Ajax leeft tussen hoop en vrees PSV laat zich gelaten vernederen PZC McCarthy held van FC Porto Oranje Toen en Nu lokt uit tot maken van vergelijkingen Amsterdammers strijden tegen Bayern München om cruciale derde plaats champions league mm. Club gestraft na dood Serginho Van Nistelrooij komt niet in actie Feyenoord zegt trainingskamp af Aanklager: vijf duels voor Mols Doelman Roorda gaat vrijuit woensdag 8 december 2004 door Peter van Duyl AMSTERDAM - Ergens tussen hoop en vrees bereidt Ajax zich voor op de alles beslissende Champions Leaguewedstrijd te gen Bayern München. Om zeker te zijn van de cruciale derde plaats in de poule, moet de Ne derlandse landskampioen van avond in de Arena winnen. Bij elk ander resultaat zijn de Am sterdammers afhankelijk van de uitslag bij Maccabi Tel Aviv-Ju- ventus. Dat uitgangspunt voorziet het duel van vanavond van een bijna bizarre ondertoon. Ajax is alleen zeker van zijn zaak bij winst, maar misschien is een ge lijkspel of zelfs verlies ook wel voldoende om Europees te over winteren. Ruimte om te gokken, zo menen ze in de Arena, is er echter niet. „Je kunt niet spelen op het resultaat van de andere wedstrijd", meent trainer Ro nald Koeman. „Ik reken erop dat Juventus professioneel zijn werk zal doen, maar we moeten zelf winnen, dan ben je van nie mand afhankelijk." Die theorie is logisch en simpel, maar garanties zijn er niet. Het winnen van een wedstrijd in de Champions League is voor Ajax onder Koeman bepaald geen ge meengoed. Exclusief de twee duels van vo rig seizoen in de voorronde, speelde Ajax onder zijn huidige trainer 25 wedstrijden op het al lerhoogste niveau. Daarvan wer den er slechts zes gewonnen en het waren bepaald niet de sterk ste tegenstanders die de Amster dammers eronder kregen: Olym- pique Lyon (tweemaal), AS Ro ma, Celta de Vigo, Club Brugge en, in oktober, Maccabi Tel Aviv. Optimisme De meest recente cijfers zijn zelfs nóg desastreuzer. Van de laatste elf Europese wedstrijden verloor Ajax er acht, van de laat ste acht zelfs zeven. Dit seizoen pakte Ajax nog maar drie pun ten. Van de 32 ploegen in de eer ste ronde zijn er slechts vijf die Groep E. Panathinaikos (Gri)-PSV 4-1 (2-1). Arsenal (Eng)-Rosenborg (Noo) 5-1 (4-1). 3. Reyes 1-0, 24. Henry 2-0, 29. Ce- sc 3-0,38. Hoftun 3-1, 41. Pires4-1 (straf schop), 84. Van Persie 5-1 Stand: Arsenal 6 2 4 0 10 11- 6 PSV 6 3 1 2 10 6- 7 Panathin. 6 2 3 1 9 11- 8 Rosenborg 6 0 2 4 2 6- 13 Groep F. Celtic (Sch)-AC Milan (Ita) O-O. Shaktar Donetsk (Oek)-Barcelona 2-0 (Spa) (2-0). 14. Aghahowa 1-0, 22. Aghahowa 2-0: Stand: AC Milan 6 4 1 1 13 10- 3 Barcelona 63 1 210 9-6 Sh.Donetsk 6 2 0 4 6 5-9 Celtic 6 1 2 3 5 4- 10 Groep G. Internazionale (Ita)-Anderlecht (Bel) 3-0 (1-0). 33. Cruz 1-0, 60. Martins 2-0, 63. Martins 3-0. Valencia (Spa)-Werder Bremen (Dui) 0-2 (0-0). 83. Valdez 0-1, 90. Valdez 0-2. Rode kaart: 90. Angulo (Valencia). Stand: Inter 6 4 2 0 14 14- 3 Bremen 6 4 1 1 13 12- 6 Valencia 6 2 1 3 7 6- 10 Anderlecht 6 0 0 6 0 4- 17 Groep H. Paris SG (Fra)-CSKA Moskou (Rus) 1-3 (1-1). 28. Semak 0-1, 37. Pancrate 1-1, 64. Semak 1-2, 70. Semak 1-3. Rode kaart: 54. Semberas (CSKA Moskou), 90. Mendy (Paris SG). Porto (Por)-Chelsea (Eng) 2-1 (0-1). 34. Duff 0-1, 61Diego 1-1,86. McCarthy 2-1. Stand: Chelsea 6 4 1 1 13 10- 3 Porto 6 2 2 2 8 4-6 CSKA Mosk 6 2 1 3 7 5-5 Paris SG 6 1 2 3 5 3-8 Programma woensdag. Poule A: Liverpool-Olympiakos Pi raeus, Deportivo La Coruna-AS Mona co. Poule B: Bayer Leverkusen-Dinamo Kiev. AS Roma- Real Madrid. Poule C: Ajax-Bayern München, Maccabi Tel Aviv-Juventus. Poule D: Fenerbah- $e-Manchester United, Olympique Lyon-Sparta Praag. het slechter deden dan de Neder landse recordkampioen. Deson danks tracht Koeman optimis me uit te stralen. „We zijn in staat om Bayern München te ver slaan", meldde hij gisteren. De derde plek in de groep - die recht geeft op Uefa Cupvoetbal na de winter - is voor Ajax het hoogst haalbare, maar wél van cruciaal belang. Het zou na alle commotie rond het bijstellen van de doelstelling en het daar opvolgende vertrek van Louis van Gaal een blamage zijn als de ploeg van Koeman - net als vorig seizoen - Europees uitge schakeld zou worden. Dat beseft de trainer zelf ook. „Dat we op dit moment niet op gewassen zijn tegen clubs als Ju ventus en Bayern München, vind ik niet zo gek. Maar het zou een slechte zaak zijn als je het niet redt tegen Maccabi Tel Aviv." Uithangbord Heel stiekem rekenden ze er bij Ajax op, dat Bayern München vanavond de helpende hand zou toesteken. De afgelopen dagen haakte de ene na de andere Duit ser geblesseerd af voor de trip naar Amsterdam. Maar toen het vliegtuig uit München gisteren landde op Schiphol, bleek de schade best mee te vallen. Van het basiselftal van de laatste we ken ontbreken alleen Willy Sag- nol en Hasan Salihamidzic. Of de Braziliaan Lucio en Oliver Kahn fit genoeg zijn om te spe len, beslist coach Felix Magath Roy Makaay is er vanavond in elk geval wel bij. De Nederland se spits was met drie goals het uithangbord van de 4-0-zege die Bayern eind september boekte in de thuiswedstrijd. Voor het eerst in zijn carrière speelt de in ternational in zijn vaderland een Europa Cupwedstrijd tegen een Nederlandse ploeg. Makaay (zes Europese goals dit seizoen) heeft geen enkele behoefte aan rust. Handrem „We spelen zaterdag nog tegen Stuttgart, daarna kunnen we op vakantie. Deze wedstrijd kan er dus ook nog wel bij", zei de Ne derlander gisteren. „We zullen ook niet met de handrem erop spelen, ik verwacht niet dat er erg veel zal veranderen in de op stelling. Wij hebben absoluut geen druk, we kunnen geen eer ste of derde meer worden in de ze groep. Maar wij willen wel met een goed gevoel naar de laat ste wedstrijd voor de winter stop." Ajax zal vanavond waarschijn lijk met vier middenvelders en twee aanvallers spelen, waar door de linksbuiten uit de opstel ling verdwijnt. In de punt van de aanval zal Koeman een keuze maken tussen Yannis Anasta- siou en Ryan Babel. Er is één sta tistisch gegeven waaraan de Am sterdammers zich vast kunnen houden. In 45 jaar Europees voetbal speelde Ajax veertien keer thuis tegen een Duitse club. Die duels werden allemaal gewonnen. GPD tr: r M D ,Y DaMarcus Beasley laat Panathinaikos-doelman Mario Galinovie kansloos en tekent voor de 1 foto Louisa Gouliamaki/EPA door Frans van den Nieuwenhof ATHENE - Wat in fysiek op zicht nog een pittige klus had kunnen worden, leek al na acht tien minuten op een wedstrijd om niets. Toen Arsenal tegen Ro senborg op 2-0 kwam, dacht PSV dat het van Panathinaikos niets meer te vrezen had. Zo speelde PSV ook, het gaf de groepszege gisteravond in Athe ne haast achteloos uit handen en leed de grootste nederlaag van het seizoen (4-1). De status van groepswinnaar bleek de ploeg niet te kunnen boeien. Coach Hiddink liet daar over voorafgaand aan het duel ook geen misverstand bestaan. Volgens hem zijn de verschillen in de Europese top zo klein, dat zelfs het veronderstelde voor deel van 'eerst uit, dan thuis' geen rol van betekenis meer speelt. PSV was er vooral op uit lijf en leden te sparen. Ook schorsin gen moesten worden voorko men. Verdediger Ooijer, al met geel belast, werd uit voorzorg aan de kant gehouden en Alex moest na een gele kaart plaats maken voor Lamey. In de per soonlijke duels liet de ploeg bo vendien weinig van haar manne lijkheid van de voorbije weken zien. Het duel in Athene werd daar door een flauwe opwarmer voor de confrontatie met Feyenoord van komende zondag. In het sta dion waar PSV in het topsei- zoen 1987/'88 zijn ongeslagen status verspeelde (op 13 maart 1988 werd het 2-1 voor Feye noord) hoopt de ploeg van Hid dink dit keer zijn marge met nummer twee AZ intact te hou den en zo een steviger basis on der een nieuwe landstitel te leg gen. In tactisch opzicht anticipeerde Hiddink alvast op de clash in de Kuip. Hij koos gisteren voor een driemansvoorhoede, die snel heid en beweeglijkheid in zich verenigt. Een sleutelrol zal ook zondag zijn weggelegd voor Jef ferson Farfan, die met zijn kracht en acties het kwetsbare verdedigingscentrum van Feye noord, met daarin de trage Paau- we, moet splijten. Farfan was gisteren de beste speler bij PSV. Tegen Panathinaikos gaf Hid dink voor het eerst dit seizoen de voorkeur aan beweging en loopvermogen boven de kop- kracht van target men als Ven- negoor of Hesselink en Sibon. Erg gelukkig pakte die keuze aanvankelijk niet uit, vooral om dat de aanvallers zelden op hun sterke punten benut werden. Zo moest Farfan wel erg veel lucht duels uitvechten met de boom lange centrumverdediger Kirgia- kos. Ondanks zijn gevoel voor ti ming dolf de Peruaan nogal eens het onderspit. PSV kreeg een paar kleine kan sen en één grote kans op de ope ningstreffer. Nadat beiden een flauwe doelpoging hadden on dernomen, zette Farfan met een kopbal linksbuiten Beasley in de 21e minuut alleen voor doel man Galinovie. De Amerikaan knalde de bal hard tegen het lichaam van de goalie. Paar tandjes bij Gaandeweg plooide PSV steeds verder terug, waarmee het Pana thinaikos uitnodigde om aan te vallen. Uit een voorzet van Münch brak Papadopoulos na een half uur de score open: 1-0. PSV schakelde direct een paar tandjes bij en besloot, zoals het een gr'ote ploeg betaamt, nadruk kelijker de andere helft van het veld op te zoeken. Zeven minu ten later lag de gelijkmaker al in het Griekse doel, toen Beasley slim reageerde op een leep doorkopballetje van Cocu: 1-1. Eenmaal aan het werk gezet, liet de jonge PSV-aanval bij vla gen zien hoeveel potentie zij heeft. Park (23), Farfan (20) en Beasley (22) staan feitelijk pas aan het begin van hun loop baan, maar maakten in Athene een volwassen en professionele indruk. Doelman Gomes deed dat niet door kort voor de rust Papado poulos te torpederen. Panathi naikos kreeg en benutte de penalty (Münch, 2-1) en Gomes had geluk dat hij slechts met geel werd bestraft. PSV kon niet de concentratie op brengen om de eerste plaats in groep E te verdedigen. Vroeg in de tweede helft kreeg Münch na een vrije trap alle tijd om van ver buiten het strafschopgebied een derde treffer achter Gomes te knallen. Een schei-pe counter via Farfan leverde PSV een strafschop op (Park werd neerge legd door Galinovie), maar zelfs die was aan Van Bommel niet be steed. Park mocht later met recht een doelpunt claimen, dat echter werd afgekeurd omdat Lee de bal van achter de doel lijn zou hebben voorgezet. Er was niemand bij PSV die zich druk maakte over de beslissing van scheidsrechter Fröjdfeldt. Een blunder van Lamey, goed voor een vierde Griekse treffer, leek de ploeg al evenmin te de ren. GPD Panathinaikos - PSV 4-1 (2-1). 30. Papadopoulos 1-0, 37. Beasley 1-1, 45. Münch 2-1 (strafschop), 58. Münch 3-1, 82. Goumas 4-1. ScheidsrechterFröjdfeldt (Zwe). Gele kaart: Maric, Galanovic (Pa nathinaikos), Gomes, Alex, Van Bommel (PSV). Aantal toeschou wers: 10.196. Bijzonderheid: Van Bommel (PSV) mist strafschop in 69e minuut Panathinaikos: Galinovie; Vintra, Kirgiakos, Morris en Münch; Ma ric (85. Mitu), Basinas, Gonzales (79. Goumas) en Konstantinidis; Papadopoulos en Olisadebe (74 Sanmartean). PSV: Gomes; Feher (64. Vonlan- then), Alex (76. Lamey), Bouma en Lee; Van Bommel, Cocu en Vogel; Park, Farfan en Beasley. van onze sportredactie - Hij houdt absoluut niet van verliezen, maar als dat noodlot dan toch toeslaat dan maar tegen FC Porto. Zo onge veer was de redeneertrant van José Mourinho. De Portugese coach van Chelsea, tol dusver oppermachtig in de groepsfase van de Champions League, „gun de" zijn oude club drie punten de doortocht naar de volgen ronde. zette tegen Porto Rob Gudjohnsen en Tiago naast op de reservebank, bracht wel zijn Portugese Ricardo Carvalho en Paolo Ferreira binnen de lij nen. Hij nam ze mee van Porto naar Londen. De wissels deer den Chelsea weinig. Drogba was als spits gevaarlijk genoeg, Duff blonk uit en zorgde voor de 0-1. Pox-to bleef gelukkig wel gelo ven in een beter x-esultaat en hield moed. De Braziliaan Die- go zag die instelling beloond met een wonderschone treffer na een uur. Het sterkte het Por tugese zelfvertrouwen. Oud-Aja- cied Benni McCarthy liet het on mogelijke vier minuten voor tijd werkelijkheid worden: 2-1. CSKA Moskou won met 1-3 bij Paris Saint-Germain en stelde zo een plaats in het Uefa Cup toernooi veilig. In groep G, met Inter al zeker van de achtste fi nales, viel voox-af ook precies te becijferen wat Valencia moest doen tegen Werder Bremen. Na de 2-1-nederlaag in Duitsland moesten de Spanjaax-den met 1-0 of met twee doelpunten ver schil (3-1 etc.) winnen om niet te worden veroordeeld tot het verdedigen van de Uefa Cup. Het werd 0-2 voor Werder Bre men door twee goals van Nelson Valdez in de 83e minuut en in blessuretijd. Inter speelde wat met Ander lecht, inzet was alleen nog geld. Oud-Feyenoorder Julio Ricardo Cruz en de Nigeriaan Obafemi Martins (2x) scoorden: 3-0. AC Milan en Barcelona maak ten zich in de laatste wedstrijd van groep F niet druk meer. Een jeugdig Barcelona vexrioor met 2-0 in de Oekraïnse mijnwer- kersstad Donetsk. De Nigeriaan Julius Aghahowa scoorde twee keer voor Sjakhtar. Milan hield het bij Celtic op 0-0. Van Persie Arsenal plaatste zich moeiteloos voor het vervolg van de Cham pions League. Met een opvallen de Dennis Bergkamp won de Londense formatie moeiteloos van Rosenborg, 5-1. Invaller Ro bin van Persie behoorde tot de doelpuntenmakers. Reyes, Hen ry, Fabregas en Pires scoorden eveneens voor de Londenaren. RIO DE JANEIRO - De Bx-aziliaanse ex-edivisiecluk Caetano heeft schuld aan de dood van zijn speler Se? ho. Dat oordeelde het Bx-azilaanse spox-ttxibunaal J ren. De voetbalclub krijgt als straf 24 punten aftrekg clubarts een schox'sing van 1440 dagen, bijna vier jaaj. De dertigjarige Sex-ginho overleed in oktober tijden wedstrijd tegen Sao Paulo aan een hartstilstand, Vol het tribunaal wist de club van de hartproblemen va voetballer en was Serginho bewust in levensgevaar bracht door hem op te stellen. De club wees tijdens een acht uur dux-ende hoorzitk beschuldiging van de hand en kondigde aan in beroè gaan. De advocaat zei dat Sao Caetano wel op dehoj was van hartritmestooniissen bij Sex-ginho, maar da; vervolgonderzoeken niet was gebleken dat hij niet kunnen voetballen. De straf zox-gt ex-voor dat Sao Ca:' van plaats vier naar veertien zakt. ANP/RTR LONDEN - Ruud van Nistelrooij kan vandaag nietify tie komen in de Champions Leaguewedstrijd vanü Chester United bij Fenerbahce. De Nederlandse aanvi ontbreekt in Turkije wegens een kuitblessure, mei Manchester United op zijn website. De internationals te zaterdag ook al de thuiswedstrijd in de competife gen Southampton (3-0). ANP/RTR ROTTERDAM - Feyenoord ziet af van een trainings!? in Saoedi-Arabië. Na de terroristische aanslag vanmi dag in Djedda, waarbij twaalf doden vielen, heeft dei een stx-eep gezet door de trip naar deze plaats aandeü Zee. Feyenoord kiest voor een hex-nieuwd optreden dens het toernooi om de Maspalomas Cup op Gran Cs ria. Sparta Praag, Bayer Leverkusen en Rosenborg, andere clubs die tussen 5 en 12 januari meedoen aai evenement op het Spaanse eiland. GPD ZEIST - De aanklager betaald voetbal wil Michael! vijf wedstrijden niet in actie zien voor zijn dub Utrecht. Hij deed de spits gistex-en een strafvoorsteh de overtreding die de spits anderhalve week geledi ging in de thuiswedstrijd tegen De Graafschap, sloeg tegenstander Berck Beelenkamp vol in het gi De scheidsrechter zag het vergrijp niet, maar deaaoi ger vond dat er voldoende aanleiding was om Mols als in staat van beschuldiging te stellen. ANP ZEIST - Doelman Bas Roorda van FC Groningen loopt een schorsing voor de rode kaart die hij zaterda* casseerde in het competitieduel met Roda JC (5-1- laag). De aanklager betaald voetbal van de KNVBh na bestudering van de televisiebeelden besloten des tegen Roorda te seponeren. Scheidsrechter Van Egmond gaf in de 23e minuut Ra rood, omdat hij Cristiano van Roda het been zou hel gelicht in het strafschopgebied. De aanklager heeft overtreding niet gezien. ANP FC Porto-verdediger Giourkas Seitaridis (links) troeft aanvoerder John Terry van Chelsea af. foto Estela Silva/EPA door Rudy Boogert GOES - Paniek bij de voetbal bond! Wim Anderiesen kondigt zijn afscheid bij het Nederlands elftal aan. Wie moet de betrouw bare spil van Ajax in vredes naam vervangen in Oranje? De keuzeheren weten het echt niet. Als redmiddel plaatsen ze een oproep, waarin alle voetballers zich mogen melden die denken goed genoeg te zijn om de spil van Oranje te worden. De sollicitatie staat open voor al le spelex-s, meldt de bond. „Een speler van een vierdeklasser kan net zoo goed in aanmerking ko men als een speler van een club uit de le, 2e of 3e klasse. Men moet den lust en den aanleg ex- voor hebben deze speciale oplei ding te volgen." De spoedcursus moet binnen zo'n dxïe maanden afgerond zijn en dan zou de kloon van Anderiesen gevormd moeten zijn. Zo ging dat halverwege de jax-en dertig, verhaalt Matty Verkam man in deel 4 van zijn levens werk Oranje Toen en Nu. In dit vierde deel belicht de voetbal schrijver het wel en wee van het Nederlands elftal tussen 1933 en 1940 (toen) en het afgelopen interlandjaar 2004 (nu). Die scheiding lokt tijdens het lezen uit tot het maken van vergelij kingen tussen de beide tijdsge wrichten. Zaak-Robben Met de pubheksvriendehjke pro cedure rond de zaak-Andexie- sen kan bijvoorbeeld een pijn lijk contrast met het EK 2004 ge maakt gewox-den. In de jaren dertig werd met de openbax-e verkoop van de spilpositie de kloof tussen coach en publiek vrijwel gedicht. Maar deze zo mer in Portugal ontstond een bijna onoverbrugbaar gat tus sen het publiek en Oranje door de publieks-onviiendelijke pre sentatie van bondscoach Dick Advocaat in de zaak-Robben. De Kleine Generaal beklaagde zich vervolgens over de demoni- sering van zijn pei-soon en zocht frontaal de aanval met de kriti sche media. Advocaat kreeg daarbij zelfs rugdekking van premier Balkenende, die de na tionale brombeer Jan Mulder te rugfloot. Maar wie denkt dat de invloed van de media ietsva laatste tijd is, komt bednj uit. Het hoofdstuk 'MaxÈ vijf intex-lands' onderschrijf! op hilax-ische wijze. Iian Hollander is in die tij: populairste radiostem van! derland. Zijn verslagen van intex-lands van Oranje hoii de mensen thuis. En dat ei probleem. Want als de me: zondagmiddag thuis ffi gaan ze niet naar voetbalé in de buux't. Die clubs !tj door radioman Han Hollar dus recettes mis en daaromi len de clubs niet meer dam zondagen opofferen. En dal! beux-t. Strenge winter Vijf jaar later (maart 1940)!: die discussie nog steeds. Oranje in Antwei'pen zijngr: ste nederlaag ooit lijdt tege Belgen (7-1), is er geen lift dioverslag te horen gewe Door de strenge winter wotó op dezelfde dag door de Kk landse clubs namelijk eea haalpx-ogramma gespeeld G Han Hollander dus, want kost de clubs geld. Ook het vierde deel van Ofi Toen en Nu prikkelt tot Is Het historische deel waana leven en de carrière van 1 Bakhuys een rode draad men, is als altijd vermakelf vernieuwend. Verkamman e oog voor de nationale, maai: internationale ontwikkeli! in het voetbal met verhalen) de Oostenrijkse ster Mat Sindelar, over het langzaam' wakende profvoetbal en ova Belgische smaakmaker mond Braine. Het tweede onderdeel van boek, over het 'nu', heeft eiJ lijk een stijlbreuk methets» deel. Het verrassingseffect' zo prominent aanwezig is eer-ste helft van het boek, c breekt in de tweede helft. L zijds begx-ijpelijk omdat de® in beschreven interlands vrij vers in het geheugen 1$ maar anderzijds tegenval omdat de lezer ook daarin® bruikelijke invalshoeken wacht. Oranje Toen en Nu. Ön 1933-1940 en 2003/2004. Verkam,man (2004). Uitgevei». Buitenspelers, Kats. 90-74576-54-0. Prijs: 29,95.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 52