De Van Swieten Society brengt verleden tot leven PZC Contraband geeft laatste concerten The New London Chorale trakteert woensdag 8 december 2004 The New London Chorale van de Britse popmuzikant en arrangeur Tom Parker be staat 25 jaar. De verjaardag wordt gevierd met een extra lan ge concerttoer tot en met 22 de cember en met een feestelijke af sluiting op 30 januari in het Con certgebouw in Amsterdam. Van af half december zal zeker weer het vermaarde kerstrepertoire te horen zijn. En er is. veel aan dacht voor het nieuwste geestes kind. Dit jaar is dat The Young Men delssohn. De cd is een half jaar geleden uitgekomen. „Iedereen is meer gebaat bij nieuw reper toire." Dat vindt Tom Parker zelf ook verreweg het leukste. En dat al vanaf het begin. In 1979 kreeg Tom Parker het idee om 'The Messiah' van Ge- org Friedrich Handel te moder niseren. Op dat moment had hij er natuurlijk geen idee van dat hij 25 jaar later nog met z'n groep de deuntjes van weleer en van daarna zou spelen. Het werd een instant succes. En ook nu nog zindert het theater als de groep de door Parker bewerkte koren zingt. Want natuurlijk staan de composities waarmee het allemaal begon op het pro gramma. Na 'The Messiah' kwam 'The Young Matthew', uiteraard naar de Matthaus Passion van Bach. Parker merkte dat zijn aanpak van de klassieke muziek een groot publiek aansprak. Ofte wel: neem de melodielijn van een compositie, arrangeer die ei gentijds en maak daar een tekst op. Met veel vertrouwen kondigde hij dan ook na 'The Young Mes siah' en dito 'Matthew' aan dat het volgende project 'The Young Amadeus' zou zijn, muziek van één componist, Mozart in dit ge val. „Maar de platenmaatschap pij riep: 'Daar moet je niet aan beginnen. Dat verkoopt van geen kant.' Vervolgens hebben we alleen al in Nederland 200.000 exempla ren verkocht en daarna ook nog eens van 'The Young Verdi'." De oogst zou nog veel groter worden. In totaal verkocht de New London Chorale bijna drie miljoen platen en cd's. Vijftien ervan werden goud, drie platina en twee dubbel platina. In de be ginjaren was soliste Vicky Brown een van de gezichtsbepa lende krachten van de groep. Parker: „Vicky kwam, zag en overwon in Nederland, het was ongelooflijk hoe dat klikte." De huidige drie andere leden van de New London Chorale zijn Gordon Neville, Lance El lington en Amy Vanmeenen. Het is aan Parker om de groep draaiende te houden, dus om steeds componisten te vinden van wie hij de melodieën kan en wil bewerken. Het lukte hem al met Mozart, Beethoven, Schu bert, Puccini, Tsjaikovski, Han del, Verdi en recentelijk dus Mendelssohn. Wie volgt? Al ongeveer 25 jaar roept Par ker dan: 'Rossini'. Maar telkens wordt het iemand anders. Ook dit jaar. Want volgend jaar kun nen we, denkelijk, verwachten: „Chopin. Zijn melodieën zijn zo mooi." Els Smit The New London Chorale: zaterdag, Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 rijdagavond strijkt De Van Swieten So ciety neer in het Oude Stadhuis in Tholen. Bart van Oort en Jaap ter Lin den spelen een programma waarin virtuositeit op de cel lo centraal staat. Gottfried von Swieten, één van de belangrijkste stimu lators van het Weense muziekle ven in de tweede helft van de achttiende eeuw, leefde in een tijd waarin de functie van mu ziek veranderde. Tot dan toe was gecomponeerde muziek een zaak voor de elite die er volgens pianist Bart van Oort vaak mee omging alsof het een sjiek soort behang was. „Mu- zi'ek fungeerde als gebruiksmu- ziek, er werd bij gepraat en er werd bij gekaart. Zelfs tijdens opera-uitvoeringen werden staatszaken afgehandeld. Men behandelde de componist als knecht die door de achterdeur naar binnen moest. Met de op komst van de middenklasse in die tijd veranderde er veel. De nieuwe burgerij kwam bij el kaar in salons om te luisteren en zelf te musiceren. Componisten en musici konden de aandacht van dit nieuwe publiek verwer ven door virtuoos vlagvertoon. De componist ontwikkelde zich van huisknecht tot de popster met een enorme status." De Van Swieten Society, waar over Van Oort de artistieke lei ding heeft, legt zich toe op de au thentieke uitvoering van het klassieke en romantische reper toire. Per programma wisselt het ensemble van samenstelling. Vrijdagavond speelt Van Oort samen met cellist Jaap ter Lin den en daarmee staan twee musi ci met een indrukwekkende staat van dienst op het podium. Het programma opent met de Zesde Cellosuite van Bach, sa men met de vijfde de meest vir tuoze van deze beroemde reeks suites. Tussen Bach en Beethoven is er niet veel van waarde geschreven voor de cello, beaamt Van Oort. „De rol van de cello was heel lang ondergeschikt. De dames aan het hof en in de salons zaten achter de piano, speelden harp of zongen. De heren gingen op jacht, vermaakten zich met een potje schermen of hadden be langrijke dingen te bespreken. Wanneer ze daarna aanhaakten bij het musiceren, was dat al leen om de begeleidende vulpar- ■HU Bart van Oort: pianist en artistiek leider van De Van Swieten Society. tijen op bijvoorbeeld de cello te spelen." Toch stonden er aan het eind van de achttiende eeuw ook vir tuoze cellisten op, voor wie com ponisten als Mozart en Beetho ven muziek componeerden. Van Oort: „Van Beethoven spelen we de Tweede Cellosonate, ook daarin zie je dat virtuoze. Toen Beethoven in Wenen arriveerde, maakt hij in eerste instantie in druk als pianovirtuoos. De cello sonates komen uit die periode, ze getuigen van zijn vroege stijl. De muziek is briljant, spectacu lair en fris." In Beethovens Rondo's opus 51 is Van Oort alleen aan het woord. Daarna heeft hij in de Arpeggione Sonate van Schu bert nog slechts een begeleiden de rol. De arpeggione, een in 1824 ontworpen kruising tussen een cello en een gitaar, heeft het nooit gehaald. De kleine 'cello piccolo' die Ter Linden voor dit stuk ter hand neemt, is volgens Van Oort het beste alternatief. „Het gaat in dit werk niet om snelle nootjes, maar om ragfij ne, langgerekte, romantische me lodieën. Zo'n cello piccolo is een klein, verfijnd instrument." Douwe Eisenga De Van Sivieten Society: vrijdag, Oude Stadhuis Tholen, 20.15 uur. foto's Frits van Oostenbruggen Cellist Jaap ter Linden. Willem van Manen richtte in 1985 de Contraband op. Nu, na zo'n twintig jaar, geeft hij er de brui aan. De band is bezig met een laatste toernee. Zondag treedt de veer tien mans formatie nog op in Veere. Van Manen, die als trombonist jarenlang ook furore maakte met het Willem Breuker Kollek- tie, heeft met zijn eigen groep een uniek repertoire ontwik keld. In de muziek van de Con traband zijn invloeden te horen van Duke Ellington tot Gil Evans, maar dat zijn niet meer dan elementen in een oeuvre dat alle verworvenheden van de jazz van de afgelopen eeuw in zich verenigt. Van Manen is vooral muzikant: hij laat zijn oren naar niemand hangen, er is niemand die hem de wet voor schrijft. De contraband stopt dan ook omdat de leider ermee stopt. Voorlopig, want je weet het bij zo'n club eigenzinnige jazzmusici maar nooit. Maar Van Manen is er duidelijk over; na twintig jaar heeft hij er be hoefte aan de bakens te verzet ten. Hij zal zich, nog meer dan tot nu toe, gaan wijden aan com poneren. Zondag speelt de Con traband, als altijd een zorgvul dig samengestelde combinatie van gevestigde namen en jong talent, de hoogtepunten uit die twintig jaar. Stukken van Van Manen, maar ook van Kolter- man en Vermeerschen. Zes cd's van het orkest bewaren de mu ziek. Rien Frölich Contraband: zondag, Veere14.30 uur. ANTWERPEN Hoofd zonder wereld. Drieluik naar Het Martyrium van Elias Caneti door 't Barre Land (NI), vr. en za. Monty 20.30 uur Kortstond. Toneelstuk over de relatie van twee zonen en een moeder door Toneelhuis. do. vr. en za. Bourla 20.00 uur Maria eeuwigdurende bijstand. Im provisatietheater. wo. t/m za. Zuid pool 20.00 uur Over vrouwen en andere vreemde we zens. Tragikomedie van Knarf Van Pellecom. do. vr. en za. Theater Het Klokhuis 20.30 uur, zo. 15.00 uur De geheime levens van Henry en Ali ce. Hilarische relatiekomedie, vr. za. en zo. Noordtheater 20.30 uur Zattenacht! Toneelstuk over een drankvolle ontmoeting, do. t/m za. EWT 20.30 uur, zo. 15.00 uur Voorstellingen Raamtheater: Schoon Kind, theaterstuk over seksuele voor keur, do. vr. en za. Raamtheater op 't Zuid 20.00 uur, zo. 15.00 uur; Dol- draaien, toneelstuk over het belang van bij iets of iemand willen horen, wo. t/m za. 't Klein Raamtheater 20.00 uur. Voorstellingen Fakkeltheater: De nieuwe speling, naar René de Obal- dia, do. vr. en za. Rode Zaal 20.30 uur; Het gaat toch rap!, Nieuwjaars conference door Raf Coppens, do. pre mière, vr. en za. zwarte zaal 20.30 Voorstellingen Arenberg: Patat, nieu we cabaretvoorstelling van Geert Hoste, wo. t/m zo. 20.15 uur; Villanel- la: Hersenkronkels, jeugdvoorstel ling, do. en vr. 20.30 uur, za. 15.00 uur, zo. 14.00 en 17.00 uur; Open Po dium, zo. 20.30 uur Voorstellingen De Singel: Op hoop van zegen/Seemannslieder, mu ziektheater, wo. rode zaal 20.00 uur; Joe McPhee Quartet, jazz- en improvi satieconcert, wo. blauwe zaal 20.30 uur; deFilharmonie o.l.v. Daniele Cal- legari m.m.v. Augustin Dumay, viool, vr. blauwe zaal 20.00 uur; De Speler, theaterstuk over gokverslaving, naar Dostojevski, door Zt Hollandia, vr. en za. rode zaal 20.00 uur Voorstellingen Zuiderpershuis: So- faa, dynamische West-Afrikaanse hip hop, wo. 20.30 uur; Dead Living Poets Society, poëzieprogramma, do. 20.30 uur; Gembloux, op zoek naar vergeten soldaten, vr. 20.30 uur; Da vid Alfredo Lagos, flamencozang, za. 20.30 uur; Akikazu Nakamura Kokoo, concert, zo. 20.30 uur Voorstellingen in Rataplan: The News Wing Gilles Repond 4-Tet, jazz-dubbelconcert, za. 20.30 uur muziek, jazz, pop, klezmer, zigeuner- muziek, Bach, dEus, dance en reggae, vr. Bourla 20.00 uur Vanbinnen. Concert door Clouseau. wo. vr. en za. Sportpaleis 20.30 uur Carmen. Opera-Comique van Ge orges Bizet, vr. en di. 20.00 uur, zo. 15.00 uur La Bayadére. Klassiek ballet door het Koninklijk Ballet van Vlaanderen, za. Theater 't Eilandje 20.00 uur Daau. Concert met mix van klassieke uur GENT Diplodocus Deks. Theatervoorstel ling, naar Tom Lanoye. wo. t/m za. Publiekstheater Groot Huis 20.30 uur, zo. 15.00 uur Herfstsonate. Drama met hedendaag se koormuziek, wo. t/m za. Backstage 20.00 uur Gezegend zij. Jeugdvoorstelling door Pascale Platei, do. vr. en za. Kopergie- tery 20.00 uur Koning Kurt. Cabaretprogramma door Kurt Defrancq. vr. en za. Tin- nenpot 20.00 uur Concerten in de Handelsbeurs: Thier ry Robin Gulabi Zapera, wo. 20.15 uur; John Cale, vr. 20.15 uur; Luka Bloom, za. 20.15 uur; Klassiek piano concert door Olli Mustonen, zo. 20.15 Concerten in de Bijloke: East of Eden: concert door de Iraamse stern- kunstenaar Shrahm Nazeri, do. 20.00 uur; Symfonisch II, concert door het Syymfonie Orkest Vlaanderen, zo. 20.00 uur Studenlenrecital 1. Recital door Ope- ra Studio Vlaanderen, vr. Vlaamse Opera 20.00 uur Dido. Muzikale jeugdvoorstelling door Theater Transparant en Theater Froe Froe. za. Vlaamse Opera 20.00 uur, zo. 15.00 uur Celtic Xmas. Concert door Ghent Dis trict Highlanders, za. Sint-Michiels kerk 20.30 uur Kerstconcert. Concert door Koor Ar te Cantare. zo. Sint-Eligiuskerk 15.00 uur Lord of the Dance. Keltisch dansspek- takel met 40 dansers en danseressen, zo. Capitole 20.00 uur BRUGGE De miserie van de jonge Werthers. Theaterstuk naar de klassieker van Goethe door De Koe. do. en vr. De Werf 20.30 uur Dédé le taxi. Multimediale tweetalige muziekvoorstelling over taxichauf feur Dédé door Theater Antigone, do. vr. en za. Het net 20.30 uur Nest. Muziektheatervoorstelling over een jongen die wil ontsnappen aan zijn verstikkende omgeving door ac teur te worden, door Muziektheater Transparant, do. Magdalenazaal Maria eeuwigdurende bijstand. Im provisatietheater door Dastheater en Zuidpool op een echte ijspiste di. Magdalenazaal 20.30 uur Lichtkaarsenconcert. Concert door het Collegium Instrumentale Brugen- se. do. Stadsschouwburg 20.00 uur Eroica. Concert door Symfonie Or kest Vlaanderen o.l.v. David Angus m.m.v. sterviolist Liviu Prunaru. vr. Concertgebouw 20.00 uur Tango Pasión. Wervelend multimedia tangospektakel met wereldberoemde solisten en muziek van Astor Piazolla door Juan José Mosalini en zijn Grand Orchestra Tango. Aansluitend tangosalon. za. Concertgebouw 20.00 Jazzconcerten in De Werf: Octurn, jazzconcert, za. 20.30 uur; Brussels Jazz Orchestra, concert waarin de mu ziek van Frank Vaganée centraal staat, zo. 20.30 uur Musica Flandrica. Boekenmarktcon cert door Ludo Mariën, accordeon Dirk Van Gorp, contrabas, zo. Stad huis Damme 11.00 uur The Kids Het is weer tijd voor The Kids Are Allright. Deze keer treden de bands Yes You Did en Biandao] •De Piek, Vlissingen, 21.30 uur De Juf De band De Juf verzorgt een optreden. De formatie brengt Nederlandstalige pop-rock. •Murphy's Corner, Goes, 21.30 uur ZATERDAG Sander Huub Sander Huub zingen Liedjes worden onderweg geboa Zij delen de passie voor het Nederlandstalige lied en® me het Vlaamse chanson. Op het repertoire staan liedje Johan Verminnen, Raymond van het Groenewoud, Wait van der Velde, Stef Bos, Jan de Wilde, Wil Tura en B_„ jaan Schoepen. Daarnaast proberen ze hun eigen liedje •De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur Sleeping Beauty Het Russisch Ballet Sint Petersburg komt met d ductie Sleeping Beauty. Jong en oud kunnen genieten van dit klassieke sprookje let op muziek van Tsjaikovsky en in de choreografie ve pa en Ivanov. De decors en kostuums zorgen voor een! rende sfeer. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 19.00 uur Gospelimpuls Deze Gospelimpuls staat in het teken van de kerstvieriii Afwisselend zullen swingende of gedragen melodieënu; monden van ruim 300 zangers en zangeressen de kerk v. len. Er nemen zeven gospelkoren deel: Clarity uit St. Ma tensdijk, Glorilï en Sheborim uit Middelburg, Polyhyituj uit Oud-Vossemeer, Testimony uit Goes, Nova Melodica: pelle-Biezelinge) en de Key Singers uit Heinkenszand.G dirigent is Jan Mulder uit Emmeloord. •Sint Jacobskerk, Vlissingen, 19.30 uur So What Jazzband De So What Jazzband en Harmonie Scheldegalm treden In de middaguren (16.00 tot 17.15 uur) komt aankomend lent van So What aan bod, evenals leerlingen van de Mm werkplaats, 's Avonds treden de jazzband onder leiding: L. M. Beverini en Scheldegalm onder leiding van D. V en met medewerking van de zangeres Wilma Kosterman •Arsenaaltheater, Vlissingen, 19.30 uur Kerstconcert Kerstconcert ten bate van Woord en Daad. Hieraan werken mee het christelijk gemengd Eilandenk uit Zierikzee met zo'n honderd leden en het kinderkoor]! ja uit Nieuwerkerk met zo'n zestig leden. Beide korensla onder leiding van Peter Wildeman uit Tholen. Verder tra op Sjaak Berrevoets en Wilhelm Groenendijk op trompa Martin Weststrate op orgel, Jolanda Braam op dwarsflui! Christa de Keijzer op panfluit. •Nieuwe Kerk, Zierikzee, 19.30 uur Jostiband De Jostiband verzorgt een optreden. Dit grootste muziekgezelschap van verstandelijk gehand: ten ter wereld staat al meer dan 35 jaar op de planken.Di opbrengst van dit optreden gaat naar de Stichting Kinde boerderij in Clinge, die de kinderboerderijen in Clingeen Terneuzen beheert, waar men leert met een verstandelijk beperking werken. •Scheldetheater, Terneuzen, 19.30 uur The New London Chorale The New London Chorale viert het 25-jarig bestaan. Dat gebeurt met een reeks extra kerst- en nieuwjaarscont ten. Tom Parker en de solisten Gordon Neville, Amy Vann nen, Lance Ellington en voor het eerst Andrea Grant won hierin bijgestaan door The New London Band onder leidi van Tom Barlage en The Inspirational Community Gosps Choir onder leiding van Greg Kromosoeto. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur De Olifantman Theatergroep Duinart beleeft de première van De Olifant- man. De theatergroep voor mensen met een verstandelijke bepe king bestaat twaalf en een half jaar en pakt daarom flink: met een winterproductie. De Olifantman is het hartversé rende, werkelijk gebeurde verhaal van de beroemdste mi? maakte man uit de geschiedenis. Regie Peter Adriaanse. i •'t Spiegeltheater, Middelburg, 20.00 uur Reijn Goed Reijn Goed brengen hun cabaretprogramma AlarmFas Renate Reijnders en Kim Goedegebure wonnen in 2000k Leids Cabaretfestival en speelden twee seizoenen hun de buutprogramma Glad IJs. Maar nu slaan Reijn Goed alarm, er hangt een dreiging in de lucht. Waar is die hand! ven het hoofd, waar is de beschermf actor, de helm, het va: net? De sirenes gaan af, maar wat moet er gered worden? •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Euterpe De fanfare van Euterpe geeft een sfeervol concert. De muziekvereniging heeft voor dit optreden de filmmuB als thema gekozen. •De Stenge, Ileinkenszand, 20.00 uur Koenckelpot Fanfare De Eerste Yerseksche Koenckelpot Fanfare viert een jubi leum. Zie vrijdag. •De Zaete, Yerseke, 20.00 uur Claudia de Breij Cabaretière Claudia de Breij brengt de voorstelling Claud: zuigt. Het gaat over de gore hel die het leven is sinds die n Eva de appel niet kon laten hangen. Claudia combineert haar snelle improvisatietalent met haar liefde voor supen zikale liedjes. Ze wordt begeleid door Rogier Wagenaarfê taar), Sander Geboers (toetsen) en Phaedra Kwant Claudia is ook actief op radio en tv. •De Meiboom, Krabbendijke, 20.00 uur De Vlliegende Hollander Muziekvereniging De Vliegende Hollander uit Terneuzen brengt een kerstprogramma. Hieraan werken mee de DOW-blazers en het Vocaal Ense ble Sint Laurens. De presentatie is in handen van Jolanda Jasperse-Vos. •Zaal Dow, Terneuzen, 20.00 uur Kolpings's Zonen De Harmonie Kolping's Zonen geeft een galaconcert. Hieraan wordt meegewerkt door hoornist Jasper de Waal, de organist Jos Verpoorten en het koor Kapella Slava Cult ra. Harmonie Kolping's Zonen heeft inmiddels de leeftijd van 133 jaar bereikt, maar is nog zeer vitaal en staat onds leiding van Jacco Nefs. Tijdens dit concert laat de harffiO® blijken meer te kunnen dan het traditionele harmonieweit •Sint Gertrudiskerk, Bergen op Zoom, 20.00 uur Boventoonconcert Borg Diem Groeneveld geeft een boventoonconcert. Hij maakt gebruik van zijn stem, een Indiase tanpoera,® nese gongs, Tibetaanse klankschalen en steeldrum. •Doopsgezinde Kerk, Middelburg, 20.15 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 64