Wie betaalt, bepaalt in buitenland Die stunt uit 1983 kan ik nooit herhalen PZC Partyservice.nl voelt na 4-4 hete adem Korenbeurs in de nel Thor staat stil bij 115-jarig bestaan Verlies Capital In Spanje, Engeland en Italië kunnen clubs niet bepalen wat er uitgezonden wordt duiven Ophokperiode agenda donderdag 9 december 2004 door Joop van den Oudenhoven SINT WILLEBRORD - De Zeeuwse driebandenteams in poule vier van de vierde divisie driebanden groot maken elkaar het leven in sportief opzicht aar dig lastig. Korenbeurs/'t Kaai- tje behaalde een 6-2-zege op Cat. van Peer/'t Pleintje en Par- tyservice.nl verspeelde een punt tegen Van Halteren/Blom door een 4-4-gelijkspel. Korenbeurs komt hierdoor terug tot op een punt van de leider. Korenbeurs/'t Kaaitje sleepte in BC 't Pleintje twee punten voor de poorten van de hel vandaan. Een strijd die gekenmerkt werd door wisselende kansen, maar waarin de start van elke partij voor de thuisploeg was en de be zoekers steeds terug in de race kwamen en uiteindelijk de winst grepen. Alleen Piet Raas lukte dat laat ste niet tegen naamgever Van Peer, die met een serie van acht opende en Raas tot achtervolgen dwong. Na met 16-2 te hebben achtergestaan, kwam de Lewe- dorper terug tot 20-19. Toen liet het geluk hem in de steek en fi nishte Van Peer alsnog als eer ste. Jean Louis Smulder kwam met 7-1 en 15-10 in het nadeel. Ijs koud en vechtlustig liet hij zich niet verschalken en boog zijn achterstand om in een fraaie winst. Piet Schrier maakte het nog bonter. Na 16-12 te hebben achter gestaan, nam hij het ini tiatief over. Hij kwam tot 18-23 en moest toen tegenstander Jan Jaspers nog naast zich dulden bij 24-24. Die kreeg twee keer de kans uit te maken, maar ver zuimde dat en Schrier besloot toen met een zeldzaam mooie losbander. Kopman Kimmo Pankow leek te gen Ed van Hoorn op een verlies- partij af te stevenen bij de stand 26-22 in zijn nadeel. Met een prachtige serie van acht pakte hij alsnog de winst. Cat. van peer/'t Pleintje- Korenbeurs/'t Kaaitje 2-6: E. van Hoorn-Kimmo Pankow 26-30, 50 beurten, J. Jaspers-Piet 24-25, 47: M van Peer-P,^ 22-25, 52: A. Schouic-JL der 17-20, 42. Partyservice.nl had met ri Halteren/Blom een moeilijk] overwinnen opponent. Vod dankzij de Belgische mbro van Flor de Wambersie #1 ploeg uit Hoeven sterk. Dad dervond ook teamleider Jan kerbuyk. Tien beurten Belg nodig om op stoom iet men (één punt op het y maar toen was het hekooklj de dam. In 37 beurten was a klaar en liet Suykerbuyk os] puntjes roemloos achter. Jan Eickenboom het W Nouws niet in het stuk \yj men. Nouws ondervond kees gankelijk roem kan zijn. Va week speelde hij nog 0.961a haalde hij de 0.200 niet&j Ron Speijer vocht een laiu gevecht uit met Leijten" trok aan het kortste eind kig voor de ploeg uit toonde Philip van der vormbehoud en klopte aj9 genstander Aerts in een pa partij, zodat de punten nog? den gedeeld. Door het puntverlies voelt Pair service.nl de hete korenbeurs/'t Kaaitje in dei en moet het nog afwachtesj BH Keukens later deze doet. Die ploeg kan bij ij nog puntgelijk komen ma Schouwenaren. Het wordt ik gen aan de kop. Van Halteren/Blom- Partj» ce.nl 4-4: Flor de Wambeml Suykerbuyk 30-16, 37; Jan EU boom-Toon Nouws 8-25, 0! aerts-Philip van der male ii 39; Henk Leijten-Ron 20-18, 75. 1 CHOLET - Het Groningse! Capitals heeft zich in het: nooi om de Uleb Cup vola laten overrompelen door ij Basket. De Fransen namen het eerste kwart een voors van twintig punten: 34-lt\ werd uiteindelijk 79-67,40 van onze sportredactie DEN HAAG - De discussie over de tv-rcchten voor het betaalde voetbal, over de immense geldbe dragen die de publieke omroep biedt, over de bereikbaarheid van het voetbal voor de gewone kijker, loopt hoog op. In heel Eu ropa regeert het geld. steeds meer voetbal verdwijnt achter de decoders van extra betalende kijkers. Maar inzage in de ma nier waaróp wordt uitgezonden, is typisch Nederlands en komt in Engeland, Italië en Spanje niet voor. Een 'tenderdocument' heet het, pagina's vol eisen aan de uit- zendgerechtigde die voor vele tientallen miljoenen een pakket voetbalsamenvattingen koopt. De uitvinder, Chris Woerts na- ynens de Eredivisie CV, wees naar het buitenland waar het al lemaal al heel gewoon zou zijn. Zo veel camera's, die en die posi tie voor een interviewtje bij dat sponsorbord, die reclame vlak vóór de wedstrijd, die ema... ga zo maar door. In Europa wor den wél de immense bedragen betaalt waar (verhoudingsge wijs) in Nederland ook sprake van is, maar worden verder geen al te hoge eisen gesteld. Daar bepaalt wie betaalt, is de klant koning. Rondkijken in Italië. Engeland en Spanje levert voor Woerts' bewering dat de 'verkoper' van het voetbal in het buitenland ook kan bepalen hoe het wordt uitgezonden, geen bewijs. In Ita- -lië bestaan ook helemaal geen Johan Derksens en Hugo Bor sten. Daar worden door journa listen keurige onkritische vra gen gesteld in een decor met schaars geklede vrouwen die ■d.aar, voor wat betreft het voet ballen althans, eigenlijk niets te zoeken hebben. De journalis tiek is er volgzaam, door de tv-stations zelf al de nek omge draaid. Een tenderdocument is niet eens nodig. De Engelse onderzoeker John Vfilliams van de Centre for the .Sociology of Sport aan de uni versiteit van Leicester weet dat de Britse clubs uit de Premier ship, vertegenwoordigd door de Football Association Premier League, maar één ding willen: bakken met geld. „Zou de voet balbond eisen gaan stellen aan de uitzending, of er invloed op willen hebben, dan lopen ze de kans aan het kortste eind te trekken. De tv-zenders zijn door de hoge bedragen duide lijk de dominante factor in de Britse deals", aldus Williams. Zou de Brit zich een Engels equivalent van John de Mol kun nen voorstellen die, de zakken gevuld met bergen geld, als een kleine jongen naar een hotelle tje moet komen om daar zijn 'bod' te bepleiten? Waarschijn lijk niet. Dat een grote baas van de Nederlandse Omroep Stich ting naar datzelfde hotelletje komt, véél minder geld heeft en daarom maar refereert aan een gevoel dat Studio Sport heet, om vervolgens over eten („met het bord op schoot") te begin nen, dat kent Williams wel. De BBC probeerde hetzelfde met het Match of the day-gevoel, maar kon naar de live-wedstrij den fluiten: Sky is in Engeland de baas. Verzoeken In Spanje is Audiovisual Sport, optredend namens de grote tv-stations, de sterkste. Niet de Spaanse bond of club, maar Au diovisual Sport bepaalt de be gintijden van de wedstrijden, bepaalt hoeveel en waar de ca mera's zijn opgesteld, waar en wanneer de interviews worden gegeven. En de rest. „De clubs kunnen verzoeken indienen, waar zo mogelijk rekening mee wordt gehouden", aldus Rafael Herrera van Audiovisual Sport. Maar een tenderdocument? Nooit van gehoord. „Wij zijn het die een heleboel geld beta len voor de rechten, dus zijn wij het ook die de voorwaarden be palen." Het CD A-kamerlid Joop Atsma plaatst al weken vraagtekens bij de inmenging van de Eredivi sie CV middels het tenderdocu ment in journalistieke keuzes. „Het is een slechte zaak als je met op je eigen manier kunt pro duceren, regisseren. De gelui den van de coaches langs de kant mogen niet worden uitge zonden, er kunnen dingen op de tribune gebeuren die niet mo gen worden getoond. Terwijl dat maatschappelijk wel van be lang is." Pluriform Atsma springt vaker in de bres voor wat zo statig en ouderwets 'een pluriforme en vrije pers' heet, maar in oorlogen nu een maal node wordt gemist. Hij vindt het allemaal maar niks. In de grote Europese voetballan den schuiven de commerciële stations bedragen van vele hon derden miljoenen euro's voor het voetbal over tafel. In Neder land gaat het om enkele, tot ve le tientallen miljoenen. Zo wordt duidelijk dat Engeland, Spanje en Italië qua tv-belan- gen zoveel grotere landen zijn. Precies zoals altijd klinkt tij dens de rekensommetjes op Champions League-avonden: clubs die lager eindigen krijgen toch meer geld „omdat ze uit een groot tv-land komen" waar veel voor de uitzendrechten wordt betaald. De poenerigheid straalt van het voetbal af in Europa. Maar de tv-stations vóórzeggen wat ze wel en niet mogen uitzenden? En hoe laat? Daarvan blijkt al leen sprake in Nederland. De herkomst van Woerts' tenderdo cument kon dan ook wel eens een stukje buiten Europa lig gen. Vettige walm In de Verenigde Staten, het land waar een wedstrijd voor re clame wordt onderbroken, waar de commercie als een vetti ge, zware walm over de sport hangt. Maar waar een geweldi ge knokpartij van basketballers op de tribune recent gewoon te zien was. En niet werd tegenge houden door een tenderdocu ment dat tribunebeelden ver biedt en geen microfoons toe staat bij spelersbanken. Juist niet, vanwege de gewéldige kijk cijfers. GPD Waar John de Mol van de zender Nickelodeon slechts een bod mag doen op een voorgekauwd pakket voetbalsamenvattingen, hebben de televisiezenders in Spanje, Engeland en Italië alles voor het zeggen. Daar worden geen eisen gesteld aan hoe ze het voetbal uitzenden, als ze maar betalen. foto Robert van Willigenburg/ANP door Peter Snelders SAS VAN GENT - Thor uit Sas van Gent is misschien niet de, maar zeker één van de oudste turn- en gymnastiekverenigin gen in Zeeland. De vereniging dateert nog uit de negentiende eeuw. Om precies te zijn werd Thor (Tot Heil Onzer Ribben kast) opgericht op 6 september 1889. Dat betekent dat de vereniging 115 jaar oud is. Destijds hadden de zeven initiatiefnemers niet kunnen vermoeden dat hun vere niging zo'n lang en veelal zeer vruchtbaar leven tegemoet zou gaan. Thor kan momenteel bo gen op 260 leden. Dat is minder dan het geweest is, maar nog steeds een respectabel aantal op het totale inwonertal van de dorpjes Sas van Gent, Philippi ne en Westdorpe. „Toen we daar (in Philippine en Westdorpe) in 1976 les begon nen te geven, steeg het ledental spectaculair", zegt voorzitter Bennie Vermandel. „Toen over schreden we zelfs het aantal van vierhonderd leden. Met de komst van de sporthal viel het le dental opmerkelijk terug. Toen werd het aanbod van andere sporten groter en kozen vrij veel jeugdleden voor een andere tak van sport. De teamsport was een serieuze concurrent voor ons." De 59-jarige Bennie Vermandei kan eigenlijk niet om het predi kaat 'mister Thor' heen. Al 52 jaar is hij aan die vereniging ver bonden en hij onderscheidde zich op diverse fronten. Zelf was hij meer dan een succesvol le jeugdturner. Drie keer won hij nationaal goud. In 1960 bij de jeugd, twee jaar later bij de junioren en nog een jaar latei- bij de jeugd topsport. In een la ter stadium volgden verschillen de Thor-turners zijn voorbeeld. Met als uitschieter Anthony van Assche, een absoluut toptalent. Hij traint momenteel ruim twin tig uur per week onder deskun dige leiding in Heerenveen en klopt na een reeks van nationale titels aan de internationale poort. Vermandei: „Successen zijn na tuurlijk mooi voor de club. Daar krijg je uitstraling van en het trekt leden. Vanuit dat stand punt is een selectiegroep onont beerlijk. Maar onze vereniging bestaat voor circa negentig pro cent uit leden die recreate zig zijn. Op dat gebied var we in een grote behoefte. 1 om is het geven van leidiK die laatste categorie zo be rijk en vaak moeilijker du geven aan een ploeg talent; turners." Bennie Vermandei geeft al: les sinds 1968. Hij staat: vijf uur per week in degy maar is het nog steeds mf Inmiddels is hij één van i langrijkste peilers waaropI in de geschiedenis ge« heeft. Wisseltrofee Net voor en na de Twee:; reldoorlog duikt ook de: van de familie Oosterhout: de archieven van de Sassy, ris. Een familie die veel ux turnsport in Sas van Gent a streken beketende. Dat gels ker ook voor Alphons del here. Naar hem is nog stee: wisseltrofee genoemd, t- dens de jaarlijkse clubkas? schappen centraal staat. Hf ren mensen die een fors da hun leven aan de turnspof ven. Net als Bennie Verrot Naast hem is er nog ééni< al meer dan vijftig jaar s vereniging verbonden is Jo Verplanken, die jaren» zittershamer hanteerde. Het zoveelste jubileum: lange bestaan passeert b: ook nu niet ongemerkt der Eerder hield die verenig: het kader van het 115-F' staan een Zeeuws kas: schap voor de vrouwen e stond borg voor de toe- les van de regio Zuid-W- derland voor jongens. 18 december staat Zeeuws-Vlaams kampioep in de plaatselijke sports het programma. Een dag later vindt volg» mandel de apotheose vsï; bileumviering plaats. ben dan een uitvoering5 leden van de verenigd 14.00 tot 16.30 uur is* een drukte van jewelste sporthal. Het wordt eet spektakel, dat kan Ik jenï loven. Als thema hebben we f voor Alice in Wondert avonturen die dan lüS worden, zijn wel op eer- leest geschoeid dan in de1- le versie. Ook Anthony51 sche geeft dan acte de f- Izak den Dekker uit Breskens verkocht gehele hok na eerste prijs van duivin in nationaal verband op Orleans door Fred Rabout BRESKENS - Izak den Dekker (56) denk nog vaak aan die au gustusdag in 1983, toen een dui vinnetje de eerste prijs in natio naal verband op Orleans pakte. „Die stunt zal ik wel niet meer herhalen", zegt hij in zijn wo ning aan de boulevard van Bres kens. ■jDe telefoon rinkelde die dag fian één stuk door, de duivenma- kelaars liepen het huis aan de boulevard plat. Ruim twintig duiven werden richting Japan en Taiwan verkocht. Izak den Dekker moest wat de dui vensport betreft helemaal op nieuw beginnen. „Ik weet niet of ik een dergelijk duifje nu nog £ou verkopen, maar de tijden waren toen anders, Ik kon de centjes goed gebruiken. Echt, ik heb er niet lang over moeten na denken." Den Dekker vervolgt: „In eerste instantie had ik dat duivinnetje niet meer mee willen geven. Hij zat gereed voor de poelier. In de voorafgaande Orleans kwam hij een dag na de prijskamp afzet ten en dat op jonkies van een ■dag of drie. Voor mij het sein om hem het predikaat 'bestemd voor poelier' mee te geven. Ik had er voor het inkorven echter nog eentje nodig en graaide dat duivinnetje mee. Zijn allerlaat ste kans. Achteraf mag je conclu- GOES - Het NPO heeft een eer- .ste ophokperiode voor duiven in gesteld vanaf zaterdag 1 tot en met zaterdag 15 januari 2005. Zaterdag Duivensport Zeeuwse jeugddag. Opening 11.00 uur. Prijsuitreiking. 15.00 uur. Gratis bonnenverloting: 15.45 uur. Sluiting: ■16.00 uur. Organisatie: Jeugdcommis sie Afdeling Zeeland. Locatie: De Zand loper in Lewedorp. Jaarlijkse tentoonstelling PV De Te legraaf Middelburg. Locatie clublo kaal Dampoortweg 27. Middelburg. Aanvang 15.30 uur. Doorlopende bon nenverkoop. Jaarlijkse tentoonstelling PV Sluis- kilse Reisduif in Sluiskil. Locatie: Clublokaal aan de Baljuwlaan 1A te Sluiskil. Aanvang. 14.00 uur. Bonenver koop: 20.00 uur. deren dat hij die kans voor meer dan de volle honderd procent ge grepen heeft. Ik kwam van de vroege dienst bij de PSD (inmid dels is Den Dekker vervroegd met pensioen) en zag hem ko men. Ze bleef nog een keer drie minuten buiten zitten ook, maar in Breskens bleek het al dat het een vroege was. Pas een half uur later werd daar de tweede duif gemeld. Rond een uur of tien kwam wijlen Albert van Hijfte uit Oostburg de zaak controle ren. Die meldde Betsy (Den Dek kers wouw): 'Ga maar wafels bakken, want het is de eerste in Zeeland'." Izak moest tot vijf uur 's mid dags wachten eer hij de bevesti ging kreeg dat het de snelste van Zeeland was. Toen ging het snel, want amper een uur later wist hij dat deze jonge duivin de snelste van Nederland was. „Wat er toen allemaal gebeurde. Een heksenketel. Telefoontjes, mensen aan de deur. De beken de duivenfilmmaker Donkers kwam hier één van zijn vele films opnemen." Via een aantal makelaars ver kocht Den Dekker vrijwel zijn gehele hok naar Japan en Tai wan. „Ik geloof dat er zelfs nog duiven naar de Verenigde Sta ten zijn gegaan." Dat betekende wel dat hij vrij weinig materiaal overhad en dus opnieuw kon beginnen. „Nog steeds heb ik het bloed uit die dagen op mijn hok zitten. Bij Jan van Gijs uit Breskens, schoonvader Levien van de We- ge (Groede), Marcel van der Sij- pe (Gent), Izak Porrey (Cad- zand) heb ik mijn duiven voorna melijk gehaald. Later, na die ko lossale verkoop, is daar ook nog het ras van de gebroedei's De Baere uit Nokere bijgekomen. En ieder jaar af en toe wel wat vers bloed, dat kan geen kwaad." Oude duiven Izak den Dekker is inmiddels he lemaal terug. Dat bewees hij in 2004, waarin hij met name met de oude duiven weer een sterk seizoen draaide. „Met de jonge ging het van geen kant. Ziek, zwak of misselijk. Het wou niet. Ik had een nieuw hok getim merd, was wat laat klaar en kon dus tegen mijn gewoonte in pas laat koppelen. Het is nooit meer goed gekomen." Met de oude ging het des te be Izak den Dekker: „Ik weet niet of ik een dergelijk duifje nu nog zou verkopen, maar de tijden waren toen anders. Ik kon de centjes goed gebruiken. Echt, ik heb er niet lang over moeten nadenken." foto Wim Kooyman ter. Met de '60', een tweejarige doffer, werd hij duifkampioen van het Rayon 1 en derde van Zeeland. Met de '89', een drieja rige doffer, eindigde hij als der de in het Rayon. Het zijn twee volle broers die al 25 eerste in de vereniging Nog Sneller vlo gen. Twee nakomelingen van een gouden kweekkoppel, dat bij Den dekker op de hokken zit: een doffer van '94 en een dui vin van '95. Soort van wijlen Jan van Gijs. Blauwe drieban- ders met in de verte nog de bloedlijn van de bekende Jans sen uit Arendonk. Den Dekker: „Ik had daar nog een volle broer van, geboren in '90. Die vloog vier eerste in de vereniging, alvorens hij op twee jarige leeftijd aan een hartstil stand op mijn hok overleed. Viel zo voor mijn ogen dood. Diens zoon, de '55', doet het trouwens ook weer erg goed." De Zeeuws-Vlaming begon een kleine vijftig jaar met duifjes ge leden op 't Wafeldorp, destijds een groep huisjes langs de weg van Groede naar Oostburg. Hij was aangestoken met het duiven- virus door buurman Stant de Poorter, een doorgewinterde melker. Izak verhuisde in 1968 naar de buurtschap Scherpbier, een paar kilometer verderop richting Oostburg. Hij werd lid bij De Snelvliegers in Oostburg, maar kon nog geen potten bre ken. Het begon pas echt te lopen tussen 1976 en 1983. Weduwschap Hij is momenteel geen grote mel ker. Hij heeft tien kweekkop- pels die hoofdzakelijk voor het nageslacht zorgen en twintig vliegkoppels (speelde het we duwschap met doffers). Daar naast kweekt hij jaarlijks zo'n dertig jongen. „Ik wil ook nog wel eens keer uit een goed vlieg- koppel wat kweken en overhou den, maar dan moet er in mijn ogen wel kwaliteit in zittenn." Nationaal maar ook provinciaal pakte hij nooit meer een eerste. „Ik heb wel zowel provinciaal als bij de toenmalige ZNB een aantal keren in de kop gevlogen, maar nooit meer de stunt van toen kunnen herhalen." Zijn geliefkoosd terrein is de Vit esse, mïdfond en dagfond, al is "hij voor dat laatste volgens ei gen woorden nog niet echt ge reed. De overnacht is niet aan hem besteed. Wat de selectie be treft, moeten de jonge duivin- nen zich duidelijk laten zien. De jonge doffers moeten hem aan staan en het moeten als het even kan van die 'blauwe drieban- ders' zijn. Het soort van Jan van Gijs en nog iets anders.. „Ik sta de laatste jaren altijd duiven te wachten op de Prome nade (de zeewering die vlak ach ter zijn huis en hok loopt en de Bressiaanders droge voeten geeft). Dan zie ik mijn duiven pas echt goed komen en dan kan ik vrijwel de gehele concurren tie in Breskens in het oog hou den. Op een paar na, die aan de andere kant van 'Bresjes' wo nen." Verenigingsklassementen. PV De Zwaluw Westkapelle. Oude duiven. Vitcsse-Hok: E Mel- chior. Duif: E. Melchïor. Mid- fond-Hok: W. Minderhoud Duif: A. Stroo. Dagfond-Hok: E. Melchi- or. Duif: G. v.d. Weijer. Overnacht- fond-Hok: Comb Flipse. Duif: H Melis. Jonge duiven-Hok: J.P. Hengst. Duif: W. Minderhoud. Nat oer-Hok: W Minderhoud. Duif: W. Minderhoud. Generaal OA: 1. A Slroo, 2. w. Minderhoud, 3. L. Din- gemanse. Generaal A: 1. A. Stroo, 2. w. Minderhoud, 3. L. Dingeman- se. Generaal hok overall: 1 A Stro, 2. W. Minderhoud, 3. L. Din- gemanse, 4. M. van Alphen, 5. JC Roelse. Generaal duif overall: 1. E. Melchior, 2. A. Stroo3. L. Dinge- manse, 4. A. Stroo, 5. L. Dingeman- se. PV De Zwaluw Sl.Maartensdijk. Oude duiven. Vitesse-Hok: Quist Duif: H. van Hemert. Mid- fond-Hok: H. van Hemert Duif: H. van Hemert. Dagfond-Hok: Quist. Duif: J. Walpot. Overnacht- fond -Hok: J. Walpot. Duif: J. Wal pot. Jonge duiven-Hok: I. Quist Duif: H. van Hemert. Natoer-Hok: I. Quist. Duif: Quist. Generaal Hok: 1. I. Quist. 2. IT. van Hemert, 3. D. de Wilde. Generaal Duif: H. van Hemert. PV De Voorwaarts Amemuiden. Uitslagen jaarlijkse cluhtentoon- stelling: Oude doffers: A. Meer man, Oude duivinnen: K. Kwekke- boom, Jarige doffers: C. de Ridder&Zn (toegelaten tot Olym piade), Jarige duivinnen: D. van Belzen, Jonge doffers: p. Tramper, Jonge duivinnen: A. de Nooijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22