pzc Wonen op recreatiepark mag Emoties als inspiratiebron Kunst van vrouwen in Artemix Cabaretier Robbert Jan Proos zwemt tegen het gevoel in Dagelijks bestuur provincie wil permanente bewoning toestaan 19 kunst Van Gelder naar Azerbeidzjan Te snel door Veere gevaren Wapens overval Clinge gevonden Bewoner betrapt inbreker Muziek van Bl0f verdwijnt uit promotiefilmpje donderdag 9 december 2004 MIDDELBURG - Het dagelijks provin ciebestuur wil de huizen op een aantal recreatieterreinen een vaste woonbe- Lming geven. Op die terreinen vordt al in meer en mindere mate per manent gewoond. De recreatiecom- jken Zomerhuizenterrein Scharendij- e en Oranjeplaat bij Arnemuiden krij- tn van de provincie geen vaste woon- uiictie. lit blijkt uit een brief van het dage lijks provinciebestuur aan minister jakker van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening. Die wil vóór het eind van het jaar weten op welke wijze een eind wordt gemaakt aan onrechtmati ge vaste bewoning van recreatiewonin- Daartoe heeft de provincie aan de jeentengevraagd hoe de situatie is. IID negen van de dertien Zeeuwse ge beenten blijkt permanente bewoning p recreatiewoningen slechts in gerin- gè mate voor te komen. Deze gemeen- |n willen uitbreiding van dit verschijn- 1 door controle tegengaan. Voor de oningen die nu reeds permanent be- bond worden, mag dat onder voor aarden doorgaan. De eigenaren krij- een zogeheten 'gedoogbeschik- png. la de gemeente Sluis ligt park het n (ten westen van de kern Bres- ■p). Er is een bestemmingsplan in de maak en daarin krijgt het Heem een oonbestemming. Volgens het dage lijks provinciebestuur is daartegen een bezwaar. Er is sprake van het chttrekken van een bestaande toe and, die niet in strijd is met de aanwij- mg van West-Zeeuws-Vlaanderen tot Ijlde gemeenten Schouwen-Duiveland, gapelle. Hulst en Middelburg komen creatiecomplexen voor waar in grote mate permanent wordt gewoond. Voor a deel kan dat planologisch in orde emaakt worden, door aan deze com- iexen een woonbestemming toe te ken en. ië gemeente Schouwen-Duiveland heeft vastgesteld dat op recreatieterrei- envan de circa 4200 huizen er 160 per- lanent worden bewoond. Hiervoor zijn inmiddels persoonsgebonden ge- joogbeschikkingen verleend. Buiten de aarken staan 325 woningen waaraan fe gemeente een woonbestemming wil toekennen. Het gros ligt in de plannen Scholderlaan en Oude Moolweg (171) Een aantal recreatiecomplexen in Zeeland krijgt van het provinciebestuur een vaste woonbestemming. te Renesse en die huizen kunnen zon der problemen worden omgezet van een recreatieve in een permanente woonbestemming. Anders ligt het met het zomerhuizenter rein in de kom van Scharendijke; 62 huizen waarvan vijf permanent be woond. Deze woningen komen niet in aanmerking voor een vaste woonbe"-- stemming, stelt het dagelijks provincie bestuur. De huizen die permanent be woond zijn, mogen worden gedoogd. In de gemeente Kapelle wordt perma nent gewoond in de plannen Oester baai en haven- en sluisplateau bij We- meldinge. Het haven- en sluisplateau aan de oostkant van de kern krijgt een woonbestemming (er wordt al in grote mate permanent gewoond) en voor de Oesterbaai wordt gewerkt met gedoog- beschikkingen (die persoonsgebonden zijn). In de gemeente Hulst zijn twee complexen waar permanent wonen aan de orde is: Reygerskreek te Hengstdijk en Zeedorp (slechts zes woningen) bij Ossenisse. In Reygerskreek worden twee van de 59 huizen recreatief be woond, de rest permanent. De provin cie gaat akkoord met het geven van een woonbestemming. Middelburg heeft als erfenis van de voormalige gemeente Arnemuiden re creatiepark Oranjeplaat. Er staan voor foto Dirk-Jan Gjeltema al luxe huizen, zodat eerder sprake is van een villawijk. Van de 63 huizen worden er ongeveer 25 permanent be woond. De provincie is tegen omzetten van de recreatiebestemming in vaste woondoeleinden. Door de aanwezig heid van het vliegveld Midden-Zeeland speelt geluidsbelasting een rol. Boven dien betekent het toename van wonen in het buitengebied en dat mag niet op grond van het streekplan. idoor Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Middel burgse pand van waaruit tot voor kort het reïntegratiebu- reau voor vrouwen Artemis opereerde, is tijdelijk omge doopt tot Artemix. Jeannette Poorter, oprichtster en direc teur van het enkele maanden geleden opgeheven reïntegra- ticbureau, wil met 'iets moois, puurs en goeds' de her innering aan het 'debacle' met Artemis wegvagen. 'Het pand aan de Koudekerk- seweg heeft een gedaantever wisseling ondergaan. „Het stond hier vol met meubels en andere inventaris", vertelt Poorter. „We hebben er nu een prachtige ruimte van ge maakt waarin jonge, starten de kunstenaars en onderne mers de gelegenheid krijgen te exposeren. Het is voor hen liet zo makkelijk om elders tentoonstellingsruimte te vin den." Centraal staat het werk van de kunstenaressen Wiete- ke Hendrikx en Miranda van der Poel uit Middelburg en Liesbeth Minderhoud uit Domburg. Hendrikx toont mie kanten van haar kunste naarsschap. De twee kamers me zij tot haar beschikking heeft, verschillen volledig van sfeer. In de ene ruimte heeft ze kleurige, grotendeels abstracte schilderijen in acryl verf gehangen. Daarbij staan eveneens kleurige mozaïek meelden van fantasiefiguren. ,n een kleinere kamer ernaast hangen realistische olieverf schilderijen van haar huisdie ren. „Je zou kunnen zeggen dat ik in olieverf de buitenwe reld vastleg, datgene wat ik om me heen zie", aldus Hen- dr>Kx. „Die acrylverfschilde- ]en komen van binnenuit. Ik egin met helemaal niets, het een veelheid van vorm en meur die eruit moet." Van der Poel weet van te men nooit wat ze gaat ma- en. In haar grotendeels ab stracte schilderijen draait bet kleur. De verf brengt ze met haar handen op, terwijl het doek op de grond ligt. Het is de aloude werkwijze van de abstract-expressionisten. „Met een penseel kon ik niet uit de voeten", zegt Van der Poel. „Bij toeval ontdekte ik dat ik met mijn handen of met een doek wel kan uitdruk ken wat ik wil. Dat is altijd emotie. Als ik kwaad ben of blij, dan moet ik daar wat mee. Dan ga ik keihard dan sen, hardlopen of schilderen. Het is niet zo dat ik het ge voel uitbeeldt. Rood staat in mijn schilderijen niet voor kwaad." Dat ook een fijnzin nigere werkwijze haar ligt, blijkt uit kleinere schilde rijen waarin ze fotografie heeft verwerkt. „Zat ik in eens met een klein mesje te krassen. Ik wilde weten of ik dat kon." Op de eerste verdie ping toont Minderhoud kera mische beelden en schilde rijen, ook in overwegend vro lijke kleuren. Ze probeert de tegenstelling tussen twee- en drie-dimensionaal werk op te heffen en verwijst onnadruk kelijk naar de actualiteit via symbolen van agressie, zoals de stier. „Ik kan me niet aan de actualiteit onttrekken, maar dat wil niet zeggen dat ik werk maak waarvan ieder een in de put moet gaan zit ten." Bloembinderij Atmos feer en decorwinkel Oud Tiek hebben in Artemix de sfeer van een gezellige huiska mer geschapen, Femke Rich ter uit Vlissingen zorgt dat het publiek ook koffie kan drinken en taart kan eten. Zondag 19 december vindt de modeshow Eigenwijz plaats, op zaterdagmiddagen worden sprookjes voorgelezen en voor een ieder die zijn of haar hart wil uitstorten, is 'redden de engel' Joke Schouten aan wezig. Poorter: „Na het hele Artemisgebeuren vind ik dit een vrolijk en daardoor ook helend project." Artemix is l/m 9 jan geopend don t/m zo (en 27, 28 en 29 dec en 3, 4, en 5 jan) van 14-17 en don en vri ook van 19-21 uur. Joop van Nugteren met zijn beeldjes in de serie 'Always on my mind'. Open huis in atelier Joop van Nugteren foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Men- sen in zijn directe omgeving en vooral zijn eigen emoties vor men de belangrijkste inspiratie bronnen voor beeldend kunste naar Joop van Nugteren uit Burgh-Haamstede. Hij houdt za terdag 11 december open huis in zijn atelier aan de Burg. M. Bol- lelaan. Zijn werk geeft een fraaie in druk van de persoonlijke betrok kenheid van waaruit Van Nugte ren zijn beelden creëert. Directe aanleiding voor het open huis is zijn serie sculptuurtjes van cir ca vijftien centimeter hoog on der de noemer 'Always on my mincl'. Het zijn sierlijk vormge geven bronzen handjes en hoofd jes voorzien van een zilveren kruikje waarin de as van een dierbare overledene kan worden bewaard. „Op deze wijze kan het een waardig plekje in de hui selijke kring krijgen", zegt Van Nugteren. De dood van zijn echtgenote die ruim drie jaar geleden aan kan ker overleed, heeft veel invloed op zowel zijn werk als op zijn le venswijze. „Het gaat me tegen woordig vooral om het 'nu' en het geluk dat je in het heden kunt beleven. Niet te veel zeu ren over allerlei zaken. Je kunt immers nooit voorspellen hoe je leven er over enige tijd weer uit kan zien", filosofeert de kunste naar. Hij is vooral ontwerper van beeldjes in plaats van beeldhou wer. Met andere woorden, Van Nugteren hakt niet uit steensoor ten, maar kneedt zijn beelden met was en laat zijn ontwerpen vervolgens in brons gieten. Vaak zorgt hij zelf dan weer voor de afwerking, maar soms besteedt hij dat arbeidsintensie ve karwei ook uit. Hij heeft zich pas vrij laat speci fiek toegelegd op beeldende kunst en zich als autodidact ver der geschoold onder meer met het volgen van workshops. „Daar heb ik bijvoorbeeld ook wel geleerd op marmer te hak ken, maar werken met was ligt meer in mijn lijn", aldus Van Nugteren. Zijn allereerste beeldje - een oude man met krant op een bankje, geflankeerd door een hond - maakte hij op 18-jarige leeftijd al met fimoklei. „Ik had een vergelijkbaar beeldje van Italiaans porselein gezien en voelde ineens mijn handen jeu ken. Toen heb ik dit gemaakt. Later heeft vooral mijn vrouw me gestimuleerd daarmee door te gaan", vertelt de kunstenaar. Hij volgde die raad op, maar vond het 'doodeng' toen een ga lerie in Rotterdam belangstel ling toonde voor zijn werk. Het duurde enkele maanden voordat het eerste beeldje werd ver kocht, maar weldra werd dat de normaalste zaak van de wereld. Er zijn nu in meerdere galeries in den lande en in de Bijenkorf beeldjes van zijn hand te koop. Ze gelden vooral als uitlaatklep voor zijn emoties. Van Nugteren vertaalt zijn gevoelens en in drukken vooral in menselijke fi guren, maar met de kunst van het weglaten. Daarmee weet hij een bijzondere spanning in zijn werk te leggen en zijn persoonlij ke emoties universele waarde te geven. Joop van Nugteren is inmiddels een trouwe deelnemer aan de jaarlijkse Kunstschouw in de Westhoek. Verder is er werk van hem te zien bij galerie Het oude Raadhuis in Haamstede. Wie zijn meest recente werk wil zien, kan dus zaterdag tijdens de open dag van 12.00 tot 17.00 uur in het eigen atelier van de kunstenaar terecht. MIDDELBURG - Commissaris van de koningin W. van Gelder treedt op als hoofd van de delegatie waarnemers van de Raad van Europa tijdens gemeenteraadsverkiezin gen in Azerbeidzjan. Die worden 17 december gehouden en de waarnemers zien toe op een eerlijk verloop. Eerder dit jaar was Van Gelder al waarnemer bij de parle mentsverkiezingen in Kosovo. Hij vindt de inzet van waar nemers belangrijk. „Het democratische westen heeft de plicht staten die een democratiseringsproces doormaken te ondersteunen." Azerbeidzjan is een buurland van Georgië in de zuidelij ke Kaukasus, dat sinds 1991 onafhankelijk van de voor malige Sovjet Unie is. Er zijn veel problemen op natio naal niveau, zoals verkiezingsfraude, corruptie en geweld tegen leden van de oppositie en media. Door oorlog met Armenië zijn zo'n 800.000 mensen op de vlucht. De Euro pese Unie besloot recent de banden met staten in Oost-Eu ropa te versterken. In dit verband wijst Van Gelder op de inmiddels goede contacten die zijn gelegd tussen Zeeland en Georgië. MIDDELBURG - De 27-jarige verdachte uit Brasschaat (B) zat in de beklaagdenbank, maar keek steeds hoopvol naar zijn vader die wat verderop zat. Die had immers een documentatie aangelegd. „Mijn zoon voer geen 30, maar 19 kilometer per uur over het Veerse water. Vier getuigen hebben dat bevestigd. Bovendien heeft de agent geen 'geeltje' afgegeven." Maar dat maakte kantonrechter B. Doorewaard Boekhout niets uit. De te hoge vaarsnelheid van de stille verdachte geloofde hij. Echter, de vader deed dat niet en zo ontstond een lange discussie. Tot de rechter er genoeg van had. Hij liet officier van justitie R. Jeuken eisen. Dat werd 50 euro. De rechter maakte er 51 van, „Anders kunt u niet in hoger beroep gaan. Dit gaat name lijk helemaal nergens over. In Den Haag helpen ze u ver der." TERNEUZEN - De politie heeft afgelopen dinsdagmid dag bij een inval in een woning in de binnenstad van Ter- neuzen wapens gevonden die buitgemaakt zijn bij de over val op wapenhandelaar H. Naessens in Clinge. Naar aanleiding hiervan zijn twee mannen uit Terneuzen, van achttien en negentien jaar aangehouden. De politie onderzoekt de zaak verder. Nog niet bekend is of de mannen ook betrokken zijn ge weest bij de overval. Het signalement van één van de drie daders komt wat de leeftijd betreft in elk geval wel over een. De drie mannen dwongen de Clingse wapenhande laar onder bedreiging met een vuurwapen hen toegang te verschaffen tot het afgesloten gedeelte waar de wapens en de munitie opgeslagen lagen. Ze gingen er vandoor met een onbekend aantal vuurwapens. MIDDELBURG - Een bewoner van de Seisweg in Middel burg heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een in breker betrapt. De bewoner, die lag te slapen, schrok tegen twee uur wak ker. Toen hij riep, ging de inbreker er vandoor. De inbre ker heeft geen spullen meegenomen. door Ali Pankow 's-H-HENDRIKSKINDEREN - Het stormt in zijn hoofd en het onweert in zijn leven. Wat gaat hij doen? Wacht hij op de red dingsbrigade of gaat hij zelf zwemmen? Wacht hij af of neemt hij het initiatief? Wordt het pompen of verzuipen? Het antwoord daarop geeft de jonge cabaretier Robbert Jan Proos (28) vrijdagavond in de premiè re van zijn nieuwe cabaretsolo 'Reddend Zwemmen'. Proos staat twee avonden op het podium van het Heer Hendrik huis in 's Heer-Hendrikskinder en en lost daarmee weer de vas te belofte in dat hij de eerste voorstellingen van zijn nieuwe cabaretprogramma's altijd in zijn vroegere woonplaats geeft. Proos zette ruim zes jaar gele den zijn eerste schreden op het gebied van solocabaret. Inmid dels heeft hij zes programma's op zijn naam staan en wist hij di verse prijzen in de wacht te sle pen. Op vrijdag 21 januari staat hij in de finale van de Holland Casi no Podiumprijs in Theater De Lindenberg in Nijmegen. „Ik ben inmiddels ook aangeslo ten bij irripressariaat 'Brood op de Plank' en dat levert aardig wat optredens op. Ik heb er nog wel een baan bij, maar door de opbrengst vanuit de optredens ben ik wel een dag minder gaan werken", grinnikt Proos. Fullti me cabaretier worden leek hem aanvankelijk een niet te realise ren droom. Hij stelde laconiek vast dat er in Nederland gigan tisch veel aanbod is in dit genre en derhalve besloot hij toch ook maar een 'echt' vak te leren. Hij volgde de opleiding interactief ontwerpen aan de Hogeschool voor de Kunsten in Hilversum, Naast studie en werk maakte hij elk jaar tijd vrij voor het schrij ven van een nieuw cabaretpro gramma. De ervaringen in zijn eigen leven en de dingen waar over hij zich verbaast, verwon dert, aan ergert of door wordt geraakt, bieden hem volop inspi ratie. In 'Reddend Zwemmen' bindt hij de strijd aan met het verzui pen in emoties, gedachtenkron- kels en tragische typeringen. Overspoeld zal hij worstelen, maar de vraag is of hij boven komt. „Ik heb het in deze solo vooral over het kleine leed en de tragiekjes in een mensenleven. Verder stel ik de vraag of je ie mand hulp kunt bieden als je zelf niet goed in je vel zit. Je hoort mensen vaak goede raad geven terwijl ze er zelf een puin hoop van maken. Het absurde van in een praatgroep gaan om daar lekker te luisteren naar de narigheid van een ander met het idee daar zelf beter van te wor den", zegt Proos. Hij bedient zich in zijn dage lijks taalgebruik al graag van metaforen. Dat talent komt hem bij het samenstellen van zijn ca baretteksten goed van pas. Ver der manifesteerde hij zich al vaak als behendig tekstdichter. Ook nu weer brengt hij diverse zing-zeg-liedjes met een pittige melodie eronder. Het solocabaret 'Reddend Zwem men' van Robbert Jan Proos vrij dag 10 en zaterdag 11 december in het Heer Hendrikshuis begint op beide avonden om 20.30 uur. Voor reserveringen kan men bellen naar 0113-221506. MIDDELBURG - De Partij voor Zeeland haalt de muziek van Bief uit haar promotiespotje. Dat heeft voorzitter M. Stoffels van de Statenfractie van de Par tij voor Zeeland gisteren toege zegd aan Blof-manager F. van der Meijden. De popgroep was boos dat zon der toestemming het liedje 'Aan de kust' was gebruikt voor een promotiefilm die via de landelij ke omroep wordt uitgezonden. „Het bureau dat het filmpje voor ons heeft gemaakt, heeft die muziek spontaan gebruikt om een extra Zeeuws accent te geven", aldus Stoffels. „We moe ten er begrip voor hebben dat Blof dat niet wil. Wij willen geen commotie. We hebben nu dus afgesproken de muziek te vervangen. Daar was tijd ge noeg voor, want pas volgende week wordt het filmpje weer uit gezonden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19