i'iO NEDERLAND VEIL ladic krijgt jensioen Servië Alarm in Japan over dalend geboortecijfer Doden door aanval op Amerikaans consulaat in Djedda LET OP! VANAf 1 JANUARI 2005 MOET U ALTIJD EEN GELDIG IDENTITEITSBEWIJS DIJ U HERREN Lichte ET A-bommen gaan af in zeven steden Boze Franse militair geeft zich over Minder werkstraf junks Brugge Anti-zelfmoordlijn meestal bezet Opera zorgt voor topwol Winteroffensief VS in Afghanistan Miljoenen extra kinderen sterven door nalatigheid Egypte, Israël en Verenigde Staten akkoord over vrijhandelszones OM Frankrijk vervolgt agenten voor bomincident ronken Chinees ederlands leger eer te voet in ïiden van Irak dinsdag 7 december 2004 CONNANTRAY-VAUREFROY - Een Franse onderoffi cier die sinds vrijdag dreigde een munitiedepot in het de partement van de Marne te laten ontploffen, heeft zich gistermorgen overgegeven. De gendarmerie heeft dit be kendgemaakt. De 47-jarige man was verbolgen over het uitblijven van promotie terwijl zijn pensioen voor de deur stond. De man moet met weg, omdat de taken die aan zijn rang zijn verbonden aan leeftijd zijn gebonden. Met een hogere rang had hij langer in dienst kunnen blijven. De autoriteiten lieten uit voorzorg vierhonderd omwonen den van het munitiedepot bij het Noord-Franse Reims- evacueren. ANP/AFP BRUSSEL - Rechters in het arrondissement Brugge gaan drugsgebruikers minder werkstraffen opleggen. De straf blijkt namelijk niet te werken: de junks komen vaak te laat en zijn high. Omdat ze de taak niet tot een goed einde brengen, belanden de verslaafden toch in de gevangenis. De VRT meldde dat gisteren. De magistraten van Brugge vinden het beter om een voor waardelijke celstraf op te leggen. De gebruikers moeten dan urine afleveren en bewijzen dat ze geen drugs meer gebruiken. ANP PEKING - Negen van de tien Chinezen die bellen met de' zelfmoordpreventietelefoon in de hoofdstad Peking, krij gen de ingesprektoon. Dat meldde de China Daily giste ren. De krant meldde dat in het land elke minuut vier mensen zichzelf van het leven beroven. Tot nu toe hebben ruim 110.000 mensen het nummer van' de hotline van het zelfmoordonderzoek en -preventiecen trum in Peking gebeld sinds die vorig jaar is ingesteld. Door geldgebrek van het centrum krijgt echter maar een- tiende van de bellers iemand aan de lijn. ANP/RTR CANBERRA - Schapen in Australië die naar Italiaanse opera's luisteren, hebben voor een topkwaliteit wol ge zorgd. Die heeft zelfs een recordprijs opgeleverd, aldus hun eigenaars gisteren. De Italiaanse modeontwerper Loro Piana kocht de baal' topwol voor 136.000 euro. Volgens schapenfokker Barry Walker uit New South Wales is het de beste kwaliteit ooit. De schapen die daarvoor zorgen, blijven doorgaans binnen om de vacht te beschermen. Ze krijgen een spe ciaal dieet en luisteren naar Italiaanse opera. ANP/RTR KABOEL - De door Amerikanen geleide coalitie in Afgha nistan is een winteroffensief begonnen tegen de radicale Taliban en het terreurnetwerk Al Qaeda. Dat heeft een Amerikaanse legerwoordvoerder gisteren gezegd De Afghaanse regering doet er alles aan om ervoor te zor gen dat de inauguratie van president Karzai vandaag rus tig verloopt, deelde de coalitiemacht verder mee. De Tali ban hebben gisteren gedreigd de plechtigheid te versto ren met aanslagen. ANP/DPA/RTR. van onze redactie buitenland DJEDDA - Militante moslims, vermoedelijk verbonden aan het Al Qaedanetwerk van Osama bin Laden, hebben zich gisteren met grof geweld toegang ver schaft tot het zwaarbewaakte Amerikaanse consulaat in de Sa- oedische havenstad Djedda. De actie, waarbij ook personeel werd gegijzeld, kon na een drie uur durende gewapende inter ventie worden beëindigd door een antiterreureenheid. Volgens Saoedische en Amerikaanse me dia vielen er twaalf doden. Onder de slachtoffers waren vijf niet-Amerikaanse medewerkers van het consulaat, die naar verluidt allen door de belagers zijn gedood, en drie 'terroris ten', die door de speciale een heid zijn doodgeschoten. Twee militante moslims werden gear resteerd. Arabische media maakten ook melding van vier doden onder de leden van de antiterreurbri gade. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washing ton raakten enkele Amerikaan se staatsburgers licht gewond. De Amerikaanse president Bush benadrukte gisteren dat weer is aangetoond dat de internationa le strijd tegen terrorisme nood zakelijk is. Hij legde een ver band met Irak. De plegers van aanslagen zoals in Djedda wil len volgens hem dat de Verenig de Staten Saudi-Arabië en Irak verlaten. (Advertentie) Saoedi-Arabië is al geruime tijd het toneel van aanslagen en aan vallen op westerlingen, vooral Amerikanen. De leiding van Feyenoord be slist vandaag of de club afziet van de geplande reis naar Djed da tijdens de winterstop. Feyenoord zou op 5 januari naar Djedda vliegen voor een trainingsstage van een week. Ook zouden de Rotterdammers op 6 januari een vriendschappe lijke wedstrijd spelen in de kust plaats aan de Rode Zee tegen Al Ahli Sportsclub. Feyenoord zou bij een eventu ele streep door de reis voor de tweede keer het hele pro gramma voor deze winterpe- rio de moeten aanpassen. Eer der werd al een trainings stage in Egypte afgeblazen. ANP/GPD DEN HAAG - Ongeveer 45 mil joen extra kinderen zullen tot 2015 sterven, omdat rijke lan den hun beloften over armoede bestrijding niet nakomen. Dat stelt de internationale hulporga nisatie Oxfam, waarbij Novib is aangesloten. Volgens Oxfam is het ontwikke lingsbudget sinds 1960 gehal veerd, terwijl arme landen elke dag 100 miljoen dollar aan schulden moeten terugbetalen aan de rijke landen. Bij ongewij zigd beleid zouden 100 miljoen kinderen extra geen onderwijs kunnen volgen. Dat is een ver dubbeling van het aantal kinde ren dat nooit een schoolklas van binnen ziet. In 1970 spraken de rijke landen met elkaar af 0,7 procent van het nationale inkomen te beste den aan ontwikkelingshulp. Al leen Nederland voldoet aan die norm. Het totale hulpbudget is sinds de jaren zestig gezakt van 0,5 tot 0,25 procent van het na tionale inkomen. Oxfam/Novib roept de Nederlandse regering op om als voorzitter van de EU bij ïijke landen te pleiten voor het kwijtschelden van de schul den van de Derde Wereld. GPD cjctusim viotniM Van den Dongen PARKETVLOEREN Langeviele 75- Middelburg Tel. 0118-637136 ww w. vandendongenparketn 1 (Advertentie) Dus hebt u nog geen identiteitsbewijs? Dan moet u er snel een aanvragen bij uw gemeente. Want als u na 1 januari 2005 geen identiteitsbewijs kunt tonen, loopt u risico op een forse boete. De identificatieplicht geldt voor iedereen vanaf jaar. En alleen identiteitskaart, paspoort, rijbewijs en vreemdelingendocument zijn geldig. Meer weten? Kijk op www.nederlandveilig.nl of bestel de brochure via de Postbus 51 Infolijn: 0800-8051 (gratis) www.nederlandveilig.nl inf)n7p redactie buitenland EN HAAG - De voortvluchti- Bosnisch-Servische generaal Ito Mladic krijgt een militair nsioen in Servië. Het geld mt bij hem terecht via zijn on of iemand anders uit zijn nilie. Die halen het in zijn am op. [heeft de Servische president gs Tadic bekendgemaakt, kc wordt al jaren gezocht |r het Joegoslavië-Tribunaal nwege oorlogsmisdaden, mis- den tegen de menselijkheid schuil houdt. De Amerikanen hebben daar ervaring mee in Irak en Afghanistan. Dat Mladic een pensioen krijgt is volgens Tadic niet abnormaal. Daar heeft elke burger en elke militair recht op, zegt hij. Het maakt daarbij niet uit of betrok kene buiten Servië verblijft, hij vervolgd wordt door oorlogsmis daden of daardoor veroordeeld is. Tadic noemt samenwerking met het Joegoslavië-Tribunaal van belang ook voor het Servische volk zelf. Men moet zich met misdaden uit het verleden bezig houden. Daar hangt mede de toe komst van af. Inlichtingendienst Het staatshoofd pleit voor de op richting van een gezamenlijke inlichtingendienst van Kroatië, Bosnië en Servië die samen moet gaan weken met het Joego slavië-Tribunaal. Zo moet de uit wisseling van informatie effi ciënter en effectiever worden. GPD van onze redactie buitenland JERUZALEM - Egypte, Israël en de Verenigde Staten teke nen dinsdag 14 december een overeenkomst over de vorming van vrijhandelszones. De Israë lische regering heeft dit giste ren laten weten. Het akkoord betekent dat pro ducten die onder bepaalde voorwaarden in deze zones zijn gemaakt, zonder invoer rechten zonder meer op de Amerikaanse markt kunnen worden aangeboden. Eenzelf de overeenkomst bestaat al tus sen Israël, Jordanië en de VS. Israëlische regeringskringen spraken gisteren van de be langrijkste doorbraak op eco nomisch gebied sinds Egypte en de joodse staat een vredes verdrag tekenden in 1979. De handel tussen beide buren vertegenwoordigt jaarlijks een waarde van slechts 34 miljoen euro. Met de vrijhandelzones kan dat snel oplopen tot 54 miljoen euro per jaar, aldus de voorzitter van de Vereniging van Israëlische Industriëlen, Oded Tirah. Het akkoord verplicht tot sa menwerking tussen Egypti sche en Israëlische onderne mers. In het Jordaans-Israëli- sche voorbeeld moet 8 procent van de handelswaar Israëlisch zijn en 35 procent van het to taal aan naar de VS uitgevoer de producten uit de zone moet het resultaat zijn van samen werking tussen bedrijven uit beide Midden-Oosterse lan den.De Egyptisch-Israëlische vrijhandelszones komen op Egyptisch grondgebied aan de grens met de Palestijnse Ga- zastrook en de joodse staat. De betrekkingen tussen Egyp te en Israël zijn momenteel meer ontspannen dan gebrui kelijk in de afgelopen jaren. Zondag liet Egypte een we gens spionage veroordeelde Is raëliër vrij. Israël liet vervol gens zes Egyptische studenten vrij. Er ligt aleen groot contract klaar voor ondertekening. Het betreft de levering van Egyp tisch gas aan Israël ter waarde van zeker 1,9 miljard euro. ANP/AFP die zegt niet te weten waar jadic zich ophoudt. Hij is voor laatst in 2000 gezien, bij een itair object van het vroegere egoslavische leger. Tadic zegt te weten of de generaal nu erhaupt wel in Servië is. door Peter van Nuijsenburq TOKIO - De Japanse regering heeft de noodklok geluid over de dramatische daling van het nationale geboortecijfer. Als deze trend doorzet, zal het inwonertal, nu 127 miljoen, rond het midden van deze eeuw met ruim 25 miljoen (20 pro cent) zijn afgenomen, aldus een rapport van een speciale rege ringscommissie. Japan heeft al jaren een van de laagste geboortecijfers in de geïndustrialiseerde wereld, maar het probleem dreigt nu on oplosbaar te worden. Bestond het gemiddelde gezin in 1960 nog uit 4,14 personen, in 2002 was dat nog maar 2,67. In de jaren zeventig had 50 pro cent van de huishoudens nog een of meer kinderen; nu is dat percentage gehalveerd. De Japanners hebben een specia le uitdrukking voor deze ontwik keling, 'shoshika', dat samenle ving zonder kinderen betekent. Er zouden nu zelfs al meer hon den dan kinderen zijn in het land. De commissie beveelt een aantal voor Japan ingrijpende maatre gelen aan om het probleem het hoofd te bieden. Ze constateert dat veel vrouwen tussen de 25 en 35 uit carrièreoverwegingen kinderloos blijven. Het is daarom van vitaal belang dat het hen mogelijk wordt ge maakt moederschap en carrière te combineren. Daartoe moet er een verschui ving in de sociale uitgaven ko men. Zeventig procent van dat bud get gaat nu in de vorm van uitke ringen en zorg naar de bejaar den, terwijl voor kinderopvang en kinderbijslag slechts 3,8 pro cent beschikbaar is. Traditioneel Deskundigen vrezen echter dat een oplossing uit zicht blijft, zo lang er geen drastische verande ring komt in de heersende opvat tingen over de rol van de vrouw. Steeds meer Japanse vrouwen weigeren te voldoen aan het tra ditionele model, waarin ze hun baan opgeven als zé kinderen krijgen. Bovendien stuiten ze nog altijd op onwil en onbegrip in de volle dig door mannen beheerste poli tiek en het bedrijfsleven als ze baan en kinderen willen combi neren. „Een vrouw dient thuis te blij ven en te baren", aldus de spe cialist voor demografische ont wikkelingen van de belangrijk ste regeringspartij, LDP. GPD PARIJS - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Domi nique de Villepin heeft gisteren beloofd dat de politiemannen die explosieven hadden verbor gen in de tas van een onwetende vliegtuigpassagier zullen wor den bestraft. De actie van de agenten, die meewerkten aan een oefening voor speurhonden op vliegveld Charles de Gaulle, liep uit de hand toen een van de honden het pakje niet opmerkte en het explosieve semtex met een onbe kend vliegtuig het luchtruim. De explosieven zijn nog niet te ruggevonden. ANP/RTR - rensgebied ;i j president sluit niet uit dat idic zich in het grensgebied n Servië en Bosnië ophoudt daar voortdurend van ver- (plaats wisselt. Mogelijk zit adic echter ook in een ander H* idic wijst kritiek van het Joe- M |a\dë-Tribunaal dat Servië et genoeg doet om Mladic te kken te krijgen, af. Alle infor matie uit Den Haag is gebruikt -aar op de aangegeven lokaties le ïd Mladic niet gevonden, al- f-]is Tadic. Alle acties verliepen ófessioneel. Overigens wijst lie erop dat het niet makke- kis iemand te vinden die zich Vf <V1 tëHINGTON - Chinezen ei lakten al 9000 jaar geleden al- hol, Ze lieten daartoe rijst, ho- 3' ng en vruchten gisten, aldus Koekers in 'Proceedings of - eNational Academy of Scien- |h vandaag. A NP/DP A AVILA - Brandweerlieden in het Spaanse Avila inspecteren het gebied rond cafetaria La Fortaleza, waar een bom explodeerde. De Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft gisteren een nationale Spaanse feestdag aangegrepen om in zeven Spaanse ste den bommen af te laten gaan. Door de ontploffingen, die vrijwel gelijktijdig plaatsvonden, liepen ten minste der tien personen lichte verwondingen op. De explosieven die in de steden León, Santilla- na del Mar, Avila, Valladolid, Ciudad Real, Alicante en Malaga tot ontploffing wer den gebracht, waren volgens Spaanse media niet echt krachtig. De ETA meldde aan de Baskische krant Gara dat om half twee 's middags zeven explosieven zouden af gaan. Daardoor had de politie een uur de tijd om straten, pleinen en cafés te ontrui men. De anonieme beller gaf geen duidelijke omschrijving van de bomlocatie in de noordelijke badplaats Santillana del Mar, waardoor de politie een verkeerde locatie ontruimde. Een grootmoeder en haar zevenjarige kleinkind raakten gewond door rondvliegende brokstukken. Acht anderen werden behandeld voor gehoorschade en shock. In het centraal gelegen Ciudad Real raakten drie personen, onder wie twee po litieagenten gewond. foto Jesus Gallo/EPA lui Y HAAG - De Nederland- ülitairen in Ar Rumaythah het zuiden van Irak zijn weer onnen met patrouilles te is voor het eerst sinds half 10 istus, toen Nederlandse mili- ren in de stad in een hinder- «waren beschoten en wacht- 'e ister Jeroen Severs om- li! tam. Rumaythah is de meest ge- rijke plek voor de 1350 Ne- landse militairen in de pro tóe Al Muthanna. Hier werd ritmeester Jeroen Severs op augustus in een hinderlaag idgeschoten en raakten vijf (ere militairen ernstig ge- jid. Sindsdien was de span- l in Ar Rumaythah aanzien- groter dan in andere steden ar Nederlandse militairen ge- §d zijn, zoals As Samawah AlKhidr. ANP ■Mi I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5