Gentse Kanaalzone meest vervuild fZC Pakjes en pistolen rond december x foor- 50% KORTING Garnalenoorlog tussen Oostende en Zeebrugge OPHEFFINGS UITVERKOOP Koppeling uitkering en autobezit Tekening Joost van Esch (9) mooiste van verkeerskalender eduld van chuttevaer op e proef gesteld 4dagen o verkoop! Milieumaatschappij meet recordaantal dagen met te veel stofdeeltjes in de lucht Tanker lek na aanvaring Stimulans voor winkeltoerisme Voorzitter Scherbeijn afgetreden zeeuwse almanak Wee Wee Wee ledactie: O113-315649 iA/wv.pzc.nl inarl:redactïe@pzc.nl Istbtis 314460 AA Goes Lwprtentie-exploitatie. Ken Midden-Zeeland: 0113-315520; ee„sVlaanderen: 0114-372770; Kal: 020-4562500. dinsdag 7 december 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen IVERGEM - De omgeving van Ivergera en Zelzate in de Gent se Kanaalzone kampt met de gaarste luchtverontreiniging van heel Vlaanderen. Dat heb ben metingen door de Vlaamse peumaatschappij (VMM) uit- ewezen. Belangrijkste veront- jinigingsbron is behalve het erkeer de industrie. looral de concentratie van fijne tofdeeltjes is in het Vlaamse van de Kanaalzone onver- ntwoord groot. VMM stelt vast at. er vorig jaar sprake was van en forse stijging, nadat de hoe- ;eelheid stofdeeltjes in de zeven jar daarvóór juist daalde. GOES - De gemeente Goes het bestand met na men van uitkeringsgerech tigden bij de gemeentelijke sociale dienst koppelen aan dat van de rijksdienst voor het wegverkeer. Met de koppeling wil Goes ikunnen nagaan welke auto's uitkeringsgerechtig- l'den bezitten. Zonodig, als een uitkeringsgerechtigde een zeer dure auto heeft, !wordt navraag gedaan hoe dit. mogelijk is en of de klant van de sociale dienst Eventueel neveninkomsten eeft. pondewei waarschuwt dat Ter- i>eUZfu 113311 Posi1-ie a^s binnen- thaven aan het verspelen is, zeker als er nauwelijks nog lig plaatsen overblijven voor de ef)e^ die Terneuzen als thuis haven hebben. cl faling Terneuzen van öchuttevaer houdt vrijdag 23 de- -moer haar jaarvergadering In Paviljoen Westkant, De huishou- '1 e vergadering begint om 'en uur, de openbare vergade rs een uur later. In Evergem werd de norm van 50 microgram fijn stof per kubie ke meter lucht vorig jaar ge durende 123 dagen overschre den. Een woordvoerster van de VMM sprak gisteren van 'een niet benijdendswaardig record'. Door maatregelen van de over heid, industrie en landbouw daalt de uitstoot van vervuilen de stoffen jaarlijks. Alleen de luchtkwaliteit blijft daarbij ach ter. Volgens de VMM kampt niet alleen de Gentse Kanaalzone met dat probleem, maar het ver schijnsel doet zich ook voor in de verkeersdrukke omgeving van Antwerpen en de stad Gent, terwijl ook grote delen van Ne derland en het westen van Duits land te maken hebben met ern stige verontreiniging door fijn stof. De kleine stofdeeltjes be vatten kankerverwekkende stof fen als zware metalen, dioxines en polycyclische aromatische koolwaterstoffen (pak's). De gro tere stofdeeltjes zetten zich af in de bovenste luchtwegen, terwijl de kleinere tot diep in de longen en in de bloedbaan kunnen doordringen. VMM-deskundi- gen gaan ei-van uit dat de droge zomer van 2003 en aanhouden de oostenwind de situatie in de Kanaalzone negatief hebben beïnvloed. Uit de meetresulta ten van de eerste helft van dit jaar blijkt dat de situatie mo menteel minder alarmerend is. Milieuschepen W, Van Zele van Evergem in een reactie: „Het ge meentebestuur dringt al sinds 2002 bij de VMM aan op meer in formatie en een uitgebreid on derzoek naar de oorzaken." Van Zele wil de samenstelling en de herkomst van het fijne stof we ten, zodat maatregelen aan de bron kunnen worden genomen. Staalconcern Sidmar en raffina derij VFT in Zelzate worden al- ÜRNEUZEN - Na twee botsin- n van binnenvaartschepen te- Jn de kanaalbrug in Sluiskil yacht de schippersvereniging Koninklijke Schuttevaer nog leeds op maatregelen van Rijks- laterstaat. Die werden wel aan- ekondigd, maar zijn nog maar poor een klein deel getroffen. |o wordt sinds enige tijd het raaien van de brug aangekon- Igdop het marifoonkanaal 11, ïaarop de scheepvaart op het anaal Gent-Temeuzen commu- ceert. Maar de plaatsing van fearschuwingsborden ver vod je brug laat nog op zich wach- en, net als een besluit van Rijks waterstaat om voortaan mari- lonverkeer tussen passerende chepen en de brug mogelijk te naken, [Tot nu toe wilde de Scheepvaart dienst van Rijkswaterstaat daar piet aan; de communicatie vindt hu enkel plaats via het sluiscoör- patiecentrum in Terneuzen. De afdeling Terneuzen van Bchuttevaer hamert al jaren op nut en noodzaak van dit mari- poncontact. Tijdens overleg, prder dit jaar, werd onderzoek naar de mogelijkheden toege zegd. Voorzitter W. Bondewel: »We moeten nog maar afwach ten of er werkelijk ooit mari foon op de bruggen bij Sluiskil en Sas van Gent komt. Wij plei ten daar al jaren voor, maar dat jöaakt kennelijk weinig indruk. |e heren vinden het niet nodig r bovendien is bij Rijkswater staat het geld op." Wat de bestuursleden van Schut tevaer ook dwarszit, is de wijze parop steeds weer ligplaatsen van de binnenvaart worden afge snoept. Bestuurder G. Kreuze perinnert aan een oude afspraak met de gemeente dat, na het dempen van een belangrijk deel van de Oostelijke Kanaalarm jan de rand van het stadscen- Fpn, geen verdere aanslag op pet 1 Joost van Esch, de winnaar van de tekenwedstrijd kind en verkeersveiligheid van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland, krijgt van politievoorlichter Han van Opdorp de kalender met zijn winnende tekening. foto Wim Kooyman door Jean-Lou de Gucht LAMSWAARDE - Vier scholieren uit Zeeuws-Vlaanderen zijn in de prijzen ge vallen bij de tekenwedstrijd kind en ver keersveiligheid van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland (RO- VZ). De tekeningen van Joost van Esch (9) van basisschool De Oostvogel uit Lams- waarde, Eline Ferket (6) van basisschool De Schakel uit Vogelwaarde, Sarah van Alem (10) van basisschool Prins Frederik Hendrik uit Sas van Gent en Lesley van Tatenhove (12) van scholengemeenschap De Rede uit Terneuzen zijn geselecteerd voor de jaarkalender 2005 van het RO- VZ. De winnende leerlingen kregen gisteren uit handen van Han van Opdorp van het ROVZ een oorkonde, een cd-bon en uiter aard de nieuwe kalender. De winnende scholen kregen een aanmoedigingsprijs van 350 euro. De Oostvogel in Lamswaarde valt voor de derde keer in de prijzen. En dat is vol gens Van Opdorp best iets om trots op te zijn. „Het ligt niet zo voor de hand dat dit heel vaak gebeurt. Plet gaat hier niet zomaar om een wedstrijdje. Er hebben 137 scholen meegedaan. Dan is het toch knap dat je een van de twaalf winnaars bent." Van de 293 basisscholen in Zeeland stuurden 137 scholen tekeningen in. De jury kreeg een stapel van 1098 tekenin gen ter beoordeling. Na een selectie wer den uit 120 tekeningen de twaalf win naars gekozen. De twaalf tekeningen sie ren de verkeerskalender 2005. De winnende tekening van Joost van Esch heeft als titel 'Ga als dronkelap niet op stap.' „En daar heeft de boosdoener op deze tekening zich niet aan gehou den", zegt Van Opdorp. „Kijk nu eens wat een verkeersongeluk die man op zijn geweten heeft." De kinderen van De Oostvogel hoeven niet lang na te denken wanneer Van Op dorp vraagt of zij wel eens een dronkelap in het verkeer gezien hebben. „Er stond er een midden op de weg te liften", zegt een meisje. En een jongen uit Kuitaart heeft in zijn dorp een auto gezien die over de kop sloeg. „De blikjes bier lagen overal." De tekenwedstrijd voor het basis- en speciaal onderwijs wordt ieder jaar door het ROVZ uitgeschreven. Doel is vergro ting van de betrokkenheid van scholen bij de verkeersveiligheid. „We betrekken op deze manier de kinderen op een speel se wijze bij het verkeer", zegt Van Op dorp. „Veel scholen in Zeeland doen mee aan de tekenwedstrijd. Dat is toch wel een be wijs dat dit leeft in Zeeland. Je kunt kin deren niet genoeg bewust maken van de gevaren in het verkeer. Vorig jaar telden we in Zeeland 57 basisschoolleerlingen die gewond raakten in het verkeer. Dat is niet niks. Alles wat je kunt doen voor een kwetsbare groep als basisschoolleerlin gen is pure winst." Joost van Esch is ondertussen het middel punt van De Oostvogel. Omringd door an dere kinderen kijkt hij nog eens naar zijn winnende tekening. „Ik vind het wel leuk dat ik gewonnen heb en m'n teke ning op de kalender staat. Dat had ik niet verwacht." Zeker niet omdat Joost eigenlijk niet zo heel veel tekent. „Eigen lijk alleen op school. Tekenaar wil ik ze ker niet worden." De kalender van het ROVZ gaat in een oplage van 750 exemplaren naar scholen en relaties van het ROVZ. door Raymond de Frel KAPELLEBRUG - In december zitten we met dikke coltruien voor de open haard, te genieten van gezelligheid. Sinterklaas, kerstmis en als klap op de vuur pijl nieuwjaarsnacht, het kan niet op met de knusse, familiai re momenten. Maar deze tijd van het jaar is er volgens de poli tie ook één om te vrezen: over vallers slaan juist nu meer dan eens hun slag. De gewelddadige roofoverval op een supermarkt aan de Gentse vaart in Kapellebrug onder streepte dat vorige week vrijdag nog maar eens. Drie of vier da ders gingen rond zes uur 's avonds niet alleen met de in houd van de kassa aan de haal, maar ook met geld en sieraden van klanten. De overvallers lie ten hun vluchtauto - in de nacht van donderdag op vrijdag gesto len in Axel - achter in Clinge, maar verder ontbreekt van hen nog elk spoor. Ook een achtervolging door de supermarkteigenaar bleef zon der succes. Politiewoordvoerder J. van Mourick meldt dat een re chercheteam volop bezig is met de resultaten uit verhoren en aangiftes van gedupeerden, maar wil in het belang van het onderzoek verder niets over de zaak kwijt. Halverwege vorige maand was het in dezelfde grensstreek ook al prijs, bij wapenhandelaar Herman Naessens aan de Molen- (Advertentie) Cf) ma. 13.00 - 17.30 uur di. t/m do. 9.00 - 17.30 uur geen koopavond 111 vrijdag/zaterdag gesloten straat in Clinge. Naessens werd bedreigd met een vuurwapen, terwijl de overvallers een aantal wapens buit maakten. De poli tie startte een buurtonderzoek, maar de resultaten houdt Van Mourick ook nog liever even voor zich. „Het heeft in ieder ge val nog niet geleid tot aanhou dingen." Niets uitsluiten Van Mourick vermoedt dat er geen direct verband is tussen de overvallen in Clinge en Kapel lebrug, omdat het bij de wapen handel niet om geld te doen was. „Maar je mag niets uitslui ten. Het kan ook zijn dat ze die wapens uit Clinge nodig hadden voor de overval in Kapelle brug", aldus de politiewoord voerder. Vorig jaar was het in december raak bij een growshop in grens plaats Sas van Gent. Onder be dreiging van een pistool moes ten personeelsleden de dagop brengst van twaalfhonderd euro afstaan. Twee broers werden lange tijd verantwoordelijk ge houden voor de overval, maai de Middelburgse rechtbank sprak het tweetal eind vorige maand vrij wegens gebrek aan bewijs. En in november 2002 was een tankstation in Zaamslag het doelwit. Begin dit jaar bekende (Advertentie) Van A naar B met het OV? Bel 0900-9292 ALLES 50% KORTING M.U.V. KAMERPLANTEN, SNIJBLOEMEN KERSTBOMEN TUINCENTRUM MARITIMA BERLAGESTRAAT 1 VLISSINGEN 0118-470400 om beschouwd als de belangrijk ste vervuilers in het noordelijk deel van de Gentse Kanaalzone. Beide bedrijven pompten de af gelopen jaren miljoenen in mi lieumaatregelen. Sidmar nam een maand geleden twee ontstof- fingsinstallaties in gebruik, die 95 procent van het stof dat vrij komt bij de verwerking van schroot, opvangen. VFT trof maatregelen tegen de uitstoot van benzeen. SAS VAN GENT - Op het kanaal van Gent naar Terneu zen is de binnenvaarttanker Eiltank 11 gistermiddag ter hoogte van Sas van Gent lekgeslagen na een aanvaring met de coaster Wilson Maas. Het lek zit onder de water lijn aan de linkervoorkant. De oorzaak van de aanvaring is tot dusver onbekend. De Eiltank 11 was met 693 ton iso- butanol, een chemisch oplosmiddel, op weg naar Oos tende. De tanker kon op eigen kracht de kade bereiken, ter hoogte van chemiefabriek Cerestar. Aangezien het schip water maakte, werd een pomp van Rijkswaterstaat aan boord geplaatst. Daarna zorgde de schipper zelf voor een voorziening om het binnenkomende water weg te pompen. Dankzij de dubbele wanden van de Eiltank 11 is er geen isobutanol in het kanaal terechtgekomen. Volgens woordvoerder J. van Gorp van Rijkswaterstaat is er geen moment gevaar geweest voor mens en milieu. Een duiker heeft de schade inmiddels onderzocht. Het is de bedoeling zo snel mogelijk een noodreparatie uit te voeren, waarna de Eiltank 11 weer verder kan. De Wilson Maas had geen lading aan boord en kon na de aanvaring zijn route vervol gen. TERNEUZEN - Het grensoverschrijdend winkeltoerisme voor ouderen en mensen met een functiebeperking moet worden gestimuleerd. Het West-Vlaams Bureau voor Ge lijke Kansen en Toegankelijkheid, Westkans, heeft de in druk dat de economische reikwijdte van die vorm van grensoverschrijdende bezoekjes nog nauwelijks tot onder nemers in de grensstreek is doorgedrongen. Ze onder schatten de doelgroep. Westkans wil de ondernemers op het spoor zetten met be hulp van een werkboek en handleiding. Daarin wordt ad vies verstrekt over de toegankelijkheid van zowel winkels als parkeergelegenheid, openbare toiletten, de bioscopen en schouwburg. Ook moet extra aandacht worden be steed aan de bereikbaarheid. Westkans denkt dat in het Euregio-gebied zeker 375 objecten moeten worden beke ken. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben er bijna 13.000 euro voor over, mits de stuurgroep van de Euregio en de provincies Oost- en West-Vlaanderen eenzelfde be-< drag op tafel leggen. BRESKENS - Voorzitter Ben Scherbeijn van de Stichting Werkgroep West Zeeuws-Vlaanderen Gehandicaptenbe leid (SWWG) heeft zijn functie om persoonlijke redeneri neergelegd. Scherbeijn is sinds 1993 betrokken bij de SWWG. Vanaf 1998 was hij voorzitter. Scherbeijn blijft wel als bestuurs lid betrokken bij de organisatie. Het is nog niet bekend wie zijn opvolger is. een bende Oost-Europese cri minelen achter de overval te zitten. Een aantal van hen gaf toe in dezelfde tijd ook inbra ken in een tankstation in Kloos- terzande en een bank in Kapel lebrug op hun geweten te heb ben. Van Mourick: „In deze tijd van het jaar worden meer overvallen en inbraken gepleegd dan in an dere periodes. Waarschijnlijk omdat dit dure maanden zijn, waarin sommige mensen dit soort overvallen plegen om aan geld te komen. In de grensstreek is dat altijd meer het geval dan elders. Hoewel de grenzen steeds meer vervagen, is die on zichtbare streep er toch nog wel. Wij werken nauw samen met de Belgische politie, hebben dagelijks contact met elkaar, maar toch leveren dit soort dingen vertraging op. Je bent immers gebonden aan regelge ving in twee landen, waardoor je bij grensoverschrijdende za ken altijd een stap extra moet doen." door Wout Bareman ZEEBRUGGE - Aan de Vlaam se kust woedt een garnalenoor log. Inzet is de kwaliteit van de garnalen, die op de veiling in Zeebrugge en in de vismijn van Oostende worden verhandeld. Die van Oostende 'krullen meer' en zijn dus van betere kwaliteit, oordeelt schepen van Visserijza ken Y. Mirior. De vissers van Zeebrugge reage ren furieus. Zij hebben in een brief de hulp ingeroepen van de overkoepelende Rederscentrale. Volgens de vissers wordt de vei ling in Zeebrugge grote schade toegebracht door de 'onzinverha len' van de Oostendse schepen. De Vlaamse vissers vissen in de zelfde wateren en ook de wijze waarop de garnalen direct na de vangst worden gekookt, wijkt nauwelijks af. „Wij vragen de overheid alle belanghebbende partijen op de hoogte te brengen van het feit dat ook wij tradtio- nele Vlaamse gekookte garnalen aanvoeren. Wij, als reders, vra gen om de oorlog omtrent de gar nalen tussen Oostende, Nieuw- poort en Zeebrugge te stoppen. Uiteindelijk zijn zij het grote slachtoffer", schrijven drie Zee- brugse garnalenvissers in een brief aan de Rederscentrale. Vis ser F. Vantroye van de kotter Z-852, één van de onderteke naars: „Ik vis al dertig jaar op garnalen en kon m'n oren niet geloven toen ik de uitspraken van de schepen hoorde. Dat de smaak soms verschilt, komt door de manier van koken en de kruiden die eraan toegevoegd worden." Volgens directeur J. Van de Steene van de veiling van Zee brugge vormen de uitspraken on derdeel van de keiharde concur rentiestrijd tussen zijn (particu liere) veiling en de gemeentelij ke vismijn van Oostende, die on danks zware subsidies nauwe lijks uit de rode cijfers zou ko men. Bovendien zijn de garna len die in het Nieuwpoort wor den verkochte afkomstig van de mijn in Zeebrugge. Desondanks houdt schepen Mi rior vol dat de er sprake is van kwaliteitsverschil tussen de gar nalen van Oostende en het nabu rige Nieuwpoort enerzijds en de Zeebrugse garnaal. Mirior: „Ze zijn van mindere kwaliteit, min der krokant en ze laten zich an ders pellen." De Zeebrugse vissers overwegen een schadeclaim. Op de rand van de iverkdag moest er nog een stuk geschre ven worden. De Vlissingse werkneemster van een Goes' bedrijf spoedde zich vanuit een Middelburgse vergader plaats huiswaarts om vanaf haar thuiswerkplek on line haar plicht voor haar werkge ver te vervullen. Dat scheelt kilometers en een uurtje reistijd. Mooi, die ver worvenheden van de moderne tijd, dacht ze nog tevreden. Dat gevoel was snel weg toen ze probeerde haar productie elektronisch naar haar werk gever te zenden. De provider van de elektroni sche snelweg gaf niet thuis en dus bleef die snelweg onbe reikbaar. Na herhaaldelijk proberen en controleren belde ze geïrri teerd het kantoor van de inter- netvoorzienerEn kreeg een volautomatische boodschap te horen. De helpdesk van de Zeeuwse aanjager van de 24-uursecono- mie houdt zich keurig aan ouderwetse kantoortijden, luidde de boodschap. „Meer informatie vindt u op www..." Ze heeft de andere Zeeuwse snelweg maar genomen. Die waar je zonder server op kan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37