Fietspad naar sportpark Prelaat Vastbesloten om opnieuw te beginnen PZC PZC Wie zoet is krijgt tickets... Honderd jaar, zoals ze al dacht Vijftig jaar liefde voor Frankrijk Sportcomplex Westkapelle veilig bereikbaar door nieuwe weg Auto's vernield in Middelburg Ook na de brand is er leven Spuistraat tijdelijk versmald Streep door schilderwerk brug Rondweg Terhole in gebruik Rijdende Rechter in Zeeland Diefstal uit verzorgingshuis Wintertocht Kerstsamenzang in Open Hof zaterdag 4 december 2004 w 15 Piet Baas (rechts) met zijn zoon Rudi voor het winkel-woonhuis aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg, dat vorige week afbrandde. door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - „Let maar niet op mij", zegt Piet Baas. Hij rilt als hij naar binnen gaat in zijn afgebrande win kel-woonhuis aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg. Het is een week na de brand die zowel Delta Stoffenhuis van de familie Baas in de as legde als het aangrenzende reisbureau Terra Reizen. „Het was de weerwolf die huis heeft ge houden", zegt Piet Baas (56). Hij was vorige week vrijdag net thuisge komen van een bezoek aan zijn vrouw in het ziekenhuis. Zij had een buikope ratie ondergaan. „Ik wilde een biertje pakken en vroeg naar bed gaan. Ik was moe na een week hard werken." Ineens zag hij uit een spleet rook om hoog kringelen. „Wat doe je dan? Je ge looft niet direct dat het erg is, of je wilt niet geloven dat het erg is." Maar veel tijd had Piet niet om na te denken. „Ik hoorde gerammel aan de deur en wilde gaan kijken." Vuur haalt zuurstof uit de lucht, waardoor een on derdruk ontstaat, die een deur in de sponning kan doen trillen. Hij ging naar buiten en op dat moment klapten de ramen bij de buren van Ter ra Reizen al naar buiten. Tevergeefs pro beerde hij het alarmnummer 112 te draaien, door de zenuwen had hij pas na vijf keer de goede cijfercombinatie. „Ik stond te trillen als een rietje. Het is me gelukt, maar buren hadden de brandweer al te pakken gekregen." Het was onwerkelijk om te zien hoe snel de brand zich uitbreidde. De brand weer was er razendsnel bij, maar het vuur was sneller. Stoffen en papier zijn goede brandstoffen. Een van de brandweermannen vroeg aan Piet of hij nog iets uit het huis no dig had. „Het brandde toen al behoor lijk erg. Ik zei: sieraden, erfstukken van mijn vrouw misschien?" Zijn dochter en schoondochter teken den een plattegrond van het huis en we zen de plek aan waar de sieraden lagen. De brandweerman ging het huis in en kwam terug met het kistje. „Ik heb met hem gedanst", zegt Piet. „Ik was zo blij toch nog iets tastbaars terug te zien." „Het is een geluk bij een ongeluk dat ik niet thuis was en dat onze hondjes in een pension waren ondergebracht om dat ik opgenomen zou worden. Iedereen zegt dat het goed is geweest, dat ik het niet heb zien branden", valt Hetty Baas in. Zij is inmiddels terug uit het zieken huis. „Ik wilde zo snel mogelijk bij mijn familie zijn, om samen het leed te de len." Vijfendertig jaar geleden openden ze de stoffenwinkel. In het familiebe drijf legden ze hun hele ziel en zalig heid. „Het voelt aan alsof vorige week vrijdag iemand is overleden die ons heel dierbaar is." Gelukje Ze zegt het, maar begrijpt dat het nog erger had kunnen zijn. „We kunnen ge lukkig over materiële schade spreken. Er is niemand gewond geraakt." Maar bitter weinig van het complex, dat volledig eigendom is van familie Baas, kan hergebruikt worden. Op dit moment wordt het pand van binnen ge stript en schoongemaakt, voor zover mo gelijk is. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. „We gaan herbou- foto Lex de Meester wen, op dezelfde plaats. Ergens anders dan de Kanaalstraat kunnen we niet meer aarden. Hoe we gaan bouwen, we ten we nog niet. Maar ik weet al wel dat onze twee kleinkinderen een lint zullen doorknippen om de zaak te heropenen." Steun Baas kan niet zo'n snelle doorstart ma ken als de familie De Weerd van Terra Reizen. „Maar De Weerd steunt ons wel, zoveel als mogelijk is. Net vanoch tend heeft makelaardij Schinkel-De Weerd ons een appartement aangebo den, waar we binnenkort in kunnen." Ze wonen nu nog zolang in bij hun doch ter Ciska en schoonzoon Niels, waar el ke dag stapels kaarten met opbeurende teksten worden bezorgd. „Zonder al die aandacht zouden we het niet redden", zegt Hetty Baas. Piet schrikt 's nachts vaak wakker. „Dan hoor ik de gekste ge luiden, het geknetter van het vuur, de grond die trilt. Dat is best angstig." Binnenkort zou de officiële opening worden gevierd van de Kanaalstraat, die een forse opknapbeurt heeft onder gaan. De ondernemers hebben de festivi teiten afgeblazen. Uit solidariteit met de gedupeerden van de brand. „Dat is ook al zo hartverwarmend." MIDDELBURG - Op het Hof van Tange zijn in de nacht van donderdag op vrijdag aan verschillende auto's vernie lingen toegebracht. Twee personen hebben bij de politie aangifte gedaan. Van hun auto's werden de buitenspie gels afgebroken en ruiten ingegooid en ingeslagen. Het schadebedrag is onbekend. VLISSINGEN - Het verkeer op de Spuistraat in Vlissin- gen moet vanaf maandag van één rijbaan gebruik maken. Een tijdelijke verkeersinstallatie moet het verkeer rege len. De maatregel is zeker tot 24 december nodig. Dit in verband met de veiligheid, als deze week de damwandpro- fielen en geleideprofielen worden aangevoerd. SAS VAN GENT - Het ophaalbruggetje tussen de Oostka de en Westkade in Sas van Gent zou dezer dagen van een lik verf worden voorzien. De werkzaamheden zijn echter stilgelegd, omdat de gemeente Temeuzen geen milieumel ding heeft gedaan bij Rijkswaterstaat. „Dat was noodza kelijk. Na overleg met Rijkswaterstaat bleek dat er geen andere opties waren. Omdat er vlak boven water wordt gewerkt, is milieumelding verplicht", aldus woordvoer der D. Timmers van de gemeente Terneuzen. Het schilder werk wordt nu voortgezet in maart 2005. Hiervan zal vol gens de gemeente wel tijdig melding worden gemaakt bij Rijkswaterstaat. Het werk wordt dan met de benodigde voorzieningen ter bescherming van het oppervlaktewater afgerond. De opknapbeurt is klaar voordat het vaarsei- zoen begint. TERHOLE - De gloednieuwe rondweg van Terhole is gis teren opengesteld voor het verkeer. Begin dit jaar werd begonnen met de aanleg van de rondweg. Hoewel de nieu we weg nu is opengesteld voor het verkeer, is het karwei nog niet voltooid. De Hulsterweg, die door Terhole voert en vanaf nu niet meer gebruikt zal worden door auto's en vrachtwagens, moet nog worden opgeknapt om hem ge schikt te maken voor langzaam- en bestemmingsverkeer. De periode tot de kerstdagen wordt verder onder andere benut om de bermen af te werken, het fietspad goed aan te sluiten en bomen te planten. TERNEUZEN - In Terneuzen zijn gisteren opnamen ge maakt voor het NCRV-programma De Rijdende Rechter. Mr. Frank Visser ofwel de Rijdende Rechter, bezocht Zee land om zich een mening te vormen over het conflict tus sen twee buren uit Hoek. Ko de Putter heeft last van een rij bomen die tegen de erf af scheiding met zijn buurman Bas Minderhoud staan. De bomen zorgen voor te veel schaduw en moeten daarom weg, vindt De Putter. Boven dien beschadigen de wortels de grond onder zijn perceel. Zijn buurman is het daar niet mee eens. Aan het eind van de zitting gaf mr. Visser een schikkingsvoorstel mee. Of de buren dat accepteren of dat Visser een uitspraak moet doen, wordt pas bekend bij de afrondende studio-opna me. Wanneer die plaatsvindt, is nog onbekend. TERNEUZEN - In een verzor gingshuis in Terneuzen is gister- imorgen een vrouw aangehouden top verdenking van diefstal. 'Het gaat om een medewerkster, die vermoedelijk geld gestolen 'heeft van een bewoonster. De medewerkster, een 22-jarige Vrouw uit Temeuzen, zou in no vember begonnen zijn geld weg te nemen uit de portemonnee van een bewoonster. De diefstal len zouden tot de aanhouding, gisteren, zijn doorgegaan. In to taal zouden enkele tientallen eu ro's zijn gestolen van de bewoon ster. De 22-jarige vrouw is inmiddels idoor de politie gehoord. Er is proces-verbaal opgemaakt, waarna zij weer in vrijheid is ge steld, Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur tl redactie WALCHEREN 'Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder - Edith Ramakers Miriam van den Broek 'Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl 2 KLM vliegtickets cadeau bij KPN MobielPlus altijd dichtbij VLISSINGEN - De Vlissingse wandelsportvereniging Willen is Kunnen houdt zaterdag 11 de cember haar eerste wintertocht. Be afstanden zijn 5,10, 15 en 30 (kilometer. De start van de 30 ki lometer is tussen 9.00 en 10.00 uur en de start van de overge af standen tussen 10.00 en 13.00 fuur. Het startbureau is aan de Adriaan de Coortelaan 1 in Vlis- jsingen, VLISSINGEN - In het Vlissings kerkcentrum Open Hof aan de Alexander Gogelweg wordt woensdag 15 december een kerstsamenzang gehouden. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. De kerstsamenzang is voor bereid door vertegenwoordigers van de RK-parochie Zuid-Wal- xheren en de wijkgemeente Rondom Open Hof. Medewer king verlenen het koor Exaudi tuit Westkapelle en L. van Dijke uit Middelburg die een kerst overweging uitspreekt. •Bij een 2-jarig KPN MobielPlus abonnement. Vraag naar de voorwaarden. Verkrijgbaar bij Primafoon, Teil Me, 0800-0105 of via kpn.com. door Mieke van der Jaqt 's-GRAVENPOLDER - De ver spreiding van de Franse taal en cultuur. Jazeker, dat is de doel stelling van de Alliance Fran^ai- se. Maar voorzitter H. Goed- bloed van de Midden-Zeeuwse afdeling Cceur de Zélande, is blij dat maar weinig leden dage lijks met die doelstelling in hun hoofd lopen. De Alliance Framjaise is eigen lijk een vereniging voor mensen die Frankrijk leuk vinden. De tijd dat alleen de bovenlaag van de bevolking of het geletterde deel zich bij zo'n vereniging aan sloot, ligt ver achter ons. Cceur de Zélande viert woens dag de Cinquantenaire, het vijf tigjarig bestaan, in verenigings gebouw Amicitia in Kloetinge. Francofielen in Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen-Dui- veland en een paar van Goe- ree-Overflakkee, kijken terug op vijftig jaar cursussen, lezin gen, muziek, literatuur en culi naire onderzoekingen: allemaal gericht op Frankrijk en het Frans. De Alliance Frangaise is eigen lijk al heel wat ouder dan vijftig jaar. Het verhaal gaat dat de ver eniging in 1883 is opgericht om de verhoudingen tussen Duits land en Frankrijk wat te verbe teren na de Frans-Duitse oor log. Goedbloed: „Best mogelijk, maar er is op dit moment geen enkele afdeling van de vereni ging in Duitsland over." De Alliance bestaat uit honder den afdelingen in 120 landen en in Nederland alleen al zijn er 34 afdelingen. Van de 34 afdelingen zijn er maar liefst drie in het dunbe volkte Zeeland: Walcheren, NEC N4l0i vanaf €0,-* Samsung S3411' vanaf €0,-* Hoor Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Het college van B en W van Veere wil in Westkapelle een fietspad aanleg gen dat de Prelaatweg recht streeks aansluit op de sportac commodaties. Dat is voor fiet sers veiliger dan de huidige toe gangsweg naar het sportpark. Het sportcomplex is voor fiet sers die uit het dorp komen, al leen te bereiken via de Domi neeshofweg, een zijstraat van de Prelaatweg. Aan de Dominees hofweg ligt ook een camping. Daardoor is het er vooral in de zomer, druk met auto's. Het ge meentebestuur denkt dat het voor de veiligheid van de kinde ren beter is een nieuw pad aan te leggen dat direct uitkomt bij het sportpark. Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft inmid dels een vergunning voor het aan te leggen pad verleend. Aanvankelijk was het plan om op deze nieuwe weg ook het ge motoriseerd verkeer naar de ten nisbanen toe te staan. Het water schap heeft dat verzoek afgewe zen. Het nieuwe pad mag uitslui tend gebruikt worden door fiet sers. De tennisvereniging heeft laten weten overlast en onrust te ver wachten omdat de fietsers die naar het voetbalveld of het korf- balveld gaan, over het terrein van de tennisvereniging moeten rijden. Het gemeentebestuur wil de ten nisvereniging tegemoet komen. B en W denken dat een goede maar eenvoudige fietsenstalling het leed en de overlast kunnen verzachten. De aanleg van het fietspad maakt deel uit van de 'Speel kaart Westkapelle'. Vier jaar ge leden onderzocht Jootje Vaas uit Wilhelminadorp in opdracht van de gemeente Veere de open bare speelruimten in Westkapel le. Ze sprak met kinderen en jon geren over hun speelplaatsen en praatte ook met de wijkagent, de leiding van de jongerensoos en de directeur van de basis school. Tijdens het onderzoek kwamen onveilige situaties aan het licht die verwoord werden in de speelkaart. Trapveldje Een deel van die projecten is de afgelopen jaren aangepakt. Zo moest er een Jongeren Ontmoe- tings Plaats komen en de vijver aan de Jan Camperstraat is veili ger voor kinderen gemaakt. Ook is er inmiddels een trapveldje bij 't Hofje aangelegd en de schoolpleinen zijn verbeterd. De projecten uit de speelkaart zijn inmiddels bijna afgerond. Het fietspad bij de sportvelden moet nog worden aangelegd en er komt een speelterreintje in de Julianastraat. Als laatste onder deel van het speelkaartproject wordt er een brochure gemaakt met de resultaten. later vast 103,' zei haar moeder altijd." Na de lagere school ging Lena werken als hulpnaaister. Op een uitstapje naar een bouil- lonfabriek na, bleef Lena in de textielwereld. „Moeder maakte mooie klederdrachtpoppen," vertelt dochter Magda. „Die ver kocht ze dan in de bazaar. Met dat geld steunde ze de kerk, of de vrouwenvereniging. Moeder stond altijd klaar voor arme mensen. Een oude lap stof tover de ze om in een nieuw jasje. Jo den mochten in de oorlog bij haar onderduiken." Op 8 april 1930 trouwde ze met Jan, die radiotelegrafist was. Hun huwelijk duurde 69 jaar, totdat hij stierf. „Er gaat geen dag voorbij dat ze niet over hem praat. Samen woonden ze 53 jaar in de Bloemenlaan, ze heeft nog altijd heimwee naar toen." Sinds een tijdje zit Lena aan haar rolstoel gekluisterd. „Dus houden wij haar elke mid dag en avond gezelschap. Eten geven, herinneringen ophalen. Een middagdutje, ho maar: ze is niet in bed te krijgen. Verpleeg sters zingen dikwijls kinderlied jes om haar in slaap te krijgen." Lena is een taaie. Tot twee keer toe was ze 'bijna weg'. Met lan ge vingers en druppeltjes water hebben we haar op de been ge holpen. Vier kinderen, tien klein kinderen, tien achterkleinkinde ren: ze houdt te veel van het le ven", weet zoon Jan. Lena heeft het al besloten: „Ik word 103." Flandre Zélandaise en Cceur de Zélande. De Zeeuwse Albanees geven samen een tijdschrift uit, de Gazette de Zélande, waarin voor- en achteruit wordt geblikt op evenementen die de afdelin gen organiseren. Dat zijn er nogal wat. Behalve taalcursussen op alle niveaus, van het prille begin tot de hoog ste letterkunde, houden de afde lingen zogenaamde soirées. Dat zijn niet van die avondjes waar voor je je feestpak moet laten stomen, maar interessante door kijkjes naar de Franse cultuur. Soms helemaal in het Frans, vaak ook met als voertaal Neder lands. De cultuur wordt van alle kanten bekeken. „We hebben een lezing gehad over de Franse koningen en hun muziek, we doen elk jaar iets in de keukensfeer, we hebben op tredens en een literaire club leest het hele jaar door nieuwe boeken. Een aantal van onze le den is Frans van origine, ande ren hebben een Franse partner, veel leden gaan gewoon graag in Frankrijk op vakantie en we hebben ook jongeren die van de taal houden en een studiepunt scoren door een bijeenkomst bij te wonen. Er zit van alles door elkaar en de niveaus van taalbe heersing verschillen nogal. Toch hebben we elke jaar voor ieder een wel iets leuks." Als het even kan, werkt Cceur de Zélande ook samen met ande re culturele verenigingen. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Op de dag dat prins Bernhard stierf, werd Le na van der Burght honderd jaar. Honderd jaar: heel bijzonder vindt ze dat niet. Ze heeft altijd al gezegd dat ze zo oud zou wor den. In kamer 22 van verpleeghuis Ter Reede liggen drie klappers verspreid op tafel. Daarin heeft mevrouw Van der Burght haar leven op schrift vastgelegd, met een oude typemachine. Zelf pra ten kost de honderdjarige te veel moeite. Daarom lezen haar kinderen Jan en Magda uit de klappers voor. „Mijn moeder was de derde in een gezin van vijf kinderen, in de Middelburgse Lazerij straat. Ze was erg energiek. 'Jij wordt Lena van der Burght foto Ruben Oreel Advertentie Administratiekantoor Schuurman Janneke Schuurman-Wiskerke Interim-freelance-boekhouder voor het MKB Voor uw - financiële administraties - jaarrekeningen en tussentijdse rapportages - fiscale aangiftes (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15