PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT iekenfondspremies stijgen fors Bi ekraiense ppositie geeft laar verzet op PZC Veel toeters en bellen bij uitvaart prins Bernhard IE Verzekerden gaan vijftien tot twintig procent meer betalen 21 Prinses Amalia wordt één jaar Hulpdiensten missen mankracht Mijlpaal voor Cocu Politie pakt smokkel drugs over water aan Schip verdwaalt in dichte mist op de Westerschelde ANWB vraagt justitie bonnen te seponeren lezen we zeeuws tmÊtiÊtm 9° Grijs weer Lwolkt en nevelig weer met vooral Lmorgen plaatselijk mist. Ijjdagtemperatuur 9 graden. 46e jaargang no. 289 jnsdag 7 december 2004 is nummer 1,25 Tropische opdracht Vlissingse fotograaf internet: www.pzc.nl hr Sylvia Marmelstein HAAG - De zieken- Idspremies gaan volgend ar met vijftien tot twintig ocent omhoog. explosieve stijging blijkt een vergelijking van de plan- ivan de verschillende verze- raars door de internetpagina depender.nl. Het internetbe- fijf werkt samen met de vak- ntrale FNV. Eerder werd al bekend dat men sen met een particuliere verzeke ring zo'n acht procent meer gaan betalen. Minister Hoogervorst van Volks gezondheid gaat er echter van uit dat de premies over de hele linie met niet meer dan vier tot vijf procent zullen stijgen. De FNV heeft laten weten bij de komende CAO-onderhandelin- gen compensatie voor de forse lastenverzwaring te zullen ei sen. Independer.nl heeft inmiddels van eenderde van alle 25 zieken fondsverzekeraars de premiestij gingen binnen. Volgens direc teur Edmond Hilhorst kunnen nog verschuivingen optreden, maar is de trend duidelijk. Krampachtig Verzekeraars die de gegevens nog niet hebben verstrekt, doen volgens hem erg krampachtig. „Wat meestal betekent dat de premies ook bij hen flink zullen stijgen." Nederland telt ruim tien mil joen ziekenfondsverzekerden. In- depender.nl is bij de berekening van de verhoging van de zieken fondspremies uitgegaan van de totale premie die de consument betaalt. Die bestaat uit een pro centueel deel van het inkomen, een nominale premie en een aan vullende premie. Hoeveel de stij ging in euro's zal zijn, is afhan kelijk van het pakket dat de ver zekerde wenst. Het werknemersdeel van de pro centuele premie stijgt met 0,2 procent tot 1,45 procent, en wordt automatisch ingehouden op het loon, pensioen of uitke ring. Daarnaast betaalt de verze kerde een vaste nominale pre mie voor een basispakket. De prijs daarvan is afhankelijk van de verzekeraar en bedraagt tus sen de twintig en dertig euro per maand. Dat wordt volgens Hil horst dertig tot veertig euro per maand. Een deel van die extra premie, ongeveer vijf euro per maand, gebruikt Hoogervorst om de nieuwe no-claim-regeling te financieren. Tenslotte betaalt de verzekerde premie voor aanvullende verze keringen. Omdat steeds meer zorg uit het basispakket wordt geschrapt (zoals tandarts, fysiotherapeut), sluiten ziekenfondsverzekerden in toenemende mate aanvullen de polissen af. Meer dan negen tig procent van de ziekenfonds verzekerden is aanvullend verze kerd. De FNV verwacht dat ook de aanvullende verzekeringen flink duurder zullen worden. GPD onze redactie binnenland FT - De krijgsmacht pakt zater- flink uit voor de begrafenis van s Bernhard. Daar waar Juliana in tzo min mogelijk militair vertoon ste, krijgt de prins juist extra veel tersen bellen. ot ceremonieel', zoals een waarne- het omschrijft, voor Bernhard die 1976 inspecteur-generaal was van Strijdkrachten. het moment dat de kist van de prins de Markt in Delft naar de kerk rdt gedragen, brengen vier vliegbe- ningen een eresaluut. Drie F-16 tvliegtuigen en één Spitfire vliegen in de 'Missing man-formatie' over de Markt. Bij deze Britse traditie maakt een van de vliegtuigen - in dit ge val de Spitfire - zich los uit de formatie en vliegt naar boven, ten teken dat een kameraad wordt gemist. Prins Bern hard heeft in de oorlogsjaren zelf in een Spitfire gevlogen, Eerder werd al bekend dat de laatste tocht van de prins niet plaatsvindt in de koninklijke lijkkoets, maar op een affuit, het onderstel van een kanon. Het gaat om een snelvuurkanon dat in 1906 is gemaakt bij Krupp in Duits land. Dit geschutstuk is in mei 1940 na de Duitse inval in Nederland nog inge zet op de Grebbeberg. Huzaren, en niet Grenadiers zoals bij de uitvaarten van Claus en Juliana, zul len de kist de kerk binnendragen. De vader van prins Bernhard diende in de vorige eeuw bij de Huzaren. In de Europese koninklijke paleizen wordt druk overlegd over een passende afvaardiging naar de uitvaart van prins Bernhard. De verwachting is dat de koningshuizen ruim zullen zijn ver tegenwoordigd. Maar de eigen agenda's geven in een aantal gevallen wel proble men. Nobelprijzen Vrijdag bijvoorbeeld worden in Oslo en Stockholm de Nobelprijzen uitgereikt. De Noorse en Zweedse koninklijke fa milies spelen daarbij een hoofdrol en in Zweden staan ook voor zaterdag nog feestelijkheden op het programma waarbij de koning en koningin aanwe zig moeten zijn, Maar prins Bernhard was een goede vriend van de vader van koning Carl Gustaf en de koning zelf was een petekind van Juliana. De ko ninklijke familie zal haar agenda daar om wel omgooien. Noordeinde De hekken van paleis Noordeinde zijn vanmorgen om negen uur geopend om belangstellenden de kans te geven af scheid te nemen van prins Bernhard. De verwachting is dat tienduizenden mensen van die mogelijkheid gebruik zullen maken. De kist met het stoffelijk overschot staat in de middenvestibule van het werkpaleis van koningin Beatrix. Gisteren hebben tal van hoogwaardig- ÜpDonze redactie buitenland JpEV - De oppositie in Oekra'ï- heeft haar verzet tegen een nfijziging van de grondwet om bevoegdheden van een toe president te beperken Bo gunste van de macht van het Barlement, opgegeven. •nee is de weg vrij voor een wijziging van de kieswet en de prganisatie; van nieuwe presi dents verkiezingen op 26 decem- f .Het parlement komt vanoch tenddn een speciale zitting bij leen de voorstellen te bekrachti- ifjen. In het weekeind weigerde Te |PP°sitie nog akkoord te Jgaan met een wijziging van de sffirondwet. eerst een andere kies wet - om een politieke crisis als eze ln de toekomst te voorko- - en het opstappen van de «egenng. Over een nieuwe Jpndwet zou later moeten wor- ileÜt President Koetjsma, iles eund door de regeringspar- Bcf'wees dat af. Hij beriep zien daarbij op een eerder geslo- I overeenkomst tussen alle ■Partijen. Gisteravond ging oppositiekan didaat Joesjtsjenko mede onder druk van internationale bemid delaars alsnog door de knieën. Nog deze week zal de rege- ring-Janoekovitsj opstappen. Er komt, als het parlement daar toe de nodige voorstellen doet, een nieuwe centrale kiescommis sie die de presidentsverkiezin gen van 26 december moet orga niseren en begeleiden. Daar naast wordt de kieswet gewij zigd. Het stemmen bij afwezig heid en het stemmen van huis uit wordt onmogelijk. Tevens worden de plaatselijke kiescom missies anders samengesteld. Nieuwe eisen Gisteren nog kwam Joesjtsjenko met nieuwe eisen. Hij vorderde van president Koetsjma dat die de procureur-generaal zou ont slaan, net als de minister van Binnenlandse Zaken en de gou verneurs van een aantal provin cies die onlangs dreigden met een afscheiding. De grondwets wijziging gaat per 1 september 2005 in. Om de komende verkie zingen eerlijk te laten verlopen zal een groot contingent interna- Een aanhanger van oppositieleider Joestjenko maakt het V-teken bij de nationale Oekraiense vlag. foto Alexander Demianchuk/RTR Jf De eendenkooi wordt weer mooi sWillem-Alexander (links), Pieter van Vollenhoven (rechts), prins Maurits (rechts-achter) en prins Pieter-Christiaan hebben de eerste dodenwacht betrokken in de rouwkapel met het stoffelijk overschot nprins Bernhard op Paleis Noordeinde. foto Robin Utrecht/ANP heidsbekleders al langs de baar gedefi leerd. In de Ridderzaal is de prins daar voor plechtig herdacht in een verenig de vergadering van Eerste- en Tweede Kamer. Pieter van Vollenhoven en de prinsen Willem-Alexander, Maurits en Pie ter-Christiaan - de enige vier leden van de koninklijke familie die in dienst zijn geweest en een uniform mogen dragen - waren de eersten die de dodenwacht betrokken. Later werden ze afgelost door onder an deren de chef Defensiestaf en de inspec teur-generaal van de krijgsmacht. De komende dagen - afscheid nemen kan tot en met donderdagavond elf uur - nemen andere militairen die taak over. GPD Prinses Amalia wordt van daag 1 jaar, maar er zal niet voor haar worden ge vlagd. De vlaggen hangen immers halfstok voor over grootvader Bernhard. De verjaardag van het prin sesje gaat desondanks niet helemaal ongemerkt voorbij. De capaciteit van de Zeeuwse brandweer en de Genees kundige PIulp bij Ongevallen en Rampen (GHOR) komt niet overeen met de uit te voeren taken. Dat zei plaatsver- vangend-commissaris van de koningin T. Poppelaars gis teren bij de presentatie van een boek over tien jaar politie Zeeland. Het tekort bij de hulpdiensten gaat vol gens Poppelaars ten koste van de slagvaardig- y-\ heid in de regio. Phillip Cocu voetbalt vanavond een gedenkwaardige wedstrijd. De middenvelder van PSV speelt in Athene tegen Panathinaikos zijn honderdste Europa Cupwedstrijd. Hij bevindt zich daarmee in illus ter gezelschap. Er gin gen hem maar dertien £jfc voetballers voor. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 14, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Buitengebied: 21, 23 en 25 teiten op richten. In eerste in stantie komt daarbij de plezier- vaart in het vizier, zo zei coördi nator P. de Vrind van het zojuist opgerichte internationale Joint Hit Team, dat drugshandel en drugsoverlast in Zuid-Neder land extra gaat aanpakken. Het team wordt ook in Zeeland ac tief. „De binnenwateren zijn de minst gecontroleerde routes", verklaart De Vrind. De contro les vinden plaats op alle vaar routes in Zuid-Nederland. GPD door Bas Koek BREDA - Nu snelwegen naar België en Duitsland en de inter nationale treinen met regelmaat worden gecontroleerd op ver voer van drugs zoeken de han delaren en smokkelaars vaker hun toevlucht tot vervoer via de binnenwateren. Daarom zal de politie daar de komende tijd een belangrijk deel van haar opsporingsactivi- tionale waarnemers naar Oekraï ne reizen, waarschijnlijk zo'n duizend mensen. Canada zegde al vijfhonderd waarnemers toe. De Russische president Poetin liet weten bereid te zijn met el ke toekomstige president van Oekraïne samen te werken. Tot nu toe steunde hij openlijk pre mier Janoekovitsj. Deze liet we ten het zeker tegen Joesjtsjenko te zullen opnemen. GPD DEN HAAG - De ANWB heeft gisteren in een brief aan het Openbaar Ministerie gevraagd om duizenden bekeuringen, die de politie afgelopen weekein de uitdeelde aan automobilisten op de Al6 en de A13, te sepone ren. Volgens de toeristenbond wordt op deze wegen, tussen Rotter dam en Breda en Rotterdam en Den Haag, de tijdelijke snel heidslimiet van 70 kilometer per uur niet duidelijk aangegeven. Op de A13 en de Al6 is volgens de ANWB de matrixsignalering niet in gebruik. Bovendien wor den automobilisten na één ver keersbord niet herhaaldelijk ge attendeerd op de maximumsnel heid. „De weggebruikers kun nen nergens aan zien dat er iets aan de hand is en dat een lagere snelheid is vereist", stelt de bond in de brief. „Wij vinden het niet redelijk om van wegge bruikers te verwachten dat zij in een dergelijke setting het juis te gedrag vertonen." De politie heeft 5433 automobi listen betrapt die te hard reden op de snelwegen waar maar 70 gereden mocht worden. Van de 3900 passanten die zaterdag langs de radarwagen op de Al 6 reden, krijgen er 2830 een bon. Zondag hielen 1525 van de 3284 bestuurders op de Al6 zich niet aan de snelheidslimiet. ANP BRESKENS - Reddingboot Zee- manshoop van het KNRM-sta- tion in Breskens heeft gisteroch tend vroeg op de Westerschelde een binnenvaarttanker in dikke mist naar Terneuzen gebracht. De twee bemanningsleden van de watertanker Viking van de firma Bonded Stores waren de weg kwijtgeraakt vanwege het uiterst slechte zicht. Plet schip was vervolgens vlakbij de Pas van Borsele voor anker gegaan. Het Schelde Coördinatie Cen trum vond deze situatie te ge vaarlijk en riep daarom om streeks vijf uur de hulp van de Zeemanshoop in. De redding boot bracht de tanker naar Ter- neuzen, waar het schip de Oost haven kon binnenvaren. voorletters straat: plaats: telefoon- (post)bankrekeningnumrnei: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor €14,95 Ut geef daarbij éénmalig toeslemming vooi automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste 2êS maanden geen proefabonnement gehad Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19,95). CU per kwartaal met automatische incasso 58,001. CD per jaar met automatische incasso (6 222.50). Handtekening. PZC bv gaat zorgvuldig on el persoonsgege vens. Kijk op wvr U8W - 0231231 ol stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713.1460 WB Goès het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1