Wereldmeiden slaan vleugels uit PZC Onze barrels zijn hier limousines Vissers lonken naar milieuclubs ,13 Exploitanten willen kermis bij gemeente houden Feestavond als startpunt bredere opzet project [Kunstbeurs Inbraak in voetbalkantine Rijden zonder rijbewijs Auto belandt op de kop in sloot Rijverbod voor Arnemuidenaar Gewelddadige man veroordeeld Kerstmarkt dinsdag 7 december 2004 UlKZEE De Nationale Rond van Kenmsbedrijfhouders Lak voelt niets voor hel plan ,an de gemeente Schouwen- nuivcland om de organisatie ran de kermis uit handen te ge- De bond vreest belangen- verstrengeling en aantasting „n het recht op vrij onderne merschap van kermisexploitan- |ten. De organisatie van traditionele kermissen hoort, heeft de vereni ging bepaald, in handen te lig gen van gemeenten. Zo voorkom je dat er machtsconcentraties ontstaan die leiden tot manipu latie van kermisbedrijfhouders en waarbij alleen geldelijk ge win voorop staat, motiveert de organisatie in een schrijven aan het gemeentebestuur. Ook het recht van wij ondernemerschap van exploitanten is in het ge ding, schetst voorzitter B. Donks van de Bovak. Op voor hand kan er, buiten de officiële kermisverpachting om, met standplaatsen (bijvoorbeeld door onderverpachting aan rela ties) worden geschoven. Het is voor alle partijen van belang dat er een onafhankelijke orga nisatie achter de planning van de kermis staat, is vrij vertaald de strekking van Donks be zwaar. Voor gemeenten en ker- mispubliek, omdat ook kleine kermissen - die nauwelijks een cent opbrengen - moeten wor den gevuld. Maar ook voor ker misexploitanten, die gelijke kan sen moeten krijgen om hun han deltje neer te zetten. De gemeente overweegt de ker- misorganisatie uit te besteden aan een extern bureau. Overi gens laat de gemeente de kermis daarmee niet volledig los; ze blijft haar zegje doen over rand voorwaarden. De Bovak, die ingeseind is door verontruste leden, verzoekt het gemeentebestuur bij besluitvor ming over dit onderwerp te wor den betrokken. De organisatie wil graag meedenken over moge lijkheden die er zijn om de touw tjes toch in handen van de ge meente te houden. Ook biedt de organisatie concrete hulp aan bij het 'eenduidig en correct' la ten verlopen van kermisverpach ting en plaatstoewijzing. rfnnr Ali Pankow ZIERIKZEE - Het project We- reldmciden van Sociaal Cultu reel Werk (SCW) De Lichtboei in Zierikzee krijgt een bredere opzet. Dankzij het beschikbaar komen van een ruimere subsidie van liet Rijk kunnen het ko mend jaar meerdere activiteiten onder professionele begeleiding worden georganiseerd. Voorbeel den daarvan zijn een weerbaar heidstraining en het verzorgen van een eigen programma bij Ra dio Schouwen-Duiveland. let project is bedoeld voor al- «öchtone en autochtone meisjes in de leeftijd van twaalf tot acht tien jaar. Kennismaking met el- kaars verschillende culturen, Jet kweken van begrip voor el kaar en het bespreken van pro blemen die de meisjes daarbij te genkomen, zijn belangrijke uit- (angspunten. Een meidenfeest onder de titel 'Girlz Party' zaterdagavond in [het Multifunctioneel Centrum MFC) in Zierikzee geldt als tartpunt voor het breder uit ban van de vleugels door de Wereldmeiden. Hijven dromen Het project begon in 2002 als ini- iatief van het Centrum voor In- ernationale Samenwerking lOS Zeeland in nauwe samen werking met SCW De Lichtboei [in Zierikzee. Het doel was met ie bijeenkomsten specifiek de Inge asielzoeksters een hart on- de riem te steken en hen te mieren geloof te bewaren in idealen voor de toekomst. bij nader inzien Reorganisatie Schaapslab in Zierikzee, Je zich bezig gaat houden met het op h zetten van festiviteiten met een Jslorisch tintje, gaat zich niet als stich- Jng maar als VOF inschrijven bij de Ka- ffiiervan Koophandel. 'agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 P-mail; redactie@pzc.nl internet Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Het COS signaleerde op dat mo ment een toenemende apathie onder jonge asielzoekersmeisjes. De verharding van de standpun ten over vluchtelingen en de on zekerheid door het aangescherp te vreemdelingenbeleid zorgden voor veel onrust. Dat alles gaf jonge meisjes in de asielzoekers centra weinig aanleiding roze dromen over hun toekomst te koesteren. 'De wereld heeft invloed op jou, maar oefen jij zelf ook invloed uit op de wereld', was de bood schap die als een rode draad door het tijdelijk project liep. Vooral in dat verband was het van belang dat de buitenlandse meisjes in contact kwamen met autochtone leeftijdgenotes. Na drie bijeenkomsten werd de behoefte gesignaleerd het pro ject Wereldmeiden voort te zet ten. Dankzij een bijdrage van het financieringsfonds Mama Cash kon er inderdaad een ver volg op komen. Met dit geld was het mogelijk de videofilm Zeeuwse Wereldmeiden te ma ken. K. Roelofs is sinds anderhalf jaar coördinator van Wereldmei den. Het staat nu als werksoort van SCW De Lichtboei op eigen benen, dus los van COS Zee land. Roelofs is blij met de moge lijkheid tot uitbreiding van acti viteiten. Nu komen gemiddeld vijftien meiden van circa tien verschillende nationaliteiten we kelijks op de vrijdagavond bij een. Er wordt gediscussieerd over de verschillen tussen de cul tuur waar zij in de Nederlandse samenleving mee te maken heb ben en de gebruiken binnen het eigen familieverband. Met de vi deopresentatie Dubbelleven wordt tijdens het feest zaterdag avond een beeld geschetst van deze problematiek. Ook worden de nieuwe activiteiten nader be licht. Twee medewerkers van Ra dio Schouwen-Duiveland ko men vertellen over het maken van een eigen programma voor de regionale omroep. Verder geeft V. Quant een presentatie van de weerbaarheidstraining die op vrijdag 21 januari begint. Tevens is het de bedoeling dat er tijdens de Girlz Party stek ken worden gestoken voor een Meidenadviesraad, kortweg MAR genoemd. Die MAR wordt samengesteld uit meiden die meedenken met het programma voor Wereldmeiden en die ge vraagd en ongevraagd advies ge ven aan beroepskrachten die ac tiviteiten voor meisjes op touw zetten. Verder is er volop ruimte voor muziek en dans. Er is een dj aan wezig die cd's draait die door de feestgangers zelf zijn meege bracht. Het Wereldmeidenfeest begint om 19.30 uur en wordt rond 22.30 uur afgesloten. %STREEKACTIVITEITEN BRUINISSE - Durps'Uus, 19.30 uur: lernbezoek B en W. KATS - Galerie Kats houdt za- 111 en zondag 12 decem- ier een kunstkadobeurs aan de orpsstraat in Kats. Verschillen de beeldende kunstenaars zijn anwezig om kunstwerken tot 0 euro te verkopen. Zaterdag ïegint de beurs 15.00 uur, zon dag begint de beurs om 14.00 Lex de Meester: „Wie krijgt nu zo'n mooie opdracht?" door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Lex de Meester, die on der meer voor de PZC fotografeert, ver trekt in januari of februari naar het Ca ribische eiland Tobago. Het is de bedoe ling dat hij het alledaagse leven in beeld brengt. Het Prins Bernhard Fonds subsidieert de fotoserie, die een permanente plek krijgt in de Tobago- zaal van het Zeeuws Maritiem Mu- zeeum in Vlissingen. Tijdens een expeditie in opdracht van de Vlissingse reders Adriaan en Corne lls Lampsins vestigde een groep Zeeuw en zich 350 jaar geleden aan de zuid kust van Tobago. Zij noemden hun ne derzetting Nieuw-Walcheren met als hoofdplaats Lampsinsburg, het huidige Scarborough. De relatie tussen Vlissingen, vertegen woordigd door het Zeeuws Maritiem Muzeeum, en Tobago is onlangs nieuw leven ingeblazen. Commissaris van de koningin W. van Gelder bracht in juni van dit jaar een vriendschapsbezoek aan het eiland om de festiviteiten in het kader van het 350-jarig bestaan van Scarborough bij te wonen. Van Gelder diende een voorstel in bij het Prins Bernhard Fonds om De Mees ter opdracht te geven voor een fotore portage over Tobago. De Vlissingse foto graaf krijgt de'vrije hand. Hij moet wel, waar mogelijk, een relatie leggen met het Zeeuwse verleden op het eiland. Een bijzondere opdracht, aldus De Meester. „Ik vind het wel een eer. Wie krijgt nu zo'n mooie opdracht? Ik heb wel vaker opdrachten in het buitenland gehad, bijvoorbeeld van het bedrijfsle ven. Maar dan ben je veel meer gebon den. Ik probeer straks een samenhang te vinden tussen de mensen die er wo nen met een plek uit het verleden." Eind 2002 was de fotograaf op Cuba, waar hij voor het Zeeuwse filmfestival Film by the Sea foto's maakte van het dagelijkse leven. De 44 platen waren dit jaar te bewonderen in de Vlissingse bio scoop Cine City. Van Gelder was onder de indruk van die reportage en benader de De Meester met het verzoek om een zelfde soort serie te maken van Tobago. Wat hij precies kan verwachten, weet De Meester (nog) niet. „Alles wat ik te pakken kon krijgen over Tobago, heb ik inmiddels wel gelezen. Nu wordt het echt tijd om me goed voor te bereiden, zodat je weet waarmee je bezig bent. Misschien ziet Tobago er wel heel an ders uit dan ik in gedachten heb." Directeur W. Weber was in de tweede week van november op Tobago. Afge zien van een muurtje, opgebouwd uit Zeeuwse moppen, herinnert niets meer aan het Zeeuwse verleden. Wel is een foto Ruben Oreel zaal in het nationaal museum ingericht over de invloed van de Nederlanders op het eiland. Daarin zijn kopieën te vin den van schilderijen uit Vlissingen en één gravure. Het eiland heeft wel twee kanonnen uit de tijd van de Lampsins, maar die dreigen uit elkaar te vallen. Volgens de museumdirecteur kozen de gebroeders Lampsins het eiland als uit valsbasis voor hun kaapvaart. „Zij had den helemaal niet de intentie om er een kolonie te stichten. Je kunt in de buurt van Scai'borough ook nauwelijks een plantage beginnen. Je gaat gelijk de hoogte in." Weber zegt dat op Tobago nog genoeg te vinden moet zijn, dat herinnert aan de Zeeuwse geschiedenis. In het water liggen in ieder geval een aantal wrak ken. Weber zou graag een uitwisseling willen hebben met het nationaal mu seum op het Caribische eiland, maar het verzoek moet wel van Tobago zelf komen. „Ik vind niet dat wij in Zeeland moeten bepalen hoe hun collectie eruit moet gaan zien." Drie Zeeuwse teams nemen deel aan de Amsterdam Dakar Chal lenge. Met oude auto's en een ambulance vol hulpverleningsar tikelen, die in Afrika wordt ach terlaten voor het goede doel, ho pen ze de tocht van 6500 kilome ter heelhuids te volbrengen. De PZC volgt hen op afstand. Van daag - nadat ze vijf dagen onbe reikbaar waren - de belevenis sen van Richard Kappetijn uit Zierikzee en Vleutenaar Jos van Dam. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Sprinkhanen- moes, hitte, corrupte grensbe wakers, stof en buikloop. Er blijft de deelnemers aan de chal lenge, inmiddels aangeland in Mauretanië, weinig bespaard. Desalniettemin blijven Kap petijn en Van Dam goed ge luimd. Het rijden door de Afrikaanse landen doet relativeren, zegt Kappetijn. Regelmatig worden zij en de andere equipes gedwon gen voor van alles nog wat te be talen. Een grensovergang passe ren kan. Mits er 150 euro's per auto voor worden neergeteld. Kappetijn: „Als je ziet onder welke armoedige omstandighe den de mensen hier moeten le ven, kan ik het ze echt niet kwa lijk nemen dat ze willen profite ren van dat stel vreemde figuren dat over hun grondgebied rijdt. Wat voor ons barrels van auto's zijn, zijn voor de mensen hier li mousines." Kappetijn en Van Dam zijn in middels - na negenhonderd bij zonder vermoeiende kilometers dwars door sprinkhanenwolken - samen met nog vijf andere teams aangeland in Sint Louis. „We hebben een rustdag en we zitten hier op een heel mooi plek je. In de Zebrabar. We kunnen hier wat eten en drinken, maar dat is niet zonder risico. Een he leboel deelnemers hebben hier buikloop opgelopen." Wasbord wegen Hoewel Kappetijn en Van Dam de challenge nog steeds één groot avontuur vinden, begin nen ze wel naar het einde uit te zien. Vooral vanwege de vaak bijzonder slechte wegen. Kappe tijn: „Honderden kilometers over van die wasbordwegen. Dan word je vreselijk door el kaar geschud en dat is niet echt lekker." De trouwe Toyota Landcruiser van het duo houdt zich goed. Het oude beestje heeft de sprink- hanenzwermen doorstaan, Ook de andere barrels zijn met enig kunst- en vliegwerk aardig aan VLISSINGEN - Tussen zondagavond half negen en gister ochtend tien uur werd er ingebroken in de kantine van een voetbalvereniging in Vlissingen. Uit de kantine werd beeld- en, computerapparatuur weggenomen. Het schade bedrag is onbekend. TERNEUZEN - Een 47-jarige Terneuzenaar is gistermid dag op de Lorentzlaan in zijn woonplaats aangehouden omdat hij in zijn auto reed terwijl hij een rijontzegging had. Zijn rijbewijs was eerder ingenomen wegens rijden onder invloed van alcohol. Deze keer werd zijn auto in be slaggenomen en opnieuw proces-verbaal tegen de man op gemaakt. HULST - Een dertigjarige man uit Hulst is gisteravond met zijn auto op de kop in een sloot tot stilstand geko men. De automobilist reed rond kwart voor zeven over de N60 in Hulst toen hij door onbekende oorzaak in de slip geraakte, via de berm tegen het talud van de sloot reed en op de kop in een droge sloot tot stilstand kwam. De man werd door de brandweer uit zijn auto gehaald, waarna hij met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis in Ter- neuzen werd overgebracht. De auto is vermoedelijk ge heel vernield en moest worden weggesleept. MIDDELBURG - Een 44-jarige automobilist uit Arnemui- den heeft in de nacht van zondag op maandag een rijver bod van een uur en een proces-verbaal gekregen. De poli tie hield de man om 2.15 uur aan op het Groene Woud ih Middelburg op verdenking van rijden onder invloed. Uit de blaastest bleek dat de man inderdaad te veel had ge dronken. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 37-jarige inwoner van Terneuzen voor geweld in de relatiesfeer veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. De man was helemaal over de rooie toen hij 23 januari dit jaar verhaal ging halen bij de nieuwe vriend van zijn ex-vrouw. Toen die de voordeur opendeed haalde de Ter^ neuzenaar meteen uit. „Voordat ik het wist, had ik een vuistslag tegen mijn hoofd te pakken", had het slachtof fer verklaard. Bij de verdachte spookte de besognes rond zijn dochter van vier jaar door zijn hoofd. „Je moet mijn dochtertje niet aanraken", had hij dreigend gezegd. De Terneuzenaar was er via het werk achter gekomen dat zijn ex een nieuwe vriend had. Het was hem vooral tp doen om zijn dochtertje. „Ik leef voor mijn kind", zei hij. Officier van justitie J. Jeuken toonde begrip voor zijn moeilijke situatie en eiste tegen hem een maand voorwaar^ delijke gevangenisstraf. „Er is weer een goede basis om met elkaar om te gaan." Zijn dochter ziet hij regelmatig. De goede verstandhouding werd gisteren bevestigd door het slachtoffer, dat samen met verdachte naar de zitting was gekomen. de praat te houden, doet Kappe tijn verslag. „Je moet bijvoor beeld wel de sprinkhanenmoes uit je luchtfilter en je remmen peuteren." Sint Louis is enkele honderden kilometers verwijderd van Da kar, maar daar zijn de equipes niet welkom. Kappetijn: „Ik weet niet precies hoe de vork in de steel zit, maar het schijnt dat equipes voor ons zich niet zo net jes gedragen hebben. Vandaar dat wij nu om Dakar heen moe ten rijden naar Banjul, het eind punt." Kappetijn heeft er alle vertrou wen in dat de Landcruiser de laatste 600 a 650 kilometer ook nog wel uithoudt. „Het betekent wel dat de challenge voor ons twee dagen eerder dan gepland eindigt, want in Dakar was ook een rustdag gepland." door Harmen van der Werf YERSEKE - De mosselsector wil een overeenkomst sluiten met natuur- en milieuclubs over de ontwikkeling van duurzame vis- en kweekmethoden. Volgens secretaris H. van Gees- bergen is het belangrijk om tot afspraken te komen, omdat in het verleden experimenten zijn opgehouden of tegengehouden door juridische procedures. Zo kon in 2001 een proef met het uitdunnen van een mosselbank in de Waddenzee pas beginnen nadat daarover een rechtszaak was geweest. Van Geesbergen heeft het idee dat het experi ment door de opgelopen vertra ging niet helemaal uit de verf is gekomen. Voordat de mosselsector weer veel gaat investeren in nieuwe vis- en kweekmethoden, zoals het invangen van mosselbroed met netten en touwen, wil men meer zekerheid hebben. Van daar de oproep van Van Gees bergen tot het afsluiten van een convenant met natuur- en mi lieuorganisaties. Secretaris J. Holstein van de kokkelsector steunt het initia tief. Het zou hem een lief ding waard zijn, als de kokkelvissers - zoals is vastgesteld in het nieu we beleidsbesluit schelpdiervis- serijbeleid - écht aan de slag kunnen met het verzaaien en kweken van kokkels in de Delta- wateren, in de Westerschelde en de Oosterschelde. G. van Zonneveld van de Zeeuw se Milieufederatie (ZMF) en H. Revier van de Waddenvereni ging staan niet onwelwillend te genover het idee van Van Gees bergen. „We moeten dan wel van tevoren duidelijk afspreken hoe de verduurzaming van de mosselsector kan worden vorm gegeven", aldus Van Zonneveld. Zo is hij geen voorstander van het gebruik van net- en touw constructies in de Waddenzee of HE1NKENSZAND - In het be zoekerscentrum van stichting Zeeuwse Schaapskudde aan de Nieuwe Kamerseweg in Hein- kenszand wordt zaterdag 18 de cember een kerstmarkt gehou den. De markt begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. andere 'accent-natuurgebie den'. Hij denkt eerder aan proe,- ven in de Noordzee of in delen van de Voordelta. De ZMF-medewerker wijst het verzaaien en kweken van kok kels in Deltawateren af, hoewel het ministerie daarmee juist ex perimenten wil. „Je krijgt dan twee keer bodemberoering", stelt Van Zonneveld. „Bij het op vissen van de wilde kokkels, en later bij het opvissen van de ge kweekte kokkels." Kokkel- kweek mag in zijn ogen, maar in verzilte polders. „Wij staan niet negatief tegen over het maken van plannen met de sector", laat Revier van de Wadden vereniging weten. Of dit tot een convenant moet lei den, is voor hem nog geen uitge maakte zaak. „Laten we eerst rond de tafel gaan zitten. We willen dat graag." Risico Met 'we' doelt Revier ondef meer op de Waddenvereniging) Natuurmonumenten en Vogelbe scherming Nederland. Stichting De Faunabescherming, die de laatste tijd de schelpdiersector 'als vijand' heeft ontdekt, zit er niet bij. Ook al komt het tot een overeenkomst met allerlei na tuur- en milieuorganisaties, De Faunabescherming kan er altijd doorheen fietsen door naar de Raad van State te stappen. Hol stein: „Dat maakt het allemaal zo frustrerend. Je neemt als sec4 tor een risico door te investeren en dan krijg je weer met tegen werking te maken." (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG KIJKDAG 10.00 - 20.00 uur KUNST EN ANTIEK Veilingdata: Wo. 8 dcc. 19.00 uur Do. 9 dcc. 13.30 en 19.00 uur Overige kijkdagen: Wo. 8 dec. 10.00 - 18.00 uur Do. 9 dec. 10.00- 12.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33