PZC Kamer kraakt inburgeringsplan FNV'ers stemmen massaal in met sociaal akkoord Tien en vijfjaar cel voor moord op Maja Fatwa tegen geweld door moslims in Nederland Jok verplichte cursus voor autochtonen met minder dan acht jaar onderwijs Goud voor Pluk van de Petteflet Schiermonnikoog schaft strippen af Identiteitskaart in de uitverkoop Jeugdige eendendoders aangepakt Aanleg rotsen Apenheul hervat Verband moord Van Gogh en Hofstadgroep Arnhemse boot voor opvang verslaafden krijgt tweede kans ledreiger van Vilders krijgt veer werkstraf Loos bomalarm zaterdag 4 december 2004 an onze redactie binnenland SSEN - De hoge Libanese sjii- geestelijke Fadlallah eeft in een fatwa de moslims in verboden om geschil- m met geweld te beslechten. grootayatollah vaardigde fatwa, een uitleg van de isla- mitische wet, uit na een vraag van de sjiitische Stichting Mos kee Al Hussein Noord-Neder land in Assen. Om zijn veroordeling over de moord op Theo van Gogh kracht bij te zetten, had de imam van de moskee Fadlallah om een opi nie over de recente gebeurtenis sen in Nederland gevraagd, zei een woordvoerder gisteren. De fatwa verbiedt iedereen 'om welke daad dan ook te verrich ten die schade toebrengt aan de openbare orde van Nederland, door een overijverige, onbeheer ste reactie'. Niét geweld en ter reur, maar een 'beschaafde dia loog' is voor moslims de manier om geschillen met geloofsgeno ten en anderen te benaderen, al dus Fadlallah. De grootayatol lah, rond 1935 geboren in de Iraakse stad Najaf, woont sinds 1966 in Libanon. Hij geldt als een belangrijke sjiitische reli gieuze autoriteit, die ook grote invloed heeft op de radicale Li banese sjiitische beweging Hez bollah. Fadlallah doet geregeld van zich spreken met fatwa's. Zo ver bood hij moslims om mee te wer ken aan de Amerikaanse aanval op Irak en rechtvaardigde hij Pa lestijnse zelfmoordaanslagen als een geoorloofde vorm van ver zet. ANP UTRECHT - Pluk van de Petteflet heeft al ruim 100.000 bezoekers naar de bioscoop getrokken. De film naar het boek van Annie M.G. Schmidt bereikt daarmee de gouden status. Het jongetje Pluk zoekt met zijn kraanwagen on derdak. Dat vindt hij in een leegstaand torenkamertje van de Petteflet. Van daaruit beleeft hij avonturen. Het Nederlands Film Festival en het Nederlands Fonds voor de Film kent de Gouden Film toe bij 100.000 bezoe kers. Een film die 400.000 bezoekers trekt verdient de Pla tina Film. ANP SCHIERMONNIKOOG - Schiermonnikoog wil af van de strippenkaart in de bus. Met het invoeren van een eigen ei landkaartje wordt een inkrimping van het openbaar ver voer voorkomen, zei wethouder J. Dijkstra gisteren. Het speciale buskaartje is ook nog goedkoper dan de strippen. Vervoersmaatschappij Arriva wil volgens de wethouder door opgelegde bezuinigingen een lijn opheffen, een van de vijf bussen op het eiland schrappen en een van de acht chauffeurs ontslaan. ANP GRONINGEN - De gemeente Groningen doet de identi teitskaart in de uitverkoop. Alle jongeren tussen de 14 en 18 jaar die nog niet in het bezit zijn van een identiteitsbe wijs kunnen de kaart momenteel kopen voor de halve prijs. In plaats van 30,50 betalen ze nu 16 euro, aldus een woordvoerder van de gemeente gisteren. Vanaf 1 januari 2005 moeten alle Nederlanders vanaf 14 jaar zich kunnen legitimeren als de politie, een boswach ter of een milieu-inspecteur daarom vragen. ANP ROERMOND - Politie, gemeente Roermond en een mid delbare school in die gemeente treden hard op tegen scho lieren die er de afgelopen weken een hobby van maakten om eenden ernstig te mishandelen of dood te martelen. Daarbij werd onder meer een eend doodgeslagen tegen een lantaarnpaal en werd met vuurwerkbommen naar de dieren gegooid. De betreffende mbo-school stuurde giste ren een brief naar alle leerlingen. Daarin waarschuwt de directie leerlingen die dieren mishandelen bij de politie aan te zullen geven en van school te verwijderen. ANP APELDOORN - Dierentuin De Apenheul in Apeldoorn heeft gisteren de aanleg van kunstmatige rotspartijen her vat. Maandag werd de bouw gestaakt omdat de gemeente Apeldoorn een bouwstop had opgelegd. Op overtreding daarvan stond een boete van 100.000 euro. De gemeente heeft nu alsnog de benodigde vergunning verleend. „Apenheul had nog niet alle bouwtekeningen verstrekt om een vergunning te krijgen, maar was al wel begonnen met de bouw", zei een woordvoerder van de ge meente Apeldoorn gisteren. Wel moet het dierenpark wachten met de aanleg van over dekte wandelpaden, want daarvoor is nog geen vergun ning verleend. Apenheul is bezig met de aanleg van een rotslandschap als leefgebied voor de berberapen. ANP van onze redactie binnenland ARNHEM - Het gerechtshof in Arnhem heeft een 19-jarige man gisteren veroordeeld tot tien jaar en tbs met dwangverple ging voor de moord op de Nij meegse scholiere Maja Bradaric. Een 17-jarige jongen kreeg voor medeplegen van de moord vijf jaar cel opgelegd. Maja Bradaric (16) werd in no vember vorig jaar in een auto ge wurgd met een touw door de 19-jarige verdachte uit Beunin- gen. De 17-jarige zat in dezelfde auto, samen met een derde ver dachte, die later terechtstaat. De jongens vervoerden het lichaam van Maja na haar dood naar de uiterwaarden van Bem- mel en staken het in brand. De rechtbank veroordeelde de 19-jarige eerder tot acht jaar cel straf en tbs. De 17-jarige kreeg drie jaar, waarvan een halfjaar voorwaardelijk. Zowel voor de rechtbank als het hof had het Openbaar Ministerie respectie velijk twaalf jaar en tbs en zes jaar geëist. Het hof acht beide mannen schuldig aan het medeplegen van moord en medeplegen van het wegvoeren en verbranden van een lijk. De rechtbank in Arnhem kwalificeerde de jong ste verdachte eerder niet tot me depleger, maar achtte hem slechts medeplichtig. De daders zijn, ondanks verzoeken van de advocaten van beiden, veroor deeld volgens het volwassenen- recht. (Advertentie) SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Scheldestraat 98, Postbus 230, 4380 AE Vlissingen Tel: 0118-417500, Fax: 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredase weg 185, Postbus 150, 4870 AD Etten-Leur Tel: 076-5083594, Fax: 076-5083501 :nl w.bleijenbergbv.nl Volgens het hof was er sprake van een bewuste, nauwe en vol ledige samenwerking tussen het drietal. De 17-jarige was in de weken voorafgaand aan het mis drijf op de hoogte van de plan nen om Maja te vermoorden. Bo vendien is hij de bewuste avond van de moord, op 17 november 2003, met de andere twee in de auto gestapt en heeft hij het touw aangereikt waarmee het meisje is gewurgd. Hij heeft zich op geen enkel moment ge distantieerd, noch van de voor bereiding, noch van de uitvoe ring van de moord, aldus het hof. De raadsheren spraken van een 'weerzinwekkende moord, waar voor geen enkel begrijpelijk mo tief is aangevoerd'. De moord is des te schokkender, omdat die is uitgevoerd 'door daders die Ma ja tot haar vriendenkring reken de en die zij dus mocht vertrou wen'. ANP ROTTERDAM - Het Openbaar Ministerie vermoedt dat de zes medeverdachten van de moord op Theo van Gogh deel hebben uitgemaakt van het zogenoemde Hofstadnetwerk. Omdat justitie deze groep in ver band met terreuractiviteiten brengt, heeft het landelijk par ket gisteren het onderzoek naar deze verdachten van het parket in Amsterdam overgenomen. Het landelijk parket liet dit gis teren weten. Het onderzoek te gen de hoofdverdachte wordt wel voortgezet onder leiding van het OM in Amsterdam, Justi tie houdt hem verantwoordelijk voor de moord op Van Gogh. Het landelijk parket zegt dat er nu nog twaalf verdachten in voorlopige hechtenis zitten we gens betrokkenheid bij deze ver moedelijke terreurorganisatie. Onder de andere verdachten van de Hofstadgroep zijn de twee mannen die half november na een lange belegering in het Haagse Laakkwartier werden aangehouden.. De twee die tij dens de massale politieactie in de Antheunisstraat werden op gepakt, bezitten de Nederlandse De drugsboot is geschilderd in een opvallend zwart-wit kleurenpatroon en ligt nu nog bij de John Frostbrug. foto ANP van onze redactie binnenland ARNHEM - De Arnhemse drugsboot is klaar voor de op vang van zeventig drugsver slaafden. Dat meldde de ge meente Arnhem gisteren. De gloednieuwe boot zonk vlak voor de oorspronkelijke ope ning in mei naar de bodem van de Rijn toen onbedoeld de blus installatie in werking trad. Vol gende week gaan de eerste ver slaafden aan boord. Het 76 me ter lange schip is ingericht als opvang voor zeventig drugsver slaafden. Onder hen zijn 35 ver slaafden die alleen overdag op vang krijgen en 35 chronisch drugsverslaafden die 24-uurs opvang krijgen. „Het gaat om mensen die waar schijnlijk nooit meer zullen af kicken", zegt B. Kuijf, direc teur van het Gelders Centrum voor Verslavingszorg. Deze or ganisatie beheert de boot en be paalt welke verslaafden in aan merking komen voor opvang. Aan boord zijn onder meer slaapkamers, een eetzaal, keu ken, wasserij en gebruikers ruimten waar de verslaafden drugs kunnen gebruiken onder toezicht van onder anderen een verpleegkundige. Dealen aan boord is streng verboden. De drijvende 24-uursopvang past in de aanpak van de Arn hemse politie van overlast door drugsverslaafden. „We treden in Arnhem hard op tegen drugs verslaafden maar kunnen ze nu een sociaal alternatief bieden", zegt districtschef L. Henze. De harde aanpak leidde in het cen trum van de Rijnstad al tot een daling van de criminaliteit. De drugsboot kostte de gemeen te Arnhem 6 miljoen euro. Bij het zinken in mei liep de boot voor nog eens 2 miljoen euro schade op, die door de verzeke raar werd betaald. ANP oorJaco van Lambalqen HAAG - Iedereen met min dan acht jaar onderwijs in moet verplicht inbur- allochtonen maar ook au- Dat staat in een voor- van minister Verdonk van itegratie. Een Kamermeerder- van PvdA, CDA en D66 niets in het voorstel. Verdonk werkt nog an een plan om de inburgering an allochtonen te regelen. Dat ad er op 1 december al moeten .jn, maar het kabinet werd het as gisteren eens over haar aan- ak. Er zijn nog veel problemen iet de uitvoex-ing: wie moet de arsussen geven en hoe moeten a betaald worden, gemeenten moeten de inbur- regelen, terwijl het kabi- heeft besloten daar 77 mil- euro minder voor uit te Volgens een woordvoer- van Verdonk zijn er goede met de gemeenten ge over geld. is er nog het juridische dat het discrimine- ;nd is om alleen allochtonen te erplichten inburgeringsexa- len te doen. De Adviescommis- e voor Vreemdelingeixzaken ad dan ook voorgesteld inbur- sring verplicht te maken voor idereen die minder dan acht tar onderwijs in Nederland eeft gehad. 'erdonk is het daar mee eens. wil in principe zeggen dat Nederlandei's die laag opge- zijn voor inburgering in aan- komen. Verdonk wil juist richten op de allochto- en tot 65 jaar met een uitke- en moeders met kleine kin- Tweede Kamer vindt het plan veel te ver gaan. „Onbe staanbaar", stelt PvdA'er Dijs- selbloem. „We weten niet eens hoe groot de groep Nederlan- dei's is die minder dan acht jaar onderwijs heeft gehad. Moeten gemeenten die nu gaan selecte ren? Er zijn nu al te weinig cui- sussen voor allochtonen." Volgens het CDA is er helemaal geen sprake van 'gelijke geval len' die gelijk behandeld moeten worden. „Het is toch niet se rieus de bedoeling dat we men sen van 75 jaar en ouder die min der dan acht jaar onderwijs heb ben gehad, gaan oproepen in te burgeren? Dat is de omgekeerde wereld. Centraal moet staan of mensen kennis hebben van de Nederlandse samenleving", zegt Kamei'lid Stei'k. Ook D66 is verbaasd over het voorstel. „We hebben al leër- plicht, dus voor Nedei'landers is geregeld dat ze voldoende onder wijs ki'ijgen", stelt Kamerlid Lambrechts. Alleen Verdonks ei gen WD vindt dat er juridisch alles aan gedaan moet woi'den zodat de inburgering kan begin nen. Alle fracties vinden dat Ver donk haast moet maken met het inburgei'en. Volgens beirekenin- gen van Verdonks ministei'ie gaat het om een miljoen allocht onen. De Tweede Kamer wacht al andei'half jaar op de plannen van Vei'donk en wil nog deze maand over haar voorstel pra ten. De minister maakt dat in verband met de rouw voor pi'ins Bernhai'd echter pas dinsdag be kend. GPD door Eric de Bie AMSTERDAM - De FNV-leden hebben massaal voor het sociaal akkoord gestemd. Liefst 91 pro cent van de stemmen sprak steun uit voor hervorming van prepensioen en WAO. FNV-voor- zitter Lodewijk de Waal zei bij het bekend maken van de uit slag dat nu 'de tweede ronde kan beginnen'. Hij doelde op de CAO-onderhandelingen waar het akkoord per sector zal wor den uitgewerkt. De Waal constateerde gistei-en dat geen enkele afzondei'lijke FNV-bond het akkoord had af gewezen. Het hoogste percenta ge tegenstemmers werd geteld bij de politiebond NPB, waar 28 procent het akkoord van sociale partners en kabinet afwees. Nieuwe arbeidsonrust is met het 'ja' van de FNV van de baan. De uitslag vei'hindert ook dat ex- discussie ontstaat over de posi tie van De Waal als vakbondslei der. De Waal weigerde in het voorjaar een akkoord met het kabinet en de wex'kgevers, om dat hij hun prepensioenbod on voldoende vond. Hij xïep zijn le den op tot acties, die afgelopen najaar massaal op gang kwa men. De uitslag van het referen dum is ook uit te leggen als een steunbetuiging aan de stx-ategie van De Waal, „Het eerste gevecht is gestre den", zei de verheugde vak hij de door de xxotaris afgegeven enveloppe had geopend. „De button met de tekst 'Nedexiand verdient beter' kan af, maar nu begint de tweede ronde. De ruimte die het kabinet ons biedt voor het aanpassen van de pen sioenregelingen, moeten we nu bij de CAO-onderhandelingen uitvechten met de werkgevers. Die hebben al aangegeven dat het moeizame onderhandelin gen worden." De Waal wees daax'bij onder meer naar de pro blemen die al in de bouw zijn ontstaan en naar het kort ge ding dat de Kappersbond deze week aanspande vanwege een Heide op de schop voor zeldzame vlinder OLDEBERKOOI' - De Dellebuuxsterheide bij het Friese Oldeber- koop wordt overhoop gehaald om het zeldzame gentiaanblauwtje een kans te geven. Het vlindertje heeft vochtige heide en schraal grasland met klokjesgentianen nodig om te overleven. Een groep vrijwilligers en Landschapsbeheer Friesland plaggen de dichtge groeide heide af, zodat open plekken ontstaan waar jonge plantjes kans krijgen te groeien. Het gentiaanblauwtje staat op de 'rode lijst' van bedreigde diersoorten. De kleine dagvlinder kwam in 1990 nog in zeventien gebieden in Friesland voor, nu fladdert het diertje nog op vijf plaatsen, waai-van de Dellebuursterjheide de grootste is. pensioenconflict met de werkge vers. Het-sociaal akkoord bevat onder meer afspraken over pre pensioen, die de bonden in CAO's willen verzilveren. Ze mikken er op zoveel mogelijk prepensioen ovex-eind te hou den, maar de werkgevers moe ten daar wel aan meebetalen. De CNV-bonden stemden voxïge week al in met het sociaal ak- koox'd dat kabinet, vakbeweging en werkgevers op 5 november sloten. Dat gebeurde 'met frisse tegenzin', gaf ook CNV-leider Doekle Tex-psti'a toe. In totaal brachten 319.524 van de 1,2 miljoen FNV-leden hun stem uit, ofwel 27 procent. Vo rig jaar stemde bij het refex'en- dum over het Najaarsakkoord 18 pi'ocent. Bij dat over het Voorjaarsoverleg (juni dit jaar) stemde 32 procent. Hamerstuk De ja-stemmers kwamen bij de meeste afzondex'lijke bonden bo ven de 90 procent uit. Bij het congx-es van FNV Bondgenoten werd begin deze week nog gespe culeerd over de mogelijkheid dat een gx-ote bond het akkoord zou afwijzen. Dat is dus niet ge- beux'd, zodat de echte besluitvor ming, halfweg december in de verenigings- of bondsraden van de veei'tien afzondexiijke organi saties, een hamerstuk zal wor den. De derde vakcentrale, MHP, maakt volgende week donder- HAAG - Het gerechtshof Den Haag heeft gisteren een chiedammer veroordeeld tot uur dienstverlening en twee voorwaardelijke cel- wegens het bedreigen van WD-Tweede-Kamer- d Wilders (nu Groep Wilders). 30-jarige verdachte bedreig- Wilders ruim een jaar gele- sn. De rechtbank in Rotterdam a-oordeelde hem begin dit jaar J>k al tot 120 uur dienstverle- ing en twee maanden voor- [aardelijk. [et Openbaar Ministerie had in pger beroep drie maanden cel- raf geëist tegen de Schiedam- ler. Een dergelijke strafverzwa ng kwam er niet, maar het hof het de verdachte wel aan 'dat hij de heer Wil- heeft bedreigd naar aanlei- van diens politieke uitspra- Bovendien bestaat volgens hof het risico dat anderen orden 'geïnspireerd tot geweld politici'. ANP AMSTERDAM - De politie heeft De Dam ixx Amsterdam gis termiddag deels afgezet wegens een bommelding. Voor een uit zendbureau ontdekte zij een ver dacht zwart koffertje, maar na nader onderzoek van de Explo sieven Opruimings Dienst bleek het loos alarm. ANP Jij BENT ZÜ'N BMAF AdEl^JfL,cU) MAc3' V'veL (ij). k'NTERkLA^S- kö/MEAi ZfTTÊN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3