Van Redu naar Rimbaud Vraag &.antu>oord s> Q Viaduct Millau technisch hoogstandje BOARD en BINDING De Belgische en Franse Ardennen zijn in alle seizoe- Kf JM nen mooi. In de winter zijn de Franse steden Sedan V..-. I (grootste fort van Europa waar sinds juli een deel is ingericht als hotel/restaurant, zie foto), en Charleville- Mézières (van 4-31 december kerstmarkt op Place Ducale) een bezoek waard. In het Belgische Bertrix is de leisteengroeve in de winter op aanvraag open. Deze groeve was tot 1976 in gebruik en is nu een toeris tische attractie. Arbeiders vertellen (Neder landstalig) hoe ze nog tot de jaren zeventig met soms tweehonderd kilo zware stukken lei steen die los op de rug lagen, wankele ladders moesten afdalen. Entree €7,50, tel. 0032-61 41 45 21, www.aucoeurdelardoise.be In Charleville zijn het Musée Rimbaud (in de oude watermo len) en het Maison Arthur Rimbaud dagelijks behalve maan dag open van 10.00-12 00 en 14.00-18.00 uur. Entree €4, elke eerste zondag van de maand gratis toegang. Tel. 0033-324-32 44 65 De thematische autoroute Rimbaud-Verlaine voert vanuit Charleville-Mézières onder meer langs de plaatsen Réthel, waar dichter Paul Verlaine les gaf, Jumville met het café waar de twee absint dronken en Verlaine Rimbaud neer schoot, en Coulommes waar Verlaine woonde. Meer informatie over Redu: tel. 0032-61-65 66 99, www.redu.info en www.booktown.net Algemene informatie: Belgisch Verkeersbureau voor Wallo nië en Brussel, Postbus 2324, 2002 CH Haarlem, tel. 0900-202 01 07, www.belqischverkeersbureau.nl. WV Franse Ardennen, BP 419, 08107 Charleville-Mézières, tel. 0033-324-56 67 74, www.ardennes.com Zie ook www.rimbaud-arthur.fr Redactie bijlagen: 0113-315680 vwvw.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 4 december 2004 Reizen aantal bestemmingen in Pakistan en het Mid den-Oosten aan haar netwerk toevoegen. Het betreft Islamabad, Karachi en Lahore in Paki stan en Muscat in Oman. Volgens het zogehe ten codeshare-principe biedt de KLM stoelen op Gulf Air-vluchten vanuit Abu Dhabi naar de ze bestemmingen aan onder eigen I<LM-vlucht- nummer. De KLM-codesharing wordt ook aangeboden op Gulf Air-vluchten tussen Bahrein en Muscat. De Gulf Air-vluchten sluiten in Abu Dhabi en Bahrain aan op de eigen KLM-vluchten tussen Amsterdam en deze bestemmingen Tijdens de vakantie maak ik graag gebruik van mijn mobiele telefoon. Hoe beperk ik de kosten? Herman Diekman van Sim-pie communica tions: 'Tijdens een reis door Italië werd ik regel matig gebeld vanuit Nederland op mijn mobie le telefoon. Al snel had ik een torenhoge reke ning. Na aanschaf van een Italiaanse prepaid-te lefoonkaart kostten telefoontjes vanuit Neder land mij niks meer en was bellen naar huis aanzienlijk goedkoper. Ook contact onderhou den met mensen in Italië werd opeens betaal baar. Omdat dit interessant is voor iedereen die tijdens de vakantie graag zijn normale bel gedrag voortzet, bieden wij vanaf eind januari prepaid-kaarten aan voor Oostenrijk, Zwitser land, Frankrijk, Italië, Spanje en Portugal. Voor de duur van je vakantie vervang je de SIM-kaart van je telefoon cloor de kaart van Sim-ple. Zo bespaar je tot zestig procent op de belkosten. Op onze site is het mogelijk vooraf uit te rekenen hoeveel je bespaart. Andere va kantielanden zoals Turkije en de Verenigde Sta ten volgen zo snel mogelijk.' Meer informatie: www.sim-ple.nl. Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de websi te van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Vorige week vroegen wij u waarop u let bij het kiezen van uw vakan tiebestemming. Opvallend is dat on danks de economisch moeiljjke tjjden geld geen hoofdrol speelt. Belangrijker is dat alle familieleden zich in de be stemming kunnen vinden. De uitslag: 9 Gezinssituatie 21% Aantrekkelijke cultuur 20% Zon, zee, strand 19% Financiën 15% Bekende omgeving 9% Avontuur 8% KLM met Gulf Air naar Midden-Oosten Dankzij een samenwerkingsovereenkomst met Gulf Air kan de KLM vanaf 6 december een Wereldse gesprekken Tijdens de vakantie vertelt u dat |H; u uit Nederland komt. Wat voor herkenning heeft uw gespreks- partner? Etaleert hij opeens zijn kennis over Cruijff of Rembrandt?""^ Of juist onze cultuurrijkdom of de Nederlandse tolerantie? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant b© en klik op de rubriek Reizen Reizen. jï? Voor elk wat wils j Door ALICE PLEKKENPOL Er zijn zo van die vroeg-winterse dagen die je voor een dilem ma stellen: ga ik naar buiten of ga ik naar binnen? In het Waalse boelcenstadje Redu i doen we allebei, continu. Het is lekker slenteren langs de uitno digend verlichte etalages, met de geur van vochtig bos in je neus. Omvervolgens ergens bin nen te stappen, in de koude han- I den te blazen alvorens met soe pele vingers door een boek te kunnen bladeren. En dan weer I naar buiten, naar de volgende I winkel. Op zoek naar wat? Niets bijzonders eigenlijk, al weet je natuurlijk nooit wat je hier te genkomt. Redu bestaat nu precies twintig jaar als boekenstad, en heeft in die twee decennia een interna tionaal bekende naam opge bouwd. Uiteraard worden de twee Nederlandse winkels De j Griffel en De Eglantier, naast el- kaar gelegen, ook met een be zoek vereerd. Daar is het vooral Nederlands dat je hoort, in te- genstelling tot de rest van Redu waar een mengelmoes aan vreemde talen klinkt, tot Japans j aan toe. Miep van Duin runt de j zaak De Eglantier. 'Hier komen inderdaad veel Nederlanders, vooral in de vakanties. Ook zijn er nogal wat Nederlanders die benedenverdieping geheel aan de dichter. De expositie gaat vooral over zijn leven, dat de meeste mensen veel meer aan spreekt dat zijn werk. Foto's, brieven, enkele bewaard geble ven attributen zoals een koffer en bestek vertellen zijn levens verhaal. Ook zijn er portretten te zien, door kunstenaars als Pi casso en Cocteau. Gemaakt na zijn dood uiteraard, want de jon ge dichter stierf reeds op 37-jari- ge leeftijd, in 1891. Tourneux: 'Rimbaud werd echter in de ja ren twintig en dertig herondekt door kunstenaars en bohe- miéns, en groeide uit tot een soort idool. Ook toen was het al vooral zijn leven dat aansprak, want zijn boeken zijn en blijven moeilijk te begrijpen voor het grote publiek. In de jaren zestig en zeventig vervulde Rimbaud opnieuw een voorbeeldfunctie voor de Franse jeugd.' Arthur Rimbaud was een onrus tige, gepassioneerde jongeman. Hij liep op zijn zestiende van huis weg, en zou dat nadien nog vaker doen, al keerde hij altijd terug naar zijn moeder. De actie ve periode van Rimbaud duurde kort, tussen zijn zeventiende en twintigste jaar schreef hij zijn gedichten. 'Rimbaud was erg overtuigd van zichzelf, be schouwde zich ondanks zijn jeugd ook als een geweldig dich ter,' legt Tourneux uit. Rimbauds vriend Paul Verlaine introduceerde hem in de literai re kringen waartoe Rimbaud zo graag wilde behoren. Maar abrupt stopte hij met dichten en ging hij reizen, steeds langer en steeds verder, door Europa, naar Afrika en Nederlands-In- dië. De vele reizen van Rimbaud komen aan bod in het schuin te genover gelegen Maison Arthur Rimbaud, een pand dat enkele jaren geleden door de stad is aangekocht. De kleine kamers zijn zoveel mogelijk intact gela ten en niet gemeubileerd. Film beelden en geluidsfragmenten nemen de bezoekers mee naar de verre oorden die Rimbaud be zocht. Wie twijfelt over het be treffende land kan naar de vloer kijken, daar is steevast een plat tegrond geschilderd. Van Lon den, Parijs, Stuttgart maar ook Nederland. Want in 1876 sloot hij zich in Harderwijk aan bij het KNIL en stapte aan boord van een schip naar Batavia, waar hij meteen deserteerde. Hoewel Rimbauds drie bundels ook in het Nederlands zijn ver schenen (De dronken boot, Een seizoen in de hel en Illumina tions) genoot hij bij ons nooit de bekendheid die hij wel in Frank rijk kreeg. Zo staan op zijn graf in Charleville altijd verse bloe men van bewonderaars. De be graafplaats is opgenomen in een speciale Rimbaudroute door de stad, die uiteraard ook L'FSCARGÖN de twee musea, en diverse mar- kante plekken zoals de oude bi- bliotheek aandoet. Een must voor Rimbaudliefhebbers. En voor alle anderen die meer van Charleville wil- len zien dan alleen de Pla- ce Ducale. Quartier RIMBAUD Zicht op de Semois bij Rouchehaut, nabij Alle. Kleine foto's: Laforet is een van de mooiste dorpen in Wal lonië. Snuffelen tussen de boeken in Redu. Foto's WEGENER De winter leent zich prima voor een paar dagen met de auto naar de Ardennen. Waar je de mooiste plaatsen aan weerszijden van de Belgisch-Franse grens kunt combineren. Met een bindend literair thema: boekenstad Redu en dichter Arthur Rimbaud. Charleroi H BELG IE ARedu# j Alje# «Bertrix f T- Charleville* U X E M B U R <j Mézières «sedan y FRANKRIJK Luxemburg zich in Zuid-België of Luxem burg gevestigd hebben. Velen van hen zijn vaste klanten, die zien we vooral op doordeweek se dagen,' vertelt ze. 'De meeste mensen rijden hier niet uitslui tend voor de boeken naar toe, maar ook om lekker te eten, in een kano op de Lesse te varen of in de bossen rond Redu te wan delen.' Inderdaad ligt Redu in een prach tig deel van de Ardennen, met veel pittoreske dorpen zoals Al le, Vresse, Rochehaut (met verge zichten over de rivier Semois) en Laforet, officieel een van de mooiste dorpen van Wallonië. Ook daar lopen nogal wat toeristen, maar het dorp zelf oogt in de winter vrij verlaten. kopen. Daarnaast zijn er tal van zaken waar je terecht kunt voor kunst, cadeaus en lekkernijen. Het leukste stukje is het sfeer vol aangeklede pleintje Quar tier Arthur Rimbaud, met wap perende foto's van de geliefde Franse dichter. Rimbaud wordt vooral nu geëerd vanwege het feit dat hij op 20 oktober 1854 werd geboren. Want laat er geen misverstand over bestaan: wat betreft de literaire activitei ten richt Redu zich hoofdzake lijk op een Franstalig pubhek. Echte literatuurfans rijden dan Bolderkar vol boeken Nee, dan is Redu toch een stuk gezelliger. Levendi ger vooral, want op zon dag puilt het uit van de dagjesmensen. Het is zelfs moei lijk een plekje te vinden in een van de cafés, waar bier, warme chocolademelk en wafels de meeste verkochte lekkernijen zijn. Buiten voor het raam pas seert een echtpaar dat een bol derkar volgepakt met boeken trekt. De meeste winkels verko pen tweedehands boeken, soms tegen echte bodemprijzen, waardoor je snel in de verlei ding komt veel voor weinig te ook even door naar het zuiden, naar het Noord-Franse Charlevil le-Mézières, waar Arthur Rim baud ter wereld kwam en waar hij zijn meest productieve jaren doorbracht. Net buiten het gro te plein Place Ducale liggen twee musea, die respectievelijk 20 en 22 oktober van dit jaar openden. Directeur Alain Tour neux is er beretrots op. Het Mu sée Rimbaud, ondergebracht in een oude watermolen, wijdt de Voor de vele duizenden Nederlanders die jaarlijks met de auto of de caravan via de A75 over Parijs, Clermont-Ferrand en Béziers naar het zuiden trekken, was het stadje Millau aan de grillige Tam rivier al tijd een beruchte flessenhals. Een steile af- daling naar Millau, soms eindeloos aan schuiven door de stad en dan weer een even steile klim. Dat zal komende zomer tot het verleden be horen. Op 14 december wordt het nieuwe viaduct, het hoogste ter wereld, officieel in gebruik genomen. Het viaduct is een adem benemend technisch huzarenstuk en een snelle poort naar het zuiden, die de nu I reeds verzadigde Autoroute du Soleil moet ontlasten. De autoweg A75 verloopt vanaf Clermont-Ferrand door een brok puur na tuurschoon. Hij slingert zich door het Mas sif Central, gaat in de Lozère over hoogten van meer dan duizend meter en biedt unie ke vergezichten. Er waren evenwel twee knelpunten, het plaatsje Millau en even ver der de afdaling van de spectaculaire Pas de l'Escalette en de vernauwing van Lodève. Rond Lodève is de autoweg verbreed. Het grootste probleem van de A75 was echter Millau, waar de Tarn rivier in een diepe kloof even verder de beroemde Gorges du Tarn heeft uitgegraven. Ingenieurs en archi tecten hebben lang naar een oplossing ge zocht om Millau te omzeilen. Het plan van de wereldvermaarde Britse architect Lord Norman Foster haalde het uiteindelijk. Voor Millau ontwierp hij een viaduct met ze ven reusachtige pijlers en evenveel groepen spankabels die heel de Tarnvallei overbrug- gen. De uitdagingen waren niet min. We- ff gens de diepte van de vallei moest het via duct zo'n 270 meter hoog worden. Op die hoogte kunnen de winden van de Massif Central en de omringende hoogvlakten snelheden van meer dan 150 km per uur be reiken. Het klimaat in de regio wordt boven dien gekenmerkt door extremen: van ijs koud in de winter tot broeiend heet in de zo mer met soms onverwachte hevige stortre gens. Dat alles vereiste uitzonderlijke tech nische oplossingen en veiligheidsmaatrege len. Bovendien was er de esthetische uitda ging. Het viaduct moest harmonisch in het landschap passen en moest aan veel mi lieu-eisen voldoen. Het resultaat is er nu en breekt meteen een aantal wereldrecords. Met zijn 343 meter van de voet van de pij lers tot de top van de masten van de spanka bels, is het viaduct het hoogste ter wereld. Het wegdek bestaat uit holle metalen ge welfde platen met aan beide zijden twee rijstroken, een pechstrook en een looppad. De zijkanten van het wegdek bestaan uit een drie meter hoge, naar binnen buigende wand van glas en staal. Die dienen als be scherming tegen de wind en laten het zicht vrij op de vallei.Voor het gebruik van het viaduct van Millau dient tolgeld betaald te worden. In de periode juni tot en met sep tember is dat circa 6,5 euro en voor de overi ge maanden ongeveer 4,5 euro. Daar staat echter een tijdwinst van drie kwartier tot één uur tegenover. Even buiten Millau, op de weg naar het wel bekende kaasdorp Roquefort, is pal naast het viaduct een bezoekerspaviljoen ge bouwd. Daar kan men aan de hand van vide obeelden en documentatiemateriaal zien hoe het bijzondere viaduct tot stand is gekomen. Zie ook www.viaducdemillau.com. JOH AN LAMORAL Verkoop, verhuur en onderhoud Snowboards

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39