PZC Ajax sleept overwintering uit vuur Danko, hoe moet dit goed komen? Hockeyers in finale Champions Trophy 21 Gelijkspel tegen Bayern München (2-2) voldoende voor plaats in Uefa Cup Real Madrid doet nog mee Utrecht mist aanvoerder De Jong Karimi beste voetballer Azië Piturca volgt weer Iordanescu op Sven Nys wint ook in Milaan Boksen met baard moet mogen „Utrecht berust in schorsing Michael Mols donderdag 9 december 2004 Lnr_André Hooqeboom AMSTERDAM - Met man en „acht heeft Ajax liet Europese seizoen gisteravond veilig ge- sleld. De 2-2 tegen Bayern Mun- (hen was voldoende om na de winterstop mee te mogen doen i, Uefa Cup. Dat gebeurde een wedstrijd die niet groots JS, maar bij vlagen wel meesle- zni, vooral in de tweede helft. doelstelling, die na de af- [ffjng in München naar bene- werd bijgesteld, is daarmee isald: Ajax doet in de tweede menshelft nog mee op twee „nten. Niet op het hoogste ni- au, maar dat is ook te veel ge raagd voor de kwakkelende üenian begon al met een op- trkelijke opstelling. Zonder liael van der Vaart. De trainer ld een indringend gesprek met laanvoerder gehad en hem de keuze gegeven. Of hangend nksbuiten, of op de bank. Van er Vaart koos voor de bank, om- ROME - Real Madrid heeft gis teravond in Italië een histori sche uitschakeling in de eerste ronde van de Champions Lea gue (CL) afgewend. De sukkelende Spaanse ploeg, die in de competitie negen pun ten moet toegeven op rivaal Bar celona, won in de laatste groeps wedstrijd met 3-0 van AS Ro ma In een leeg stadion, met de Nederlander Temmink als arbi ter, maakten Ronaldo en Figo 'fers. Dinamo Kiev was |Éegrote verliezer in deze groep. De ploeg uit Oekraïne verloor met 3-0 bij Leverkusen en zakte van de eerste naar de derde plaats in de eindstand. Liverpool plaatste zich ternau wernood voor de tweede ronde van de CL dankzij een zege van 3-lop01ympiakos, na een ach- van 0-1 bij rust. ANP dat, zo verklaarde Koeman voor af, de speler zich niet lekker voelde op de voor hem bedachte positie. Met het passeren van zijn aanvoerder zette de trainer het elftal meteen al op scherp. Een middenveld met twee voor uitdenkende voetballers tegen een dodelijke ploeg als Bayern was geen optie voor het Ajax dat zich zo moeizaam door Euro pa beweegt. In plaats van een open linker kant, met Maxwell als opkomen de verdediger en Van der Vaart als tussenstation, speelde Ajax in een traditionele 4-3-3, met een verdedigend accent. Mitea mocht als echte linkerspits spe len, daar waar Van der Vaart geen trek in had. Nigel de Jong, sneller en meer defensief inge steld dan de gevallen aanvoer der werd geposteerd als bewa ker van de Bayem-motor, Mi chael Ballack. Daarmee had Koeman weer zijn team aangepast, wat hij in de Champions League vrijwel bij el ke wedstrijd doet. De gewen ning van een nieuwe formatie kostte zoveel tijd dat de eerste treffer al weer na acht minuten achter Vonk lag. Weer was het Makaay, die in München Ajax ook al op de pijnbank legde met drie treffers en een assist. Die glansrol van de Nederlander in Duitsland kostte uiteindelijk Jo hn Heitinga zijn plaats in de ba sis. Maar ook Grygera, die weer met Escudé het centrum van de defensie vormde, moest ervaren hoe dodelijk Makaay kan zijn. Hij kopte de voorzet van Kuf- four achteruit, precies voor de voeten van 'Das Phantom', die zakelijk scoorde. De gevoelige tik leidde in de eer ste helft tot een virtuele uitscha keling in Europa, omdat Macca- bi bezig was te stunten tegen Ju- ventus. Toch kreeg Ajax lang zaam meer greep op de gebeurte nissen in de Arena. Hoewel de jonge Ryan Babel, net als in Tu rijn aanvalsleider, op zijn gou den schoenen voorzichtig aan het hoge niveau probeerde te wennen, moest Bayern doelman Oliver Kahn steeds vaker optre den. Escudé, Sneijder en Max well wisten de juiste richting te vinden, maar pas een door Demi- chelis van richting veranderd schot van Galasek bracht veran dering in de stand. Ajax opereerde ondertussen om zichtig, om kostbaar balverhes te voorkomen. Dat was een les die in München wel geleerd was. Daar profiteerde Bayern maximaal van de naïeve Amster dammers. Die fout werd gister avond niet gemaakt; het ver weer werd zorgvuldig opge bouwd. Aanvankelijk vanuit tac tische zekerheid en gaandeweg met steeds meer zelfvertrouwen en daarmee voetballend vermo gen. Het middenveld voelde zich lekker in zijn rol, met Sneijder als aanjager, Galasek als contro leur en De Jong als betrouwbare en vurig voetballende bewaker van Ballack. Ajax kreeg het flegmatieke Bayern toch met de rug tegen muur, zag een treffer van De Jong afgekeurd, en bracht pas sie in het gevecht om een nieu we internationale afgang te voorkomen. Daarin speelde het elftal zichzelf naar een aan vaardbaar niveau en naar een verdiende voorsprong, toen Kuf- four de bal verspeelde aan Mi tea. Zijn veroverde balbezit ging naar Sneijder, waarna de Roemeen het zelf mocht afma ken. De 2-1 voorsprong bracht Ajax bracht Ajax in de Ue- fa-Cup, maar in de slotfase leek het nog benauwd te worden. Bayern kwam nog langszij door een kopbal van Ballack. De Duitsers hadden de eer gered en vonden het daarmee wel goed en Ajax uiteindelijk ook, omdat de stand in Israël nog gelijk was. Dat bracht Koeman zijn manschappen langs de zijlijn ook onder de aandacht. Waar mee de rust in het veld terug keerde en daarbuiten ook. Ten minste tot eind januari. Ajax (Ned) - Bayern München (Dui) 2-2 (1-1). 9. Makaay 0-1, 39. Galasek 1-1, 64. Mitea 2-1, 78. Ballack 2-2. Scheidsrechter: Car doso (Por). Gele kaart: Babel, De Jong (Ajax), Kovac, Deisier, Demi- chelis (Bayern München). Aantal toeschouwers: 51.000. Ajax: Vonk; Trabelsi, Grygera (75. Obodai), Escudé en MaxwellDe Jong, Galasek en Sneijder (75. Van der Vaart); Rosales, Babel en Mi tea (72. Boukhari). Bayern München: Kahn; Kuffour, Demichelis, Kovac en Rau; Deis ier, Ballack, Frings (46. Zé Rober to) en Hargreaves (74. Schwemstei- ger); Makaay en Pizarro (46. Guer rero). GPD Doelpuntenmaker Mitea (voorgrond) viert de 2-1-voorsprong met Nigel de Jong. foto Hans van Weel/GPD UTRECHT - Middenvelder Jean-Paul de Jong komt bij FC Utrecht pas na de winterstop weer in actie. De aan voerder is door een spierverrekking in zijn lies drie we ken uitgeschakeld. Hij liep de blessure zondag op in het duel met Vitesse (1-2). NEC kan voor de winterstop geen gebruik meer maken van Patrick Pothuizen. De verdediger heeft zondag in het het uitduel bij Feyenoord een hamstringblessure opgelo pen. Hij is vier tot zes weken uitgeschakeld. ANP KUALA LUMPUR - Ali Karimi is gisteren verkozen tot Voetballer van het jaar 2004 in Azië. De aanvaller van Iran speelt in Dubai voor Al-Ahli. De 26-jarige Karimi had in de verkiezing concurrentie van de Japanner Shun- suke Nakamura en van A'ala Hubail uit Bahrein. Karimi werd dit jaar topscorer in de Aziatische Champions Lea gue met veertien goals. In totaal maakte hij voor zijn club dit jaar 27 treffers. In het toernooi om de Aziëcup haalde Iran de halve eindstrijd, Karimi maakte in de kwartfinale tegen Zuid-Korea drie doelpunten. Iran eindigde uiteinde lijk als derde. ANP/AFP BOEKAREST - Victor Piturca keert terug als bondscoach van Roemenië. En weer volgt hij Angel Iordanescu op. In 1999 werd Piturca nog ontslagen door de Roemeense voet balbond, nadat hij kwalificatie voor Euro 2000 had be werkstelligd. In 1998 kwam Piturca op de post van bonds coach terecht, als opvolger van Iordanescu, die de functie op dat moment vier jaar had bekleed. Iordanescu, terugge keerd in 2002, stapte onlangs op toen Roemenië in de WK-kwalificatie niet won van Armenië. ANP/SID/AFP MILAAN - Sven Nys heeft gisteren de veldrit voor de we reldbeker in Milaan gewonnen. De Belg kwam met ruime voorsprong op zijn landgenoot Ben Berden en de Tsjech Zdenek Mlynar over de eindstreep. Beste Nederlander was Maarten Nijland op de elfde plaats. Bij de vrouwen zegevierde de Nederlandse Daphny van den Brand. Sven Nijs won drie dagen geleden ook al voor de wereldbeker in het Zwitserse Wetzikon. Hij is de aanvoerder van de wereldranglijst en verstevigde vanzelfsprekend zijn lei dende positie in het WB-klassement. Milaan was al zijn twaalfde overwinning van het seizoen en de zestiende in zijn loopbaan voor de wereldbeker. ANP LONDEN - Boksen met een baard, mag dat? De Britse zwaargewicht Danny Williams vindt van wel. Sterker nog, als de Nevada State Athletic Commission hem ver biedt aanstaande zaterdag in Las Vegas met zijn behaar de kin in de ring te stappen voor het wereldtitelgevecht (WBC) met de Oekraïner Vitali Klitsjko, dan bokst Willi ams helemaal niet. De Brit, een toegewijd moslim, moet verschijnen voor de commissie om zijn baard te laten keu ren. Als de wijze heren de baard storend of hinderlijk vin den, vragen ze volgens hoofd Mare Ratner de bokser hem in te korten. ANP/RTR champions league verpool (Eng) - Olympiakos Pi- (Gri) 3-1 (0-1). 27. Rivaldo 0-1, [.Pongolle 1-1,80. Mellor 2-1, 86. Ger- id 3-1. iportivo la Coruna (Spa) - AS Mo- ico (Fra) 0-5 (0-3). 22. Chevantón i 37. Givet 0-2, 39. Saviola 0-3, 55. icon 0-4,76. Adebayor 0-5. Beo 6 4 0 2 12 10- 4 «pool 6 3 1 2 10 6-3 mpiakos 6 3 1 2 10 5-5 6 0 2 4 2 0-9 Roma (Ita) - Real Madrid (Spa) (0-1). 9. Ronaldo 0-1, 60. Figo 0-2 (afschop), 82. Figo 0-3. ayer Leverkusen (Dui) - Dinamo ev(Oek) 3-0 (O-O). 51. Juan 1-0, 77. 2-0,86. Babic 3-0. j&rkusen 6 3 2 1 11 13- 7 Madrid 6 3 2 1 11 11- 8 Vn.Kiev 6 3 1 2 10 11- 8 loma 6 0 1 5 1 4- 16 jax-Bayern München 2-2. laccabi Tel Aviv (Isr) - Juventus lal 1-1 (1-0). 29. Dego 1-0 (straf- inop), 71, Del Piero 1-1. wentus 6 5 1 0 16 6- 1 ayernM 6 3 1 2 10 12- 5 6 1 1 4 4 6-10 'TA 6 1 1 4 4 4- 12 ympique Lyon (Fra) - Sparta raag (Tsj) 5-0 (2-0). 7. Essien 1-0,19. omar 2-0, 51. Nilmar 3-0, 83. Idangar 0,90.Bergougnoux 5-0. enerbahce (Tur) - Manchester Uni- w (Eng) 3-0 (0-0). 47. Tuncay Sanli 62. Tuncay Sanli 2-0, 90. Tuncay É3-0. 6 4 1 1 13 17- 8 United 6 3 2 1 11 14- 9 terbahce 6 3 0 3 9 10- 13 Praag 6 0 15 1 2-13 FJECHT - FC Utrecht gaat cl' akkoord met de schorsing fan vijf wedstrijden voor Mi- r el Mols, ook al noemde trai- FFoeke Booy de straf eerder fghoog. De club verwacht bij pandeling van de zaak geen la- (gere straf. jojs teruggekeerd van Glas- F Rangers, sloeg vorige week gdens FC Utrecht - De Graaf- "aap Milan Berck Beelenkamp ,en ae vlakte. De schorsing ge- wrt op basis van tv-beelden. r ls alweer de derde", ver lat woordvoerder Jan Willem P Ede namens de club. Eerder |,r "ans van de Haar ge- on°!'st j^dat tv-beelden uitwe rf rat hij in de bekerfinale Pa- l /°,lhuizen van FC Twente pedwülig op de voet ging jla, 'ezelfde Van de Haar g later volgens de tuchtcom- sie opnieuw zittend voor de s. te hard door op het been n Paul Matthijs van FC Gro ten. GPD Het trieste verhaal achter de duurste speler van Feyenoord door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Danko Lazo- vic is de duurste speler die Feyenoord ooit heeft aangetrok ken. De totale investering komt dicht in de buurt van de zeven miljoen euro. Daarmee is hij duurder dan de Argentijn Julio Cruz (4,5 miljoen euro), die na een paar seizoenen werd doorverkocht naar Italië. Of La- zovic ooit zijn geld nog zal op brengen, durft niemand in de Kuip te zeggen. Het verhaal La- zovic is na achttien maanden een droevig avontuur. In de kou langs het trainings veld van Feyenoord staat sup porter Henny Smaling. De 57-jarige Rotterdafnmer volgt zijn idool Danko Lazovic zeven dagen per week. Henny is de grootste fan van de in verval ge raakte Feyenoord-spits. Zelf heeft hij geen kinderen, maar Lazovic beschouwt hij als zijn zoon. Van alle Feyenoorders heeft hij ook het eerst contact gehad met de voetballer, die hij jaren geleden ontdekte bij Partizan Belgrado. Henny heeft een Joe goslavische vrouw en daardoor is Belgrado zijn tweede stad ge worden. „Hij was nog jeugdspe ler bij Partizan en droeg num mer 36 op zijn shirt, toen ie mand me attent maakte op de jongen met die elegante loop," herinnert Henny zich. Toen Feyenoord zich in de zo mer van 2003 voor de topscorer van het Servisch elftal onder 21 jaar meldde, ging voor de Rotterdammer een droom in vervulling. De man die door zijn landgenoten als de nieuwe Mateja Kezman werd gezien zou in de Kuip historie gaan schrijven. Maar anderhalf jaar later weten alle partijen dat daarvan niet veel terecht is ge komen. Als we de grootste steun en toe verlaat van Lazovic ('Hij eet bij me, ik zorg voor hem als een vader') vragen of hij lijdt onder het kleine, menselijke drama dat zich rond de grote aankoop van Feyenoord afspeelt, schiet Henny vol. Hij wordt zo emotio neel dat hij niet meer kan pra ten. Later zegt hij: ,,'s Nachts ga ik mijn bed uit. Dan zit ik in m'n eentje op de bank te jan ken en denk ik, hoe moet dit goed komen?" Die vraag houdt ook de leiding van Feyenoord bezig. De club kan het zich niet veroorloven miljoenenbedra gen zomaar af te schrijven. De laatste termijn van 1,5 mijloen euro moet nog aan Partizan worden betaald. Technisch di recteur Mark Wotte zal voor de winterstop een beslissing ne men over een verhuur van de spits. Voor Lazovic is het beter dat hij een tijdje ergens anders gaat spelen, want bij Feye noord zit hij op dood spoor. De speler is voorbijgestreefd door Salomon Kalou en de con currentie met Oranje-interna tional Dirk Kuijt kan hij al he lemaal niet aan, waardoor Ruud Gullit er geen problemen mee heeft als Lazovic na de kerst geen deel meer uitmaakt van zijn selectie. Gullit vertelde afgelopen week waarom Lazovic niet hoog in de pikorde stond en waarom het beter is dat hij in het twee de elftal of bij een andere club speelt. „Hij trainde slecht en als hij inviel zag ik niks. Maar als je op de bank zit, moet je juist laten zien dat je verschrik kelijk graag wil. Dan geef je een trainer een reden om je va ker te gebruiken." De mislukking van het Feye- noord-avontuur doet pijn bij Lazovic. Vooral omdat het thuisfront dag en nacht aan de speler vraagt wat er aan de hand is en waarom het is misge gaan. „Toen ik vorig jaar in juli bij Feyenoord kwam, had ik zoveel vrienden, dat was on voorstelbaar. Ik was de nieuwe spits, iedereen wilde bij me ho ren en sloeg me op de schou ders. Van al die mensen is nu bijna niemand meer over om dat ik niet meer speel. Maar dat interesseert me niet, hoor. Dit is wel goed voor me. Ik word hier heel erg sterk van." Klinkt daar bitterheid en een zoektocht naar revanche? Lazovic: „Nee, ik ben geen mens van wraakgevoelens. Al leen zal ik in de toekomst voor zichtiger zijn als het weer goed gaat. Ik moet het nu eerst zelf oplossen. Maar dat moet inder daad even ergens anders gebeu ren. Ik wil niet dat mensen me hier kapot maken..." Want zo voelt het wel? „De man die nu bij Borussia Dortmund zit (Van Marwijk), heeft weinig voor me betekend. Laat ik het daarbij houden. Ik heb pas twee trainers meege maakt bij Feyenoord en het is nog niet gelukt. Maar ik ben Danko Lazovic heeft weinig vrienden meer over door zijn mislukte avontuur bij Feyenoord. foto Michel Bierhuizen/GPD niet het probleem, hoor. Ik weet dat ik de kwaliteiten heb voor een goede spits. Er is ze ven miljoen euro in mij geïnves teerd en ik zal zorgen dat ik dat waard ben geweest." Ben je nog wel blij met Feye noord? „Ik ben compleet gek van deze club. Toen ik hier voor het eerst kwam kijken, zei ik: dit wordt mijn club. Het stadion, de supporters, ik had kippen vel op mijn armen. En zo denk ik er nog steeds over. Deze club is mijn leven. Het mooie begin, toen ik mijn eerste doelpunten scoorde en de supporters m'n naam scandeerden, staat nog steeds op mijn netvlies. Dat gaat een vervolg krijgen." Wat is je grootste frustratie? „Dat ik niet tien wedstrijden de kans heb gekregen. Laat me nu eens een tijdje staan, dat noem ik een eerlijke kans. Als ik dan faal, geef ik de trainers gelijk dat ze mij ernaast zetten. Ik heb ook geen moeite om op de bank te zitten als mijn con currenten beter zijn. En ik vind Kalou ook' een goeie spits. Maar ik geloof dat ik dit sei zoen nog geen 100 minuten heb gespeeld. En dat doet me ver schrikkelijk zeer." Dat de kwaliteiten van de een paar jaar geleden door veel clubs begeerde aanvaller zijn verdwenen, wil er bij Feye- noords technisch directeur Mark Wotte niet in. „Ik kende Lazovic al toen hij in Joegosla vië onder 19 jaar speelde. Hij was een fantastische spits en, naar ik destijds begreep, niet te koop. Ik was nog trainer van Willem II toen ik op een dag hoorde dat Feyenoord hem had gekocht. In mijn ogen was dat een fantastisch aankoop, om dat er echt veel clubs dezelfde interesse hadden", zegt Wotte. Wotte wil Danko Lazovic on derbrengen bij een club die qua cultuur bij de voetballer past. Het liefst geen al te grote club. „Ricky Hoogendorp ging een paar jaar terug naar Celta de Vigo in Spanje. Leuk, maar na drie wedstrijden zat hij daar op de bank. Dat heeft geen zin. Lazovic moet spelen. Er is belangstelling genoeg voor hem." GPD door Martijn Krullaars LAHORE - Weer die Hollan ders. De Spaanse hockeyers spe len vaak sterke wedstrijden te gen Oranje, maar slechts zelden levert dat ook iets tastbaars op. Gisteren was het niet anders in Lahore. Spanje zette Nederland onder druk, maar de bloemen waren voor de regerend kam pioen (4-2), die zondag de derde Champions Trophy-finale op rij speelt. En als het aan Maurits Hendriks ligt, is Spanje dan weer de tegenstander. Hendriks is de bondscoach van Spanje: misschien wel het sterk ste hockeyland ter wereld zon der grote titel. De Spanjaarden speelden twee Olympische en twee WK-finales, maar die gin gen alle verloren. En Hendriks wil niets liever dan ergens in de komende vier jaar afrekenen met dat trauma. De kwaliteiten zijn er, de wil is er, dus niets staat een mooi Spaans succes in de weg. Hendriks is bereid ver te gaan voor de verwezenlijking van zijn doelen. Zoals vorige week, toen het Spaanse team na een oe- fenstage in India naar Pakistan moest afreizen. Normaal gespro ken gebeurt dat met het vlieg tuig, maar Hendriks nam een gokje. Hij zette zijn spelers in een bus en ondernam een risi covolle trip via de Wagah-pas, één van de drie grensovergan gen tussen de gezworen vijan den Pakistan en India. Hendriks had met beide landen goede afspraken en wist zich verzekerd van indrukwekkende politie-escortes, maar toen het Spaanse team te laat in het kilo meter-brede niemandsland arri veerde, zat het metershoge hek al in het slot. 'En als-ie dicht zit, blijft-ie dicht', glimlacht de Spaanse coach, die vervolgens vijf uur lang hemel en aarde moest bewe gen om het hek toch open te krij gen. En ondertussen zaten zijn spelers op hun koffers de tijd te verdrijven. Zeldzaamheid „Het is een zeldzaamheid dat het hek toch weer is openge gaan", weet Hendriks. „Het was even spannend, maar wel verant woord. Ik heb er altijd vertrou wen in gehad dat het goed zou komen. Weet je, als je weinig tijd hebt voor een voorberei ding, moet je andere dingen ver zinnen die bijdragen aan de een heid en de goede sfeer. Samen dingen meemaken, dat is heel be langrijk. Daarom stond deze trip ook al heel lang bovenaan mijn verlanglijstje. Voor die jon ge knapen van mij is dit een ge weldige ervaring." De nederlaag tegen Nederland was een kleine tegenslag, maar Hendriks blijft strijdvaardig. „We hebben het tot nu toe heel goed gedaan, met een groten deels nieuwe selectie. Ik ben echt zeer aangenaam verrast. We hebben veel werk moeten verzetten en dat betaalt zich nu uit. Onze doelstelling was hand haven in de Champions Trophy, maar nu we zo dichtbij zijn wil len we natuurlijk graag de fina le spelen." Dat moet dan gebeuren tegen Nederland, het team waar hij olympisch kampioen mee werd. Iets wat hij dolgraag nog een keer zou willen worden, maar dan met Spanje. „Wij moeten standaard tot de topzes van de wereld behoren, continu de gro te toernooien spelen", zegt hij stellig. „Ik heb net mijn con tract met vier jaar verlengd en voel me zeer op mijn plaats. Mijn werk is absoluut nog niet af, want ik ben naar Spanje ge komen om iets te winnen. En ik weet als geen ander wat daar voor nodig is." Topscorer Spanje moet morgen nog afreke nen met gastland Pakistan. Een gelijkspel is voldoende, maar dat zal lastig genoeg worden te gen de ambitieuze Pakistanen, die gisteren met 2-1 van India wonnen. Nederland kan het kalm aan doen tegen Duitsland. Dat was gisteren vooral te danken aan de opnieuw uitblinkende doel man Guus Vogels, de multifunc tionele aanvoerder Jeroen Del- mee en spits Karei Klaver. Hij scoorde drie keer en is nu met zes velddoelpunten topscorer van het toernooi. Maar ondanks de vierde over winning op rij was er van eufo rie geen sprake in het Oran je-kamp. In tegendeel: „We zijn natuurlijk blij dat we zeker zijn van de finale, maar het was weer niet echt goed", bekende bondscoach Terry Walsh. „We zijn niet constant genoeg, daar moeten we hard aan werken." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21