Opwarming aarde leidt tot permanente vorst Tranen bij afscheid prins PZC Jongaarse regering wint referendum M V? PSV bejubelt keepersrecord Moldavië volgend oost-westconflict ZMF is een partner geworden Hoek blijft in subtop hoofdklasse Marokkaanse moslims willen partij oprichten ivakmuts iboe tijdens udjaar Militair dreigt munitiedepot op te blazen 17 en 18 Bernhard overgebracht van Soestdijk naar Noordeinde WKBÊBÊÊÊÊBÊBÊÊ 9° 3 ZW4 Volken en zon Wolkenvelden, ook af en toe zon en roog. Zwakke tot matige zuidwestelijke ■ind. Maxima 9 graden. 6e jaargang no. 288 iandag 6 december 2004 i nummer 1,25 Cees van Zweed en - Hongaarse kie- hebben gisteren 'nee' ge- tegen een voorstel om etni- ne Hongaren in de buurlan- !n het recht te geven op een ongaars paspoort. De uitslag in het referendum was een ze- voor de socialistische pre- icr Gyurcsany. Pt referendum was aan hem op- wrongen middels een petitie door tweehonderdduizend was ondertekend. referendum werd ongeldig omdat de opkomst 40 procent was. Het refe- zou alleen geldig zijn ge- als 50 procent van de kies- ;.lechtigden had gestemd of als een lagere opkomst minstens P!°eent van de kiesgerechtig- ia 'nee' had gestemd, i Jkens de voorlopige uitslag r laatste evenmin het ge- jer waren evenveel ja- als nee-stemmers. Hongarije ver loor na de Eerste Wereldoorlog tweederde van zijn grondgebied en eenderde van zijn etnisch Hongaarse inwoners. Er wonen nog steeds vijf miljoen etnische Hongaren buiten het moeder land, vooral in Roemenië en Ser vië. De campagne voor het referen dum was gehouden door de We reld Federatie van Hongaren, die veel leden heeft onder Hon garen in de buurlanden. Zij kreeg de steun van de rechtse Fi- desz-partij van ex-premier Or- ban, die altijd de nationalisti sche kaart heeft gespeeld. Hoewel vrijwel alle Hongaren het verlies van hun grondgebied betreuren, was er geen unanie me steun voor het paspoort. De regering van Gyurcsany had voorspeld dat het uitgeven van paspoorten zou leiden tot een immigratiegolf die het land een half miljard euro zou kosten. gpd van onze redactie buitenland BUENOS AIRES - De aarde warmt steeds sneller op. In het Noordpoolgebied ligt het tempo zelfs twee keer zo hoog als in de rest van de wereld. Dat staat in het grootste arctische klimaaton derzoek ooit, dat verscheen als aftrap voor de VN-klimaatconfe- rentie die vandaag in Buenos Ai res begint. Het ijs op de Noordpool smelt steeds sneller, maar de wereld weet niet goed hoe het tij te ke ren. „We nemen grote risico's met het wereldklimaat", zegt mi lieudeskundige Paal Prestrud. Plij is een van de 250 weten schappers, afkomstig uit acht landen, die vier jaar lang werk ten aan de grootste studie ooit over het klimaat op de Noord pool. De deskundigen publiceerden hun bevindingen in het rapport Arctic Climate Impact Assess ment. Volgens de wetenschap pers warmt de Noordpool twee keer sneller op dan de rest van de wereld. Dit komt door hoge concentraties broeikasgassen, waarbij cle uitstoot van uitlaat gassen van auto's, fabrieken en electriciteitscentrales de meeste schade veroorzaakt. De ijslaag op de Noordpool slonk de laatste dertig jaar met vijftien tot twintig procent, we ten de wetenschappers. Prestrud: „Aan het eind van de ze eeuw is de Noordelijke IJszee 's zomers mogelijk helemaal ijs vrij." Reflectie In de Noordelijke IJszee be vriest 's zomers nu nog een op pervlakte van meer dan 600.000 vierkante kilometer. Als het ijs daar verdwijnt, dan wordt zon licht niet meer gereflecteerd, wat het opwarmingsproces ver snelt. Volgens het rapport zal de temperatuur op de Noordpool deze eeuw met vier tot zeven gra den stijgen, dubbel zoveeb als eerdere voorspellingen. Als de temperatuur daarna stabiel blijft, dan is de Groenlandse ijs kap binnen duizend jaar volle dig gesmolten. Het zeeniveau neemt dan met zeven meter toe. Uit een onderzoek van weten schappers van de universiteit van niinois in Chicago blijkt ver der, dat de opwarming van de aarde op het Noordelijk Half rond kan leiden tot permanente, strenge vorst. Volgens de onder zoekers deed een opwarming 8200 jaar geleden veel ijs op de Noordpool smelten. Daardoor kwamen enorme hoeveelheden zoetwater in de zoute Atlan tische Oceaan terecht en veran derden zeestromingen van rich ting. Binnen enkele jaren daal den de temperaturen tot ver on der het vriespunt, en kregen West-Europa en andere delen van het Noordelijk Halfrond te maken met een periode van zwa re vorst die ruim honderd jaar aanhield. De wetenschappers vonden het bewijs voor hun theorie in turf- bezinksels in de Golf van Mexi co. De samenstelling bracht aan het licht dat de bezinksels wa ren ontstaan in een zoutwater moeras dat plotseling door zoet water was overspoeld. De Amerikaanse wetenschap pers publiceren hun bevindin gen in het wetenschappelijk blad Geophysical Research Let ters, dat op 11 december ver schijnt. gpd/anp/rtr De Moldavische president Vladimir Voronin is een prag maticus. De communist bestuurt zijn land met ijzeren hand. Hij ziet de EU als een garantie voor welvaart in het armste land van Europa. Tegelijk hoopt hij zich daarmee te ontdoen van een ander netelig probleem: het afvallige Transdnjestrië. Het volgende conflict tussen oost en west dient zich aan. De Zeeuwse Milieu Federatie heeft in de twintig jaar van haar bestaan een verandering ondergaan: van luis in de pels naar gevraagde gesprekspartner. Niet langer wordt alleen gekeken naar het belang van de natuur en het mi lieu, maar ook de economie en sociaal-culturele kanten van vraagstukken krijgen nu de aan- dacht. Door een 1-0-overwinning op Dovo blijft Hoek meedoen in de subtop van de hoofdklasse A van het zaterdagvoet bal. De Zeeuws-Vlamingen hadden zaterdag vooral op fy siek vlak het nodige te stellen met de Veenendalers, die vo rig seizoen kampioen werden, maar deze jaargang onder in de ranglijst bivakkeren. Maar de zege door een doelpunt van Pi eter de Munnik was dikver- diend. éL O Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 en 26 van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Er is een poli tieke partij voor Marokkaanse moslims in oprichting. De initia tiefnemers willen zich voorlopig niet bekendmaken. Zij worden gefinancierd door enkele islami tische ondernemers. De nieuwe partij wil om te be ginnen actief worden in de vier grote steden in de Randstad en een andere stad met een groot aantal jonge Marokkanen, zoals Eindhoven of Tilburg. Op ter mijn moet de partij een lande lijk opereren. Een naam heeft de partij nog niet, maar het staat vast dat er geen verwijzing naar 'moslim' of 'islam' in de naam komt. „Het moet een toegankelijke partij zijn, nadrukkelijk voor Marok kaanse jongeren, maar in princi pe voor iedereen. En als je je Moslim Democratische Partij noemt, of zoiets, dan word je toch meteen afgebrand. Dan krijg je: Daar heb je de AEL deel twee", zegt woordvoerder Mohammed Jabri. Want met de Arabisch-Europese Liga van Abou Jahjah wil de groep na drukkelijk niet vergeleken wor den. Volgens Jabri streeft de AEL naar een sociale scheiding van bevolkingsgroepen. „Dat is een achterhaald idee, wij willen de totale acceptatie, dat is de norm." En dan geen acceptatie op basis van tolerantie, als een gunst, maar omdat Marokkanen het recht hebben Marokkaan te zijn. Al zullen Marokkanen, al dus Jabri, wel een duidelijke keuze moeten maken. Enquête Voordat tot oprichting van een partij wordt overgegaan, houdt de groep de komende twee maanden een enquête op scho len om erachter te komen of Ma rokkaanse jongeren zich vol doende vertegenwoordigd voe len door de huidige politieke partijen. Jabri: „Als ze zich ver tegenwoordigd voelen, dan heb ben wij geen recht van spre ken." gpd (Advertentie) J nummer. postco i plaats: j telefoon: i (posi)6ankrekeiiingnummer O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 ig toestemming voor van dit bedrag van onderstaand maanden geen proefabonnement n abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Q per maand mei automatische incasso 19,95). per kwartaal met automatische incasso 58.00). O per jaar met automatische incasso 222,50). i Handtekening PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. i In de colofon leest u er meet over. i Kijk op wvw.prc.nl/abonneren. bel gratis 0800 - 0231231 of stuur dere bon naar: i PZC. afdeling letersservice i Antwoordnummer 713, 4460 WB Soss het alfabet van Zeeland irAli Pankow iRIKZEE - Het gemeentebe- ur van Oostflakkee wil paal perk stellen aan het dragen bivakmutsen tijdens de jaar- politie ondervindt proble- als relschoppers dit soort voorwer- dragen en heeft het gemeen- estuur verzocht een bepaling te nemen in de Algemene atselijke Verordening (APV). i dergelijk verbod is er nu 5 niet. Schouwen-Duiveland doet probleem zich niet voor, ar" veiligheidsambtenaar J. aver kan zich goed voorstel- dat Oostflakkee wel tot deze atregel wil overgaan. ken Flakkee. Ik heb daar in vorige baan als politieagent en weet uit eigen er- dat een groep jongelui de uitdaagt tijdens de jaar- zegt Straver. Hij een beeld van rumoerige schoppers die gevaarlijk met gooien en zich vervolgens een steegje verschansen met bedoeling dat de politie hen kerna komt. deze gemeente kennen we it voorvallen met relschop- rs die brandjes stichtten in uinisse tijdens de nieuwjaars- cht. Het probleem waar wij te- lopen is dat mensen die zijn geweest van zo'n orval beweren dat ze de da- kennen", aldus Stra- r.De gemeenteraad van Oost- bespreekt het onder- donderdag 9 december. PARIJS - Uit protest tegen zijn pensionering, heeft een Franse militair (47) ge dreigd een munitiedepot met zestig ton explosieven op te blazen. Hij verschans te zich enkele dagen gele den in de opslagplaats. De autoriteiten van Con- nantray-Vaurefroy in het noordoosten van Frankrijk lieten uit voorzorg vierhon derd omwonenden evacuëren. Tweehonderd politiemensen en brand weermannen omsingelden het^ depot. De prefect van !Chalons-en-Champagne 'zei gisteren dat de man ver moedelijk tot de actie is overgegaan omdat hem te bennen is gegeven dat hij vernoegd met pensioen moet. Pogingen om met de man in contact te komen, verliepen tot gisteravond laat vruchteloos. In het de pot liggen munitie en anti tankmijnen. anp/afp/dpa Kleinkinderen en achterkleinkinderen nemen afscheid van prins Bernhard vanaf het bordes van Paleis Soestdijk. foto Ruud Taal/ANP zijn leven lang heeft gedaan. Prinses Margarita zoekt een plekje vooraan. Twee jaar gele den was zij niet welkom bij de begrafenis van prins Claus - dit voorjaar voegde zij zich pas in Delft bij de rouwende familie - maar nu kijkt zij naast haar broer Carlos naar de rouwstoet. Ook tweelingbroer Jaime is pre sent, overgevlogen uit Afghanis tan waar hij als diplomaat werk zaam is bij de Nederlandse troe pen. Alleen de in Amerika wonende zonen van prinses Christina zijn er niet bij. Het hoorngeschal luidt het ver trek in. Prinsen Maurits en Pie- ter-Christiaan huilen nu open lijk, Floris, Willem-Alexander, Marilène en Carlos verbijten zich. „Zwaai maar", fluistert Willem-Alexander tegen Ama- lia, die met grote ogen rond kijkt. De koningin en haar zus sen Irene, Margriet en Christina stappen met Pieter van Vollen hoven in de volgauto. Samen brengen ze het lichaam van de prins naar Paleis Noord einde, waar de Koninklijke Ma rechaussee anderhalf uur later de met de nationale driekleur én een enkele witte anjer bedekte kist naar binnen dragen. Van daag kunnen de autoriteiten daar hun respect betuigen, van af morgen kan ook het publiek afscheid nemen van prins Bern hard. De uitvaart is zaterdag. gpd door Hans Jacobs BAARN - De overbrenging van de woensdag overleden prins Bernhard is gisteren een emotionele gebeurtenis geweest. april zien hoe de koninklijke fa milie zich-had uitgebreid, hoe de kleinkinderen opgroeiden en hoe de verjaardag van 'oma' Juliana gezamenlijk werd ge vierd. Na haar troonsafstand blijft Soestdijk verzamelpunt voor de familie, maar voortaan ontbreken de camera's. Tot in maart de familie op het bordes verschijnt om koningin Juliana uitgeleide te doen. En nu is het de beurt aan prins Bernhard. Zijn kleinzoons dragen grote witte anjers, zoals de prins dat De jacht is ten einde. Hoornbla zers geven in de tuin voor Paleis Soestdijk het signaal. Voor het laatst staat de bijna voltallige koninklijke familie op het bor des. Prinsen laten him tranen de vrije loop, neven en nichten zoe ken steun bij elkaar. Eloise en Amalia zwaaien naar oma Bea trix en naar de auto die het stof felijk overschot van hun over grootvader Bernhard naar Den Haag brengt. Voor de hekken staan duizen den mensen, veel meer dan bij de overbrenging van koningin Juliana. Stramme veteranen vechten vergeefs tegen hun tra nen wanneer het lichaam van Bernhard zijn geliefde woon huis van de afgelopen 67 jaar de finitief verlaat. Daarmee komt een einde aan een tijdperk, blijkt uit het strijken van de ko ninklijke standaard en het hij sen van de nationale driekleur. Het markante witte paleis staat leeg. Het buiten opgestelde personeel moet op zoek naar ander werk. Tientallen jaren is het paleisbor des de etalage van de Oranjes. Heel Nederland kon daar op 30 Het stoffelijk overschot van prins Bernhard wordt Paleis Noordeinde binnengedragen, onder het toe ziend oog van koningin Beatrix. foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1