PZC Basis nieuwbouwwijk in geding Westen Schouwen-Duiveland houdt meeste vast aan dialect 50% KORTING Jongeren Zonnemaire willen eigen plek Gemeente en Leger des Heils in gesprek over sociaal pension OPHEFFINGS UITVERKOOP ïj u y Projectontwikkelaar wil meer en andere types woningen bouwen in Noorderpolder Kerstbomen MARÏfiMA Inzamelingsactie voedselbank Tulpenactie voor reddingsboot Scholen doen mee aan drugsproject Calvé: KIDSWEEK, DE TIENERKRANT I VOOR JONGE MENSEN VAN i 10-15 JAAR! □Me k HHHHIfl zeeuwse almanak Vrachtwagen ledactie: 0113-315649 vww.pzc.nl S-mail:redactie@ pzc.nl 'ostbus 314460 AA Goes vdvertentie-exploitatie: Joord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 'eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; 020-4562500. /rijdag 3 december 2004 waarin opgenomen flVrw de Zierikzeesche Nieuwsbode ÊC}u-'i!f 1844- 1998 editie Schouwen-Duiveland hor Marcel Modde EIERIKZEE - De onderhande- jngen over uitbreiding van de Eierikzeese wijk Noorderpolder verkeren in een beslissende fase. >rojectontwikkelaar TRS is vol lens wethouder A. Croné bereid 'ot verlaging van zijn grondprij- ;en. Als tegenprestatie zou de xrnwer mogelijk meer vrijheid □rijgen in het aantal en type hui len. Daarmee dreigt echter een :onflict met de vastgestelde rwaliteitseisen. BOiié gaat er vanuit dat de ge- neente en TRS begin volgend aar een uitvoeringscontract on dertekenen voor ontwikkeling an de wijk. In dat geval zou mo- 'elijk in 2006 kunnen worden jegonnen met de nieuwbouw. De bedoeling is rond die zelfde Seriode ook te beginnen met poortambacht, aan de andere cant van Zierikzee. Volgens de vethouder verschilt het type luis en de inrichting van de wij ten dusdanig, dat de uitbrei dingsplannen elkaar niet bijten jij een gelijktijdige ontwikke- ing. In Poortambacht is in drie :aar tijd in 329 woningen voor den. Noorderpolder groeit met ;en goeie zevenhonderd adres- jen, uitgesmeerd over een perio- le van tien jaar, is de oorspron- selijke planning. Overeenkomst pemeente, TRS en Planontwik- iceling Schouwsedijk onderte kenden april 2001 een inten- le-overeekomst voor de huizen bouw in Noorderpolder. Enkele Baanden later presenteerde de gemeente het zogeheten master- plan voor de wijk, waarin veel ruimte voor waterpartijen en (Advertentie) Gratis thuisbezorgd Gratis Pokon kerstboomvoeding 0118 470400 Vlissingen groenaanplant is voorzien. Met name TRS zag zijn beschikbare terrein voor woningbouw slin ken. Een hoge grondprijs moest het leed verzachten, maar dat ging de gemeente te ver. Croné: „Daarmee zouden de huizen aan het eind van de rit gewoon onbe taalbaar worden. Er zijn gren zen." Omdat de gemeente tot au gustus dit jaar het eerste voor keursrecht van de grond had om speculeren met het terrein te voorkomen, kon de projectont wikkelaar geen kant op en ver zuurden de verhoudingen in snel tempo verder. Volgens Croné ontbrak tot voor kort iedere basis om verder te onderhandelen en stond de ge meente op het punt om de ont wikkeling van Noorderpolder voorlopig te vergeten. Bijko mend probleem was dat de in Zwitserland woonachtige direc teur van TRS lastig bereikbaar was. „Toen ik in april dit jaar aantrad als wethouder, zat de boel helemaal in het slop. We hebben gezegd, we doen nog één of twee pogingen en levert dat ook niks op, dan laten we het verder maar zo liggen. Dan zoe ken we wel een andere uitbrei dingslocatie. Niet dat die in Zie rikzee zomaar voor het oprapen liggen, maar je moet op een gege ven moment toch iets." In ge sprekken eind oktober en begin vorige maand wisten de wethou der en ambtelijk projectleider Van Beveren de impasse te door breken. Croné: „We hebben een aantal keer met TRS rond de ta fel gezeten en alle knelpunten nog eens op een rij gezet. Van de vijftien concrete onderhande lingszaken waarmee we aan de slag zijn gegaan, zijn er nu nog maar vier over. Maar daar ko men we ook wel uit." Breekpunt is evenwel het aantal woningen dat de ontwikkelaar op zijn grondgebied wil bou wen. Dat zijn er minimaal der tig meer dan de 430 waar de oor spronkelijke inrichtingsschets van de gemeente vanuit gaat. Daarmee dreigt een serieus con flict met het gemeentelijk kwali teitsplan, dat volgens Van Beve ren niet even is op te lossen door het vervangen van een aantal Jongeren in Zonnemaire vinden het over het algemeen goed toeven in hun dorp, maar ze missen een eigen plek. Advertentie Van A naar B met het OV? Bel 0900-9292 door Melita Lantinq ZONNEMAIRE - Jongeren in Zonnemaire hebben grote be hoefte aan een eigen plek. Dat blijkt uit de enquête die de dorpsraad Zonnemaire heeft ge houden. Een kleine 90 procent van de jongeren is voor een ei gen honk. De dorpsraad heeft jongeren tus sen de twaalf en negentien jaar ondervraagd over wonen in Zon nemaire en hun wensen en erger nissen. Uit de enquête blijkt dat het overgrote deel van de jonge ren met plezier in het dorp woont. Het merendeel geeft aan er ook te willen blijven wonen. Ze missen alleen wel gezellige avonden in het dorpshuis, zoals disco- of filmavonden. Voorzit ter J. Goemans beloofde gelijk beterschap tijdens de presenta tie van de cijfers. „Wij zullen sa men met de beheerster van het dorpshuis om de tafel gaan zit ten en kijken wat we kunnen or ganiseren." Ook de eigen plek staat heel hoog op het wensen- lijstje. Die wens wordt onder steund door de volwassenen. Ook uit de onder die groep ge houden enquête blijkt dat een praathuisje voor de jeugd be langrijk wordt gevonden. Voor zitter Goemans hoopt alleen dat er dan niet teveel klachten bin nen komen over geluidsoverlast. „Van diezelfde mensen die nu voor een praathuisje zijn." Beoordeling De volwassenen beoordelen Zon nemaire ook heel positief. Het is er prettig wonen, de gemeen schapszin is groot en mensen kij ken naar elkaar om. De grootste ergernis is de honden- en katten poep en rommel op straat. Het gemis aan voorzieningen (winkel) in het dorp is voor 34 van de inwoners van het dorp Zonnemaire een reden om te ver huizen. Bij de ondervraagden in het buitengebied ligt dat percen tage veel lager. „Die zijn toch al gewend om de auto te pakken", stelt Goemans. Ook de ouderen in het dorp ervaren het gemis van een winkel als een pro- borEsme Soesman BERIKZEE - Op korte termijn pat wethouder G. Houteka- ner met een vertegenwoordiger (an het Leger des Heils over de logelijkheden om een sociaal Bnsion voor verslaafden op chouwen-Duiveland te ope- ien. Gistermiddag is een eerste .esprek over dit onderwerp met dichting De Hoop in Dordrecht woerd. lutekamer en gemeentelijk irslavingscoördinator M. De- ins-hebben in Dordrecht hun jcht opgestoken over de bereid- jieicl van deze in 1975 opgerich- I evangelische stichting om een [ulp ver leningsproject in de ge beente Schouwen-Duiveland jp te zetten. Zij hebben in alge mene zin aangegeven dat er om ien dergelijk project tot stand alen komen voldoende draag- 'ak moet zijn, reageert Houte- amer na afloop van de bespre- tmg. Niet alleen van de poli- °°k van andere organisa- es vergt de opzet betrokken- en erkenning van de proble matiek. Zoals bijvoorbeeld van woningbouwcorporatie Zeeuw- land en zorgverzekeraars. Dat draagvlak mag dan logisch lijken; dat was het tot voor kort niet. De verslavingsproblema tiek werd onderschat of er werd geredeneerd dat mensen met problemen toch wel naar de gro te stad trekken. Voor Houteka mer een ontoelaatbare gedach te. „Zorg voor uw naasten. We hebben met mensen te maken. Moeten we dan echt wachten tot er iemand Onder de Beuze ligt?" Het Leger des Heils heeft eerder al een plan op tafel gelegd om een sociaal pension van de grond te tillen. Dat plan is nooit tot uitvoer gekomen vanwege de hoge kosten die er aan verbon den waren. Nu het gemeentebe stuur opnieuw de schouders on der deze problematiek zet, heeft het Leger des Heils contact met de gemeente opgenomen. „Wij gaan op korte termijn met el kaar om de tafel", aldus Houte kamer. Op welk termijn zo'n kleinschalige voorziening kan worden opgericht, is niet be kend. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Het dialectverlies aan de westkant van Schouwen-Duiveland blijkt minder groot dan in het midden en oosten van de regio. Tot ver rassing van Rob van Leeuwen uit Burgh-Haamstede, die vori ge week afstudeerde aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Zijn scriptie is gewijd aan ont wikkelingen van het dialect op Schouwen-Duiveland anno 2004. Van Leeuwen (59) heeft onder zoek gedaan onder twee leef tijdscategorieën; die van 20 tot en met 30 en die van 60 tot en met 70 jaar. Omdat mensen rond hun twintigste levensjaar het grootste deel van hun taal verwerving achter de rug heb ben, kunnen er uit een vergelij king tussen deze leeftijdsgroe pen taalveranderingen worden afgeleid. De 'informanten' van Van Leeuwen wonen verspreid over de regio, om een vergelij king tussen west, midden en oost mogelijk te maken. Daarbij zijn Zierikzee en Bruinisse, van wege hun afwijkendheid, niet in de studie betrokken. Daarnaast heeft de inwoner van Burgh- Haamstede een gedeelte van zijn onderzoek gebaseerd op een vergelijking met een uit 1952 stammend proefschrift over het dialect op Schouwen-Duiveland van neerlandicus A. de Vin. Meest opvallende constatering Rob van Leeuwen schreef een scriptie over de ontwikkeling van het dialect op Schouwen-Duiveland. foto Marijke Folkertsma is dat dialect kwalitatief gezien aan de westkant van het eiland langer vastgehouden wordt. Op merkelijk, omdat Van Leeuwen juist verwachtte van oost naar west een toenemende aanpas sing aan het 'standaard-Neder lands' aan te treffen. Dat dialect verlies zou verklaren te zijn door factoren als toerisme, mi gratie, import en een wat vrijzin niger levensbeschouwing. Dat het tegenovergestelde gaande is, verklaart Van Leeuwen met wat hij aanduidt als het 'Martha's Vi neyard-effect'. Uit onderzoek door de Amerikaanse sociolin- guist Labov op het toeristische eilandje Martha's Vineyard voor de oostkust van de Verenigde Staten bleek dat autochtone be woners sterk vasthielden aan hun dialect om juist hun identi teit tegenover toeristen te bena drukken. Bevindingen Deze 'kwalitatieve' bevindingen staan overigens los van de kwan titeit. Hoewel niet gestaafd met getallen is de indruk van de on derzoeker dat het aantal dialect sprekers aan de westkant bedui dend lager ligt dan in de rest van de regio. Ook dat laat zich, vermoedt de neerlandicus, door zaken als toerisme en import verklaren. Van Leeuwen constateert zowel structuur- als functieverlies van het dialect op Schouwen-Duive land. De eerste duidt op een ver mindering van het gebruik van Zeeuwse woorden en uitdruk kingen. In het tweede geval gaat het om de momenten dat er dia lect wordt gesproken. De stan daardtaal wint terrein; dialect wordt meer en meer iets dat al leen nog in informele circuits ge sproken wordt. De onderzoeker, zelf in Zierikzee geboren en ge togen, ziet dat als een verlies. Te meer omdat die ontwikkeling op basis van oneigenlijke argumen ten is ingezet. Vaak wordt ge dacht dat een kind dat met dia lect opgroeit minder kansen in de maatschappij heeft, schetst Van Leeuwen. Onderzoek wijst uit dat daarvan geen sprake is. Na jaren weg te zijn geweest, keerde Van Leeuwen („Ik ben wel eilandfanaat, ja") terug naar Haamstede. Het viel hem op dat het dialect niet alleen ver dwenen, maar ook veranderd was. Voorheen kon je horen uit welk dorp de spreker afkomstig was. Onder invloed van de stan daardtaal krijg je een nivelle ring van het dialect. Er ontstaat regiolect. Van Leeuwen heeft daarvoor een nieuw woord in het leven geroepen, namelijk 'in- tersubregionale dialectnivelle ring'. ALLES 50% KORTING M.U.V. KAMERPLANTEN, SNIJBLOEMEN KERSTBOMEN TUINCENTRUM MARITIMA BERLAGESTRAAT 1 VLISSINGEN 0118-470400 twee-onder-één kapwoningen voor extra rijtjeshuizen. „Was het maar zo simpel." Bovendien heeft de gemeente wat dit aan gaat niet alleen meer met TRS te maken. In augustus verliep het besluit dat de gemeente het eerste recht heeft op aankoop van de grond. TRS wil zijn eigen dom nu doorverkopen aan een nieuwe gegadigde, die op zijn beurt met harde eisen komt. Nieuwe ontwikkelingen op dat front gistermiddag maakten Van Beveren daarom minder op timistisch dan de wethouder. MIDDELBURG - De Voedselbank Walcheren houdt zater dag 11 december in Middelburg een inzamelingsactie in verschillende supermarkten. Vrijwilligers van de net opge richte voedselbank vragen klanten een extra product te kopen voor de hulporganisatie. De voedselbank maakt daarvan pakketten voor mensen die onder de armoede grens leven. In december deelt de Voedselbank Walche ren voor het eerst pakketten uit. SEROOSKERKE - De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij zamelt met een actie geld in voor een nieu we reddingsboot op Texel. Op reddingsstations proberen vrijwilligers geld bij elkaar te krijgen door 175.000 tulpen te verkopen. In Zeeland gebeurt dit zaterdag tussen 10.00 en 12.00 uur op reddingsboot Koopmansdank bij station Noordland-Buiten, aan de zeezijde van de stormvloedke ring bij de Roompotsluis. In Westkapelle en Veere gaan vrijwilligers aan wal om tulpenbollen te verkopen. OOSTBURG - Alle basisscholen in de gemeente Sluis heb ben hun medewerking toegezegd aan het anti-drugs- en alcoholproject van de stichting Welzijn en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs. Het project 'Al cohol en Drugspreventie' loopt sinds enkele maanden in Sluis. De gemeente subsidieert het project voor drie jaar. Uiteindelijk moet het leiden tot een structurele alcohol en drugspreventie. (Advertentie) Bel Sr Win een uniek Wedgwood servies met Knorr samen foto Marijke Folkertsma bleem. De helft van deze groep is hierover niet tevreden. Omdat twee inwoners van het dorp hadden gevraagd om een bushalte te verplaatsen in ver band met overlast van wachten de passagiers, was hierover ook een vraag in de enquete opgeno men. Uit de antwoorden blijkt dat negentig procent van de in woners het niet nodig vinden om hiervoor een bushalte te ver plaatsen. Met Knort samen zet u eenvoudig een feestelijk diner op tafel. Helemaal als u het serveert met een exclusief Wedgwood servies. Ooe dus mee aan deze feestelijke actie van Knort en maak kans op een 16-delig Wedgwood set vies. Op de verpakkingen van Kaas, Room, Champignon, Peperroom, Stroganoff en Vts-dille saus rit een actiestïcker met een unieke code. Met deze unieke code maakt u kans op 1 van de 2S Wedgwood-serviezen. fel smakelijk! Kijk op www.recepttdee.ni voor meer informatie over Knorr. De lekkerste sauzen in de beste fles! L3H 11 KSSmT Ifl j® tn de weekkrant KidsWeek worden □BfiKjlP "1 veei interessante en leuke ondervver- wsi jJ f pen behandeld. Het nieuws in mijn ■j* land, Mijn wereld, weetjes, moppen en puzzels, sport en film. boeken en muziek, tv tips en de beste tips en J» cheats voor games. Ook zijn er weke- 'e lijks leuke quizzen en prijsvragen met 'kt flMMBPW mooie prijzen. En KidsWeek heeft een echte nieuwssite www.kidsweek.nl lÉBsaLm'n li h» z i Surf voor een voordelig abonnement naar www.kidsweek.nl Weekkrant voor jonge mensen. Deze rubriek verschijnt alle titels van MRp Dagbladen (oplsge ruim 2 min. ez) v^orinfOTftTstie pVer; adv/erfèmr» indeze rubneK, e-maft.iraar-tntb©nnivnJ,o.v.y.:NGyi# „Als u", zo trachtte de Wal- cherse geneesheer de bood schap enigszins opgewekt te verpakken, „een vrachtwagen was, zou u onmiddelijk van de weg worden gehaald we gens overbelading. De patiënt tegenover hem hoorde de boodschap gelaten aan en wachtte met spanning op het vonnis: binnen drie maanden moet er zeventien ki lo af. „Zeventien kilo?", reageerde de patiënt verbijsterd. „Ze ventien kilo!", herhaalde de medicus. Om daar op troos tende toon aan toe te voegen: Maar dan blijft er voor dege ne die van u houdt nog meer dan genoeg over om vast te pakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35