Theatergroep Duinart speelt De Olifantman PZC 27 po van Feydeau |S onbreekbaar Tim van der Sluijs kijkt terug op het jaar Wyman leeft iets Nederland woensdag 8 december 2004 Ljvoliteit kenmerkt de beste stutten van Georges Fey- min de belle epoque, om- ~ks 1890 een van de auteurs verantwoordelijk waren Lf het boulevardtheater dat «ral in Parijs erg populair „1 Een beetje kluchtig thea- i maar in de beste gevallen ei met stijl, want je moest er (bourgeois wel voor je fat- ]en naar toe kunnen als je wil- lachen om die dialogen vol elbespraaktheid over ondeu- ,de onderwerpen. Een voor- eld is De Po, dat wordt ge- acht door Theatergroep De lie, die vorig jaar opzien baar net De klucht van de mole- aar van u'w— iDe Po gaat het om een hande- in porselein die voor het maiise leger een onbreekbare ispot op de kop heeft getikt, itzou hem in één klap rijk ma li, maar hij moet eerst een ïbtenaar van het ministerie fertuigen. Lastig is dat zijn jontje. dat geconstipeerd is, de (ierhandelingen dreigt te ver- jren. jjtor van Swaay regisseerde 'stert van Aardenne, Marieke Kruijf, Jéröme Reehuis, Ger man der Klei en Elsje de 5jn. ealergroep De Kale speelt De Po: jidaag, Schouwburg De Maagd wen op Zoom, 20.15 uur en mor- i, Scheldetheater Temeuzen, piir. Scène uit de nieuwe Duinart-voorstelling. Ruben Lebon speelt de olifantman. iteindelijk wordt hij geaccepteerd en omringd door lieve mensen die veel van hem hou den. De afschuwelijk mis maakte John Merrick heeft zijn kathedraal voltooid en vindt eindelijk rust in eern dramatisch slot. Theater groep Duinart, voor mensen met een verstandelijke beper king, gaat zaterdag in 't Spie- geltheater in Middelburg in première met de voorstelling De Olifantman, in samenwer king met Zeeuwse amateurs. „Dit is het summum van inte greren. Je kan er heel anders uitzien dan 'normale' men sen, maar dat betekent niet dat je geen recht hebt op le ven en gevoel", meent regis seur Peter Adriaanse. Het verhaal van de olifant man is waar gebeurd aan het eind van de negentiende eeuw. De deerlijk verminkte John Merrick, met grote bulten op zijn voorhoofd, die hem het aanzien gaven van een olifant, werkte zo'n twintig jaar op de kermis als bijzondere attractie. Hij werd ontdekt door een dok ter uit een Londens hospitaal, die hem graag wilde onderzoe ken. Hij hoopte maar dat de mis maakte man volslagen idioot zou zijn, want een gewoon be staan heek hem niet mogelijk. Maar na een heel leven gezwe gen te hebben, bleek John Mer rick te kunnen praten en lezen. Achter de afzichtelijke fagade ging een intelligente, gevoelige man schuil. De dokter beging aanvankelijk dezelfde fout als de kermisex ploitant door hem als een soort curiositeit te behandelen die be keken werd door de society, tot aan de prinses van Wales toe, hoewel ze hun afkeer nauwe lijks konden bedwingen. Hij wordt daarop aangesproken door de hoofdzuster. Reina de Groot heeft na een werkzaam leven als hoofdverpleegster en ziekenhuisdirecteur haar draai in de Zeeuwse amateurtoneelwe reld al jaren gevonden: „Ik kreeg de rol die mij op het lijf was geschreven, maar dit is wel een heel andere hoofdzuster." Merrick wordt ontvoerd door zijn oude baas, want die is zijn bron van inkomsten kwijt. Dan overvalt hem een ernstige ziek te, hij wordt bevrijd en belandt weer in het ziekenhuis. Daar bouwt hij verder aan de maquet te van zijn kathedraal, totdat dit symbool van religie af is. Duinart-lid Ruben Lebon, die de olifantman speelt, weet er al les van: „Het is moeilijk te be grijpen dat mensen je raar aan kijken. Het is één van de verve lendste dingen die je meemaakt, dat ze met een boogje om je heen lopen." Peter Adriaanse heeft gepro beerd de voorstelling de nodige 'lucht' te geven en hoopt dat de olifantman iets vertederends krijgt. „Er zijn emotionele mo menten, maar ook vrolijke, voor al in de zang en dans. En op de kermis moet natuurlijk feest ge vierd worden, met de nodige hu mor. Ik heb het script van het oorspronkelijke toneelstuk com pleet omgegooid en bewerkt." Reina de Groot speelt voor het eerst mee. „Ik zag vorig jaar met mijn kleindochter De Laatste Draak van deze groep. Ik was er zo door gegrepen, dat ik tegen Peter heb gezegd, dat ik graag eens mee zou spelen. Het is een geweldige ervaring, ik had dit voor geen goud willen missen Ik heb mij van begin af aan thuis gevoeld, juist in combina tie met de Duinart-mensen. Als je ziet hoe liefdevol zij mij be handelen. Ik heb geleerd dat de 'normale' mensen zich in dienst moeten stellen van de leden van Duinart. Je speelt op basis van gelijkwaardigheid. Ik sta te kij ken van wat ze allemaal kun nen, de overgave, het plezier. Dat mis ik bij 'gewone' gezel schappen wel eens een beetje. Hier komt het waarachtige, pu re naar voren, wat mij als mens, maar ook als actrice zeer geluk kig maakt. Ik heb overigens gro te bewondering voor de regis seur door het enorme vertrou wen en elan waarmee hij werkt." En dan hebben we het niet eens gehad over het verrassende de cor en de vooruitgang die de spe lers van Duinart hebben ge boekt. „Stapje voor stapje gaan we de goede richting op", beves tigt Ruben. Vorig jaar werkte hij nog met een 'oortje', nu moet hij zichzelf zien te redden. „Je moet het publiek laten voelen wat jij voelt en wilt vertellen", ziet Peter als de kern van de zaak. „Waar de grens ligt, weet ik nog niet. Ik sta altijd weer versteld." Frans Doeleman De Olifantman wordt na de première op zaterdag verder gespeeld in 't Spiegeltheater in Middelburg op 18. 19 (matinee), 22, 23, 26 (matinee), 28 en 29 december en 7, 8, 15 en 16 (matinee) januari, aanvang 20.00 uur, matinee 14.30 uur. Tim van der Sluijs was als jongen al onder de indruk van cabaretiers als Fons Jansen en Freek de Jonge. „Zonder grof te zijn, stelden zij op scherpe wijze de politieke gebeurtenis sen aan de kaak. En ik ben nu ook al weer een jaar of twaalf in die traditie bezig. Deze oudejaarsconference vormt daar op geen uitzondering." Of dat betekent dat de moord op Theo van Gogh een grote rol speelt in zijn voorstelling, beves tigt hij: „Maar natuurlijk. Daar kun je niet omheen. Ik wil er ook niet omheen. Het klinkt wrang, maar het paste naadloos in mijn programma. De verloede ring van onze maatschappij, de heilloze discussies over integra tie en de wij-zij cultuur: het wa ren allemaal al onderwerpen die ik aan bod wilde laten komen. De moord op Van Gogh heeft het alleen maar verscherpt." Hoewel Van der Sluijs nooit echt is doorgebroken, heeft hij in de loop der jaren toch een ei gen publiek opgebouwd. „Uit gastenboeken maak ik op dat mijn oudejaarsconference ge waardeerd wordt. Ik denk dat dit mijn beste voorstelling ooit is." Nicolet Steemers Tim van der Sluijs: maandag, Stads schouwburg Middelburg, 20.00 uur. Tim van der Sluijs -r Schilderijen en objecten van Lidia Verschoor worden tot en met 8 janua ri geëxposeerd in galerie/atelier Jan Eikenaar in Burgh-Haamstede. Haar C werk is voornamelijk abstract met - duidelijk herkenbare referenties. De onderwerpen liggen vaak op het vlak van de mens. De galerie is geopend van woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Mirjam van Eijsden exposeert tot be gin januari sculpturen in de centrale hal van het gerechtsgebouw in Mid delburg. Te zien tijdens kantoortij den. In de expositieruimte Onder de Toren in Middelburg zijn tot en met 3 januri foto's te zien van Petra Rouwendal. Ze vertonen landschappen in uiteen lopende vormen. De ruimte is ge opend van maandag tot en met vrij dag van 08.30 tot 17.00 uur en zater dag van 10.00 tot 16.00 uur. Tot 3 januari exposeert Ludmila Kal- maeva in de expositieruimte van Emergis in Goes haar Fantasieschilde- rijen. Deze ruimte is speciaal ge creëerd voor het exposeren van kunst werken om visueel plezier aan de be woners van Emergis te bieden, maar de expositie is ook toegankelijk voor publiek en is dagelijks geopend. Komende zondag kan men in Bergen op Zoom van 14.00 tot 17.00 uur weer terecht voor de galerie-zondag. Op de ze kunstwandeling treft men schilde rijen, beelden, sieraden en andere kunstwerken aan. Deelnemers zijn stuART galerie, Galerie Govert van Dijck, Galerie de Mollegangen en de Artotheek 18 Kunstuitleen. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 9 ja nuari 2005 - Ego documenta; t/m 9 ja nuari 2005. De Weg van Schoonheid en Geluk; t/m 2 oktober 2005 - Japan se indigo, kimono's en textielkunst; t/m 27 februari - Mensen in hun we reld, fototentoonstelling. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 9 januari 2005. Tin, van tin gego ten, uit tin genoten; t/m 9 januari 2005 - Zinnen en minnen; t/m 16 ja nuari - Ladislav Sutnar, design in act ion. Museum Het Schielandshuis: t/m 19 december - Meesters van Middelland; t/m 31 mei 2005 - Schoppen tegen het Gezag; t/m 20 februari 2005 - U be vindt zich hier! Kunsthal Rotterdam: t/m 9 januari 2005 - Schilders van Parijs; t/m 9 ja nuari 2005. Leven onder de wassende maan; t/m 23 januari - Da Da Dali - in de lente van 1965. Het is dit jaar honderd jaar geleden dat Salvador Dall werd geboren. Chabot Museum: t/m 23 januari 2005 - Emil Nolde: Ungemalte Bilder. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 20 februari 2005. Zeeschilders; t/m 22 mei - Zeemansleven. Historisch Museum Stichting Atlas van Stolk: t/m 20 maart - Begeerig naar nieuwe tafereelen. Ned. Architectuurinstituut: t/m 2 ja nuari - Collage Europa; t/m 21 fe bruari - AM NAi prijs 2004. Natuurmuseum Rotterdam: t/m 16 ja nuari - Hout van de zee; t/m 6 maart - Intrigerende potten; t/m 27 februari - De Alruinwortel. Nederlands Fotomuseum: t/m 16 ja nuari - New York New York. ANTWERPEN MOMU: tot 12 december - Mariage 2; tot 30 januari - Malign Muses - When Fashion Turns Back. Prov. Diamantmuseum: tot 31 decem ber - De man versier(d)(t). Fotomuseum: tot 2 januari 2005 - Ant werpen, werf van de eeuw. Museum Plantin Moretus: tot 16 ja nuari - Antwerpen Wereldboeken stad 2004 - ABC 2004. Museum Mayer Van den Bergh: tot 17 januari - Vorstelijke luxe. GENT MIAT: tot 20 februari -Luchtschepen en de Zeppelin van Sint-Amandsberg en Katoenkabaai. Minard: tot 31 december - Wasme- dat? Fototentoonstelling. SMAK: tot 9 januari - John McCrac- ken; tot 16 januari - Rendez-Vous van Pascale-Marthine Tayou. Caermersklooster: tot 9 januari - Imi- gongo uit Rwanda. Museum voor Schone Kunsten: tot 6 februari -Variétés: Spiegel van de dol le jaren. Museum Dr. Guislain: tot 13 maart - Het Hart. BRUGGE Museum voor Volkskunde: tot 9 ja nuari - Van Mobiel tot Muis. Groeningemuseum: tot 28 februari - Fake - not fake. 8 t/m 14 december WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt wekelijks Feestboom. Het betreft een vrije bewerking van enkele verhalen van Toon Teilegen. Een vrolijke en spannende voorstelling over jaloezie voor iedereen vanaf 5 jaar. •Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur De Po Theatergroep De Kale brengt de Feydeau-klucht De Po. De Franse schrijver George Feydeau (1862-1921) was een meester in het creëren van krankzinnige, hilarische situa ties. Victor van Swaay regisseerde Marieke de Kruijf, Vas- tert van Aardenne, Jéröme Reehuis, Elsje de Wijn en Gerrie van der Klei. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Izaline Calister Het concert van de Antilliaanse zangeres Izaline Calister vanavond in de Stadsschouwburg te Middelburg komt te ver vallen wegens gebrek aan belangstelling. DONDERDAG Rigoletto De Roemeense Staatsopera Timisoara brengt Rigoletto. De openingsscène van deze opera van Verdi, die de losban digheid van de hertog van Mantua demonstreert, vormt de inleiding tot een schrijnende 'grap' waarvan de nar en zijn dochter Gilda uiteindelijk het slachtoffer worden. Het dra ma is ontleend aan het boek Le Roi s'amuse van Victor Hu- go. De muzikale leiding is in handen van de Italiaanse diri gent David Crescenzi. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur De Po Theatergroep De Kale brengt de Feydeau-klucht De Po. Zie woensdag. •Scheldetheater, Temeuzen, 20.00 uur Magic of the Dance Er staat een voorstelling van Magic of the Dance op het pro gramma. Deze nieuwe Ierse muziek- en dansshow is uitverkocht. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Nestval De voorstelling Nestval is niet gemakkelijk in een hokje te plaatsen. In drie korte voorstellingen tonen de best afgestudeerde theatermakers van het vorige seizoen hun eigenzinnige werk aan het publiek. Toneel, muziektheater, cabaret en klein kunst vormen een bruisend geheel. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG De Bifi's De drie meiden van De Bifi's geven een voorstelling. Het drietal, hooggehakt, in glitterjurken en voorzien van et telijke liters haarlak, zoeken tegen de gangbare normen in naar een manier om het hoofd boven water te houden. De Bi fi's bestaan uit Annick Boer, Daniela Oonk en Anne-Marie Jung en brengen een swingende muziektheaterproductie. De regie is in handen van Dick van den Heuvel. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Koenckelpot Fanfare De Eerste Yerseksche Koenckelpot Fanfare viert een jubi leum. Ter gelegenheid van het 12,5 jarig bestaan wordt het een heel ander optreden dan de voorgaande jaren. Eigentijds, uit gelaten vrolijk, maar ook scherp. Een avond vol verrassin gen en ontboezemingen, zwoel en knettergek. •De Zaete, Yerseke, 20.00 uur De Berini's De Berini's brengen het programma Noorderstil. Zet twee doorgewinterde Rotterdammers in een klein dorpje op het platteland. De één zoekt er rust en ruimte, de ander ontvlucht de hectiek van de grote stad. •Scheldetheater, Temeuzen, 20.00 uur Koppen De Zeeuwse Komedie speelt het toneelstuk Koppen. Dit is de toneelversie van de film Faces uit 1968 van John Cassavetes. Het Zuidelijk Toneel maakte er voor het Hol land Festival van 1997 een theaterversie van in de regie van Ivo van Hove. De vertaling is van Gerardjan Rijnders. Kop pen beschrijft een etmaal uit het leven van Richard en Maria Forst. Een dag waarop de ontmanteling van hun huwelijk plaatsgrijpt. Uit hun huwelijk is alle fut verdwenen. Op een nacht komen beiden in voor hen onbekende situaties te recht. Henk Geelhoed regisseerde Tom Roovers, Wilma See- len, Alexandra Jansen, Sjors Postelmans, Anneke Goedhart, Anneke van Jaarsveld, Larissa de Keijzer, Wilco Harbers, Izaak Wondergem en Myrthe Jansen. Vanwege de grote be langstelling worden er extra voorstellingen gegeven op vrij dag 17 en zaterdag 18 december. •Vestzak99, Vlissingen, 20.15 uur Concert Cellist Jaap ter Linden en fortepianist Bart van Oort geven een concert. Dit optreden vindt plaats op initiatief van de Stichting Anthonie Keldermans Concerten. Het tweetal zal onder meer werken voor cello uitvoeren. •Stadhuis, Tholen, 20.15 uur Enge Buren Enge Buren is een hilarisch programma. Het zit vol verdraaide meezingers, persiflages, karikaturen en onverwachte grappen en grollen. Liedjes komen voorbij die de afgelopen tien jaar de revue zijn gepasserd, aangevuld met nieuwe muzikale acts en andere rariteiten. Het drietal brengt de theatrale show Het Dreigt Vandaag Gezellig Te Worden.. •Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur Robbert Jan Proos Robbert Jan Proos brengt zijn nieuwe cabaretsolo. Deze heet Reddend Zwemmen. Het stormt in je hoofd en het onweert in je leven. Wat ga je doen? Wachten op de reddings brigade of zelf gaan zwemmen. Pompen of verzuipen. Rob bert Jan werd in Goes geboren en groeide op in 's-Heer Hen drikskinderen. •Heer Hendrikhuis, 's-Heer Hendrikskinderen, 20.30 uur Do It VMBO leerlingen houden een avond in het kader van het Do It-project. Dit project vindt zijn oorsprong in Deventer, waar onder de schoolgaande jeugd onvrede heerste over het uitgaangsaan- bod. Een poppodium besloot een project in het leven te roe pen, waarbij de jeugd zelf een vinger in de pap zou hebben bij het samenstellen van het programma. Het Do It-project werd een groot succes en kreeg navolging. Zo nam 't Beest contact op met het Goese Lyceum, wat resulteerde in een groep van tien VMBO 4-leerlingen, die kozen voor een con tactavond met een vleugje rock, onder de noemer Bolts Nuts. De optredende bands zijn Sketnicks, 0118-4 en For the Alliance, terwijl ook dj Sun een bijdrage levert. •Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Wyman: gepassioneerd piano- jen rauw geschreeuwde stern en. Wyman is een artiest misschien wel beroem- ons land is dan in zijn ei land Amerika. Nederland is ook zijn tweede thuisland, grote regelmaat staat hij ir op de podia: vorig jaar trok in Allentown, Pennsylvarnia boren muzikant nog door ons id met de band van Herman ood op een speciale Wild Ro- lance tour. In 2000 kreeg hij publiek op Parkpop in het agse Zuiderpark nog plat t zijn gepassioneerde piano- il en rauw geschreeuwde embanden. Rich Wyman rdt wel omschreven als een ihnHiatt met een shot anabo- steroïden'. Je zou bijna verge- it dat de Amerikaan vele jaren tal van prestigieuze institu- n piano en compositie heeft ge- ideerd. Het heeft hem in elk val geen windeieren gelegd, jaren achtereen won Wy- tnde ASCAP Writer/Perfor- ince Award, de hoogste onder- eiding die een liedjesschrij- in de VS kan winnen. Rich yman en Nederland, het lijkt n twee-eenheid. Het kan dan If nauwelijks toeval zijn dat it carrière in een hogere ver- lUing kwam na zijn ontmoe- met Eddie van Halen (de merikaanse gitarist van Hol- ödse afkomst), met wie hij een aat maakte. di Wyman: zaterdag, Brogum Zie- *ee, 21.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 63