Grond bedrijventerrein vervuild PZC PZC Het Molukse drama van Westkapelle Angst voor verdwijnen van godsdienstlessen op Tholen Kokkelvissers pogen deel oogst via Raad van State te redden b 15 iindbouwgif aangetroffen in uitbreidingsgebied De Poort in Rilland kerstconcerten n Wemeldinge i5e¥?' Zeeuwse koren ;even concert n kerk Tholen Parkeerbeleid niet veranderd Aanrijding in Kruiningen Botsing in Kapelle Fietser gewond na aanrijding Automobilist raakt rijbewijs kwijt agenda vrijdag 3 december 2004 InrRob Paardekam 1LLAND - In een deel van de ond waarop de uitbreiding In bedrijventerrein De Poort Rilland moet plaatsvinden, is >t landbouwgif DDT gevon- !n. Omdat de grond niet naar ders verplaatst mag worden, ibruikt de gemeente het om de itsluitingsweg voor het nieu- e deel van De Poort op te ho- DT is een inmiddels verboden TSMELDINGE - Het Zeeuws ;annen Ensemble geeft in de inloop naar de kerstdagen en- Ie kerstconcerten, rijdag 10 december speelt het isemble in de Grote Kerk van holen, een dag later treden ze i in de Hervormde Kerk van femeldinge. eide concerten beginnen om ),00 uur. (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- l den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelandenh-holen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 j' E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl landbouwgif dat in het verleden op grote schaal werd gebruikt in boomgaarden. Ook op het per ceel waar de nieuwe bedrijven moeten komen, stond tot enkele jaren geleden zo'n boomgaard. Het is niet voor het eerst in de re gio dat er DDT wordt gevonden. Zo werd het gif twee jaar gele den aangetroffen in de nieuwe wijk Overtieringe in Kapelle. Volgens de gemeente Reimers- waal zijn de gevonden DDT-res- ten in Rilland niet schadelijk voor de volksgezondheid. De gemeente heeft gedubd over wat ze met de vervuilde grond moet doen. Verplaatsen naar el ders mag niet volgens het Bouw stoffenbesluit, terwijl het afvoe ren en reinigen van de grond meer dan een half miljoen euro kost. De grond moet dus op het bedrij venterrein blijven. In eerste in stantie heeft de gemeente over wogen om de vervuilde grond deels te gebruiken voor de groen voorzieningen binnen het plan gebied en deels op te slaan in een gronddepot. Zo'n depot zou echter ruim tweeduizend vier kante meter in beslag nemen en dat op een stuk grond van de duurste prijscategorie, dat de ge meente dus niet meer kan verko pen aan bedrijven. De schade voor de gemeente zou in dat ge val een kleine twee ton zijn. Oplossing Dat vindt het college te gortig en daarom is naar een andere op lossing gezocht. De vervuilde grond wordt nu gebruikt om de reeds aangelegde ontsluitings- weg te verhogen. Daarvoor moet de asfaltlaag van die weg wor den verwijderd. Als er na de ver hoging vervuilde grond over blijft, wordt die gebruikt voor de groenvoorzieningen op het nieuwe deel van De Poort. De kosten voor de hele operatie schat de gemeente op een kleine vijftigduizend euro. Daarmee is het zo'n anderhalve ton goedko per dat het aanleggen van een gronddepot. De opdracht voor de werkzaam heden is door de gemeente ver strekt aan het bedrijf Rasen- berg. Tijd voor een openbare aanbesteding was er niet, omdat de afvalcentrale eind december sluit en pas in maart weer gaat draaien. De gemeente moest dus snel handelen om de werkzaam heden nog dit jaar uitgevoerd te krijgen. Het geeft volgens burge meester en wethouder geen pas om potentiële kopers van grond op De Poort te vertellen dat ze pas in april 2005 kunnen gaan bouwen. [OLEN - Vijf Zeeuwse koren iven woensdagavond 22 decem- er een kerstconcert in de Ne- ,erlands hervormde kerk van polen-stad. )e optredende koren zijn: jonge- snkoor Hananja en jeugdkoor ialoom uit Tholen, de kinderko en Jedaja uit Nmuwerkerk en [id en Zing uit Nieuwe Tonge iie één kinderkoorgroep vor- ïen) en jongerenkoor Matthan- i uit Goes. Het concert, waar- an ook verschillende muzikan- Sn meewerken, kent ook een oed doel, waarvoor wordt ge- pllecteerd: het Shaare Ze- [ek-ziekenhuis in Jeruzalem, let evenement begint om 19.45 Na de schietpartij werden alle mannen van het Molukse kamp gearresteerd en meegenomen. door Edith Ramakers KOUDEKERKE - Een kenmerk in de geschiedenis der mensheid is haar ge brek aan menselijkheid. Met die uit spraak begint Hans Sakkers zijn boek Ambonezenkamp Westkapelle (1956-1957), reactie van Nederlands ge zag op Moluks idealisme. „Journalist Jan Beckers attendeerde me op de geschiedenis van de Molukkers op Walcheren. Ik was ervan geschrokken en dacht: zo erg kan het niet geweest zijn. Ik ben de archieven ingedoken en kan nu zeggen dat het echt erg is ge weest." Hij spreekt over de geschiedenis van het Indonesische eiland, die niet verge ten mag worden. De Molukkers hebben vanaf het moment van aankomst in Ne derland geen eigen stem gekregen. „Hen is onrecht aangedaan. Ze vielen bijvoorbeeld in Nederland onder het Commissariaat van de Ambonezenzorg (CAZ), een club die uit uitsluitend Ne derlanders bestond", zegt Sakkers. Het CAZ schreef bovendien strenge re gels voor, die alleen voor de Molukkers golden. „Daardoor werden de autoritei ten in staat gesteld om hard tegen de Molukkers op te treden." Sakkers noteert in zijn boek dat er kri tiek is geweest op de werkwijze van het CAZ. De Stichting Door de Eeuwen Trouw schreef in 1957: „In het CAZ laat de Nederlandse overheid zich aan de Zuid-Molukse samenleving kennen als een bedillerige dictatoriale instan tie, die zonder tact, geduld of inzicht tot in het intiemste gezinsleven van de Zuid-Molukkers ingrijpt Sakkers: „Molukkers konden eigenlijk niet an ders doen dan protesteren en daar kwam de bevolking dan weer tegen in opstand." Rond 1951 waren Molukkers niet meer welkom in hun eigen land, dat vanuit het Indonesische eiland Java werd gere- De onlusten in Indonesië waren voortge komen uit de Indonesische onafhanke lijkheidsstrijd, waarin de Molukkers aan de zijde van de Nederlanders had den gestreden. Zij werden door de domi nante bevolkinsgroep als landverraders gezien. Die periode, begin jaren vijftig, was chaotisch. De Molukkers die naar Ne derland vluchtten, wilden schuilen in Nederland en verwachtten een warm welkom. „Dat was ook geen vreemde ge dachte, want de Molukse militairen van het Koninklijke Nederlands Indone sisch Leger (KNIL) waren loyaal aan Nederland geweest." Molukkers die aangesloten waren bij de Partai Nasionalis Maluku Selatan (PN- MS), wilden 'pertinent niet integreren in Nederland'. „Dat was een politieke groepering. Zij wilden niets anders dan terug naar de Molukken." Een groot aantal afgevaardigden van de PNMS verbleef in het kamp in Westka pelle. „De moeizame relatie tussen Mo lukkers en het CAZ werd het meest dui delijk in Westkapelle in het conflict met de PNMS", schrijft Sakkers. Het werd het drama van Westkapelle, waarbij Molukkers in hun woonoord werden neergeschoten. Sakkers noteert uit de mond van Frits Sahertian: „Als kind maakt het een grote indruk op je als je ziet hoe er zomaar negen mensen worden neergeschoten en daarna door agenten in lange jassen, helmen op en foto Archief PZC karabijnen in de hand alle mannen wor den gearresteerd en meegenomen." Aanleiding voor de strijd was het nieu we voorschrift van de Nederlandse rege ring, dat Molukkers een uitkering moes ten aanvragen of werk moesten zoeken. „Molukkers uit het kamp Westkapelle wilden geen van beide, ze waren mili tair en verwachtten geld van de rege ring." Na twee maanden geen inkomsten te hebben ontvangen, winkelden Moluk kers in Westkapelle zonder hun bood schappen te betalen. „Ze zeiden: stuur de rekening maar naar de koningin." Vanaf dat moment werd het van kwaad tot erger. Het woonoord werd een echt kamp, dat afgezet werd met prikkel draad. „De fout die de Nederlandse regering heeft gemaakt, is dat Molukkers geen respect hebben gekregen. Trouwens, in die jaren was ook de pers trouw aan het gezag. Als Molukkers geciteerd werden en zeiden dat ze honger hadden, stond honger tussen haakjes. Alsof hun woor den niet geloofd werden." Ambonezenkamp Westkapelle 1956-1957, door Hans Sakkers, druk Krips Meppel. ISBN: 90-800900-7-7. Prijs 15 euro. door Noortje van Manen SINT MAARTENSDIJK - Geen godsdienstles meer. Dat is vol gens de Thoolse openbare scho len het mogelijke gevolg van het afschaffen van de subsidie voor godsdienstonderwijs per 1 ja- De gemeente Tholen moet bezui nigen. Het afschaffen van ruim 9000 euro subsidie voor godsdienstonderwijs is een van de maatregelen die daarvan het gevolg zijn. De subsidie gaat dit jaar voor het laatst rechtstreeks naar de kerkbesturen die zorg dragen voor de godsdienstles sen. „Ik ben bang dat we een groot probleem krijgen", is de reactie van George Capelle, plaatsver vangend directeur van de basis school Ter Tolne in Tholen. „Ik betreur het voornemen van de gemeente want uit eigen midde len kunnen we het godsdienston derwijs niet betalen. En dat is juist voor een openbare school in Tholen waar kinderen van verschillende gezindte op zitten van het grootste belang." „Zo'n beslissing kan ik niet rij men met de tijd waarin we leven in een ontwrichte maatschap pij", zegt Piet van 't Hoff. Hij is godsdienstleraar op Ter Tolne in Tholen. „Juist nu is steun voor de chris telijke boodschap van het groot se belang." Behalve bijbelverha len probeert hij ook christelijke normen en waarden mee te ge ven aan twintig leerlingen. „Het is onbegrijpelijk dat de subsidie is afgeschaft", vindt di recteur Jan Plekkenpol van De Luyster in Sint Philipsland. „Met de subsidie konden de reis kosten en onkosten van de Steenbergse dominee die tot drie jaar terug lesgaf, betaald worden. We hebben sindsdien niemand gevonden die de lessen kan overnemen, maar zo maakt de gemeente het helemaal onmo gelijk." Fonds Neelen, directeur van De Eevliet in Poortvliet snapt ook niet waarom de gemeente de subsidie afschaft. „Juist diezelf de" gemeente die het bestuur vormt van de openbare scho len." Wethouder Wim van Kempen be grijpt de ontevreden geluiden van de scholen. „Maar ja, we moeten nu eenmaal bezuinigen. Ook het onderwijs moet een por tie inleveren. Ik voer slechts uit wat de raad mij opdraagt en daarvan vindt de meerderheid dat godsdienstonderwijs een taak is van de kerk en met van de gemeente. Bovendien kunnen ouders altijd kiezen voor christe lijke scholen." GOES - Het vergunningparkeren voor omwonenden blijft gehandhaafd op de Oude Singel, de Oostwal (voor bakke rij Joosse) en de Albert Joachimikade in Goes. Het college van B en W heeft ook besloten het parkeren op extra koop avonden voorlopig gratis te houden. Enkele weken gele den maakten B en W bekend dat het vergunningparkeren aan de oostkant van de binnenstad beperkt zou worden, omdat er een tekort is aan parkeerplaatsen voor bezoe kers van het winkelcentrum. Met name bewoners van de Oude Singel keerden zich tegen dit besluit. Zij kregen steun in de gemeenteraad. „En", verklaart wethouder C. Linssen (CDA, binnenstad), „de gemeenteraad is onze baas." Het parkeren met een vergunning blijft dus hetzelf de en dat geldt ook voor het gratis parkeren tijdens extra koopavonden, zoals rond sinterklaas en kerst. „We laten hiermee zien", geeft Linssen aan, „dat het ons niet alleen om de centen gaat. Dat wij als Goes vooral gastvrij willen zijn." Hij sluit overigens niet uit dat er ooit tijdens extra koopavonden parkeergeld geïnd gaat worden. KRUININGEN - Bij een aanrijding in Kruiningen raak ten gistermorgen twee voertuigen beschadigd. Een 53-jari- ge man uit de gemeente Reimerswaal reed in zijn bestelau to over de Burgemeester Elenbaasstraat. Op de kruising met de N289 verleende hij geen voorrang aan een auto. Deze werd bestuurd door een 80-jarige man uit dezelfde gemeente. Een aanrijding was het gevolg. KAPELLE - Bij een aanrijding in Kapelle raakten giste ren rond 15.15 uur twee personenauto's licht beschadigd. Een 39-jarige automobilist uit Kapelle reed over de Appel straat, toen een 64-jarige man uit de gemeente Reimers waal hem van rechts naderde op het kruispunt met de Fruitlaan. Hij verzuimde hem voorrang te geven. Er raak te niemand gewond. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - In 's-Heer Hendriks kinderen is gistermiddag een 73-jarige Goesenaar ge wond geraakt nadat hij in aanrijding was gekomen met een vrachtauto met oplegger. Een 33-jarige vrachtwa genchauffeur uit de gemeente Kapelle en de 73-jarige fiet ser reden beiden in de richting van 's-Heer Arendskerke toen de fietser plotseling de weg overstak. De fietser raak te de rechtervoorzijde van de truck en kwam ten val. De fietser werd met onbekend letsel per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis. YERSEKE - Van een 32-jarige automobilist uit Yerseke is gisteravond rond 20.15 uur het rijbewijs ingenomen we gens rijden onder invloed van alcohol. De 32-jarige auto mobilist trok de aandacht van agenten toen hij zonder ver lichting reed. Toen hij hierop werd aangesproken, roken agenten een alcohollucht waarop een blaastest werd afge nomen. Hieruit bleek dat de bestuurder drie maal de toe gestane hoeveelheid alcohol had gedronken. De man moest zijn rijbewijs inleveren. door Jan van Ommen DEN HAAG - De kokkelvissers deden gisteren een allerlaatste poging om de Raad van State te vermurwen het kokkelvisverbod voor de Waddenzee tot en met donderdag 16 december op te heffen. De vissers willen met veertien schepen uitvaren om in ander halve week nog te redden wat er te redden valt van de misgelo pen kokkeloogst. Krap drie maanden geleden deden de Zeeuwse schelpdierenvissers ook al een poging om het verbod om met sleepnetten op kokkels te vissen op te heffen. Echter een dag later, op 14 september, sloeg staatsraad D. Dolman alle hoop van de kokkelvissers de bo dem in door het verbod in het kader van de Natuurbescher mingswet te handhaven. Cruciaal in die uitspraak was een arrest van het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Het Europese Hof bepaalde begin september dat Nederland kok- kelvissen alleen mag toestaan als uit onderbouwd wetenschap pelijk onderzoek blijkt dat me chanische kokkelvisserij het be schermde natuurgebied de Wad denzee geen 'significante scha de' toebrengt. Staatsraad Dol man twijfelde toen aan de bewe ring van de kokkelvissers en het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Voedselkwaliteit (LNV) dat er dit najaar meer dan voldoende kokkels in de Waddenzee zijn en dat het opvis sen van 8000 ton geen enkele schade aan de Waddenzee toe brengt. Het enige dat sinds die uitspraak is veranderd is het feit dat LNV afgelopen oktober een beslissing op de bezwaren van de kokkelvissers heeft geno men. En daarbij concludeerde de minister dat ze bij ook nader inzien de kokkelvissers terecht een vergunning heeft verleend. Volgens LNV zijn er meer dan voldoende kokkels en brengt het vissen geen blijvende schade aan de Waddenzee aan. Die beslissing grepen de schelp dierenvissers met beide handen aan om opnieuw naar de Raad van State te stappen. Daar trof fen ze wederom staatsraad Dol man aan die geduldig alle pro's en contra's aanhoorde. De staatsraad stelde echter geen vragen en zal snel uitspraak doen. In ieder geval willen de kokkel vissers nog een schadeprocedu re beginnen om het omzetverlies te compenseren. De vissers vre zen een schade van 70 miljoen euro en een verlies van 1000 ar beidsplaatsen. De Raad van Sta te behandelde gisteren tevens de bezwaren van de mosselzaadvis sers. Zij vinden dat de minister van LNV ten onrechte een ver gunning heeft geweigerd om in 2002 200.000 ton mosselzaad uit de Waddenzee ten noorden van de Friese kust op te vissen. Daar bij stelde LNV wel vast dat het behoud van de Waddenzee van groter belang is dan het toe staan van de het opvissen van mosselzaad. De uitspraak in de kokkelvis- zaak volgt snel en de uitspraak in de mosselzaadzaak volgt over enkele weken. I STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 19.00 uur: Vertrek Lampionoptocht; COC-café De Soos, 20.00-22.00 uur: Dubbel Apart, soos voor mensen met een verstandelijke beperking; 22.00 uunVrijdagavondcafé; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9-12 uur: Verkoop kleding en meubelen tbv maatschappelijke dienstverlening: Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Bil jart voor ouderen, buurtwerk Goese Pol der; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; Soosgebouw aan de Boomdijk, 19.00 uur: Pepernotendisco voor jeugd van 8 tot 15 jaar; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; LEWEDORP - Café Pension De Goede Verwachting, 18.45-21.00 uur: Avondr ruilbeurs: KAPELLE De Vroone, 13.30 uur: So- KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur; Biljarten. (Advertentie) Ja, zo kan hef ook. Zoals de wind waait, waait zijn jasje. Zomaar aan een knop bij het Middelburgse Spijkerbrugje. Over spijkers gesproken. Kunnen ook als kapstok dienen. Maar of je het zo in je huis wilt hebben? Kees den Herder heeft daar heel andere ideeën over! Zijn garderobe-accessoires zijn kunst zinnige objecten. Mooi en functioneel. Wonen met stijl en karakter begint al achter de voordeur Kees d Herd Noordweg 125 Serooskerke, 0118-593030 www.keesdenherder.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31