PZC PETER, WAT DOEN WE MET WATER OP DE ZEEUWSE EILANDEN Het klimaat j jOp de Zeeuwse Eilanden zijn in Nederland steeds meer mensen zich verandertbewust van het probleem. t—7 1_r r—i En begrijpen waarom een nieuwe aanpak S nodig is. noodzakelijk woensdag 8 december 2004 Zeeuwen voelen zich veilig achter de dijken en duinen en vertrouwen op de gemalen. En terecht! Toch moeten we het water niet onderschatten. Zoals weerman Peter Timofeeff ons al waarschuwt; het klimaat verandert. We moeten rekening houden met hogere temperaturen en een grotere hoeveelheid neerslag. Steeds vaker valt er extreem veel regen in relatief korte periodes afgewisseld door extreem lange periodes van droogte. Als we Zeeland in de toekomst veilig en leefbaar willen houden, moeten we anders omgaan met water: we moeten water meer de ruimte geven, voordat het die ruimte zelf neemt. En we moeten proberen water langer vast te houden voor tijden van droogte. Uitgangspunten zijn dat we ervoor zorgen dat er niet te veel en niet te weinig water is en dat het water schoon en gezond is. Met goed waterbeheer en de juiste maat regelen moet het mogelijk zijn om water overlast en watertekort in de toekomst zoveel mogelijk te voorkomen. Het waterschap doet dit niet alleen. Op 2 juli 2003 hebben de waterschappen samen met het Rijk, de provincies en de gemeenten van Nederland het Nationaal Bestuursakkoord Water ondertekend. In dit akkoord zijn afspraken gemaakt over het aanpakken van de wateroverlast in Nederland. Waterschap Zeeuwse Eilanden is naast de uitvoering van de gebruikelijke taken, ook iedere dag bezig met de uit voering van deze afspraken. Rijk, provincies, gemeenten en waterschappen De waterlopen zorgen bij hevige regenval voor het afvoeren van overtollig water. En andersom, in tijden van droogte kunnen watergangen water vasthouden en in sommige gevallen ook water aanvoeren. Waterlopen in de stad en in het buiten gebied moeten onderhouden worden. Daarom worden de waterlopen jaarlijks gemaaid en eens in de zoveel tijd gebaggerd. In steden en dorpen zijn baggerwerkzaamheden al lang niet uitgevoerd. Alle gemeenten hebben inmiddels een baggerplan opgesteld en op sommige plaatsen voeren Zeeuwse Eilanden en gemeenten het plan samen uit. Daarnaast hebben de gemeenten Middelburg, Tholen en Vlissingen samen met het waterschap, een waterplan opgesteld om te zorgen voor goede en gezonde vesten, singels en slootjes. Meer ruimte voor water creëren en tegelijkertijd de natuur een handje helpen. Dat zijn twee vliegen in één klap. Door het verbreden van bestaande waterlopen zorgt het waterschap voor extra ruimte voor water. Dat is nodig om het water in Zeeland ook in de 21e eeuw de baas te blijven. Steile oevers worden minder steil, waardoor de natuur zich beter kan ontwikkelen. Bovendien heb ben deze oevers minder onderhoud nodig, wat min der onderhoudskosten met zich meebrengt. Nu is er al honderdachttien kilometer waterloop met natuur vriendelijke oever aangelegd. Zeeuwse Eilanden heeft in de afgelopen jaren onder andere natuurvriendelijke oevers aangelegd bij de Schouwerweelsche watergang op Zuid-Beveland, Veerse watergang en de Meliskerkse watergang op Walcheren en de Hikse kreek en de Kruijtensburgse watergang op Tholen. Op dit moment legt het waterschap natuurvriendelijke oevers aan op Schouwen-Duiveland. Zonder dijken en gemalen zou in Zeeland al snel wateroverlast ontstaan. Ruim negentig polder gemalen zorgen ervoor dat de inwoners van de Zeeuwse eilanden droge voeten houden. De gemalen pompen het teveel aan water naar bijvoorbeeld de Wester- of Oosterschelde, het Grevelingenmeer of Volkerak-Zoommeer. Door de klimaatwijziging zal het teveel aan water een steeds groter probleem worden. Om al het water in de toekomst te kunnen blijven afvoeren, wordt de capaciteit van de diverse gemalen vergroot. Op Schouwen-Duiveland zijn de afgelopen twee jaar de gemalen Den Osse en Prommelsluis aangepast. Op Tholen wordt komend jaar het gemaal Drie Grote Polders aangepakt. Door het verhogen van de gemaalcapaciteit en door meer ruimte te bieden aan het water bij de Hikse Kreek, kan het water op Tholen bij hevige neerslag sneller worden afgevoerd en wordt de kans op wateroverlast kleiner. Zeeland bestaat uit verschillende eilanden, met ieder hun eigen "waterproblemen". Om de pro blemen in een gebied goed en doelmatig aan te pakken, maakt het waterschap gebiedsplannen. Voor de gebieden Schouwen en Sint Philipsland zijn die plannen al opgesteld en gedeeltelijk uit gevoerd. Om snel te beginnen met het uitvoe ren van de andere plannen wordt de watersitu atie per eiland in kaart gebracht. Er wordt geke ken naar de ruimte die nodig is om water op te vangen en hoeveel water de gemalen verpom pen. De komende jaren worden deze maatrege len opgenomen in een plan speciaal gericht op een gebied. Maatregelen die door subsidie nu al financieel haalbaar zijn worden met voorrang door Zeeuwse Eilanden uitgevoerd. Het gaat dan om maatregelen die sowieso een plek vin den in de te maken plannen. Naast 'droge voeten houden' speelt ook de waterkwaliteit een belangrijke rol. Het zuiveren van rioolwater is daar een onderdeel van maar ook op andere manie ren wordt aan de waterkwaliteit gewerkt. De provincie en het waterschap zijn samen een waterproject gestart voor de polders rondom het Veerse Meer. Er zal meer waterberging moeten komen en op veel plaatsen is extra gemaal capaciteit noodzakelijk om te voldoen aan de afspraken uit het Nationaal Bestuursakkoord Water. Ook verbetering van de kwaliteit staat, net als in de rest van ons gebied, in dit project centraal. Door in de toekomst het polderwater direct af te voeren naar de Ooster- en Westerschelde verbetert de waterkwaliteit van het Veerse Meer. Geen tijd dus om achterover te gaan zitten, we pakken het water actief aan! Waterschap Zeeuwse Eilanden Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 - 621000 Fax 0118 - 621990 info@wze.nl www.wze.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 38