ZMF hekelt onderzoek baggerslib PZC Ouders in actie voor Kofschip Na achttien jaar gaat er weer een schip de helling op je Greenpeace koopt rechtszaak Covra a V rij willigersbestand ontbeert jongeren Schijn gesjoemel gewekt Dorpsraad klaagt over bushokjes en watergang! Kunt u iets doen voor de Zonnebloem? HOUD AMREF FLYING DOCTORS IN DE LUCHl Provincie Zeeland Bekendmaking woensdag 8 december 2004 door Wout Bareman TERNEUZEN - De Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) en de stich ting De Noordzee hebben grote moeite met de manier waarop Rijkswaterstaat omspringt met verontreinigd baggerslib. Water staat hanteert bij de beoorde ling van de vervuilingsgraad ver schillende normen. En dat deugt niet, menen de milieuorganisa ties. V. Klap van de ZMF spreekt van 'gegoochel met slib (voor gevor derden)'. Rijkswaterstaat houdt de komende jaren grote schoon maak op het Kanaal Gent-Ter- neuzen. In het kanaal ligt een omvangrijke slibberg. Na het af blazen van het slibdepot in de Koegorspolder bij Sluiskil zijn alternatieven gezocht. Het scho ne slib wordt straks gestort in de Westerschelde, het vervuilde slib gaat naar de slufter aan de Maasvlakte. Met de Belgische baggerreus Jan De Nul is afge sproken dat een deel van de zwaar verontreinigde baggerspe cie in België wordt verwerkt tot grondstof voor de bouw. Op de kanaalbodem heeft zich door de jaren heen een slibberg gevormd van minstens 400.000 kubieke meter. En daar komt naar schatting jaarlijks 20.000 kuub bij. Tot 2008 wordt zo'n 250.000 kuub slib weggehaald. Dit en volgend jaar wordt alvast circa 40.000 kuub op de kritieke punten weggebaggerd. De ZMF en de stichting De Noordzee hebben geen moeite met het wegbaggeren van onge veer 70.000 kuub slib bij de bruggen van Sluiskil en Sas van Gent. Dat is in verband met de nautische veiligheid logisch. Als dat slib niet al te 'vies' is mag het best worden verspreid in de Westerschelde. Klap: „De vraag wat vies is, is redelijk eenduidig te beantwoorden. Er gelden hel dere normen voor allerlei ver schillende stoffen." De kwaliteit van het slib op de kanaalbodem is uitgebreid ge analyseerd. De baggergebieden werden in verschillende vakken opgedeeld en uit ieder vak werd een mengmonster samengesteld. Dertien van de tweeëndertig vakken waren schoon genoeg om in de Westerschelde te dum pen. Daarbij gaat het om 25.000 kuub slib. Maar de resterende 45.000 kuub (verontreinigd slib) zou naar een depot worden afge voerd. Op die specie is echter een nieuwe analyseprocedure losgelaten, die minder streng is ten aanzien van de concentratie van stoffen. Die nieuwe aanpak maakt het nu mogelijk nog eens 20.000 kuub in de Westerschel de te storten. Klap, hogelijk verbaasd: „Je zou verwachten dat een partij bag gerspecie op één wijze wordt ge analyseerd. De nu gevolgde tweetrapsanalyse wekt de in druk van gelegenheidspolitiek." De ZMF plaatst ook vraagte kens bij de concentraties van het anti-aangroeimiddel, dat door de scheepvaart veelvuldig wordt gebruikt en zorgt voor fik se verontreiniging. Ondanks dui delijke aanwijzingen werd geen nader onderzoek gedaan. Klap en de zijnen stellen vast dat nau welijks rekening wordt gehou den met de invloed van de te storten bagger op de Wester schelde en dat nieuwe analyse procedures kennelijk ontsnap pingsprocedures bieden, waar van de overheid al gretig ge bruik maakt. Daarom hebben de ZMF en stichting De Noord zee 'bedenkingen' ingediend te gen de concept-vergunning. Als een lerares een leerling wat extra aandacht wil geven en deze even apart wil nemen, is daarvoor alleen nog ruimte op de gang. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde ZIERIKZEE - Kinderen die per soonlijke begeleiding nodig heb ben, moeten met hun lerares noodgedwongen uitwijken naar de gang, waar tevens de compu terles wordt gegeven. Ook de ge meenschapsruimte van basis school 't Kofschip is gaandeweg omgetoverd tot onbedoeld klas lokaal. Kortom, 'de situatie zo als deze nu is, is voor ons werke lijk onverteerbaar', schrijven de ouders in een brandbrief aan de gemeenteraad en wethouder W. Renden. Tot dusver veertig ouders heb ben de standaard brief, een ini tiatief van C. Nieuwenhuize, op gestuurd uit protest tegen de uit gestelde uitbreiding van de Zie- rikzeese basisschool. Ze staan vermeld op de lijst van ingeko men stukken van de gemeente raad. De actie geldt als ondersteuning van het pleidooi dat de mede zeggenschapsraad (MR) eind vo rige maand hield tijdens het raadsledenspreekuur. Voorzit ter A. Boon vroeg bij die gele genheid om uitleg voor het feit dat de gemeente in eerste instan tie akkoord was met de uit breiding van de lokalen en krap een maand later besloot tot uit stel in verband met een onder zoek naar de haalbaarheid van een brede basisscholengemeen schap. 't Kofschip was van die nieuw ingeslagen weg vooraf niet op de hoogte gebracht en voelt zich lelijk aan de kant ge zet, temeer omdat het nu moge lijk nog jaren gaat duren voor dat er een oplossing komt voor het ruimtegebrek. Dat heeft ook zijn weerslag op de leerkrachten en de kwaliteit van het onderwijs, schrijven ze. „We hebben als ouders grote waardering voor het team, dat met weinig ruimte probeert zo goed mogelijk en creatief om te gaan. Maar net als een elastiek zijn elasticiteit verliest als je het maar lang genoeg uitrekt, ver gaat het ook onze teamleden. Ie der kind heeft recht op een goe de scholing en daarbij hoort ook voldoende ruimte in de school. Wij begrijpen zeer goed dat ex- zuinig met gemeenschapsgeld moet worden omgesprongen en begrijpen ook dat er dingen on derzocht moeten worden. Maar dat oxxze kinderen daar de dupe door Ali Pankow OOSTERLAND - Nieuwe bus hokjes en beter onderhoud van sloten, vijvers en watergangen zouden volgens de Dorpsraad Oosterland het aanzien van de kern zeer ten goede komen. De dorpsraad beklaagt zich in twee brieven aan de gemeenteraad over de huidige conditie van abri's en watergangen. Sinds zijn oprichting in novem ber 2001 heeft de Doi'psraad Oosterland de gemeente al vele malen verzocht de bushokjes aan de Oud Heiligeweg en de Molenweg te vernieuwen. Vol gens de dorpsraad zijn beide abri's in 'verregaande staat van vernieling'. De dorpsraad schrijft dat toe aan vandalisme en slecht onderhoud. Bovendien zijn de bushokjes sinds enige tijd ook beklad met racistische leuzen. Tot op heden heeft de gemeente geen gehoor gegeven aan het ver zoek de abri's te vervangen. Vol gens de dorpsraad erkent de ge meente wel de noodzaak, maar volgt daar steevast ook de mede deling op dat er geen geld voor beschikbaar is. Het bestuur van de dorpsraad vindt echter dat het geld wel beschikbaars komen, omdat ook de leef^ heid van het dorp gem^; met straatmeubilair dat m. de staat verkeert. De dorps doet een dringend beroep® raad in 2005 daarvoor beschikking te stellen, Te» zouden de briefschrijve graag fietsenrekken ger zien bij de bushokjes aanfc gemeester Van der H en de Molenweg. De a voor vei'keei-szaken is de hoogte gesteld voor "ij rekken Oosterland voorb heeft. Een andere klacht van deDoc raad Oosterland betreft dei ten, vijvers en watergang^, voi-ige maand werden schow maakt. De dorpsraad vind: wat aan de late kant enaetli werk bovendien niet overals goed uitgevoerd. Eén schj maakbeurt per jaar vindtdil; viesorgaan te weinig, 5 het onzorgvuldig gebi dorpsraad di-ingt bij de gem teraad aan op betere n len. Beide brieven staan op de! van ingekomen stukken vo raadsvergadering op d 16 december vanaf 19,30® het Zierikzeese gemeentel® van moeten wox-den, gaat er bij ons niet in." In de brief dringen de ouders aan op een spoedige oplossing en duidelijkheid in de ze kwestie. Welkom MR-voorzitter Boon is blij met de actie, zei hij gisteren. „Alle signalen om deze situatie de we reld uit te helpen zijn van harte welkom. Boon is optimistisch over een snel besluit in het voor deel van 't Kofschip. Hij put die hoop uit het feit dat de gemeen teraad de kwestie in de vergade ring van november niet met een hamerslag heeft willen afdoen, maar de procedui-e nog eens te gen het licht wil houden. Dat ge beurt tijdens een vei-gadei-ing van de commissie Samenleving in januari. door Aector Doorns MIDDELBURG - Greenpeace heeft ruim 3000 euro boete aan Justitie betaald voor de gevol gen van een protestactie bij Covra in Borssele. Daarmee voorkwam de milieuorganisatie gisteren te elfder ure een rechts zaak tegen twaalf actievoerders. De verdachten, in de leeftijd van 21 tot 52 jaar, waren giste ren in eerste instantie opgeroe pen voor de zitting van de Mid delburgse politierechter, omdat ze 29 september in Borssele ver nielingen aan een omheining hadden gepleegd om zich de toe gang tot het terrein van Covra NV te verschaffen. Het Openbaar Ministerie! als voorwaarde voor de trats tie gesteld dat Greenpeace schade van 13.000 euro® vei-goeden. Dan pas konen Justitie gepraat worden ovsi afkopen van de rechtszaal gen negen mannen en drien wen, afkomstig uit deRanic Gi-oningen en Stadt Pinncii (Duitsland). Daax-toewasGis peace bex-eid. De actievoerders waren <5 bunker van het opslag voor hoogradioactief a klommen om een spandoek sen twee ventilatieschachte te hangen. De actievoerden! den zich gewoontegetrouw protest tegen kernenergie geketend. door Ab van derSluis ARNEMUIDEN - Oude tijden herleefden gisteren op de scheepswerf van Meerman in Ar- nemuiden. Achttien jaar na slui ting werd weer een schip de hel ling opgesleept. De bijzondere eer was weg gelegd voor de stichting Behoud Hoogaars. Zij wordt na restau ratie van de werf de nieuwe ge- bruiker. Oud-eigenaar C. Meer man hield een oogje in het zeil. De gemeente Middelburg kocht de werf vorig jaar voor het symbolische bedrag van één eu ro. Voordat de stichting Behoud Hoogaars de weid als nieuw honk kan gebi'uiken, moeten de oude loodsen een grondige res tauratie ondergaan. Medewerkers en vrijwilligers van de stichting zijn sinds enige weken bezig om de spullen uit de houten schux-en op te ruimen en te inventariseren. De helling was al jaren niet meer gebi-uikt. De belangrijkste vraag voor de stichting was of de helling nog wel kon functioneren. „Ex- deden vex-halen de x-onde dat een baggerschip of een kotter op de helling was gevai'en, die voor een groot deel onder water ligt", aldus C. Dx-oste van Behoud Hoogaars. „Het leek ons raad zaam eens te kijken of de hel ling nog wel liep. Want wat heb aan een werf als je geen hel hebt?" De helling van Meex-man is van het type 'wagenhelling'. Een schip wordt in het water op Oud-werfbaas C. Meerman (midden) houdt de verrichtingen van de medewerkers van de stichting Be houd Hoogaars nauwlettend in de gaten. foto Lex de Meester twee wagentjes gevaren, waax-- na met behulp van kabels het schip op het droge wordt getrok ken. Dat lukte gisteren pro bleemloos. „Vroeger gebmikten we daai*- voor gewoon mankracht of paar den", aldus Meerman. Hij is nog met enige regelmaat op de werf te vinden. „Als de mensen van de stichting wat willen weten, geef ik antwoord." De oud-eigenaar blijft ogen schijnlijk kalm van alle activi teiten op 'zijn' wex-f. „Ik heb er toen het laatste schip op de helling lag, nooit bij stilge staan dat het wel eens de laatste kon zijn. Het werk was gewoon op." ■Meex-man hoopt dat de werf zo veel als mogelijk in zijn oude staat blijft functioneren. „Daar voor heb ik de wex-f ook wegge geven. Ik vind het mooi dat de wei*f behouden blijft voor Arne- muiden." Voorzitter R. Geluk toonde zich na afloop van de geslaagde hel ling tevx-eden. „We hebben heel wat vet moeten gebruiken om de helling uit het roest te krij gen, maar hij wex-kt weer." In de zomer van 2006 hoopt de stichting Behoud Hoogaars te kunnen verhuizen. door Joeri Wisse GOES - Het vrijwilligersbe- stand in Zeeland vergrijst. Om meer jongeren warm te maken voor bijvoorbeeld vrijwillige thuiszorg of om voorlichting te geven over aids werd gisteren vrijwilligersmarkt gehou bij het ROC in Goes. vx-ijwilligersmax-kt werd geor door Steunpunten in de gemeen Goes, Reimerswaal en Borse- Organisaties die verlegen zit om nieuwe, jonge kx-achten zich aanmelden voor de Zeeland is één van aan wezige ox-ganisaties op de vxij- willigersmarkt. Namens i-uim veex-tig scoutinggroepen in de provincie wordt een stageplaats aangeboden. Met name leerlin gen die voor sociaal pedago gisch medewerker studex-en be horen tot de doelgroep. Tijdens hun studie moeten de leerlingen in een halfjaar tijd veex-tig uur besteden aan vrijwil- ligerswei-k. Zo kunnen zij bijvoorbeeld meelopen tijdens opkomsten van een scouting groep of meehelpen met de orga nisatie van een weekendkamp. Het promotieteam van het Ne derlandse Rode Kx-uis doet goe de zaken op de vrijwilligers- mai-kt. Aan het eind van de mid dag hebben tien mensen zich in- geschi-even. Pati-ick Maat van het Rode Kruis vertelt enthou siast over het promoteam. „Jon geren gaan bijvooi-beeld in groepjes op stap om leeftijdsge noten te informeren over voorbe hoedsmiddelen." Pavana Joosse (18) en Petra van Zweden (17) hebben zich aange meld als vrijwilliger voor het pi-omoteam van het Rode Kruis. „Ik ben ook al bij de stands van Unicef en het VBOK geweest, maar dit sprak mij het meest aan", zegt Joosse. En Maat: „Het Rode Kx-uis is dx-uk bezig om aan een jonger imago te wer ken. De gemiddelde leeftijd van de vrijwilligei-s is vijftig jaar. Le den van het promoteam zijn tus sen de 14 en de 28 jaar oud." Ook stichting InSpin uit Yex-se- ke is aanwezig. „Voor de kinder vakantieweek die we elk jaar or ganiseren hebben we veel men sen nodig". Dit jaar kon de vakan tieweek niet doorgaan omdat we niet genoeg vrij will igei's had den", aldus Hansje Weststrate. Bouw mee aan ons nieuwe vakantieschip. Doneer uw bijdrage opgiro145. Namens onze passagiers: hartelijk dank Vragen over epilepsie? Bel de Epilepsielijn! 0900-8212411 (10 «nl per afiiüut) advies en voorlichting - een informatief gesprek I brochures en boekjes Sm Help Afrika om zelf een menswaardig bestaan op te bouwen. Giro 8829 in Leider Tel 071-5769476 ofwww.amref.nl AMREF FLYING DOCTORS T J7 Selfsupporting Afnl Directie Ruimte, Milieu en Water Kennisgeving ontwerp-streekplanherziening Woonvisie Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat zij op 30 november 2004 de ontwerp-streekplanherziening Woonvisie hebben vastgesteld. De ontwerp streekplanherziening heeft ten doel om het streekplan op onderdelen aan Ie passen aan nieuwe beleidsinzichten op het gebied van woningbouw. Centraal staat de doelstelling zoveel mogelijk tege moet te komen aan de wensen van de woonconsument. De in het huidige Streekplan Zeeland 1997 gehanteerde benadering richt zich op het sturen van de woningbouw door irtf del van het vaststellen van woningbouwcontingenten. Per gemeente en per kern wordt aangegeven hoeveel woningen gf bouwd mogen worden. De provincie heeft geconstateerd dat het huidige systeem van contingentering onvoldoende aan sluit bij: - de doelstelling om tegemoet te komen aan de wensen van de woonconsument; - de huidige maatschappelijke en demografische ontwikkelingen; en - de rolverdeling tussen provincie en gemeenten; de provincie als regionale regisseur, gemeenten verantwoordelijk voor het locale schaalniveau. Om deze reden wordt in de ontwerp streekplanherziening Woonvisie een nieuwe werkwijze geïntroduceerd, waarbij gemeenten meer vrijheid en verantwoordelijkheid krijgen ten aanzien van de omvang, samenstelling en spreiding van hun woningbouwprogramma. Om het nieuwe woningbouwbeleid te implementeren is het nodig een aantal uitgangspunten uit het vigerende Streekplan* herzien, waaronder: 1. de provinciale woningbouwprogrammering wordt niet langer gebaseerd op prognoses, maar op wat gemeenten zelf, bottom-up, aangeven; 2. het uitgangspunt dat natuurlijke groei in alle kernen mag worden opgevangen en het migratieoverschot uitsluitendm dragende kernen en stedelijke ontwikkelingszones mag worden opgevangen wordt vervangen door een vaste verte ding tussen steden, dragende kernen en overige kernen. De streekplanherziening volgt de procedure zoals vastgelegd in de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Dit houdt onder andere in dat het ontwerp gedurende vier weken ter visie ligt. Tijdens deze periode kan een ieder schriftelijk bedenkingen indienen bij Provinciale Staten van Zeeland. Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Op 18 januari 2005 bieden Provinciale Staten de gelegenheid om de bedenkingen tijdens een openbare gedachtewisse ling nader toe te lichten. Deze gedachtenwissëling met de commissie Ruimte zal starten om 19.30u in de Statenzaal, Abdij 6 te Middelburg. De streekplanherziening ligt ter visie van 13 december 2004 tot 17 januari 2005 op de volgende plaatsen: De provincie Zeeland, directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groenewoud 1 te Middelburg; de gemeentehuizen van alle Zeeuwse gemeenten; het Zeeuws Documentatiecentrum in de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7 te Middelburg. Voor het inzien buiten kantooruren en het opvragen van de ontwerp-herziening kunt u contact opnemen met het informal centrum van de provincie Zeeland (telefoon 0118-631400) of met de directie Ruimte, Milieu en Water (telefoon 0118- 631165/0118-631718).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 50