Kritiek op Vlissings ozb-tarief PZC- PZC De school stal meteen onze harten Venijn van barrelrace zit in de staart facties kaarten hogere lastenverzwaring aan 15 agenda Veere verkoopt restjes groen Erkenning voor Middelburgs lab Startproblemen vuilnisdienst Kerkdienst in het Engels Uniformiteit in regels parkeren voor invaliden Vlissingse kledingdief moet vier maanden zitten donderdag 9 december 2004 Mith Ramakers USSINGEN De fractie van ,1 CDA in vlissingen wil dat [tarieven voor (ie onroerende belasting (ozb) over 2005 lrdra verlaagd. Daarvoor int de fractic cen amende- ,nl in op het voorstel over de ril dat in de raadsvergadering 23 december wordt behan- I. M CDA vindt dat de gemeente Issingen zich moet houden ,n de afspraak, vastgelegd in voorjaarsnota, dat de tasten- rzwaring voor de burgers niet iger mag zijn dan 3,5 pioeent. fet de ozb-tarieven die de ge ënte nu voorstelt, komen we top een lastenverzwaring tus- n 4,8 procent (voor woningen) 4,4 procent (voor overige ge- Swen)", heeft M. de Zwarte n het CDA berekend. Groen- nks laat zich eveneens kri- iCh uit over het voorstel. De trtij vraagt zich af of het colle- ïïREEKACTIVITEITEN (Advertentie) Bezorgklachten: 1800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur bd actie 'alcheren iuitenruststraat 18 'ostbus 8Ö70 1330 EB middelburg el: 0118-493000 0118-493009 mail: redwalch@pzc.nl ^van der Sluis (chef) dith Ramakers 'iriam van den Broek Vendyvanden Hurk voen de Vries (sport) ■entrale redactie 'tationspark 28 'ostbus 31 460 AA goes Tei- (0113)315500 (0113)315669 .nl •mail: internet www.pzc.nl |E-mail: web@pzc.nl ge wil tornen aan de maximale lastenverzwaring van 3,5 pro cent. De Vlissingse politieke par tijen worden af en toe door op merkzame burgers gewezen op zwakke punten in een raadsvoor stel. „Dat is ook gebeurd bij dit voorstel over de ozb", zegt De Zwarte. De verdeelsleutel die de gemeen te hanteert om de hoogte van de ozb voor gebruikers en eigena ren vast te stellen, is bepaald op 2268 euro. Dat bedrag wordt ge deeld door de getaxeerde waar de van een pand en vervolgens vermenigvuldigd met het tarief. In het raadsvoorstel staat dat woningen gemiddeld 54 procent zijn gestegen en overige gebou wen 19 procent, ten opzichte van de vorige taxatie. GroenLinks wil weten hoe de ge meente tot deze percentages is gekomen. Daar is namelijk de berekening van de gemeente op gebaseerd. Ze heeft het tarief verlaagd, om de lasten voor de burger niet te veel te laten stij gen. Voor woningen gaat het ta rief van 3,81 euro in 2004 naar 2.60 euro in 2005. Het CDA komt tot de conclusie dat die verlaging onvoldoende is. „We moeten terug naar 2.57 euro om niet boven 3,5 procent lastenverzwaring uit te komen." Ook voor niet-woningen komen de christen-democraten lager uit. „Het gaat niet om hele grote bedragen. De Vlissingers wor den er iets wijzer van en ik schat in dat deze bijstelling de gemeente ongeveer 150.000 euro kost. De financiële consequen ties moeten meegenomen wor den in de voorjaarsnota van 2005." Uitgangspunt voor het amende ment is dat de stijging van de waarde van het onroerend goed meer gecompenseerd moet wor den in de tarieven. De Zwarte: „En dat we ons houden aan de lastenverzwaring van 3,5 pro cent." GroenLinks wil verder nog we ten of er reële wijzigingen te ver wachten zijn in de hoogte van de tarieven, omdat nog niet, alle huizen getaxeerd zijn. De her waardering van woningen zou voor negentig procent zijn afge rond. De partij wil voordat dit voorstel wordt behandeld in de raadsvergadering inzicht heb ben in de financiële gevolgen voor de gemeente als het amen dement van het CDA wordt aan genomen. lotary knapt itallen manege bardoes op USSINGEN - Tien leden van Rotaryclub Vlissingen knap en zaterdag 18 december de uitenkant van de paardenstal- m van manege Paardoes in Vlis- op. Zij gaan de stallen churen en beitsen. Paardoes is raderdeel van Arduin. de Vlissingse nota vrijwilli- jswerk wordt aandacht ge- w voor maatschappelijk be- bkken ondernemen. Dit kan allerlei manieren. Een be- iiijf kan medewerkers de moge- ijkheid geven om binnen werk- d tijd te besteden aan vrijwilli- k. Een werkgever kan ii project ook financieel onder tonen. Het Steunpunt Vrijwil- (erswerk brengt bedrijven en ties in contact met el- aar. Ook voor deze opknap- eurtkeeft het steunpunt bemid- eld IJPSKERKE - Verenigingsebouw de Kerkrïng, 15.30 - 16.30 uur: Be- gen voor 55+; IST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran- 41,10.00 - 12.00 uur: Creatieve ivileiten; USSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: i, Het Bolwerk, 19.30 uur: Verga- (ingbuurtcomité Bossenburgh. Greet de Bruijne laat een Ethiopische voedselcontainer zien, gekregen bij een van de eerdere bezoeken aan dat land. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Het begon vijf jaar ge leden met een zak potloden. Nu gaan Jan en Greet de Bruijne terug naar Ethi opië. Met een bedrag van 17.000 euro. Het Middelburgse echtpaar ging in okto ber 2000 voor het eerst naar het Afri kaanse land. „Een vriend, die in het zui den aan een wegenbouwproject werkte, liet ons een lokaal schooltje zien: Arsi Negelle km 217, genoemd naar de af stand van de hoofdstad Addis Abeba. Daar konden we ons zakje potloden be ter kwijt dan op straat, waar er tiental len kinderen om schreeuwen. De school stal meteen onze harten. Honderd kinde ren in een klein lokaal gepropt, zittend op een steen omdat er geen stoelen wa ren. Zo stallen wij onze beesten niet eens. Het was schrijnend om te zien." Dus gingen ze terug naar de basisschool in het dorpje Arsi Negelle, elk jaar weer. Dan weer met meubeltjes en dan weer met pennen, schoolkrijt, boeken, puntenslijpers en een globe. Aan alles was gebrek. Blote voetjes „Het eerste jaar keek iedereen ons vol verbazing aan. Je zag ze denken: wat ko men die witte mensen doen? Een jaar la ter werden we verwelkomd door dansen de kinderen. Het hele dorp liep uit. De dorpelingen zijn ontzettend blij met on ze hulp. Het is dat ze de middelen er niet voor hebben, anders zouden ze het allemaal zelf doen. Ze vinden onderwijs namelijk heel belangrijk; daarom vraagt de overheid ook geen lesgeld. De meeste kinderen gaan naar school. Al moeten ze er tien kilometer voor lopen, op hun blote voetjes door het zand. Wel draagt elk kind een uniform; je vraagt je af waar ze dat van betalen. Ze weten overigens niet hoeveel geld we ze geven. Dat zou een schok voor ze zijn." Greet de Bruijne werkte tot voor kort als administratrice op de Toorenvliedt- school in Middelburg. Ze knoopte er haar contacten aan. Voortaan ging de opbrengst van de jaarlijkse sponsorloop naar Ai-si Negelle. Zo zamelde ze bij meer instanties geld in. Met het record bedrag van 17.000 euro stapt ze woens dag op het vliegtuig naar Ethiopië. Tapkraan „Het eerste wat we doen is vragen naar hun prioriteiten. Onze wil is daarbij niet belangrijk. Al jaren is er een vraag foto Ruben Oreel naar water. Er is niet één tapkraan op de school met 1200 leerlingen. Nu ligt er een waterleiding in de buurt, waar schijnlijk van Unicef. Die willen we doortrekken naar de school. Bovendien gaan we op een middelbare school, de enige in de regio, het sanitair vernieu wen. Nog nooit zag ik zoiets smerigs als daar, waar 4000 scholieren hun behoef te doen. Een jaar terug hebben we de scheikundelokalen van meubilair voor zien. Ze hadden bijvoorbeeld wel buis jes, maar zonder tafel kun je geen expe rimenten uitvoeren." Het echtpaar gaat niet alleen. Er gaan drie andere 'wereldverbeteraars' met hen mee. Ze slapen in hotels en missie posten. Niet in Arsi Negelle zelf. „De mensen zijn mierarm, dat kun je ze niet aandoen. Ik heb ooit een hutje van bin nen gezien. Er ligt een kleedje op de grond, er staan wat kopjes - en dat is het. En tóch blijft het een vriendelijk en vooral heel trots volk." Drie Zeeuwse teams nemen deel aan de Amsterdam-Dakar Chal lenge. Met oude auto's en een ambulance vol hulpverleningsar- tikelen, die in Afrika worden achtergelaten voor het goede doel, hopen ze de tocht van ruim 6500 kilometer heelhuids te vol brengen. De PZC volgt hen op af stand. Vandaag de belevenissen van Richard Kappetijn uit Zie- rikzee en Vleutenaar Jos van Dam door Marcel Modde ZIERIKZEE - Ze hebben het ge red. De drie Zeeuwse teams aan de Amsterdam-Dakar Chalenge zijn gistermiddag op eindbe stemming Banjul in Gambia aan gekomen. Al zorgde het laatste kleine stukje voor flinke vertra ging en nieuwe verrassingen. „Hoe zeggen ze dat ook al weer", larhf Kanrtpfiin door de telefoon, „het venijn zit in de staart." De Zierikzeeënaar en zijn maat je uit Vleuten hadden er al voor zichtig rekening mee gehouden dat ze dinsdagavond niet meer met de veerboot over de rivier Gambia zouden kunnen varen. „De grens met Senegal waren we zo over, zonder al te veel poespas en hoge kosten. Dat viel dus mee. Maar toen dat laatste stukje naar de pont. Man wat een rit! Een asfaltweg waar ze ker de afgelopen twintig jaar niet meer naar is omgekeken. Overal barsten en gaten. En dat in het donker." Toen in het sukkeltempo een maal het veerplein was bereikt, bleken de barrelaars twee kilo meter terug een kaartverkoop- punt van de pont te hebben ge mist. ..Niks eezien". zeffit Kannetiin. Omdat ze de laatste afvaart die dag toch niet meer zouden ha len, besloten de rijders uit de Challenge-colonne ter plekke te overnachten. „We hadden het ge luk dat. we binnen de hekken van het veerplein mochten staan. Daarbuiten was het wer kelijk vergeven van de lokale handelaartjes met petten, zonne brillen en meer van dat spul." Gisterochtend om zeven uur na men ze de eerste afvaart over de Gambia, een tocht vergelijkbaar met het traject Vlissingen-Bres- kens. „Daar hebben we ongeveer drie kwartier over gedaan. Een erva ring op zich. Die pont was zo volgestouwd, dat je denkt: waar zijn de reddingsvesten. De af spraak was dat we aan de over kant zouden worden opgewacht door een begeleider, maar om dat we die avond daarvoor wer den verwacht, stond er natuur lijk niemand. Daarop zijn we zelf maar op verkenning ge gaan." Pas halverwege de middag arri veert de colonne in Banjul. Ze hebben het geluk achtergeble ven deelnemers uit de vorige groep tegen het lijf te lopen. Die wijzen hen de weg naar de cam ping van de begeleidende Stich ting Evenaar en een reisbureau waar ze vliegtickets kunnen re gelen voor de vlucht naar huis. Een nieuw probleem steekt de kop op, vertelt Kappetijn ver der. „Contant geld krijg je hier al leen op een Visa-creditcard. En die hebben wij niet." De tickets zijn tot opluchting van de Zeeuw en Utrechtenaar evenwel op rekening te koop, proviand hebben ze nog voor ze ker een week in voorraad. Zon dag vliegen ze via Brussel terug. Eerst brengen ze vandaag hun Toyota Landcruiser weer enigs zins in model en wordt de auto verkocht. De opbrengst schenkt team 1308 aan een school in Ban jul, voor de aanschaf van lesma teriaal. VEERE - Mensen die hun achtertuin willen uitbreiden, kunnen bij de gemeente Veere een groenstrook kopen. Al leen kost een gemiddelde lap tuin van 80 vierkante meter zo'n tienduizend euro. Vijf jaar geleden was dit ruim zes keer zo weinig. Toen bood de gemeente Veere groen- en reststroken aan voor 40 gulden per vierkante meter. Nu is dat 120 euro, exclusief zes procent kosten koper. Wethou der Bostelaar (ruimtelijke ordening) legt de kostenstij ging uit. „Wij gaan gewoon mee met de grondwaarde in het economisch verkeer. Alle grondprijzen gaan omhoog, dus ook in Veere." Waarom het de gemeente vijf jaar gele den niet lukte het groen van de hand te doen, weet de wet houder niet. „Zelfs bij de herindeling van 1997 is gespro ken over grondverkoop. Kennelijk was er destijds weinig behoefte aan. Bovendien was toen van veel stroken ondui delijk wie de eigenaar was. Dat is nu helder in kaart ge bracht. Een projectbureau heeft de klus van ambtenaren overgenomen." Hoeveel grond de gemeente wil verkopen, is onduidelijk. Maar er is genoeg, verzekert Bostelaar. In woners van de gemeente krijgen een brief thuis, waarin het aanbod staat. Via een formulier kunnen belangstellen den hun 'bestelling' opgeven bij de gemeente. MIDDELBURG - Het laboratorium voor pathologie in Middelburg krijgt volgende week een officiële erkenning van de Stichting voor de bevordering van de kwaliteit van het laboratoriumonderzoek. Het Middelburgse labo ratorium is het vierde in Nederland dat door de stichting wordt geaccrediteerd. In Nederland zijn zo'n zestig labo ratoria actief op het gebied van pathologie. De certifice ring is een erkenning voor het feit dat bij het laborato rium volgens strenge normen wordt gewerkt. Het labora torium bij het Medisch Centrum Middelburg maakt deel uit van de Stichting streeklaboratoria Zeeland. SINT-MAARTENSDIJK - Het nieuwe ophaalsysteem voor huisvuil in Tholen heeft voor heel wat onduidelijk heid gezorgd. De Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) heeft afgelopen maand vijfhonderd klachten en vragen gekre gen. De ZRD steekt de hand deels in eigen boezem. De vijfhonderd telefoontjes kwamen vooral de eerste twee weken van november binnen, net na de invoering per 1 no vember van het nieuwe systeem. De belangrijkste wijzi ging bij het ophalen van afval is dat de bakken aan één kant van de straat moeten staan omdat de vuilniswagen ze met een automatische arm maar aan één kant kan op pakken. Voor gehandicapten of ouderen die problemen hebben om de container naar de overkant van de weg te brengen, wil de dienst een uitzondering maken. Rode stip pen geven die nieuwe verzamelplaatsen aan. De stippen hebben voor veel vragen gezorgd, omdat de ZRD geen dui delijke voorlichting had gegeven over de bedoeling daar- MIDDELBURG - Zondag wordt in de Gasthuiskerk in Middelburg een kerkdienst in het Engels gehouden. Een aantal kerken is daar onder het motto Time 4 God mee be gonnen na de komst van de Roosevelt Academy. Een aan tal studenten en docenten spreekt alleen Engels. De dienst begint om 19.00 uur. Voorganger is P. Couvée. door Edith Ramakers VLISSINGEN - In het Stadsge west Vlissingen-Middelburg mo gen invaliden drie uur gratis parkeren op invalidenparkeer plaatsen. Op de overige parkeer plaatsen moeten invaliden beta len. Het voorstel dat moet leiden naar een en dezelfde lijn in het stadsgewest voor parkeren voor invaliden, wordt vandaag behan deld in de commissievergade ring grondgebied van de gemeen te Vlissingen. Het is niet gelukt om de parkeerregels voor heel Walcheren gelijk te trekken. In de gemeente Veere moeten inva liden ook op de invalidenpar keerplaatsen het normale tarief betalen. Volgens een woordvoer der van parkeerbeheer van de gemeente Veere is de parkeerpo litie wel coulant tegenover fout- parkeerders als de parkeerme- ters en de parkeerplaatsen op ruime afstand van elkaar liggen. De Veerse ambtenaar betreurt het dat er geen ambtelijk over leg is geweest tussen de drie Walcherse gemeenten om tot eenduidig beleid te komen. Ook al moet er in Middelburg en Vlis singen op veel meer plaatsen worden betaald voor parkeren dan in Veere. Gehandicapten die in het stads gewest willen parkeren op een invalideparkeerplaats moeten een parkeerschijf in de auto leg gen. Na drie uur kan de schijf verzet worden. In de gemeente Vlissingen werd in juli van dit jaar nog in de ge meenteraad gediscussieerd over vrij parkeren voor invaliden in de hele gemeente. Dat voorstel werd op het laatste moment in getrokken omdat het gemeente bestuur het zinvoller vond om eerst te proberen in heel Walche ren dezelfde parkeerregels te krijgen. Het college adviseert nu om dezelfde parkeerregels als de gemeente Middelburg te han teren. door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. Hop mans sloeg gisteren een 35-jari- ge winkeldief uit Vlissingen met bewijsmiddelen rond de oren. Een opvallende tatoeage op zijn arm, het signalement en de ge prepareerde tas met tang waren meer dan voldoende om tot een veroordeling van vier maanden gevangenisstraf te komen. Hoewel de Vlissinger volhield onschuldig te zijn en zijn raads man C. de Wit alles uit de kast haalde om zijn cliënt vrij te plei ten, was verdachte het eens met de straf en zag hij af van hoger beroep. De man werd ervan beschuldigd op 15 juni in Oost-Souburg uit een kledingzaak zeven broeken te hebben weggenomen. Daarbij had hij slaande bewegingen ge maakt naar het winkelperso neel. Bij een huiszoeking werd een plastic tas met folie aan de bin nenkant en een tang (voor het doorknippen van de labels) aan getroffen. Een getuige had de tatoeage bij de dader gezien. Officier van jus titie G. van der Burg sprak over een unieke tatoeage, waarvan er geen tweede in de wereld is. Hij vond de diefstal bewezen en eis te de vier maanden cel die de po litierechter de man later opleg de. Daarbij werd rekening ge houden met het strafblad, dat sinds 2000 veroordelingen voor diefstallen, vernielingen en ge weld vermeldt. Aan de winkelier moet verdach te 500 euro schadevergoeding be talen. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15