferentie na de topontmoeting tussen de Europese Unie en China. De discussie over het geleidelijk vrijgeven van de wissel koers loopt al enige tijd. Wen Jiabao zei dat een 'weten schappelijke benadering nodig is, waarbij het land zich op duurzame en gezonde wijze ontwikkelt'. anp ZAANDAM - Ahold gaat in hoger beroep tegen een uit spraak van een lokale rechter in Argentinië die de over dracht van aandelen in dochterbedrijf Disco aan Cenco- sud in gevaar brengt. Dat heeft het Nederlandse super marktconcern gisteren bekendgemaakt. Ahold heeft begin november 85 procent van de aandelen in de Argentijnse supermarktketen Disco verkocht aan Cencosud. Daarmee was een bedrag gemoeid van 315 mil joen dollar. De overdracht gebeurde zonder toestemming van de mededingingsautoriteiten. Een lokale rechter in Argentinië heeft daarom op 3 december besloten dat de transactie ongeldig is en in ieder geval tijdelijk moet wor den teruggedraaid. De zaak was aangespannen door een nieuwe Argentijnse eiser. Volgens Ahold kan de mededingingsautoriteit ook achter af goedkeuring geven. Daar komt bij dat door een eerdere uitspraak van dezelfde rechtbank de autoriteit zich nu nog niet kan buigen over de transactie. anp door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De aangekon digde reorganisaties bij de Ko ninklijk Schelde Groep in Vlis singen staan volledig op zich zelf. De reorganisatieplannen worden uitgevoerd, ongeacht of er bij Schelde Marinebouw vier nieuwe korvetten zullen worden gebouwd. Dat stelt directeur H. van Ameij- den van Schelde Marinebouw. Deze week werd bekend dat door een reorganisatie bij ver schillende onderdelen van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) achttien banen worden geschrapt en er veertig op de tocht staan. Door verkoop van Schelde Machinefabriek en een deel van Schelde Gears moeten aan MRC Techniek in Schiedam moeten bovendien 34 mensen da gelijks gaan reizen. Met name de aankondiging dat bij Marinebouw veertig banen op de tocht staan, leek even op een drukmiddel; een manier om politiek Den Haag te laten we ten wat de gevolgen zijn voor de werkgelegenheid als er geen vier nieuwe korvetten kunnen worden gebouwd. Maar Van Ameijden maakt met die suggestie korte metten. „Het zou wel heel erg onfatsoenlijk zijn om over de ruggen van me dewerkers politieke druk uit te oefenen. De reorganisatie bij Schelde Marinebouw staat los van de vraag of het bedrijf wel of geen opdracht krijgt voor de bouw van vier nieuwe korvet ten. Ze hebben wel te maken met werk dat structureel van de Koninklijke Schelde Groep aan het verdwijnen is." Het binnenhalen van de order is volgens van Ameijden geen doel op zich. „Ook al wordt dat wel eens gesuggereerd. Behalve dat de kennis voor de bouw van ma rineschepen aanwezig blijft, is het ook belangrijk voor de KSG om succesvol te kunnen opere ren op de exportmarkt. We kun nen buitenlandse orders binnen halen, juist doordat we zo suc cesvol zijn met de bouw van ma rineschepen. Niet alleen de tech niek speelt daarbij een rol, maar ook het gegeven dat we nog op drachten krijgen van de Rijks overheid. Buitenlandse op drachtgevers kijken daar wel de gelijk naar. Als je dan als be drijf schepen probeert te verko pen en je moet dan toegeven dat vanuit de eigen overheid geen belangstelling meer voor je is, geeft dat te denken. Het tast op dat moment de geloofwaardig heid van de KSG aan. Ook daar om zou het goed zijn als het ka binet ervoor kiest twee M-fregat- ten te verkopen en te vervangen door vier nieuwe korvetten." Cluster Van Ameijden benadrukt dat de bouw van vier nieuwe korvetten niet alleen van belang is voor de KSG, maar ook voor de marine zelf en de andere bedrijven in het Nederlands Marinebouw cluster. Behalve de KSG beho ren daartoe installatiebedrijf Im- tech en wapensysteemprodu cent Thales Nederland (het voor malige Hollandse Signaal). „Als de continuïteit blijft, wordt ook de kennis behouden. Niet alleen bij de KSG, maar ook bij de marine en de overige bedrijven. Dat is een niet te on derschatten belang. Maak je van die kennis tien jaar geen ge bruik, dan vertrekken mensen naar andere functies en ben je de kennis kwijt. En wat je kwijt bent, krijg je nooit meer terug." Korvetten-order of niet, ook de andere reorganisaties binnen KSG worden er niet mee terug gedraaid. Als het gaat om de re organisatie bij Schelde Gears en de Machinefabriek, proberen de Centrale Ondernemingsraad van de KSG en de vakbonden zo veel mogelijk gezamenlijk te trekken. FNV-bestuurder P. Hazelager voorziet een afvalrace. „Bij dit soort constructies zie je altijd dat mensen in het begin mee gaan, eenvoudigweg omdat ze hun baan niet willen kwijtra ken. Maar ondertussen kijken ze wel uit naar ander werk. Op den duur zie je dat de groep mensen die heen en weer reist steeds kleiner wordt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25