Minister Verdonk gaat te ver Supporters met stadionverbod maken amok in het buitenland PZC PZC m J ury rechtspraak België op de schop Oud in Roemenië, arm en vergeten Inburgeringseis voor autochtonen met weinig onderwijs ontmoet hoon Vragen uit de Cito-toets Internationale allianties 7 december 1954 dinsdag 7 december 2004 door Dick Hofland Iedereen met minder dan acht jaar onderwijs zou verplicht moeten inburgeren. Ook au tochtonen. „Verdonk gaat veel te ver". „Mot ik nou nog Nederlands gaan leeruh? Neemp je schoon moeder in de maling." Ed, 63 jaar, heeft met zijn vrouw Tine ke net sinterklaasinkopen ge daan. Voor hun kleindochter. „Een droppie." Ze doen er niet geheimzinnig over, dat ze niet meer dan lagere school hebben gehad. En dat viel ze nog niet eens mee. Ze rekenen zich tot de oorlogsgeneratie, kinderen die danig waren verzwakt en later door hun ouders veel zijn thuis gehouden. En na de lagere school gingen ze bijna allemaal meteen werken. Ze lezen geen kranten, maar kij ken wel tv, ook naar het nieuws. „En ik weet waar Ede leg, daar heb ik niet zo'n ding voor nodig dat je in al die wagens ziet tegen woordig." Testje. Weten ze wie de premier is? „Die bak ellende. Haha." En wat had wijlen prins Bernhard met Lockheed te ma ken? „Dat was niet netjes van 'm, maar ik had het ook gedaan als ik de kans had gehad." Ed kijkt met een blik van: had je niet gedacht hè? Iedereen met minder dan acht jaar onderwijs in Nederland moet verplicht inburgeren, al lochtonen en autochtonen. Dat staat in een voorstel van minis ter Verdonk van Integratie, dat is gebaseerd op een voorstel van De Adviescommissie voor Vreemdelingenzaken. Verdonk wil zich weliswaar richten op de allochtonen tot 65 jaar met een uitkering en moeders met kleine kinderen, maai- dit voorstel houdt in dat ook autochtone Ne derlanders met een geringe op leiding voor inburgering in aan merking komen. De katholieke ouderenbond Unie KBO denkt dat het weinig meer is dan een truc. „Verdonk heeft op haar kop gehad van de commissie gelijke behandeling", weet de woordvoerder. „Als ze alleen allochtonen verplicht tot inburgeren, maakt ze zich schul dig aan discriminatie. Dat heeft ze met dit plan omzeild. Maar er zit dus helemaal geen idee ach ter het voorstel." „Waarom in vredesnaam een grens bij acht jaar onderwijs?", vraagt de woordvoerder van al gemene ouderenbond ANBO door Pascale Thewissen De Belgische juryrecht spraak staat ter discus sie. Het proces tegen Mare Dutroux en consorten duur de vier maanden. De assisen- procedure is tijdrovend en duur. Die moet op de schop, vindt de minister van Justi tie, maar niet iedereen is het met haar eens. „Als ik moet vertrekken, schiet ik een kogel door mijn kop." Jurylid nummer 6 in het proces tegen Mare Dut roux, flipt in mei van dit ]aar als de advocaat van één van de verdachten hem wraakt. De rechtszaak in Aarlen is een uitputtingslag geworden. Pas na vier maanden komt het Hof van Assisen tot een veroordeling. Veel te lang, vindt minister Laurette Onke- linx (Justitie). Wat haar be treft, gaat de rechtspraak op de schop. Een commissie van twaalf experts buigt zich het 'komende half jaar over de vraag hoe het anders kan. De assisenprocedure met een volksjury - twaalf burgers bij gestaan door drie rechters - is uit de tijd. Belgische magistra ten pleiten voor de invoering van het Nederlandse systeem. In België oordelen beroeps- rechters over 'lichte' vergrij pen. Zware misdrijven wor den berecht door een lekenju- ry. Dat is tegenstrijdig, zeg gen tegenstanders van de ju ryrechtspraak. Oud-rechter Edwin van Frae- chem is tegen afschaffing. „Een assisenprocedure is de meest democratische vorm van rechtspreken". Van Frae- chem leidde 52 assisenzaken, onder meer over de moord op veearts Van Noppen. Dit jaar verschenen zijn memoires on der de titel Een rechter spreekt. Daarin houdt hij een vurig betoog voor behoud van de volks jury. Een asissenprocedure, zegt de oud-magistraat, werkt loute rend. Het proces Van Noppen duurde acht weken. „Ik vind dat niet lang voor een zaak die zo veel maatschappelijke impact had. Belgisch vlees bleek besmet met verboden groeihormonen. Er was een hormonenmaffia aan het werk. Tijdens de rechtszaak kwam alles nog eens op tafel. Dat is goed voor de verwer- king." In de zaak-Dutroux vindt Van Fraechem dat niet de as sisenprocedure te lang duur de, maar het onderzoek. „Bo vendien was er altijd een zweem van corruptie blijven bestaan als de zaak door be- roepsrechters was afgehan deld. Dan had heel België ge roepen dat de zaak in de doof pot was gestopt." Het argu ment dat een beroepsrechter minder geleid wordt door emoties, vindt bij hem ook geen genade. „Een rechter is ook maar een mens. Ik sta lie ver terecht voor twaalf men sen met gezond verstand dan voor een rechter die slecht heeft geslapen." Van Frae chem haalt het voorbeeld aan van een boer uit Kortrijk. „Die is in februari tot één jaar cel veroordeeld omdat hij twaalf zieke kippen had doodgeschoten. En dat is dan een beroepsrechter die zo'n bi zar vonnis velt". Overbelast Toch vindt ook Van Frae chem dat er iéts moet gebeu ren. De rechtbanken in Gent en Antwerpen zijn overbelast en het aantal assisenzaken loopt op. Dit jaar zijn er al meer dan honderd, in de ja ren tachtig dienden.er gemid deld dertig zaken per jaar. Assisenzaken zijn tijdrovend, duur en niet onomstreden. In andere landen is het systeem de laatste jaren aangepast. In Frankrijk is sinds 2000 be roep mogelijk tegen een uit spraak van het Hof van Assi sen. In België niet, tenzij er procedurefouten zijn ge maakt. In Italië moet de jury haar beslissing motiveren. België is nog niet zover. Van Fraechem wil niet aan de procedure morrelen, maar stelt voor om verdachten die hebben bekend niet meer voor het Hof van Assisen te la ten verschijnen. Die mensen zouden dan via zogenaamde strafuitvoerings-rechtbanken na een verkorte procedure kunnen worden berecht. Vol gens Van Fraechem is dat het antwoord op de overbelasting van het gerecht. GPD zich af. „Dat klinkt heel erg po pulistisch, maar beslist niet reëel. Verdonk zegt daarmee dat iedereen die minder dan acht jaar op school heeft gezeten niet in orde is. Dat vind ik nogal wat." Een tijdje geleden stelde de ANBO de minister nog voor mee te werken aan een aantal initiatieven om ouderen op vrij willige basis bij te scholen. „Dat heeft ze afgewezen, want daar is natuurlijk geld voor nodig. Maar dan komt ze ineens wel met dit rechtlijnige plannetje. Ik begrijp er niets meer van." Volgens de ANBO hebben inbur- geringscursussen voor ouderen alleen zin als het op vrijwillige basis gebeurt. En gericht op de behoefte van mensen. „Ouderen zijn echt wel gemotiveerd om zich te laten bijscholen, autocht onen en allochtonen, maar niet als het verplicht is." Een Kamermeerderheid van Pv dA, CDA en D66 heeft laten we ten niets in het voorstel te zien. D66 wijst er op dat er al een leer plicht tot zestien jaar bestaat en de PvdA zegt dat niet eens be kend is hoe groot de groep Ne derlanders is die minder dan acht jaar onderwijs heeft ge volgd. Het CDA vraagt zich af of het 'serieus de bedoeling is dat we mensen van 75 jaar en ouder die minder dan acht jaar onderwijs hebben gehad, gaan oproepen in te burgeren'. Het CDA vindt dat centraal moet staan of mensen kennis hebben van de Nederlandse samenle ving. De Unie KBO vraagt zich vooral af wat voor zin het heeft om mensen die hier al twintig, der tig jaar en soms hun hele leven wonen ineens met een stok naai cursussen te jagen. „Inburgeren is een vorm van preventie, je wilt er problemen mee voorko men. Nou, die maken deze men sen niet. Verdonk gaat veel te ver en daarmee wordt het een volstrekt zinloos idee." Of zoals Ed het verwoordt: „Laat ons nou toch met rust." En allochtonen van zijn leeftijd? „Ach joh, die mensen doen geen vlieg kwaad. Volges mijn kenne ze beter naar die jongelui kij- kuh, daar komp 't gevaar van daan." GPD Wie acht jaar onderwijs heeft gevolgd, moet minimaal in staat zijn te slagen voor de Cito-toets. Daarin staat onder meer dit soort vragen: 1) In welke zin is het vetgedrukte woord fout gespeld? KLEED je je even vlug aan; De zwaluw VOED haar jongen; De minister MOET aftreden; Vanmorgen LEERDEN we een leuk liedje; Hoe GEBEUR DE dat ongeluk? 2) Glazenwasser Rob maakt met 1 fles afwasmid- del 10 emmers sop. Met 1 emmer sop wast hij gemiddeld 20 ramen. In april gebruikte Rob 28 flessen. Hoeveel ramen heeft hij ongeveer gesopt? 200, 280, 560 of 5600? 3) In het jaar 2000 herdachten we dat 400 jaar geleden Nederlan- ders voor het eerst voet aan wal zetten in Japan. Met welk doel kwa men die Nederlandei's naar Japan? Om vakantie te vieren en te ge nieten van de mooie natuur; Om handel te di'ijven in onder andere porselein; Om in de zeeën rond Japan op walvissen te jagen; Om Ja panners over te halen in Nederland te komen werken. 4)Twee slakken zitten naast elkaar. De ene slak heeft een veel opval lender huisje dan de andere. Is dat gunstig of niet? En waarom wel of niet? 5)Er is nog 2 1/2 pizza over voor vier kinderen. Die delen heel eer lijk. Welk deel pizza krijgt ieder? 5/8, 3/4,1/16 of 3/8? GPD Voor sommige voetbalvandalen is Nederland te klein. Als hun ei gen club niet speelt of als ze een stadionverbod hebben, trekken ze naar bevriende clubs in het buitenland om tegenstanders daar het leven zuur te maken. En hun vrienden komen onrust stoken in Nederland. door Nathanaël Veldhuijsen Brandstichting, vernieling en mishandeling. Tijdens de topper Club Brugge-Anderlecht in 1999 hielden Ajax-hooligans huis. De Belgische rechtbank veroordeelde hen onlangs tot celstraffen van acht maanden tot drie jaar en zware boetes. Nederlandse hooligans voeren oorlogjes in heel Europa met buitenlandse bondgenoten. In juni vochten fans van PSV, Charleroi en Genk samen tegen rivalen van FC Antwerp, Feye- noord, MW en Fortuna Sittard. Hagenaars veroorzaakten met bondgenoten als Legia War schau en Club Brugge knokpar tijen, onder meer tegen FC Utrecht-fans twee jaar geleden. Dordtenaren en Limburgers van Roda JC gingen elkaar vorig sei zoen te lijf bij de Belgische der by KV Mechelen-Racing. En vo rige week, bij de jongste versie van die dei'by, waren ze er weer. Vaak zijn het hooligans met sta dionverboden in Nederland. „Als er klappen vallen, zijn we erbij", lacht Jeroen (28) van de harde kern van FC Dordrecht. „Wat daar in België gebeurt, is onbeschrijflijk. De haat zit zó diep. Alles wat met de tegenstan ders heeft te maken, moet ka pot." Steef (30), supporter van Racing, i-eist geregeld naar FC Dordrecht en Feyenoord. Om de tegenstanders het leven zuur te maken. „Samen staan we sterk als het op vechten aankomt." Overgang De meeste internationale ban den tussen suppoi'tersgroepen komen voort uit de ovei'gang van een speler van de ene naar de andere club. Zo veroorzaakte ex-international Joop Lankhaar vriendschap tussen Racing en FC Doi-di-echt en bond Henk Hou waart supporters van ADO Den Haag aan die van Club Brugge. Ook op internationale toernooien ontstaat verbroede ring. Hagenaars kunnen het goed vinden met fans van het Italiaanse Juventus en het Pool se Legia Warschau. Soms ontstaat de band via een supporter die naar het buiten land verhuist en daar contacten legt met een club. Of door sa- menwerkingsverbanden tussen clubs. En dan is er nog het mot to 'de vijand van mijn vijand is mijn vriend'. Tegenstanders van Ajax in Europese wedstrijden krijgen zo steun van hooligans uit Den Haag en Rotterdam. Het het Centraal Informatie punt Voetbalvandalisme maakt zich geen grote zorgen. „We zien het niet als structureel pro bleem", zegt directeur Henk Groenevelt. „Incidenteel zorgen reizende hooligans voor grote ongeregeldheden." Hij erkent dat fans met stadionverboden uitwijken naar het buitenland. Om hoeveel mensen het gaat weet Groenevelt niet. Hij houdt het op losse verbanden. „Er is geen internationaal netwei-k." Een internationaal stadionver bod kan een oplossing bieden, denkt Groenevelt, „maar dat is moeilijk omdat de contacten niet optimaal zijn". Volgens de directeur moet de KNVB meer afspraken maken met buiten landse voetbalbonden om per soonsgegevens uit te wisselen. Ook Joris Daalhuisen, voorzit ter van de Samenwerkende Or ganisaties Voetbalsupporters denkt dat het probleem meevalt. „Het zijn kleine clubjes die niet in gi'ootte toenemen" De Belgische politie volgt sup- porters uit Nederland, zegt com- missai'is Maui'ice Dommicent van de Mechelse politie. Hij er kent dat er weinig tegen te doen is. „Het is moeilijk zicht op rel- toeiïsme te krijgen", vindt Illya Al jaren gaan zowel goed- als kwaadwillende supporters van verschillende Nederlandse BVO's naar wedstrijden van be vriende buitenlandse clubs. Sommige allianties wisselen re gelmatig, andere houden jaren stand. Hieronder een overzicht: ADO Den Haag: Club Brugge, Juventus en Legia Warschau. FC Groningen: Aston Villa, Beer schot, Hibernian, Olympique Lyon, AS Roma, Werder Bre men en Yeovil Town; Feye- De vergrijzing geldt in West-Europa als een bom on der het pensioenstelsel. In 2050 zullen er bij de huidige trend nog maar twee werken den zijn op iedere gepensio neerde. Een cijfer waar de Roemenen een moord voor zouden doen. In hun land is er nog maar 0,75 werkende per gepensioneerde. door Cees van Zweeden Sportjournalist Laszlo Fe- renc heeft een houten been en een halfzijdig verlam de vrouw. Toch vertrekt deze 75-jarige Roemeen elke dag naar zijn werk. Hij moet wel; het pensioen is 175 euro per maand. Ferenc is 45 euro kwijt aan huur, stroom en gas en 20 euro aan medicij nen voor zijn de vrouw. De rest, 110 euro, is amper ge noeg om van te leven. Eix dan is Fei-enc, die in Cluj woont, nog goed af. „Ik had veertig jaar gewerkt toen ik in 1990 met pensioen ging", zegt hij in zijn slecht ver warmde flatje. „Daardoor kreeg ik het maximale pen sioen. Toch moest ik blijven werken." Ferenc nam een baan bij een krant in Brasov. Op een oktoberochtend in 1992, toen hij naar zijn werk ging, sloeg het noodlot toe. „De treindeuren sloten ter wijl ik nog niet binnen was. Ik kwam met mijn onderli chaam tussen de rijdende trein en het perron." Een been moest worden geampu teerd. Hij lag vijf maanden in het ziekenhuis. Na zijn revali datie moest hij opnieuw gaan werken. Ferenc schrijft nu voor een krant in Cluj, doet sportprogramma's voor Ra- dio-Cluj en Radio-Boekax-est en is correspondent voor de Magyar Nemzet in Boeda pest. „Het levert zo'n hon derd euro extra op." Met 275 euro per maand is Fe renc rijk. Het gemiddelde pen sioen is 2,83 miljoen lei per maand (70 euro). „Dat is een gemiddelde", zegt Doleanj sile, adjunct-directeur: sociale dienst in de gio-Cluj. „Velen krijgen j der." In zijn i-egio heeft?, Ie nog geen problemen bij uitkeren. „Wij hebben 197.000 pensioengereé den 210.000 werkenden premies afdragen," zegt „Maar daarmee steken gunstig af bij de rest van] land. In het zuiden grote tekorten." In 1 Roemenië 9 miljoen wi den op 2,5 miljoen gq neerden, bijna 4 op 1. ïfaj er 4,3 miljoen werkenden] 6 miljoen gepensioneerden wel 0,75 op 1. Elke werf mer moet nu het pensioen brengen van ruim één ser. Dat zou misschien i nen als die werknemer! euro verdiende, maar he; middelde maandloon is euro. Hondei'dduizenden Roe nen werken in het buiten! en dragen geen premie Honderdduizenden werken zwai't in e en betalen evenmin. Del king vergrijst snel omdatJ welijken door ge steeds later worden Tussen 1992 en 2002 daa de bevolking van 23 tot miljoen zielen. Polen besloot tien jaar g den al om werknemers tei plichten een percentage hun salaris in een partial pensioenfonds te storten,8 menië heeft zijn ouderens pelweg vergeten. De aarzelt, over de tweede pe onder het pensioensie! Een eerste voorstel is na kritiek afgeblazen. De dracht was daarin alleen: plicht voor beginnende re nemers. Dan zouden defo sen pas over veertig jaar, die werknemers met pens gaan, uitbetalen. Nu w overwogen de afdracht tei plichten voor alle werk mers. Maar wat de pot ook besluiten, voor Laszlo renc en zes miljoen andc komt het te laat. GPD MENINGSVERSCHIL - Enge land en de Verenigde Staten steggelen over de manier waar op in het noordelijk deel van het Midden-Oosten de verdedi ging moet worden geregeld. Dat meldt de New York Times. Het verschil van inzicht belem mert de pogingen om het Turks-Pakistaanse verdedi gingsverdrag uit te breiden ernstig. MILITAIR - West-Duitse jon geren hebben geen intex-esse voor het leger. Dat is gebleken tijdens demonstraties tijdens de verkiezingsstrijd in Hessen en Beieren. Ze keren zich daar mee af van de politici, diei herbewapening zijn. Ook! het een manier om hun 00 de te uiten over het misluk van een Europese eenheid] wordt door het merendeel] de jongeren gewenst. HERVERKAVELING - Dij meenteraad van Koudes gaat in beroep bij de Krocd gen de vaststelling van] plan van wegen en waterlij in het herverkaveling! Walcheren. Dat is gister® sloten. De raad vindt data dat plan de ontwikkeling! Koudekerke als badplaais| remd wordt. Duitse en Franse douaniers onderzoeken samen of zich onder de passagiers van een trein van Duits land naar het Franse Straatsburg beruchte relschoppers bevinden. foto Rolf Haid/EPA Jongeneel, adviseur Preventie Voetbalvandalisme bij het Lan delijk Informatiepunt Suppor tersprojecten (LIS). Het LIS werkt samen met projecten in Italië, Duitsland, Engeland, Zwitserland, en Tsjechië. „Als we informatie krijgen over foute supporters die naar het buiten land gaan, geven we dat door. Aan de grens worden ze dan ge arresteerd." Juist met België, waar veel Nederlandse vanda len komen, ontbreken de contac ten. „In België hebben Neder landse hooligans vxij spel."GPD noord: FC Antwei-p en in minde re mate Racing Mechelen; PSV: Charlei'oi, KRC Genk en Lom mei; Ajax: Celtic, Tottenham Hotspur en vooi'heen Ander- lecht; Roda JC: Alemannia Aachen en KV Mechelen; FC Twente: Ipswich Town en Schal- ke '04; FC Dordrecht: Racing Mechelen; Sparta: Leeds Uni ted; Cambuur: Hull City; NAC: Lokeren, Sankt Pauli; FC Den Bosch: Standai-d Luik; Hera cles: Preston North End; Willem II: Eendracht Aalst. GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax. (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Statïonspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel, (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a acceptgiro 226,50 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 )454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 19,95 per kwartaal: 58,00 per jaar: €222.50 Voor toezending p§r post geldt eei toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl j Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvooi! einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTO Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uiti overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NVen« de Regelen voor het Advertentiewetf Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 ut Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend? Tel: (076)5312277 Fax'(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdoe aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren 's werkmaatschappijen van Wegener of door Wegener-concem. ft' dat wordt gebruikt iru relevante diens»* de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9?®, Als u op deze Informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden W" i AA Goes. Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4