Geheim plan voor grijpen van Karadzic en Mladic wil weer stembusgang Syrische moskeeën ronselen voor strijd in Irak Noord-Korea kent geen aids Cameratoezicht voor kerstman Belgische kleuter onder stroom Juppé stapt op als burgemeester Mijnen ruimen voor olifanten Moordenaar Lindh krijgt toch levenslange celstraf Fatah laakt kandidatuur van gevangen Barghouti FOTOGRAFIE spoed cursus mei lips voor beginners Oekraïense president bepleit geheel nieuwe verkiezingen Smoezen moeten snelheidsduivels mores bijbrengen Vogelgriep fANCY - Een 69-jarige man is jgenomen in een ziekenhuis in e Franse stad Nancy, omdat hij Smptomen vertoont die op een esmetting met vogelgriep leun en duiden. ANP/DP A/AFP (Advertentie) Een Iraakse politieman schreeuwt om hulp bij een brandend voertuig. De inslag van een mortiergranaat heeft gisteren in Bagdad het leven gekost aan zeker twee Irakezen. Drie anderen raakten gewond toen het projectiel neerkwam nabij een Iraakse firma voor mobiele telefonie. Ook elders in de Iraakse hoofdstad waren er gisterochtend soortge lijke aanslagen, maar daar vielen alleen gewonden bij. foto Ceerwan Aziz/RTR walstraat 197vlissingen tel.0118-417377 door Harald Doornbos BEIROET - Een netwerk van moskeeën in Syrië stuurt strij ders en geld naar Irak om daar het gewapende verzet tegen de Amerikanen te stimuleren. Dit blijkt uit een onderzoek van de Britse krant The Daily Tele graph. Er zouden al enkele hon derden Syriërs geronseld zijn en in Irak zitten. De grens overste ken is geen enkel probleem, om dat deze op de meeste plaatsen niet door de Syrische autoritei ten, maar door lokale stammen worden gecontroleerd. Die zijn (Advertentie) Belangrijke mededeling Gisteren heeft een keuringsinstantie in de landelijke pers gesugge reerd dat twee artikelen uit onze uitgebreide collectie kerstverlichting, een snoer "Kaarsverlichting 30 lichts helder", artikelnummer 0731409 en een snoer "Vlamverlichting 10 lichts", artikel 0731432 (beiden buitenverlichting), niet aan de veiligheidseisen zouden voldoen. Ofschoon het volledige Kwantum assortiment vooraf nauwlettend gekeurd wordt door daartoe bevoegde keuringsinstanties, hebben wij reeds eerder actie ondernomen door de betreffende kerstverlichting uit onze winkels te verwijderen. Mocht u in het bezit zijn van één van deze producten, dan adviseren wij u dit te retourneren bij uw Kwantumfiliaal, waarbij u uiteraard uw geld terugkrijgt. Voor overige vragen kunt u contact opnemen met onze Klantenservice: telefoon nummer 013-4626626 of kijk op www.kwantum.nl zeer anti-Amerikaans. De mees te Syrische strijders, allen mos lims, krijgen zo'n 3000 dollar per maand. Dit geld wordt aan hun familie gegeven vanaf het moment dat zij zich in Irak be vinden om deel te nemen aan de jihad tegen de Amerikanen. Het salaris wordt opgebracht door getrouwen van ex-dictator Sad dam Hoessein uit de Baath-par- tij. Syrië wordt eveneens al de cennia geregeerd door de Baath-partij. De partij is een mengeling van Arabisch natio nalisme en Europees fascisme. Vanaf het moment dat Sadclams regime in Irak ten val werd ge bracht, wordt Syrië er door de Verenigde Staten van beschul digd het gewapende verzet te steunen. De Amerikanen wor den hierin bevestigd door cle Iraakse regering die onlangs Sy rië en Iran verantwoordelijk stel de voor de kracht van het ver zet. Syrië aan de soennitische moslims rondom Bagdad, Iran aan sjiieten in het midden en zui den van het land. De Syrische autoriteiten zijn on langs, onder druk van de VS, be gonnen met de aanleg van een 600 kilometer lange aarden wal aan hun kant van de grens met Irak. De muur is echter slechts een meter hoog. Syrië en Iran hebben volgens analisten alle belang bij een mis lukking van de Amerikaanse in vasie in Irak. Beide hebben een slechte relatie met de VS. Als het de Amerikanen lukt om Irak rustig te krijgen, dan zijn wij aan de beurt, zo is redenering in Syrië en Iran. Nu de Amerika nen vijftienduizend manschap pen extra naar Irak sturen, is de kans groot dat de moskeeën in Syrië ook hun activiteiten ten bate van het verzet in dat land zullen opvoeren. Drieduizend dollar is voor een Syriër, waar een maandsalaris op ongeveer 100 dollar ligt, een fortuin. GPD van onze redactie buitenland BELGRADO - 'Operatie Water loo', dat is de codenaam van een Amerikaans-Brits plan om Ra dovan Karadzic en Ratko Mla dic op te pakken. De politieke en militaire leider van de Bosni sche Serviërs houden zich schuil bij het drielandenpunt van Bosnië-Herzegovina, Servië en Montenegro. Het bestaan van het plan is in de Servische krant Politika ont huld door Miroslav Lazansky, militair analist. Karadzic en Mladic worden sinds 1995 ge zocht vanwege oorlogsmisda den, misdaden tegen de mense lijkheid en genocide in Srebreni ca. Volgens Politika is 'Operatie Wa terloo' opgesteld op basis van in formatie van de Amerikaanse CIA en de Britse inlichtingen dienst MI6. Het moet worden uitgevoerd door de Amerikaan se eenheid Delta Force en de 250 militairen van de Britse SAS. De Amerikanen krijgen het commando. De operatie wordt is zes fasen uitgevoerd. Als eerste worden de SAS-mili- tairen, verdeeld in een zestal groepen, op maximaal tien kilo meter van de plek waar Karad zic en Mladic zitten, gedropt. Om herkenning te voorkomen, opereren ze in civiele kleding. Bom Op aanwijzing van de SAS-troe- pen en met behulp van spionage- satellieten zullen Amerikaanse en Britse straaljagers een bom aanval uitvoeren op de verblijf plaats van Karadzic en Mladic. In het plan wordt er van uitge gaan dat de twee bij elkaar zit ten. De luchtactie wordt onder steund door tanks en gevechtshe likopters. Vervolgens komen grondtroepen (150 militairen) in actie. Naast de inzet van wa pens zal ook gas gebruikt wor den om de verwarring te vergro ten en de voortvluchtigen snel ler te kunnen overmeesteren. Eerder deze week betichtte de hoofdaanklaagster van het Joe- goslavië-Tribunaal, Del Ponte, de Navo-eenheden in Bosnië er van jarenlang niets te hebben ondernomen om het tweetal te vinden en op te pakken. De EU heeft de taak van de Navo inmid dels overgenomen. GPD vrijdag 3 december 2004 7 SEOUL - In Noord-Korea heeft zich nog geen enkel geval van aids voorgedaan. Dit heeft een functionaris van het Noord-Koreaanse ministerie van Volksgezondheid giste ren verklaard, daags na wereldaidsdag. Volgens de Verenigde Naties is er wereldwijd sprake van bijna 40 miljoen infecties met hiv, het virus dat aids ver oorzaakt. Het virus heeft zich over tal van landen ver spreid door toeristen en andere reizigers. Het communisti sche Noord-Korea heeft zichzelf echter vrijwel geheel geï soleerd van de buitenwereld. ANP/AFP LONDEN - Een winkelcentrum in Wales heeft besloten een webcam te plaatsen op de plek waar de kerstman kin deren begroet en cadeaus geeft. De voorziening is bedoeld om de kerstman te beschermen tegen mogelijke beschul- dingen van ongewenste intimiteiten. Kinderen die op bezoek gaan bij de kindervriend wordt ook gevraagd liever niet op zijn schoot te gaan zitten. De directie van winkelcentrum zegt dat het cameratoezicht nodig is, omdat veel ouderen ongerust door berichten over pedofielen die kinderen misbruiken. ANP/AFP BRUSSEL - Een driejarige kleuter uit het Belgische Lana- ken is gisteren overleden toen het jongetje met zijn moe der een douche wilde nemen. Nadat de moeder de kraan opendraaide, kreeg het kind een zware stroomstoot. Het kind overleed ter plaatse. De moeder kwam met de schrik vrij. De politie heeft inmiddels een onderzoek ingesteld. Moge lijk is een verouderde boiler de oorzaak van de elektrocu- tie. Ook wordt niet uitgesloten dat het water onder stroom kwam te staan, omdat het werd omgeleid via de slang van een droogtrommel, die in de kamer stond. ANP BORDEAUX - De Franse oud-premier Alain Juppé heeft gisteren laten weten dat hij opstapt als burgemeester van Bordeaux. De aankondiging komt een dag nadat hij in ho ger beroep in een corruptiezaak strafvermindering heeft gekregen. Juppé zei dat hij ook afstand wil nemen van de nationale politiek, maar dat als zijn 'vrienden om hulp vragen', hij hen zal helpen. Een Frans gerechtshof in Versailles be paalde woensdag dat Juppé een jaar in plaats van tien jaar zijn burgerrechten verliest. Ook is zijn voorwaardelij ke gevangenisstraf met vier maanden verlaagd tot veer tien maanden. ANP/AFP NAIROBI - Het milieuprogramma van de Verenigde Na ties is gisteren met een plan gekomen om grote delen van Angola van landmijnen te ontdoen. Door het ruimen van de mijnen zouden olifanten weer gebruik kunnen maken van eeuwenoude routes tussen verschillende Zuid-Afri kaanse landen. Het initiatief werd aangekondigd tijdens een top over landmijnen in de Keniaanse hoofdstad Nairobi. Voor het project is 1 miljoen dollar beschikbaar gesteld. ANP van onze redactie buitenland STOCKHOLM - Het Zweeds hooggerechtshof heeft gisteroch tend de moordenaar van de Zweedse minister van Buiten landse Zaken, Anna Lindh, ver oordeeld tot een levenslange ge vangenisstraf. Met het vonnis verwijst het hoogste rechtscolle ge een eerder vonnis van een ge rechtshof dat de dader dwang verpleging oplegde, naar de prul lenbak. De 25-jarige Mijailo Mijailovic was in eerste instantie ook al tot levenslang veroordeeld, maar hij kreeg door een hogere rech ter psychiatrische dwangverple ging in plaats van celstraf opge legd. Het hooggerechtshof acht te bewezen dat de gedaagde aan een psychische stoornis lijdt, maar die zou niet dermate ern stige zijn dat dwangverpleging gerechtvaardigd is, aldus de rechters. Het hof achtte eveneens bewe zen dat Mijailovic de bedoeling had Lindh te doden en dat hij zich zeer wel bewust was van zijn handelingen. De gedaagde stak op 10 september vorig j aai de populaire minister van Bui tenlandse Zaken neer in een wa renhuis in Stockholm. Lindh be zweek een dag later aan haar verwondingen. Mijailovic heeft een verleden als psychiatrisch patiënt. Hij zou tot de moord zijn gekomen door dat 'hij stemmen' in zijn hoofd hoorde. In eerste aanleg veroor deelde een rechtbank hem al tot levenslang, maar zijn advocaten gingen met succes daartegen in beroep. Een gerechtshof besloot op grond van de uitkomsten van een psychiatrisch onderzoek hem te veroordelen tot dwang verpleging. De aanklager en Lindhs familie gingen tegen dat vonnis in be roep. Het hoogste rechtscollege besloot gisteren en passant de gedaagde te veroordelen tot het betalen van een hogere schade vergoeding aan de kinderen van het slachtoffer. De twee kinde ren kregen elk ruim 11.000 euro toegekend. ANP kandidaten hebben gemeld voor de opvolging van president Jas- ser Arafat die op 11 november in Parijs overleed. Naast Fatah hebben het Demo cratisch Front voor de Bevrij ding van Palestina (DFLP) met Tayssir Khaled en de voormali ge communistische Partij van het Volk met Bassam al Salhi kandidaten naar voren gescho ven. De centrale kiescommissie duidt de overige zeven aan als onafhankelijke kandidaten. Naast Marwan Barghouti doet ook naamgenoot Mustafa Barg houti, een voorvechter van men senrechten, een gooi naar de vrij gekomen post. ANP/AFP/EFE van onze redactie buitenland RAMALLAH - De top van de Pa lestijnse Fatah-beweging heeft gisteren felle kritiek geuit op de kandidatuur van het gedetineer de lid Marwan Barghouti voor de Palestijnse presidentsverkie zingen van 9 januari. Het centraal comité van Fatah waarschuwde dat de groepering uiteen kan vallen als Barghouti het opneemt tegen de officiële kandidaat, PLO-leider en oud-premier Mahmoud Abbas. Barghouti's vrouw liet woens dag weten dat haar echtgenoot de benodigde documenten voor deelname aan de verkiezingen heeft ingeleverd. Marwan Barghouti zelf' zit in een Israëlische gevangenis. Hij is veroordeeld tot vijf keer le venslang wegens moord. De Is raëlische premier Sharon zei gis teren dat Barghouti vanuit de gevangenis aan de verkiezingen zal moeten meedoen. Minister Hanegbi liet weten dat Barghou ti in nog geen honderd jaar vrij komt. De Palestijnse kiescommissie het gisteren weten dat zich tien Advertentie [EV - De vertrekkende presi- »ont Koetsjma van Oekraïne aeemt alleen genoegen met nieu we presidentsverkiezingen. Hij gerklaarde zich gisteren bereid je procedure om die te houden je versnellen. Alleen de tweede ronde overdoen, wil hij niet. lij terugkomst van zijn bezoek jan Moskou zei Koetsjma tegen |e ministers dat nieuwe verkie zingen kunnen worden gehou- len zodra het parlement grond wetswijzigingen heeft goedge keurd. Die moeten de macht van president verkleinen en die n de regering en het parle- kt vergroten. dat geval zal hij ook de rege- Rng-Janoekovitsj ontslaan. „We aebben dringend politieke her vormingen nodig", zei Koetsj ma. „Het belangrijkste voor Oek raïne is nu een functionerende regering te hebben." Het parle ment ontsloeg de regering van premier Janoekovitsj woensdag, maar dat gaat pas in als de presi dent het ontslag bekrachtigt. De Poolse president Kwasniews- ki, een van de bemiddelaars in de politieke crisis van Oekraïne, sprak zich er gisteren juist voor uit alleen de tweede ronde over te doen. „We moeten de tweede ronde tussen dezelfde kandida ten herhalen en de Oekraïners een kans geven een vrije keuze te maken", zei hij. Hooggerechtshof Voor de vierde dag heeft het hooggerechtshof van Oekraïne zich gisteren gebogen over de vermeende fraude en intimida tie bij de verkiezingen. De verliezende presidentskandi daat Joesjtsjenko van de opposi tie had het hof vorige week ge vraagd de resultaten van de tweede ronde ongeldig te verkla ren. De twee kandidaten hebben gezegd zich bij het oordeel van het hooggerechtshof te zullen neerleggen. Zij hebben afgespro ken hun rondetafeloverleg, dat woensdag onder begeleiding van buitenlandse bemiddelaars is gehouden, te hervatten na de uitspraak van het hooggerechts hof. Die wordt vandaag ver wacht. Algemeen wordt aangenomen dat het hooggerechtshof de ver kiezingsuitslag ongeldig zal ver klaren. Buitenlandcoördinator Solana van de Europese Unie vindt dat de'twee rivalen weer mee zouden moeten doen in nieuwe verkiezingen, ongeacht of het hele nieuwe zijn of alleen de tweede ronde. Hij en gezant Biegman bemidde len namens de EU tussen de par tijen. De Russische president Poetin ziet nieuwe verkiezingen niet zitten. „Er kan drie keer worden gestemd, vier keer, 25 keer, zolang een van de partijen niet het gewenste resultaat heeft", aldus Poetin. De Ameri kaanse president Bush heeft Rusland impliciet gewaar schuwd zich niet met de verkie zingen in de oud-sovjetstaat te bemoeien. ANP/RTR/AFP LONDEN - 'Ik moest mijn ster bende hamster naar de dieren- irts brengen, daarom reed ik zo aard' of 'De flitser ging af door aet passagiersvliegtuig dat bo ren mij vloog, niet door mij'. pm bestuurders eens te confron teren met hun eigen uitspraken jiebben verkeersdiensten in het aoorden van Groot-Brittannië ;en toptien samengesteld met de lachwekkendste smoezen. Vol gens de controleurs denken veel automobilisten dat ze met uitge breide en vooral ongeloofwaar dige smoesjes meer kans maken jm vrijuit te gaan. Jog een paar stomme excuses: ïk reed te hard omdat ik een ÓJFO zag vliegen' en 'Ik had een nstige aanval van diarree' of De wind duwde zo hard dat ik e snelheidslimiet overschreed' 'n 'Ik moest snel zijn, want mijn uisdier ligt op sterven', loewel de controleurs dubbel la- ;en tijdens het opstellen van de ijst is de boodschap ernst, want snel rijden kost levens ANP an onze buitenlandredactie LAL - Rond de vijfhonderd Jensen zijn gedood en meer dan 'ijfhonderd anderen worden ver- fist na overstromingen en aard- 'erschuivingen op de Filipijnen. at zei een legerwoordvoerder steren. Het dodental is veel ho er dan eerder werd geschat. In- iddels is een nieuwe storm op pst. e Filipijnen werd maandag ge- 'offen door een tropische torm. Volgens het rampencen- n»m zijn in totaal 168.000 men en getroffen door het hevige oodweer. Met name in het noor- en is de schade groot. ■onderden inwoners van de Real, waar meer dan hon- doden vielen, hebben zich door diepe modder een weg ge baand naar hoger gelegen ge bied voordat de nieuwe tropi sche storm het eiland bereikt. De wervelstorm, Nanmadol, heeft windsnelheden van 185 ki lometer per uur en bereikt waar schijnlijk snel het noordelijke ei land Luzon. Volgens woordvoerder luite nant-kolonel B. Pascual is het moeilijk de slachtoffers hulp te bieden. „Door het noodweer en de onbe gaanbaar geworden wegen kon den reddingswerkers de duizen den mensen nauwelijks bescher men." De bruggen die de plaatsen Ge neral Nakar, Real en Infanta met elkaar verbonden, zijn inge stort waardoor de regio vrijwel onbereikbaar is. Veel slachtof fers zijn dakloos en het voedsel en drinkwater raakt op. Volgens het ministerie van Land bouw heeft de storm van deze week, en de twee die afgelopen maand het noorden en het cen trale deel van de Filipijnen teis terden voor bijna 15 miljoen dol lar aan schade veroorzaakt aan gewassen, vee en visserij. In het gebied werd vermoedelijk illegaal hout gekapt en dat zou de aardverschuivingen na het noodweer hebben verergerd. GPD/RTR Filipijnse kinderen wachten op hulpgoederen in een proviso risch vluchtelingenkamp langs een weg in Tanauan in het zui den van het land. foto Erik de Castro/RTR ZATERDAG 4 DECEMBER om 11.45 UUR OP DE PC DISCOUNT XXL ZEELANDHALLEN-GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7