issers lonken naar milieuclubs OPHEFFINGS 50% KORTING Garnalenoorlog tussen Oostende en Zeebrugge Anouk maakt mooiste tekening Zware vervuiling in Gentse Kanaalzone Auto te water bij Hansweert voor- verkoop! 1 voor- vereenkomst over verduurzaming mossel- en kokkelsector UITVERKOOP Koppeling uitkeringen en autobezit Boete voor hardleerse drankrijder Tanker lek na aanvaring Rijverbod voor Arnemuidenaar zeeuwse almanak Wee Wee Wee oorwaardelijke lstraf voor sweld in relatie Auto in sloot >ldagen Redactie: 0113-315649 aAV-'.p''"',r Islbus31,4460 AA Goes Ivprtentie-exploitatie. C en Midden-Zeeland: 0113-315520; Es Vlaanderen: 0114-372770; Cal; 020-4562500. tlinsdag 7 december 2004 pc editie Bevelanden-Tholen (nrHarmen van der Werf SEKE - De mosselsector een overeenkomst sluiten et natuur- en milieuclubs over ontwikkeling van duurzame i-enkweekmethoden. ilgens secretaris H. van Gees- rgen is het belangrijk om tot spraken te komen, omdat in t verleden experimenten zijn gehouden of tegengehouden or juridische procedures. Zo n in 2001 een proef met het tdunnen van een mosselbank de Waddenzee pas beginnen daarover een rechtszaak r geweest. Van Geesbergen eft het idee dat het experi- >nt door de opgelopen vertra- ig niet helemaal uit de verf is komen. ekerheid iordat de mosselsector weer gaat investeren in nieuwe en kweekmethoden, zoals t invangen van mosselbroed met netten en touwen, wil men meer zekerheid hebben. Van daar de oproep van Van Gees bergen tot het afsluiten van een convenant met natuur- en mi lieuorganisaties Secretaris J. Holstein van de kokkelsector steunt het initia tief. Het zou hem een lief ding waard zijn, als de kokkelvissers - zoals is vastgesteld in het nieu we beleidsbesluit schelpdiervis- serijbeleid - écht aan de slag kunnen met het verzaaien en kweken van kokkels in de Delta wateren, in de Westerschelde en de Oosterschelde. G. van Zonneveld van de Zeeuw se Milieufederatie (ZMF) en H. Revier van de Waddenvereni ging staan niet onwelwillend te genover het idee van Van Gees bergen. „We moeten dan wel van tevo ren duidelijk afspreken hoe de verduurzaming van de mossel sector kan worden vormgege ven", aldus Van Zonneveld. Zo is hij geen voorstander van het gebruik van net- en touwcon structies in de Waddenzee of an dere 'accent-natuurgebieden'. Hij denkt eerder aan proeven in de Noordzee of in delen van de Voordelta. De ZMF-medewer- ker wijst het verzaaien en kwe ken van kokkels in Deltawate ren af, hoewel het ministerie daarmee juist experimenten wil. „Je krijgt dan twee keer bodem beroering", stelt Van Zonne veld. „Bij het opvissen van de wilde kokkels, en later bij het opvis sen van de gekweekte kokkels." Kokkelkweek mag in zijn ogen, maar in verzilte polders. „Wij staan niet negatief tegen over het maken van plannen met de sector", laat Revier van de Waddenvereniging weten. Of dit tot een convenant moet lei den, is voor hem nog geen uitge maakte zaak. „Laten we eerst rond de tafel gaan zitten. We willen dat graag." Met 'we' doelt Revier onder meer op de Wadden vereniging, Natuurmonumenten en Vogelbe scherming Nederland. Stichting De Faunabescherming, die de laatste tijd de schelpdiersector 'als vijand' heeft ontdekt, zit er niet bij. Ook al komt het tot een overeenkomst met allerlei na tuur- en milieuorganisaties, De FaunabescheiTning kan er altijd doorheen fietsen door naar de Raad van State te stappen. Hol stein: „Dat maakt het allemaal zo frustrerend. Je neemt als sec tor een risico door te investeren en dan krijg je weer met tegen werking te maken." ALLES 50% KORTING M.U.V. KAMERPLANTEN, SNIJBLOEMEN KERSTBOMEN TUINCENTRUM MARITIMA BERLAGESTRAAT 1 VLISSINGEN 0118-470400 GOES - De gemeente Goes gaat het bestand met namen van uitkeringsgerechtigden bij de gemeentelijke sociale dienst koppelen aan dat van de rijksdienst voor het weg verkeer. Met de koppeling wil Goes kunnen nagaan welke auto's uitkeringsgerechtigden bezitten. Zonodig, als een uitkeringsgerechtigde een zeer dure auto heeft, wordt na vraag gedaan hoe dit mogelijk is en of de klant van de so ciale dienst eventueel neveninkomsten heeft. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft een 32-jarige inwoner van het Poolse Lambinowice voor het weigeren van een ademonderzoek en het doorrijden na een ongeval bij verstek veroordeeld tot een boete van 2000 euro. De verdachte botste op 5 juni in Lewedorp te gen een auto en reed vervolgens door. Nadat hij dronken in zijn auto was aangetroffen, weigerde hij mee te werken aan de blaastest. Volgens officier van justitie R. Jeuken was het de derde keer dat de Pool, die tijdelijk in Neder land werkte, voor een alcoholmisdrijf werd betrapt. SAS VAN GENT - Op het kanaal van Gent naar Terneu- zen is de binnenvaarttanker Eiltank 11 gistermiddag ter hoogte van Sas van Gent lekgeslagen na een aanvaring met de coaster Wilson Maas. Het lek zit onder de water lijn aan de linkervoorkant. De oorzaak van de aanvaring is tot dusver onbekend. De Eiltank 11 was met 693 ton iso- butanol, een chemisch oplosmiddel, op weg naar Oos tende. De tanker kon op eigen kracht de kade bereiken, ter hoogte van chemiefabriek Cerestar. Aangezien het schip water maakte, werd een pomp van Rijkswaterstaat aan boord geplaatst. Daarna zorgde de schipper zelf voor een voorziening om het binnenkomende water weg te pompen. Dankzij de dubbele wanden van de Eiltank 11 is er geen isobutanol in het kanaal terechtgekomen. Volgens woordvoerder J. van Gorp van Rijkswaterstaat is er geen moment gevaar geweest voor mens en milieu. Het is de be doeling zo snel mogelijk een noodreparatie uit te voeren, waarna de Eiltank 11 weer verder kan. De Wilson Maas had geen lading aan boord en kon na de botsing verder. MIDDELBURG - Een 44-jarige automobilist uit Arnemui- den heeft in de nacht van zondag op maandag een rijver bod van een uur en een proces-verbaal gekregen. De poli tie hield de man om 2.15 uur aan op het Groene Woud in Middelburg op verdenking van rijden onder invloed. Uit de blaastest bleek dat de man inderdaad te veel had ge dronken. door Wout Bareman EVERGEM - De omgeving van Evergem en Zelzate in de Gent se Kanaalzone kampt met de zwaarste luchtverontreiniging van heel Vlaanderen. Dat heb ben metingen door de Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) uit gewezen. Belangrijkste veront reinigingsbron is behalve het verkeer de industrie. Vooral de concentratie van fijne stofdeeltjes is in het Vlaamse deel van de Kanaalzone onver antwoord groot. VMM stelt vast dat er vorig jaar sprake was van een forse stijging, nadat de hoe veelheid stofdeeltjes in de zeven jaar daarvóór juist daalde. In Evergem werd de norm van 50 microgram fijn stof per kubie ke meter lucht vorig jaar gedu rende 123 dagen overschreden. Een woordvoerster van de VMM sprak gisteren van 'een niet be- nijdendswaardig record'. Door maatregelen van de overheid, in dustrie en landbouw daalt de uitstoot van vervuilende stoffen jaarlijks. Alleen de luchtkwali teit blijft daarbij achter. Volgens de VMM kampt niet al leen de Gentse Kanaalzone met dat probleem, maar het ver schijnsel doet zich ook voor in de verkeersdrukke omgeving van Antwerpen en de stad Gent, terwijl ook grote delen van Ne derland en het westen van Duits land te maken hebben met ern stige verontreiniging door fijn stof. De kleine stofdeeltjes be vatten kankerverwekkende stof fen als zware metalen, dioxines en polyaromatische koolwater stoffen (pak's). De grotere stof deeltjes zetten zich af in de bo venste luchtwegen, terwijl de kleinere tot diep in de longen en in de bloedbaan kunnen door dringen. VMM-deskundigen gaan ervan uit dat de droge zomer van 2003 en aanhoudende oostenwind de situatie in de Kanaalzone nega tief hebben beïnvloed. Uit de meetresultaten van de eerste helft van dit jaar blijkt dat de si tuatie momenteel minder alar merend is. Milieuschepen W. Van Zele van Evergem in een reactie: „Het ge meentebestuur dringt al sinds 2002 bij de VMM aan op meer in formatie en een uitgebreid on derzoek naar de oorzaken." Van Zele wil de samenstelling en de herkomst van het fijne stof weten, zodat maatregelen aan de bron kunnen worden ge nomen. Staalconcern Sidmar en raffinaderij VFT in Zelzate wor den alom beschouwd als de be langrijkste vervuilers in het noordelijk deel van de Gentse Kanaalzone. Beide bedrijven pompten de afgelopen jaren mil joenen in milieumaatregelen. Op de rand van de werkdag moest er nog een stuk geschre ven worden. De Vlissingse werkneemster van een Goes' bedrijf spoedde zich vanuit een Middelburgse vergader plaats huiswaarts om vanaf haar thuisiverkplek online haar plicht voor haar werkge ver te vervullen. Dat scheelt kilometers en een uurtje reistijd. Mooi, die ver worvenheden van de moderne tijd, dacht ze nog tevreden. Dat gevoel was snel weg toen ze probeerde haar productie elektronisch naar haar werk gever te zenden. De provider van de elektroni sche snelweg gaf niet thuis en dus bleef die snelweg onbe reikbaar. Na herhaaldelijk proberen en controleren belde ze geïrri teerd het kantoor van de inter- netvoorziener. En kreeg een volautomatische boodschap te horen. De helpdesk van de Zeeuwse aanjager van de 24-uursecono- mie houdt zich keurig aan ouderwetse kantoortijden, luidde de boodschap. „Meer informatie vindt u op www..." Ze heeft de andere Zeeuwse snelweg maar genomen. Die waar je zonder server op kan. HANSWEERT - Op het puntje van de Kanaal- weg in Hansweert, bij de walradarpost, heeft de brandweer gistermorgen een auto uit de Wes terschelde gehaald. In de wagen was niemand meer aanwezig. Aan de hand van het kenteken wist de politie de eigenaar te achterhalen, een 42-jarige man uit Roosendaal. Via de politie in Roosendaal is hij later op de dag opgespoord. De man vertel de pech te hebben gehad met zijn auto op de Ka- naalweg, dat hij was uitgestapt en 'op lichtjes in de verte' was afgelopen. Bij terugkeer was zijn auto verdwenen. „Wellicht heeft hij zijn wagen niet op de handrem gezet", veronderstel de een politiemedewerker, „en is zijn auto het water ingegleden." Wat de Roosendaaler op het uiterste puntje van de Kanaalweg in Hansweert, aan de kant van Kruiningen, deed, was bij politiewoordvoering niet bekend. „Het was mistig gistermorgen. Mo gelijk is hij de weg kwijtgeraakt." De melding dat er een auto in het water lag, kwam rond kwart voor acht binnen. De brandweer Kruinin gen, een ambulance en het duikersteam van de brandweer Goes zijn ter plekke geweest. Dui kers hebben nog naar inzittenden gezocht. Om negen uur was de auto uit het water. foto Willem Mieras KRABBENDIJKE - De vijfjarige Anouk Vermare uit Krabbendijke is één van de twaalf winnaars van de Zeeuwse tekenwedstrijd 'kind en verkeersveiligheid'. Haar prent van een vrachtwagen die door het rode stoplicht rijdt, komt met de tekeningen van andere winnaars op de jaarkalender 2005 van het ROVZ, het regionaal overlegplatform voor verkeersveiligheid in Zeeland. Alle scholen die deelnamen, krijgen deze kalender. Anouk won als prijs een cd-bon waarmee ze 'een leuk spelletje' gaat kopen. Ook kreeg ze de jaarkalender die in de rijwielhandel van haar ouders in Krabbendijke komt te hangen. Haar basisschool De Zevensprong uit Krabbendijke ontvangt 350 euro van het ROVZ. Het geldbedrag moet worden besteed aan lesmateriaal over het verkeer. „Een verkeersmat met autootjes bij voorbeeld", aldus Jeanet Lavoij, juf van Anouk. Andere prijswinnaars op de Bevelanden en Tholen zijn Vincent van Woerkum van De Oosterschelde- school uit Scherpenisse, Joris Meeuwsen van De Bornput uit Oostdijk, Mandy Schouten van De Hoek steen uit Wemeldinge en Tessa de Koster van De Lin de uit Nisse. foto Willem Mieras (Advertentie) DDELBURG - De Middel- rgse politierechter M. Meeu- sse heeft gisteren een 37-jari- inwoner van Terneuzen voor weid in de relatiesfeer veroor- ïeld tot een maand voorwaar- lijke gevangenisstraf. man was helemaal over de loie toen hij 23 januari dit jaar ihaal ging halen bij de nieu- e vriend van zijn ex-vrouw, toen die de voordeur opendeed aaide de Temeuzenaar meteen it „Voordat ik het wist had ik vuistslag tegen mijn hoofd pakken", had het slachtoffer erklaard. w de verdachte spookte de bes- pes rond zijn dochter van vier jar door zijn hoofd. „Je moet Ujn dochtertje niet aanraken", ad hij dreigend gezegd. Ie Temeuzenaar was er via het 'erk achter gekomen dat zijn Feen nieuwe vriend had. Het 'as hem vooral te doen om zijn bchtertje. „Ik leef voor mijn pid", zei hij. fficier van justitie J. Jeuken öonde begrip voor zijn moeilij ke situatie en eiste tegen hem !en maand voorwaardelijke ge- angemsstraf. „Er is weer een oede basis om met elkaar om te Zijn dochter ziet hij re- itig. De goede verstandhou- ing werd gisteren bevestigd nor het slachtoffer, die samen »et de verdachte naar de zitting ps gekomen. GOhS - Een 38-jarige Vlissing- 's gisteravond bij het Pykes- pegjc in Goes met haar auto in an sloot beland. F gevolg van plaatselijk dich- Pmist zag de automobiliste een |ocht te laat waardoor ze met naar auto van de weg raakte. De bestuurster liep hierbij een pijn de nek op. Haar auto raakte aan de voorzijde beschadigd. (Advertentie) oor Wout Bareman ZEEBRUGGE - Aan de Vlaam se kust woedt een garnalenoor log. Inzet is de kwaliteit van de garnalen, die op de veiling in Zeebrugge en in de vismijn van Oostende worden verhandeld. Die van Oostende 'krullen meer' en zijn dus van betere kwaliteit, oordeelt schepen van Visserijza ken Y. Mirior. De vissers van Zeebrugge reage ren furieus. Zij hebben in een brief de hulp ingeroepen van de overkoepelende Rederscentrale. Volgens de vissers wordt de vei ling in Zeebrugge grote schade toegebracht door de 'onzinverha len' van de Oostendse schepen. De Vlaamse vissers vissen in de zelfde wateren en ook de wijze waarop de garnalen direct na de vangst worden gekookt, wijkt nauwelijks af. „Wij vragen de overheid alle belanghebbende partijen op de hoogte te brengen van het feit dat ook wij tradtio- nele Vlaamse gekookte garnalen aanvoeren. Wij, als reders, vra gen om de oorlog omtrent de gar nalen tussen Oostende, Nieuw- poort en Zeebrugge te stoppen. Uiteindelijk zijn zij het grote slachtoffer", schrijven drie Zee- brugse garnalenvissers in een brief aan de Rederscentrale. Vis ser F. Vantroye van de kotter Z-852, één van de onderteke naars: „Ik vis al dertig jaar op garnalen en kon m'n oren niet geloven toen ik de uitspraken van de schepen hoorde. Dat de smaak soms verschilt, komt door de manier van koken en de kruiden die eraan toegevoegd worden." Volgens directeur J. Van de Steene van de veiling van Zee brugge vormen de uitspraken on derdeel van de keiharde concur rentiestrijd tussen zijn (particu liere) veiling en de gemeentelij ke vismijn van Oostende, die on danks zware subsidies nauwe lijks uit de rode cijfers zou ko men. Bovendien zijn de garna len die in het Nieuwpoort wor den verkochte afkomstig van de mijn in Zeebrugge. Desondanks houdt schepen Mi rior vol dat de er sprake is van kwaliteitsverschil tussen de gar nalen van Oostende en het nabu rige Nieuwpoort enerzijds en de Zeebrugse garnaal. Mirior: „Ze zijn van mindere kwaliteit, min der krokant en ze laten zich an ders pellen." De Zeebrugse vissers overwegen een schadeclaim. ma. 13.00 - 17.30 uur" I j di.t/m do. 9.00 - 17.30 uur geen koopavond Q Markt l,.|3 4461 AH Goes Woon; 0113 227607

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27