pzc wantrouwt onderzoek slib PZC Noodpijl dodelijk projectiel op land Terneuzen met plan Noordstraat stap in de goede richting 11 Milieu-organisaties betichten Rijkwaterstaat van meten met twee maten agenda JTH L/EIDO LaBan rendement van 350% Mededeling van het waterschap Twee gewonden in Sint-Kruis Uitreiking cultuurprijs uitgesteld Respijt voor toerismeplan Hulst Nekklachten na aanrijding Boete voor bezit wapenstok IpÉlfSËj woensdag 8 december 2004 KNEUZEN - De Zeeuwse Mi- ei,federatie (ZMF) en de stieh- De Noordzee hebben grote joeite met de manier waarop jkswaterstaat omspringt met rontreinigd baggerslib. Water- taat hanteert bij de beoorde- ngvan de vervuilingsgraad ver- chilleode normen. En dat deugt iet, menen de milieuorganisa ties. incent Klap van de ZMF preekt van 'gegoochel met slib oorgevorderden)'. Rijkswater- laat houdt de komende jaren jrote schoonmaak op het Ka- aal Gent-Terneuzen. In het ka- iaal hgt een omvangrijke slib- ierg. Na het afblazen van het bdepot in de Koegorspolder ij Sluiskil zijn alternatieven ge- :ocht, Het schone slib wordt Iraks gestort in de Westerschel- P, het vervuilde slib gaat naar e' slufter aan de Maasvlakte. [et de Belgische baggerreus in De Nul is afgesproken dat en deel van de zwaar verontrei- ugde baggerspecie in België iordt verwerkt tot grondstof jordebouw. Op de kanaalbodem heeft zich door de jaren heen een slibberg ïvormd van minstens 400.000 lubieke meter. En daar komt naar schatting jaarlijks 20.000 uub bij. Tot 2008 wordt zo'n 50.000 kuub slib weggehaald. Dit en volgend jaar wordt alvast örca 40.000 kuub op de kritieke punten weggebaggerd. De ZMF en de stichting De Noordzee hebben geen moeite met het wegbaggeren van on geveer 70.000 kuub slib bij de iruggen van Sluiskil en Sas van Gent. Dat is in verband met de ïautische veiligheid logisch. Als dat slib niet al te 'vies' is mag 'et best worden verspreid in de Vesterschelde. Klap: „De vraag wat des is, is redelijk eenduidig [tebeantwoorden. Er gelden hel- ire normen voor allerlei ver lende stoffen." [De kwaliteit van het slib op de tlbodem is uitgebreid lalyseerd. De baggergebie- werden in verschillende STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaan deren Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 '■E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet vww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl vakken opgedeeld en uit ieder vak werd een mengmonster sa mengesteld. Dertien van de tweeëndertig vakken waren schoon genoeg om in de Wester- schelde te dumpen. Daarbij gaat het om 25.000 kuub slib. Maar de resterende 45.000 kuub (ver ontreinigd slib) zou naar een de pot worden afgevoerd. Op die specie is echter een nieuwe ana lyseprocedure losgelaten, die minder streng is ten aanzien van de concentratie van stoffen. Die nieuwe aanpak maakt het nu mogelijk nog eens 20.000 kuub in de Westerschelde te storten. Klap, hogelijk verbaasd: „Je zou verwachten dat een partij bag gerspecie op één wijze wordt ge analyseerd. De nu gevolgde tweetrapsanalyse wekt de in druk van gelegenheidspolitiek." De ZMF plaatst ook vraag tekens bij de concentraties van het anti-aangroeimiddel, dat door de scheepvaart veelvuldig wordt gebruikt en zorgt voor fikse verontreiniging. Ondanks duidelijke aanwijzingen werd geen nader onderzoek gedaan. Klap en de zijnen stellen vast dat nauwelijks rekening wordt gehouden met de invloed van de te storten bagger op de Wester schelde en dat nieuwe analyse procedures kennelijk ontsnap pingsprocedures bieden, waar van de overheid al direct gretig gebruik maakt. Daarom hebben de ZMF en de stichting De Noordzee 'beden kingen' ingediend tegen de con- cep t-vergu n ning. |NGE-Malpertuus, 13.15 uur: ANBO irsbal; IAAUW - Gemeenschapshuis, 14.45 KBO gymnastiek; - Heike, 13.15 uur: Biljar- pieren en handwerken; 19.00 en 'uur: Dames gym; Koersbal; 19.00 uur: Bridge; r uur: Rookvrij biljarten; ILST- De Lieve, Senior diner; 13.00 I, inschrijven KBO Kerstvie- 15.00 uur: Opening website SWO; "7ACHT - Kerklaan 87, 19.00 uur: ieve bijeenkomst; De Vlaschaard, uur: SWO line dansen; IENISSE - Herberg de Snis, 20.00 |n Country line dance; [AS VAN GENT - St.Albert, 13.00 uur: ïmstukken maken; De Regenboog, _I0 uur: ANBO kaarten; De Roselaer, 13^0uur: Hutsel frutsel bijeenkomst; [ST.JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur. Biljartles, gymnastiek; 10.30 uur: (Volksdansen; 13.30 en 15.30 uur: Krea- Kieve Vorming Kinderatelier; 19.30 uur: 'Bijeenkomst Woongoed; .TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 Volkdansen; 14.00 uur: 15.00 - 1 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; 1 21,00 uur: Jeugdcentrum Meet- pint voor jeugd ouder dan 16 jaar. f door Edith Ramakers VLISSINGEN - Met meer dan 200 kilo meter per uur schieten de lichtpijlen uit de koker om op 300 meter hoogte de he mel rood te laten oplichten. Een schip in nood: de boodschap voor de reddings boten is duidelijk. Maar bij oneigenlijk gebruik boven land kunnen de vuurpij len een dodelijke lading krijgen. „Ik schrok vorig jaar van het groot aan tal noodsignalen dat er tijdens oud en nieuw boven land werd afgestoken", zegt A. Dijkstra, van de Stadsgewestelij ke brandweer Vlissingen/Middelburg, afdeling preventie. „Dat gebeurt steeds vaker gewoon voor de lol of voor de kick. Deze noodsignalen hebben niets meer met siervuurwerk te maken. Het is munitie en dus levensgevaarlijk." Dijkstra herinnert aan het ernstige voor val met een lichtpijl tijdens het afgelo pen nieuwjaarsfeest. De noodpijl ging niet omhoog, maar week af en boorde zich. naar binnen in een woning in Mid delburg. De pijl stak meteen het huis raad in brand. De bewoonster, die in bed lag, overleed aan de gevolgen van de brand. Aan de vooravond van de naderende jaarwisseling houdt de brandweer de adem weer in. Het aantal slachtoffers van vuurwerk kan in Nederland op- Er wordt rond de jaarwisseling van alles de lucht in geschoten. Dat het daarbij ook regelmatig misgaat, is deels te wijten aan het feit dat ondeskundige consumenten afgekeurd of helemaal niet als siervuurwerk bedoeld materiaal afsteken. foto Lex de Meester In het stadsgewest zijn op dit moment drie verkooppunten van siervuurwerk. Dat is vijf adressen minder dan vorig jaar. De reden daarvan is dat de voor schriften om vuurwerk te mogen verko pen aangescherpt zijn. Winkeliers wil len geen grote investeringen doen, waar na ze het stempel 'gecertificeerd vuur werkverkooppunt' zouden krijgen. Het gaat om de aanleg van een sprinklerin stallatie en een aantal brandwerende middelen in een winkel. lopen tot zevenhonderd. „In Amerika is het voor particulieren verboden om vuurwerk af te steken. Daar wordt het alleen gebruikt op door professionals georganiseerde evenementen", zegt Dijkstra. Zover is het in Nederland nog niet. „Maar ik zou het persoonlijk geen slech te ontwikkeling vinden", stelt K. Hame link, hoofd afdeling preventie van de brandweer. Hij somt de 'zwarte kanten' van het vuurwerk op. „Het milieu wordt enorm zwaar belast. Er worden zware metalen de lucht in gestuurd, dat is vreemd in een tijd dat ook de kataly sator in de auto verplicht is. En on danks het feit dat we nu al weten dat er zo veel slachtoffers vallen, blijven we toch de risico's uitdagen." Afgekeurd Het gevaar schuilt vooral in het ver keerd gebruik van vuurwerk en de aan schaf van afgekeurd materiaal. Bij de uitrusting van een reddingsvlot horen vier lichtpijlen, vier fakkels en twee rooksignalen. „Vooral de lichtpijlen zijn gevaarlijk. Ze zijn bovendien be perkt houdbaar. Dus na controle van de inspectie worden de overjarige pijlen af gekeurd." Wat gebeurt er met die pijlen? „Vroeger moesten ze worden ingeleverd bij het keuringsstation. Nu krijgen de eigena ren van de jachten de pijlen weer terug en ze moeten zelf voor de verwijdering zorgen. Niet iedereen verwijdert ze." De reden voor deze wijziging is dat de stortingskosten gestegen zijn. „De keu ringsstations willen daar niet voor op draaien." De twee brandweermannen pleiten er voor om die regel terug te draaien. „De stortkosten kunnen verrekend worden in de keuringskosten van de particulie ren." Op dit moment kunnen ook de af gekeurde pijlen vrij verhandeld wor den. „Het in het bezit hebben van de pij len, fakkels en rooksignalen is niet straf baar, wel het afsteken op het land." Maar ook zonder deze onderlinge han del kunnen de pijlen gemakkelijk wor den gekocht. „De koop is gewoon via in ternet te regelen en de boodschap wordt thuisbezorgd. Jongeren geven elkaar via internet door waar ze het beste die lichtpijlen kunnen bestellen", weet Dijkstra. Bijeffect Dijkstra: „Klanten moeten in de rij staan om vuurwerk te kopen. En als hen via een buurman een lichtpijl wordt aangeboden, is wachten niet meer nodig en hebben ze bovendien iets waar ze mooie sier mee denken te ma ken." Het bijeffect van de strengere vei ligheidsmaatregelen voor de verkoop punten van siervuurwerk, kan dus zijn dat de verkoop van gevaarlijke pijlen gestimuleerd wordt. „De consument gaat misschien gemakkelijker ergens an ders winkelen, waar geen rij wachten den is." Dus de regels kunnen wel weer versoe peld worden? „Dat is een slecht idee", vindt Hamelink. „Mensen zouden zelf niet zo veel vuurwerk moeten willen ko pen. En zeker geen noodsignalen die niet voor gebruik op land bedoeld zijn." (Advertentie) Advertentie PARFUMERIE- Trelpuw der wereldmerken M I D DE l SU R G (Advertentie) Investeer in een Dobson waterpomp met een per jaar voor verwarming van uw huis/bedrijf Voor informatie: www.geowarmten I tel. 06-22052598 In verband met het overlijden en uit respect voor Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard heeft het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden besloten dat de officiële opening van het kantoor op 9 december wordt uitgesteld tot nader bericht. In verband daarmee wordt ook de open dag van 18 december uitgesteld tot na de officiële opening van het kantoor. Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118-621000 Fax 0118 - 621990 info@wze.nl www.wze.nl SINT-KRUIS - Bij een eenzijdig ongeval met een perso nenauto op de Sint Margrietepolderdijk tussen Sint-Kruis en Oostburg zijn gistermiddag omstreeks zes uur twee inzittenden gewond geraakt. Een andere passa gier kwam met de schrik vrij. De 58-jarige Belgische be stuurster is vermoedelijk vanwege modder op het wegdek en onbekendheid met het gebied de macht over het stuur in een flauwe bocht verloren. Het voertuig belandde daar na in de sloot. De bestuurster en de inzittende, een 69-jari- ge man uit België, moesten door de brandweer worden be vrijd omdat ze bekneld zaten. Ze zijn met letsel aan hoofd en armen naar het ziekenhuis in Brugge vervoerd. HULST - De uitreiking van de culturele prijs van Hulst op zaterdag 11 decemberaan het Jeugdorkest gaat niet door. Het dagelijks gemeentebestuur heeft het evenement uitgesteld in verband met de uitvaartplechtigheid van prins Bernhard. De uitreiking van de culturele prijs is ver plaatst naar zaterdag 22 januari. HULST - De gemeente Hulst krijgt van het provinciebe stuur nog een half jaar extra tijd om de maatregelen uit het toeristisch ontwikkelingplan Hulst uit te voeren zon der dat dit gevolgen heeft voor de provinciale subsidie. Hulst begon in 2002 met het nemen van een reeks maatre gelen om de stad tot een grotere toeristische trekpleister te maken. Het totaal aan maatregelen kostte Hulst een half miljoen. Provincie en bedrijfsleven moesten het res tant bijspijkeren. In het kader van de planuitvoering werd een beeldentuin bij de basiliek aangelegd, kreeg Hulst een derde fontein en werd de stad - dit voorjaar - bedolven onder bloemen. Hulst is aan andere maatrege len nog niet toegekomen. Gedeputeerde Staten hebben de gemeente een extra half jaar de tijd gegeven om de reste rende maatregelen - extra kinderopvang voor bezoekers bijvoorbeeld - uit te voeren. TERNEUZEN - Een 43-jarige fietsster uit Terneuzen is gisterochtend met nekklachten naar het ziekenhuis ge bracht na een aanrijding met een 36-jarige automobilist. Die verleende omstreeks acht uur op de kruising van de Leeuwenlaan met de Axelsestraat geen voorrang. TERNEUZEN - Een twintigjarige man uit Hengstdijk kreeg gisteren in Terneuzen van kantonrechter C. Kool zestig euro boete opgelegd voor het in bezit hebben van een wapenstok van vijftig centimeter. De verdachte was in oktober vorig jaar tijdens een controle in Hulst voor verboden wapenbezit aangehouden. „Mensen uit de vechtwereld gebruiken die stok. Daar moet u toch mee uitkijken", zei Kool gisteren. De verdach te begreep de opwinding van de kantonrechter niet. „Die stok is helemaal niet bedoeld om als wapen te gebruiken. Als ik pech heb met m'n auto gebruik ik de stok als wiel- sleutel. Daar trapte de rechter niet in en legde hem de boete op. genoeg is om Terneuzen op te stoten in de vaart der volkeren. Winkeliers moeten het centrum schoon en ordelijk houden; ge leegde vuilnisbakken en -contai ners niet lang laten staan; graffi ti direct verwijderen; gevel- en buitenreclame uniformeren en gezamenlijk promotie voeren voor het stadshart. Om nieuw publiek te trekken, moet Terneu zen vooral de band met het wa ter - de Westerschelde - bena drukken. Mensen halen graag een frisse neus op het geheel ge reviseerde wandelpad op de dijk langs de Scheldeboulevard. Terneuzen wil en hoeft geen klanten van Hulst of Sluis af te pikken, maar heeft zelf genoeg Vlaams achterland om veel nieu we bezoekers te trekken. Stof fels gaat er nu vanuit dat bin nen enkele maanden een aantal nieuwe winkeliers toehapt. Hij wijst erop dat al een handvol nieuwe of opgeknapte winkels onlangs de deuren opende. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het opknappen van de Noordstraat moet het Terneuzense winkelcentrum een flinke stap op weg helpen uit te groeien tot regionale trekker. Jaren geleden wees een rapport al uit dat Terneuzen de potentie heeft mensen uit de wijde om trek te lokken. Er moeten nu spijkers met koppen worden ge slagen om die mogelijkheid uit te buiten, vinden de onderne mers in het centrum en het dage lijks gemeentebestuur. Wethouder A. van Waes presen teerde gisteren het opknapplan voor de Noordstraat. Met een beetje geluk is dé winkelstraat van Terneuzen vóór de zomer voorzien van nieuwe bestrating, verlichting en straatmeubilair. Zilvergrijze tegels, opgevrolijkt met fris-gele accenten en stro ken rode klinkers moeten het kuieren langs de winkels veraan genamen. De winkelpanden moeten ook 's avonds nog goed te zien zijn door 31 verlichtingssnoeren die ervoor zorgen dat om de acht tien meter een behoorlijke licht straal op het plaveisel valt. Nieuw straatmeubilair - afval bakken en enkele zitbankjes - maakt de straat helemaal af, ver wachten de plannenmakers. De gemeente Terneuzen betaalt het leeuwendeel van de benodig de 800.000 euro. Ruim eenderde (met een maximum van drie ton) moet door de ongeveer hon derd ondernemers in de straat worden opgehoest. Enthousiast De meeste winkeliers zijn en thousiast over de beoogde meta morfose, weten voorzitter A. Legrand van de winkeliersvere niging City en coördinator A. Stoffels van ondernemerskoepel Coördinatie en Management. Of ook alle eigenaren van panden willen meebetalen, durfden de twee voorheden van de centrum ondernemers niet te voorspel len. Maar beiden konden zich gistermiddag niet voorstellen dat de opknapbeurt nog door te genstribbelende winkeleigena ren wordt tegengehouden. Van Waes, Legrand en Stoffels benadrukten dat het opknappen van de Noordstraat alleen niet Service Samen met Woonstichting Cla- vis en de winkeliersvereniging bekijkt de gemeente momenteel of een aantal van de lege ruim tes boven winkelpanden ge schikt kan worden gemaakt voor bewoning. Door een specia le verhuursmaatschappij in het leven te roepen, kunnen voor meerdere bovenwoningen ge schikte huurders of kopers kun nen worden gevonden, hopen de initiatiefnemers. (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG VEILING Aanvang 19.00 uur KUNST ANTIEK Kijken gehele dag van 10.00 uur - 18.00 uur. MORGEN 2 VEILINGEN om 13.30 en 19.00 uur. Herengracht 74 4331 PX Middelburg Tel. 0118 650680 www.zeeuwsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 57