VÏeer agressiemeldingen in trein PZC Koopkracht huurders blijft nagenoeg gelijk Gevoel van gemis overheerst bij presentatie tv-serie Theo van Gogh Biertruck komt in botsing Cel en tbs geëist voor moord bij opvanghuis Bewakingscamera luistert nu ook naar scheldpartijen Consument draait onevenredig op voor vervuiling leizigers en conducteurs ervaren toenemende onveiligheid luistere nacht Terschelling Reclame gezonde lolly misleidend Gooiers lawinepijl bekennen Radardetector blijft verboden Weer card-chips Philips naar VS Mobieltje mag weer in UMC dinsdag 7 december 2004 rr.o rpriactie binnenland lORBUBü - Het principe 'de □ler betaalt'gaat niet volle- 0p, Dal heeft het Centraal ieaii voor de Statistiek (CBS) fleren laten weten. De consu lt levert niet de grootste bij- li, aan de CO,-uitstoot, maar laait wel het meest aan ener- belastingen. Volgens het CBS betaalt de in dustrie relatief weinig energie belasting. De sector veroorzaakt 32 pro cent van de CCh-uitstoot tegen de consumenten 27 procent. Toch neemt de industrie slechts 13 procent van de energiebelas tingen voor haar rekening ter wijl consumenten de helft van deze belastingen voor hun reke ning moeten nemen. „De belastingtarieven voor grootgebruikers zijn over het al gemeen lager dan die voor de huishoudens. Per ton CO,-uit- stoot betalen huishoudens 75 eu ro aan energiebelastingen, de in dustrie slechts 16 euro," aldus het CBS. De brandstofaccijnzen en de be lasting op motorvoertuigen zijn van 1990 tot 2003 met respectie velijk 89 en 113 procent geste gen. Toch is de CCb-uitstoot door auto's van consumenten in die tijd met slechts met 16 pro cent gestegen, aldus het statis tisch bureau. Het CBS is ook kritisch over de verdeling van de lasten binnen de transportsector. De lucht vaart, het watervervoer en het wegtransport stoten ongeveer evenveel broeikasgas uit. Toch betaalt het wegtransport vrij wel alle energiebelastingen bin nen de sector. „De reden hiervan is de geringe accijns op stookolie, gasolie voor schepen en kerosine voor vliegtuigen", aldus het CBS. ANP [RECHT - Conducteurs en an- r spoorwegpersoneel krijgen ere maand gemiddeld dui- nd keer met agressie te ma- Ze worden uitgescholden, Idrcigd en er wordt geweld te- n hen gebruikt. Op basis van cijfers tot nu toe verwachten i dit jaar zeker 12.000 meldin- eizigors ervaren een toenemen- onveiligheid, blijkt uit een steren gepresenteerd onder- iek van TNS Nipo. Een kwart inde passagiers heeft wel eens in onveilige of vervelende si- latie in de trein of op het sta- on meegemaakt, waarbij in de lft van de gevallen geen con- icteur aanwezig was. ndanks allerlei maatregelen de veiligheid in treinen te [groten neemt het aantal ge- illen van agressie nauwelijks Bij ruim de helft van alle inci- nten met NS-personeel zijn artrijders betrokken. akcomputer ais de NS heeft de sterke ng van de laatste jaren (in werden 460 meldingen ge- gistreerd) vooral te maken et de invoering van de zogehe- rrailpocket' in 2001, een zak- inputer waarmee een conduc- ar snel en eenvoudig een inei- k kan doorgeven, jkkan de stijging volgens hem irden verklaard uit de toena- ;van het personeel dat zich be houdt met agressiebeheer- ig, zoals extra conducteurs en ibiele controleteams. Igens de NS gelden op dit mo ut vijf trajecten als risicovol: RSCHELLING - Terschel- S| igis vannacht mogelijk volle- luifein het duister gehuld. j initiatief van PvdA-raadslid irtin Schellenberg heeft de Mi- li Werkgroep Terschelling de 125 bewoners van het eiland rzocht de lichten buiten uit te en. Ook moeten de gordijnen loten blijven, te actie 'Voor 1 nacht don- een succes wordt, hangt me- van de gemeente Terschelling Die meldde gisteren niet van t [an te zijn straatlantaarns en tere openbare verlichting uit zetten. Schellenberg ,-kwam het idee voor de actie na een iroep van het RVU-televisie- •S ogramma Nachtland. Het pro- li hma zocht een donkere plek Nederland voor opnames. Het idslid meldde Terschelling n, „Maar we weten niet pre es hoe groot het draagvlak is ïmeete doen", aldus Schellen- „Het is dus afwachten hoe bnker het wordt, maar er zijn rieso enkele plekjes die echt inker zijn "ANP de Hoekselijn tussen Rotterdam en Hoek. van Holland; de Zoeter- meerstadslijn; de Flevolijn tus sen Amsterdam en Lelystad; de Zaanlijn tussen Amsterdam en Alkmaar en de Schiphollijn, tus sen Amsterdam en Schiphol. Ook bepaalde avonden, zoals koop- en uitgaansavonden, gel den op sommige plaatsen als risi covol. Bijvoorbeeld als grote groepen jongeren zich van de omringende dorpen en buiten wijken naar de stad begeven. „Hoe meer meldingen we krij gen op een bepaald traject, des te sneller kunnen we maatrege len nemen", aldus de NS-woord- voerder. Zo zijn maatregelen ge nomen om de overlast terug te dringen op het traject Hoorn-Enkhuizen. Daar zorg den een aantal jongeren, die zich de treinterroristen noemden, an derhalf jaar geleden stelselmatig voor overlast. Van dat traject ko men volgens de zegsman nu veel minder meldingen Voor het tota le aantal heeft dat echter weinig effect gehad. GPD MARIENBERG - Honderden kratten bier liggen op de Rijksweg tussen De Witte Paal en Marienberg in Overijssel op straat. De chauffeur van de vrachtwagen waar de kratten op stonden, moest uitwijken voor een andere vrachtwagen. De weg is geruime tijd afgesloten. De twee vrachtwagens schampten elkaar rond een uur in de middag. De truck die ging de weg weer open. het bier vervoerde schaarde, waarna de lading op de weg viel. De chauffeur bleef ongedeerd. De chauffeur van de.andere vrachtwagen reed door, maar is later in Almelo aange houden. Rond zes uur 's avonds waren de opruimwerkzaamheden afgerond en foto Harm Meter/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De woonlasten voor huurders en kopers zijn tus sen 1998 en 2002 even hard ge stegen als hun inkomen. De men sen die in die periode een huis kochten zitten gemiddeld met de hoogste uitgaven. Een vijfde van hen is meer dan 30 procent van het inkomen kwijt aan woonlasten. Dat blijkt uit een onderzoek naar de betaalbaarheid van huur- en koopwoningen in opdracht van het ministerie van volkshuisves ting. De huren stegen tussen 1990 en 2002, gecorrigeerd voor de inflatie, met 26 procent. Een huishouden met huursubsi die is gemiddeld 24 procent van het inkomen kwijt aan hun huis. In 1990 was dat even veel. Huis houdens zonder huursubsidie verwonen gemiddeld 18,6 pro cent van hun inkomen. Minister Dekker van Volkshuisvesting ziet in deze cijfers haar gelijk be vestigd dat er te weinig (mid- del)dure huurwoningen zijn. Mensen met een goed inkomen kunnen en willen meer betalen voor een goed huurhuis, aldus de minister. Dekker wil daarom dat particuliere verhuurders en woningcorporaties de komende jaren meer dure woningen gaan bouwen voor deze groep. Om ze te stimuleren wil de minister de huren voor de duurdere wonin gen meer verhogen dan voor de sociale huurwoningen. De koopsector is lang niet altijd een alternatief voor deze groep. Uit het onderzoek blijkt dat de 2-lb IfT A 1l-lET koMT WüüiTMCER 0'uEL> van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Medea, het laat ste televisieproject van Theo van Gogh, werd gisteren gepre senteerd. In Het Ketelhuis in Amsterdam voelden makers en acteurs zich trots over de zesde lige tv-serie, die de Avro vanaf 8 januari uitzendt. Toch overheerste een gevoel van gemis van de vermoorde regis seur. „Het is gewoon kut om hier te zitten zonder Theo", liet Katja Schuurman, 'muze' van Van Gogh en hoofdrolspeelster van Medea, onomwonden we ten. De actrice zag op tegen de pre sentatie van de serie, net als Theodor Holman. „Ik ben met te genzin opgestaan vanochtend", aldus de scenarioschrijver. Bei den werden echter vervuld met trots toen de serie op het witte doek werd vei'toond. „Als Theo erbij had kunnen zijn, was hij ook trots geweest", zei Thijs Romer, die in Medea de manne lijke hoofdrol voor zijn rekening neemt. Voor Medea verplaatsten scena rioschrijvers Theodor Holman en Gijs van de Westelaken de Griekse tragedie van Euripides naar de hedendaagse politiek. Medea (Schuurman) is de doch ter van de voorzitter van de Eer ste Kamer, die wordt beschul digd van fraude. De ambitieuze Jason (Römer) biedt aan Medea's vader te hel pen. Medea wordt verliefd op Jason en zet zich in om zijn poli tieke aspiraties te verwezenlij- In Amsterdam werd gisteren de tv-serie Medea gepresenteerd, die werd geregisseerd door de vermoor de Theo van Gogh. Op de foto (vlnr): producent Gijs van de Westelaken, actrice Tara Elders, acteur Thijs Romer, actrice Katja Schuurman en Theodor Holman, die voor het scenario tekende. foto Freek van Asperen/ANP DEN HAAG - De Reclame Code Commissie vindt de tv-re- clame voor 'gezonde' lolly's misleidend. Dit heeft de Con sumentenbond, die een klacht had ingediend over het tv-spotje, gisteren laten weten. In het tv-spotje vertelt schrijfster Daphne Deckers dat de lolly's vruchtvlees bevatten en daarom te vergelijken zijn met fruit. De commissie plaatst ook kanttekeningen bij het optreden van Deckers. De reclamecode verbiedt adver teerders om mensen die gezag genieten bij bepaalde pu blieksgroepen op te laten treden in spotjes. De Consumentenbond had er in de ingediende klacht op gewezen dat veel mensen Deckers zien als voorbeeldmoe der. Zij schreef artikelen en boeken over opvoeding. ANP OUD-BEIJERLAND - Twee mannen van 19 en 20 jaar uit Oud-Beijerland hebben bekend dat ze zaterdagavond in die Zuid-Hollandse gemeente een lawinepijl naar een au to hadden gegooid. Het voertuig raakte zwaar bescha digd. De politie heeft de verdachten aangehouden. Over hun motief is nog niets bekend. De inzittenden van de auto, een 24-jarige vrouw en een evenoude man uit Oud-Beijerland, kwamen met de schrik vrij. ANP AMSTERDAM - De radardetector, een apparaat dat ra darsnelheidscontroles meldt aan de te snel rijdende auto mobilist en zo een boete voorkomt, blijft verboden in Ne derland. Dat bleek gisteren uit een uitspraak van de recht bank in Amsterdam. Die oordeelde dat een redacteur van het blad Autovisie strafbaar is en een boete van 250 euro moet betalen omdat hij een verklikker in zijn auto had. De redacteur was een proefproces begonnen tegen het ver bod, dat begin dit jaar in werking is getreden. ANP AMSTERDAM - Na de Amerikaanse ruimtevaartorgani satie Nasa levert Philips zijn chips voor toegangssyste men ook aan het Amerikaanse ministerie van Binnenland se Zaken. Het concern bracht de overeenkomst gisteren naar buiten, maar wilde geen bedrag noemen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken wil nog eind dit jaar 20.000 tot 30.000 'smart cards' (geavanceerde toe gangspasjes) hebben uitgereikt met de chip techniek van Philips. In 2005 volgen er nog eens 70.000 kaarten. ANP UTRECHT - Bellen met mobiele telefoons is sinds begin november niet langer taboe in het Universitair Medisch Centrum (UMC) in Utrecht. Tot voor kort was mobiel bel len in ziekenhuizen verboden wegens de mogelijke schade lijke effecten op de medische apparatuur en daarmee op de gezondheid van patiënten. Volgens een woordvoerster van het UMC is het inmiddels duidelijk dat er in het algemeen geen technische risico's kleven aan het mobiel bellen in ziekenhuizen, Een uitzon dering geldt voor onder meer de intensive-care-afdelin- gen en afdelingen met een hoge apparatuurdichtheid. Dit om iedere kans op storing uit te sluiten, aldus de zegs vrouw. ANP gemiddelde koopwoning veel harder in prijs is gestegen dan de huurwoning. Starters op de woningmarkt, en mensen die een ander huis hebben gekocht, zitten met hoge woonlasten. Twintig procent van deze groep is zelfs meer dan dertig procent van het inkomen kwijt aan wo nen. GPD ken. De crew en de acteurs zijn tevreden over wat zij het 'mooi ste testament dat Theo kon ach terlaten' noemen. ANP van onze redactie binnenland DEN IIAAG - Tegen een 37-jari- ge man uit Apeldoorn die heeft toegegeven dat hij in maart zijn 32-jarige echtgenote heeft dood geschoten voor het Blijf-van-mijn-lijfhuis in Koog aan de Zaan, is gisteren voor de rechtbank in Haarlem negen jaar celstraf en tbs met dwang verpleging geëist. De man zegt in een opwelling op zijn vrouw te hebben geschoten, maar volgens het Openbaar Mi nisterie is er sprake van moord. Het Turkse slachtoffer werd op klaarlichte dag doorzeefd met kogels. Haar man begon op haar te schieten, toen zij niet bij hem in de auto wilde stappen om te praten. „Zij was geen vijand van me", zei hij gisteren voor de rechtbank. „Het was de vrouw van wie ik hield, de moeder van mijn kinderen." De vrouw kwam net van een politiebu reau, waar ze had verklaard dat haar man haar wel 'vroeg of laat zou weten te vinden om haar te vermoorden'. Het slachtoffer zwierf met haar drie kinderen sinds november vorig jaar van het ene Blijf-van-mijn-lijfhuis naar het andere maar haar man wist haar, onder meer via inter net, telkens weer te achterhalen. De verdachte ontkende op de zit ting dat hij naar Koog aan de Zaan is gereden om zijn vrouw te vermoorden. Hij zou haar juist hebben willen bewegen bij hem terug te komen. De vrouw wilde echter van hem scheiden. Toen zij hem afwees, zouden bij hem de stoppen zijn doorgesla gen. Hij schoot uiteindelijk zijn wapen leeg op zijn vrouw 'om haar verder lijden te besparen', zo verklaarde hij eerder. De ver dachte meldde zich kort daarna zelf bij de politie. Voor officier van justitie A. Pe ters stond vast dat de verdachte zijn vrouw door heel Nederland achterna zat om haar te ver moorden. Volgens haar nam hij die beslissing nadat hij een brief van de advocaat van zijn echtge note kreeg, waarin de scheiding werd aangekondigd. De officier vertelde dat de verdachte bij de politie zei dat hij zijn vrouw doodschoot met een pistool dat hij speciaal voor dat doel kocht. Twee gedragsdeskundigen van het Pieter Baan Centrum vinden dat de verdachte een gestoorde persoonlijkheid heeft, omdat hij extreem op zichzelf gericht is. Hij wordt als verminderd toere keningsvatbaar beschouwd en zou gedwongen in een tbs-kli niek moeten worden opgeno men. ANP van onze redactie binnenland GRONINGEN - Bewakingsca mera's die de gebeurtenissen op straat normaal alleen met beeld registreren, krijgen binnenkort ook een luisterfunctie. In het centrum van Groningen krijgen camera's bij wijze van proef mi crofoons die op agressieve stem geluiden reageren. De proef is een initiatief van de gemeente Groningen, politie en het bedrijf Sound Intelligence. De microfoons reageren op stem eigenschappen. Mensen gebrui ken hun stembanden anders als ze agressief worden. Wanneer een camera agressieve geluiden registreert, laat het de politie in de meldkamer meekijken en vooral meeluisteren. De directeur van het Groningse bedrijf benadrukt dat het sys teem nog in de testfase verkeert. „We rusten twee camera's in het uitgaanscentrum van Groningen uit met microfoons. De proef zal moeten uitwijzen hoe goed het geluid overkomt en in welke ma te we agressie daadwerkelijk kunnen vastleggen. De proef duurt waarschijnlijk twee maan den. Hij verwacht dat de 'luiste rende' camera's er snel komen. „We zijn druk in overleg met de eigenaren van de betrokken pan den. Als alles meezit zijn ze voor de kerst actief." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3