>zc Platteland zucht onder regels Daar sta ik dan, tussen al die mooie missen Een dagje meelopen op de hogeschool Gemeenten moeten Scheldemondraad nieuwe impuls geven 17 L idee is bij minister C. Veer- in goede aarde gevallen, zo Wie naast boer woont moet meer hinder dulden Bureaucratie draait initiatieven de nek om Ivervallers trijgen negen n zeven jaar Vake voor prins GS te star over Ierse mosselen Kansen voor regionale werknemers Schreeuwlelijk in Goes Nationaal landschap niet op slot Siaapkenner Rademakers donderdag 9 december 2004 BjrGH-HAAMSTEDE - Gecie- Lerde A. Poppelaars krijgt L van hel ministerie van Sv voor zijn initiatief om een JLmi te maken tussen wonen lop het platteland en in een kern. laat de minister bij monde van zijn ambtenaar K. de Ruiter we ten. Het plan houdt in dat voor wo ningen in het buitengebied soe peler milieueisen worden ge steld. „Het lusten en lasten ver haal. Het geluid van een trekker of de geurhinder", zegt Poppel aars. Door minder strenge regels te hanteren in het buitengebied moet het voor boeren mogelijk blijven hun bedrijf op een nor male wijze uit te voeren, ook als daarnaast wordt gewoond. „Als boerderijen een mini-camping er bij hebben, moeten de buren accepteren dat er hinder van is." Poppelaars wil dat deze regels niet alleen van toepassing wor den op nieuwe situaties, maar ook op bestaande. Dat kan ge volgen hebben voor een aantal bewoners van het buitengebied die al jaren procederen tegen mi- lieuoverlast van hun agrarische buren. Wanneer het initiatief van Poppelaars zijn beslag krijgt, is nog onbekend. „Het moet nog verder worden uitge werkt." BURGH-HAAMSTEDE - Nieu- ,e ontwikkelingen op het plat teland worden belemmerd door «oud aan regels. Alleen de echte volhouders kunnen ini tiatieven realiseren, de rest van -de ideeen sneuvelt vroegtijdig ioor de bureaucratie. Dat is de algemene klacht die gistermid- t dag te horen was tijdens een dis- eussiebijeenkomst van het minis terievan LNV over Vitaal Platte land. li. van der Valk van brancheor- i janisatie Pomona gooide aan [e( begin van de discussie de nuppel in het hoenderhok, JVij wachten al sinds 1994 op „J oplossing." Van der Valk I; ioelt. daarbij op de uitbreidings mogelijkheden voor fruitgaard- ampings. Sinds 1994 strijdt Po- ïnona voor uitbreiding van de huidige veertig standplaatsen, lesultaat is tot nog toe uitgeble ven. Niet alleen Van der Valk loopt met frustraties rond. Hij krijgt lijval van N. Deïst, boer en cam- hghouder. „Minder regels en makkelijker." Maar ook de «onomische haalbaarheid van de nieuwe ontwikkelingen ipeelt een rol. „Van alleen wat ijsjes verkopen aan de weg kan f kniet leven", stelt ondernemer Seist. leventakken ®e ondernemers vragen de aan- rezige bestuurders om minder regels en kortere procedures zo dat ze de mogelijkheid krijgen hun bedrijf te versterken neventakken (nieuwe econo me dragers). Daarbij valt te 'Men aan campings, het bou- wenvan appartementen in leeg- ÖDDELBURG - De rechtbank i i Middelburg heeft de twee Harige, overvallers van de Ra- obank in Kruingen veroor- ïldtot negen en zeven jaar ge- angenisstrai'. 0-te straf kreeg de man, tals de initiatiefnemer van de verval wordt gezien. De recht- ank sprak de man wel vrij van poging moord op een politie- ent, Volgens het Openbaar Mi- sterie (O.M.) had de overvaller et een machinepistool gericht p een politieagent geschoten, tadat hij op heterdaad was be- rapt aarom eiste de officier van jus- tie twee weken geleden twaalf iar gevangenisstraf tegen de an. Maar kwam de rechters tvamen tot een lagere straf om- at er naar hun mening te wei- g bewijs was om de overvaller oor de schietpartij te veroorde el Ook de mededader kreeg an iets lagere straf opgelegd an de acht jaar die tegen hem 'as geëist. De overval op het inkfiliaal aan de Markt in hiiningen vond plaats op 24 uni van dit jaar. De mannen, löde afkomstig uit Breda, gin- [en voor openingstijd de bank pdoor een ruitje in te slaan van i^n niet beveiligde ruimte. Pas oen de medewerkers na binnen puist het alarmsysteem hadden geschakeld, gingen de over- allers over tot actie, kwapend en gemaskerd kwa- •n ze het zijkamertje tevoor- onijn. Een van de medewerkers rerd op de knieën gedwongen, "j kreeg een rugzak met explo ten om. De mannen dreigden f ™gzak op te blazen als het j chtoffer iets verkeerds zou 'oen. De overvallers waren uit ■P ff bankkluis en de inhoud 'an de pinautomaat. Dooringrij- len Van de politie, kon de bero- flng niet worden voltooid. staande boerenschuren voor bij voorbeeld ouderen of het star ten van een winkeltje of wijn- De boodschap komt over bij de aanwezige bestuurders. Gedepu teerde A. Poppelaars zegt de pro blemen van de ondernemers te herkennen. „Het duurt nog steeds te lang. We hebben regels daarom twee jaar geleden al aan merkelijk versoepeld. We had den bijvoorbeeld een regel waar in stond hoe groot een apparte ment in een boerenschuur moet zijn. Die is geschrapt." Wethouder R. van der Wekken (gemeente Schouwen-Duive- land) meldt dat de gemeente heeft besloten om in het bestem mingsplan buitengebied op te nemen dat nieuwe economische dragers overal worden toege staan, mits de provincie het ook toestaat. Een aanmerkelijke ver soepeling ten opzichte van het huidige beleid. En K. de Ruiter (ministerie LNV) stelt dat minister C. Veer man heeft besloten dat het aan tal regels vanuit het ministerie drastisch wordt terugge schroefd. Veel meer dan in het verleden moeten provincie en ge meente beleid gaan maken. „Wij stellen doelen, de provincie moet daar beleid op maken." De discussiemiddag maakt deel uit van vier bijeenkomsten, ver spreid over Nederland en is be doeld om beter inzicht te krij gen wat de kansen en knelpun ten zijn op het gebied van socia le en economische ontwikkeling op het platteland. Tijdens een practicum worden alikruiken onderzocht. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Je moet wat over hebben voor je toekomst. Ernst Kuilder uit Wijchen, bij Nijmegen, zat gisterochtend al om zes uur in de trein richting Vlissin- gen, om daar een dag intensief kennis te maken met de Hogeschool Zeeland. De havo-leerling blijkt niet de enige te zijn. Enkele honderden jongeren op weg naar een nieuw kruispunt in hun leven melden zich tegen tienen, sommige wat verlaat door de mist, in het atrium van de hogeschool Ze worden verwelkomd door Hans Dek ker, een van de opleidingsmanagers, die wijst op het belang van een goede oriënta tie op een vervolgopleiding. „Het gaat om de vraag: is dit wat ik echt wil. Onze ervaring is dat wie een goede keuze maakt, ook sneller door de opleiding heengaat." Om die reden houdt de hogeschool niet al leen open dagen, maar ook twee keer per jaar 'Meeloopdagen'. Aankomende stu denten kunnen een dag lang aan den lij ve de sfeer en de werkwijze van de hoge school ervaren en proeven wat een oplei ding precies inhoudt. Na Dekkers praatje gaan de jongeren in groepen naar de opleiding die hun inte resse heeft. Ernst Kuilder heeft zich, met zeventien anderen, aangemeld voor aqua- tische ecotechnologie, zeg maar waterma nagement. „Ik kwam de opleiding tegen op internet. Toen ben ik gaan kijken waar je die kon volgen. Dat bleek Vlissin- gen te zijn." Het programma is is flink volgepakt, met een reeks gastlessen van docenten en 's middags een practicum waarbij 'krukels' (alikruiken) worden onderzocht die even daarvoor in de omgeving van het NS-sta- tion zijn gevangen. Ook wordt een regu liere les biologie voor tweedejaars studen ten bijgewoond, waarin het stofwisse lingssysteem van vooral de vis uitvoerig uit de doeken wordt gedaan. Achteloos Bram Verkruysse vertelt in zijn gastles de watermanagers in spe over de beginse len van de hydrologie en dan vooral de kringloop van het water. Bijna achteloos laat hij termen vallen zoals evaporisatie, infiltratie en freatisch vlak. „Voor alles hebben we wel een moeilijke naam." Docent Jouke Heringa gaat in op het ste delijk waterbeheer. „Heeft iemand daar wel eens mee te maken gehad?", vraagt hij. „Alleen wildplassen", wordt er ge mompeld. Het is een van de weinige vro lijkheden, want over het algemeen luis tert de groep serieus en geïnteresseerd naar het gebodene. Rond de middag is er gelegenheid allerlei vragen te stellen aan met name Marco Sas, lid van het Studenten Promotie foto Lex de Meester Team dat jongeren probeert te interesse ren voor de opleiding. Er komen vragen over de soorten toetsen, het aantal uren dat de opleiding kost ('je komt wel aan veertig uur per week'), de noodzaak van het bezit van een laptop ('wel handig, niet echt nodig') en de mogelijkheden van goedkoop uitgaan in Vlissingen. Onvermijdelijk is de vraag naar de be schikbaarheid van kamers in de stad. Die is sterk verbeterd nu er aanzienlijk minder buitenlandse studenten op de ho geschool zijn, zegt Marco, zelf derdejaars student. „Je merkt dat het nu veel makke lijker is om een kamer te vinden." Ernst Kuilder stapt uiteindelijk tevreden weer op de trein. Hij is te spreken over de Meeloopdag. „Ik denk dat dit wel dé manier is om echt kennis te maken met een opleiding." Hoewel hij nog geen defi nitieve keuze heeft gemaakt, maakt aqua- tisehe ecotechnologie een goede kans. „Het lijkt me wel wat." door Wendy van den Hurk ARNEMUIDEN - Miss Ne derland is terug in Arnemuiden. De Miss World verkiezing in China leverde Miranda Slabber geen winst op. Wél herinnerin gen. Vier weken verbleef ze in de Chinese stad Sanya-city, even omgetoverd tot Miss World-ci ty. Bepaald geen relaxed kuur oord. Wie denkt dat Miranda's enige inspanning de gang naar de visagiste was, krijgt ongelijk. „De eerste twee weken waren re delijk rustig. Je kon punten sco ren op onderdelen als Bikini Beauty, Topmodel en Sports. Als ik ergens win, moet het met sporten zijn, dacht ik nog. En in derdaad, ik werd vierde met hardlopen, verspringen en zwemmen. Met sporten kim je tenminste zelf uitblinken, daar doet niemand anders het werk voor je." Miranda doelt hiermee op de vriendjespolitiek; ook binnen de modellenwereld geen onbekend begrip. „Met mijn kamergenote, Miss Schotland, lachte ik erom. Sommige missen vertelden fantasierijke theoriën. Het waren stuk voor stuk onzekere meisjes uit Zuid-Amerika, van wie prestaties werden verwacht. Dat resulteerde wel eens in duw- en trekwerk. Toen ik op het podium toevallig naast de burgemeester belandde, en dus alle camera's op me gericht kreeg, wurmden de latino's zich met hun ellebogen naar vo ren." Paradewagens Hoewel de rondreis door China was geannuleerd, is Miranda toch ook buiten de hotelpoorten getreden. „We zijn in een vlin dertuin geweest, en in een tem pel waar monniken een vecht- show gaven. In Sanya zelf trok ken we met paradewagens langs duizenden schreeuwende Chine zen. Ze struikelden over elkaar heen om met je op de foto te mo gen." Ook op de catwalk bekroop de van ooïsprong leerkracht een koninklijk gevoel. „Tijdens de finale, in mijn fuchsia-kleurige satijnen jurk, voelde ik me heel speciaal. Jee, dacht ik nog, daar sta ik dan tussen die mooie missen. Je staat daar toch je land te verdedigen." Niet haar eigen schoonheid? „Nee, ik wil de echt erkenning voor Neder land. Eigenlijk weet ik nog steeds niet waar ik ben geëin- digd." Kartbaan Miss-zijn is geen dagtaak, En omdat de banen in het on derwijs niet voor het oprapen liggen, gaat Miranda zich toe leggen op sponsorwerk. „Naai de Miljonairsbeurs, meedoen in een televisiespotje voor de Postbank en in het weekend ge woon achter de bar van de kart baan." Ook met kroontje blijft Miranda een nuchtere Zeeuwse. Miranda Slabber: „In Sanya zelf trokken we met paradewa gens langs duizenden schreeu wende Chinezen. Ze struikelden over elkaar heen om met je op de foto te mogen." foto Lex de Meester MIDDELBURG - WD en CDA in Provinciale Staten vin den dat Gedeputeerde Staten te star zijn over het uit zaaien van Ierse mosselen. In vragen aan het dagelijks provinciebestuur hekelen I. Vogelaar (WD) en B. Feijtel (CDA) het standpunt dat GS vorige week hebben ingeno men over de komst van Ierse mosselen naar de Ooster- schelde. Zij pleiten ervoor de Ierse mosselen wel toe te la ten en goed in de gaten te houden wat er vervolgens ge beurt. In het verleden zijn al wel mosselen uit Ierland in de Oos- terschelde gebracht. CDA en WD willen van GS weten of in die tijd ooit problemen met uitheemse organismen, waarvoor GS vrezen, zijn geconstateerd. TERNEUZEN - Terneuzen zal in de, al dan niet nabije, toekomst moeten proberen zoveel mogelijk werknemers uit de regio te interesseren voor werkzaamheden in kas sen. Pogingen om werknemers uit andere EU-landen te weren, maken weinig kans. Gemeenteraadslid G. van Boom (TOP) vroeg burgemeester en wethouders vorige maand om de 'Poolse Combinatie', door hem 'constructie' genoemd, buiten de deur te houden, omdat het om een maffiose organisatie zou gaan. Het dagelijks gemeentebestuur stelt dat de rechtbank eer der oordeelde dat de gehanteerde constructies niet ille gaal waren, zodat geen maatregelen kunnen worden geno men. Dus moet Terneuzen de opdracht van de gemeente raad aanvaarden en trachten zoveel mogelijk arbeids plaatsen door mensen uit de regio te laten bezetten, meldt het college. MIDDELBURG - Hij kon het zich niet exact herinneren, maar het was geen gevecht, en ook geen schreeuwen. „Wat deed u dan om één uur 's nachts op straat?" vroeg kantonrechter B. Doorewaard Boekhout zijn 20-jarige verdachte. „Gewoon, wat stoeien. Beetje lachen. U bent toch ook achttien geweest?" De Goesenaar keek hoopvol richting de jonger ogende officier van justitie. „Die stu deerde destijds en als u nou eens goed moe van het werk zou thuiskomen, zou u niet eens de puf hebben om op straat te hangen. Ook niet op zaterdagavond," oordeelde de rechter. Hij ging akkoord met de eis van zijn collega, 60 euro boete. „En een grote jongen zijn", gaf hij nog als laatste advies mee. BURGH-HAAMSTEDE - Nationale landschappen, zoals de Kop van Schouwen niet op slot." Die boodschap bracht K. de Ruiter van het ministerie LNV gistermiddag mee naar Zeeland namens minister Veerman. „Maar we willen wel dat de kwaliteit overeind blijft." Gedeputeer de A. Poppelaars reageert tevreden. „Onder minister Pronk kwam er een lijntje om een gebied en mocht het al leen maar natuur zijn. Nu zit er meer dynamiek in." Ook in de toekomst zijn op beperkte schaal ontwikkelingen mogelijk zijn. „Daar moet dan wel extra zorg aan besteed worden, zoals meer natuur om een gebouw. Daar kan ik me wel iets bij voorstellen", zegt Poppelaars. De Ruiter deed zijn uitspraken tijdens een bijeenkomst over platte landsontwikkelingen in Burgh- Haamstede door Wout Bareman MIDDELBURG - De Schelde mondraad van de Euregio doet het niet goed. De raad komt spo radisch bijeen en de agenda leidt bepaald niet tot enige op winding in bestuurskringen. Vooral de gemeenten in de sa menwerkende provincies Oost en West-Vlaanderen en Zeeland zouden de raad kunnen opstu wen. De Scheldemonderaad ging gis teren, tijdens een vergadering in Middelburg, dan o.ok akkoord met een nieuwe opzet van de Permanente Kamer van Advies, waarin de gemeenten zijn verte genwoordigd. Die kamer vergaderde de afgelo pen paar jaar niet of nauwelijks en dat moet anders. Het secreta riaat van de Euregio Schelde- mond vindt dat de 'gemeenteka mer' kleinschaliger moet gaan werken. Want te veel gemeenten hebben geen enkele boodschap aan de wederwaardigheden in gemeen ten, ver van hun bed. Dus wordt gepoogd de gemeenten in bepaal de regio's om de tafel te krijgen. Dat lukte al in West-(Zeeuws) Vlaanderen en ook de gemeen ten in 'midden' (de Kanaalzone) en 'oost' (Hulst, Beveren, Sint-Niklaas, Moerbeke en Ste- kene) staan daar positief tegen over. De voorzitters van die re gio's kunnen hun advies door sluizen naar de Scheldemond raad. De raad nam gisteren ook de schriftelijke klaagzang van het Zeeuwse Statenlid M. Wiersma ter harte. Wiersma kon de verga dering niet bijwonen. „De raad is naar mijn mening van belang om de grensoverschrijdende sa menwerking beter bestuurlijk te verankeren. Op afzienbare tijd zullen de Interreg-subsidies, die nu de echte aanjager zijn van sa menwerkingsprojecten, opdro gen en dan komt het erop aan of besturen en bestuurders de wer kelijke waarde zien van grens overschrijdend samenwerken in de Euregio. En daar ligt een be langrijke taak voor de Schelde mondraad." Wiersma twijfelt aan het nut van zijn lidmaatschap van de raad. „Mocht iemand van mijn collega-Statenleden mij ooit vra gen welke koers de raad vaart, of wat de activiteiten zijn of wat de inbreng van de Zeeuwse dele gatie daarin is, dan zal ik het antwoord schuldig moeten blij ven. En dat niet door gebrek aan belangstelling." Voorzitter W. van Gelder liet in een reactie weten dat gepoogd wordt de vergaderingen meer in houd te geven. Hij wijst ook op de herstructurering van de Ka mer van Advies van de gemeen ten. Belangrijk De nieuwe gouverneur van Oost-Vlaanderen, A. Denys, haakte er direct op in. Hij stelde vast dat actuele, politieke zaken niet of nauwelijks op de agenda van de raad staan. „Ik ben een groot voorstander van grens overschrijdende samenwerking, mits er ook belangrijke zaken worden behandeld. Anders vrees ik dat de toekomst van de Euregio minder mooi zal zijn, ze ker nadat de vierde Interreg-pe- riode achter ons ligt en we als provincies samen een nieuwe structuur in de samenwerking moeten aanbrengen." Volgens Denys moet de Schelde mondraad zich veel meer mani festeren als een platform dat 'voor de burger herkenbare za ken' behandelt. Hij kreeg voor zijn betoog net geen applaus. (Advertentie) Nog 7 nachtjes slapen Heeft een slaapoplossing voor iedereen v.a. 16 dec. Noordstraat 7-13 4531 GA Terneuzen Telefoon 0115-613130

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17