OBELISOL Radicale imams aangepakt TWEE HALEN mm Onrust bij Vitrite Middelburg PZC Vier Bernhards begeleiden hun opa WINTERJACKS an vermoord Reuzenhoek irkeersongeval lt leven vrouw Oostburg ioorkeur voor hanasie dementie Ministers: Extremisten uitzetten en subsidies intrekken Laptop op schoot slecht voor sperma 27 Lokkertjes maken mobieltjes duur- Oorlogsgeheim in de vuurtoren Wonen in vakantiepark mag Ajax overwintert in Europa 19 Nobelweq 224 Goes Rtaaaft McDohMs) ma - vr open 9.00 -17.30. 23 10.00 -16.00 uur SPECIALIST IN KOZIJNEN. RAMEN EN BUITENDEUREN in pvc. alu en hout 300 m' showroom Opklaringen teiodun met zon en droog. Zwakke tot matige (noord)oostenwindMiddagtem- reratuur 5 graden. aargang no. 291 jndérdag 9 december 2004 s nummer 1,25 Raymond de Frel UZENH0EK - In een wo- in Reuzenhoek bij Zaam- Fg is gisterochtend een man geweld om het leven ge- cht De identiteit van het htoffer heeft de politie giste- nog niet vrijgegeven. de omgeving van de woning twee mannen van 18 en 28 uit Terneuzen aangehou- De politie deed de woning ind half vijf aan, nadat buren ff geluidsoverlast hadden ge- lagd, Bij binnenkomst bleek verder niemand in het pand roezig. „Ik werd wakker van iirenes. Er kwamen twee am- mees, de huisartsenpost ver en er was veel politie. Ik dat twee mannen op straat tien gelegd, waarna ze in de eien werden geslagen", vertel len buurtbewoner. De man 3t dat de bewoner van het bekende was in het jscircuit. Een tweede buurt - oonster weet alleen dat er jongen met een zacht karak- woont. „Hij heeft al een hele- I ellende over zich heen ge- Een ander herinnert i dat er voorheen vaker over- van de bewoner van het ld, „Maar de laatste jaren heter heel rustig." woordvoerder J. van Mou- bevestigt dat de politie in wrbije jaren meldingen van lei soorten overlast heeft ge- overhet pand. de agenten de twee opge iede mannen direct in relatie ai icht met de dode man, wil hij li kwijt. De politie heeft een enkoppig Team Grootscha- Inderzoeken op de zaak ge- NDIJKE - Een 72-jarige ivuit Oostburg is gistermid- ii' om het leven gekomen bij 'erkeersongeval in IJzendij- i; id kwart voor vier wilde de iw met haar snorfiets vanaf venhofstedenstraat de N61 teken. Hierbij zag zij een railer, bestuurd door een Amsterdammer, over hoofd. De vrachtauto kwam Ie richting van Terneuzen. chauffeur probeerde de w nog te ontwijken, maar Biet voorkomen dat zij door trailer werd geschept. Het htoffer overleed ter plaatse laar verwondingen. HAAG - Driekwart van de honderdduizend Nederlan- die een euthanasieverkla- hebben, wenst euthanasie Mement worden. De mees- villen dat zodra de ziekte aat, En vrijwel iedereen I dat het verzoek ook moet en ingewilligd als ze geen pkige indruk maken op omgeving. 'lijkt uit een onderzoek van ederlandse Vereniging voor "Hige Euthanasie (NWE), togen een symposium over toma houdt. De NWE het hoog tijd voor een pu- e discussie over dit thema, at m de praktijk zelden of j t wordt overgegaan tot pasie bij dementie. GPD door Frank Hendrickx en Ferdi Schrooten DEN HAAG - Er zijn tien tot 25 moskeeën in Neder land waar haat jegens de Nederlandse samenleving wordt gepredikt. De over heid gaat deze moskeeën harder aanpakken, des noods buiten het strafrecht om. Eenzelfde aanpak geldt ook voor islamitische scho len en rondreizende islam- predikers die haat zaaien. Dat kondigden de ministers Remkes (Binnenlandse Zaken) en Donner (Justitie) gisteren aan in een Kamerdebat over ter rorismebestrijding. Waar straf rechtelijke vervolging niet moge lijk is, zal de overheid subsidies en vergunningen intrekken en ongewenste personen het land uitzetten. Dat laatste is volgens de ministers al enkele malen ge beurd met extremistische immi granten. Volgens Remkes moeten gemeen ten en provincies 'maximale druk' uitoefenen op besturen van moskeeën en scholen om ex tremistische elementen te we ren. Als de besturen extremisme niet aanpakken, helpen ze mee aan het creëren van een voe dingsbodem voor potentiële mos limterroristen, meent de minis ter. „Anti-westerse uitlatingen die een bedreiging zijn voor de samenleving mogen niet worden De ere-escorete van de cavalerie oefent op de Waalsdorpervlakte voor de uitvaart van prins Bernhard. foto Inge van Mil/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Prins Bernhard wordt zaterdag op zijn laatste tocht van Den Haag naar Delft begeleid door vier kleinzoons die zijn naam dragen. Halverwege voegen koningin Beatrix en haar zussen Irene, Margriet en Christina zich bij de rouwstoet voor de laatste ki lometers naar de Nieuwe Kerk. Daar hebben de overige leden van de familie en de hoge bui tenlandse gasten zich dan al verzameld, samen met de overi ge genodigden. De prinsen Friso, die Bernhard als derde naam heeft, Jaime, met Bernardo als tweede naam, en Bernhard jr volgen sa men met Bernardo Guillermo in een volgkoets de op een af fuit geplaatste kist van hun grootvader. De oudste zoon van Irene, prins Carlos heeft overigens als derde naam ook Bernardo. Dat hun moeders hen bij de ge boorte naar Bernhard vernoem den is een eerbetoon aan de prins, die ook een bijzondere band had met zijn kleinkinde ren. De vorige week woensdag over leden prins vond dat er na vol gend jaar in Wageningen geen grootschalig veteranendefilé meer moest worden gehouden. Dat liet hij een week voor zijn dood nog weten aan premier Balkenende. De dag erop heeft de prins dat nog eens schrifte lijke bevestigd, aldus directeur Breedveld van de Rijksvoor lichtingsdienst. Het gemeente bestuur van Wageningen zegt de wens van de prins te zullen respecteren. Prins Bernhard was voorstander van één groot militair défilé op Veteranen- dag', die volgend jaar op 29 juni - de verjaardag van de prins - voor het eerst wordt ge houden. Of de prins volgend jaar door een ander lid van de konink lijke familie wordt vervangen is niet bekend. Oud-strijders hopen dat prins Willem- Alexander de taak van zijn grootvader als parade-inspec teur overneemt. Een andere mogelijkheid is Pieter van Vol lenhoven, die al jaren zijn schoonvader vergezelde in Wa geningen. Gele Rijders Op een inderhaast ingericht manegeterrein op de Waalsdor pervlakte bij Den Haag oefen den gisterochtend het cavale rie ere-escorte en het korps Rij dende Artillerie, beter bekend als de Gele Rijders. Zaterdag rijden 34 paarden en ruiters mee. Zij worden in vijf dagen tijd klaargestoomd voor deelna me aan de plechtige stoet. De Gele Rijders krijgen een zeer prominente plaats in de rouwstoet. Het in 't Harde (Gel derland) gevestigde legeronder deel heeft een bijzondere band met Bernhard. De prins werd in 1937 geïnstalleerd als kapi tein der rijdende artillerie en bleef de afgelopen decennia zeer betrokken bij dat onder deel. Bij Paleis Noordeinde in Den Haag, waar de prins ligt opge baard, hadden tot gisteravond half twaalf 17.000 mensen af scheid van hem genomen. Be sloten werd de rouwkapel op nieuw een half uur later te slui ten. Commando's, oud-comman do's en oud-para's willen van middag gezamenlijk een laat ste groet brengen. GPD/ANP pagina 2 historici en pers azen op archief Bernhard getolereerd." Afgezien van de vier grote steden hebben ge meenten volgens Remkes weinig zicht op radicale islamitische personen en instellingen. Zeker één gemeent.e is door de rege ring op het matje geroepen. Naar verluidt gaat het om Eind hoven, de stad waar de omstre den Al Fourqaanmoskee is ge vestigd. Remkes wil dit ontken nen noch bevestigen. Volgens Remkes is nog steeds sprake van een verhoogde terro ristische dreiging. Verschil met deze zomer, toen het terreur alarm werd afgekondigd, is dat de dreiging zich minder richt op strategische objecten en drukbe zochte plaatsen en meer op indi viduen. De moordaanslag op Theo van Gogh is daarvan een voorbeeld. Internet In de strijd tegen het terrorisme krijgt inlichtingendienst AIVD binnenkort inzage in de opspo ringsregisters van de politie. Donner en Remkes presenteren daartoe vandaag in de minister raad een voorstel. Ook krijgt de AIVD ruimere bevoegdheden om radicale islamitische sites op internet te saboteren. Volgens Donner wordt in Euro pees verband gewerkt aan een zwarte lijst voor rondreizende predikers die haat zaaien en op roepen tot (gewapende) strijd te gen de westerse samenleving. Op basis van de lijst moet deze 'haatpredikers' de toegang tot Europa worden ontzegd. Onder meer door hen geen visa te ver strekken. GPD DEN HAAG - Jonge mannen die veelvuldig werken met een laptop op schoot kunnen op de lange termijn problemen krij gen met hun vruchtbaarheid. Wetenschappers van de State University in New York waar schuwen hiervoor in een studie die vandaag wordt gepubliceerd in het Europese vakblad van vruchtbaarheidsdeskundigen, Human Reproduction. Omdat een laptop vaak bovenop de genitaliën woi'dt geplaatst, waarbij bovendien de benen te gen elkaar worden gehouden, kan de temperatuur er zodanig oplopen dat mogelijk onomkeer bare schade aan de spermapro ductie kan worden toegebracht. Proeven onder tientallen laptop gebruikers hebben uitgewezen dat de temperatuur van de lin kerbal met gemiddeld 2,6 gra den steeg, en die van de rechter met 2,8 graden. Uit eerdere studies bleek dat veelvuldige en langdurige tem- peratuurverhogingen van de zaadballen een aanmerkelijk ne gatief effect op de aanmaak van spermacellen en de vruchtbaar heid hebben. Onderzoeker en uroloog prof. Yefim Sheynkin wijst erop dat er steeds meer laptops verkocht worden (inmiddels 150 miljoen wereldwijd) met bovendien steeds krachtiger processors, die nog warmer worden. Omdat gebruikers tijdens het werken de benen noodgedwongen tegen elkaar houden kan de warmte niet weg. Sheynkin acht verder onderzoek noodzakelijk om tot meer gedetailleerde uitspraken te kunnen komen. GPD hjgffrey Kutterink DELBURG - Philips Ligh- ?'ri'e Middelburg onder doe het efficiënter en goed- r kan werken. Hoewel de toen nog „iet officieel be- z'jn, is er sprake van het He glasgieterij in Mat betekent dat er-de ef- P °P andere afdelingen mee- fend - tientallen van de 240 pplaatsen op de tocht •tour A, Bos heeft tijdens personeelsbijeenkomst op ion bekend gemaakt dat j urrentie dwingt tot maat- regelen. Van de mededelingen staat niets op papier. De vakbon den en de ondernemingsraad reageren terughoudend. De aan kondiging dat er maatregelen moeten worden, genomen, leidt tot grote onrust bij het perso neel. Vakbonden volgen de ontwikke lingen met argusogen en vrezen een nieuwe reorganisatie. De zo geheten glasstudie moet begin volgend jaar klaar zijn, ver wacht FNV-bestuurder J, Hu- bert. Daaruit moet volgens haar blijken hoe Vitrite beter en bo venal goedkoper kan produce ren. „Naar alle mogelijke opties wordt gekeken", zegt voorzitter J. van Someren van de onderne mingsraad, Aan de onderne mingsraad zijn nog geen concre te voorstellen voorgelegd, verze kert Van Someren. Plantmanager Bos liet gister avond weten niets over de stu die, eventuele plannen of de bij eenkomst te mogen zeggen. Hij verwijst naar Philips in Eindho ven. Daar was gisteravond nie mand bereikbaar. Uitnodiging De vakbonden verwachten be gin volgend jaar een uitnodiging van de directie om over de uit komsten van de studie te pra ten. „Het is duidelijk dat er geen stu die wordt uitgevoerd om te zien hoe het bedrijf zou kunnen groeien", reageert Hubert van FNV-Bondgenoten. Ze bevestigt dat er grote onrust is onder het personeel. „Dat kan ik me ook heel goed voorstellen. Iedereen denkt aan zijn baan." Het bedrijf heeft een jaar gele den ook een forse reorganisatie doorgemaakt. In november 2003 schrapte de Philips Lighting Vit rite 65 banen. Door het creëren van tien nieuwe vacatures kwam het netto verlies uit op 55 arbeidsplaatsen. Bij het bedrijf Fusie Campina en Aria Foods Consumenten die zich laten verleiden door aanbiedingen van mobiele telefoonpakketten, zitten daarmee vaak vast aan te dure abonnementen of belminu ten. Dat blijkt uit vergelijkend onderzoek. Ze had de codenaam Nelly en speelde vanuit de vuurtoren van Westkapelle een belangrij ke rol aan het einde van de Tweede Wereldoorlog. Vlissin- ger Paul Cruq schreef een boek over de geheime vliegtuigradar <4| van de Britten. Een aantal huizen in vakantieparken in Zeeland krijgt een vaste woonbestemming, zo willen Gedeputeerde Sta ten. Het dagelijks provinciebestuur heeft dit de minister van Volkshuisvesting laten weten. Die heeft de provincies gevraagd een einde te maken aan ille gale parmanente bewoning. Ajax is ook na de winterstop actief in Europees verband. Dankzij een 2-2-gelijk- spel tegen Bayern Mün- chen verzekerden de Am sterdammers zich giste ren van de derde plaats in groep C van de Cham pions League, die recht geeft op een plaats in de 4L Uefa Cup. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 9; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 21, 22 en 23; Economie: 25, 26, 27 en 29 Advertentie SLECHTS 10 VOOR DE TWEEDE BETALEN Deze actie geldt: op alle merken en modellen (m/v/jr) voor de goedkoopste van de twee profiteer t/m 11 december Nog een paar dagen OP=OP Kijk voor de dichtstbijzijnde adressen op www.perrysport.nl (Advertentie) werken ongeveer 240 mensen. Hubert vindt dat de directie zo snel als mogelijk met de resulta ten van het onderzoek moet ko men. Volgens haar heeft de stu die geen gevolgen voor de vesti ging van Philips in Terneuzen. Vitrite - in de volksmond de fit ting genoemd - is de grootste le verancier ter wereld van lamp voetjes, het onderdeel van een lamp dat in een fitting wordt ge draaid,Het hoofdbestanddeel is staal. Maar voor voetjes voor gloeilampen is ook glas nodig. Dat zorgt voor de isolatie om kortsluiting te voorkomen. Voor het maken daarvan, heeft de fa briek nog een glasgieterij. voorletters* stras! nummer. poslc i plaats: telefoon; e-mail:"i~. i (posjlbankrpJteninynutniTier. 1 O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toeslemming voot i automatische incasso van dit bedtag van onderstaand i rekeningnummer Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. CJ Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: l, UI per maand met automatische incasso l€ 19.951. j tH per kwartaal met automatische incasso 58,00). C per jaar mot aulomaiische incasso (C 222,50). i Kijkop www.pic.nl/abonnemn. bél gratis 0800- 0231231 ol stuur deie bon naar PÏC, afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713, 4460 WB Goes - 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1