l eld voor hervorming in zorg B Synagoge viert 10-jarig bestaan auping 65% KORTING OPHEFFINGS Mogelijke verhuizing van Vlissingse marine en brandweercentrum Ministerie steunt Middelburgse woonservicezones met 2,5 miljoen leerderheid Goese raad il geen Sloecentrale jjander Huubl n UITVERKOOP Hardrijder raakt rijbewijs kwijt Celstraf voor vals eurobiljet Poppen gestolen in Koudekerke Heethoofd krijgt boete factie: 0113-315649 W-PZC'nl ol Sihredactie@pzc.nl totbus 31,4460 AA Goes M Wden-Ze'e I a n d0113-315520; gyws-Vlaanderen: 0114-372770; paal: 0204562500. londerdag 9 december 2004 editie Walcheren IDELBURG - De groot- Jeepse vernieuwing van de Lrg in Middelburg is een grote lp dichterbij gekomen. Het mi- sleric van Volksgezondheid, elzijn en Sport (VWS) draagt im 2,5 miljoen euro bij aan de fijsering van woonservicezo- les^ let de bijdrage van VWS kun- ieen aantal knelpunten wor- E opgelost, aldus wethouder ie Vries. De gemeente had bij- irbeeld nog te weinig geld ir het realiseren van welzijns- iraemngen in de wijken. Ook het instellen van een spe- r fonds om zorgwoningen [voormensen met een laag in- betaalbaar te maken, [ministerie geeft daarnaast, extra bijdrage om allerlei nsten zoals een klussendienst Itijdbezorging mogelijk Advertentie VI I V Voor mannen en vrouwen The image you like! Pottenmarkt 13, Middelburg telefoon 0118-640773 te maken. Bovendien springt het ministerie bij als er in de aan loopfase nog te weinig klanten zijn om de zorg te kunnen beta len. Middelburg wil over zes jaar ne gen woonservicezones in de stad hebben, in elke wijk één. Zo'n zone bestaat uit een zorgkruis- punt, van waaruit zorg kan wor den verleend. Daarnaast komt er in elke wijk een welzijnscen- trum waar allerlei activiteiten gehouden kunnen worden. In el ke zone komen clusters van wo ningen voor mensen die intensie ve zorg nodig hebben. Daarom heen worden woningen ge bouwd die geschikt zijn voor mensen die bijvoorbeeld afhan kelijk zijn van thuiszorg of die een handicap hebben. Het is uiteindelijk de bedoeling dat mensen langer zelfstandig in hun eigen omgeving kunnen blijven wonen. Of het toegezegde bedrag ook ge noeg is om alle plannen te reali seren, moet nog blijken. „Dat is moeilijk te zeggen", aldus De Vries. „De locaties zijn wel bekend, maar ze zijn nog niet helemaal precies uitgewerkt. Aan de hand van gegevens die bekend zijn, kunnen we wel een voorspelling maken. Het lijkt erop dat we een heel eind komen." Ook is nog niet duidelijk of de gemeen te ook in de toekomst geld heeft voor het fonds om mensen met een minimuminkomen bij te staan „We hebben geld voor de komen de tien jaar. Ik hoop dat daarna bij de landelijke overheid het in zicht ontstaat dat het hun taak is om dat te regelen." Woonservicezones hebben voor al gevolgen voor ouderen. De traditionele verzorgings- en ver pleeghuizen verdwijnen voor een deel. Ouderen die zorg no dig hebben komen straks in ge wone huizen te wonen. De hele operatie wordt voor een deel be taald uit de verkoop van be staande verzorgingshuizen als het Roggeveenhuis en Sint Willi- brord en de verkoop van grond aan woningcorporaties. In to taal gaat het om een bedrag tus sen de 3,5 en 6,5 miljoen euro. Ook dat geld wordt gebruikt om de woonservicezones te realise- rHarmen van der Werf IES - De bouw van een nieu- gasgestookte elektriciteits- Irale in het Sloegebied door la is voor een ruime meerder- in de Goese gemeenteraad den boze. es van CDA, PvdA en ienLinks hebben zich deze ;en de komst van de ecentrale uitgesproken. De (Advertentie) Het oog wil ook wat. (Advertentie) 11 vanavond vanaf 17.30 uur llBrasseriemenuj "it de joodse keuken: 1 Lukes en Lamsstoofpor 1 Spinaziestrudel en Soufganioth 12,50 of 10,00 (vegetarisch m?nu) l reserveren: 0118 - 886 866 zaterdag 11 december 15.00- 16.30 uur I F zingen Vlaamse chansons 1 dinsdag 14 december [10 00 uur Zeeuwse Bibliotheek Jessica Durlacher interview: Jan van Damme f"1 over baar nieuwe boek 1 tmoricon j bekijk ook onze website ^ïidiukkeri jmiddelburg.nl PW! KERY Beeld &Geluid drie partijen bezetten vijftien van de vijfentwintig zetels in de Goese gemeenteraad. Zij gaan met hun besluit in tegen het da gelijks bestuur van Goes, het col lege van b en w, dat wél voor bouw van de nieuwe elektrici teitscentrale is. Voor de CD A-fractie weegt het zwaarst dat de geplande Sloe centrale een 'te grote belasting voor het Zeeuwse milieu' gaat opleveren. De christen-democra ten vinden het 'onaanvaard baar' dat de Zeeuwse bevolking met nog meer uitstoot van ge vaarlijke en schadelijke stoffen te maken krijgt. GroenLinks in de Goese gemeen teraad deelt die mening met na me met het oog op de geluidhin der rond het Sloegebied. 'De nieuwe centrale zal naar ver wachting behoorlijk veel lawaai gaan produceren', aldus de GroenLinks-f ractie Volgens de Goese tegenstanders is het ook niet nodig een nieuwe elektriciteitscentrale te bouwen in Zeeland met een productieca paciteit van twee keer 410 mega watt. In Borssele staat al een ver mogen opgesteld van ruim 850 megawatt, van de kolen- en kerncentrale. Wat Goes vindt van een Sloecen trale, is vooral van symbolische betekenis. De provincie heeft als grootaandeelhouder van Del ta (vijftig procent) de sleutel in handen. Vrijdag beslissen Pro vinciale Staten, maandag is de aandeelhoudersvergadering van Delta.Het Zeeuwse nutsbedrijf kan voor het project rekenen op de zakelijke steun van een Ierse en een Duitse contractpartner. De elektriciteitscentrale vraagt een investering van 475 miljoen euro, waarvan Delta tien pro cent wil inbrengen. (Advertentie) Van A naar B met het OV? Bel 0900-9292 Hoofdrabbijn J. Jacobs draagt de nieuwe lora de synagoge binnen. foto Mechteld Janssen door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Met het feeste lijk binnendragen van een nieu we, handgeschreven tora (de He breeuwse aanduiding van de eer ste vijf bijbelboeken) is gister avond in de Middelburgse syna goge de joodse feestweek begon nen. Tien jaar geleden tijdens het chanoekafeest (het joodse lichtfeest) werd de sjoel na een jarenlange restauratic hcringe- wijd. De joodse gemeente in Zee land viert die bijzondere gele genheid met allerlei activitei ten, zoals een kosjere maaltijd, een expositie in de synagoge en lezingen. De joodse gemeente had de be schikking over twee tora's. Bei de waren oud en versleten. Eén daarvan kon nog gerepareerd worden. De nieuwe is speciaal overgeko men uit Jeruzalem. Voorzover L. Smit van de joodse gemeente kon nagaan is het eerste keer in de driehonderd jaar oude ge schiedenis dat Middelburg een nieuwe tora heeft. „De nieuwe rol maakt de Middelburgse syna goge weer compleet", aldus voor zitter M. de Vries. Tijdens de bijeenkomst in de sy nagoge presenteerde hoofdrab bijn J. Jacobs het boekje 'Terug gevonden Scherven' van Ida Smit, waarin bijzondere gebeur tenissen staan die de afgelopen tien jaar plaatsvonden. Vooral de verhalen over wat alle maal terugkwam na de restaura tie zijn het waard om te bewa ren. Tijdens een rondleiding keek een man naar de foto's van vroe ger van de sjoel in Middelburg, in het gelijknamige boekje dat werd uitgegeven ter gelegenheid van de herbouw. Zijn oog viel op een kan. „Die staat bij ons thuis", vertel de hij. De kan, die werd ge bruikt om de handen te overgie ten, was in zijn familie gekomen na de dreiging van de deportatie in 1942. De kan kwam terug naar de sjoel. Handen worden nu weer overgoten met water uit dezelf de zilveren kan. In de joodse traditie is het ook gebruikelijk dat je door geld te geven aan goede daden (mits- wot) doet. In de bestuursverga dering van de joodse gemeente werd bedacht dat het mooi zou zijn om in de synagoge een kist je neer te zetten, dat de mensen in staat zou stellen mitswot te doen. Kort na de vergadering ging in de keuken van de synago ge de telefoon. Aan de andere kant van de lijn meldde zich een mevrouw uit Geldermalsen. Zij woonde in de Tweede Wereld oorlog in de Bleek. Twee dagen voor zijn deportatie bracht ga- zan (voorzanger) Gokkes de fa milie een kistje met het verzoek deze te bewaren tot hij terug kwam... De vrouw had via via gehoord dat de synagoge in Mid delburg was heropend. Aange zien het kistje in de Middelburg thuishoorde, wilde ze het graag teruggeven. Sinds 4 september 1995 staat het weer op zijn oude, vertrouwde plekje. In alle haast werden in 1942 de kostbare spullen uit de synago ge (in)gepakt. De sjoel, sinds 1705 in gebruik, had een aantal, zeer kostbare parachots (voor hangen). Twaalf stuks werden opgerold en gingen mee op reis. Niemand zag ze ooit terug. Tot in de jaren tachtig de synagoge in de Amsterdamse Lekstraat werd opgeknapt. Op zolder lag een doos vol rollen stof. Twee van de parachots waren niet meer te redden. De overige tien ondergingen een restauratie door het Joods Historisch Mu seum. Tijdens de herbouw van de Mid delburgse sjoel is besloten het in terieur van deze tijd te laten zijn. Het zou te kostbaar zijn om al het oude, houtsnijwerk op nieuw te maken. Om toch de verbondenheid met de oude tijd tot uitdrukking te bregen hangen er twee pa rachots terug in de synagoge, waarvandaan ze in 1942 met veel zorg werden ingepakt. ALLES 65% KORTING M.U.V. KAMERPLANTEN, SNIJBLOEMEN KERSTBOMEN TUINCENTRUM MARITIMA BERLAGESTRAAT 1 VLISSINGEN 0118-470400 GOES - Een 51-jarige automobilist uit Goes heeft gister ochtend zijn rijbewijs moeten inleveren na een snelheids overtreding. De man reed rond 11.15 uur met een snel heid van 180 kilometer per uur over de A58 ter hoogte van Kapelle. Ter plaatse is 120 kilometer per uur toege staan. Tegen de automobilist werd tevens proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - Een 31-jarige inwoner van Sluiskil is gisteren in Middelburg voor het uitgeven van een vals bil jet van 50 euro veroordeeld tot negentig dagen gevange nisstraf, waarvan veertig dagen voorwaardelijk. De man zei in Terneuzen een portemonnee op straat te hebben ge vonden. Hij had niet geweten dat er twee valse biljetten van vijftig euro in de portemonnee zaten. Bij Bakker Bart betaalde hij met een van de briefjes, maar de eigenaar zag meteen dat het biljet vals was. „Een leek kon zien dat het biljet vals was", meende gisteren officier van justitie G. van der Burg. Hij eiste drie maanden cel. De verdachte staat te boek als veelpleger. Hij verzekerde politierechter J. Hopmans dat hij zijn leven aan het veranderen is. Hop mans besloot hem een kans te geven. KOUDEKERKE - Uit een woning in Koudekerke zijn dinsdagavond tussen half acht en acht uur zeven poppen gestolen. De poppen maakten deel uit van een verzame ling. Ze hebben een waarde van enkele tientallen euro's. MIDDELBURG - Het zat de 30-jarige Goesenaar vorig jaar niet mee. Het was koud buiten en toen hij zijn fiets uit het rek wilde halen, bleek het stuur van een ander in het zijne verstrengeld te zijn. Toen hij zijn rijwiel los maakte, viel de hele rij fietsen om. Waarop een agent die het voorval zag gebeuren, hem prompt een boete van 50 euro voor baldadigheid gaf. Gisteren ontkende de man baldadig te zijn geweest: de fietsen waren vanzelf omgevallen, beweerde hij. „Hier staat dat u dit vergrijp hebt toegegeven", las kantonrech ter B. Doorewaard Boekhout voor, waarop de verdachte hevig met zijn hoofd begon te schudden. „Ik heb helemaal niks toegegeven. Bovendien heb ik mijn boete betaald, dus waarom moet ik hier nu zijn?" Dat vroeg officier van justitie R. Jeuken zich ook af en hij belde even met de ad ministratie. „Nee hoor," zei hij even later, „er is niks be taald." En hij eiste opnieuw het transactiebedrag. De rechter ging akkoord met de boete en de Goesenaar kon weer gaan. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een verplaat sing van het trainingscentrum van de brandweer aan de Vlis singse Buitenhaven en die van de kazerne van de Koninklijke Marine wordt overwogen. Dat blijkt uit een onderzoek naar al ternatieve vestigingslocatie in Zeeland voor bedrijven die af hankelijk van water zijn. Bij dat onderzoek is de Werk groep Bedrijfsterreinen betrok ken. Deze werkgroep is onder deel van het Stedennetwerk, waarin vertegenwoordigers van de provincie en de gemeenten Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen zitting hebben. De werkgroep wil gemeente- grensoverstijgend naar de kwali teiten en troeven van bedrijven terreinen kijken. De terreinen en de ontwikkelingen daarvan worden in kaart gebracht. Mid delburg bijvoorbeeld wil het be drijventerrein op de punt bij Ar- nestein, aan het Kanaal door Walcheren, geschikt maken voor onder meer woningen. Voor enkele bedrijven die daar nu gevestigd zijn, moeten alter natieve locaties worden ge zocht. In het onderzoek wordt op dat probleem ingegaan. Er wordt ge concludeerd dat er op termijn ruimte kan ontstaan bij de Bui tenhaven in Vlissingen, nu nog eigendom van Zeeland Sea ports. „De erfpachtcontracten van het merendeel van de bedrij ven lopen in 2009 af, dat biedt de mogelijkheid de contractrela tie met niet-watergebonden be drijven (zoals de Koninklijke Marine en eventueel het brand weercentrum) te beëindigen." In datzelfde onderzoek wordt ook over de verplaatsing van de rederij Dart Line van de Buiten haven naar Vlissingen-Oost ge sproken. De rederij oriënteert zich op een verhuizing, omdat het bedrijf vlakbij een spoorlijn wil zitten. Door het scheppen van ruimte kunnen ook Vlissingse bedrij ven, die moeten verhuizen uit de Vlissingse Binnenhaven, op ter mijn bij de Vlissingse Buitenha ven terecht. (Advertentie) COACH Middelburg, Lange Delft 109, 0118 650 755 zeeuwse almanak Regen Bedenkelijk keek vader naar de gitzwarte hemel en de re gen die daaruit onophoude lijk naar beneden kwam. De gang naar buiten was on vermijdelijk, maar de droge behaaglijkheid binnenshuis trok vooralsnog aan het lang ste eind. Zoonlief van drie deed een dappere poging va der op andere gedachten te brengen. Kom op, papa. Je wordt heus niet nat", zei hij bemoe digend. „Het zijn maar drup pels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13