Goes steekt bijstand in eigen zak bestuurder van PZC j Nico Filius was menselijke maat i :5~RT J Kokkelvissers pogen deel oogst via Raad van State te redden Compromis plaatsing telecom-antenne Vijftig jaar liefde voor Frankrijk Rijksgeld voor chronisch zieken, gehandicapten en 65-plussers niet uitgekeerd Celstraf geëist wegens seks met nichtje Wethouder vindt beschuldigingen Werksaam onterecht Kinderdisco in Renesse Makelaar biedt De Braakman per abuis te koop aan weekenddiensten vrijdag 3 december 2004 door Harmen van der Werf GOES - Ruim de helft van het geld dat Goes dit jaar van de rijksoverheid krijgt voor aanvul lende bijzondere bijstand, stopt de gemeente in eigen zak. Het gaat om bijna 110.000 euro op een bedrag van 205.000 euro. De extra bijdrage die de rijks overheid aan alle gemeenten uit keert, landelijk 111 miljoen eu ro, is speciaal bedoeld voor men sen die er door rijksmaatregelen in koopkracht op achteruit gaan. Goes heeft daarvoor ook regelingen getroffen. Zo kunnen gehandicapten, mensen met een MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Kruiningen moet volgens officier van justitie J. Zondervan boeten voor de seksu ele relatie met zijn 12-jarig nichtje. De officier eiste gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen de Kruininger een jaar cel. De verdachte is de oom van het slachtoffer. Zij ontmoetten el kaar 13 december vorig jaar in Vlissingen op de bruiloft van zijn broer. De verdachte nam zijn nichtje mee naar huis. Daar belandden ze in bed en had hij gemeenschap met haar. Rechter J. Hopmans vroeg hem of hij wel besefte dat dit niet kan. „We mochten elkaar. Van het een kwam het ander. Ik heb spijt. Ik voel me wel degelijk schuldig", reageerde hij. De officier stelde dat kinderen van twaalf jaar beschermd moe ten worden. Raadsman P. van Kampen meen de dat zijn cliënt een eerlijke kans moet krijgen. Hij opteerde een behandeling voor seksuele delinquenten in het Dok in Rot terdam. Uitspraak: 15 december. chronische ziekte én 65-plussers in aanmerking komen voor ver goedingen. Gehandicapten en chronisch zie ken worden geconfronteerd met hogere ziektekosten. Zij kunnen bij de gemeente Goes voor dit jaar een vergoeding krijgen van 250 euro. Hun inkomen mag dan niet hoger zijn dan 116 pro cent van de geldende bijstands norm en ze mogen geen al te groot vermogen hebben. De ver wachting is dat zo'n 250 Goese- naren van deze regeling gebruik zullen maken. Eindejaarsuitkering Voor 65-plussers met een laag inkomen zijn twee andere maat regelen door het Goese college van b en w vastgesteld: een ver goedingsregeling voor de aan schaf van duurzame gebruiks goederen, zoals een wasmachi ne, én een eindejaarsuitkering. De eindejaarsuitkering, waar voor zowel een inkomenseis als een vermogenstoets geldt, is 48 euro voor een alleenstaande 65-plusser en 71 euro voor ge huwde of samenwonende 65- plussers. Goes verwacht voor alle regelin gen 95.500 euro kwijt te zijn dit jaar, terwijl de rijksoverheid in totaal 205.000 euro verstrekt. Andere maatregelen om voor dit geld een goede besteding te vin den, zijn er wel, zoals een collec tieve aanvullende ziektekosten verzekering om de premielasten te verlagen en een schoolkosten regeling. Het is de gemeente ech ter niet gelukt, staat in een offi ciële ambtelijke notitie, 'daar voor nog voorstellen te doen in 2004'. Voor 2005 worden die wel uitgewerkt. Het gevolg van deze vertraging is dat er dit jaar bijna 110.000 euro niet besteed kan worden. Het Goese college van b en w heeft deze week besloten dat be drag in de algemene reserve, dus in de gemeentekas, te stop pen voor mogelijk andere doel einden. Die keuze is gemaakt, al dus b en w, omdat met de ge meenteraad is afgesproken dat er geen geld naar 2005 mag wor den overgeheveld, maar moet worden gebruikt voor de dek king van het huidige financie ringstekort. RENESSE - In de Renesser discotheek Pigalle wordt zaterdag 11 december een kinderdisco gehouden. Het feest is voor kinderen van 6 tot 12 jaar en krijgt als thema 'terug naar het verleden'. De jongen en het meisje die het best zijn verkleed dingen mee naar de titel 'King en Queen Rock en Roll'. Het feest begint 's middags om twee uur en duurt tot half vijf. R. van der Wekken door Melita Lanting ZIERIKZEE - Wethouder R. van der Wekken vindt de be schuldigingen van de stichting Werksaam aan het adres van de gemeente niet terecht. „Het was vanaf het begin duidelijk dat er geen geld was voor de sociale ac tivering binnen het Welzijns huis en de raad heeft op 11 no vember de subsidie voor de vrij- willigerscentrale geschrapt." Gisteren werd bekend dat de Stichting Werksaam uit het nog op te richten Welzijnshuis is ge stapt. Het bestuur vindt dat bin nen het welzij nhuis te weinig plek is ingeruimd voor sociale activering en - zo formuleerde voorzitter H. Top - „de vrijwilli- gerscentrale is helemaal uit de begroting weggepoetst". Van der Wekken wijst erop dat de stichting te laat reageert. In de begrotingsvergadering is de subsidiëring van de vrijwilligers- centrale aan de orde geweest en heeft de raad de subsidie ge schrapt. „En voor die tijd heb ik ze hier niet gezien." Dit bete kent volgens Van der Wekken niet dat het helemaal over is met de vrijwilligerscentrale. „De intentie bestaat om binnen het Welzijnshuis iets op te zet ten." Hoe, dat weet Van dei- Wekken nog niet. „Dat moet nog worden uitgekristalli seerd." Hij zegt dat hij er ook geen moei te mee heeft als de stichting Werksaam verder gaat met een vrijwilligerscentrale. „Als ze dat op een goede wijze doen vind ik dat prima." Geld van de gemeente krijgt Werksaam al leen niet meer. Voor de sociale door Ali Pankow SEROOSKERKE - De aanvraag voor plaatsing van een telecom- antenne op de carpoolplaats bij Serooskerke heeft het gemeente bestuur enige hoofdbrekens ge kost. Inmiddels is de oplossing gevonden in het monteren van de antenne-installatie op een be staande lantaarnpaal langs deze locatie. De lantaarnpaal is 15 meter hoog en moet ten behoeve van een adequate bereikbaarheid tot 22 meter worden verhoogd. De lichtbundel blijft op gelijke hoogte met de andere lantaarn paal. Volgens de Wet Milieubeheer is er geen milieuvergunning nodig voor het monteren van de tele com antenne. De welstandscom missie is er echter niet mee ak koord. Dit adviesorgaan vindt dat de locatie te dicht bij de rijksweg ligt. Hierdoor zou de antenne-installatie te veel in het zicht komen, vindt de welstands commissie. Volgens de wijziging van de Woningwet voor de wel standsbeoordeling per 1 juli dit jaar valt een ruimtelijke beoor deling buiten de bevoegdheid van de welstandscommissie. Het welstandsadvies dient beperkt te blijven tot de wijze waarop de antenne-installatie op of aan een gebouw wordt geplaatst en tot de eisen met betrekking tot de kleurstelling. Het gemeentebestuur heeft in 2002 een beleidstoets vastge steld waarin de criteria voor het plaatsen van antenne-installa ties mobiele telecommunicatie zijn vastgelegd. Deze notitie biedt de mogelijkheid antennes te plaatsen binnen de de be bouwde kom. Daarbij wordt on derscheid gemaakt tussen bedrij venterreinen en nieuwe en be staande woongebieden. In Serooskerke is geen bedrij venterrein aanwezig. In bestaan de woongebieden is een antenne alleen mogelijk op niet-woonge- bouwen van 15 meter of hoger. Ook deze ontbreken in dit ge bied. Onder een aantal voor waarden is het wel mogelijk een antenne op een woonhuis te plaatsen, maar gewenst is het niet, vindt het gemeentebestuur. Wethouder R. van der Wekken van Ruimtelijke Ordening heeft derhalve een alternatief gezocht binnen de mogelijkheden van het bestaande beleid. Bereik Het gemeentebestuur be schouwt de carpoolplaats als minst schadelijke locatie. De plek ligt zo ver mogelijk bij be staande bewoning vandaan, maar een antenne daar kan wel zorgen voor het gewenste bereik in Serooskerke. Om de schade voor de omgeving in te perken, is gekozen voor een verhoging van een al bestaande lantaarnpaal. Er staan op dit moment twee lichtmasten op de carpoolplaats. Daarvan is er slechts één geschikt voor het monteren van de antenne-instal latie. De andere staat te dicht bij de leidingen in de grond. door Harold de Puysseleijr HOEK - Vakantie-eiland De Braakman staat niet in de ver koop. Het recreatiebedrijf van de familie Van den Bosch is per abuis in de etalage gezet door de makelaar die door de familie in de arm is genomen voor de ver koop van zwemparadijs Scheldo- rado in Terneuzen. „Het is een fout van ons ge weest", geeft makelaar Klaas van Erp ruiterlijk toe. „We heb ben het in de besprekingen over de verkoop van Scheldorado ter loops eens een keer gehad over De Braakman, dat ook eigen- dom is van de familie. En vervol gens heeft een medewerker van ons kantoor het foutief op inter net geplaatst." Maas Recreatie, een kantoor dat gespecialiseerd is in de verkoop van recreatie-objecten (met ves tigingen in Veghel en Huizen) heeft de informatie over De Braakman gisteren weer van de website gehaald. Mede-eigenaar van De Braak man, Ria Verpalen-Van den Bosch, is uitermate ontstemd over de fout van de makelaar en bezint zich op maatregelen. „Die makelaar is met mij nog niet klaar", aldus Verpalen-Van den Bosch, die vindt dat finan ciële compensatie op zijn plaats is. Volgens Verpalen-Van den Bosch is er de eerstkomende vijf jaar zeker nog geen sprake van dat De Braakman in de verkoop komt. „Kijk, we worden alle maal een dagje ouder. Zelf ben ik 59, dus over een jaar of vijf door Jan van Ommen DEN HAAG - De kokkelvissers deden gisteren een allerlaatste poging om de Raad van State te vermurwen het kokkelvisverbod voor de Waddenzee tot en met donderdag 16 december op te heffen. De vissers willen met veertien schepen uitvaren om in ander halve week nog te redden wat er te redden valt van de misgelo pen kokkeloogst. Krap drie maanden geleden deden de Zeeuwse schelpdierenvissers ook al een poging om het verbod om met sleepnetten op kokkels te vissen op te heffen. Echter een dag later, op 14 september, sloeg staatsraad D. Dolman alle hoop van de kokkelvissers de bo dem in door het verbod in het kader van de Natuurbescher mingswet te handhaven. Cruciaal in die uitspraak was een arrest van het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Het Europese Hof bepaalde begin september dat Nederland kok- ke'lvissen alleen mag toestaan als uit degelijk onderbouwd we tenschappelijk onderzoek blijkt dat mechanische kokkelvisserij het beschermde natuurgebied de Waddenzee geen 'significan te schade' toebrengt. Staatsraad Dolman twijfelde toen aan de bewering van de kokkelvissers en het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Voedsel kwaliteit (LNV) dat er dit na jaar meer dan voldoende kok kels in de Waddenzee zijn en dat het opvissen van 8000 ton geen enkele schade aan de Wad denzee toebrengt. Beslissing Het enige dat sinds die uit spraak is veranderd is het feit dat LNV afgelopen oktober een beslissing op de bezwaren van de kokkelvissers heeft genomen. En daarbij concludeerde de mi nister dat ze bij ook nader in zien de kokkelvissers terecht een vergunning heeft verleend. Volgens LNV zijn er meer dan voldoende kokkels en brengt het vissen geen blijvende schade aan de Waddenzee aan. Geduldig Die beslissing grepen de schelp dierenvissers met beide handen aan om opnieuw naar de Raad van State te stappen. Daar trof fen ze wederom staatsraad Dol man aan die geduldig alle pro's en contra's aanhoorde. De staatsraad stelde echter geen vragen en zal snel uitspraak doen. De kans dat de staatsraad op zijn uitspraak van 14 septem ber terug zal komen lijkt zo goed als uitgesloten. In ieder geval willen de kokkel vissers nog een schadeprocedu re beginnen om het omzetverlies te compenseren. De vissers vre zen een schade van 70 miljoen euro en een verlies van duizend door Rinus Antonisse KORTGENE - Besturen zonder franje. Rechttoe rechtaan. Met de menselijke maat hoog in het vaandel. Die uitgangspunten waren de gisteren in zijn woonplaats Kort- gene overleden oud-politicus N. Filius op het lijf geschreven. Hij was ruim twintig jaar lid van Provinciale Staten voor de Pv dA (1970-1991), raadslid en wet houder in Kortgene en actief op verschillende andere maatschap pelijke terreinen (landbouw, vei lingwezen). Nicolaas Filius, die bijna 80 jaar werd, behoorde tot de steeds zeldzamer wordende poli tici die hun standpunten helder en beknopt weten te verwoor den. Hij had meestal aan enkele zinnen genoeg en het liefst druk te hij zich in onvervalst Noord-B evelands uit. Filius kruidde zijn betogen graag met humor en dat haalde vaak de an gel uit verhitte debatten. Zó bin ze d'r bienae nie mi. Als sociaal-democraat liet de po liticus vooral zijn hart spreken, wat het innemen van standpun ten er niet altijd even gemakke lijk op maakte. Gaande de rit be treurde Filius het bijzonder dat de aandacht voor de kleinere, menselijke dingen in het politie ke bestel steeds verder op de achtergrond kwam te staan. Hij ergerde zich aan discussies op het niveau van: moeten er wel of geen leeuwtjes op de stoelen van de Statenleden komen? Zijn periode als Statenlid begon en eindigde met een affaire. In 1970 was dat de geruchtmaken de zaak rond de directeur van nutsbedrijf PZEM (die de troon van gedeputeerde A. Kaland aan het wankelen bracht) en in 1991 de belastingaffaire, waar door vier gedeputeerden een mo tie van wantrouwen voorgesi teld kregen. Filius had moeite met de persoonlijke! de die mensen daarbij opliep In 1974 speelde hij een belas, ke rol in de discussie overh of niet afsluiten van de 0o~ schelde. Bij de Februari- van 1953 had hij de geve van de watersnood aan den ondervonden en met Filius niet te praten over het opeib den van de zeearm. Hij wa. diener van een motie w; Provinciale Staten zich mei stemverhouding van 31-15 spraken voor een onvent uitvoering van het oorspronl ke Deltaplan, dus mét di dam. Actievoerders die voor open Oosterschelde ijveri konden niet op zijn symp; rekenen, maar hij had wel peet voor de anders denkenó Achteraf constateerde FiHui het beter was geweest de mi den voor de stormvloedkr echt in het milieu te stoppen let op de langzame aftaki van de met een gedempt geti; gezadelde Oosterschelde, kon ook zijn ongelijk toegc als kleine fruitteler verklaan genstander van een ruilverk ling op Noord-Beveland, si hi j later vast dat die toch nie slecht was uitgevallen had gevreesd. Dispensatie Met speciale dispensatie zijn partij mocht Filius het lidmaatschap van de Sli ook wethouder van Koi worden. Aan die periode de hij niet veel plezier. In trad hij af door een g onmacht over en gebrek aan trouwen in een collegiaal n tioneren van het college van gemeester en wethouders. F vond dat te veel liefde aa, dag werd gelegd voor jacl vens en kampeerterreinen. Na zijn vertrek uit de actiev; litiek kreeg hij moeite rat wijze waarop de PvdA open de, met name ook op Noord veland. Hij ging zich meert» voelen bij lokale stromingen! foto Marijke Folkertsma activering ligt de situatie an ders, omdat daar nieuwe regels gelden. Het Rijk heeft zich teruggetrok ken voor wat betreft de financie- 'ring en de marktpartijen moe ten het werk doen. Dit betekent dat iedereen kan inschrijven op deze klus. Werksaam heeft al aangekondigd dat zij dit zullen doen. zal er misschien iets moeten ge beuren. Maar misschien blijft De Braakman dan nog wel in de familie en nemen mijn zoon en dochter de zaak over." Vakantie-eiland De Braakman is voor een derde deel eigendom van Ria en haar man Cees, legt ze uit. Verder zijn haar broers Geert en Jacques voor eenderde eigenaar van het recreatiepark. Ze bevestigt dat haar broer Geert zich meer wil gaan toeleg gen op de verkoop van stacara vans. „Maar ook hij wil De Braakman nog niet verkopen. Sterker nog, wij staan voor een grote uitbreiding met een chalet dorp, en dat gaat Geert doen." arbeidsplaatsen. Overigens heeft het kabinet al eerder het mechanische kokkelvissen in de Waddenzee per 1 januari 2005 geheel verboden. De overheid denkt er nog over of ze vissers voor de volgende jaren moet compenseren. Het zou daarbij om honderden miljoenen euro's gaan. De Raad van State behandelde gisteren tevens de bezwaren van de mosselzaadvissers. Zij vin den dat de minister van LNV ten onrechte een vergunning heeft geweigerd om in 2002 200.000 ton mosselzaad uit de Waddenzee ten noorden van de Friese kust op te vissen. Daarbij stelde LNV wel vast dat het be houd van de Waddenzee van gro ter belang is dan het toestaan van het opvissen van mossel zaad. De uitspraak in de kokkelvis- zaak volgt snel en de uitspraak in de mosselzaadzaak volgt over enkele weken. door Mieke van der Jaqt 's-GRAVENPOLDER - De ver spreiding van de Franse taal en cultuur. Jazeker, dat is de doel stelling van de Alliance Franchi se. Maar voorzitter Henk Goed- bloed van de midden-Zeeuwse afdeling Cceur de Zélande, is blij dat maar weinig leden dage lijks met die doelstelling in hun hoofd lopen. De Alliance Frangaise is eigen lijk een vereniging voor mensen die Frankrijk leuk vinden. De tijd dat alleen de bovenlaag van de bevolking of het geletterde deel zich bij zo'n vereniging aan sloot, ligt ver achter ons. Cceur de Zélande viert volgende week, 8 december de Cinquantenaire, het vijftigjarig bestaan. Franco- fielen in Noord- en Zuid-Beve land, Schouwen-Duiveland en een paar van Goeree-Overflak- kee, kijken terug op vijftig jaar cursussen, lezingen, muziek, lite ratuur en culinaire onderzoekin gen: allemaal gericht op Frank rijk en het Frans. De Alliance Frangaise is oorspronkelijk al heel wat ouder dan vijftig jaar. Het praatje gaat dat de vereni ging in 1883 is opgericht om de verhoudingen tussen Duitsland en Frankrijk wat te verbeteren na de Frans-Duitse oorlog. Goedbloed: „Best mogelijk, maar er is op dit moment geen enkele afdeling van de vereni ging in Duitsland over." De Alliance bestaat uit honder den afdelingen in 120 landen en in Nederland alleen al zijn er 34 afdelingen. Van de 34 afdelin gen zijn er maar liefst drie in het dunbevolkte Zeeland: Wal cheren, Flandre Zélandaise en Cceur de Zélande. De Zi Alliances geven samen eenj schrift uit, de Gazette de de, waarin voor- en ach| wordt geblikt op evenem] die de afdelingen organist Dat zijn er nogal wat. taalcursussen op alle nid van absolute beginners t( hoogste letterkunde, houds afdelingen zogenaamde Dat zijn niet van die avoi waarvoor je je feestpak me ten stomen, maar inten doorkijkjes naar de Franse! tuur. Soms helemaal in Frans, vaak ook met taal Nederlands. De wordt van alle kanten bekf „We hebben een lezing d over de Franse koningen muziek, we doen elk jaar ie de keukensfeer, we hebbes) tredens en een literaire t leest het hele jaar door niöj boeken. Een aantal van on» den is Frans van origine, ai ren hebben een Franse paitj; veel leden gaan gewoon gra&: Frankrijk op vakantie en* hebben ook jongeren die va taal houden en een studiej scoren door een bijeenkom! te wonen. Er zit van alles elkaar en de niveaus van p heersing verschillen nogal.i hebben we elk jaar voor it een wel iets leuks." Als hetf kan, werkt Cceur de Zéls ook samen met andere culli verenigingen. Dan vindet evenementen ergens au plaats dan in vereniging bouw Amicitia in Kloetinge bijna als het clubgebouw worden beschouwd. Daarfl dan ook het jubileum ge' met de leden, oud-leden end sen van andere afdelingen. I zaterdag 4 en zondag 5 december 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr, van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel (0111) 412906, geopend za. 09.00-' uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-1 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-t land voor spoedgevallen bereikW telefoon 412180. SpoedgevallenSI uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, GrevelingenstraS Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 38