College voor afsluiten Gentsestraat PZC PZC Vrije opdracht op eiland Lampsins Oplossing Zeldenrust laat op zich wachten f1 Uitbreiding van sportaccommodaties Kloosterzande op til life garden foorstellen Hulster cafés voor uitbreiding terrassen wakkert discussie aan 13 Informatieavond over windmolens in Hoofdplaat agenda Op de bres voor Axel en Sas Rijden zonder rijbewijs Auto belandt op de kop in sloot Begrip voor knokkende vader D1P11WV dinsdag 7 december 2004 rïn„. frank van Cooten flULST - Afsluiting van de Gentsestraat in Hulst voor het rgaande verkeer betekent een enorme opsteker voor de leefbaarheid in deze straat en voor hel zieltogende gebied [ondom de Bierkaaistraat. Het dagelijks gemeentebestuur van Hulst zwengelt met deze stelling je gevoelige discussie over het autovrij maken van de Gentse- straat weer aan. Be gemeenteraad gaat de discus sie voeren naar aanleiding van HOOFDPLAAT - De actiegroep Hoofdplaat Tegenwind houdt donderdag een bijeenkomst in het dorpshuis van Hoofd plaat. )e actiegroep wil een duidelijk geven over te nemen n tegen de mogelijke jjaatsing van 34 windturbines de Hoofdplaatpolder en .jriaespolder. Die komen rellicht bovenop de vijf turbi nes die momenteel in de Hoofd- ilaatpolder worden gereali seerd. De plaatsing van windmolens in e buurt van Hoofdplaat past innen het beleid van het ge meentebestuur van Sluis en de rovincie. Windenergie levert 3 de bestuurders een aan- jenlijke bijdrage aan het kli- laatbeleid. Ook zien zij in deze orm van energie-opwekking ansen voor de agrarische sec- ir. De actiegroep Hoofdplaat Te- inwind vreest echter voor de lefbaarheid, waardedaling van oningen en afname van het toe- sme. ijdens de bijeenkomst kunnen '{rokkenen en andere geïnte- esseerden van gedachten wisse- [jk De informatieavond begint p20.00 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaaimderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terimeuzeim Tel: 0115-645769 .Pax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) WoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst ié van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 Email: Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet I www.pzc.nl li-mail: v het voorstel van drie horeca-on- dememers aan de Grote Markt om hun terrassen uit te breiden. De weg voor de terrassen wordt dan echter te smal voor verkeer vanuit twee kanten. Dus moet eenrichtingsverkeer worden in gevoerd. Als het verkeer vanuit de Gent sestraat niet meer rechtdoor kan rijden, kiest het college voor het autovrij maken van de Gentsestraat. „Dit lijkt rigou reus, maar de leefbaarheid in de Gentsestraat zou enorm toene men als het verkeer de binnen stad in zou rijden via de Frans van Waesberghestraat. Deze ge wijzigde verkeerscirculatie brengt ook het gebied rond de Bierkaaistraat in één klap dich ter bij de bezoeker. Nu ligt dit gebied verscholen achter het echte centrum. De kracht van de Grote Markt en omgeving is sterk genoeg om bezoekers te blijven trekken", stelt het colle ge- Begin dit jaar is een proef gehou den met de afsluiting van deze belangrijke verkeersader op zon dagmiddag. De proef sneuvelde na twee zondagen vanwege he vig protest van de ondernemers. Ze schermden met twintig pro cent omzetverlies. Maar de discussie over afslui ting laait weer op door het ver zoek van de cafés 't Raedthuijs, De Boy en 't Anker om hun ter rassen uit te breiden. De drie on dernemers hebben drie tekenin gen ingediend, variërend van een kleine uitbreiding tot een forsere vergroting van het ter ras. Omdat de verkeersveiligheid niet in het geding mag komen, adviseert het college om bij ver groting van de terrassen in ieder geval eenrichtingsverkeer in te voeren. Als de raad kiest voor de kleinste uitbreiding van de terrassen is vanaf de Steen straat geen verkeer meer moge lijk richting Lange Bel- lingstraat. Wanneer het eenrich tingsverkeer wordt omgedraaid (verkeer vanuit de Gentsestraat rechtsaf de Lange Bellingstraat in), zijn de twee andere voorstel len van de horecacondernemers de beste oplossing. Dan rijdt er immers geen verkeer meer langs de terrassen en onstaat voldoen de ruimte voor een forsere uit breiding van de terrassen. Maar het college vindt het geen optie om het verkeer alleen rechtsaf de Lange Bellingstraat in te sturen en kiest daarom in dat geval voor het autovrij ma ken van de Gentsestraat. Dat pakt overigens ook voordeli ger uit voor de betrokken kaste leins. De kosten voor uitbrei ding van de terrassen varieert van 24.000 tot 65.000 euro. Het college vindt het vanzelfspre kend dat deze kosten door de on dernemers worden betaald om dat alleen zij baat hebben bij de uitbreiding van hun terras. Als echter de Gentsestraat ver keersluw of autovrij wordt ge maakt, de Frans van Waes berghestraat de hoofdader wordt en er een relatie wordt ge legd met het stadsvernieuwings plan De Nieuwe Bierkaai, is sprake van een ander verhaal. Het maatschappelijk belang is dan volgens het college dusda nig groot, dat de kosten voor uit breiding van de terrassen niet worden doorberekend aan de on dernemers. De discussie wordt vanavond ge voerd in de raadscommissie ruimte. STREEKACTIVITEITEN IEL - De Halle, 19.30 uur: Informatie pkomst over sport en bewegen; fpunt, 10.00 uur: Knutselen; IKANT - 't Heike, 14.00 uur: Oude- angkoor; 19.00 uur: Zangkoor; Ma le Heikant; IK -13.30 uur: Kaarten competitie, tidwerken; ILST - De Lieve, 9.30 uur: Engels; OOuur: Volksdansen; 13.30 uur: Prijs- iheti; 19.30 uur: Bridge, stijldansen; jÉWACHT - De Vlaschaard, 13.00 k Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek; 00 uur: Ouderenkoor; Kerklaan 87, PO uur: Creatieve bijeenkomst; SENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: irobic; SAS VAN GENT - 15.30 uur: Crea club •■technika 10; T.JANSTEEN - De Warande, 13.00: jatten; 13.30 uur: Ouderen zangkoor; EHBO jeugdsoos; 19.30 uur: iünkomstEHBO, bloemschikken; pUZEN - De Veste, 10.30 uur: mnastiek; 13.30 uur: Handwerken; 30 uur: Dansen met Jumbo Trio; urthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; "0-18.00 uur: Jeugdcentrum Meet- t; Grote kerk, 20.00 uur: Informatie herinrichting Noordstraat; ALSOORDEN - Café Rue du Nord, r: Schieting voor ouderen; Lex de Meester: Wie krijgt nu zo'n mooie opdracht? door Ab van derSluis VLISSINGEN - Lex de Meester, die on der meer voor de PZC fotografeert, ver trekt in januari of februari naar het Ca ribische eiland Tobago. Het is de bedoe ling dat hij het alledaagse leven in beeld brengt. Het Prins Bernhard Fonds subsidieert de fotoserie, die een permanente plek krijgt in de Tobago- zaal van het Zeeuws Maritiem Mu- zeeum in Vlissingen. Tijdens een expeditie in opdracht van de Vlissingse reders Adriaan en Corne lls Lampsins vestigde een groep Zeeuw en zich 350 jaar geleden aan de zuid kust van Tobago. Zij noemden hun ne derzetting Nieuw-Walcheren met als hoofdplaats Lampsinsburg, het huidige Scarborough. De relatie tussen Vlissingen, vertegen woordigd door het Zeeuws Maritiem Muzeeum, en Tobago is onlangs nieuw leven ingeblazen. Commissaris van de koningin W. van Gelder bracht in juni van dit jaar een vriendschapsbezoek aan het eiland om de festiviteiten in het kader van het 350-jarig bestaan van Scarborough bij te wonen. De bijzondere band van Zeeland met To bago werd symbolisch vormgegeven door gedenkplaten uit te wisselen. De Zeeuwse plaquette kreeg een plekje in het parlementsgebouw van het eiland. De gedenkplaat uit Tobago is inmiddels vastgeschroefd aan een muur in de To- bagozaal in het Maritiem Muzeeum. Van Gelder diende een voorstel in bij het Prins Bernhard Fonds om De Mees ter opdracht te geven voor een fotore portage over Tobago. De Vlissingse foto graaf krijgt de vrije hand. Hij moet wel, waar mogelijk, een relatie leggen met het Zeeuwse verleden op het eiland. Een bijzondere opdracht, aldus De Meester. „Ik vind het wel een eer. Wie krijgt nu zo'n mooie opdracht? Ik heb wel vaker opdrachten in het buitenland gehad, bijvoorbeeld van het bedrijfsle ven. Maar dan ben je veel meer gebon den. Ik probeer straks een samenhang te vinden tussen de mensen die er wo nen met een plek uit het verleden. Eind 2002 was de fotograaf op Cuba, waar hij in opdracht van het Zeeuwse filmfestival Film by the Sea foto's maak te van het dagelijkse leven. De 44 pla ten waren dit jaar te bewonderen in de Vlissingse bioscoop Cine City. Van Gelder was onder de indruk van die reportage en benaderde De Meester met het verzoek om eenzelfde soort se rie te maken van Tobago. Wat hij precies kan verwachten, weet De Meester (nog) niet. „Alles wat ik te pakken kon krijgen over Tobago, heb ik inmiddels wel gele zen. Nu wordt het echt tijd om me goed voor te bereiden, zodat je weet waar mee je bezig bent. Misschien ziet Toba go er wel heel anders uit dan ik in ge dachten heb." Directeur W. Weber was in de tweede week van november op Tobago. Afge zien van een muurtje, opgebouwd uit Zeeuwse moppen, herinnert niets meer aan het Zeeuwse verleden. Wel is een zaal in het nationaal museum ingericht over de invloed van de Nederlanders op het eiland. Daarin zijn kopieën te vin den van schilderijen uit Vlissingen en één gravure. Het eiland heeft wel twee kanonnen uit de tijd van de Lampsins, maar die dreigen uit elkaar te vallen. Toch leeft de band tussen Zeeland en Tobago, verzekert Weber. „Wie je ook spreekt, van schooljongen tot taxichauf feur; iedereen kent de historie van de foto Ruben Oreel Lampsins. In de winkels vind je ook boekjes met daarin de Nederlandse his torie van Tobago." Het is dan ook tegen strijdig dat in het nationaal museum bijna niets is te vinden. „De bewoners hebben meer een cultuur van doorvertellen", zegt Weber. „Wij hebben meer een visuele cultuur. Zij kunnen precies vertellen wie in welke baai is geweest. De gewone bevolking vindt dat heel erg leuk, terwijl ik bij de top van het eiland en de politici het ge voel had dat zij bij de Lampsins kolonia lisme ervaren." Volgens de museumdirecteur kozen de gebroeders Lampsins het eiland als uit valsbasis voor hun kaapvaart. „Zij had den helemaal niet de intentie om er een kolonie te stichten. Je kunt in de buurt van Scarborough ook nauwelijks een plantage beginnen. Je gaat gelijk de hoogte in." Weber zegt dat op Tobago nog genoeg te vinden moet zijn, dat herinnert aan de Zeeuwse geschiedenis. In het water liggen in ieder geval een aantal wrak ken. Weber zou graag een uitwisseling willen hebben met het nationaal mu seum op het Caribische eiland, maar het verzoek moet wel van Tobago zelf komen. „Ik vind niet dat wij in Zeeland moeten bepalen hoe hun collectie eruit moet gaan zien." TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet niet alleeA de ondernemersvereniging in Temeuzen de komende ja ren extra geld toestoppen. Ook de winkeliersverenigingen in Axel en Sas van Gent hebben daar recht op. Dat zegt W. ten Hoor, fractievolger van de PvdA in Terneuzen en ondernemer in Sas van Gent. Hij reageert met die uit spraak op het besluit van B en W om de stichting Cen trum Management in Terneuzen volgend jaar 25.000 euro extra toe te stoppen. „Niet alleen in Terneuzen, maar ook in Axel en Sas van Gent loopt het kooppubliek terug", merkt Ten Floor op. „De ondernemersverenigingen van die kernen proberen ook van alles van de grond te krijgen om meer publiek naar hun centrum te krijgen. Daarom hebben ook zij recht op een extra bijdrage om extra activi teiten te ontplooien." Ten Floor draagt verder een oplos sing aan voor het toenemende wacht verkeer over de West kade in zijn woonplaats. Iiet plan van de gemeente om dit in samenspraak met de bedrijven in de buurt te regèlen noemt Ten Floor 'een utopie'. Flij pleit ervoor om in over leg met het Vlaams gewest en de gemeente Zelzate borden te plaatsen bij het nieuwe kruispunt in Zelzate. Van daar uit moet het verkeer door de tunnel worden geloodst en via de Tractaatweg naar hun bestemming worden geleid. TERNEUZEN - Een 47-jarige Terneuzenaar is gistermid dag op de Lorentzlaan in zijn woonplaats aangehouden omdat hij in zijn auto reed terwijl hij een rijontzegging had. Zijn rijbewijs was eerder ingenomen wegens rijden onder invloed van alcohol. Deze keer werd zijn auto in be slag genomen. HULST - Een dertigjarige man uit Hulst is gisteravond met zijn auto op de kop in een sloot tot stilstand geko men. De automobilist reed rond kwart voor zeven over de N60 in Hulst, toen hij door onbekende oorzaak in de slip geraakte, via de berm tegen het talud van de sloot reed en op de kop in een droge sloot tot stilstand kwam. De man werd door de brandweer uit zijn auto gehaald, waarna hij met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis in Ter neuzen werd overgebracht. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 37-jarige Terneuzenaar voor geweld in de relatiesfeer veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. De man ging op 23 ja nuari ziedend verhaal halen bij de nieuwe vriend van zijn ex-vrouw. Toen die de voordeur opendeed, haalde de Ter neuzenaar meteen uit. „Voordat ik het wist had ik een vuistslag tegen mijn hoofd te pakken", had het slachtof fer verklaard. Bij de verdachte spookte zijn dochter van vier jaar door zijn hoofd. „Je moet mijn dochtertje niet aanraken", had hij dreigend gezegd. Officier van Justitie J. Jeuken toonde begrip voor zijn situatie en eiste een maand voorwaardelijke gevangenisstraf: „Er is weer eeri goede basis om met elkaar om te gaan." De goede ver standhouding tussen de partijen werd gisteren bevestigd doordat het slachtoffer samen met de verdachte naar de zitting was gekomen. De verdachte ziet zijn dochtertje re gelmatig. dingsbesluit. Er moet een nieu we vrijstellingsprocedure wor den opgestart, omdat volgens het bestemmingsplan slechts vijf procent van de betreffende gronden bebouwd mogen zijn. Door de bouw van de Hontenis- sehal is dit ruim overschreden. Voor de bouw van de sporthal is destijds ook vrijstelling van het bestemmingsplan verleend. Het dagelijks gemeentebestuur wil de tennisclub 180.000 euro ge ven om de huisvestingsproble men op te lossen. Dit bedrag staat al in de begroting. De raad ging al akkoord met een structu rele jaarlast van 25.000 euro. door Frank van Cooten KLOOSTERZANDE - Een nieu we kantine voor Tennisclub Hontenisse, nieuwe kleedloka len voor Voetbalvereniging Hon tenisse en een uitbreiding van de Hontenissehal zorgen voor een duidelijke kwaliteitsverbete ring van het gebied rond de Em- mastraat en het Marijkeplein in Kloosterzande. Met dat argument vragen burge meester en wethouders van Hulst de raad om de noodzakelij ke wijziging van het bestem mingsplan op te starten. Zowel de tennisclub als de voet balvereniging kampen met een gebrekkige accommodatie. De kantine van de tennisclub vol doet niet meer aan de eisen. Te vens wenst de vereniging een be stuurskamer. De voetbalvereni ging heeft vooral problemen met de kleedlokalen en wil een berging bouwen. De Hontenissehal kampt sinds de opening met ruimtegebrek. De sporthal is zo'n beetje het slachtoffer van het eigen succes. Door het intensieve gebruik zijn er te weinig kleedruimten. Van daar het verzoek uit te breiden met een kleedruimte, een ber ging en een EHBO-ruimte. Inzet van de gemeente is altijd ge weest de drie problemen samen aan te pakken. Dat gebeurt nu via het nemen van een voorberei- (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG KIJKDAG 10.00 - 20.00 uur KUNST EN ANTIEK Veilingdata: Wo. 8 dec. 19.00 uur Do. 9 dec. 13.30 en 19.00 uur Overige kijkdagen: Wo. 8 dec. 10.00 - 18.00 uur Do. 9 dec. 10.00- 12.00 uur door Harold de Puysseleijr een aantal aanwezigen niet di- nog altijd niet. De verkeersvei- voorbeeld de Sloelaan veiliger waarbij rekening wordt gehou- _|__L v-U VV IX. (Advertentie) TERNEUZEN - Bewoners van de Terneuzense wijk Zeldenrust moeten nog even geduld hebben voor er een oplossing is voor de verkeersproblemen. Dat is hen gisteren duidelijk gemaakt tij dens een informatiebijeenkomst in het stadhuis. De verkeersdrukte in de wijk kwam met de overlast door rond hangende scholieren en zwerf vuil als belangiijkste knelpunt naar voren in een enqüete die welzijnsinstituut Scoop eerder dit jaar uitvoerde. In het plan van aanpak dat de gemeente gisteravond presen teerde, stonden naar de zin van een aantal aanwezigen niet di rect pasklare oplossingen op kor te termijn. De gemeente ziet in de openstel ling van het kruispunt Sint Anna/rijksweg 61 een belang rijk handvat om de verkeers druk in de wijk te verminderen. Veel verkeer voor het zieken huis, met het ROC Westerschel- de en het Zeldenrust/Steelant- college een van de drie grote in stituten in de wijk, zou uit de wijk geweerd kunnen worden als die kruising woi'dt openge steld. De gemeente onderhan delt daarover met Rijkswater staat. Volgens wethouder A. van Waes is de kwestie 'bespreek baar' voor Rijkswaterstaat, maar een definitief 'ja' ligt er nog altijd niet. De verkeersvei ligheid in de wijk vormde tij dens de bijeenkomst een belang rijk twistpunt. In de beleving van de bewoners zijn de Sloe laan en de Zeldenrustlaan name lijk uiterst gevaarlijke straten, waar de gemeente snel maatrege len moet nemen. Verkeerskundige De verkeerskundige van de ge meente, Jan d'Haens, hield de aanwezigen echter voor dat ze niet op rigoureuze maatregelen hoeven te rekenen. Hij wilde daarmee niet zeggen dat de gemeente de ogen totaal sluit voor de onveilige verkeers situaties. Zo gaat de gemeente bekijken op welke manier bij voorbeeld de Sloelaan veiliger te maken is. Daar doen zich met name in de ochtendspits proble men voor. Veel ouders van kin deren op de drie basisscholen in de Zeldenrustwijk brengen hun kroost dan met de auto of de fiets naar school. In combinatie met de verkeersremmers in de straat ontstaan dan soms 'levens gevaarlijke situaties', waarbij het 'een wonder is dat er nog geen ernstig ongeval is ge beurd', aldus een van de wijkbe woners. Naast beperkte verkeersmaatre gelen op korte termijn heeft de gemeente zich voor de langere termijn ten doel gesteld een structurele oplossing te vinden voor de verkeersknelpunten waarbij rekening wordt gehou den met de belangen van alle be trokkenen: het ROC, het zieken huis, het Zeldenrust/Steelant- college en de bewoners. Met dat doel wil de gemeente een ruimtelijke studie van het gebied als geheel maken. Wethouder Van Waes bracht on der de aandacht, dat de proble men ingewikkeld zijn en een aanpak vergen die door ieder een wordt gedragen. „Het gaat altijd langzaam", zei Van Waes. „Zeker als je overlast onder vindt wil je liever gisteren dan vandaag een oplossing zien. We willen natuurlijk met een uitvoe ringsprogramma komen, maar pas als alles goed besproken en overwogen is." De verrassende combi natie van een heerlijk geurende hyacinth in per stuk i een bijpassende, frisse kleur gel. Nu bij Life Garden. Uw nieuwe tuincentrum, Tuincentrum Life Garden Oostburg Nieuveltweg 56 4501 PZ Oostburg0117-452279 Zondag open van 11.00 tot 17.00 Woensdag koopavond Tuincentrum Life Garden Hulst Absdaalseweg 70 4561 RF. Hulst 0114-313738 Elke zondag open van 13.00 tot 17.00 geldig t/m één week na plaatsing zolang de voorraad strekt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39