Vissers lonken naar milieuclubs wel duizend Beste tekening van stuks PZC Vrije opdracht op eiland Lampsins Het rijden door de woestijn is een grote sensatie 13 Overeenkomst over verduurzaming mossel- en kokkelsector Stimulans voor wmkeitoensme Lex de Meester naar Tobago Inbraak in voetbalkantine Automobiliste mist bocht Rijden zonder rijbewijs Auto belandt op de kop in sloot (erstconcert in Veatkapelle [agenda dinsdag 7 december 2004 Lex de Meester: „Wie krijgt nu zo'n mooi door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Lex de Meester, die on der meer voor de PZC fotografeert, ver trekt in januari of februari naar het Ca ribische eiland Tobago. Het is de bedoe ling dat hij het alledaagse leven in beeld brengt. Het Prins Bernhard Fonds subsidieert de fotoserie, die een permanente plek krijgt in de Tobago- zaal van het Zeeuws Maritiem Mu- zeeum in Vlissingen. Tijdens een expeditie in opdracht van de Vlissingse reders Adriaan en Corne- lis Lampsins vestigde een groep Zeeuw en zich 350 jaar geleden aan de zuid kust van Tobago. Zij noemden hun ne derzetting Nieuw-Walcheren met als hoofdplaats Lampsinsburg, het huidige Scarborough. De relatie tussen Vlissingen, vertegen woordigd door het Zeeuws Maritiem Muzeeum, en Tobago is onlangs nieuw leven ingeblazen. Commissaris van de koningin W. van Gelder bracht in juni van dit jaar een vriendschapsbezoek aan het eiland om de festiviteiten in het kader van het 350-jarig bestaan van Scarborough bij te wonen. De bijzondere band van Zeeland met To bago werd symbolisch vormgegeven door gedenkplaten uit te wisselen. De opdracht?" Zeeuwse plaquette kreeg een plekje in het parlementsgebouw van het eiland. De gedenkplaat uit Tobago is inmiddels vastgeschroefd aan een muur in cle To- bagozaal in het Maritiem Muzeeum. Van Gelder diende een voorstel in bij het Prins Bernhard Fonds om De Mees ter opdracht te geven voor een fotore portage over Tobago. De Vlissingse foto graaf krijgt de vrije hand. Hij moet wel, waar mogelijk, een relatie leggen met het Zeeuwse verleden op het eiland. Een bijzondere opdracht, aldus De Meester.. „Ik vind het wel een eer. Wie krijgt nu zo'n mooie opdracht? Ik heb wel vaker opdrachten in het buitenland gehad, bijvoorbeeld van het bedrijfsle ven. Maar dan ben je veel meer gebon den. Ik probeer straks een samenhang te vinden tussen de mensen die er wo nen met een plek uit het verleden." Eind 2002 was de fotograaf op Cuba, waar hij in opdracht van het Zeeuwse filmfestival Film by the Sea foto's maak te van het dagelijkse leven. De 44 pla ten waren dit jaar te bewonderen in de Vlissingse bioscoop Cine City. Van Gelder was onder de indruk van die reportage en benaderde De Meester met het verzoek om eenzelfde soort se rie te maken van Tobago. Wat hij precies kan verwachten, weet, De Meester (nog) niet. „Alles wat ik te pakken kon krijgen over Tobago, heb ik inmiddels wel gele zen. Nu wordt het echt tijd om me goed voor te bereiden, zodat je weet waar mee je bezig bent. Misschien ziet Toba go er wel heel anders uit dan ik in ge dachten heb." Directeur W. Weber was in de tweede week van november op Tobago. Afge zien van een muurtje, opgebouwd uit Zeeuwse moppen, herinnert niets meer aan het Zeeuwse verleden. Wel is een zaal in het nationaal museum ingericht over de invloed van de Nederlanders op het eiland. Daarin zijn kopieën te vin den van schilderijen uit Vlissingen en één gravure. Het eiland heeft wel twee kanonnen uit de tijd van de Lampsins, maar die dreigen uit elkaar te vallen. Toch leeft de band tussen Zeeland en Tobago, verzekert Weber. „Wie je ook spreekt, van schooljongen tot taxichauf feur; iedereen kent de historie van de foto Ruben Oreel Lampsins. In de winkels vind je ook boekjes met daarin de Nederlandse his torie van Tobago." Het is dan ook tegen strijdig dat in het nationaal museum bijna niets is te vinden. „De bewoners hebben meer een cultuur van doorvertellen", zegt Weber. „Wij hebben meer een visuele cultuur. Zij kunnen precies vertellen wie in welke baai is geweest. De gewone bevolking vindt dat heel erg leuk, terwijl ik bij de top van het eiland en de politici het ge voel had dat zij bij de Lampsins kolonia lisme ervaren." Volgens de museumdirecteur kozen de gebroeders Lampsins het eiland als uit valsbasis voor hun kaapvaart. „Zij had den helemaal niet de intentie om er een kolonie te stichten. Je kunt in de buurt van Scarborough ook nauwelijks een plantage beginnen. Je gaat gelijk de hoogte in." Weber zegt dat op Tobago nog genoeg te vinden moet zijn. dat herinnert aan de Zeeuwse geschiedenis. In het water liggen in ieder geval een aantal wrak ken. Weber zou graag een uitwisseling willen hebben met het nationaal mu seum op het Caribische eiland, maar het verzoek moet wel van Tobago zelf komen. „Ik vind niet dat wij in Zeeland moeten bepalen hoe hun collectie eruit moet gaan zien." normen van der Werf IftSEKE - De mosselsector Ljl oen overeenkomst sluiten net natuur- en milieuclubs over d, omwikkeling van duurzame vis- en kweekmethoclen. Lolgens secretaris H van Gees- Jergen is het belangrijk om tot ISspraken te komen, omdat in 'lel verleden experimenten zijn pgehouden of tegengehouden oor juridische procedures. Zo on in 2001 een proef met het itdunnen van een mosselbank de Waddenzee pas beginnen adat daarover een rechtszaak ras geweest. Van Geesbergen Keft het idee dat het experi- lent door de opgelopen vertra- ing niet helemaal uit de verf is Stomen. waard zijn, als de kokkelvissers - zoals is vastgesteld in het nieu we beleidsbesluit schelpdiervis- serijbeleid - écht aan de slag kunnen met het verzaaien en kweken van kokkels in de Delta wateren, in de Westerschelde en de Oosterschelde. G. van Zonneveld van de Zeeuw se Milieufederatie (ZMF) en H. Revier van de Waddenvereni ging staan niet onwelwillend te genover het idee van Van Gees bergen. „We moeten dan wel van tevoren duidelijk afspreken hoe de verduurzaming van de mosselsector kan worden vorm gegeven", aldus Van Zonneveld. Zo is hij geen voorstander van het gebruik van net- en touw constructies in de Waddenzee of andere 'accent-natuurgebie den'. Hij denkt eerder aan proe ven in de Noordzee of in delen van de Voordelta. De ZMF-me- dewerker wijst het verzaaien en kweken van kokkels in Deltawa teren afj hoewel het ministerie daarmee juist experimenten wil. „Je krijgt dan twee keer bodem- beroering", stelt Van Zonne veld. „Bij het opvissen van de wilde kokkels, en later bij het opvis sen van de gekweekte kokkels," Kokkelkweek mag in zijn ogen, maar in verzilte polders. „Wij staan niet negatief tegen over het maken van plannen met de sector", laat Revier van de Waddenvereniging weten. Of cüt tot een convenant moet lei den, is voor hem nog geen uitge maakte zaak. „Laten we eerst rond de tafel gaan zitten. We willen dat graag." Met 'we' doelt Revier onder meer op de Waddenvereniging, Natuurmonumenten en Vogelbe scherming Nederland. Stichting De Faunabescherming, die de laatste tijd de schelpdiersector 'als vijand' heeft ontdekt, zit er niet bij. Ook al komt het tot een overeenkomst met allerlei na tuur- en milieuorganisaties, De Faunabescherming kan er altijd doorheen fietsen door naar de Raad van State te stappen. Hol- stein: „Dat maakt het allemaal zo frustrerend. Je neemt als sec tor een risico door te investeren en dan krijg je weer met tegen werking te. maken." TERNEUZEN - Het grensoverschrijdend winkeltoerisme voor ouderen en mensen met een functiebeperking moet worden gestimuleerd. Iiet West-Vlaams Bureau voor Ge lijke Kansen en Toegankelijkheid, Westkans, heeft de in druk dat de economische reikwijdte van die vorm van grensoverschrijdende bezoekjes nog nauwelijks tot onder nemers in de grensstreek is doorgedrongen. Ze onder schatten de doelgroep. Westkans wil de ondernemers op het spoor zetten met be hulp van onder meer een werkboek en handleiding'. Daar in wordt advies verstrekt over de toegankelijkheid van zo wel winkels en winkelgebieden als parkeergelegenheid, openbare toiletten, de bioscopen en schouwburg. Ook moet extra aandacht worden besteed aan de bereikbaar heid met eigen vervoer of het openbaar vervoer. Westkans denkt dat in het Euregio-gebied zeker 375 objecten moe ten worden bekeken. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben er bijna 13.000 euro voor over, mits de stuurgroep van de Euregio en de provincies Oost- en West-Vlaanderen eenzelfde bedrag op tafel leggen. VLISSINGEN - Tussen zondagavond half negen en gister ochtend tien uur werd er ingebroken in de kantine van een voetbalvereniging in Vlissingen. Uit de kantine werd beeld- en computerapparatuur weggenomen. Het schade bedrag is onbekend. VLISSINGEN - Een 38-jarige Vlissingse is gisteravond rond kwart over zes op het Pykes'wegje in Goes met haar auto in een sloot gereden. Door de dichte mist zag de auto mobiliste een bocht te laat waardoor in de naast de weg gelegen sloot terechtkwam. De vrouw liep een pijnlijke nek op. Haar auto raakte aan de voorzijde beschadigd. TERNEUZEN - Een 47-jarige Terneuzenaar is gistermidr dag op de Lorentzlaan in zijn woonplaats aangehouden omdat hij in zijn auto reed terwijl hij een rijontzegging had.Zijn rijbewijs was eerder ingenomen wegens rijden onder invloed van alcohol. Deze keer werd zijn auto in be slaggenomen en opnieuw proces-verbaal tegen de man op gemaakt. HULST - Een dertigjarige man uit Hulst is gisteravond met zijn auto op de kop in een sloot tot stilstand geko men. De automobilist reed rond kwart voor zeven over de N60 in Hulst toen hij door onbekende oörzaak in de slip raak te, via de berm tegen het talud van de sloot reed en op de kop in een droge sloot tot stilstand kwam. De man werd door de brandweer uit zijn auto gehaald, waarna hij met onbekende verwondingen naar het zieken huis in Terneuzen werd overgebracht. De auto is vermoedelijk geheel vernield .en moest worden weggesleept. [ESTKAPELLE - Muziekvere- l Oefening Kweekt Kunst koor Exaudi geven op vrij- lag 17 december een kerstkon- Irt in de hervormde Kerk Mo- JainWestkapelle. Bel concert begint om 20.00 STREEKACTIVITEITEN I0ST-SOUBURG - Palazzoli Huis, 0.00- 11.00 uur: Yoga; IJTTHENI - Sportzaal Korfbalvereni- ing Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en mmen vanaf 50 jaar. ILISSINGEIM - Welzijnscentrum A. oortelaan, 13.30 -16.30 uur: Schaakso- eteitschaakclub Vlissingen; «nH°f, 16.15 uur: Power yoga; 20.15 1"ur: Oerdanslessen. Bezorgklachten: 0-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur I redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Wendy van den Hurk I K°en de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Te': (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl j E-mail: web@pzc.nl (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG KIJKDAG 10.00 - 20.00 uur KUNST EN ANTIEK Veilingdata: l Wo. 8 dec. 19.00 uur Do. 9 dcc. 13.30 en 19.00 uur Overige kijkdagen: Wo. 8 dec, 10.00- 18.00 uur Do. 9 dee. 10.00 - 12.00 uur Zekerheid foordat de mosselsector weer iieel gaat investeren in nieuwe pis- en kweekmethoden, zoals iet invangen van mosselbroed net netten en touwen, wil men neer zekerheid hebben. Van laar de oproep van Van Gees- ergen tot het afsluiten van een mvenant met natuur- en mi- euorganisaties. écretaris J. Holstein van de okkelsector steunt het initia- ef. Het zou hem een lief ding Drie Zeeuwse teams nemen deel aan de Amsterdam Dakar Challen ge. Met oude auto's en een ambulance vol hulpverleningsartikelen, die in Afrika wordt achterlaten voor het goede doel, hopen ze de tocht van 6500 kilometer heelhuids te-volbrengen. De PZC volgt hen op afstand. Vandaag de belevenissen van Michiel Middelhoek uit Vlissingen en Joost Rijnberg uit Middelburg. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Dakar gaat ze niet meer lukken. Daarom hoe ven de Zeeuwse globetrotters nog maar 600 kilometer gerib beld zand en wegen als gaten kaas te doorkruisen naar hun nieuwe einddoel: Banjul. In Senegal zien ze liever geen be jaarde Opel Kadett op de weg. En dus la-egen Michiel Middel- hoek en Joost Rijnberg een dou anier aan boord, die moest voor komen dat de Zeeuwen hun au to zouden doorverkopen. Zo'n ambtenaar is te duur om tot Da kar mee te nemen. Dat betekent dat ze er morgenavond al zijn, in de Gambiaanse stad Banjul. Daar 'dumpen' de mannen hun rantsoen - of: wat daarvan over bleef. „Niet veel," concludeert Middelhoek, als hij zo een blik in de kofferbak werpt. „Wat snoep, een paar pakjes cup-a-soup en auto-onderdelen. En de auto. Die geven we aan de artsen van Stichting Evenaar, die de opbrengst ervan gebruikt voor hun ziekenhuis." Om in Banjul te komen, moeten de mannen nog 600 kilometer slecht wegdek zien te bedwin gen. Vaak gaat het niet harder dan 30 kilometer per uur. „Het is een sensatie om in de woestijn te rijden. Je moet continu met je stuur draaien om een nieuw spoor te creëren. Gelukkig werkt de auto mee, op wat klein ongemak na. Zo heeft een twee de knakworstenblikje de uitlaat niet lang bijeen gehouden. Toen hebben we het uiteinde afge schroefd van een dakdrager, die langs de weg lag." Dropveters De mannen kwamen gisieren eindelijk toe aan een vrije' dag. „Beetje sleutelen en dan met een bootje varen naar St. Louis. We kijken hier prachtig over de oceaan uit. Het is lekker warm weer, met een zacht briesje. Zon dag ontbeten we buiten met dropveters en taai-taai." Ze doen veel in de buitenlucht. Zelfs slapen. „Vorige week heb ben we twee nachten in de woes tijn doorgebracht. Eenmaal in een bedoeïnentent en een keer in een tentje bij een oase: Met een stel inboorlingen aten we een lokaal kostje: een handjevol rijst met een lap vlees van een geslacht schaap dat in zijn eigen sap is gekookt. En al is het veer tig graden: iedereen drink thee, met drie handen suiker. Ver schrikkelijk zoet! Armoede Nog een paar dagen en dan la ten Middelhoek en Rijnberg Afrika voor wat het is. Ze heb ben veel van het continent ge zien. Zo maakten ze in Maurita nië kennis met echte armoede, „Aan de stadsrand valt het mee, maar als je een' zijstraatje in slaat zie je alleen meer golfpla ten. Huizen, niet groter dan Hol landse schuurtjes, bewoond door een groot gezin. OnvoorsteL baar." Vrijdag vliegen ze terug. „Eerst bezoeken we nog een schooltje in Banjul. Bij mijn zoontje in de klas hebben ze tekeningen van het leven in Nederland gete kend. Die deel ik daar uit en dan hoop ik tekeningen terug te krijgen van het leven daar. Die zullen er simpel uitzien, maar wel met heel blije gezichten." t door Wendy van den Hurk foto Lex de Meester „Ja hoor, het was de beste tekening", weet de leerlinge uit groep 4 van de RKBS St, Josefschool in Vlissingen. „De juf had al gezegd dat de mijne het mooist was van de hele klas." Voor haar de tekening uit de wedstrijd Kind en Ver keersveiligheid. Een kleurrijk geheel. Roodbruine flats, een fiets met daaraan hangend een gevaarlijke rolschaatser, die zowat tegen 'oom agent met zijn prent' botst. Mét moralistisch scenario. Melissa vindt verkeersveiligheid dan ook een heel belangrijk thema. „We doen allemaal mee aan het verkeer en met de teke ning zeg ik dat je goed moet uitkijken." Ze mag prompt naar voren komen om de prijs van 'de meneer van Verkeer en Waterstaat' in ontvangst te ne men. Die meneer is Don Berndsen en hij heeft heel wat uit te pakken. „Een oorkonde om boven je bed te han gen, een cd-bon, een geldcheque voor je school en de kalender, waar jouw tekening in staat. Die komt op al le deelnemende scholen in Zeeland te hangen." Melissa bladert direct naar juni en houdt de kalender fier de lucht in. Zodra haar klasgenootjes vernemen dat ook zij op een cadeautje kunnen rekenen, slaat hun kalme trots op Melissa om in pure gekte. Melissa Jobse met haar tekening. VLISSINGEN - Het was moeilijk bescheiden te blij ven voor de 8-jarige Melissa Jobse. Haar tekening be hoorde tot de twaalf beste van wel 1098 stuks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13