Boy slaat liefst toe vanuit stand PZC Christoffer Robin loopt met Poeh de trap op en af Voetballen met Donald Duck GEBOEKT Do wordt ambassadeur van Memisa zaterdag 4 december 2004 illustraties Ernest H. Shepard, uit Winnie de Poeh wonderboek Sinterklazen die het te druk met van alles hadden en vandaag daarom met het hoofd op hol in zeven haasten holder debolder nog op pad moeten, kunnen met de aanbevelingen hieronder misschien hun voor deel doen. Van de beroemde bundel 'Mis schien wisten zij alles' met 313 dierenverhalen van Toon Teile gen werden tot nu ruim honderd duizend exemplaren verkocht. Zo'n stapel hoger dan zes kilo meter zegt voldoende over de po pulariteit van die verhalen over de eekhoorn, de mier en de ande re dieren. Een selectie van 79 verhalen (zes niet eerder gepubliceerd) werd onlangs in vier kleine, op vallend gekleurde bundels bij elkaar gezet: Een hart onder de riem, met 'Dierenverhalen vol troost', Na aan het hart met 'Die renverhalen vol vriendschap', Maar niet uit het hart met 'Die renverhalen over afscheid' (eer der in een andere uitvoering ver schenen) en Met hart en ziel waarin twintig verhalen over feest te lezen zijn. Een favoriet verhaal noemen is onbegonnen werk. De tijd van het jaar bepaalt daarom de keu ze voor een van de twee verha len over de verjaardag van de neushoorn in de laatste bundel. Omdat hij niet weet wat hij voor zijn verjaardag wil hebben, gaat de neushoorn te rade bij de kre kel. Die heeft immers een win kel voor verlanglijsten. 'Een grastaart' en daaronder 'Van al- les' schrijft de krekel op het lijst- je van zijn klant: 'De neushoorn nam de verlanglijst mee en liet hem aan iedereen zien - met een streep door de grastaart, want die kreeg hij al. En een week la ter, op zijn verjaardag, kreeg hij een grastaart met distels van de krekel, en van de andere dieren van alles, waar hij heel blij mee was.' I In dezelfde bundel ook het ver- I haal met de ongehoord dramati- I sche afloop over de mug die een verjaardag van één tel genoeg vindt en niet meer hoeft dan een heel klein cadeau: 'Bijvoorbeeld één korrel suiker. Of liever: een stukje van een korrel. En daar dan weer een stukje van.' Uit dat andere nog beroemdere bos, het Honderd-Bunders-Bos I kent iedereen Konijn, Iejoor, Knorretje, Roe, Kanga, Teigetje j en natuurlijk Poeh. In het Win nie de poeh wonderboek beleven 1 ze met Christoffer Robin zes avonturen. De verhalen in deze uitgave voor jonge kinderen zijn bewerkt door Henny Kroonen- berg. Ze baseerde zich op de ono vertroffen vertaling van bijna twintig jaar geleden door Mies Bouhuys. De verhalen zijn ingedikt tot echt het allernoodzakelijkste om er nog iets van een avontuur in te kunnen beleven. Toch gaat het hier om een aantrekkelijke uitgave. Naast elk verhaal in het vierkante boek van 26,5 cm x 26,5 cm bevindt zich op de rechterpagina een wisselprent met een diameter van 21 cm. Door een rood lintje van links naar rechts te bewegen is het mogelijk elke in taartpunten ge sneden cirkelvormige afbeel ding te veranderen in een ande re die daaronder verborgen ligt. De mooiste is die ene extra draaischijf in het voorplat. Daar laat je Christoffer Robin met Poeh in zijn hand de trap aflo pen en met één handbeweging de trap weer op naar boven. Het lijkt wel toveren. Van de in 2000 verschenen bun del Jij bent de liefste met drieëntwintig versjes door Hans en Monique Hagen verscheen twee jaar geleden een begeerlijk miniboekje. Beide uitgaven be horen tot de succesvolste ca deauboeken van de afgelopen jaren. Alleen al het titelgedicht is reden genoeg het een kind ca deau te doen (volwassenen ma ken er elkaar trouwens ook graag gelukkig mee): Liefste ik zoek een woord een heel nieuw woord een woord dat niemand kent ik zoek een woord dat zeggen wil dat jij de liefste bent Twaalf versjes zijn nu ook op de gelijknamige verjaardagskalen der te vinden. Met daarbij na tuurlijk van Marit Törnqvist die wondermooie tekeningen, einde lijk te bewonderen zonder akeli ge vouw in het midden. De selectie volgt de seizoenen. In februari dus een klein meisje met haar nieuwe schoenen in een besneeuwd landschap, in mei het grappige 'Stekkie' naast veel nieuw jong leven tegen een voorjaarsgroene achtergrond en in december nogmaals dat klei ne meisje kort voordat de dag en het jaar dichtgaan. Jan Smeekens Toon Teilegen: Vier bundels met dierenverhalen over feest, vriendschap, troost en rouwen - Querido, €7,50 per deel. Winnie de Poeh wonderboek. Naar de verhalen van A.A. Mil ne - Van Goor, met zeven wissel- prenten, €14,95. Hans en Monique Hagen: Jij bent de liefste - Verjaardagska lender (38 cm x 35 cm), €12,50. Hans en Monique Hagen: Jij bent de liefste - Querido, grote editie €13,50, mini-uitgave €6,95. Toppen en dalen. Judoka Boy de Punder (15) kent ze als geen ander. Het topgevoel? Met een flitsen de schouderworp je tegen stander vloeren. Het 'dipge- voel'? „Hetzelfde, maar dan andersom", lacht de Vlis- singse judoka. Ippon, over en uit. Handje schudden en afmars richting kleedkamer. Hoort er allemaal bij. Boy blijft er redelijk nuch ter onder. „De weg naar de top is lang en zwaar, maar het is het allemaal waard. Van elke partij leer je. Zo bouw je ervaring op en word je zelf ook steeds beter. Verliezen is geen probleem, als je er maar wat van opsteekt." De judoka van Judo Ruy van Schaik behaalde tijdens het sterk bezet internationaal toer nooi van Brandenburg (Duits land) een fraaie eerste plaats in de klasse tot zestig kilo onder de zeventien jaar. Het leverde hem een fraaie Urkunde Judo Pokal der Stadt Brandenburg op. Vijf partijen op rij schakelde Boy al le tegenstanders met de maxima le score uit. „In de finale ge bruikte ik de kata-Guruma en daar had m'n opponent geen ant woord op." Zoet Succes smaakt zoet, maar met het team van sportschool Essink uit Eindhoven, waar Boy sinds april traint - ging hij onderuit tijdens het Nederlands kam pioenschap voor teams tot zeven tien jaar. „Won een partij met ippon en verloor een partij met ippon. Zo gaat dat in judo." De Vlissingse judoka - met zwar te band - heeft in de loop van de jaren z'n tactiek wat aangepast. „Winnen met ippon is het mooi ste. Dat is en blijft m'n doel, maar tegenwoordig probeer ik desnoods met een koka-voor- sprong een partij te winnen. Niets forceren, want dan liep ik in het verleden vaak tegen een nederlaag op." Die tactiek leverde hem vorige week tijdens een internationaal toernooi in het Belgische Neer- pelt de volle winst op. Jordi Seis, z'n tegenstander in de fina le, had geen antwoord op de bin nenwaartse haak en de offer worp van Boy. Gewicht en lengte van z'n tegen stander zegt hem helemaal niks. „Hoe groter ze zijn, hoe harder ze vallen. Geeft wel een kick om die 'bomen' om te zagen", lacht hij fijntjes. Eén keer per week traint hij in Eindhoven bij sportschool Es sink. Twee uur lang buffelen op de mat. Eindeloos reeksen wor pen oefenen: schouderworpen, heupworpen, voetvegen en knie- wielen. „Inzetten, afmaken en proberen je snelheid en kracht te vergroten. Favoriete worp? De lage schouderworp. Aan een grondgevecht heb ik een hekel. Een verwurging, een armklem, een houdgreep, prima als het niet anders kan. Maar het liefst probeer ik m'n tegenstander van uit stand tegen de mat te krij gen. Ik ben aanvallend ingesteld en met snelheid en techniek pro beer ik de ander uit balans te krijgen. Het oogt ook veel spec taculairder. Maar let op: tijdens een training gaat het niet om winnen of verliezen. Het doel blijft: verbetering van je tech niek." Volgende week zaterdag staat Boy op de mat in Gilze tij dens de Zuid-Nederlandse kam pioenschappen voor senioren, judoka's die vele malen ouder en beter zijn dan Boy. „Geen probleem. Juist tegen sterke te genstanders kun je je ontwikke len. Goed voor je ervaring. In ja nuari ga ik een aantal dagen op trainingskamp in Leek. Krijg ik training van Gergio Vismara, de Italiaanse bondscoach. Ook Jen ny Gal, tegenwoordig bonds coach van Slovenië, is daar om trainingen te verzorgen. Dat zijn natuurlijk judoka's van naam en faam. Daar kun je een heleboel wijzer van worden, hoop ik." Z'n grootste tegenstan der blijft de komende maanden de weegschaal. „Ik moet onder de 60 kilo blijven om in deze klasse te mogen uitkomen. Tij dens m'n looptraining kom ik wel eens langs een friteskraam. Even snuiven, maar toch maar doorlopen. Frietje-met? Lekker, maar volgend jaar wil ik een gooi doen naar het Nederlands kampioenschap tot zeventien jaar. Weeg je meer dan 60 kilo, dan gaat het feest niet door. Tot die tijd maak ik maar geen pits stop bij de friteskraam." Hans Segboer De Eye Toy heeft de Good Design Award gekregen in Japan en dat is niet voor niks. Met ruim 3,6 miljoen verkochte exemplaren is het cameraatje dat je bewegingen doorgeeft aan de spelcomputer zodat je echt mee kunt spelen in een spel, een groot succes. Sony zelf heeft in middels Play 1 en 2 en de mu ziekspellen Groove en Singstar gemaakt, en binnenkort volgen online Chat en fitness-spel Kine tics. De hoogste tijd dus voor an dere ontwikkelaars, en dat is leuk want nu kun je voetballen met Donald Duck. Behendigheid In Disney Move Eye Toy zitten zes spelletjes die om behendig heid, snelheid, een goed geheu gen, of een combinatie daarvan vragen. En omdat alle spellen een 'multi-player' variant heb ben, hoef je niet in je eentje voor de tv in de lucht te meppen. Dat lijkt heel wat, maar bedenk wel dat de minigames gemaakt zijn voor jonge gamers en dus niet vreselijk ingewikkeld zijn en slechts drie levels hebben. Jammer dat er voor deze groep niet aan gedacht is om het spel in het Nederlands uit te bren gen. Natuurlijk ontdekken kin deren een hoop zelf, maar een beetje hulp van papa of mama zal in het begin, zeker bij het na vigeren door de menu's, waar schijnlijk wel nodig zijn. Daar na staat er niets meer in de weg om te drummen met Lilo en Stitch, tegen de piraten te vech ten met Peter Pan of Jasmine te redden op een vliegend tapijt. Bas Boot Disney Move Eye Toy: Disney Interactive, leeftijd 3+, mindsca- pe voor PS2, adviesprijs €29,99 (zonder camera). Meer informa tie op: www.disneymove.nl. Spelbeeld uit Disney Move Eye Toy. foto GPD MET HET VERKEERDE BEEN UIT &ED GESTAPT Zangeres Do is de nieuwe jon- gerenambassadeur voor hulporganisatie Memisa. Do zet zich in voor het project Cool2Ca- re, dat tot doel heeft jongeren in Nederland en in ontwikkelings landen dichter bij elkaar te bren gen. Do begeleidt kinderen op Neder landse scholen bij het maken van een videoclip waarin ze het leven in Nederland en in ontwik kelingslanden laten zien. Plet project is in november begon nen. Begin volgend jaar wordt een prijs uitgereikt voor de bes te clip. De zangeres bezocht in het kader van Cool2Care het Pandipieri Gezondheidscen trum in de Keniaanse stad Kisu- mu. Het centrum regelt onder meer thuiszorg voor aids-patiën- ten en kinderzorg. foto Ruben Oreel Boy de Punder: „De weg naar de top is lang en zwaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 50