Milieupark Hulst later open Levensteken van John Verschuren PZC Clubs Hontenisse worstelen met nieuw subsidieformulier Regels voor reclame op gevels Noordstraat Expositie Erotiek en Ironie Bedrijven Hogeweg maken bezwaar tegen locatie Afrikaweg Zangvereniging jresenteert lieuwe cd Kerstviering Zonnebloem Vogelbeurs Inspraak kanaalkruising later Geen stormloop identiteitsbewijs Scholen doen mee aan drugsproject Vragenlijst over raad Hulst agenda John Verschuren (links) met kunstbroeder Cees van Langevelde foto Peter Nicolai door Wout Bareman TERNEUZEN - Net als andere kunste naars in Terneuzen loopt de zeventigja rige John Verschuren al jaren ietwat ge frustreerd rond. Elders bejubeld en graag gezien, in eigen land miskend. Zijn kunstbroeder Cees van Langevelde (72) deelt zijn lot. Ooit zetten ze samen mooie dingen op poten, zoals eind jaren zeventig het Kunstmanifest. Met de vol le steun van gemeente en provincie. Maar niet voor lang. Na drie jaar, in '79, hield Verschuren het voor gezien. Het werd hem allemaal te commercieel en na de 'fusie' met de stichting Jazzfestival hadden de oprich ters nauwelijks nog een vinger in de pap. Toen 'Middelburg' in al z'n wijs heid oordeelde dat het Kunstmanifest niet grensverleggend was en niet langer hoefde te rekenen op een subsidie, draai de Terneuzen prompt ook de kraan dicht. Van Langevelde probeerde het nog even uit te zingen, maar begin jaren tachtig trok ook hij zich terug. John Verschuren exposeert tot en met 19 december in de benedenruimte van het atelier van Van Langevelde aan De Blokken in Terneuzen. Vanavond wordt de expositie 'Erotiek en Ironie' geopend door oud-wethouder Johan van Rooi- jen. Het is een overzichtstentoonstel ling. Waarom? Verschuren: „Omdat ik dertig jaar in Terneuzen woon. En ook omdat ik iedereen wil laten zien dat ik er nog ben, dat ik nog leef." Nadat het even niet zo goed met hem ging, wil Verschuren óók tonen dat hij er weer staat. „Ik heb een wat donkere periode achter de rug, waarin ik vaker het glas hief dan m'n penselen en bei tels ter hand nam. Dat is allemaal voor bij. De drang om weer dingen te maken, is helemaal terug. De laatste tijd maak ik vooral sculpturen, maar ook heel an dere dingen. Eigenlijk gewoon wat in me opkomt." Geboren in Etten-Leur, volgde hij de kunstacademie in Breda en ook een jaar die in Antwerpen. Toen al bleek z'n ei genzinnigheid. „Als zo'n docent zei dat ik een eikenboom zus en zo moest teke nen, deed ik precies zoals ik het zelf wil de: een grote rode bol met een zwarte stam bijvoorbeeld." Dat eigengereide is altijd gebleven. Soms leek het wel of Jo hn Verschuren het helemaal nooit er gens mee eens kon zijn. Na zijn Brabantse periode verhuisde hij naar Sas van Gent en later naar IJzen- dijke. „Zo'n huisje in de polder is best leuk, maar als stadsjongen ben ik uitein delijk toch naar Terneuzen verhuisd." De gemeente was zo vriendelijk spe ciaal voor hem de toenmalige Beelden de Kunst Regeling (BKR) open te stel len, maar die financiële steun viel begin jaren tachtig plotseling weer weg. En volgens Verschuren is het daarna nooit meer goed gekomen met het kunstbe leid in 'werkstad' Terneuzen. „Oud-wet houder Wim van Walraven zei ooit te gen me: 'Terneuzen is nu eenmaal geen luxe-paardje, maar een werkpaard'. Als of een werkstad niet aan kunst mag doen. Ik vraag me nog steeds af of de be stuurders van die werkstad het verschil wel weten tussen een teerkwast en een penseel." Noodgedwongen legde hij zich toe op puur commerciële opdrachten zoals het vervaardigen van artist's impressions van bouwprojecten, muurreliëfs, glas mozaïek en kunstwerken bij gebouwen. Eén van de topwerken: een gigantische kopie (twintig bij twintig meter) van een zelfportret van Vincent van Gogh in opdracht van een koopcentrum in Lim burg. Tussen de bedrijven door nam hij tijd voor nóg kunstzinniger uitingen in sur realistische en expressionistische stijl. Veel erotiek. Voor het eerst is er een glimlach, als hij zegt: „Iedereen denkt toch aan seks? En die ironie... Ach, zo leuk is de wereld vandaag de dag niet! De expositie is te zien tot en met 19 de cember, dagelijks van 14.00 tot 18.00 uur, behalve op maandag en dinsdag. nor Sheila van Doorsselaer IULST - De opening van het ieuwe milieupark van de ge- feente Hulst is met minimaal rie maanden vertraagd. De af- andeling van bezwaren tegen e milieustraat vergt de nodige ijd. Daarnaast kost de aanleg elf extra moeite, omdat er meer odemverontreiniging is dan erwacht. )e milieuparken in Walsoorden n aan de Absdaalseweg in luist worden binnenkort geslo- en. In plaats daarvan komt een |euw milieupark, aan de Afri- ïaweg op bedrijventerrein Hoge- feg in Hulst. je nieuwe milieustraat, die de teeuwse Reinigingsdienst LXEL - De gemengde zangver- niging Met Hart en Stem uit terneuzen houdt zaterdag 18 de- ember een kerstzangavond in Ie Nederlandse Hervormde [erk aan de Koestraat in Axel. ïet koor telt meer dan negentig eden en staat onder leiding van Eigent Johan de Rijke. De ;angclub presenteert haar nieu we kerst-cd, die is gemaakt ter jelegenheid van het twintigja- ig bestaan in januari 2005. Op iet schijfje staan gedeeltes uit iet kerstoratorium Christus Ge- joorte van de Friese componist t Beintema (1893 - 1976). Een [edeelte van de opbrengst is be- Itemd voor de Stichting Hulp- rerlening Christenen in Roeme- ïië. Deze stichting verleent ma- eriële en humanitaire hulp en ïndersteunt evangelisatieactivi- eiten. Bijzondere gast in Axel b bariton Jan de Kam. Het kin- Ierkoor Benjamin uit Terneu- len geeft ook acte de présence. ïowel De Kam als de koren wor- len op orgel en piano begeleid loor Gerard van de Wege. De sangavond begint om 19.30 uur. (ZRD) gaat realiseren en uitba ten, zou per 1 januari worden opengesteld. Volgens de Hulster wethouder E. de Deckere is de nieuwe datum gesteld op 1 april. Een aantal bedrijven op het be drijventerrein maakt bezwaar tegen de komst van een milieu park aan de Afrikaweg. Ze vre zen een grote toename van het verkeersaanbod op het bedrij venterrein. „Op het terrein is geen plaats voorzien waar auto's, vaak met aanhanger, zich kunnen opstel len tot ze hun afval kunnen afge ven", zegt C. Kalmeijer, voorzit ter van ondernemersvereniging Hogeweg. „Wij zijn bang dat er gevaarlijke situaties ontstaan op het bedrijventerrein. De ge meente heeft zelf berekend dat er per jaar tussen de veertig- en zestigduizend keer afval wordt aangeboden bij het milieupark. Kun je nagaan wat voor over last dit geeft." De Deckere stelde eerder dat dit wel zal meevallen. Zaterdag is altijd de drukste dag bij een mi lieupark en de meeste bedrijven op het bedrijventerrein zijn in het weekeinde immers dicht. Volgens Kalmeijer hebben de on dernemers bij de gemeente aan gedrongen op een alternatieve locatie op het bedrijventerrein (ten zuid-westen). De logistiek zou hier beter geregeld kunnen worden. De gemeente heeft deze optie echter niet overwogen. De Deckere wil de klagende on dernemers wel tegemoet komen als blijkt dat er inderdaad lange files staan op de Afrikaweg en omgeving. „Wij zullen dan op het terrein van de milieustraat ruimte ma ken waar de auto's opgesteld kunnen worden. Dit doen we pas als er overlast is, niet eer der." De Deckere wacht nu in spanning af of de ondernemers vasthouden aan hun bezwaren tegen het milieupark. Doen zij dit, dan ligt er langere vertra ging in het verschiet. Bodem Ook de bodemgesteldheid van het terrein waar de nieuwe mi lieustraat komt, is een punt van zorg. De bodem zou gesaneerd moe ten worden, zo nam het gemeen tebestuur van Hulst in eerste in stantie aan. Later bleek dat de aanleg van de milieustraat moge lijk was zonder bodemsanering. Alleen voor het aanleggen van de riolering zouden enkele ku bieke meters vervuilde grond moeten worden afgevoerd. Nu blijkt echter dat de bodem verontreiniging aanzienlijk gro ter is dan verwacht en dat er veel meer kubieke meters ver vuilde grond worden afgevoerd. De kosten zijn hierdoor hoger dan geraamd. De gemeente heeft nog geen be stemming voor de te sluiten mi lieuparken in Walsoorden en aan de Absdaalseweg. vrijdag 3 december 2004 KOEWACHT - De Zonnebloem ifdeling Axel houdt 15 decem- )er een kerstviering in restau- •an( 't Hoekske in Koewacht. |e viering begint om 14.00 uur. Ir is een kerkdienst waarin P. üpers voorgaat en het koor van le Gregoriuskerk uit Axel de sang verzorgt. Het gezellig sa menzijn na de dienst wordt afge sloten met een feestelijke maal- ;ijd. Belangstellenden kunnen sich opgeven tot 10 december. SLUISKIL - De Sluiskilse Vo gelvrienden houden zondag een /ogelbeurs in welzij nscentrum l'Meulengat. Kwekers kunnen ^vogels ruilen, kopen en verko pen. De beurs duurt van 10.00 |ot 12.30 uur. Bezorgklachten: I 0800-0231231 I op maandag t/m vrijdag ge- I durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAAIMDEREN J Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN j Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl I Conny van Gremberghe I (chef) Wout Bareman J Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST [Tel: (0114)372776 1 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES (Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Frank van Cooten HULST - Veel verenigingen in de gemeente Hulst zijn enorm gefrustreerd over het nieuwe subsidiebeleid. Ze hebben voor al moeite met het invullen van de stapels ingewikkelde formu lieren voor het aanvragen van de subsidie 2005. „Verenigingen moeten een eco noom in dienst nemen om de for mulieren goed in te vullen. Door de ingewikkelde regels balen veel verenigingen als een stek ker", zegt J. Everaert namens een aantal ouderenbonden in het voormalige Hontenisse. Volgens Everaert is van be stuursleden van ouderenbon den, met een gemiddelde leeftijd van zeventig jaar, niet meer te verwachten dat ze op cursus gaan. „De gemeente wil dicht bij de burger staan. Door deze manier van werken zal dat niet lukken. Het vrijwilligerswerk moet wel leuk blijven." De verenigingen moesten de aan vraagformulieren voor de subsi die voor 1 november bij de ge meente inleveren. Volgens wet houder F. van Driessche is dat de meeste verenigingen gelukt. Voor 31 december gaan de be schikkingen de deur uit. Van Driessche heeft begrip voor het feit dat veel verenigingen uit de oude gemeente Hontenis se moeite hadden met de nieuwe subsidieregels en het invullen van de formulieren. „Het gaat ook om een heel nieuw systeem. In Hontenisse was het anders ge regeld dan in Hulst. Met het nieuwe subsidiebeleidsplan is voor het Hulster systeem geko zen." Hij bestrijdt echter dat de ge meente de clubs in het diepe heeft gegooid. „Er is een aantal ondersteuningsavonden geweest waar de verenigingen tekst en uitleg kregen. Daarnaast kon den de verenigingen ambtena ren bellen voor ondersteuning. Een groot aantal clubs heeft daarvan gebruik gemaakt. Naast de ingewikkelde regels zijn volgens Everaert veel vere nigingen en bonden van de oude gemeente Hontenisse de dupe van het nieuwe subsidiebeleid: ze krijgen minder geld. Dat is volgens Van Driessche niet waar. „Vroeger kregen bij voorbeeld ouderenbonden subsi die voor huur van het dorpshuis en subsidie per lid. Dat is nu an ders. De huur van het dorpshuis wordt nu door de Stichting Wel zijn Ouderen Hulst betaald. Het is logisch dat ze daar geen geld meer voor krijgen." TERNEUZEN - De inspraak op de Trajectnota milieuef fectrapportage van de Kanaal kruising Sluiskil loopt ver traging op. Het was de bedoeling dat het document deze herfst het licht zou zien, maar verwacht wordt dat de in spraakperiode pas begin volgend jaar plaatsvindt. Oor zaak hiervan is een recente uitspraak van de Raad van State over de interpretatie van de luchtkwaliteit bij nieu we infrastructurele projecten. In de Trajectnota/MER Ka naalkruising Sluiskil worden de effecten beschreven van twee mogelijke oplossingen voor het verkeersprobleem bij Sluiskil: aanleg van een tunnel en een tweede brug. Het rapport is inmiddels gereed, maar wordt pas in de in spraak gebracht, als zeker is dat in de nota voldoende aan dacht is besteed aan de effecten op de luchtkwaliteit, zo als de Raad van State verlangt. Verwacht wordt dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat hierover half decem ber duidelijkheid geeft. Dan wordt duidelijk of er aanvul lend onderzoek nodig is. TERNEUZEN - De drie gemeenten in Zeeuws-Vlaande ren constateren vooralsnog slechts een lichte verhoging in het aantal paspoorten en identiteitskaarten dat wordt aangevraagd. Met ingang van 1 januari 2005 geldt een al gehele legitimatieplicht voor iedereen van veertien j aai en ouder. „Hoewel er wel degelijk meer aanvragen zijn dan normaal, loopt het niet bepaald storm", zegt I. Gou vernante van de gemeente Hulst. De ongeveer 150 jonge ren tussen veertien en achttien jaar in de gemeente die nog niet over een identiteitsbewijs beschikken, zijn er on langs per brief op gewezen dat ze zo'n document in het nieuwe jaar moeten bezitten. Ook de gemeente Sluis heeft dergelijke brieven verstuurd. Die gemeente signaleert eveneens een verhoging van het aantal aanvragen voor een identiteitsbewijs, maar geen stormloop. In Terneuzen staat men op het punt de jongeren aan te schrijven. OOSTBURG - Alle basisscholen in de gemeente Sluis heb ben hun medewerking toegezegd aan het anti-drugs- en alcoholproject van de stichting Welzijn en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs. Het project 'Al cohol en Drugspreventie' loopt sinds enkele maanden in Sluis. De gemeente subsidieert het project voor drie jaar. Uiteindelijk moet het leiden tot een structurele alcohol en drugspreventie. Daarnaast is het project gericht op het terugdringen van problemen als gevolg van roken, ge bruik van alcohol en andere drugs bij jongeren. HULST - Vijf studenten van de Hogeschool Zeeland doen onderzoek naar de volksvertegenwoordigende rol van de Hulster gemeenteraad. De enquête die ze bij dit onder zoek hanteren, is deze week naar zo'n 750 adressen in de gemeente gestuurd. De enquête omvat vragen over onder meer dualisme, contact tussen de gemeenteraad en de bur gers, over de vergadering van de gemeenteraad en de mo gelijkheid deze bij te wonen. De gemeente Hulst onder steunt het onderzoek. Het kan handvaten bieden om de rol van de gemeenteraad verder te ontwikkelen. Hulsten aren die geen enquête hebben ontvangen, kunnen de vra genlijst bij de gemeente opvragen. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Bingo; Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 16.00 uur: Zitgymnastiek; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Kaar ten bieden en jokeren; 13.30 uur: Koers bal; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 uur: KBO koersbal; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur; Biljarten en pieren; Café du Commerce, 20.00 uur; Kaarten; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo gel, 20.00 uur: Kaarten; Catharinakerk, 20.00 uur: Opening internationaal kunst weekend; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: SWO Franse les; 9 30 uur: Biljarten, kaarten; 13.30 uur: Dansmiddag met volksdan sen en line dansen; 19.30 uur: Gezel- schaps dansen; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Fysio gym. Engels; 9.30 uur: Bloemschikken; 10.00 uur: Fysio gym; 13 uur: biljarten Kanaal zone; 13.30 uur: Bridge, internet café; Den Dullaert, 19.30 uur: Sportverkiezing gemeente Hulst; KOEWACHT - De Vlaschaard, 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; SAS VAN GENT - St.Albert, 13.00 uur: Biljartcompetitie; SPUI - De Drie Gehughten, 21.00 uur: Open huis; ST.JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 13.00 uur: Biljarten Kanaal zone; 15.30 uur: Kreatieve Vorming tech niekclub; 19.00 uur: Jeugdsoos; TERNEUZEN - 't Schelpenhoekje, 19.00 - 21.00 uur: Disco voor jeugd vasn 8 tot en met 12 jaar; De Veste, 13.30 uur- Soos voor mindervaliden Ons Ver zetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal 't Zwaantje, 9.00 uur: Bowls;'t Schelpen hoekje, 15.00-18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 14.00 uur: Kaarten. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen wil spelregels opstel len voor de aankleding van ge vels in de Noordstraat, een van de belangrijkste winkelstraten in het centrum van Terneuzen. Ook wil de gemeente het ge bruik van uitstallingen en terras sen in de straat reguleren. De Noordstraat gaat, als alles volgens plan verloopt, in maart volledig op de schop. Er wordt nieuwe bestrating aangelegd en ook straatmeubilair zoals afval bakken en zitbankjes worden vernieuwd. De facelift van de winkelstraat komt op een investering van zo'n 800.000 euro. Enkele maan den geleden zegde de gemeente Terneuzen daarvan al 430.000 euro toe. De winkeliers moeten in de vorm van baatbelasting on geveer drie ton bijdragen. De gemeente is van mening dat er meer nodig is om de kwaliteit van de Noordstraat een duw in opwaartse richting te geven. De willekeur in reclameuitingen aan gevels baart de gemeente zorgen. Daarom wil zij regels op stellen waaraan winkels moeten voldoen. Dat lijkt een nadeel voor de be treffende winkeliers, maar het kan ook op verschillende manie ren een positieve uitwerking hebben, aldus ambtenaar A. Kempe. „Voor winkels die vol doen aan de eisen zal het gemak kelijker zijn vergunningen in het kader van de welstand te krijgen." Daarnaast studeert de gemeente op beleid met betrekking tot rol luiken waarmee winkels wor den afgesloten. De gemeente vindt het geen mooi zicht dat winkelgevels 's avonds volledig aan het zicht zijn onttrokken. „Want ook dan moet het aan trekkelijk zijn om door de Noordstraat te wandelen." (Advertentie) Advertentie Kees den Herde Interieurstyling Walcheren Noordweg 1 25 Serooskerke, 0118-593030 www, keesdenherder.nl Ja, zo kan het ook. Zoals de wind waait, waait zijn jasje. Zomaar aan een knop bij het Middelburgse Spijkerbrugje. Over spijkers gesproken. Kunnen ook als kapstok dienen. Maar of je het zo in je huis wilt hebben? Kees den Herder heeft daar heel andere ideeën over! Zijn garderobe-accessoires zijn kunst zinnige objecten. Mooi en functioneel. Wonen met stijl en karakter begint al achter de voordeur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45