Winterse gezelligheid troef PZC W13 Reis boeken Winters avontuur in Amsterdam zaterdag 4 december 2004 Het lijkt misschien wel of de hele buurt op wintersportvakantie gaat in Frankrijk, Oostenrijk en Italië, of dat alle vrienden de zon opzoeken in de Caraïben en boven Playa des Ingles, maar zo is het zeker niet. De helft blijft in eigen land. DoorTHOM OLINK In de winter vertoeft de helft van vakantiehoudend Nederland bin nen de dijken. Wie in vroegere da gen geld had en ook nog sportief was aangelegd ging naar de witte hel lingen. Die tijden zijn voorbij. Nu trek ken ruim vijf miljoen Nederlanders over de grenzen, van wie er ruim een [miljoen echte wintersporters zijn. In die voorbije dagen bleef de rest thuis, letterlijk thuis. Als het sneeuwde of als het goed had gevroren maakte ■'men er incidenteel 'een dagje van', even ijsvrij! Ook dat beeld is vervaagd. De gezelligheid, die zo spijkervast 1 hoort bij de winter en bij Nederlan- ders, wordt nu buitenshuis gevonden of gemaakt. In de mapden, pktober tot maart gaan 15,5 miljoen mensen erop uit in Neder- i land voor één of meer korte of langere vakantiég: 'Tpzahieh goed voor tiental len miljoenen overnachtingen. Het bungalowvakantiepark is sterk fa voriet. Met gezin, familie, vrienden, kaart- of fietsclub voor enkele dagen bij elkaar. In een comfortabele omge ving, maar ook met de kans om allerlei uitstapjes te maken, sportief te zijn, Iwaarbij wandelen en fietsen huizen hoog favoriet zijn. Ook hotels profiteren oolc van die hang om er even tussenuit te knijpen naar een andere omgeving. Zij zien in die wintermaanden 1,3 miljoen landgeno- ten over hun drempel stappen. En de J hoteliers doen er alles aan om iets aar digs en vooral bijzonders te bieden, spe len hard op die sterke behoefte de dage lijkse maatschappij en omgeving even te vergeten en bedenken steeds nieu we arrangementen: moeder in modder en vader met z'n eerste golfbewe- jgingen, kanovaren met een groep en jdan lekker lunchen, alles is te vinden. Een derde grote groep Nederlanders ge il niet de koude maanden ook buiten de j| deur, maar niet in vakantiepark, losse "jbungalow of huisje, maar in de cara van. Laat niemand denken dat de cara van door iedereen in de winterstalling wordt gezet: er gaan honderdduizen den Nederlanders met die caravan weg, nog eens honderdduizenden trek ken naar hun tweede huis of logeren er gens anders. Spelletjes en lang tafelen Volgens Rien van den Anker van het Ne derlands Bureau voor Toerisme Con gressen is het grote aantal landgenoten dat naar de bungalowparken trekt voor al op zoek naar gezelligheid. 'Gebor genheid, alles bij de hand, eten drin ken en elkaar, spelletjes doen, enorm veel spelletjes. Wandelen, spellen en lang tafelen dat drie trefwoorden. Toch^, even buiten de deur, andere horizon. Het lijkt erop, maar we hebben nog geen cijfers die dat onderstrepen dat de 'toestand van de wereld' meespeelt in die hang om ergens, niet te ver weg, bij elkaar te komen in.een leuke omge ving.' Aan'hét 'groeiende succes bij voorbeeld van de stedenreizen is dat óók hier te zien. Een kort verblijf in een stad, meestal met een kapstok. Gro te films, vooral die veel kinderen zul len trekken zoals 'Pluk van de Pet- teflet' of 'Erik of Het Klein Insecten boek' bijvoorbeeld zijn de komende wintermaanden te zien. Grote theater stukken en musicals hebben premières in de vroege wintermaanden en zijn kasmagneten voor de wintertoerist op zoek naar de combinatie lekker eten, kijken, even weg. Belangrijke exposities in de musea zijn vaak mede een aanleiding om even een lang weekeinde of enkele dagen naar een stad te verhuizen. De grote verza melaarbeurzen en bric a brac-markten draaien in grote hallen als de Utrechtse Jaarbeurs, Brabanthallen in Den Bosch en de Leidse Groenoordhal met vele tienduizenden bezoekers, diverse pret parken hebben hun op de winter toege sneden programma's en draaien door en wie gewoon met zijn naasten in een verwarmde boot door de Amsterdamse grachten wil varen en naar de lichtjes wil kijken kan dat ook. Naast de bekende grote toeristentrelc- kende steden als Amsterdam, Den Haag, Maastricht en Utrecht is het op- In de koudste maanden zijn korte vakanties in trek vallend dat middelgrote centra als En schede, Nijmegen, Groningen of Breda de laatste tijd zeer gewild zijn. De traditionele bewegingen van het binnenland naar de kust en kustbewo ners naar Veluwe, Drenthe of Twente waren tot voor enkele jaren een zomer- aangelegenheid. Nu is er grote activi teit in de winter; een huisje krijgen op de Waddeneilanden, ook in de winter, is moeilijk en als het landschap wit is helemaal. Huisjes zijn tijdens de feest dagen bijna allemaal volgeboekt. Gezelligheid en een beetje sportiviteit, daar draait het om. Er zijn oneindig veel mogelijkheden. Wie sportief is kan naar de overdekte hallen om te ski ën of te snowboarden. 'Maar dat is bijna altijd als voorbereiding op een va kantie in het buitenland', zeggen ze bij de Nederlandse Ski Vereniging. 'De clubs organiseren wel afzonderlijk iets als er sneeuw genoeg ligt voor bijvoor beeld langlaufen.' Maar met de kleine wieltjes onder schaatsen en latten heeft sportief Nederland er een moge lijkheid bij om ook in de grijze maan den tochten te maken. Schaatsen op plassen In de echte winter is er meer dan de tra ditionele toertochten op het ijs, die met veel geluk culmineren in de Elfste dentocht. Wie in de wintermaanden iets wil doen om zijn sleur te doorbre ken moet maar eens op de site van Staatsbosbeheer kijken. Fietsen deden we altijd in de zomer en als we niet te oud waren. Nu toert een groot aantal 50-plussers ook in de wat strengere maanden rond, maalt de sneeuw kra kend onder de banden weg op de Vel uwe of op de eilanden. Als er ijs ligt lom je met de boswachter schaatsen op plassen die normaal nooit aan bod komen. Maar oolc in mislukte winters is er kans op spanning. Moder ne technieken creëren nieuwe uitda gingen. GPS-wandelen bijvoorbeeld. Weg van de paden, de bossen diep in, waarbij de richting wordt gevonden met behulp van satellieten en een appa raat waarin vooraf coördinaten wor den geladen, met de hand of via down load-procedures. Neem de GPS-tocht Gedurende de periode oktober tot maart hou den elf miljoen Nederlanders een korte of lan ge vakantie. Van dit aantal blijft precies de helft, 5,5 miljoen, in eigen land. Die binnen landse vakantiegangers verblijven vooral in bun galow (2,3 miljoen); hotel (1,3 miljoen) en overi ge (1,9 miljoen), zoals een tweede huis, caravan of logeren. Voor de mensen die naar het buitenland gaan wordt de volgende verdeling gemaakt: winter sport 1,1 miljoen; winterzon 0,5 miljoen; steden trips 0,9 miljoen; overige 3 miljoen. BRON: CONTINUE VAKANTIE ONDERZOEK 'De Stille Kern' in het Drentse Gieten, lopen zonder paden. Neem je mobiel mee en noteer het nummer van de bos wachter. En dan zie je dat de dassen- burg coördinaten 52.31303-5.4868986 heeft. De winterwereld verandert snel. Goed ingepakt op stap. Vuurtje maken op Texel als het buiten koud is, dat kan, de korven en barbecues staan klaar op bepaalde punten. Duizenden mogelijkheden zijn er om alleen of met z'n tweeën of in een groep onge veer alles te bestuderen en te observe ren wat groeit en bloeit. Lopend, fiet send, varend, vaak aan de hand van des kundigen. Per huifkar burlende herten opzoek in de Oostvaardersplassen, geen punt. Met een boswachter bij vol le maan langs orchideeënvelden in het natuurpark Lauwersmeer schuifelen? Velen deden het al. Er even tussenuit. Dat kan ook naar bo ven: varen met een heteluchtballon in de wintermaanden. Een woordvoerder van A3 Ballon in Harfsen: 'Veel mensen denken dat het dan zo koud is boven, dat is juist niet waar. En hoe denkt u dat Nederland eruit ziet als het wit be sneeuwd is? Wij plannen vele tochten in de winter, als het weer en daarmee het zicht dat aantrekkelijk maakt.' En tenslotte worden bijna overal in het land wel winterwandelingen gehou den, vertrek bijna vanaf de deur. Met na afloop een kop erwtensoep en rogge brood met spek, met een roezigrooie kop van 'buiten'. Wie wil dan nog naar Playa des Ingles? Zie ook www.holland.com/nl; www.staatsbosbeheer.nl (zoeken onder Doen) en www.ballonvaren.paqina.nl. Alle reistips over Australië De nieuwe webgids www.Australie.nl biedt alle S informatie voor de ultieme reis naar Australië. I Culturele achtergronden, bezienswaardighe- j den en activiteiten, maar ook praktische reisin- j formatie wordt overzichtelijk en in het Neder- i lands weergegeven. Tevens kunnen bezoekers via het forum in contact komen met andere Au- stralië-fanaten. Via een digitale nieuwsbrief j blijven geïnteresseerden op de hoogte van aan j Australië gerelateerde tentoonstellingen en i evenementen. Wijntoerisme in Frankrijk Al ruim tweeduizend jaar wordt wijn gemaakt in verschillende Franse regio's en is er een di rect verband met de geschiedenis, het erfgoed en de wijnstreken van Frankrijk. Zo heeft elke wijnstreek zijn eigen combinatie van 'terroir', druivenrassen en vakkennis van vele genera ties. Wijn nodigt uit tot het ontdekken van ve le geneugten maar staat ook voor vakantie, ont spanning en gezelligheid. Reden voor Maison de la France om middels een nieuwe campag ne het toerisme naar de Franse wijngebieden te bevorderen. In samenwerking met Sopexa - Franse wijnen en Gall Gall is de website www.wiintoerisme.nl opgezet. Hier kan de be zoeker een virtuele reis door de (wijn)regio's maken, maar oolc tot 15 januari zijn wijnpro fiel testen. Een jaar in de sneeuw De Fransman Nicolas Vanier is natuurfilmer en wereldreiziger met een duidelijke voorkeur voor de extreem koude plekken op deze aarde. Trok hij eerder door Siberië en Mongolië, in het boek 'Sneeuwlcind' beschrijft hij een tocht van een jaar door het westelijk deel van Cana da. Met zijn vrouw, anderhalf jaar jonge doch tertje en Siberische hond legt hij 700 kilome ter te paard en 1700 kilometer per hondenslee af, grofweg het gebied tussen Prince George en Dawson, nabij de grens met Alaska. Het boek is geschreven vanuit de ik-persoon Ni colas. Hoewel een reisverslag, leest het meer als een roman, waarbij fictie en feiten soms een beetje door elkaar lijken te lopen. Wordt bijvoorbeeld in het begin van het boek mel ding gemaakt van het feit dat het gezinnetje vijf maanden lang probleemloos door 'berenge- bied' trekt, later beschrijft Vanier wel degelijk spannende confrontaties met grizzly's. Dat het een bijzondere en zware tocht is blijkt uit alles. De reizigers bouwen zelfs een blok hut om de erg ste winter kou, vele tien tallen graden onder het vriespunt, te doorstaan. En om even tot rust te ko men. Want, zo zegt Nico las op gege ven moment, 'eerlijk ge zegd heb ik m'n buik vol van opschie ten, opzade len, afzadelen en de tent opzetten om hem de volgende och tend weer af te breken. Ik ben afgemat door al die kilometers, al die jaren onderweg.' Gaandeweg ontstaan dan ook af en toe irrita ties tussen de echteheden, hoewel dit nergens escaleert, althans niet in het boek. Blijdschap over het goede einde van de reis is er evenwel, zeker bij het dochtertje. Eenmaal terug in Frankrijk uit zij een 'waanzinnig verlangen' om met leeftijdgenootjes te spelen. In de sneeuw dollen is leuk voor even, maar een jaar is wel heel erg lang. Nicolas Vaniers nieuwste film 'Le Dernier Trap- peur' draait vanaf 14 december in de Franse bioscopen. Sneeuwkind door Nicolas Vanier, uitgeverij Byblos, €19,90, ISBN 905466715X. ALICE PLEKKENPOL Amsterdam onderscheidt zich van andere steden in Europa door een breed aanbod van tentoonstellingen os in de winter, die op initiatief van JAmsterdam Toerisme Congres Bu reau (ATCB) worden gepresenteerd i a's Amsterdam Winter Adventure, iii Amsterdam is ook deze winter 'hot'. Voor de negende keer biedt Amster dam Winter Adventure een groot ui aantal bijzondere exposities aan. Dit seizoen hebben de Amsterdamse Jmusea meer dan vijftien bijzondere iliij tentoonstellingen in petto zoals J>L'Art Nouveau. La Maison Bing in het Van Gogh Museum (t/m 27 fe- (T hruari), Diaspora: thuis in balling- schap in het Joods Historisch Mu- g ^.um 27 februari), Alexandra w Nicolaas over het tragische tsaren- paar in het nieuwe museum Henru it ^Amsterdam (t/m 13 februari). In de Nieuwe Kerk is een speciale ten- f°onst:elling te zien met unieke J kunstschatten uit Marokko (17 de- m cemher t/m 17 april). Het Tropenmu- seum laat de bezoekers huiveren j met een tentoonstelling over de eeu- iVW8e worsteling van de mens tegen Het Kwaad (18 december t/m 11 sep tember). Een compleet overzicht staat in de Amsterdam Winter Ad- venturebrochure die gratis verkrijg baar is bij onder meer musea, hotels en VW's in Nederland. Ook staat het aanbod op www.amsterdamwin- teradventure.nl. Een greep uit het aanbod, gerela teerd aan de decemberfeesten: van 15 december t/m 6 januari heeft Museum Amstelkring, beter bekend als Ons' Lieve Heer op Solder, de ex positie Kerst op Solder in huis. Er zijn diverse bijzondere kerststallen (zie foto) te zien. Het hele museum aan de Oudezijds Voorburgwal 40 geurt letterlijk naar kerst, met dank aan de guirlandes en andere kerst versieringen. Het Bijbels Museum aan de Herengracht 366-368 is van 22 december t/m 9 januari sfeervol versierd en verlicht met kerstdecora ties. Op 25 en 26 december is er een doorlopend programma voor jong en oud, met onder meer het jaarlijk se kerstconcert en voorstellingen van het tafeltheater en de toverlan taarn. Tijdens de kerstvakantie zijn er diverse toverlantaarn-voorstellin gen gekoppeld aan een kinderactivi teit. Op woensdag 29 december staat een meezingconcert gepland. In het Scheepvaartmuseum kunnen bezoekers van 19 december t/m 1 de cember 2005 op ontdekkingsreis. Willem Barentsz, die met zijn team onder barre omstandigheden moet zien te overleven op Nova Zembla, Henry Hudson, die voor het eerst voet aan wal zet bij het huidige New York en Cornelis de Houtman die als eerste Indonesië aandoet, zijn enke le van de wereldreizigers die aan bod komen. Winter in Den Haag De Haagse binnenstad wordt 12 de cember omgetoverd in een winter land. Van 13.00-17.00 uur zijn er tal van winteractiviteiten voor jong en oud. Zo zijn er authentieke arreslee- ën te bewonderen, lopen kerstman nen rond, mogen sportievelingen een twaalf meter hoge rots beklim men, kunnen kinderen bij een kampvuur broodjes bakken en is er een levende kerststal. 'Buitenge woon Winters' wordt gehouden op het Plein, Spui, Lange Voorhout en bij de Hofvijver. Meer informatie: www.denhaaq.com. Extreme kinderpret In samenwerking met Nickelodeon en Kidsweek wordt van 28 tot en met 30 december het festijn Xtreme Fun Event gehouden. In de IJsselhal- len te Zwolle kunnen kinderen ska ten, abseilen, trampolinespingen, dansen of een haarmetamorfose on dergaan. Maar er zijn ook games en clinics met thema's als Hoe word ik een dj? Tickets kosten €15 en zijn al leen in de voorverkoop, die vandaag begint, verkrijgbaar via Intertoys en www.xtremefunevent.nl. Skiën in Duinrell Vakantiepark Duinrell in Wassenaar blijft in de winter open. Nog tot eind februari is er voor iedereen volop wintersportplezier te beleven in Ski Valley. De skibanen tussen de den nenbomen worden bij maximaal vijf graden Celsius en droog weer omge toverd tot witbesneeuwde pistes. Naast vrij skiën of snowboarden be staat de mogelijkheid om een cursus te volgen. Voor het eerst kan er een veijaardag worden gevierd. Ook zijn het Tikibad en Tiksauna geopend. Verteldiners in pakhuis In de historische entourage van het voormalig VOC-pakhuis Het Peper huis, onderdeel van het Zuiderzee museum in Enkhuizen, kunnen be zoekers 10 en 11 december tijdens een diner genieten van verhalen en liedjes uit vervlogen tijden. In de voorstelling 'Als je voor een dubbel tje geboren bent, heb je ook recht op geluk!' vertelt Fons Boer over het turbulente leven van schrijver Her man Heijermans. Een vechter met idealen, die geloofde in sociale voor uitgang en die met zijn pen als wa pen ten strijde trok tegen maat schappelijke misstanden, uitbuiting en verstikkende burgerlijkheid. En dat in een tijd, waarin nog volop sprake was van rangen en standen. Meer informatie: tel 0228-35 11 24, www.zuiderzeemilseum.nl. Kerstmarkt Alkmaar De kerstmarkt in de Grote Kerk te Alkmaar is zo ongeveer de grootste in Noord-Holland. Op 11,12 en 13 december kan men er terecht in het verwarmde en feestelijk verlichte ge bouw hartje stad, met ruim tachtig stands vol kerstdecoraties en lekker nijen. Uiteraard zijn er ook kerststal len te bewonderen. Meer informa tie: tel. 072-514 07 07. Zie ze vliegen Zie ze vliegen, maar dan in 't klein. Dat is het motto van het Nationaal Luchtvaart-Themapark Aviodrome in Lelystad, waar 11 en 12 december alles draait om vliegtuigmodellen. Modelbouwverenigingen geven de monstraties, zowel binnen als bui ten, en er zijn diverse informatie stands en presentaties. Beide dagen geopend van 10.00-17.00 uur, entree €13,50. Meer informatie: tel. 0900-284 63 76, www.aviodrome.nl. Een typisch Nederlandse wintersport: schaatsen op natuurijs bij de molen. Foto's GPD/WEGENER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43