'olitieke steun voor marinebouw i«> Duizenden nemen afscheid van prins É3 Opening MiiMdflf i dee. t.30 uur PZC Branden in uienbedrijf Baarland roepen vragen op ïdereen gaat er omend jaar nog ïeer op achteruit lenkamer onderzoekt vervanging fregatten door nieuwe korvetten KSG liiphol meldt iort aan trechaussees I HARDGLAZEN DEUREN Glashandel MELIESTE Prof ontvoert botten dwergmens Bipf is boos Felius ziet talenten snel doorbreken Statuut of status aparte? koninkruk.kennisnet.nl Kom voor openingsknallers snel naar ons nieuwe filiaal. s'viióssussssïo I 7° |-r 03 jnvelden olking, weinig wind en droog, temperaturen rond 7 graden. iltfrev Kutterink haag - De Algemene Jtamer bekijk! of het ïieel mogelijk is twee gatten te vervangen vier nieuwe korvetten, weede Kamer, op de I, heeft minister Kamp tefensie daartoe giste- ..pdracht gegeven. Di- ir H. van Ameijden ichelde Marinebouw in jngen is blij met de po- e steun, die voor de Ide van groot belang is. ter Kamp heeft het debat "zijn Defensiebegroting [005 gisteren niet zonder L ieuren overleefd. Welis- Jleef de begroting onaan- I maar via een aantal mo- lil de Tweede Kamer, soms faanvoering van zijn eigen ide WD, de bewindsman ndere koers laten varen. vWD en D66 pleitten vo- (ar bij de behandeling van fefensie-begroting 2004 al het afstoten van twee extra igatten.. Vier grote patrouil- epen zijn, vinden ze, beter jrust voor kustwachttaken foedkoper in exploitatie. Bninister Kamp en staatsse- ris Van der Knaap conclu- len dat vervanging 'mili- ffierationeel' niet noodzake- ai te duur is. CDA, VVD en jjamen daarmee geen genoe- |e motie van VVD-Kamer- in Baaien om de Rekenka- fer naar te laten kijken kreeg gisteren steun van alle Ka merfracties, met uitzondering van de SP. Kamp zal de wensen van de Ka mer overigens niet blindelings uitvoeren. Hij wil er eerst met het kabinet over praten en daar na hoort de Kamer wat hij met de moties zal doen. Na afloop van de stemming zei Kamp het wel heel erg merkwaardig te vin den als de Kamer hem na een ad vies van de Rekenkamer op dracht zou willen geven fregat ten te verkopen en korvetten te bestellen. „Dat is de taak van de regering. De Kamer koopt of ver koopt geen schepen. Als de Ka mer die kant uit wil, dan moet die discussie voor de begroting van 2006 worden gevoerd", al dus de bewindsman. Hoewel het einde van de marine- scheepsbouw in Nederland nog niet helemaal is afgewend, rea geert directeur H. van Ameijden van Schelde Marinebouw ver heugd. De bouw van de korvet ten zou het gat in de orderporte feuille tussen 2006 en 2010 op vullen. De KSG heeft met ande re partijen in het Nederlandse marinebouwcluster (Thales en Imtech), het afgelopen jaar ste vig gelobbyd voor de aanschaf van korvetten. „De order is een welkome aan vulling, zeker ook voor het be houd van werkgelegenheid", al dus Van Ameijden. „Het is be langrijk dat de continuïteit in opdrachten van de Koninklijke Marine behouden blijft. Daar mee blijft de hoogwaardige ken nis aanwezig. Niet alleen bij de Schelde, maar ook bij de marine zelf en bij de andere bedrijven in het marinebouwcluster." Het instandhouden van de ma rinebouw is geen doel op zich, benadrukt Van Ameijden. „Maar de minster kan 200 mil joen euro besparen door de fre gatten te vervangen. Bovendien is marinebouw een belangrijke pijler van de kenniseconomie. Iets wat het kabinet zelf heeft aangegeven." De directeur van Schelde Marinebouw denkt dat de bijna Kamerbrede steun de IPHOL - Schiphol-topman 'erfontaine is zeer bezorgd het personeelstekort bij de lijke Marechaussee op ithaven. ivaardbaar en tegen alle ':en in' noemt hij de situa- een brief aan de ministers justitie, Binnenlandse Za- jinanciën, Defensie en Ver- ien Waterstaat. Slaakt zich vooral zorgen jachttijden bij de pascon- ien de uitvoering van poli- fiten. GPD na 3 Kamer eist daden kabinet BAARLAND - Uienverwerkend bedrijf Crop Alliance in Baarland is gistermorgen getroffen door brand in de productieafdeling en in twee loodsen. Directeur S. Swaanen noemde het merkwaardig dat op twee plaatsen tegelijk brand woedde, maar verbond hieraan nog geen conclusies. De technische recherche stelt een on derzoek in. foto Willem Mieras pagina 9: twee branden in fabriek Baarland IHansvan Soest 'f HAAG - Iedereen gaat er end jaar nog verder op ach- it dan het kabinet tot nu toe t aangegeven. De grootste j 'pen vallen bij alleenstaan- met een inkomen van op of I de ziekenfondsgrens. Zij le- gemiddeld 2 procent aan pracht in. j is al de tweede keer sinds j sjesclag dat het kabinet de Vachtingen voor de koop- htin 2005 naar beneden bij- II Minister De Geus (Sociale sn) stuurde de nieuwe bere- j ngen naar de Kamer omdat pijk is dat de ziektekosten- j isen volgend jaar veel duur- j worden dan was aangeno- 4 j Hoewel het kabinet eerder :e verwachten dat de pre- |met niet meer dan 4 tot 5 j (Advertentie) E /n I Accountants- en I |A I Adviesgroep Rijkse I 'ner 'n zokelijke dienstverlening vrijdag 10 december s- zijn onze kantoren Middelburg en Goes af 12.00 uur gesloten! Middelburg - Goes -'ooskerke - Vlissingen www.aar.nl,info@aar.nl procent zouden stijgen, wordt nu uitgegaan van 8 procent. Overigens lijkt ook die acht pro cent nog aan de lage kant. De premies van ziekenfondspatiën ten dreigen volgend jaar 15 tot 20 procent hoger uit te vallen. In de cijfers zijn dan nog allerlei andere kostenstijgingen niet meegeteld, zoals de hogere prij zen voor gas en elektriciteit, die de energiebedrijven al hebben aangekondigd. Vandaag vergadert de Tweede Kamer over de cijfers. De PvdA zal voorstellen 300 miljoen euro uit te trekken. CDA, VVD en D66 wijzen dat idee echter af. AOW'ers zonder aanvullend pen sioen gaan er in 2005 een half procent op achteruit. Dat is twee keer zo veel als voorspeld. Hetzelfde geldt voor een echt paar met kinderen dat in de bij stand zit. AOW'ers met aanvul lend pensioen leveren driekwart tot één procent in, alleenstaan den in de bijstand 1,75 procent en bijstandsmoeders een half procent. Een gezin met één kost winner levert gemiddeld 0,75 procent in. Tweeverdieners zon der kinderen gaan er 1,25 tot 1,75 procent op achteruit. De achteruitgang in koopkracht voor tweeverdieners die wel kin deren hebben, ligt daar zo'n 0,25 procent onder. GPD pagina 4 geluk beloond, ellende bestraft van onze redactie binnenland DEN HAAG - Naar schatting 12.000 mensen hebben gisteren in Paleis Noordeinde afscheid genomen van prins Bernhard. De stroom belangstellenden kwam langzaam op gang. In de ochtend konden de mensen nog zo doorlopen naar de rouwka pel, waar de prins ligt opge baard. Vooral ouderen, onder wie veel veteranen gestoken in uniform, kwamen een laatste groet bren gen aan de woensdag overleden prins, uit respect, plichtsgevoel of een enkele keer uit nieuwsgie righeid. De enkele jongeren die waren gekomen, zijn vaak door school gestuurd. Zo was er een middelbare schoolklas uit het Groningse Warffum, die een be zoek aan de Tweede Kamer com bineerde met het afscheid ne men van Bernhard. Stipt om 9.00 uur kwam het défi lé op gang. Iedereen die de rouwkapel wil de bezichtigen, moest eerst in een tent in de paleistuinen door een detectiepoort. Voor wie wil de, kon daarna een boodschap achterlaten in de condoleancere gisters. Vervolgens ging de weg naar het paleis via de met witte chrysan ten omzoomde trappen. In de rouwkapel schuifelden de be langstellenden langs de kist, ter wijl op de achtergrond stemmi ge pianomuziek was te horen. Op het grasveld voor het paleis legden steeds meer mensen bloe men neer, vooral witte anjers. Verder veel kaarsjes. Een van veteranen die een laat- De fakkelwacht vormde gisteravond een haag voor het publiek dat afscheid komt nemen van prins Bernhard. Vakkundige montage! J Showroom geopend ma t/m vr 7.30-17.30 uur foto Harmen de Jong/GPD LLJïMone»ertSOESJd.M22««, minster te denken moet geven. Kamp is niet van plan zijn ambi ties voor de vier LCF-fregatten op te geven. Hij wil de Kamer nog nader informeren over zijn plannen. Het gaat dan niet al leen om de aankoop van kruisra ketten, maar ook om aan te ge ven welke andere taken dit fre gat kan uitvoeren. Een daarvan is een idee om de schepen uit te rusten met een beperkt raket- schild tegen ballistische raket ten met massavernietigingswa pens. Tomas Ross komt in het hiernamaals iedereen weer tegen Het was de mooiste vondst van hun leven. Een groep Indo nesische archeologen stuitte vorig jaar op de resten van een dwergmens in een grot op het eiland Flores. Maar nu heeft een oude professor de resten van de dwergmens 'ontvoerd'. De Zeeuwse band Blof eist dat de Partij voor Zeeland het liedje 'Aan de kust' niet langer gebruikt in een promotiefilmpje. Manager F. van der Meijden zegt dat Blof aan geen enkele poli tieke partij ge lieerd wil wor- den. I Plans Felius, technisch directeur van de tennisbond, ver-^ wacht veel van de Nederlandse tennistalenten. „Voor de US Open van 2005 hebben we nieuw Nederlands bloed in de tophonderd", zei hij gisteren in Rotterdam. De uit Vlis singen afkomstige coach denkt dat Michaëlla Krajicek en Renee Reinhard het snelst de stap naar het proftennis kunnen maken. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 16 en 17; Sport: 19 en 20; Kunst: 21, 22, 23 en 24; Uit: 27, 28 en 29 (Advertentie) (Advertentie) ste groet heeft gebracht, is P.L. Ortelee (74) uit Kapelle. „Ik hou niet zo van dat massale, maar voelde me toch verplicht om te gaan. Bernhard was speciaal. Hij was gewoontjes, zonder kap sones, maar dwong toch respect af", zegt de Nieuw-Guinea-vete raan die voor de gelegenheid zijn baret, stropdas en speldjes van de Koninklijke Luchtmacht draagt. Ook een delegatie Canadezen heeft gisteren de laatste eer be wezen aan prins Bernhard. Op het 5 Mei Plein in Wageningen hebben vertegenwoordigers van het Canadese leger, Canadese oud-strijders en afgevaardigden van de Canadese ambassade een krans neergelegd. Prins Bern hard was op 5 mei 1945 in Hotel de Wereld in Wageningen aan wezig bij de onderhandelingen van s over de Duitse capitulatie. Ook in Zuid-Afrika zal afscheid worden genomen van de prins. In een speciale kerkdienst in Stellenbosch wordt de prins vrij dag herdacht. De 88-jarige An ton Rupert, zakenman, natuur beschermer en een van de beste vrienden van de prins, organi seert de dienst. ANP (Advertentie) Johan van Reiaersberastraat 3-5 naam. voorletters: plaats: telefoon: {postlbankrekeningnummer. Kijk op ivwv.prc.nl/abonneren. bel gratis 0800 0231231 of stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713, MBO WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming vooi automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. vJ Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19.95). O per kwartaal met automatische incasso 58.00). O per jaar met automatische incasso 222.50) het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1