Invallen Duitsland bij bezoek premier Irak \rabische landen geven meer aan hulporganisaties Ex-rebellenleider benoemd tot premier van Kosovo Rusland blokkeert grens Abchazië 7 rientallen doden en gewonden in Bagdad )oden door 'erschuiving larde in China Vitte Huis met 55.000 lampjes Arrestanten zouden aanslag hebben willen plegen Grieken leggen ruzie bij over film Alexander Burgemeester scoort 2,72 promille Arrestaties na telefoontrucje Lopen in VS is heel gevaarlijk Cel voor afloop verkeersruzie Chinezen roken steeds minder Hondenvechtseizoen begonnen Koosjer krediet Onderzoek ramp Estonia heropend zaterdag 4 december 2004 qn onze redactie buitenland AGDAD - Twee aanslagen in e Iraakse hoofdstad Bagdad gisteren zeker 26 levens Tientallen andere Irake- raakten gewond door de incidenten die met een tus- van twee uur in de mil- plaatshadden. •e meestgezochte terrorist van •ak, Al Zarqawi, heeft de ver atwoordelijkheid voor beide inslagen opgeëist. :ewapende mannen vielen gis- vroeg het politiebu- Seydiya aan in de wijk Al Twaalf agenten overieef- de actie niet. Vijf politie- raakten gewond. De werd van alle kanten aange- illen, aldus oogetuigen. [k zag gewapende mannen :hieten op het bureau terwijl dekking zochten achter vull isbakken en zag de politie aldus een ooggetui- Andere wijkbewoners ver- dat het vuurgevecht een uur duurde en dat politiepost vanaf daken on vuur werd genomen. De mu- van het pand zitten vol. ko- ïlgaten en de omgeving ligt be laid met patroonhulzen. Twee - Tientallen mensen êbben in het zuidwesten van hina vermoedelijk het leven gloren door een aardverschui- ^g- eddingswerkers hebben zes- pn lichamen geborgen, 49 men- worden nog vermist. Ge wordt dat ook zij het na- niet hebben over- aldus de autoriteiten, slachtoffers werden overval- in hun slaap. Modderstro men verzwolgen minstens 25 Uizen in het dorp Zuojiaying. iriehonderd hulpverleners zoe- en met vier grote graafmachi- es naar overlevenden. Red- iiigswerkers haalden twaalf levend uit de puinhopen hebben hen naar ziekenhui- vervoerd. ANP/DPA/AFP WASHINGTON - Laura Bush. echtgenote van de Ameri- president, begon al in met de voorbereidingen, het resultaat is volgens dan ook fantastisch. Het Huis in Washington is eer helemaal in kerststem- ing gebracht. ush liet 41 kerstbomen plaat- in en zij hing er 155.000 lamp- s in op. In totaal 51 mensen het interieur van het breldberoemde gebouw met meter kerstslingers, 245 en 221 kerststrikken, al- de website van het Witte uis. rolijkheid en Melodie' is dit ar het thema van de kerstdeco- tie, een schouwspel dat naar ;rwachting 44.000 bezoekers lar het Witte Huis zal trekken. politieauto's zijn uitgebrand. De aanvallers gebruikten ook mortiergranaten bij de aanval, waarbij 51 gedetineerden uit po litiecellen zouden zijn bevrijd. Agenten die het treffen hadden overleefd, verklaarden dat na derhand. In het noorden van de stad von den gisteren minstens veertien mensen de dood door een auto bom. De zelfmoordaanslag had plaats niet ver van een sjiitische moskee in de drukbevolkte soen nitische wijk Aadhamiya. Ne gentien mensen zouden verwon dingen hebben opgelopen door de klap. Volgens wijkbewoners zou het gebedshuis in brand zijn gevlo gen na twee explosies. De eerste ontploffing zou zich voor heb ben gedaan tijdens de dienst voor het ochtendgebed. Tijdens de reddingswerkzaamheden ging een tweede explosief af. Het ministerie van Binnenland se Zaken brengt beide aansla gen in verband met de verkiezin gen die eind januari in het land gehouden zouden moeten wor den. ANP/RTR/AFP door Wierd Puk BERLIJN - Bij een serie inval len in Duitse steden hebben de Duitse autoriteiten gisteren drie Irakezen gearresteerd. De man nen worden ervan verdacht een aanslag te hebben willen plegen op de Iraakse premier Allawi, die een bezoek brengt aan Ber lijn. Speciale anti-terreureenheden vielen in Berlijn, Augsburg en Stuttgart in totaal negen appar tementen binnen. Daarbij arres teerden zij de drie mannen, van wie wordt vermoed dat zij lid zijn van de radicale moslimorga nisatie Ansar al Islam, aldus de Duitse justitie. De invallen hadden tot doel om bewijsmateriaal te verzamelen over het bestaan, de structuur en de werkwijze van de groep, alsmede om aanwijzingen te vin den voor concrete terreuractivi- teiten, aldus justitie. De Iraakse regeringsleider arri veerde donderdag in de Bondsre publiek en sprak gisteren met bondskanselier Schroder over Irak. Duitsland heeft zich tegen de invasie in Irak uitgesproken, maar is bereid humanitaire en logistieke hulp te leveren. Zo worden in de Verenigde Arabi sche Emiraten Iraakse militai ren en politieagenten door Duit se instructeurs opgeleid. Volgens federaal aanklager K. Nehm is tot de invallen overge gaan nadat de autoriteiten in het zuidwesten van Duitsland 'hectische telefoontjes' afluister den. De inhoud daarvan zou op een mogelijke aanslag hebben geduid. Er waren aanwijzingen dat teroristen zouden toeslaan tijdens een gepland bezoek aan Iraakse ballingen. Dat voor don derdagavond geplande bezoek werd afgelast wegens de drei ging- Schaduw Hoewel Schroder en Allawi op hun persconferentie niet aan de terreurdreiging refereerden, werd het bezoek van de Irakees er toch door overschaduwd. Zo werden uit veiligheidsoverwe gingen programmaonderdelen geschrapt. De inwoners van Berlijn werden geconfronteerd met ongewoon scherpe veiligheidsmaatregelen. Op het dak van het Kanzleramt stonden scherpschutters opge steld. Het gastenhuis van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken, in de diplomatenwijk Da- hlem, werd door tientallen poli tieagenten met de hulp van pant servoertuigen afgezet. In het centrum van de hoofdstad leid den de vele afzettingen tot een verkeerschaos. Ansar al Islam is vooral actief in het door Koerden beheerste noorden van Irak. De extremis tische organisatie houdt zich in Duitsland bezig met geld inza melen en propaganda. De groep zou nauw samenwerken met Al Qaeda en met Al Zarqawi, de voornaamste leider van de op stand in Irak. GPD President Rugova vail Kosovo (1) feliciteert Haradinaj (r) met zijn verkiezing tot premier. van onze redactie buitenland PRISTINA - Het parlement van de Servische provincie Kosovo heeft gisteren oud-rebellenlei der Ramush Haradinaj be noemd tot premier. Haradinaj is herhaaldelijk ondervraagd door het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Hij wordt mogelijk aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden. Hara dinaj was een hoge comman dant van het Kosovo-Bevrij- dingsleger (UCK) tijdens de af scheidingsoorlog (1998-1999). Westerse landen hadden hem lie ver niet gekozen zien worden omdat in Den Haag een aan klacht tegen hem wordt voorbe- reid wegens oorlogsmisdaden. Zij vrezen voor onlusten als Ha radinaj wordt ingezwoi-en als premier en vervolgens wordt ge arresteerd. EU-buitenlandcoör- dinator Solana zei eerder dat Haradinaj niet 'de geschiktste' persoon is om Kosovo te leiden. De internationale gemeenschap wil medio volgend jaar onder handelingen beginnen over de toekomstige status van Kosovo. Deze provincie bestaat groten deels uit etnische Albanezen die onafhankelijkheid zoeken. - Internationale hulp- richten zich steeds op Arabische landen voor steun. Voor traditio- lle donoren in het Westen is it vanwege het toenemend aan- 1 crises in de wereld niet lan- r mogelijk al het benodigde ld op te hoesten. en burgers in de Ara- sche wereld hebben altijd al bijgedragen aan hulp- maar ze staken geld vooral in mosliminstan- •s. Nu tonen ze zich bereid ook ternationale organisaties te 5unen, zoals het Wereldvoed- 'programma van de VN ?FP). |or die kentering voeren des- drie redenen aan. rils de aanslagen van 11 sep- 2001 worden donaties moslimorganisaties scherp I be gaten gehouden. Donoren hun geld nu daarom lie- t in wereldwijd gerespec- •rae instanties, jabische regeringen hopen zo I11 imago in het Westen wat op .poetsen. Bovendien beseffen |dat ze er op eigen houtje niet plagen om crises in moslimlan den, zoals Irak, Afghanistan, Soedan en de Palestijnse gebie den op te lossen. Internationale organisaties zijn daarvoor on ontbeerlijk. Onlangs hebben Maleisië en de Verenigde Arabische Emiraten honderdduizenden dollars ge schonken aan de WHO (gezond heidsorganisatie van de VN) voor het polioprogramma, en aan de Unhcr (VN-vluchtelin- genprogramma) voor activitei ten in Darfoer. De regering van Saoedi-Arabië gaf onlangs 6,3 miljoen dollar aan het WFP-voedselprogramma in de Gazastrook. „Dit is de eerste substantiële gift van Saoedi-Arabië sinds de ATHENE - De film Alexander van de Amerikaanse regisseur Oliver Stone is ook in de Griek se bioscopen te zien. Dat kwa men een aantal Griekse advoca ten en het filmdistributiebedrijf gisteren overeen. Voorwaarde is dat vooraf wordt meegedeeld dat de film geen historisch docu ment is. Dat heeft advocaat Var- nakos in Athene gezegd. Plet stoorde de advocaten dat de film suggereert dat Alexander de Grote, die in Griekenland als een held wordt gezien, een sek suele relatie heeft met zijn beste vriend en strijdmakker Plep- haiston. Nog voordat de juristen de rolprent hadden gezien, zei den zij al dat er sprake was van g'eschiedsvervalsing wegens de vermeende biseksuele geaard heid van de Griekse koning. In de film zitten echter geen expli ciete liefdes- of seksscènes. „Ik begrijp de hysterie rond de ver meende seksscènes niet". Die zijn er helemaal niet", aldus filmcri ticus Timogiannakis. De film draait sinds gisteren in de Griekse bioscopen. De rol prent ging het afgelopen week einde in een aantal Europese landen in première. In Neder land draait de film vanaf 23 de cember in de bioscopen. ANP/DPA jaren tachtig", zegt WFP-afge- vaardigde in de regio Tarek Shayya. „We hopen dat dit het begin van een grotere geld stroom is." De Saoedische za kenman Abdul Arrukban weet zeker dat zijn land het niet bij die ene schenking zal laten. „Wij willen iedereen duidelijk maken dat wij bereid zijn arme en noodlijdende mensen te hel pen, en niet alleen in de moslim wereld. We willen ook in Afri ka, Zuid-Amerika, Azië actief zijn." Bijkomend voordeel van de nieuwe geldstroom voor inter nationale organisaties is dat ze hierdoor ook hun reputatie in de islamitische wereld wat op kunnen vijzelen, wat de veilig heid van veldwerkers ten goede komt. Relatie Ook hopen de organisaties een bijdrage te kunnen leveren aan een betere relatie tussen het Westen en moslimlanden. „Als we ergens gemeenschappelijke belangen hebben is het wel op het terrein van de humanitaire hulp", stelt WFP-baas James Morris. „Wie je ook bent, waar je ook bent, niemand wil dat mensen dood gaan van de hon ger." GPD BRUSSEL - De rechtbank in het West-Vlaamse Kortrijk heeft burgemeester Gerniers van het nabijgelegen Anze- gem gisteren veroordeeld tot drie maanden ontzegging van de rijbevoegdheid en een boete van 2200 euro, waar van de helft voorwaardelijk. De burgervader werd in juli van dit jaar door zijn eigen politiekorps betrapt met 2,72 promille alcohol in het bloed, terwijl hij achter het stuur van zijn auto zat. De burgemeester werd vorig jaar al veroordeeld voor het weigeren van een bloedproef en het mishandelen van een politieman. ANP/Belga TOKIO - In Japan zijn voor het eerst drie arrestaties ver richt op basis van een nieuwe telecommunicatiewet die de praktijk 'wangiri' (één keer en kap af) verbiedt. De wangiri-bedrijven bellen willekeurige mobiele telefoons en laten die slechts één keer overgaan. Als de gebelde Japanner dan uit beleefdheid het nummer op de display van zijn gsm terugbelt, krijgt hij een peper duur betaalnummer aan de lijn, waarmee pornografische boodschappen worden verspreid. De drie mannen die gisteren zijn gearresteerd, maakten tienduizenden wangiri-telefoontjes per dag en ontregel den daarmee het telefoonverkeer. Op wangiri staat een maximum celstraf van één jaar. ANP WASHINGTON - Gewoon als voetganger op straat lopen is de gevaarlijkste manier om in de Verenigde Staten aan het verkeer deel te nemen. Per 100 miljoen aflegde mijl (161 miljoen kilometer) val len onder voetgangers 20,1 doden. Onder automobilisten is dat op dezelfde afstand slechts 1,3 doden. Slechts 8,6 procent van alle verplaatsingen gebeurt in het autoland Amerika te voet. ANP/DPA ANTWERPEN - Een Vlaamse automobilist moet tien jaar de cel in, omdat hij na een botsing de vrouw waarmee hij een aanrijding had, een stroomstoot gaf en haar bewuste loos in de Antwerpse haven gooide. Een jury van het Ant werpse gerechtshof heeft dat gisteren besloten. De dader is een 28-jarige havenarbeider uit Kapellen bij Antwerpen. De man ging volledig door het lint na een sim pele aanrijding. Hem hing een veel hogere straf boven het hoofd, maar de rechtbank keek naar zijn blanco strafblad en oprechte berouw. Het slachtoffer is een jonge vrouw. Ze kon in de haven zwemmend ontsnappen. ANP PEKING - China geldt algemeen als een land vol verstok te rokers, maar de schadelijke gewoonte verliest ook daar intussen aan populariteit. Volgens het persbureau Xinhua rookt een op de vier Chi nezen van 15 jaar en ouder. Tien jaar geleden was dat nog een op de drie. Van alle mannen rookt nu bijna de helft, terwijl slechts 3 procent van de Chinese vrouwen gere geld naar een peuk grijpt. ANP foto Valdrin Xhemaj/EPA Servië wil de provincie juist be houden. Servië beschuldigt de 36-jarige Albanese leider van oorlogsmisdaden en heeft her haaldelijk laten weten zijn be noeming tot Kosovaars regering leider niet te zullen accepteren. Het eerste UCK-proces voor het Joegoslavië-Tribunaal is vorige maand begonnen. In Kosovo gin gen daarop duizenden mensen uit protest de straat op. In de zaak gaat het om moorden op Servische burgers en Albanese 'collaborateurs'. ANP/RTR KABOEL - Afghaanse hondeneigenaren in de hoofdstad Kaboel vol gen de verrichtingen van hun dieren. Iedere vrijdag in de winter vin den in Afghanistan traditionele hondengevechten plaats. foto Ahmad Masood/RTR van onze redactie buitenland MOSKOU - Rusland heeft alle treinverkeer met Abchazië, het deel van Georgië dat zichzelf on afhankelijk verklaarde, stopge zet. Ook de toegang tot het land via de Zwarte Zee wordt geblok keerd. Zo wil Moskou haar onge noegen kenbaar maken met de installatie van Sergei Bagapsh als president, aanstaande maan dag. Bagapsh was de leider van de oppositie in het pro-Russi sche Abchazië. De Russische maatregelen bete kenen een gevoelige klap voor de toch al zwakke economie van Abchazië. Georgië handelt niet met het land, omdat men de on afhankelijkheid niet erkent. Voor Georgië is Abchazië een af vallige provincie die zo snel mo gelijk onder controle gebracht moet worden. De grens tussen Georgië en Abchazië is al meer dan tien jaar gesloten. Rusland dreigt met eenzelfde maatregel indien Abchazië niet tot inkeer komt. De Russen noemen toenemende onveiligheid en de noodzaak tot bescherming van de Russen in Abchazië - zij maken het groot ste deel van de bevolking uit - als belangrijkste redenen voor de maatregelen. Rusland heeft steeds geweigerd de verkiezings overwinning van Bagapsh te er kennen. Diens zege wordt ook bestreden door vertrekkend president Ard- zinba en Raul Khadzhimba, grootste rivaal van Bagapsh in de verkiezingsstrijd. Ardzinba heeft per decreet bepaald dat de verkiezingen herhaald moeten worden. Het parlement heeft de JERUZALEM - De Israëlische bank Leumi komt met een cre ditcard die niet werkt op de sab bat, de joodse wekelijkse rust dag. De koosjere kaart is be doeld voor joden die in die 24 uur niets willen kopen. De kaart wordt gelanceerd op vraag van de joodse gemeen schap, meldden media gisteren. Door de kaart hoeft de bezitter niet te weerstaan aan de verlei ding om iets te kopen op de rust dag, die vrijdagavond begint en zaterdagavond een uur na zons ondergang eindigt. ANP overwinning van Bagapsh ech ter bekrachtigd. De nieuwe president heeft al la ten weten niet onder Russische druk te buigen. Hij zei wel een dialoog met zijn opponenten te willen. „De economische blokka de die Rusland nu invoert zal ons niet dwingen terug te keren naar Georgië. Wij kennen het le ven met blokkades en die heb ben ons ook niet in een bepaalde richting gedwongen", aldus Ba gapsh. In een reactie op de Russische maatregelen liet de Georgische president Saakasjvili weten be reid te zijn tot onderhandelin gen met Bagapsh. De toekom stig president van Abchazië wees het aanbod meteen af. Hij bestempelde het als 'een provo catie'. GPD STOCKHOLM - Zweden doet opnieuw onderzoek naar het ver gaan van de veerboot Estonia in 1994. Het onderzoek moet uit wijzen waarom in de dagen voor afgaand aan de ramp militair materieel aan boord was. Dat heeft de Zweedse premier Pers- son aangekondigd. In een Zweedse tv-documentai- re is dinsdag onthuld dat de Zweedse geheime dienst twee keer militaire elektronica van sovjetmakelij had onderschept die met de Estonia werd ver voerd. Persson zegt dat de rege ring geen weet had van de gehei me transporten en heeft een juri disch onderzoek gelast. De veerboot van Estland naar Zweden verging tien jaar gele den op 28 september. Daardoor kwamen 852 opvarenden om het leven, onder wie een Nederlan der: de 32-jarige vrachtwa genchauffeur Tom de Klerk uit Kapelle. Diens ouders hebben herhaaldelijk bij het Nederland se ministerie van Buitenlandse Zaken en de Zweedse autoritei ten om een onderzoek gevraagd. De oorzaak van de ramp is nooit boven tafel gekomen. Ook is nie mand aansprakelijk gesteld. Het schip ligt nog op de bodem van de Oostzee en de lichamen zijn nooit geborgen. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7