pzc Legitimeren om te blowen [n elke band een andere rol Eerbetoon aan Hens van der Spoel 19 ïeckermann dijft buiten chot bij eorganisatie Vergadering [teltkluut GELICHT Drugspasjes Natuurgebied blijft dicht Oplossing files bij sluizen gezocht Wietplantjes in beslag genomen Politiek café gaat niet door Ernstschool is verkeersveilig 'kunst zaterdag 4 december 2004 KT JANSTEEN - Necker- |nn in Zeeuws-Vlaanderen Igt geen last van de groot- [heepse sanering binnen moe- Muiis KarstadtQuelle. Euro ijs grootste warenhuisketen en ^orderbedrijf. wize vestigingen in Sint Jan- ,een en Terneuzen blijven in Sncipe buiten schot", zegt fekermann-woordvoerder J. bkke. „Sterker nog, we gaan |t volle kracht en nog harder tor om ons bestaansrecht te be- Kzen." Het noodlijdende Kar- Bdt Quelle moet flink reorgani se om het hoofd boven water [houden. Het bedrijf kondigde lige maand 5500 ontslagen in in drie jaar tijd. Een deel Krvan gebeurt via natuurlijk Stfoop. Lmeeste pijn wordt in Duits- ind geleden. Deze week werd liter bekend dat postorderbe- |jf Quelle La Source in het Bel- [Bche Lier zeventien van haar [personeelsleden wil ontslaan, npder maatregelen dreigt slui- hg van deze vestiging. Het ver te van deze Belgische vestiging Sopt dit jaar in de honderddui- jlhden euro's. Volgens Fokke telen deze problemen niet bij ickermann in Zeeuws-Vlaan- Bren „In tegenstelling tot Bel- maken wij winst." jXEL - De jaarvergadering van p natuurbeschermingsvereni- ing De Steltkluut staat dins- ag 14 december grotendeels in et teken van de ganzen. ndens de bijeenkomst in cultu re! centrum De Halle, wordt |t ganzenonderzoek van de vo- fewerkgroep van de vereniging Ipresenteerd, zullen fragmen- prvan de film 'The Traveling jjjds' worden getoond en wordt Bis-startsein voor de Tour de Bis in Oost-Zeeuws-Vlaande- ;gegeven. Na de pauze volgt forumdiscussie over het ont- iken van opvanggebieden for ganzen in de regio. De ver kering begint om 19.30 uur. door Raymond de Frel Als het aan minister Piet Hein Don- ner van Justitie ligt, loopt blowend Nederland straks met een flinke stapel paperassen rond. Vanaf het moment dat er weer voor tonnen vuurwerk de lucht ingaat om het begin van 2005 te vieren geldt immers de identificatieplicht voor alle Nederlanders vanaf veertien jaar. En zij die graag hasj of marihuana tot zich nemen, moeten wellicht over een tijdje ook nog een extra 'Ja, ik blow'-pas op zak hebben. Donner hoopt de toeloop van buitenlan ders naar Nederlandse koffieshops een halt toe te roepen. Een pasjesysteem moet uitkomst bieden. Alleen wie in Ne derland is ingeschreven, zou met zo'n speciaal pasje bij gedoogde softdrugsverkooppunten terechtkun nen. Donner klopte vorig jaar aan bij burgemeester Leers van Maastricht om zijn idee daar uit te proberen. Leers stemde in, maar stelde twee voorwaar- In de Terneuzense koffieshop Checkpoint (met links het huidige pand, en rechts het in aanbouw zijnde nieuwe gebouw) wordt nog niet al te veel stilgestaan bij het pasjes-idee van minister Donner. foto Peter Nicolai den: een stevige juridische onderbou wing om schadeclaims van koffieshops te voorkomen en extra politiemensen ter bestrijding van illegale drugshan del. Leers viel dan ook haast van verba zing van zijn stoel, toen hij Donner twee weken geleden na afloop van EU-overleg in Brussel hoorde zeggen dat er binnenkort een proefproject met de wietpasjes zou starten. Aan de gestel de voorwaarden is immers nog niet vol daan en dus is er geen haar op Leers' hoofd die aan medewerking denkt. Neemt niet weg dat hij met de ander half miljoen drugstoeristen per jaar in zijn maag zit. Een pasjessysteem zou de situatie in korte tijd kunnen verande ren, maar op de langere termijn ziet Leers graag een wietboulevard ten zui den van de stad, waar alle zestien Maas trichtse koffieshops worden samenge bracht. Donner wil het pasjessysteem doorvoe ren om te voldoen aan het aangescherp te drugsbeleid van de Europese Unie. Elk land mag zijn eigen beleid voeren, alleen moet dat geen effect hebben op het bewind van andere naties. Crimino loog Brice de Ruyver, veiligheidsadvi seur van de Belgische premier Verhof- stadt, gaf in een Vlaamse krant aan dat hij niet gelooft dat de maatregel grote gevolgen zal hebben voor België. Het aantal cannabisgebruikers zal volgens hem in zijn thuisland niet stijgen, om dat Nederland hét distributiecentrum voor drugs blijft. „Als het niet meer in een koffieshop kan, dan kunnen ze nog altijd terecht bij de vele thuisdealers", stelde hij. Bovendien meent hij dat het invoeren van een pasjessysteem onwet tig is. „Het al dan niet gedogen vant:an- nabisbezit of -gebruik op basis van na tionaliteit is een schending van het ge lijkheidsbeginsel." Daar sluit woordvoerder Hans van As -van" dé Terneuzense koffieshop Check point zich volledig bij aan. „Zo'n maat regel kan gewoon niet worden inge voerd, omdat de discriminatiewet om de hoek komt kijken. Je kunt mensen niet zomaar weigeren in je shop. Bij ons is dan ook iedereen welkom, zolang ze maar boven de achttien jaar zijn." Van As denkt dat door de invoering van een pasjessysteem de illegale handel enorm zal toenemen en spreekt dan ook van het 'terugdraaien van de tijd'. „Ik heb er verder nog niet echt bij stilge staan, maar denk eens logisch na: wie gaat er nou met zo'n pasje over straat lo pen? Je mag in Nederland softdrugs ko pen en gebruiken in de koffieshop, maar je mag het niet vervoeren. In Bel gië is op de illegale markt ook genoeg te krijgen, maar onze zuiderburen komen juist naar de shops in Nederland omdat ze dan het gevoel hebben een gewaar merkt product te kopen. Het hele beleid moet zich ook niet zo toespitsen op grensgemeenten als Venlo, Maastricht en Arnhem. In Amsterdam lopen toch ook genoeg buitenlanders rond? Nou, als ze die stad ook willen aanpakken wens ik ze veel succes. Als dit allemaal doorgaat, zullen er landelijk waarschijn lijk de nodige processen worden ge voerd." De Belgische criminologie-student Tim Surmont doet momenteel met medewer king van de gemeente Terneuzen onder zoek naar het gemiddelde profiel van de bezoekers van de twee Terneuzense kof fieshops Checkpoint en Miami. Sur mont werd in de voorbije weken onder softdrugsgebruikers een te bekend fi guur en heeft daarom in het belang van zijn onderzoek een spreekverbod met de pers van zijn professor gekregen. Ge meentewoordvoerder Dirk Timmers mag nog wel praten. „Ons gedoogbeleid heeft de intentie om de lokale markt te bedienen. En niet de toeristen. Ener zijds vinden wij dit een nobel streven van Donner, maar we hebben ook be denkingen. Over de juridische haalbaar heid, uitvoerbaarheid en handhaving. En over de effecten op illegale handel. Wij wachten met belangstelling het mo gelijke experiment in Maastricht af." WESTDORPE - Het nieuwe natuurgebied tussen het Ka naal van Gent naar Terneuzen en de Kapittelstraat bij Westdorpe blijft voorlopig exclusief voorbehouden aan plant en dier. Het 21 hectare grote gebied met kreekgeulen, rietlanden en plas-drasvlakken is inmiddels in beheer gegeven van Staatsbosbeheer. Om de natuurontwikkeling een goede kans te bieden is voorlopig recreatief medegebruik uitgesloten, Op termijn is het de bedoeling om het gebied gedeeltelijk te ontslui ten met zogenaamde laarzenpaden. TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van Terneuzen zoekt naar mogelijkheden om de files bij het sluizencom- plex tijdens spitsuren korter te maken. Raadsleden vroegen van de week al om de bruggen in de midden- en oostsluis tussen half vijf en vijf uur niet om hoog te zetten. Rijkswaterstaat werkt, als het scheepvaartverkeer het toe laat, alleen mee als er echt verkeersproblemen worden op gelost, meldde verkeerswethouder J. van Schaik eerder tij dens een commissievergadering. De gemeente zet nu op een rijtje wanneer verkeersopstoppingen bij de sluizen ontstaan en overlegt vervolgens met Rijkswaterstaat over mogelijke oplossingen. Ook de situatie bij de brug van Sluiskil, waar Rijks waterstaat al drie keer per werkdag de brug korte tijd niet opendraait, wordt nog eens bij het onderzoek betrok ken. VLISSINGEN - In een woning aan de Hercules Seghers- laan in Vlissingen zijn gisterochtend rond half negen een aantal wietplantjes in beslag genomen. Er werden in to taal zestien plantjes vernietigd. Van de bewoner werd een verklaring opgenomen. Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - Het politiek café met J. van Aartsen, dat maandag in Middelburg zou worden gehouden, gaat niet door. In verband met de herdenkingsbijeenkomsten rond het overlijden van prins Bemhard kan de WD-aan- voerder niet aanwezig zijn in Middelburg. Voor de WD-kamercentrale Zeeland is dat reden om het politiek café helemaal te annuleren. Van Aartsen heeft laten we ten op 7 februari alsnog naar Middelburg te willen ko men. GOES - De Bisschop Ernstschool uit Goes is sinds gister ochtend in het bezit van het Zeeuws Verkeersveiligheids Label. Sinterklaas reikte het label uit aan de basisschool. Om de onderscheiding te ontvangen moest de school on der meer praktijklessen geven aan de kinderen. Ook zijn de ouders aangesproken op het breng- en haalgedrag. De Bisschop Ernstschool is de negentiende school in Zeeland die het Zeeuws Verkeersveiligheids Label ont vangt. fnoen Polderman drumt in drie muziekformaties Br Ernst Jan Rozendaal SEKE - Het worden druk zijden voor drummer Jeroen luierman uit Yerseke. Twee an de groepen waarin hij feelt, Rebba the Loon en de «nny Vera Band, brengen bin- jtócort een nieuw album uit. van Plaeto, de derde band parvan hij deel uitmaakt, is de ze week het debuutalbum All that scares you uitgekomen. „Ik kan het nu nog goed combi neren, maar wat als een van de drie groepen het straks heel goed gaat doen?" De vraag wel ke van de drie groepen zijn favo riet is, kan Polderman niet be antwoorden. „Ik ben blij dat ik geen keuze hoef te maken. Voor alsnog wed ik op drie paarden. Deze groepen zijn zo verschil lend, dat voor mij de afwisseling juist leuk is. Ik vind ze alledrie even tof om in te spelen," Plaeto is de groep die op het ogenblik het meest in de aan dacht staat. Het is de band van zanger/gitarist Sandro van Bree- men, bekend van de groep City to City. Ruim anderhalf jaar ge leden is hij met Plaeto begon nen. Polderman nam hij mee uit City to City. „Sandro is een mul ti-instrumentalist", vertelt de drummer. „Hij beheerst alle ba sisinstrumenten heel goed. Hij heeft thuis een professionele stu dio. Dat betekent dat de muzi kanten nieuwe liedjes bijna op cd-kwaliteit krijgen. Mij vraagt hij dan een eigen invulling te ge ven aan zijn drumpartij, zonder de essentie daarvan te verliezen. Ik moet dus wel spelen wat hij in zijn hoofd heeft. Danny Vera levert ook de liedjes aan, maar die worden meer met de band uitgewerkt. Wij gaan met zijn ideeën aan de slag. Bij Rebba the Loon heb ik de meeste vrij heid. Kees Moerman schrijft daar de teksten en de muziek, maar er wordt veel meer gejam- med op een bepaald idee. In de drie groepen heb ik dus een ver schillende rol." Polderman mag dan in verschil lende bands spelen, een sessie drummer is hij niet. „Een baan zoals die van Hans Eikenaar ligt mij totaal niet. Ik heb het wel eens gedaan. Dan begeleid je een zanger of zangeres die wat onze ker is en dan kijken ze tijdens een optreden om en zie je ze den ken: 'Wat doe jij nu?' Daar heb ik geen geduld voor. Als sessie drummer moet je een olifanten huid hebben. Ik vind het prettig om deel uit te maken van een echte band." Toen Van Breemen hem vroeg de overstap te maken naar Plaeto, hoefde Polderman niet lang na te denken. „Ik heb geen minuut getwijfeld. Het zag er bij City to City aanvankelijk goed uit, maar de neuzen van de mensen die erbij betrokken waren ston den niet dezelfde kant op. Ik heb nog een staartje meegemaakt van de nummer één hit The road, ahead. Veel tv-optredens ge daan, een keertje in de Arena ge speeld. Ik heb daar veel van ge leerd. Het ging mis toen een sin gle moest worden gekozen van een heel mooi nieuw album waarop Sandro nachten had zit ten zwoegen. De platenmaat- Plaeto is één van de drie bands waarvan drummer Jeroen Polderman uit Yerseke (rechts) deel uit maakt. schappij wilde zijn keus niet, wij niet die van de platenmaat schappij, dus werd het een com promis, vlees noch vis. De peper dure clip werd op MTV niet ge draaid, de single deed niks, met als gevolg dat EMI het album niet wilde uitbrengen. Sandro is toen opgestapt. Na enkele we ken belde hij me of ik mee wilde doen met Plaeto. Ik zei gelijk ja. Sandro is een heel goede zanger en performer, we kunnen samen goed overweg en we hebben de zelfde muzikale smaak." Polderman omschrijft de muziek van Plaeto als een mix van rock en pop, met uitstapjes naar het singer/songwriter-genre en de symfonische rock. Hij kan in stemmen met de karakterisering 'toegankelijke maar niet voor spelbare rockmuziek'. „We heb ben niet de pretentie dat we een baanbrekend album hebben ge maakt, maar ik ben arrogant ge noeg om te zeggen dat het een heel goeie plaat is. Ook live heb ben we inmiddels een behoorlij ke reputatie opgebouwd." Plaeto speelt vrijdag 10 dec. live voor Omroep Zeeland Radio en 20 feb. in Panta Rhei in Vlissingen. k Zittend naakt van schilder Hens van der Spoel (1904-19871. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het was in ok tober honderd jaar geleden dat de kunstenaar Hens van der Spoel (overleden in 1987) werd geboren. Ter gelegenheid daar van is een boek verschenen over zijn werk en zijn verschillende tentoonstellingen ingericht. Een daarvan begint vandaag in gale rie De Vier Gemeten in Middel burg, de stad waar ook zijn eer ste expositie plaatsvond. Het gaat te ver Van der Spoel een Zeeuwse kunstenaar te noe men. Van 1931 tot 1959 woonde hij in de provincie, eerst in Goes en daarna in de buurtschap De Groe, bij Kloetinge. Hij was te kenleraar aan de Rijks HBS in Goes, het latere Goese Lyceum. Toen hij naar Amsterdam ver trok, was hij in Nederland een kunstenaar van naam, maar niet in Zeeland, Weinigen wisten dat de tekenleraar in zijn vrije tijd aan een indrukwekkend oeuvre bouwde, al ging wel het gerucht dat zijn huis volhing met schilde rijen van 'nakende wuven'. „Zeeland was ontegenzeggelijk prettig om te wonen, maar het Zeeuwse kunstklimaat ervoer hij als weinig inspirerend", schrijft Feico Hoekstra in 'De meesterlijke synthese. Leven en werk van de schilder Hens van der Spoel (1904-1987)'. Zijn eer ste solo-expositie vond plaats in Zeeland, in 1937 in het Kunstmu seum in Middelburg, maar het was meteen zijn laatste in de pro vincie. Wel deed hij in 1956 bij uitzondering mee aan een groeps- expositie van Zeeuwse en Oost- Vlaamse kunstenaars in Hulst. „Het zal u bekend zijn dat de ge meenschappelijke tentoonstellin gen meestal van een zeer laag peil zijn en vooral in onze provin cie", schreef Van der Spoel aan de organisatie. „Meestal weiger ik aan zoiets mee te doen omdat het me zinloos lijkt. Wie weet, bent u voor Hulst iets beters aan het uitbroeden." In het boek is ook een artikel op genomen dat Hans Warren, oud-leerling van Van der Spoel, in 1957 schreef voor het Zeeuws Tijdschrift. Hij noemt hem daar in 'de grootste in Zeeland werk zame schilder, de enige man wiens werk op nationaal en in ternationaal niveau staat'. „Een tentoonstelling van Van der Spoel in Amsterdam of elders is een gebeurtenis, die geenszins onopgemerkt voorbij gaat. In Zeeland echter, is men zich niet of nauwelijks bewust van Van der Spoels betekenis." Van der Spoel schilderde vooral gouaches. Daarnaast was hij een vaardig tekenaar. In De Vier Ge meten zijn zowel gouaches als te keningen te zien. Schilderend haakte Van der Spoel op geheel eigen wijze aan bij de (abstrahe rende) kunst van Braque, Picas so en Klee, zijn tekenstijl was klassieker. Warren merkte op dat zijn handschrift soms zelfs aan Rembrandt doet denken. Eigenzinnig type De neiging tot abstraheren zat er al vroeg in. „Meteen toen ik begon te schilderen - in 1915, 1916 - ben ik abstract gaan wer ken", zei hij in een interview. „Ik had toen nog geen notie van het bestaan van een Europese of Nederlandse vernieuwende be weging." Het bewijst dat Van der Spoel een eigenzinnig type was, aldus Hoekstra, een creatie ve en onafhankelijke geest, die al experimenterend zijn moge lijkheden aftastte. Uit de titel van het boek - die is overgenomen voor de tentoon stelling in De Vier Gemeten - blijkt dat Van der Spoels kracht lag in de combinatie van figura tie en abstractie: een meesterlij ke synthese van Franse helder heid en finesse en een noordelij ke drang naar bewogen expressi viteit, aldus kunstcriticus Hans Redeker. Wellicht borduurde hij daarbij voort op een eerdere be schrijving van Warren: „Zijn oeuvre getuigt van een zeer ge lukkige vermenging van ger- maans en latijns. Het wortelt in een aloude traditie en het is te vens volkomen van deze tijd, ty pisch twintigste eeuws." Tekenen deed Van der Spoel zo als een ander fotografeert. Hij legde het dagelijks leven vast, thuis en op vakantie. Dat zijn kunst, abstract of figuratief, be gon met heel goed kijken, spreekt uit zijn tekendevies: drie minuten kijken, twee seconden tekenen. Dat de kwaliteit van zijn werk werd onderkend, blijkt uit het feit dat Van der Spoel werd uitgenodigd deel te nemen aan internationale exposi ties als Moderne Hollandse Kunst 1885-1945 (gehouden in 1946), Facetten van hedendaag se schilderkunst (1949) en de Biennale van Sao Paulo in 1961. Tegenwoordig wordt hij niet meer in een adem genoemd met de grootsten van zijn tijd, maar zijn werk is nog altijd gewild. Het ligt voor de hand dat de re cente tentoonstellingen, en de uitstekende publicatie 'De mees terlijke synthese', de belangstel ling weer aanwakkeren. Expositie: Hens van der Spoel (1904-1987), De meesterlijke syn these, t/m 15 jan in De Vier Geme ten in Middelburg, open do t/m za van 12-18 uur en morgen van 13-17 uur. De gelijknamige publi catie is uitgegeven door de Wal burg Pers in Zutphen. Prijs: 22,50 euro Tot en met 9 jan is in het Mu seum Henriette Polak in Zutphen een expositie te zien van Van der Spoel, daarna 31 jan t/m 5 maart in de Gemeentelijke Expositie ruimte in Kampen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19