wil af van haven Breskens m Meer mensen bij hulpdiensten nodig Landbouwers zitten met ganzen in hun maag Europees geld voor arbeidstraining kansarme jongeren 15 Hulster ouderen willen winkels en parkeerpas Rijkswaterstaat wil ook duinenrij overdoen aan havenschap 'rovincie stelt larde eisen aan iwaliteit van eugdzorg AZZ Wietteler krijgt drie maanden cel Wangedrag bij kerstdiner beboet Man sloeg zijn vader met bierfles Dodenvespers voor prins Bernhard Installatie van oud-katholieke pastoor Zeeland Kerstconcert Flying Dixies in Terneuzen dinsdag 7 december 2004 ir.trank van Gooien ULST - Ouderenbonden KBO ,ANB0 maken zich grote zor- over de leefbaarheid voor ideren in de Hulster binnen- ad. In een brief aan het college i aan de gemeenteraad vragen :aandacht voor dit probleem. ander namen te noemen vreest 'eretaris A. de Deckere dat »r de verpaupering van de innenstad winkels dreigen te gdwijnen waar ouderen hun dagelijkse boodschappen doen. „Veel ouderen wonen in de bin nenstad van Hulst met de bedoe ling om hun leven in de binnen stad verder invulling te geven. Wij pleiten daarom voor behoud van winkels die voorzien in de eerste levensbehoeften." Het steekt de ouderenbonden dat ondanks prachtige plannen in de binnenstad nog niet veel van de grond komt. „Wij begrij pen best dat het een democra tisch recht is om ergens be zwaar tegen te maken, maar het schiet zo natuurlijk niet op", zegt De Deckere. Hij doelt bijvoorbeeld op het project Onder de Toren achter de basiliek, een complex met winkels en appartementen. On der de Toren komt in de plaats van een aantal verpauperde pan den. Duur archeologisch onder zoek en een bezwaarschrift van Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten gooien vooralsnog roet in het eten. Daar komt nog bij dat de gemeente Hulst door nieuwe wetgeving genoodzaakt was de vorig jaar verleende sloopvergunning aan project ontwikkelaar Planoform in te trekken. Het zal nog een paar weken du ren alvorens de gemeente een herziene sloopvergunning af kan geven. Ouderenbonden KBO en ANBO pleiten ook voor de invoering van een bezoekerspas voor par keren in de binnenstad. Kinde ren en familieleden krijgen zo de gelegenheid hun ouders of fa milieleden in de binnenstad te gen een aantrekkelijk parkeerta rief te bezoeken. „Het parkeren mag voor kinderen en familiele den van ouderen die in de bin nenstad wonen geen belemme ring zijn", zegt De Deckere. „Ouderen zijn steeds meer toege wezen op eigen zorg en mantel zorg. Wij pleiten daarom voor de invoering van een bezoekers pas, die voor een laag tarief door ouderen kan worden aange schaft." De beide ouderenbonden willen graag een gesprek met het ge meentebestuur. „Om mogelijkhe den te zoeken die kunnen leiden tot een goede oplossing." - Rijkswaterstaat bereid de havens in Breskens ver (e dragen aan een private artner of de gemeente Sluis, de afnemende activitei- in de Vissershaven, de Mid- en de Handelshaven •raagt de rijksdienst zich vooral of het groot onderhoud nog taak is. frclusief baggeren kost regu- ier onderhoud jaarlijks zo'n euro. Het hierbij om werkzaamheden het vervangen van damwan- len, steigers en houten palen. laatste jaren gaat het slechts het hoogst noodzakelijke on- penk hierbij aan werkzaam- eden die vanwege de veiligheid liet kunnen worden uitgesteld, let gaat dan om zaken als de iestrating of het repareren van jen laddertje. Die kosten be open enkele tienduizenden :uro's op jaarbasis", aldus V. Vinke, kringhoofd van Rijks waterstaat in Zeeuws-Vlaande- en tolgens Vinke staat het nage- loeg vast dat Breskens niet de ioogste prioriteit geniet op het noment dat er geld uit een krap- je portemonnee moet worden rerdeeld. Vinke: „Met die situa- iehebben we momenteel te ma- en, Ook in dat licht staan wij niet onwelwillend tegen een af stoting. We moeten ons immers meer dan ooit concentreren op onze kerntaken." loorClaudia Sondervan 1IDDELBURG - De provincie Zeeland maakt strikte prestatie afspraken met jeugdzorgverle ner AZZ voor '2005. Worden die niet gehaald, dan kiest de pro vincie een andere zorgverlener. AZZ wordt nauwgezet gevolgd :door provincie en Inspectie op jde Jeugdzorg of hulpverlenings plannen naar behoren gemaakt Worden. lat geldt ook voor het doelma- g gebruik van de lening van ,4 miljoen die AZZ van de pro- incie vraagt om de lopende re organisatie door te voeren. Meer kan de provincie niet vragen, telde gedeputeerde G. van Heu- telom gisteren in de Statencom- nissie Sociale Zaken. Provincia le Staten beslissen vrijdag over de lening, |Z zou zonder reorganisatie ailliet gaan, stellen Raad van lestuur en Raad van Toezicht. )at 1,6 miljoen van de lening is lestemd voor een sociaal plan, vekte argwaan bij PvdA, ieeuws Belang en SP. De com- lüssie raakte gealarmeerd door nonieme brieven over misstan- en 'n de zorg en in het perso- leelsbeleid bij AZZ door de re organisatie. Directeur G. ichaart en voorzitter van de laad van Toezicht D. van der jaag weigerden in detail te tre- len, Dat kwam op persoonlijk vlak van werknemers en hoorde wet in de bijeenkomst, vond hij. Hij en Van der Zaag verwezen Baar de gedeputeerde. Van Heu- kelom verwierp de indruk als zou hij informatie achter gehou den hebben. De verontrustende anonieme ge luiden en de verantwoordelijk heid van de provincie voor ver antwoorde jeugdzorg verleidde de commissie tot te grote be moeizucht, stelde CDA'er J. Ber lin. De situatie is niet anders dan in april, toen AZZ de aan lag voor de lening indiende, meld G. Roeland (SGP) de com- ^sievoor. „Toen had de com missie de aanvraag direct onder kend. De commissie gaat er met over hoe AZZ problemen met zijn mensen oplost." De ver antwoording die provincie peg is geen bureaucratische overbelasting, zoals WD en SP .e,Zen; maar het enig legitieme p, el ter controle van kwali- mit, zei Bergen. Volgens de Sluise wethouder R. Leentfaar (economische za ken) is de overdracht of privati sering van de havens in Bres kens niet aan de orde. Dit on danks het feit dat Rijkswater staat volgens Vinke de gemeente Sluis hierover regelmatig heeft benaderd. Via een woordvoer der laat Leentfaar weten geen behoefte te hebben aan verder commentaar. Rijkswaterstaat is ook in onder handeling met waterschap Zeeuws-Vlaanderen over de overdracht van de zeewering van het strand tussen de havens van Breskens en de voormalige veerhaven. De overdracht van deze duinenrij is volgens Vinke niet meer dan logisch, omdat wa terschappen in principe alle wa terkeringen in Nederland behe ren. Vinke: „Weliswaar is de dui nenrij ooit door Rijkswaterstaat aangelegd, maar heeft een over dracht nooit plaatsgevonden. Het is dus de bedoeling die situa tie op korte termijn recht te trek ken." Grauwe ganzen landen op een weiland bij Kuitaart. door Ronald Verstraten ZAAMSLAG - De landbouwers in Oost-Zeeuws-Vlaanderen zit ten meer dan ooit met overwinte rende ganzen in hun maag. Net als de andere boeren in Neder land krijgen ze geen schadever goeding meer. Een bijkomend probleem is echter dat er te wei nig grasland beschikbaar is om ganzen te laten fourageren. Dankzij het vele water en ver schillende natuurgebieden - zo als het Groot Eiland en het Ver dronken Land van Saeftinghe - is Oost Zeeuws-Vlaanderen een aantrekkelijk gebied voor gan zen. Ze komen uit het verre noor den om hier te overwinteren. Dat gebeurt dan ook massaal: zo'n honderdduizend grauwe ganzen en vijftigduizend kolgan- zen komen naar het gebied. Weliswaar blijft bijna drie kwart van de eerste soort in Saeftinge, maar er blijven er dan toch nog ongeveer dertigdui zend over die binnendijks over winteren. Ze rusten en overnach ten op grote kreken, zoals bij voorbeeld De Braakman en fou rageren in de polders rondom. De kolganzen zijn vaak te vin den in polders die grenzen aan de Westerschelde. De problematiek rond de over winterende ganzen, speelt al sinds 1997. Toen werd de jacht op ganzen verboden. Schade aan gewassen werd alleen ver goed als bepaalde voorzienin gen waren getroffen. Geld Eind vorig jaar ging de vergoe ding echter helemaal van de baan. De overheid vond dat het te veel geld begon te kosten. De minister van Landbouw Natuur en Visserij besloot vervolgens dat er tachtigduizend hectare als fourageergebied moet wor den aangewezen, in heel Neder land. Grasland Voor die fourageergebieden wordt vooral gekeken naar gras land. Daarvan is er te weinig in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Om de ganzen toch overwinterings mogelijkheden te bieden, komt vervolgens akkerland in beeld. Dat kan als fourageergebied die nen, als het laat, bijvoorbeeld pas in het voorjaar, wordt ge ploegd en oogstrestanten er lan ger blijven liggen. Om de overwinteringsgebieden te behouden werken de provin cie Zeeland, landbouwers en na tuurbeschermers samen in de Fauna Beheer Eenheid. Binnen de ZLTO (Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie) is er bo vendien een werkgroep Ganzen beheer Oost-Zeeuws-Vlaande ren, „Onze doelstelling is op vangmogelijkheden te zoeken en daarbij de overlast voor de landbouw tot een minimum te beperken," aldus de werkgroep. Ze onderzoekt daarbij of het mo gelijk is om de ganzen te concen treren in bepaalde polders, zo dat ze niet in de hele streek gaan fourageren. Dat kan door in die polders extra voedsel neer te leggen. Verjagen Een ander middel om concentra tie te realiseren en tegelijkertijd schade te beperken, is het verja gen van ganzen uit de andere (ongewenste) gebieden. Hoewel de boeren op zich niet tegen op vang zijn, vinden dat ze mede hierdoor onevenredig last van de overheidsmaatregel ondervin den. „Verjagen van deze fascine rende vogels vindt niemand foto Camile Schelstraete leuk, zeker als dit veel tijd en kosten met zich brengt," vindt de werkgroep. Terwijl de werkgroep hard aan het werk is om de overheid van gegevens te voorzien, maakt ze de komende tijd van de nood een deugd. Zowel op zaterdag 11 december als op 8 januari wordt er een Ganzenexcursie ge houden in het Groot Eiland na bij Hulst. Enerzijds is die opge zet om de mogelijkheden van ganzenopvang aan te geven, maar tegelijkertijd 'omdat het aanzicht van duizenden ganzen indrukwekkend is.' De excursies beginnen om 9.00 uur en duurt ongeveer tot 12.00 uur. Deelname kost drie euro per persoon. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het se cretariaat van de werkgroep in Zaamslag (tel. 0115-431223 of per email: m.dekker@agro- web.nl). door Emile Calon MIDDELBURG - De Zeeuwse brandweer en de Geneeskundi ge Hulp bij Ongevallen en Ram pen (GHOR) moeten versterkt worden, aldus plaatsvervan- gend-commissaris van de konin gin T. Poppelaars. Bij de presentatie gisteren van een boek over tien jaar politie Zeeland zei hij dat het onwense lijk is dat de politie regelmatig geconfronteerd wordt met capa citeitsproblemen bij de andere partners. Dat gebeurt volgens hem met name bij werkzaamhe den ten behoeve van de veilig heidsregio waarin brandweer, politie en GHOR samenwerken. Dat tekort aan medewerkers bij die twee andere diensten gaat volgens Poppelaars ten koste van de slagvaardigheid van de regio. Ook de motivatie van de mensen wordt door dat tekort beïn vloed. „Ik pleit er dan ook voor om op korte termijn de capaci teit van de betrokken diensten in overeenstemming te brengen met de uit te voeren taken", al dus Poppelaar. Tien jaar geleden kwam er een einde aan het afzonderlijk be staan van de rijkspolitie en ge meentepolitie. Er werden 26 po litieregio's gevormd. Zeeland is daar één van. Ter gelegenheid van de samen voeging schreef publicist J. Cats een boek over de Zeeuwse poli tie met de nadruk op de laatste tien jaar. Volgens korpschef F. Goudswaard is het een 'leuk boek geworden'. Er was volgens hem geen behoefte aan een boek waarin ook veel vervelende za ken worden genoemd. Poppelaars, die commissaris van de koningin W. van Gelder verving, kreeg gisteren uit han den van de korpschef het eerste exemplaar. Hij merkte op dat de complete reorganisatie van de twee poli- tie-eenheden tot een politiere gio geslaagd is. „Plet heeft veel van de flexibiliteit gevraagd. Ik vind het evenwel bewondert ngs- waardig hoe de politie erin is ge slaagd de verschillende culturen van gemeente- en rijkspolitie sa men te smeden tot één politie Zeeland." Wat hem betreft kun nen andere organisaties in Zee land daar een voorbeeld aan ne men. Tot slot liet Poppelaars weten dat alle wegbeheerders, zoals ge meenten, provincie en water schappen, binnenkort met een top tien van gevaarlijke wegvak- ken naar buiten komen. De politie gaat die bewuste weg- vakken extra controleren om zo het gevaar in te dammen en de verkeersveiligheid te bevorde- MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 43-jarige inwoner van Goes voor hennepteelt drie maanden gevangenisstraf op gelegd. De Goesenaar bezat een professionele wietplanta- ge. De politie trof 8 april bij een inval 649 hennepplanten aan. Officier van justitie R, Jeuken vond, gezien het aan tal planten en de professionaliteit, een half jaar gevange nisstraf passend. De politierechter halveerde de eis en kwam uit op drie maanden cel. MIDDELBURG - Een 28-jarige inwoner van Vlissingen werd gisteren in Middelburg bestraft met 500 euro boete voor dronken rijden, een mishandeling en een belediging. De man had zich vorig jaar op eerste kerstdag in een res taurant in Vlissingen agressief gedragen. Zo was hij hand tastelijk geweest tegen de restauranthoudster. Ook had hij een vrouw uitgescholden. Politierechter M. Meeuwisse sprak hem vrij van het uitdelen van een kopstoot, maar voor haar stond het wel vast dat de restauranthoudster was mishandeld. Door de duw van verdachte had het slachtoffer pijn ondervonden. In de strafmaat werd ook het rijden onder invloed meegenomen. Met het alcoholper centage van 300 microgram zat hij net boven de limiet. „Het is een uit de hand gelopen kerstdiner geweest", meende de politierechter. MIDDELBURG - Het scheelde volgens officier van justi tie R. Jeuken maar weinig of een twintigjarige inwoner van Wemeldinge had met een volle bierfles de schedel van zijn vader ingeslagen. Ook politierechter M. Meeuwisse concludeerde dat het geweld in een familiedrama had kunnen eindigen. „U had het hoofd van uw vader op een andere plek kunnen raken. Dan was het leed niet te over zien geweest. Het is natuurlijk nog erg wat er is gebeurd. De politierechter veroordeelde de man voor een poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel tot 120 uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Meeuwis se vond het van belang dat verdachte contact blijft hou den met het ZCAD. „Want het gaat niet goed. Er moet iets gebeuren." De Wemeldinger sloeg 1 augustus in de ouderlijke woning zijn vader met de bierfles. De officier eiste 100 uur werkstraf plus een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte woont weer thuis, maar volgens zijn vader houdt hij zich niet aan de afspraken. Een probleem vormt ook zijn verslaving aan softdrugs. HULST - In de Hulster Willibrordusbasiliek worden vrij dag ter nagedachtenis aan prins Bernhard de Dodenves pers gezongen. Dat is op de dag voor de bijzetting van de prins in Delft. De viering van de Dodenvespers wordt ge houden in overleg met de gezamenlijke kerken en de ge meente Hulst. De woorddienst in de basiliek begint om 16.00 uur. Dit tijdstip is gekozen, omdat de basiliek vanwege de kerst markt 's avonds niet beschikbaar is. Muzikale medewer king verleent het Gregoriaans studiekoor Zeeuws-Vlaan deren onder leiding van Martin Polspoel. Burgemeester J.F. Mulder spreekt een in memoriam uit. Voor de viering zijn speciale boekjes beschikbaar. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De plannen voor een Zeeuws centrum voor arbeidstraining voor jongeren kan rekenen op een Europese subsidie. Het gaat om een bedrag van 1,2 miljoen euro, de helft van de totale investe ring. Het centrum is bestemd voor jongeren die, al dan niet voortij dig, de school hebben verlaten maar nauwelijks of geen kansen hebben op de arbeidsmarkt. Daarvoor missen ze vaak de ele mentaire vaardigheden die een werknemer wordt geacht te heb ben. De Korczakschool in Middel burg, die speciaal onderwijs biedt aan zeer moeilijk opvoed bare kinderen, heeft het initia tief genomen om te komen tot de oprichting van een centrum dat de jongeren kan begeleiden. Het centrum bundelt de kennis en ervaring van allerlei betrok ken en belanghebbende instan ties, zoals Lété, de praktijkscho len, stichting voor jeugdzorg De Zuidwester, de regionale oplei dingencentra en orthopedago gisch en didactisch centrum Griffioen. Ook de provincie en de gemeente Middelburg nemen deel. Nu de Europese subsidie is toe gezegd, kan de daadwerkelijke voorbereiding van het centrum in gang worden gezet, zegt pro jectcoördinator M. Burger. „Bin nen nu en een jaar hopen we te starten met de eerste deelne mers." Het centrum moet een leemte vullen in de opvang van jonge ren die voortijdig de school ver laten en nog niet klaar zijn voor de arbeidsmarkt. Landelijk is het streven dat elke jongere ten minste het mbo 2-niveau be reikt. „Dat is echter niet voor ie dereen haalbaar", zegt Burger. „Maar ook voor die groep moet er iets zijn." Het arbeidstrai- ningscentrum probeert de jonge ren alsnog aan het werk te krij gen, hen een opleiding te laten volgen of een combinatie daar van, in de vorm van een leer werktraject. Waar het centrum wordt geves tigd, is nog niet zeker. Een moge lijke plek is het Centrum voor Vakopleiding-pand aan de Kle- verskerkseweg in Middelburg, maar dat is later beschikbaar dan aanvankelijk werd gedacht. Projectcoördinator Burger: „Het blijft wel een van de moge lijke locaties." Kosten De Europese subsidie dekt de helft van de totale kosten. De an dere helft komt van de betrok ken partners, die bovenal mens kracht investeren. Ook wordt ge probeerd, naast Middelburg, an dere Zeeuwse gemeenten erbij te betrekken. Arbeidstrainingscentra voor jon geren zijn niet helemaal nieuw. Op diverse plaatsen elders in het land is het concept al met succes beproefd, zoals in Boxtel en Enschede. GOES - Aartsbisschop Joris Ver- cammen installeert pastoor Jan van Handenhoven als eindver antwoordelijke voor de statie Zeeland van de oud-katholieke kerk, tijdens een eucharistievie ring op zaterdag 11 december. De dienst, om 10.30 uur in de Maria Magdalenakerk in Goes, staat ook in het teken van de derde zondag in het advent. TERNEUZEN - Jazzband The Flying Dixies geeft zondag 19 december een kerstconcert in de Terneuzense jazzclub Porgy Bess. Het gezelschap speelt een flink aantal jazzklassiekers. Zij wor den versterkt door zanger Heim wee Maik (oftewel Maikel Har te) en gitarist Donny Ben- jaminsz van de dialectband De Lamaketta's. Samen met de jazz band spelen zij hun nummer Maaao en de Dixies-song De Ka narie van Ome Arie. Het concert begint om 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15