Jones raakt verder in het nauw PZC Ajax piept, kraakt en wint Uitblazen met een schijnbeweging Sparta verovert tweede-periodetitel Tiener Rafael Nadal zorgt voor stunt in finale Davis Cup 21 Dopinggebruik in 2000 Olympische nominaties voor twee bobsleeteams jé De Clercq dreigt WK te missen H Coach Sturing één duel geschorst Feyenoord traint aan Rode Zee Geesink erevoorzitter EJU Phelps weer zwemmer van het jaar Geen andere richtlijn spreekkoren zaterdag 4 december 2004 inorPim van Esschoten JEN HAAG - Marion Jones leeft in de aanloop naar de )lympische Spelen van Sydney perboden middelen gebruikt. Dat zei Victor Conté, hoofdver- lachte in de affaire rond de fir- na Balco in Californië, gister- ivond in een tv-interview in het programma '20/20' van ABC. gonte is oprichter en eigenaar /an Balco, een firma in voe- iingssupplementen. Anderhalf par geleden werd ontdekt dat Balco ook illegale middelen pro duceert en verkoopt aan vele jSmerikaanse topsporters. Een monieme topcoach (naar later sleek Trevor Francis) leverde toen een injectiespuit met het jribekende middel THG aan do- pingspeurders in de VS. Nadat jen systeem was ontwikkeld om FHG (een designer steroïde) in urine op te sporen, liep een peeks bekende atleten, honkbal lers en footballers tegen de lamp. Marion Jones zelf is nooit be trapt op THG. In de zomer van 2003 bleef ze buiten competitie iranwege de geboorte van haar zoon. Wel werden de geruchten steeds luider dat ook zij bij de affaire was betrokken. Deze zomer klapte haar ex-echt genoot C.J. Hunter tegenover justitie in Californië uit de school. De voormalige kogelsto ter die in de zomer van 2000 tot vier keer toe werd betrapt op het gebruik van het verboden middel nandrolon (geleverd door Balco), vertelde hoe hij Jo nes in de aanloop naar Sydney hielp bij het injecteren. Hunter zelf haakte voor de Spelen van 2000 af nadat zijn positieve tests bekend waren geworden. Jones werd de ster van Sydney, met drie gouden en twee bron zen medailles. Een half jaar la ter scheidden de twee van el kaar. De advocaten van Jones zagen in de getuigenis van Hun- ter de leugens van een „verbit terde idioot" die wraak wilde ne men op zijn voormalig geliefde. De verklaring die Conté bij ABC gaf, is echter een bevesti ging van Hunters bewering. Ook volgens Conté gebruikte Jones THG, groeihormonen, Epo en in suline. Conté bevestigt bij ABC ook dat het wereldrecord van Tim Mont gomery op de 100 meter (9,78 se conden uit 2002) het gevolg was van het 'World Record Project' dat Conté had opgezet. Het ge bruik van verboden, middelen was onderdeel van het project. Ook Kelli White werd zo aan haar wereldtitels op 100 en 200 meter in Parijs 2003 geholpen. Onder de verdachten (en soms al geschorsten) in het schandaal bevinden zich atleten als Dwain Chambers, Regina Jacobs, Kelli White en Chryste Gaines. Ook bleek dat er een relatie bestaat tussen Balco en Christos Tze- kos, de trainer van de Griekse sprinters Ekaterina Thanoü en Kostas Kenteris. GPD n onze sportredactie &LTENBERG - De bobteams van Ilse Broeders en Eline Jurg kunnen zich gaan richten op de Ijlympische Winterspelen in Tu rijn. Gisteren veroverden de Ne derlandse pilotes tijdens de Eu- ïopese titelstrijd op de baan van Btenberg een olympische nomi natie, die ze volgend seizoen via Vormbehoud in een definitief ïartbewijs kunnen omzetten. jroeders hield nog een extra joed gevoel aan de races over. BRUSSEL - Mario de Clercq mist in januari de wereldkampi oenschappen veldrijden als hij |pnnen twee maanden niet jvordt vrijgesproken wegens do ping. Voorzitter Laurent De Backer van de Belgische wieler bond heeft dit in de krant Gazet fan Antwerpen gezegd. „Wie ■«trokken is in een dopingzaak gaat niet mee", aldus De Backer. teelvoudig werelkampioen De ■lercq was betrokken bij de do- ingaffaire rond veearts Lan- uyts, De zaak leek afgerond, 'aar in oktober werd bekend at er groeihormonen in het uis van De Clercq zijn gevon- len, Hij deed daarna al een stap- terug en stond zijn plaats in a wereldbekerwedstrijden af an de jonge Belgen. Hij zal mor en ook niet meedoen aan de ra- sinWetzikon. ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - Sparta heeft gisteravond op het Kasteel de tweede-periodetitel in de eer ste divisie behaald. In een waar spektakelstuk wonnen de Rotterdammers met 4-3 van Fortuna Sittard. Sparta leek na een achterstand van 0-3 kansloos, maar vocht zich alsnog terug. Verdediger Bruma zorgde in de 87e mi nuut alsnog voor feest op de tri bunes. Concurrent voor de tweede periodetitel Helmond Sport won weliswaar met 2-1 bij FC Zwolle, maar redde het niet op doelsaldo. Fortuna Sittard leek op het Kasteel optimaal te profiteren van de zwakte in de Sparta-de- fensie. Door blunders van cen trale verdediger Schenkel scoorden de Limburgers voor rust twee keer, via Derksen en Zafarin. De ruststand van 0-2 was echter geflatteerd, omdat Sparta geen geluk had in de af werking. Zowel Schenkel als Levtsjenko schoot op de lat. In de tweede helft maakte op nieuw Derksen 3-0 voor Fortu na- Sittard. Via Mustapha, Broers, Van den Bergh en Bru ma werd het alsnog 4-3. Hel mond Sport kwam in Zwolle op 1-0 door Bochem. Van Din- teren maakte na rust de 1-1 voor FC Zwolle. Vriesde zette de Brabanders op 2-1, maar dat bleek achteraf onvoldoen de voor de periodetitel. Koppositie Heracles Almelo nam in de eer ste divisie de koppositie over van VW Venlo. De ploeg van trainer Bosz won in Venlo met 2-0 door treffers van Sluijter en MacDonald. Het duel werd een kwartier stilgelegd wegens spreekkoren. ANP Ze ontving brons als nummer drie van het EK. Haar eerste gro te internationale prijs. Toch keek Broeders na haar tweede run even moeilijk uit haar ogen. Na de eerste afdaling door het snelle ijskanaal bezette de Bra bantse de derde plaats in het tus- senklassement. Die verloor ze door een nerveuze tweede run. Het kostte haar direct haar eer ste podiumplaats in een wereld bekerwedstrijd, want in de Duit se plaats werd gelijktijdig op twee fronten gestreden. Twee Amerikaanse bobs passeerden haar in de tweede race. Onge naakbaar bleven de Duitse bobs. Cathleen Martini won de race en de Europese titel, Sandra Prokoff eindigde als tweede. „De eerste run was super. Alles viel op z'n plek. Dan moet je het de tweede run ook zo doen. Dat was dus niet het geval", zei Broe ders na haar eerste grote inter nationale succes. De Brabantse beschikt dit seizoen over een snelle Duitse bob, die met gel den van sportkoepel NOCNSF door de Bob- en Sleehond Ne derland is aangeschaft. De slee stond afgelopen week weer even in de fabriek in Dresden, nadat de seizoensopening in Winter berg met de negende plaats was tegengevallen. „Die eerste run gaf aan wat er allemaal mogelijk is. Dan is het toch een beetje teleurstellend dat ik het podium van de wereld bekerwedstrijd mis. Ik wilde zo graag, was een beetje te opge wonden na de eerste race. Maar de bronzen plak en die nomi natie geven toch een fijn gevoel. En smaken naar meer." ANP Mauro Rosales en Yannis Anastasiou vieren samen de 1-2 voor Ajax. foto Olaf Kraak/ANP door Peter van Duyl WAALWIJK - In zijn amechtige poging nog enigszins in het kiel zog van PSV en AZ te blijven, haalde Ajax gisteren drie be langrijke punten op bij RKC Waalwijk. Aan alle kanten pie pend en krakend tilden de Am sterdammers de 1-2-zege over de finishlijn, waarmee ze in elk geval de hoop op een succesvol seizoen levend hielden. RKC Waalwijk-Ajax was een duel voor de geschiedenisboe ken, want voor het eerst in de Nederlandse voetbalhistorie stonden twee broers in de com petitie als hoofdtrainer tegen over elkaar. Bijna symbolisch versloeg Ronald Koeman zijn broer Erwin, de jongste van de twee oud-internationals loopt zijn hele loopbaan nu eenmaal een paar passen voor op de oude re. Er waren gisteren overigens wel meer opvallende zaken te note ren. Inclusief het duel in Waal wijk speelde Ajax sinds de start van de competitie op 15 augus tus twintig Europese en competi tiewedstrijden. Voor de aller eerste keer dit seizoen liet Ro nald Koeman zijn elftal ongewij zigd ten opzichte van de vorige voorstelling. Het fanatisme waarmee Koe man zijn elftal al maanden door elkaar husselt, geeft alleen al aan hoe moeizaam deze voetbal jaargang voor Ajax verloopt. Al een paar weken zijn de Amster dammers bezig met overleven. Tot de winter mogen er geen punten meer verspeeld worden en allé hoop om lijstaanvoerder PSV nog in het vizier te krijgen, is gebaseerd op het welslagen van die opdracht. Ook in Waalwijk hield Ajax zijn droom levend, maar als het ni veau dat de Amsterdammers gis teren haalden de maatstaf wordt, kunnen ze de prolongatie van de landstitel wel vergeten. De ploeg van Ronald Koeman speelde traag, slordig en ongeïn spireerd. RKC nam in de achtste minuut zelfs de leiding. Na een actie van Ajax-huurling Michael Kro- hn-Dehli kogelde Robert Fuchs de bal op het doel van Hans Vonk. De doelman werd verrast door de bal, die onderweg nog werd getoucheerd door het been van Krohn-Dehli: 1-0. Kwetsbaar De treffer van RKC Waalwijk maakte opnieuw duidelijk dat Ajax ook in defensief opzicht zijn zaakjes nog lang niet voor elkaar heeft. Het centrum Ronald (links) en Erwin Koeman vlak voor het duel RKC Waal wijk-Ajax. De broers stonden voor het eerst als trainers tegenover elkaar. foto Olaf Kraak/ANP •ff I iel Coerver vierde gisteren zijn tachtigste verjaardag. Het moet je zijn geweest, waarbij jfekaarsjes niet zomaar uitgeblazen leerden. Terwijl de aanwezigen dach- t n dat hij gewoon de lucht van tussen Ajn lippen zou blazen, maakte Coerver log even vlug een schijnbeweging voor F ze doofde. Want je handelsmerk ii, °ot je ook op je tachtigste verjaardag BB? verloochenen, ujtt msusboeken staan bij menig voet- 1'lefhebber in de kast. Je kon je er als loer mateloos populair mee maken, mt wie een hele training de stof van wver doceerde liet zijn spelers dus m anderhalf uur met de bal aan de voet lopen. Geen oersaaie rondjes rond een veld of sprintoefeningen van cor- nervlag tot cornervlag. Nee, gewoon prachtige bewegingen oefenen, contro le krijgen over de bal en een onzicht baar touwtje creëren tussen jou en dat ronde, leren object. En dan zijn er ook nog de video's, waar op jonge voetballers laten zien hoe een schaar-, een kap- of een passeerbewe ging moeten worden uitgevoerd. Het be kijken van zo'n videoband bracht ook vaak een probleem met zich mee. Want wat moest je nou doen? De band hele maal bekijken of even op de pauzeknop drukken en naar buiten vliegen om die ene beweging te gaan oefenen. Slechter kon je er in ieder geval niet van wor den, want techniek was en is één van de belangrijkste aspecten om uit te groeien tot een goede voetballer. Vraag het maar aan Jan Michels (nu spelend voor Sparta) of ex-Feyenoor- der Kees van Wonderen. Het tweetal fi gureerde als klein ventje in de video's van de Limburger, die een speciaal zin tuig voor talent had. In zijn tijd als trai ner van NEC adviseerde Coerver de ouders van Jan Peters en Frans Thijs- sen bijvoorbeeld om hun kind van school te halen. Ze zouden zich dan vol ledig op het voetbal kunnen richten en op die manier uitgroeien tot een prof. De ouders van Peters (31 interlands) en Thijssen (veertien interlands) hebben er waarschijnlijk nooit spijt van gehad. Coerver won in 1974 met Feyenoord de Uefa Cup en deed tien jaar later (op zes tigjarige leeftijd) de oefeningen die bij zijn methode hoorden nog gewoon zelf voor. Zijn boek verscheen in achttien talen en René Meulensteen, één van zijn be kendste leerlingen, verzorgt al enkele jaren de techniektrainingen bij Man chester United. Ricardo Moniz doet het zelfde bij PSV. Bij zijn oude club Feyenoord zouden ze zo iemand misschien ook wel kunnen gebruiken. Al was het alleen maar om de backs onder handen te nemen, want ZEIST - Edward Sturing is voor één duel geschorst. Dit wegens 'heftige reacties in woord en gebaar' op beslissin gen van de scheidsrechter. Sturing accepteerde het schik kingsvoorstel dat de openbare aanklager van de KNVB hem deed. Het incident deed zich voor rond Vitesse-PSV. Enige tijd na de emotionele reactie van Sturing werd het duel voor een kwartier stilgelegd, wegens in de ogen van de scheids rechter ontoelaatbare spreekkoren. De aanklager is van mening dat juist nu bij het publieke debat rondom de spreekkoren, de coach een voorbeeldfunctie. De schorsing gaat op 10 december van kracht. Het betekent dat Stu ring op 12 december bij de uitwedstrijd tegen Ajax plaats moet nemen op de tribunes. ANP ROTTERDAM - Feyenoord zal zich volgende maand in Saudi Arabië voorbereiden op de tweede helft van het voetbalseizoen. De Rotterdammers verblijven vanaf 5 ja nuari een week in Jeddah, een kustplaats aan de Rode Zee. Op 6 januari speelt Feyenoord daar een wedstrijd te gen het Al Ahli Sportsclub. Op 12 januari keert de ploeg van coach Ruud Gullit terug in Rotterdam. ANP BOEDAPEST - Anton Geesink is gisteren benoemd tot erevoorzitter van de Europese Judo Unie. Dezelfde eer viel zijn landgenoot Jaap Nauwelearts d'Age te beurt. De ceremonie vond plaats bij het congres van de EJU in Boe dapest. De Nederlanders werden gehuldigd voor hun ver diensten in de sport in het algemeen en het judo in het bij zonder. ANP LOS ANGELES - De Amerikaan Michael Phelps is op nieuw uitgeroepen tot zwemmer van het jaar. De zesvou dig winnaar van het goud bij de Olympische Spelen in Athene kreeg bij de verkiezing van het tijdschrift Swim ming World de voorkeur boven zijn landgenoot Aaron Peirsol en de Australiër Ian Thorpe. Peirsol en Thorpe wonnen twee titels bij de Spelen. Bij de vrouwen ging de titel naar de Oekraïense Jana Klotsjkova, tweevoudig olympisch kampioene, voor de Australische Jodie Henry, die in Athene Inge de Bruijn op de 100 vrij onttroonde. Brooke Hanson eindigde als derde. ANP/DPA ZEIST - De KNVB ziet geen aanleiding tot andere richtlij nen rond de spreekkoren. Henk Kesler, directeur betaald voetbal, heeft dit laten weten in een reactie op de open brief van de supportersverenigingen, verenigd in de SOVS. Ze hebben daarin gevraagd om meer duidelijkheid van de KNVB, omdat er volgens de verengingen nu spra ke is van volstrekte willekeur zowel bij de beoordeling van al dan niet foute spreekkoren als bij het straffensys- teem. Joris Daalhuisen reageerde namens de SOVS zwaar teleurgesteld op de reactie van de KNVB. Hij hoopt dat de clubs bij de algemene vergadering van maandag wel bereid zullen zijn meer helderheid in de richtlijnen te ver schaffen. ANP Grygera/Escudé wordt steeds meer geprezen om zijn degelijk heid, maar als het op pure snel heid aankomt, blijven de Tsjech en de Fransman kwetsbaar. Dat nam niet weg dat de Amster dammers de zaken razendsnel rechttrokken. Drie minuten na de goal van Fuchs was het al weer gelijk. Hatem Trabelsi be diende Wesley Sneijder op de rand van het zestienmeterge bied, de plek waar de Utrechter wel vaker een dodelijk precisie aan de dag legt. Met de binnen kant van de voet passeerde Sne ijder doelman Khalid Sinouh. Was Sinouh bij die treffer nog kansloos, bij de tweede Amster damse goal ging de goalie weer eens gruwelijk in de fout. Hij bokste de bal in de 36ste minuut na een slap schot recht voor de voeten van Mauro Rosales. Het kostte de Argentijn geen enkele moeite te scoren. In zijn jacht op de gelijkmaker kon RKC weinig worden verwe ten. De Brabanders kregen een paar uitstekende mogelijkhe den, waarvan de beste voor Alf red Schreuder en Jochen Jan sen. De aanvoerder en de inval ler mikten in de slotfase, toen Ajax aan alle kanten wankelde, beiden net naast, de Deen raak te de paal. Overigens raakten in blessuretijd namens Ajax ook Sneijder en invaller Ryan Babel nog paal en lat. GPD het voetbal dat Patrick Mtiliga en Christian Gyan laten zien is een top club onwaardig. Alternatieven zijn blijkbaar niet voorhanden en daardoor zullen de Rotterdammers voorlopig nog wel even met twee falende vleugelver dedigers moeten spelen. Misschien kun nen ze bij Feyenoord ondertussen wel al een videobandje van Coerver voor Mtiliga en Gyan kopen. Het is in ieder geval niet te hopen dat Coerver op zijn verjaardag een band met hoogtepunten van de twee backs heeft gekregen. Die heeft hij dan waarschijnlijk zonder schijnbeweging in de prullenbak ge gooid. Barry van der Hooft door Martijn van Beeten SEVILLA - Met een sensatio nele zege op de Amerikaan Andy Roddick heeft de pas achttienjarige Spaanse tennis ser Rafael Nadal zijn land gis teren op een 2-0-voorsprong gezet in de finale van de Da- vis Cup in Sevilla. Eerder op de dag was Carlos Moya, net als Nadal afkomstig van het eiland Mallorca, veel te sterk voor Mardy Fish. Nadal wordt in Spanje wel 'El Nino' genoemd. Het kind dus. Maar kleine mannetjes worden snel groot. Vier jaar terug, toen Spanje voor het laatst de Davis Cup won door in Barcelona Australië te ver slaan, mocht de pas veertien jarige Nadal de vlag dragen tijdens de ploegenpresentatie in het Palau Sant Jordi. In Sevilla, met 27.200 vooral Spaanse fans op de tribunes van olympisch stadion La Car- tuja, pakte het supertalent brutaal de hoofdrol. „Van mij mogen er nog tienduizend sup porters extra komen", had de tiener voor de ontmoeting al stoer geroepen. Hij toonde zich inderdaad niet onder de indruk. Trucendoos In vier sets loste Nadal, die de voorkeur kreeg boven de kwakkelende Juan Carlos Fer- rero, de belofte gisteren in. Met 6-7 6-2 7-6 en 6-3 troefde hij Roddick af. En die Ameri kaan had de complete trucen doos open gegooid om Nadal van een passend antwoord te voorzien. Hij speelde zelfs, te gen zijn natuur in, service-vol ley. „Ik heb alles geprobeerd, kon niets meer verzinnen", zuchtte een aangeslagen Rod dick. „Nadal was gewoon te goed vandaag." Nadal staat model voor het moderne ten nis. Net als de nummer één van de wereld, Roger Federer, koppelt hij kracht aan indruk wekkend balgevoel. Afwisse lend de harde klap en een ver fijnd dropshot, een genot voor het oog. Nadal zoog de energie van het fanatieke thuispubliek op. Hij juichte, hij sprong, hij danste op de baan. Als een jonge hond. Het mocht dan akelig koud zijn in het tijdelij ke tennisstadion, Nadal speel de net als Moya met een mouwloos shirt en zweette na een paar games al als een ot ter. De man met wipneus en lange haren, die naast de baan zo ontwapenend oogt, had de passie in zijn lijf. Was dat wel vol te houden, vroeg de criticus zich af in het waterkoude Sevilla. Nou, het was vol te houden. „Al moest ik na de eerste set wel wat kalmeren", zei de jonge ling. „Ik was té uitbundig." Roddick was verbluft, maar weigerde na afloop zijn gevoe lens over het fanatieke thuis publiek prijs te geven. Na tuurlijk had hij zich geërgerd aan het gejuich na elke gemis te eerste service. „Het was gek en uniek", bleef de man uit Omaha respectvol. Belangrijk De pijn zat diep bij de Ameri kaan, dat was uit zijn ogen te lezen. Roddick wil grootse dingen presteren en juist dat was mogelijk in Sevilla. Zoals zijn landgenoot Pete Sampras had gedaan in 1995, door de Verenigde Staten in Moskou aan de Davis Cup te helpen. Een prestatie die Sampras nog altijd ziet als een van zijn belangrijkste. Nadal, die eerder dit jaar voor het beslissende punt had gezorgd tegen Tsjechië en Frankrijk, zette echter Span je op de drempel van de twee de Davis Cup-zege in de histo rie. Hij pakte wel die helden rol. Samen met Moya, die met 6-4 6-2 en 6-3 niets had te vre zen van Fish. De Verenigde Staten doet waarschijnlijk iets terug in het dubbelspel. Daarin zijn de broers Bob en Mike Bryan favoriet. En morgen zou Rod dick de vierde partij kunnen winnen van Moya. Maar de vijfde partij lijkt bij voorbaat verloren. Fish zou moeten stunten tegen Nadal en dat lijkt te hoog gegrepen voor de man die zich verre van happy voelt op gravel. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21