Prins wist precies wat hij wilde rheo de Meester maakt in Delft deel uit van erewacht PZC *rof breekt een lans voor lernhard en diens moeder Beatrix nu oudste van de familie Roddelbladen maken extra edities Armin volgde leven van neef Bernhard met interesse Albert Heijn-filiaal stuurt bloemen Paleis op de Dam tijdelijk dicht Gratis bus naar Noordeinde Tentoonstelling in Legermuseum zaterdag 4 december 2004 rioorWierd Puk DETMOLD - Armin, Prinz zur Lippe (80), woont op een sfeer vol slot, gelegen op een schier eiland in Detmold, Westfalen, niet ver van Bielefeld. Sinds de 16de eeuw was dit kasteel de ze tel van het Huis Lippe, waartoe ook prins Bernhard behoorde. Als Prins der Nederlanden werd Bernhard de bekendste telg uit dit Duitse geslacht, waarvan de stamboom terug gaat tot de twaalfde eeuw. Bernhard bezocht regelmatig Detmold samen met Juliana. Vooral om in de wouden van het vorstendom te jagen. Hij mag dan door zijn huwelijk in ternationaal bekend zijn gewor den, de bioloog Armin is de erf prins en daarmee Hoofd van het Huis. Hij waakt sinds zijn 25e over het erfgoed van de fa- pilie. „Al achthonderd jaar is onze fa milie met Detmold en omge ving verbonden", zegt de prins in een ontvangstkamer van het slot. „Ik heb officieel geen func tie in het stadsbestuur, maar onze familie speelt hier wel de gelijk een rol. Voor veel inwo- van Detmold betekent het itoch iets dat het slot nog altijd wordt bewoond. Wij zijn de dra- gers van een 800 jaar oude tra- 'ditie." Deze regio in Westfalen ademt de historie van het vorstendom- jmetje. Zo zijn de grenzen van de huidige Landkreis Lippe, waar de auto's met de letters LIP op het kenteken rijden, ,nog dezelfde als die van het vor- stendom. Tussen de lelijke mo derne architectuur van Det mold valt een aantal statige oude gebouwen op, waaronder het Fürstliches Residens- schloss. Het kasteel trekt jaar lijks 35.000 bezoekers. Dat is niets in vergelijking met ande re attracties, maar Armin hoeft niet te leven van de opbrengst van de rondleidingen, die bij wet verplicht zijn gesteld. De prins draagt als teken van rouw een zwarte stropdas. Hij lijkt een beetje op zijn volle neef prins Bernhard. „Welis- wvaarwas hij dertien jaar ouder en kende ik hem als kind niet zo goed, maar we konden altijd 'uitstekend met elkaar opschie pen. Hoewel Bernhard, toen ik [nog klein was, meer interesse 'had voor mijn oudere zusters j.dan voor mij." Gouvernante De kleine prins Armin verbleef voornamelijk in de bovengele- 'gen vertrekken van het slot. p,Daar was mijn rijk, bij de gou vernante. Ik at ook bij haar, niet bij mijn ouders." Beneden heerste vader Leopold IV, die als Doorluchtige Hoogheid Prins Armin werd aangesproken. Een streng man, volgens de overlevering in familiezaken een potentaat. Armins eerste herinnering aan Bernhard stamt uit 1936, toen deze Juliana aan zijn ouders voorstelde. Een jaar later was Armin bruidsjonker bij het hu welijk van Juliana en Bern hard. Omdat er geen geschikt schoeisel voor hem was, moest Armin zich in kleine pumps van zijn tante wurmen, wat angstige momenten opleverde. Bij de grens had de familie het ook al benauwd gehad. „Vader had een salonwagen gehuurd om naar Nederland te reizen, maar Hitler had ons verboden om bij het huwelijk aanwezig te zijn. Die man was immers een volslagen gek. Gelukkig lie ten ze ons toch passeren." Bernhard groeide op in Wojn- owo, in Oost-Pruisen, op het landgoed Reckenwalde in het tegenwoordige Polen. Wojnowo ligt ver van Detmold. Dat Bern hard en zijn ouders - prins Bernhard zur Lippe-Biester- feld en barones Armgard von Sierstorpff-Cramm - niet regel matiger in Detmold kwamen, had niet alleen te maken met de afstand. Oom Berni, zoals prins Armin de vader van Bern hard junior noemde, was met een foute vrouw getrouwd. Moe der Armgard was gescheiden en als barones nietr van gelijke stand. Dit vond althans—de strenge Leopold: Berni's broer en Armins vader. De geëmancipeerde Armgard, modieuze vrouw van de wereld, had bovendien in haar jeugd in Berlijn een reputatie opge bouwd als Tolle Lola. Genoeg voor Leopold om zijn stem als pater familias te verheffen. Hij onthield de kinderen uit het ge wraakte huwelijk van Berni en Armgard dan ook de titel prins. Bernhard junior, of Bernilo zo als hij werd genoemd, droeg weliswaar een reeks namen en titels, maar was aanvankelijk slechts graaf. Pas in 1916 werd de familieruzie bijgelegd. Arm gard kreeg alsnog de titel prin ses en Bernhard junior en diens jongere broer Aschwin, in 1914 geboren, mochten zich vanaf nu prins noemen. Bernhard was als kind zieke lijk. Amper twee jaar oud stik te hij bijna omdat ontstoken stembanden hem het ademen onmogelijk maakten. Op een geïmproviseerde operatietafel in de eetvertrekken van Recken walde moest een dokter in aller ijl een tracheotomie uitvoeren. Een pijpje in de opengelegde luchtpijp redde Bernilo het le ven. Een jaar lang moest Bern hard door het buisje ademen. De prins zou later nog tiental len operaties ondergaan. Niet voor niets droeg hij op zijn lin ker onderarm de tatoeage van een esculaap. Armin herinnert zich Bern hard, die door zijn ziektes werd verwend door zijn Chinees-Brit se kindermeisje, niet als zwak maar als opgewekt en energiek. Met respect praat hij ook over de oorlogsjaren van zijn neef. „De nazi-pers ging enorm te gen hem te keer. Bernhard was een landverrader, schreven ze. Mijn vader was boos. Wat den ken die wel, zei hij: Bernhard heeft de eed op de Nederlandse koningin gezworen. Hij kan ook niet anders." „Mijn boers waren nazi's. Mijn vader wilde niet dat iemand met een belast verleden het erf goed zou overnemen. Dan lie pen we het risico dat onze bezit tingen door de geallieerden zou den worden geconfisqueerd. Daarom viel de keuze op mij, de jongste, en dat terwijl ik we tenschapper wilde worden." Ar min had zich als 17-jarige bij de Luftwaffe aangemeld. „Daarmee voorkwam ik dat ik op mijn 18e lid van de NSDAP moest worden. Soldaten wer den geen partijlid. Ook kon ik leren vliegen. Ja, dat zit ons kennelijk in het -bloe'd. Hoewel zo goed—als Bernhard ben ik nooit geworden, want toen ik in 1944 de vliegcursus volgde, was na een tijdje de brandstof op. Dat heeft trouwens mis schien wel mijn leven gered, als je bedenkt wat er daarna in die oorlog allemaal nog is ge beurd." Begrafenissen Terwijl de prins vertelt, wordt het buiten langzaam donker. De ouders van prins Bernhard zijn in Detmold begraven. „Oom Berni stierf jong. Hij vroeg mijn vader om hem bij te zetten in de kerk, die door mijn vader was gebouwd, zolang zijn vrouw Armgard nog leef de. Laat mij niet in een donker graf op mijn vrouw wachten, schijnt hij te hebben gezegd. Zo is het ook gebeurd. Toen Armgard overleed, zijn de twee gezamenlijk begraven." „Soms kon hij niet komen we gens gezondheidsklachten, en dan zag je hem een paar dagen later ineens in Namibië. Ja, zo was neef Bernhard, een vrijbui ter. Hij wist precies wat hij wil de en hij liet zich niets voor schrijven." „Toch heeft hij ook veel voor Nederland betekend, geloof ik. Bernhard heeft het Nederland se koningshuis dichter bij het volk gebracht." Over de schaduwzijde van het leven van prins Bernhard, diens omkoopbaarheid bijvoor beeld, wil Armin zur Lippe niets zeggen. „Daar weet ik niets van," lacht hij. Opdringen De familie uit Detmold wilde zich na de oorlog 'als Duitsers niet bij de Oranjes opdringen, na alles wat er was gebeurd'. Na de zilveren bruiloft van Bernhard en Juliana, begin ja ren zestig, werd het contact in tensiever. Bernhard werd peet oom van erfprins Stephan Leo pold, de enige zoon van Armin en diens echtgenote, prinses Traute. Het eerste kleinkind van de Detmoldse familie werd Berni genoemd, naar Bernhards va der. Daarmee was de cirkel rond. GPD Slot Detmold waar Bernhard regelmatig te gast was. foto Phil Nijhuis/GPD lor Wendy van den Hurk SERE - Ze staan er morgen maar met zijn vijven, de he li van het Erepeloton der Bin- Strijdkrachten. Theo Meester uit Veerc is dan één de oud-commando's in de bij Paleis Soestdijk. •t is geen verrassing dat De eester uit een oranjegezinde fa- die komt. Op de schouw prijkt n foto van prins Claus en ko ningin Beatrix en zijn grootmoe der verzamelde, volgens eigen zeggen, 'elke foto van 't hof'. De oud-verzetsstrijder uit Veere voelt zich dan ook vereerd met het verzoek de erewacht te vor men bij de plechtigheden rond de bijzetting van prins Bern hard in de Nieuwe Kerk in Delft. Morgen, als de kist van Paleis Soestdijk naar Paleis Noordein de voert, komt de groep van Theo de Meester zelfs op de eer ste rij te staan. „Prachtig. Bij Claus kon ik er niet bij zijn; toen vond er een selectie plaats. Nu is het een opdracht. Die voer ik graag uit. Bernhard was een sympathieke man; ik had veel bewondering voor hem. Hij heeft veel voor ons land bete kend." De Meester weet hoe het is om urenlang in de houding te staan. Elk jaar is hij op Bevrijdingsdag in Wageningen te vinden en op Herdenkingsdag staat hij langs jpr Barenda Grutterink EN HAAG - De moeder van Bis Bernhard, prinses Arm- rd. had in tegenstelling tot tdere geruchten geen na- maar juist een gespannen verhouding de NSDAP. Dat schrijft H mr- E. Schrage in zijn boek Lippe Biesterfeld; Prinses Prins Bernhard en verhouding tot nazi-Duits- M. Het verschijnt vandaag bij Severij Balans. It was aanvankelijk de bedoe- a dat prins Bernhard het c deze week in ontvangst nemen. Koningin Beatrix dat nu gistermiddag op s ten Bosch. De auteur was iderdagavond nog uitgeno od. Bernhard zou blij geweest zijn met het boek. „Ook de ge ruchten dat prins Bernhard na zi-sympathieën zou hebben ge had, worden ontzenuwd. Zo blijkt de zogenaamde stadhou dersbrief die Bernhard tijdens de oorlog aan Hitier zou hebben geschreven onzin", meldt uitge ver Balans. Herhaaldelijk stak het gerucht de kop op dat prinses Armgard een roerig verleden achter zich had (Bernhard verzette zich daar dit voorjaar nog tegen) en sympathie koesterde voor het na zi-regime in Duitsland. „In dit boek wordt de juistheid van dat gerucht onderzocht, onder meer aan de hand van het persoonlijk archief van Armgard. Daaruit rijst een geheel ander beeld op", zegt Balans. „Tal van op het eer ste gezicht niet erg belangrijke incidenten zijn in werkelijkheid even zo vele symptomen van een uiterst gespannen verhouding tussen prinses Armgard en de NSDAP. Uiteindelijk werd haar landgoed zelfs in 1944 door het 1. Pferdelazarett van de Waffen SS in beslag genomen en werd zij tot verhuizing naar het Wes ten gedwongen." Ook onbekende brieven van Wil- helmina aan Armgard van na de oorlog werpen een nieuw licht op de verhouding tussen de bei de moeders. „Ook die correspon dentie toont dat het gerucht in zake de veronderstelde na zi-sympathieën van prinses Armgard uit de lucht gegrepen is. Ook is in werkelijkheid geen aanwijzing te vinden dat prins Bernhard tijdens zijn huwelijk op enigerlei wijze van nazi-sym pathieën heeft blijk gegeven", zegt Balans. ANP de Dam. Als jongste van zijn pe loton houdt hij het best vol. „Ik ben 'pas' 78. Maar mijn ma ten zijn vaak ouder dan 80. Niet vreemd dat de groep elk jaar uit dunt. Vroeger waren we met zes tig en nu nog maar met vijf." Na de oorlog kwam de prins bij de verzetsgroep en kreeg De Meester een herdenkingsspeld je. Ook als oud-burgemeester van Zierikzee heeft hij Bern hard ontmoet. Hij herinnert zich een gesprek over het ver- zetsherdenkingskruis, dat De Meester toen niet droeg. „Heeft u die dan niet, vroeg de prins me. Even later fluisterde hij de Commissaris van de Ko ningin in het oor dat hij ervoor moest zorgen dat ik er eentje zou krijgen. Typisch Bernhard." Theo de Meester staat morgen j op de eerste rij. foto Lex de Meester door Fleur Halkema AMSTERDAM - De extra editie die de redactie van het week blad Story maakte naar aanlei ding van het overlijden van prins Bernhard, gaat volgens de uitgeverij 'best hard' de deur uit. De makers van het blad gin gen meteen aan het werk nadat woensdag bekend werd dat Bernhard was overleden. Gisterochtend lag het herinne ringsnummer in de winkels. Hoe veel er inmiddels over de toon bank gingen, kon de uitgeverij nog niet zeggen. Story liet na de dood van de prins 180.000 exemplaren druk ken. Dat is meer dan gewoon lijk, zegt een woordvoerster van, de uitgeverij van Story, Sano- ma. Hoeveel meer wilde ze niet zeg gen. „Om concurrentieredenen kan ik niet precies zeggen hoe groot de oplage normaal is." Duidelijk is wel dat de oplage voor de extra editie met enkele tienduizenden is vergroot. Concurrent Weekend wilde gis teren ook een extra nummer uit brengen, maar het blad kreeg dat niet rond. Volgens hoofdre dacteur W. Schaap van Week end ligt het nieuwe nummer maandag in de winkels, met een speciaal herinneringsalbum van 32 pagina's. Privé maakt op korte termijn geen extra editie. De redactie be steedt in het reguliere nummer aandacht aan het verscheiden van de prins. De maandag na de uitvaart ver schijnt wel een extra editie. ANP AMSTERDAM - De vestiging van Albert Heijn in de Eer ste van Swindenstraat in Amsterdam-Oost stuurt een bloemstuk naar het paleis voor de overleden prins Bern hard. Bernhard sprong in 2002 in de bres voor twee mede werkers nadat ze op gewelddadige wijze een overvaller overmeesterden. Plun actie deed veel stof opwaaien. Bernhard was woedend dat het tweetal werd vervolgd. Hij had juist begrip voor het gebruikte geweld, waardoor de overvaller een gebroken neus opliep. De prins betaalde zelfs de boete die een van de verdachten kreeg opgelegd. Bedrijfsleider L. Porsius zei gisteren dat het sturen van een bloemstuk wel het minste is wat zijn filiaal kan doen. „Hij heeft ons, in tegenstelling tot de media, erg ge steund. ANP AMSTERDAM - Het Koninklijk Paleis op de Dam in Am sterdam is wegens de hofrouw voorlopig gesloten voor het, publiek. Dat deelde de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren- mee. Het paleis blijft dicht tot en met volgende week za terdag. De hofrouw houdt aan tot Kerstmis. Het Paleis op de Dam is een van de drie paleizen, naast' Noordeinde en Huis ten Bosch in Den Haag, die het Rijk ter beschikking stelt aan de koningin. Het heeft vooral een representatieve functie. Als de koninklijke familie' het niet gebruikt, is het open voor het publiek. ANP DEN HAAG - Het Haagse vervoersbedrijf HTM biedt vol gende week van dinsdag tot en met donderdag tussen 9 en, 23 uur gratis buspendels aan mensen die langs de baar van prins Bernhard in Paleis Noordeinde willen trekken.. Ook is er speciaal invalidenvervoer. De pendel- en de rol stoelbussen gaan van het Centraal Station via een stop bij het Malieveld naar het paleis en terug. De pendelbussen vertrekken vanaf het busplatform bij station Den Haag Centraal en staan achter het wachthuis je van Connexxion. Ze zijn herkenbaar aan lijnnummer 0' en voorzien van de tekst: extra dienst. De rolstoelbusjes, staan voor de hoofdingang van het station Den Haag Cen traal op het Koningin Julianaplein. ANP DELFT - Het Legermuseum in Delft richt een tijdelijke tentoonstelling in over het militaire leven van prins Bern hard. De expositie over de beschermheer van het museum is vanaf dinsdag tot 1 maart te zien. Tot 25 december is. het museum gratis te bezoeken, liet een woordvoerder gis-' teren weten. Het Legermuseum brengt de prins met de expositie een, eerbetoon met tientallen foto's, enkele uniformen en ande re objecten die de prins en zijn rol in de Nederlandse mili taire geschiedenis in beeld brengen. De afbeeldingen be strijken drie periodes: de kennismaking met Nederland, tussen 1936 en 1939, de Tweede Wereldoorlog en de na-oorlogse opbouw en vernieuwing van het leger. Prins Bernhard aanvaardde het beschermheerschap in. 1963 toen het Legermuseum, toen nog in Leiden geves tigd, vijftig jaar bestond. Hij vereerde het militaire mu seum geregeld met een bezoek, aldus de woordvoerder. Op de dag van de bijzetting, volgende week zaterdag is' het museum gesloten tijdens de plechtigheden. ANP Eenzaam maar niet alleen. Ko ningin Beatrix kan zich die woorden van haar grootmoeder Wilhelmina ter harte nemen. Binnen twee jaar verloor ze haar man en ouders. Van oudste dochter is Beatrix nu de oudste van haar familie, oma en hoofd van de koninklijke familie. Er wordt anders tegen haar aange keken. door Hans Jacobs Zo lang je ouders nog leven, ben je zelf nog jong. Voor koningin Beatrix, en haar zus sen Irene, Margriet en Christina is dat voorbij. Juliana was tot haar overlijden dit voorjaar 'de oude koningin'. Die benaming valt nu toe aan Beatrix. De Britse koningin Elizabeth zat al vijftig jaar op de troon en was al overgrootmoeder toen haar moeder twee jaar geleden op bijna 101-jarige leeftijd stierf. Intimi lieten er geen twij fel over bestaan wie de ma triarch van de familie was en naar wie Elizabeth in familieza ken luisterde: de koningin-moe- der. „As de koningin-moeder het maar goed vindt", was een veel gehoorde zin aan het hof. Soms ging het dan ook om poli tieke zaken, zoals het besluit van de koningin om belasting te betalen. „Wanneer de konin gin-moeder sprak, dan gehoor zaamde iedereen", beweerden ingewijden. Margarita Prinses Margarita dichtte haar grootvader Bernhard vorig jaar een zelfde rol toe bij de Oranjes. „Hij is de koning van Neder land", zei de verongelijkte prin ses. Het was een beeld waarin koningin Beatrix, zo liet ze offi cieel weten, en de rest van de fa milie zich niet herkenden. Maai de bejaarde prins was, zeker sinds prinses Juliana niet meer aanspreekbaar was, wel de spil waar een deel van het familiele ven om draaide. Dat is een rol die binnen de uitgebreide fami lie nu aan Beatrix toevalt. Zij was al de oudste van het konink lijk gezin, na het wegvallen van prins Claus en haar ouders is ze nu ook de oudste Oranje. In een tijd die overmatig veel waarde toekent aan 'jong en cool' kan dat een handicap zijn. Het ver sterkt in het zicht van haar 25-jarig ambtsjubileum volgend jaar, de roep om een troonswis seling. Beatrix (66) kan die sig nalen rustig negeren. Sterk punt van de monarchie is juist de con- tinuïteit en bestendigheid en de. ongevoeligheid voor modegril len, zonder de tijdgeest uit het oog te verliezen. Beatrix heeft herhaaldelijk ge-' zegd niet veel te geven om popu- lariteitscijfers. Die zijn geen be- trouwbaar kompas en zeggen ook weinig over de werkelijk-- heid. Toch zal de koningin na de uitvaart van haar vader volgen- de week zaterdag tijd nemen om alles op een rijtje te zetten. A was het alleen maar ter voorbe reiding op haar kersttoespraak. Opnieuw was het, in de woor den van de koningin uit 2002, 'een diep ingrijpend jaar'. „In bruiloft, geboorte, doop en dood zijn alle fasen van het leven aan ons voorbijgegaan", zei ze toen. Woorden die ze kan herhalen. Met het huwelijk van Friso, de geboorte en doop van Claus-Ca- simir, de doop van Amalia en het overlijden van Juliana en Bernhard, was het andermaal een emotioneel jaar. Beatrix kon goed overweg met haar vader. Zij hadden ook veel vuldig contact. De prins heeft Beatrix misschien nog wel meef dan Juliana voorbereid op haar werk als staatshoofd. Niet be kend is of hij zich na haar troonsbestijging met haar werk heeft bemoeid. Bernhard greep snel en makkelijk naar de tele foon, nam geen blad voor de' mond maar Beatrix vertrouwde, naar eigen zeggen op Claus. „Ik heb ontzettend veel geluk ge had dat ik iemand in mijn leven heb die me kritisch volgt, die mé steunt, die me aanvult en waar ik alles mee kan bespreken. Dat is zo fijn", zei ze in een televi sie-vraaggesprek over prins. Claus. Kritische noten Kritische noten kwamen ook van de kinderen Willem-Aexan- der, Friso en Constantijn, inmid dels alle drie met aanhang, en verdere familie. „Zeker ook in mijn familie, om daarmee te be-, ginnen", antwoordde Beatrix op de vraag of ze genoeg mensen om haar heen had die kritisch te gen haar durfden te zijn. „Ik heb wat dat betreft heel veel aan mijn man en aan onze zo nen." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5