Politie dit jaar veel succesvoller fatuur gevangen in glas Kunst heeft spanning nodig Zeeuws-Vlaamse kerken op de bres voor vluchtelingen Vader en zoon licht bestraft voor incident met taxichauffeur 17 Celstraf wegens inbraakpoging Werkstraf voor bedreiging EL CHI Inbreken 'lunst Workshop over 17e-eeuws toneel dinsdag 7 december 2004 door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Kerken in Zeeuws-Vlaanderen willen hun steentje bijdragen aan de bege leiding en het opzetten van acti viteiten voor vluchtelingen. Op initiatief van de Nederlands hervormde kerk en de katholie ke Elisabethparochie in Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen is een half jaar geleden de werkgroep Kerk en Vluchteling opgericht. De inmiddels 47 mensen tellen de werkgroep organiseert activi teiten voor vluchtelingen en wil in voorkomende gevallen ook in noodopvang voorzien. Komend weekeinde wordt na een half jaar voorbereiding het min of meer officiële startsein gegeven voor de activiteiten. De kerken worden opgeroepen op 11 en 12 december tijdens de vie ringen aandacht te besteden aan het thema vluchtelingen. „Het Nederlandse asielzoekers beleid wordt aangescherpt. In de maatschappij verhardt de houding tegenover buitenlan ders", zegt pastor N. van Water schoot. „Die harde lijn is niet al tijd eerlijk. Wij als kerken vin den dat vluchtelingenbeleid barmhartiger en rechtvaardiger zou moeten zijn. Als kerken wil len we niet aan de zijlijn blijven staan, maar zelf ook iets doen." De werkgroep probeert contac ten te onderhouden met organi saties die zich bezighouden met asielzoekers, zoals Vluchtelin genwerk. Namens deze organisa tie zit overigens J. van den Ameele als adviseur- in de werk groep. „Wij houden ons vooral bezig met juridische begeleiding en met begeleiding van asielzoe kers die al een status hebben", zegt Van den Ameele. „Het ini tiatief van de kerken sluit prima aan op wat Vluchtelingenwerk doet. Waar wij stoppen, pikt het werkgroep het op." De werkgroep richt zich op een groep van zo'n vierhonderd vluchtelingen in de regio. Er zijn vier 'taakgroepen'ontmoe tingen, vieringen, klussendienst en taal. De taakgroep ontmoetin gen probeert vooral door middel van samen koken mensen uit verschillende culturen bij el kaar te brengen. De taakgroep vieringen zet bezinningsactivi- teiten op touw. Ze probeert een discussie los te maken en een mentaliteitsverandering te be werkstelligen. Klussendienst De taakgroep klussendienst wil vluchtelingen aan een zinvolle dagbesteding helpen. Asielzoe kers die nog in procedure zitten, mogen geen betaald werk doen. De taakgroep zoekt naar moge lijkheden ornhen zonder directe betaling toch te laten werken op basis van een puntensysteem. De taakgroep taal tenslotte biedt mogelijkheden aan vluch telingen om de Nederlandse taal goed te leren spreken, in overleg met aanbieders van bestaande cursussen. Een andere taak van de werk groep is de inzameling van geld. „Want als je activiteiten organi seert brengt dat kosten met zich mee", zegt Van Waterschoot. „Er is al een basis gelegd door middel van collecten en enkele donaties. Maar uiteraard zijn nog veel meer giften en bijdra gen welkom." MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter veroordeel de gisteren een 34-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats voor een poging tot in braak tot vier weken gevangenis straf. De verdachte wex-d 1 augustus in Middelburg samen met zijn mededader, die dezelfde straf kreeg opgelegd, betrapt toen ze een ruit van de kantine van Club Jeu de Boules aan de Kou- dekerkseweg verbraken. Opval lend detail was dat de man zijn vingers had ingetaped om vin gerafdrukken te voorkomen. door Aector Dooms MIDDELBURG - De 48-jarige R. V. uit Terneuzen is gisteren in Middelburg voor geweld te gen een taxichauffeur veroor deeld tot een voorwaardelijke werkstraf van veertig uur. Zijn twintigjarige zoon M. V. uit Ter- neuzen kreeg voor zijn aandeel in de openlijke geweldpleging eveneens veertig uur voorwaar delijk opgelegd. In de strafmaat hield politierechter M. Meeuwis- se rekening met de rol van de taxichauffeur. „Hij heeft zich ook niet onbetuigd gelaten." Het eerste contact verliep tus sen de taxichauffeur en de klant (de vader) op 2 juli in de Terneu- zense componistenbuurt niet al te soepel. De taxi was volgens de man aan de late kant. „Een slechte service", merkte hij op. „Dan had je een andere taxi moeten nemen", was de reactie. De toon was gezet. Nadat de 48-jarige man samen met zijn tweejarige kleinzoon in het taxibusje was gestapt, gaf de taxichauffeur eerst gas om daarna hard te remmen. De man en het kind schoten daardoor vooruit en kwamen bruusk in aanraking met de stoelen. „Ik was nog bezig om de veiligheids gordels vast te maken", zei de oudste verdachte. De situatie es caleerde. De taxichauffeur werd aan zijn benen door de vader uit het bus je getrokken. Vervolgens be moeide de zoon zich ermee. Hij pakte de taxichauffeur beet en greep hem bij de keel. Een getui ge had de vechtpartij gezien. Hij vertelde te hebben gezien dat er een aantal getinte jongens op af kwamen en een van hen een ka ratetrap uitdeelde. Volgens het slachtoffer was hij ook op zijn gezicht geslagen door de zoon, maar die ontkende. De taxi chauffeur klaagde over schaaf wonden en een pijnlijke rug. Of ficier van justitie R. Jeuken acht te de openlijke geweldpleging bewezen, maar hij voegde eraan toe dat beide partijen hadden ge chargeerd. „Op de actie volgde een reactie. Er is ruzie en een be dreiging geweest, waarna de na righeid begon met het harde remmen." De officier eiste tegen de vader en de zoon werkstraffen van veertig uur. De raadslieden W. Suijkerbuijk en G. van der Meer vroegen hun cliënten vrij te spre ken. Zover ging de politierech ter niet, maar ze vond de eisen wel aan de hoge kant. Meeuwis- se keurde de gewelddadige actie van de verdachten af, maar ze stelde tegelijkertijd vast dat de taxichauffeur in zijn aangifte had overdreven en verkeerd had gehandeld door met het busje zo hard te remmen. Dat aspect werd meegewogen in de beslis sing. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een achttienjarige inwoner uit de Zeeuwse, hoofdstad voor een bedreiging conform de eis veroordeeld tot twintig uur werkstraf. De verdachte had 13 maart in Veere een leeftijdsgenoot duide lijk gemaakt dat hij jonge meis jes, die door hem lastig worden gevallen, met rust moet laten. Dat deed hij volgens officier van justitie R. Jeuken verkeerd. „Hoe nobèl je bedoelingen ook zijn. Dat moet je niet op een agressieve manier doen." De verdachte verzekerde dat het om de veiligheid van de meisjes ging. De politierechter vond dat de verdachte over de schreef was gegaan. De Middelburger had de man bedreigd met „als je de meisjes niet met rust laat, dan maak ik je van kant en hak ik je kop eraf." Vogeltentoonstelling EEDE - Vogelvereniging De Edelzanger uit Eede houdt ko mend weekeinde een vogelten toonstelling in de Hof van Eede. Er zijn ruim vijfhonderd vogels te zien, waaronder veel tropi sche vogels. De tentoonstelling is zaterdag geopend tussen 14.00 en 22.00 uur. Een dag la ter gaan de deuren om 10.00 uur open. Zondagochtend is er een beurs, waar vogels kunnen wor den gekocht en verkocht. Om 17.00 uur wordt de tentoonstel ling afgesloten. tfjnnr Emile Calon H' et ging slecht en het gaat goed. Zo vatten de analisten I. van Praet enU. Meulenberg van de Zeeuwse po litie de stand van zaken rond de wo ninginbraken samen. Vorig jaar werd de politie maar liefst 1489 maal gecon fronteerd met een diefstal uit een wo ning. Dat aantal wordt dit jaar bij lan- J„e na niet gehaald. Uit de cijfers die korpschef F. Goudswaard onlangs be kend maakte, blijkt dat er gerekend mag worden op een daling met maar liefst 45 procent. Het, aantal diefstallen uit woningen steeg de laatste jaren gestaag. In 2000 werd er 1244 maal aangifte gedaan. Het jaar daarop daalde het iets, naar 4157, maar in 2002 werd er met 1398 'eennieuwe negatieve piek bereikt. En vorig jaar drong het dievengilde nog vaker (1489) binnen in woningen. Te gelijkertijd slaagde de politie er niet m veel inbrekers aan te houden. Het oplossingspercentage schommelde de .afgelopen jaren tussen de dertien en twintig procent (2003). Dat zijn geen cijfers waar de politie trots op kon sa zijn. Dit jaar is de politie heel wat succes voller. Uit de cijfers van Goudswaard blijkt dat bij eenderde van het aantal inbraken de da.ders zijn aangehouden. Volgens de beide analisten is dat offi ciële oplossingspercentage van 34 pro- .cent waarschijnlijk nog aan de lage ikant. Zwijgzaam k De aangehouden inbrekers zijn name- Jijk over het algemeen zeer zwijgzaam en bekennen alleen die zaken die de ipolitie echt kan bewijzen. Van Praet: „Spontaan een serie inbraken beken den, dat is er tegenwoordig echt niet .meer bij. Dat doen ze niet. Alleen als jij het bewijs rond hebben geven ze Een rechercheur onderzoekt na een inbraak een slaapkamer op sporen. Dankzij DNA-techniek slaagt de politie erin steeds meer inbraken en insluipingen te bewijzen, foto Marijke Folkertsma een inbraak toe." Dankzij DNA-tech niek slaagt de politie erin steeds meer inbraken en insluipingen te bewijzen, aldus de criminologe. Ook het invoe ren van die DNA-gegevens in een cen trale databank helpt het oplossings percentage te laten stijgen, vervolgt ze. Het is volgens haar nu mogelijk veel meer linken te leggen tussen ver schillende zaken. De spectaculaire daling van het aantal inbraken is volgens de beide politieme dewerkers het gevolg van een gerichte aanpak. In de loop van vorig jaar werd duidelijk dat veel inbraken over eenkomsten vertoonden. Vooral die in de Oosterschelderegio vertoonden een zelfde patroon. Daar werd met name ingebroken om de sleutels van dure au to's te bemachtigen. Vooral op tijdstip pen dat de bewoners of thuis waren of even naar een van de naburige stran den. Want heel wat van die inbraken vonden plaats in de vakantieparken, aldus Meulenberg. Het moet de crimi- naliteitsanaliste van het hart dat va kantievierende mensen over het alge meen nogal slordig omspringen met. hun bezittingen. Met nadruk: „Veel slordiger dan thuis." Ze laten volgens haar vaak kostbaarheden in het zicht liggen en sluiten de vakantiewoning niet altijd echt goed af. Ook hebben ze volgens haar collega vaak veel meer geld op zak dan strikt noodzakelijk. Van Praet vertelt dat een Duits gezin meldde dat bij een inbraak in hun va kantiewoning maar liefst 3000 euro aan bankbiljetten was gestolen. „Zo veel geld op zak en in huis! Waarom? Waarvoor?" Laptops Die inbrekers die het vooral gemunt hadden op de duurdere auto's opereer den vaak als groep. Ze struinden soms hele straten af en deden, als ze de tijd hadden, soms ook nog even een paar Walcherse dorpen aan. Die gebieds- overschrijdende activiteiten verstoor den in eerste instantie het beeld dat de analisten hadden. Uit hun studie kwam immers naar voren dat op Wal cheren vooral ingebroken werd door mensen die geld nodig hebben om drugs te kopen. Die insluipers hante ren een andere werkwijze dan inbre kers die het gemunt hebben op dure auto's. Leden van die Walcherse groep bre ken vooral in op momenten dat er nie mand thuis is. Ze willen zo ongestoord mogelijk zoeken naar geld, sieraden en allerhande makkelijk verhandelba re goederen als audioapparatuur, (vi deo) cameras en zilverwerk. Grotere televisies en bureaucomputers zijn minder gewild omdat ze niet makke lijk mee zijn te nemen. Zeker niet de moderne breedbeeldtoestellen. Meu lenberg: „Daar til je je echt een breuk aan." Laptops daarentegen zijn zeer geliefd omdat ze, en makkelijk ver voerbaar zijn en er altijd snel kopers zijn te vinden. Die inbrekers die het op de duurdere auto's hadden gemunt kwamen van buiten, de regio. Zover de analisten we ten woonde een deel van hen tijdelijk in Nederland. Zeeuws-Vlaanderen had vorig jaar ook flink te lijden onder een combina tie van beide soorten inbrekers. Groe pen die rondstruinden op zoek naar dure auto's en veelplegers op zoek naar makkelijk verhandelbaar materi aal. Aan de hand van de analyses kon de politie gericht actie ondernemen. Dat leverde vooral resultaat op in Zeeuws-Vlaanderen en de regio rond om de Oosterschelde. Een paar bendes die daar huis hielden werden opge rold. Op Walcheren werd. de inbraak- golf vooral ingedamd door de bekende veelplegers nauw op de huid te zitten en op te pakken zodra ze over de schreef gaan. Ook in andere delen van Zeeland worden die veelplegers nu nauwlettend in de gaten gehouden. Als ze worden betrapt op een inbraak of een ander delict probeert de officier van justitie hen voor langere tijd vast te krijgen. Douchen Samen hebben die acties ervoor ge zorgd dat het momenteel betrekkelijk rustig is op inbrekersgebied. De beide analisten hebben ook het idee dat an dere inbrekersgroepen Zeeland mo menteel links laten liggen omdat de kans op aanhouding niet ondenkbeel dig is. „Die groepen hebben natuurlijk wel eens contact met elkaar." Uit hun analyse is vooral gebleken dat inbreken in vakantiedorpen niet al te moeilijk is. Vooral door het ontbreken van sociale controle en door de slordig heid van de tijdelijke bewoners. Afge zien daarvan is het niet echt slecht ge steld met de beveiliging van de wonin gen in het Zeeuwse, zo menen ze. 75 procent van de woningen is voorzien van extra hang- en sluitwerk. Ze ra den aan om ook te zorgen voor lichten die reageren op bewegingen. En na tuurlijk deuren en ramen sluiten. Van Praet: „Ook als je gaat douchen. Ook dan moet je de deuren sluiten." Vol gens haar hebben Zeeuwen nogal eens de neiging om zich thuis erg veilig te wanen waardoor ze inbrekers grote kansen bieden. ir Anita Tournois N0KKE - Onder de noemer ccldend glas/Beeldend gras orden hedendaagse glasobjec- gB pan vijf internationaal toon- c(i angevende glaskunstenaars ten- e(ongesteld in cultuurcentrum jgli charpoord in Knokke. De kun- tenaars deelden de natuur als ju! spiratiebron. De glaskunst |(- ordt soms verrassend gecombi- ;as( eerd met werk van een floraal ormgcver. 0n kn kunstrichting, die in de 'eede helft van de twintigste ijag; iuw overwaaide van Amerika |t Europa is studioglas. Dit is laswerk dat door individuele unstenaars in eigen atelier ver- VIy aardigd wordt, dikwijls onder pl6 vorm van unica. Om de aan- 'ae'nt te vestigen op deze glas- unst werden vijf gevestigde na- toen uit het internationale glas- [ujj Jrcuit aangezocht: Bert Frijns - Nederland, Markku Salo - Fin land, Keiko Mukaide - Japan, Ann Wolff - Duitsland en Neil Wilkin - Engeland, die de na tuur in hun werk als gezamenlij ke noemer uitdragen. Een luch ter van laatstgenoemde aan de ingang van de galerij vormt een uitnodigende voorbode van wat te wachten staat. Wilkin is Engelands belangrijk ste glaskunstenaar en beheerst de techniek dermate dat bijna niemand in de wereld daaraan kan tippen. Zijn werk laat zien dat de man daarbij gezegend is met een enorm artistiek talent. Sierlijke druppelvormen en ijle stengels, soms gecombineerd in zijn moderne maar tijdloze kroonluchters of in de verabstra heerde glasbloemen vormen es sentiële kenmerken van zijn ob jecten, vaak een combinatie van glas en metaal of steen. Zoals de installatie met glasdruppels op een bed van witte marmer keien. In Spirit of Place, een spi raalvormige zwevende installa tie van draad en vele dunne plaatjes glas, onderzoekt Mukai de het aardmagnetisme van een plaats en maakt ons bewust van de ligging van die plaats op de aardbol en hoe deze zich si tueert ten opzichte van de vier windstreken en het belang voor persoonlijk welzijn en innerlij ke rust. Hierbij uitgaand van de kennis van Feng-shui en het werken met de wichelroede. Vrouwelijk Wolff's objecten, opgebouwd uit geometrische vormen als vier kant, bol en driehoek, zijn inge geven door het verlangen naar vrijheid van de vrouw en refere ren regelmatig aan specifiek vrouwelijke lichaamsdelen. Bij voorbeeld Venus, een strak vormgegeven driehoek in een schitterende blauwtint of de ge le peervormige borsten in Go- dess, met een zachte belijning. De speling van licht door de kleurnuances van aquarelverf in de gegoten massieve glasmas sa is fascinerend. Salo kent een voorliefde voor het experiment. Hij speelt met kleur en past technieken toe als gieten, blazen, persen of een mix van multimedia. Zijn werk is speels, vol humor, vaak open gewerkt en lijkt soms net sui ker- of ijskristal. Zoals het ge blazen net over een houten con structie - een open abri - het ijs- gordijn of de schaalvormen. Uitzonderlijk verfijnd en ele gant zijn de werken van Frijns: helder, gezandstraald of gespie geld, in naturel en zacht groen blauw. De vormgeving van zijn door schijnende vazen en kommen, vaak schuin verwerkt en voor een deel gevuld met water, is puur Hollands, zonder over daad. Tussen zijn werken waant d, I - Met alleen dreigt kunst te worden. Om de aandacht de beschouwer blijvend te prikkelen, is spanning Die conclusie valt te trek- het zien van de schilde- van Joop Mijsbergen uit op Zoom die de komen den exposeert in De Be- in Burgh-Haamste- °P gaat het altijd om ver en intensivering van de zei Jan van Hove, van de exposant, tij opening van de tentoon stelling. De inleider gaf de aan wezigen tevens een mini-college langs enkele schilderijen om de ontwikkeling van de maker te benadrukken. Van Hove ziet die spanning specifiek gecreëerd door de vlakverdeling in Mijs bergens werk. In een abstract schilderij als 'Koningin van de nacht' bijvoorbeeld valt de boeiende verhouding op tussen het prominente, felgekleurde middenstuk ten opzichte van de rest van het oppervlak. „Verder zijn de dieren bij Joop in de loop der jaren meer mens geworden", stelt de inleider- vast. Zo heeft de ezel op de gouache 'Vlucht naar Egypte' niet alleen een vooraanstaande MIDDELBURG - Op de Roose- kelijk. Jack Edwards is „J-6Academy in Middelburg volp. Engelse regisseur Jack wards vanmiddag een inlei- "uig over zeventiende-eeuws lo- 1 meel. een praktische workshop tie Ule Edwards informatie over kostuums uit dre tijd, de »rd4pWuellnSen.' gebaren en dansen. bJeenkomst in de trouwzaal KR Sr het voormalige stadhuis is egï or 'edereen gratis toegan- internationaal vermaarde regis seur van toneel en opera, ge specialiseerd in stukken uit de zestiende tot en met achttiende eeuw. Hij deed onder meer stukken voor het Royal Opera House en het Royal Theatre, maar ook een productie voor het Festival Oude Muziek in Utrecht. Edwards geeft les in Londen. De workshop begint om 16.00 uur en duurt tot 19.00 uur. plaats op het doek, maar be schikt het dier ook over een men selijke uitstraling. Ook in de penseeltekening 'Dame met hondje' blijken mens en dier sterk naar elkaar te zijn toege groeid. Onderwerpen Mijsbergen tekent overigens niet zo vaak, veel meer werkt hij met olieverf, acryl en waterverf en bestrijkt daarmee een rela tief breed gamma aan onderwer pen: landschappen, stillevens, portretten, mens en dierfiguren. Religieuze en mythologische ver halen blijken belangrijke inspi ratiebronnen voor de kunste naar. Odysseus op zijn barre tocht, de zwarte zeilen van Theseus en Icaris met vleugels in het verzen gende zonlicht. De kunstenaar beschikt boven dien over een visueel geheugen. Soms geven beelden op zijn net vlies uit het dagelijks leven di rect aanleiding daar zijn per soonlijke visuele interpretatie van te geven. Evenzo vaak slui meren impressies jarenlang in zijn fantasie. „Door een verf- vlak op het papier kan een be paalde herinnering plotseling ge activeerd worden", zegt Mijsber gen. Anderzijds kiest hij bewust het meest geschikte materiaal Joop Mijsbergen exposeert in De Bewaerschole een gevarieerde collectie schilderijen. foto Dirk-Jan Gjeltema om zijn indrukken weer te ge ven. Hij tracht steeds een evenwicht te vinden tussen de thematische aanleiding en de karakteristieke expressiemogelijkheden van zijn materiaal. Zo kent het schil derij 'Vlucht naar Egypte' vier versies, waarvan er in De Bewae rschole twee te zien zijn. „De ene is een aquarel. Dan voel ik dat het thema nog niet is uitge put en dat ik nog andere elemen ten wil benadrukken. Een wol kenpartij bijvoorbeeld en daar kies ik dan olieverf voor", licht de kunstenaar toe. Naast het zelf schilderen, geeft hij ook al lange tijd les. Zo lang zelfs dat hij zonder overdrijving mag vaststellen dat hij de helft van de mensen in Bergen op Zoom die zich met kunstschilde ren bezighouden, wel aan zich voorbij heeft zien komen. De expositie in De Bewaerschole is tot en met 7 januari geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.00 uur, met uitzon dering van eerste kerstdag en nieuwjaarsdag. men zich in een zee van ruimte, die helder en rustgevend is. Mis schien dat zijn directe woonom geving - Frijns heeft sinds 1991 een zaak in Zeeland - hem stimu leert en inspireert. Tentoonstelling t/m 23 januari in Cultuurcentrum Scharpoord, Knokke-Heist. Dagelijks geopend van 10.00 - 18.00 uur. De fraaie flo rale interactie met diverse glasob- jecten is verzorgd door Paul Pierre voor Huize Pieter Porters, België. De bijtentoonstelling in de bene denhal toont werk van een aantal belangrijke, in België wonende, glaskunstenaars. Een expositie van glaskunst is te zien in cultureel centrum Schar poord in Knokke. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17