Schaapslab heeft grote plannen PZC PZC Sprookjesachtige herinnering aan Jacoba Wie zoet is krijgt tickets CDA-fractie bezorgd over slechte staat van dorpshuizen .15 Goes werkt alsnog aan plan uitgave rijksbijstand Nieuwe stichting legt zich toe op festiviteiten met ode aan boeiende historie Gemeenten laks met bijstandsgeld Boete voor ontbreken vergunning Nieuwe reclameregels voor Veere Gewonde bij ongeval Boete voor geluidsoverlast Vestiging kerk taboe op bedrijventerrein zaterdag 4 december 2004 "nnr Harmen van der Werf GOES - Het Goese college van B B11W werkt alsnog aan een plan bui het rijksgeld voor chronisch rieken, gehandicapten en 65-plussers volledig aan deze doelgroepen ten goede te laten foor de 205.000 euro die Goes van de rijksoverheid ontvangt, is nog slechts gedeeltelijk een be stemming gevonden. De gemeen te heeft regelingen getroffen om chronisch zieken en gehandicap ten een uitkering te geven van 250 euro. Voor 65-plussers is een eindejaarsuitkering moge lijk en zij kunnen een bijdrage krijgen voor de aanschaf van duurzame gebruiksgoederen, zo als een wasmachine of koelkast. Vooraf wordt naar het inkomen en het vermogen van de aanvra gers gekeken. Met de getroffen regelingen is naar verwachting 95.000 euro gemoeid dit jaar, blijft over bijna 110.000 euro. Voorstel Voor dat rijksgeld heeft Goes wel maatregelen in petto, stond in een deze week behandelde ambtelijke notitie, maar die kun nen dit jaar nog niet worden uit gewerkt. Waarop werd voorge steld het bedrag van bijna 110.000 euro in de gemeentekas te stoppen om het huidige finan cieringstekort te dekken. Met de gemeenteraad is immers afge sproken om in 2004 overblij vend geld niet naar 2005 over te hevelen. De cliëntenraad van de Goese so ciale dienst vond dat 'schanda lig' en ook het college van burge meester en wethouders heeft uit eindelijk besloten met dit ambte lijke voorstel niet akkoord te gaan. „Het geld dat wij van de rijks overheid voor de drie doelgroe pen ontvangen, zal volledig aan die mensen ten goede komen", verklaart wethouder M. 't Hart (PvdA, sociale zaken). Hoe dat gaat gebeuren, is nog niet duidelijk, 't Hart heeft er maandag een gesprek over met de cliëntenraad. Voorzitter N. van Esseveld van de Goese cliën tenraad juicht dit toe. Haar or ganisatie had niet met minder genoegen genomen. „Het probleem is", stelt Van Es seveld, „dat de rijksoverheid dit geld voor chronisch zieken, ge handicapten en 65-plussers wel geeft, maar dat het zonder een apart oormerk in het gemeente fonds is gestort. Het zou beter zijn dat Den Haag wel de be stemming aangeeft. Gemeenten moeten het dan zeker aan die doelgroepen besteden." rinor Ali Pankow ZIERIKZEE - Eerst was er een spontaan idee. Toen werden de koppen bij elkaar gestoken en nu staan ze aan de vooravond van de oprichting van de Stich ting Schaapslab. Het betreft een initiatief van drie creatieve Schouwen-Duivelanders die zich willen toeleggen op het or ganiseren van op maat gesneden i festiviteiten met een ode aan de loeiende historie van stad en re gio. De initiatiefnemers zijn Wim Hillebrand, Henk Verhage en Guusje Poot uit Zierikzee. Hille brand en Verhage werken al ge ruime tijd samen als clownsduo en als leiders van een jeugdthea tergroep in Zierikzee. Beiden maken evenals Guusje Poot ook deel uit van de cast van de Stich ting Historische Spelen Zierik zee. Ideeën „Henk en ik liepen al langer rond met ideeën om verschillen de groepen zoals kunstenaars, horeca-ondememers, de midden stand, amateurtoneelspelers eens bij elkaar te brengen om di verse activiteiten op te zetten voor jong en oud. Guusje heeft daar in het verleden al wat erva ring mee opgedaan en zo kwa men we tot elkaar", vertelt Hille brand. Hij denkt bij voorkeur aan monumentale panden als de rNobelpoort en de Zuidhaven poort als bijzondere locaties voor diverse festiviteiten. Rijdende Rechter in Zeeland i :ïERNEUZEN - In Terneuzen zijn gisteren opnamen gemaakt voor het NCRV-programma De Rijdende Rechter. Frank Visser ofwel de Rijdende Rechter, be- zocht Zeeland vanwege een con flict tussen twee buren uit Hoek. Ko de Putter heeft last van een rij bomen die tegen de erfaf- scheiding met zijn buurman Bas Kndèrhoud staan. Ze zorgen ivoor te veel schaduw en'moeten flaarom weg, vindt De Putter. Bovendien beschadigen de wor tels de grond onder zijn perceel. Zijn buurman is het daar niet ;inee eens. Aan het eind van de zitting gaf Visser een schikkings voorstel mee. Of de buren dat ac cepteren worrdt pas bekend bij de afrondende studio-opname. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Hillebrand en Poot hebben in middels de opborrelen fantasie ën over wat er allemaal zou kun nen, op papier gezet. De woord voerder heeft diverse voorbeel den van plannen die het initië rend drietal in overleg met ande re groeperingen wil uitwerken. „Zo zou je in de zomer de Nobel- poort een keer kunnen afsluiten, wat zand neergooien in de straat en een historisch tafereel maken met kunstenaars, am bachtslieden, kraampjes met koopwaar en allerlei verklede personen.Hillebrand denkt ook aan een historische aankle ding van een tijdelijke kunstijs baan op het Havenplein. „Daar heeft de Ondernemerscentrale al jarenlang plannen voor. Als zo'n baan er nou ooit eens komt, kunnen we er direct een tafereel van maken zoals in de boeken van Charles Dickens." De initiatiefnemers denken ver der aan het organiseren van een Bourgondische maaltijd omlijst met potsenmakers in historische kledij. Dat kan gedaan worden in opdracht van een bedrijf, maar ook van een organisatie voor ouderen of andere doelgroe pen. „Wij krijgen de opdracht en zoeken de locatie, stellen een programma samen en zoeken de mensen erbij die het kunnen uit voeren. En het theatergedeelte kunnen we wellicht zelf verzor gen", stelt Hillebrand zich voor. Een ander voorbeeld is de orga nisatie van een spellendag voor de jeugd ergens op eén monu mentale locatie. Overleg Het is de bedoeling dat de Stich ting Schaapslab in januari offici eel wordt ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Vol gens Hillebrand is het dan een kwestie van overleg voeren met verschillende groeperingen om zo mogelijk half volgend jaar de eerste activiteiten te kunnen or ganiseren. Volgens Hillebrand is goed nagedacht over die naam 'Schaapslab'. „Dat lab staat voor laboratorium, dus het expe rimentele van ons initiatief. En schaaps is een afkorting van: scherpzinnig, creatief, hulpverle nend, activiteiten, acteren, pro ducties enspectaculair." Fred Lindthout, Denz de Kroon en Ellen de Boer (vlnr) bij hun drieluik, door Rolf Bosboom GOES - Mythen zijn mooier dan de wer kelijkheid en daarom houden ze hard nekkig stand. Ook al heeft de hoogge leerde C. Dekker in zijn boek Een scha mele landstede (2002) de vermeende warme band tussen Jacoba van Beieren en Goes wetenschappelijk ontzenuwd, de kleurrijke verhalen over haar wor den dierbaar in ere gehouden. Stichting G2A, een collectief van jonge kunstenaars uit Goes en omgeving, heeft op uitnodiging van Historisch Mu seum De Bevelanden geprobeerd die verhalen te verbeelden. Denz de Kroon, Ellen de Boer, Janneke Rottier, Mach- teld van der Wijst en Lars van der Ploeg maakten in uiteenlopende stijlen samen zes panelen. Fred Lindthout smeedde die tot een drieluik aaneen. Het resul taat noemen de makers zelf 'een sprook jesachtige herinnering aan Jacoba van Beieren'. Het drieluik is de kern van een exposi tie die gistermiddag werd geopend in het cultuurhuis Westwal 45 in Goes, naast het theater met de toepasselijke naam De Mythe. Het werk staat in een vitrine, samen met onder meer een jacht hoorn waarop Jacoba van Beieren zou hebben geblazen en twee fraaie negen- tiende-eeuwse vaandels van de Goese handboogsociëteit die naar haar was vernoemd. „Mythen zijn slechts schimmen van ver halen", zegt Ellen de Boer van G2A. Zij liet zich voor haar paneel inspireren door de anekdote dat Jacoba van Beie ren ooit deelnam aan een wedstrijd gaai schieten van de Goese schutterij en zelfs tot koningin van het feest werd ge kroond, omdat ze meteen de gaai wist te raken. De Boer schilderde een onge spannen, houten boog en blauwe vogels die uit het beeld verdwijnen, waarmee ze de vergankelijke schoonheid van tijd en leven wil weergeven. Denz de Kroon nam als uitgangspunt de fabel dat rond 1400 in Goes allerlei ondergrondse tunnels zijn gegraven, van het kasteeltje slot Ostende in het historisch centrum tot buiten de stad. Het beeld van de mysterieuze gangen vermengt hij ingenieus met de afbeel ding van een eigentijdse ophaalbrug. „Het zijn niet zozeer de Middeleeuwen die me boeien, maar de fantasie die er bij me ontstaat bij kastelen en onder aardse gewelven", aldus de maker. Van het slot is vaak, ook ten onrechte, gedacht dat Jacoba van Beieren er ge woond heeft. Janneke Rottier maakte, naar eigen zeggen, een 'Zeeuws schim menspel'. Een denkbeeldig landschap schijnt door het kasteel heen, waardoor een intrigerend beeld ontstaat. De twee abstracte panelen, in geel en rood, zijn van Machteld van der Wijst. „Het geel staat voor energie en het rood voor de heftigheid en het einde van haar leven." Lars van der Ploeg beeldde Jacoba van Beieren uit als een stripfiguur. „Een heldhaftige mythische moeder met een gigantische voorgevel en brede gespier de armen", zoals hij zelf verwoordt. In haar hand heeft Jacoba de wijn en de zeehond die ze ooit aan Goes heeft ge schonken. Het is een van de weinige ver foto Willem Mieras halen die wél waar schijnen te zijn. Bij de opening van de expositie, door cultuurwethouder Charles Linssen, wa ren er meerdere redenen om het glas te heffen. Behalve dat het naambord van het cultuurhuis op de gevel werd ont huld, is onder de titel 'Adellijk drinken' een tweede vitrine ingericht met een ver zameling glaswerk. Het gaat om histo risch drinkgerei uit de collectie van het Historisch Museum, gecombineerd met vaak kleurrijke glazen kunstwerken van Bernard Heesen, Yvon Trossèl en de Tsjechische architect-kunstenaar Bo ris Sipek. Op die manier ontstaat een ontmoeting tussen historie en heden, met grote con trasten maar ook overeenkomsten. Het is de bedoeling in de toekoms de vitri nes in de hal van het cultuurhuis, die vroeger garderobenissen waren, vaker te gebruiken voor tentoonstellingen waarbij voorwerpen van het museum tegenover eigentijdse kunst worden ge zet. De dubbelexpositie 'De mythe van Jaco ba van Beieren' en 'Adellijk drinken' is tot 2 april,2005 te zien in de hal van het Cultuurhuis, Westwal 45, Goes. DEN HAAG - CDA-Kamerlid Verburg vindt dat nogal wat gemeenten laks omspringen met het extra geld voor de bijstand aan chronisch zieken, gehandicapten en 65-plussers met een laag inkomen. Volgens Verburg, die vorig jaar een motie indiende waardoor het extra geld be schikbaar kwam, heeft één derde van de gemeenten snel actie ondernomen en regelingen voor de uitkering van de aanvullende bijzondere bijstand gemaakt. Eén derde is pas sinds kort aan de slag en één derde heeft de financiële middelen tot haar ongenoegen aan een andere bestem ming gegeven. Gemeenten zijn vrij in de besteding van de extra middelen. Den Haag heeft daar geen eisen aan ge steld, omdat dit volgens Verburg 'betuttelend' zou zijn. De Tweede Kamer praat volgende week in een commissie met CDA-minister De Geus van Sociale Zaken over het onderwerp. Verburg concludeert voorzichtig: „Wellicht moeten we dit extra geld een volgende keer niet zomaar in het algemene gemeentefonds storten. MIDDELBURG - De economische politierechter veroor deelde gisteren in Middelburg een 33-jarige vrouw uit Oost-Souburg wegens het ontbreken van een vergunning voor beroepsvervoer tot 1100 euro boete. De onderneming heeft inmiddels wel een vergunning. DOMBURG - De gemeente Veere gaat nieuwe regels op stellen voor reclame-uitingen in de dorpen en in het bui tengebied. De Landschapsverordening Veere 2005 moet een wildgroei van reclameborden tegengaan. De huidige verordening uit 1998 is inmiddels verouderd. De gemeen te heeft daarom een startnotitie opgesteld voor een nieu we. In de notitie staat in grote lijnen waar allemaal reke ning mee moet worden gehouden. De voorwaarden waar aan reclame moet voldoen, moeten nog worden uitge werkt evenals de bepalingen voor reclame bij tijdelijke evenementen. Belanghebbenden zoals dorpsraden, onder nemersverenigingen en (evenementen)organisaties wor den opgeroepen hun visie te geven. Aan de hand daarvan wordt de definitieve verordening opgesteld. MIDDELBURG - Bij een ongeval op de Prooijenseweg in Middelburg-Noord is gistermiddag om kwart over twaalf een 45-jarige automobiliste uit Middelburg gewond ge raakt. Ze week uit voor een tegenligger en werd vermoede lijk verblind door de laagstaande zon. Ze merkte een tege moetkomende tractor te laat op. Met haar auto raakte ze de linkervoorkant van de tractor, waarna ze in een sloot tot stilstand kwam. De vrouw werd met nekklachten over gebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. Haar auto werd aan de voorzijde volledig vernield. MIDDELBURG - De economische politierechter in Mid delburg heeft gisteren café de Kroon uit Tholen wegens geluidsoverlast bestraft met een boete van 300 euro. De ei genaar had verklaard dat hij was vergeten om de deur van het café dicht te houden. door Harmen van der Werf THOLEN - Vestiging van kerk gebouwen op bedrijventerrei nen is taboe, vindt provinciaal bestuurder H. van Waveren. Zowel op Tholen als in Goes be staan plannen om een kerk te stichten op een bedrijventer rein. De sterk groeiende evange lische gemeente Tholen wil zich vestigen in een bedrijfspand aan de Slabbecoornweg. In Goes heeft de evangelische gemeen schap Rafaël voor nieuwbouw het oog laten vallen op bedrij venterrein De Poel III of IV. De gemeente Goes heeft direct laten weten niet aan het plan te willen meewerken. Volgens het gemeentebestuur zijn juist die twee industrieterreinen aan een herinrichting toe en een nieuw- bouwplan mag dat project niet in de wielen rijden. Goes gaf ove rigens aan niet helemaal afwij zend te staan tegenover vesti ging van een kerk op één van de andere bedrijventerreinen. Op Tholen wilde het college van B en W geen medewerking verle nen aan het voorstel van de evangelische christengemeente om naar een bedrijfspand aan de Slabbecoornweg te verhui zen. Ondernemers in de buurt hadden er bezwaren tegen. Zij vreesden te worden geschaad in hun bedrijfsvoering. De Thoolse gemeenteraad besliste anders. SGP, ChristenUnie, de lokale partij Algemeen Thools Belang (ATB) en D66 steunden het ver zoek van de evangelische chris tengemeente wel. De raad kan dit besluit nemen, maar het be stemmingsplan moet altijd nog gewijzigd worden. En daar is goedkeuring van de provincie voor nodig. Gedeputeerde Van Waveren heeft de .gemeente Tho len inmiddels laten weten dat zij niet op steun van het provin ciebestuur hoeft te rekenen. Kerkgebouwen horen naar de mening van Van Waveren niet op bedrijventerreinen thuis. (Advertentie) Administratiekantoor Schuurman Janneke Schuurman-Wiskerke Interim-freelance-boekhouder voor het MKB Voor uw - financiële administraties - jaarrekeningen en tussentijdse rapportages - fiscale aangiftes 01 13-2 14479 of 06-24813905 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het achterstalli ge onderhoud van gemeentelij ke gebouwen op Schou- wen-Duiveland en de daling van het aantal afgegeven ge bruiksvergunningen baart de CDA-fractie zorgen. De fractie informeerde derhalve bij het college welke maatregelen wor den genomen om acuut veilig heidsgevaar voor gebruikers te voorkomen. De zorg bij het CDA komt voort uit het gegeven dat de ge meente het komend jaar circa 400.000 euro te kort komt om het achterstallig onderhoud aan gebouwen weg te werken. Schouwen-Duiveland plukt de wrange vruchten van een in het verleden opgelopen achter stand op het gebied van onder houd. Volgens burgemeester en wet houders is er op dit moment echter geen sprake van onver antwoorde risico's. Het college geeft in zijn schriftelijke beant woording op de vragen van het CDA aan dat het achterstallig onderhoud en het achterblij ven van de afgifte van gebrui kersvergunningen op geen en kele wijze de veiligheid van de gebruikers in gevaar mag bren gen. „Regelmatig worden tech nische inspecties uitgevoerd en het college zal niet aarzelen in een aantoonbaar onveilige si tuatie een gebouw (tijdelijk) te sluiten", schrijven burgemees ter en wethouders. Burgemeester en wethouders benadrukken in hun antwoord aan het CDA dat de gemeente lijke brandweer toezicht houdt op de naleving van de regels op het gebied van brandveilig heid. Hiervoor voert de brand weer controles uit volgens een vast schema en op basis van projecten. „Op het moment dat de brandweer tijdens controles constateert dat er sprake is van brandgevaar treft de brandweer passende maatrege len, conform het vastgestelde beleid: handhaving gebruiks vergunningen. Deze kunnen va riëren van het afdwingen van fysieke aanpassingen tot het beperken van het gebruik en zo nodig zelfs sluiting", aldus het college. Homerun Het beheersprogramma Home run, waarmee het onderhouds- programma van de gemeente wordt gepland en bijgehouden, geeft aan dat er jaarlijks 1,5 miljoen euro nodig is voor structureel onderhoud. Op de begroting is echter maar 0,6 miljoen euro beschikbaar. Daarbij zijn niet eens de kos ten meegerekend die gepaard gaan met het aanpassen van ge bouwen aan veiligheideisen en andere regelgeving. Het dagelijks gemeentebestuur erkent dat op termijn door de ze situatie de veiligheid van de gebruikers in het geding kan komen. Dat is de reden dat de gemeente zich momenteel ver diept in het afstoten van de dorpshuizen aan woningcorpo ratie Zeeuwland. (Advertentie) 2 KLM vliegtickets cadeau bij KPN MobielPlus NEC N4101' Samsung S3411 vanaf €0,-* vanaf €0,-* •Bij een 2-jarig KPN MobielPlus abonnement. Vraag naar de voorwaarden. Verkrijgbaar bij Primafoon, Teil Me, 0800-0105 of via kpn.com. altijd dichtbij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 69