Gemeenten vullen elkaar aan PZC PZC Noodpijl dodelijk projectiel op land Vader en zoon horen hogere straf eisen voor poging doodslag JUIVEIDO leimerswaal en Kapelle fantaseren over groot Bevelands ambtelijk apparaat bil Galerie houdt iunstbeurs Gewonden in Sint-Kruis ledrijfsinbraak rendement van 350% Mededeling van het waterschap Adventconcert in hervormde kerk van Wemeldinge Lot in Hulst goed voor één miljoen Hersenschudding door gladde weg Bedrijven negeren milieuregels Boete voor bezit wapenstok LaBan agenda woensdag 8 december 2004 «DWINGEN - Een fusie tus- D Jt gemeenten Reimcrswaal :n Kapelle is niet aan de orde, „arde samenwerking zou best «is heel ver kunnen gaan. Van- volgend jaar regelen de ge meenten alk' vergunningen sa- Als dat goed bevalt, staat jt deur open voor een nog inten sere samenwerking. Zowel ,p meer terreinen als met nieu- fe gemeenten. iobtenaren van het gezamenlij- Stared Service Center Reik ismenvoeging van Reimers- sa| en Kapelle) verzorgen Inks samen alle vergunningen g,\TS - Galerie Kats houdt za terdag en zondag december een Junstkadobeurs aan de dorps straat in Kats. Verschillende beeldende kunste naars zijn aanwezig om kunst werken tot 200 euro te verko pen Zaterdag begint de beurs 5.00 uur, zondag begint de beui's om 14.00 uui-. (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG VEILING Aanvang 19.00 uur KUNST ANTIEK Kijken gehele dag van 10.00 uur -18.00 uur. MORGEN 2 VEILINGEN om 13.30 en 19.00 uur. Herengracht 74 4331 PX Middelburg Tel. 0118 650680 wvvw.zeeuwsveilinghuis.nl Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen 1 Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) 'ngrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes J6': (0113)315500 bax: (0113)315669 P-nail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl voor de inwoners van de twee ge meenten. In Kruiningen worden de vergunningen verleend. De af deling handhaving zetelt in het gemeentehuis van Kapelle. Na twee jaar evalueren de ge meenten de samenwerking. Wet houder J. Bliek van Reimers- waal: „Als het positief uitpakt en een andere gemeente wil ook instappen, dan is dat mogelijk." Er wordt met name gedacht aan andere Bevelandse gemeenten - Borsele, Goes en Noord-Beve land. Ook kan de samenwerking worden uitgebreid naar andere terreinen. Genoemd worden so ciale zaken, onderwijs, welzijn en het innen van gemeentelijke belastingen. Dat zou kunnen be tekenen dat een groot deel van het ambtelijk apparaat over een paar jaar voor twee (of meer) ge meenten werkt. Concrete plan nen voor één gezamenlijke re kenkamer en samenwerking op het gebied van de brandweer lig gen er al. De twee korpsen blij ven bestaan, maar de ambtelijke ondersteuning willen Reimers- waal en Kapelle samen regelen. De samenwerking betekent niet dat ambtenaren straks voor twee bazen werken. De afdelin gen vergunning en handhaving hebben een eigen hoofd. Die zit samen met de verantwoordelij ke wethouders in een stuur groep. De ambtenaren werken wel voor twee wethouders, dus voor twee politiek verantwoor delijken. De burger zal er wei nig van merken, verzekert Bliek. „Iedereen kan gewoon nog terecht bij zijn eigen ge meentehuis." De wethouder is erg tevreden over de plannen. Ze zijn ingegeven door een eis van het Rijk. Vanaf volgend jaar moet degene die een vergunning SINT-KRUIS - Bij een eenzijdig ongeval met een personenauto op de Sint Margrietepolderdijk tussen Sint-Kruis en Oostburg zijn gisteren omstreeks zes uur twee inzittenden gewond ge raakt. Een andere passagier kwam met de schrik vrij. De 58-jarige Bel gische bestuurster is vermoede lijk vanwege modder op het weg dek en onbekendheid met het ge bied de macht over het stuur in een flauwe bocht verloren. Het voertuig belandde daarna in de sloot. verleent iemand anders zijn dan de ambtenaar die handhaaft. „Als we dat alleen hadden moe ten doen, dan hadden beide ge meenten moeten uitbreiden. Want bij langdurige ziekte van één of twee mensen, zouden we al in de knoop komen. Het opzet ten van het Shared Service Cen ter Reik heeft wel wat geld ge kost, maar minder dan wanneer we niet hadden samengewerkt." In totaal komen er negentien mensen te werken in de geza menlijke afdelingen. De gemeen teraad van Kapelle neemt 14 de cember een definitieve beslis sing over de samenwerking, Rei- merswaal een week later. HOLEN - In een bedrijf aan de levinstraat in Tholen is in de lacht van maandag op dinsdag )ken. Uit het bedrijf is in gereedschapstas gestolen. Ie braakschade is honderden uro's. Advertentie Investeer in een Dobson waterpomp met een per jaar voor verwarming van uw huis/bedrijf Voor informatie: www.geowarmte.nl tel. 06-22052598 Er wordt rond de jaarwisseling van alles de lucht in geschoten. Dat het daarbij ook regelmatig misgaat, is deels te wijten aan het feit dat ondeskundige consumenten afgekeurd of helemaal niet als siervuurwerk bedoeld materiaal afsteken. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Met meer dan 200 kilo meter per uur schieten de lichtpijlen uit de koker om op 300 meter hoogte de he mel rood te laten oplichten. Een schip in nood: de boodschap voor de reddings boten is duidelijk. Maar bij oneigenlijk gebruik boven land kunnen de vuurpij len een dodelijke lading krijgen. „Ik schrok vorig jaar van het groot aan tal noodsignalen dat er tijdens oud en nieuw boven land werd afgestoken", zegt A. Dijkstra, van de Stadsgewestelij ke brandweer Vlissingen/Middelburg, afdeling preventie. „Dat gebeurt steeds vaker gewoon voor de lol of voor de kick. Deze noodsignalen hebben niets meer met siervuurwerk te maken. Het is munitie en dus levensgevaarlijk." Dijkstra herinnert aan het ernstige voor val met een lichtpijl tijdens het afgelo pen nieuwjaarsfeest. De noodpijl ging niet omhoog, maar week af en boorde zich naar binnen in een woning in Mid delburg. De pijl stak meteen het huis raad in brand. De bewoonster, die in bed lag, overleed aan de gevolgen van de brand. Aan de vooravond van de naderende jaarwisseling houdt de brandweer de adem weer in. Het aantal slachtoffers van vuurwerk kan in Nederland op lopen tot zevenhonderd. „In Amerika is het voor particulieren verboden om vuurwerk af te steken. Daar wordt het alleen gebruikt op door professionals georganiseerde evenementen", zegt Dijkstra. Zover is het in Nederland nog niet. „Maar ik zou het persoonlijk geen slech te ontwikkeling vinden", stelt K. Hame link, hoofd afdeling preventie van de brandweer. Hij somt de 'zwarte kanten' van het vuurwerk op. „Het milieu wordt enorm zwaar belast. Er worden zware metalen de lucht in gestuurd, dat is vreemd in een tijd dat ook de kataly sator in de auto verplicht is. En on danks het feit dat we nu al weten dat er zo veel slachtoffers vallen, blijven we toch de risico's uitdagen." Afgekeurd Het gevaar schuilt vooral in het ver keerd gebruik van vuurwerk en de aan schaf van afgekeurd materiaal. Bij de uitrusting van een reddingsvlot horen vier lichtpijlen, vier fakkels en twee rooksignalen. „Vooral de lichtpijlen zijn gevaarlijk. Ze zijn bovendien be perkt houdbaar. Dus na controle van de inspectie worden de overjarige pijlen af gekeurd." Wat gebeurt er met die pijlen? „Vroeger moesten ze worden ingeleverd bij het keuringsstation. Nu krijgen de eigena ren van de jachten de pijlen weer terug en ze moeten zelf voor de verwijdering zorgen. Niet iedereen verwijdert ze." De reden voor deze wijziging is dat de stortingskosten gestegen zijn. „De keu ringsstations willen daar niet voor op draaien." De twee brandweermannen pleiten er voor om die regel terug te draaien. „De stortkosten kunnen verrekend worden in de keuringskosten van de particulie ren." Op dit moment kunnen ook de af gekeurde pijlen vrij verhandeld wor den. „Het in het bezit hebben van de pij len, fakkels en rooksignalen is niet straf baar, wel het afsteken op het land." Maar ook zonder deze onderlinge han del, kunnen de pijlen gemakkelijk wor den gekocht. „De koop is gewoon via in ternet te regelen en de boodschap wordt thuisbezorgd. Jongeren geven elkaar via internet door waar ze het beste die lichtpijlen kunnen bestellen", weet Dijkstra. In het stadsgewest zijn op dit moment drie verkooppunten van siervuurwerk. Dat is vijf adressen minder dan vorig jaar. De reden daarvan is dat de voor schriften om vuurwerk te mogen verko pen aangescherpt zijn. Winkeliers wil len geen grote investeringen doen, waar na ze het stempel 'gecertificeerd vuur werkverkooppunt' zouden krijgen. Het gaat om de aanleg van een sprinklerin stallatie en een aantal brandwerende middelen in een winkel. Bijeffect Dijkstra: „Klanten moeten in de rij staan om vuurwerk te kopen. En als hen via een buurman een lichtpijl wordt aangeboden, is wachten niet meer nodig en hebben ze bovendien iets waar ze mooie sier mee denken te ma ken." Het bijeffect van de strengere vei ligheidsmaatregelen voor de verkoop punten van siervuurwerk, kan dus zijn dat de verkoop van gevaarlijke pijlen gestimuleerd wordt. „De consument gaat misschien gemakkelijker ergens an ders winkelen, waar geen rij wachten den is." Dus de regels kunnen wel weer versoe peld worden? „Dat is een slecht idee", vindt Hamelink. „Mensen zouden zelf niet zo veel vuurwerk moeten willen ko pen. En zeker geen noodsignalen die niet voor gebruik op land bedoeld zijn." (Advertentie) In verband met het overlijden en uit respect voor Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard heeft het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden besloten dat de officiële opening van het kantoor op 9 december wordt uitgesteld tot nader bericht. In verband daarmee wordt ook de open dag van 18 december uitgesteld tot na de officiële opening van het kantoor. Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 - 621000 Fax 0118-621990 info@wze.nl www.wze.nl WEMELDINGE - Organist Mar tin Mans en panfluitiste Noortje van Middelkoop geven volgende week vrijdag een adventconcert in Wemeldinge. Het concert vindt plaats in de hervormde kerk. De beroepsmusici Mans en Van Middelkoop, die het Duo Gavot te vormen, hebben naam ge maakt met concerten in binnen- en buitenland. Zij brengen in Wemeldinge be kende advent- en kerstliederen, enkele delen van de Messiah van Handel en twee werken van Bach. Ook is er samenzang en Mans sluit af met orgelimprovisaties over kerstliederen. Het concert begint vrijdag 17 de cember om 20.00 uur. HULST - Een inwoner van de gemeente Hulst heeft in de Staatsloterij een prijs van een miljoen euro gewonnen. De trekking was op 5 december. Het winnende Staatslot is verkocht door Tosca Verschueren van het postagentschap aan de Steenstraat in Hulst. Zij weet niet wie de nieuwe miljonair is. De Staatsloterij houdt de naam van de prijs winnaar uit privacy-overwegingen geheim. Een woordvoerster van de Staatsloterij benadrukt dat het om de juiste trekking gaat. De Staatsloterij had in de kranten van maandag de verkeerde uitslag gepubliceerd. „Maar dit is de juiste uitslag." Tosca Verschueren stond te trillen op haar benen toen ze te horen kreeg dat ze een lot van een miljoen euro had ver kocht. Zelf doet ze niet mee aan deze loterij. „Ik ben net begonnen met het postagentschap. Dan is het natuurlijk heel leuk als je op deze manier in de publiciteit komt. Het is voor mij voor het eerst dat ik een winnend Staatslot heb verkocht. En dan meteen zo'n groot geldbedrag. Ik ben echt heel blij dat ik iemand gelukkig heb gemaakt. Zoiets wens je toch iedereen toe." MIDDELBURG - Een 18-jarige fietsster heeft gistermid dag in Middelburg een hersenschudding opgelopen bij een val. Op de kruising Beatrixbrug-Rotterdamsekaai gleed de Middelburgse rond tien over half een uit en be landde met haar hoofd op het wegdek. De weg was glad geworden door gemorste autovloeistof. Het slachtoffer is met een ambulance naar het ziekenhuis in Vlissingen ge bracht. TERNEUZEN - Tachtig procent van de bedrijven in Ter- neuzen leeft de regels met betrekking tot milieuveiligheid niet na. Dat blijkt uit een onaangekondigde controle die medewerkers van de afdeling Milieu en Natuur van de ge meente Terneuzen vorige maand uitvoerden bij dertig be drijven. Het betrof bedrijven waar sprake is van opslag van gassen en andere gevaarlijke stoffen. Van de dertig bedrijven waren er vierentwintig in meer of mindere ma te in overtreding. TERNEUZEN - Het in bezit hebben van een wapenstok van vijftig centimeter kwam een twintigjarige man uit Hengstdijk op een standje te staan van kantonrechter C. Kool. „Mensen uit de vechtwereld gebruiken die stok. Daar moet u toch mee uitkijken." De verdachte was in oktober vorig jaar tijdens een contro le in Hulst voor verboden wapenbezit aangehouden. Hij begreep de opwinding van de kantonrechter niet. „Die stok is helemaal niet bedoeld om als wapen te gebruiken. Als ik pech heb met m'n auto gebruik ik de stok als wiel- sleutel. Daar trapte Kool niet in. „Dan moet er toch een moer aanzitten?" De man uit Hengstdijk had daar wel een antwoord op. „Dat moest ik thuis nog doen. Trou wens, ik heb m'n boete betaald." Officier van justitie R. Rammeloo wist wel hoe het zat. „Die boete is te laat be taald. Vervolgens is dat bedrag weer teruggestort op de re kening van de verdachte." Rammeloo eiste 60 euro boete. De kantonrechter ging daarmee akkoord. door Frank de Klerk DEN HAAG - Advocaat-gene raal bij het Haagse gerechtshof mevrouw mr. J. Reddingius vond gisteren in hoger beroep dat een inwoner van Nieuwdorp (37) zijn ex-vrouw in Vrouwen polder bijna had vermoord. „Het dichtknijpen van de keel kan fatale gevolgen hebben", zei de aanklaagster. „U hebt ge luk gehad dat de vrouw niet is overleden." Voor deze 'poging tot doodslag' vond de aanklaagster de door de rechtbank in Middelburg opge legde celstraf van negen maan den waarvan vijf voorwaardelij ke veel te laag. Zij eiste een ge vangenisstraf van een jaar, waarvan drie maanden voor waardelijk. Niet alleen de inwoner van Nieuwdorp was volgens de aan klaagster fors in de fout gegaan. Zijn vader (57) uit Goes verdien de eveneens een forse straf. De vader had volgens de aanklaag ster het geweld mogelijk ge maakt door bij de deur de wacht te houden en zelf ook nog een klap uitgedeeld aan zijn schoon dochter. Daarvoor was hij door de rechtbank veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke celstraf. Van de aanklager mag de man zijn zoon gezelschap houden in de cel, Zij eiste een celstraf van een halfjaar, waar van de helft voorwaardelijk. De echtscheiding van de zoon verliep niet erg soepel. Volgens de man uit Goes en zijn zoon werden zij regelmatig telefo nisch lastiggevallen door de ex-vrouw. Deze zou met name niet kunnen verkroppen dat haar ex-man een nieuwe relatie had. Volgens de Goesenaar dreigde de schoondochter dat hij zijn kleinkinderen nooit meer zou zien. Op 10 juli togen vader en zoon naar de woning van de vrouw. De zoon forceerde een deur waarna hij binnen de wouw te lijf ging. Intussen bleef de vader bij de deur te staan. „Dat was om de buren op afstand te hou den", zei de aanklaagster. „Daarmee maakte u zich mede schuldig aan poging tot dood slag." Uiteindelijk bevrijdde de gewaarschuwde politie de vrouw uit haar benarde positie. Vader en zoon waren in hoger beroep gegaan omdat zij de straffen te hoog vonden. De zoon gaf toe fout te zijn geweest maar vreest dat bij een verblijf in de gevangenis zijn baan in ge vaar komt. Uitspraak over twee weken. (Advertentie) PARFUMERIE- 'I refpum der wereldmerken M I D D E I B U It 6 STREEKACTIVITEITEN GOES - Ambachtscentrum van de Hor landsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstra tie oude ambachten; MEC De Bevelanden, 13/15-14.45 uur en 15.5-16.45 uur: Nestkastjes maken voor mezen; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal se nioren; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 13.30-16.30 uur; Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopen de activiteiten voor alle WAO-ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; Grote vergaderzaal Oosterschelde Zie kenhuis, 14.00-15.30 uur: Bijeenkomst voor mensen met astma en CODP; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND De Stenge, 13.30-15.30 uur: Sport- en spelinstuif voor kinderen tussen 4 en 12 jaar; KAPELLE -Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.30 uur Sociëteit, damessociëteit, sjoelen; 14.00 uur; Ouderenkoor; 13,30 uur: Koersbal (gymzaal); KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; KWADENDAMME - Berkenhof, Lange- weegje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlinder tuin, Wandeltuinen met Orangerieplan- ten en waterpartijen geopend voor pu bliek; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 09.30 uur: Digitaal lokaal, Compu terochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur: Volksdansen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41