PZC Het houdt maar niet op met AZ Heerenveen slaat toe in slotfase Nog 3 dagen om het ideale sinterklaas cadeau voor het hele gezin te kopen Ook sport staat stil bij overlijden prins 21 Ploeg verzekert zich via zege op Rangers van volgende ronde Uefa Cup uefa cup Goede start golfer Derksen Moya en Fish beginnen in finale Smith bondscoach Schotland Georgiev prolongeert wereldtitel IAAF klaagt Griekse atleten aan KNVB milder ij overlijden Geen bod De Mol op radiorechten Lazio verspeelt laatste kans op kwalificatie liiW V3> vrijdag 3 december 2004 Hoor Harry Arts ALKMAAR - Zo heel stiekem begint het Nederlandse club voetbal weer aardig mee te tel len in Europa. Na de knappe prestaties van PSV en het ver dienstelijke optreden van Feye noord weet ook AZ dat het na de jaarwisseling nog internatio naal actief is. De Alkmaarders klopten Glasgow Rangers in een boeiend gevecht dat beslist werd door een vroege goal van 1-0. Egaleo (Gri) - Lazio (Ita) 2-2 (1-2). 7. 1-0, 13. Muzzi 1-1, 36. Muzzi [1-2,54. Agritis 2-2. Partizan Belgrado (SMo) - Villarreal (Spa) 1-1 (0-1). 17. Cazorla 0-1, 66. To- micM (strafschop). AZ-Glasgow Rangers 1-0 (1-0). Auxerre (Fra) - Amica Wronki (Pol) 5-1 (4-1). 1. Mignot 1-0, 5. Pieroni 2-0, 17. Kryszalowicz 2-1, 24. Pieroni 3-1, 26. Pieroni 4-1, 56. Kalou 5-1. Rode kaart: Cierzniak (Amica). Rangers Grazer AK 3 2 0 1 1 4 5- 1114 3-4 0 0 4 0 3- 16 Dinamo Zagreb-Heerenveen 2-2 110). Beveren (Bel) - Benfica (Por) 0-3 (0-2) 4. Simao 0-1 (strafschop), 21. Za- hovic 0-2, 59. Zahovic 0-3. Rode kaart: Barry (Beveren). Stuttgart Zagreb Heerenveen Beveren 4 3 0 1 9 9- 3 2 0 1 6 8- 1 1 1 1 1 1 0 0 3 Alemannia Aachen (Dui) - Zenit St. Petersburg (Rus) 2-2 (1-1). 25. Meijer 1-0, 38. Radimov 1-1 (strafschop), 76. Gorsjkov 1-2, 90. Blank 2-2 (strafschop). Rode kaart: 90. Pinto (Aachen) 2x geel. Sevilla (Spa) - AEK Athene (Gri) 3-2 (2-1). 10. Lyberopoulos 0-1, 19. Bap tists 1-1, 29. Antonito 2-1, 46. Giorgio- poulos 2-2, 88. Baptista 3-2 (straf schop). Scheidsrechter: Braamhaar (Ned). Sevilla Lille Zenit St. Alemannia 3 1 1 jAEK 3 0 0 3 2 1 0 7 6- 3 2 0 1 6 4- 4 12 15 9- Hoewel AZ gisteravond in de slotfase zwaar onder druk kwam te staan, zette de nummer twee van de eredivisie zijn onge looflijke reeks op imposante wij ze voort. De ploeg van Co Adriaanse verloor deze voetbal jaargang pas één wedstrijd. Op de tweede dag van de competi tie kregen de Alkmaarders een flink pak rammel van PSV (5-1). Adriaanse liet zijn elftal in Eind hoven wat al te overmoedig op de aanval spelen. Sinds die 21ste augustus gaat het AZ echter ongekend voor de wind. Alleen Roda JC en Ajax ontsnapten in de competitie aan een nederlaag. En in Europees verband zette de Alkmaarse for matie zelfs een onberispelijke se rie neer. In de eerste ronde werd het Griekse Paok tweemaal te ruggewezen, in de groepsfase werd afgerekend met Auxerre en vorige week met de povere Polen van Amica Wronki. Belangrijke scalp AZ wist gisteravond opnieuw een belangrijke scalp buit te ma ken. Glasgow Rangers is qua grootte, uitstraling en begroting (zon 50 miljoen euro) een top club. De Schotse ploeg heeft een enorme aanhang in Glasgow, meer nog dan aartsrivaal Celtic, dat een groot gedeelte van zijn achterban buiten de stad heeft. Anderhalf jaar geleden bereikte Rangers een ongelooflijke mijl paal door voor de vijftigste maal de Schotse titel te grijpen. Daarmee is de club houder van het wereldrecord. Toch staat Rangers de laatste ja ren enigszins in de schaduw bij Celtic. De ploeg uit het katholie ke volksdeel werd sinds 2000 vier keer landskampioen en haalde in 2003 de eindstrijd van het toernooi om de Uefa Cup. Ook dit jaar leek het erop dat Rangers genoegen zou moeten nemen met een plaats op de tweede rij. Maar twee weken ge leden troefde de ploeg van mana ger Alex McLeish de erfvijand in de 'Old Firm', de stadsderby van Glasgow, overtuigend af (2-0). En nadat Celtic het afgelo-" pen weekeinde punten liet lig gen tegen Hearts, kreeg Rangers zelfs de koppositie in de schoot geworpen. Volgens goed ge bruik schoot AZ fel uit de start blokken. En al even gewoontege trouw leverde het openingsoffen sief al vlot een voorsprong op. Huysegems omzeilde zijn bewa ker Khizanishvili met een fraaie passeerbeweging. De Belg zette laag voor op Meerdink die met een even simpel als briljant tik je de inkomende Landzaat een niet te missen kans bood: 1-0. Rangers incasseerde de tik rede lijk gelaten, greep het initiatief, maar creëerde nauwelijks kan sen tegen de goed georgani seerde AZ-defensie. Slechts een keer ontsnapte de thuisploeg aan de gelijkmaker. Na een on begrijpelijke blunder van Op dam mocht Novo alleen op Tim mer afgaan. De Spanjaard had de hoek voor het uitkiezen, maar de AZ-goalie weigerde te capituleren. Het overwicht van Rangers ten spijt kreeg de thuisclub de mees te en de betere kansen. Land zaat had de vis zelfs al in een vroeg stadium op het droge kun nen trekken. Maar de internatio nal, wederom goed op dreef, ver loor voor een keer het overzicht. In plaats van zijn handelsmerk (het lobje)'uit te spelen, schot hij wild tegen de uitkomende Klos op. Onder druk Pas in de slotfase kwam AZ he vig onder druk te staan. De thuisploeg wankelde hevig maar bleef overeind. Linden- bergh bracht een keer redding op de doellijn. En scheidsrech ter Yefet weigerde in de slotmi nuten twee Schotse penalty claims te honoreren. De Israëlische arbiter, onlangs hevig' bekritiseerd toen hij An dorra-Nederland floot, trapte niet in de Schotse val. Waar door Rangers over twee weken nog serieus aan de bak moet om door te kunnen gaan in de Uefa Cup. Een probleem waarvan AZ inmiddels verlost is. AZ - Glasgow Rangers 1-0 (1-0). 7. Landzaat 1-0. Scheidsrechter: Ye fet (Isr). Aantal toeschouwers: 8343. Gele kaart: De Cler (AZ), Ball, Malcolm (Rangers). Stein Huysegems van AZ (rechts) is Michael Ball van Glasgow Rangers te vlug af. foto Marcel Antonisse/ANP HONGKONG - Robert-Jan Derksen is goed van start ge gaan in het Hongkong Open, de tweede wedstrijd die mee telt voor de Europese Tour 2005. De 30-jarige Nijmeegse professional speelde de openingsronde in 68 slagen, 2 on der par, goed voor de 19e plaats. Maarten Lafeber raakte in de knoei en leverde een kaart in met 72 slagen voor de 88e plaats. Leider na de eerste ronde is de 26-jarige Au straliër Adam Groom met 64 slagen. ANP SEVILLA - Tennissers Carlos Moya en Mardy Fish begin nen vanmiddag in Sevilla met een onderlinge partij de fi nale van de Davis Cup. De Spanjaarden brengen na Moya Rafael Nadal op de baan. Hij speelt tegen de Amerikaan Andy Roddick. Op zaterdag is het dubbelspel gepland, waarin Nadal aan de zijde van Tommy Robredo aantreedt tegen het Amerikaanse tweetal Mike en Bob Bryan. Zon dag volgen nog de confrontaties tussen Moya en Roddick en tussen Nadal en Fish. Speelschema. Vrijdag: Moya (Spa) - Fish (VSt), Nadal (Spa) - Roddick (VSt). Zaterdag: Nadal/Robredo (Spa) - Bob Bryan/Mike Bryan (VSt). Zondag: Moya - Roddick, Nadal - Fish. ANP GLASGOW - Walter Smith is de opvolger van Berti Vogts als bondscoach van Schotland. De voormalige trai-1 ner (56) van onder meer Glasgow Rangers en Everton won bij de Rangers dertien prijzen, maar slaagde niet bij de Engelse club Everton, waar hij in 2002 werd ontsla gen. De Schotten zijn de kwalificatie voor het WK 2006 in Duitsland slecht begonnen. Uit de eerste drie wedstrijden in groep 5 behaalden ze slechts 2 punten. ANP/RTR IZJEVSKI - Alexander Georgiev heeft gisteren zijn we reldtitel geprolongeerd. De 29-jarige Russische dammer versloeg zijn landgenoot Alexei Tsjizjov in de tweede bar rage. Na vijftien normale partijen was de stand in even wicht. Beide spelers wonnen een keer en remiseerden der tien maal. Ook de eerste barrage van acht partijen (met twintig minuten bedenktijd per partij) leverde geen beslis sing op. Gisteren sloeg Georgiev toe in de tweede barrage, waarin de dammers het met nog minder bedenktijd moes ten doen. Hij won twee van de negen vluggertjes. GPD LONDEN - De internationale atletiekfederatie IAAF heeft de Griekse atleten Costas Kenteris en Katerina Tha- nou aangeklaagd wegens overtreding van het dopingregle- ment. Ook hun coach, Christos Tzekos, is aangeklaagd voor verspreiding van verboden middelen. Kenteris en Thanou misten tijdens de Olympische Spelen in Athene een dopingcontrole. Als verklaring voerden de twee aan dat ze betrokken waren geweest bij een motorongeluk. Volgens de IAAF kwamen ze echter ook al niet opdagen bij controles in Tel Aviv en Chicago, voorafgaand aan de Spelen. Kenteris, Thanou en Tzekos zijn al voorlopig ge schorst, in afwachting van een tuchtzitting bij de Griekse bond. ANP/RTR JEIST - De KNVB wil zich voor taan menselijker opstellen bij Verzoeken van clubs om wed strijden uit te stellen na het over lijden van een speler. f)e bond maakte bekend dat hij gaat bezinnen op de kille zakelijke richtlijnen hierom- int. Aanleiding is de heftige itiek die de KNVB kreeg na lat de bond weigerde een ver- :oek van de- Amersfoortse ama- feurclub AFC Quick 1890 in te AFC vroeg om uitstel alle wedstrijden wegens de dood van een i 9-jarige speler lit het eerste elftal. Alleen het ;rste elftal kreeg vrijaf, 'e jongeman werd eind novem- ier zo zwaar mishandeld bij een lisco in Nijkerkerveen, dat hij ian zijn verwondingen over- 2d. De bond vindt nu zelf ook t het besluit kil, koel en zake- jk was en acht een discussie 'er een humaner procedure zin- >1. Eerder trad de bond in con- ict met voetbalvereniging Oost- dat niet speelde omdat speler van het eerste elftal sterven lag. ANP HILVERSUM - John de Mol is niet geïnteresseerd in de exclu- ieve radiorechten van de Hol- and Casino Eredivisie en de louden Gids Divisie, de ogen van Talpa Holding in John de Mol is het onzeker f de kosten wel opwegen tegen ie baten. Bovendien zijn er dagtekens over de exclusivi- eit van de uitzendingen. OS (Langs de Lijn) en BNR ieuwsradio zijn wel geïnteres- eerd in de radiorechten. ANP van onze sportredactie ZAGREB - Heerenveen heeft zich op miraculeuze wijze gered van uitschakeling in de tweede ronde van de Uefa-beker. Dinamo Zagreb leek gister avond in groep G af te stevenen op een zege, maar uit het niets sloegen de Friezen in de slotfase alsnog toe. Yildirim en Huntel- aar (strafschop) zetten Heeren veen in de laatste vijf minuten van 2-0 op 2-2. Huntelaar maak te de sensatie nog bijna com pleet door in blessuretijd de bal op de lat te mikken. Heerenveen (vier punten) heeft nu aan een zege thuis tegen SK Beveren voldoende om de derde ronde te bereiken. De Friezen zijn nu niet meer afhankelijk van het duel tussen VfB Stutt gart (zes punten) en Dinamo Za greb (vier punten). Als de Duit sers winnen heeft Heereenveen zelfs aan een gelijkspel genoeg. Benfica plaatste zich gister avond door een zege op het nog puntloze Beveren. Heerenveen ging na de stunt te gen VfB Stuttgart (1-0) en het gelijkspel tegen Feyenoord (2-2) vol vertrouwen richting Kroa tië. Trainer Verbeek ging ervan uit dat zijn ploeg in Zagreb mi nimaal een punt kon weghalen. De derde plek, ook nog goed voor de derde ronde, zou dan binnen handbereik liggen. Dat optimisme kreeg na de laatste training in stadion Maksimir een flinke knauw. Bruggink bleef weliswaar ge blesseerd achter in Heerenveen, maar met Hestad was dat pro bleem opgelost. Het afhaken van Haarala (enkel), Vayrynen (hamstring) en op het laatste mo ment van aanvoerder Radomski (hamstring) was echter niet op te vangen. Verbeek miste tegen de Kroaten zijn gehele midden veld. Met Breuer en Rose als ver vangers naast Hestad was de ziel uit de ploeg. Het gelegen heidsmiddenveld ging dan ook ten onder op het loodzware veld, waardoor de Friese defen sie te veel onder druk kwam. Het gevolg was dat Selakovic, Huntelaar en Yildirim voorin kansloos waren. Verwarring Toch leek Heerenveen de begin fase ongeschonden dóór te ko men. In de vijftiende minuut ging het echter fout. Uit een vrije trap van Mujcin ontstond er verwarring bij Heerenveen achterin, waarna middenvelder Bosnjak ongehinderd kon uitha len: 1-0. Heerenveen had daar na geluk met kansen op 2-0 voor Karic en Mujcin. In de tweede helft startte Hee renveen met aanvaller Samaras voor verdediger Bakkati. Ver beek wilde met die wissel voor in meer druk op Dinamo Zagreb zetten. Daarvan kwam niets terecht. In de 58e minuut ging Pranjic er op links vandoor en liet doel man Vandenbussche kansloos met een schot in de verre hoek: 2-0. Heerenveen leek daama kansloos, maar zette alles in de turbulente slotfase recht. Yildi rim met een prachtig schot met links en de koelbloedige Huntel aar uit een strafschop kregen het stadion muisstil. Dinamo Zagreb (Kro) - SC Heeren veen 2-2 (1-0). 15. Bosjnak 1-0, 58. Pranjic 2-0, 86. Yildirim 2-1, 89. Huntelaar 2-2 (strafschop). Scheidsrechter: Stuchlik (Oos). Toeschouwers: 15.000. Gele kaart: Mujcin (Dina mo Zagreb), Rzasa, Yildirim, Rose (SC Heerenveen). ANP van onze sportredactie BEVEREN/AUXERRE - Benfi ca heeft zich moeiteloos ge plaatst voor de derde ronde van het Uefa-bekertoernooi. In groep G, de poule van SC Hee renveen, won de Portugese ploeg met 3-0 van het zwakke Beveren. In groep F (van AZ) bleef Auxerre in de race met een klinkende zege op het nog steeds puntloze Amica Wronki (5-1). Beveren, ook nog puntloos in groep G, was al snel kansloos voor eigen publiek omdat de doelman in de derde minuut werd weggestuurd. In groep E verspeelde Lazio Ro ma de kleine kans op kwalifica tie. De Italianen kwamen tegen het Griekse Egaleo niet verder dan 2-2. In groep H behaalde Se villa een benauwde zege op AEK Athene. Baptista maakte vlak voor tijd uit een strafschop de 3-2. In het duel tussen Ale mannia Aachen en Zenit Peters burg (2-2) opende Meijer voor de thuisploeg de score. ANP Klaas Jan Huntelaar van Heerenveen (links) in duel met Mario Lu cie van Dinamo Zagreb. foto Nikola Solic/Reuters van onze sportredactie RIJSWIJK - Ook de sportwe reld staat sinds gisteren stil bij het overlijden van prins Bernhard. Bij het wereldkampioenschap snooker in Veldhoven werd een minuut stilte in acht geno men voor het begin van de wedstrijden. De KNVB heeft alle clubs in het betaald voet bal eveneens verzocht een mi nuut stilte in acht te nemen voorafgaande aan de voetbal duels van komend en volgend weekeinde. Feyenoord nam woensdaga vond het initiatief door de spelers na het vernemen van het nieuws de Uef a-cup wed strijd tegen Schalke 04 met rouwbanden uit te laten spe len. AZ, dat gisteravond thuis- speelde tegen Glasgow Ran gers, droeg rouwbanden. De voetbalbond raadpleegde gisteren de Rijksvoorlichting- dienst en het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport over wat doen met het voetbal. Het advies luidde: ge woon doorspelen, maar de sfeer aanpassen tot aan de bij zetting op 11 december. Het betekent dat komend en vol gend weekeinde in het be taald voetbal spelers en scheidsrechters rouwbanden dragen, een minuut stil zijn voor de wedstrijd, dat de vlag gen in de stadions halfstok gaan en de muziek niet uit bundig zal zijn. In Veldhoven legden de orga nisatoren van het WK-snook- er gistermorgen voor het be gin van de eerste speelsessie uit wat er in Nederland was gebeurd. „We hebben hier gas ten uit ongeveer veertig lan den", aldus woordvoerder Peter de Brie. „We zijn een ko- ninklijke bond, ook wij heb ben bedroefd kennis genomen van zijn overlijden. We heb ben onze gasten dat uitgelegd en verteld wie de prins was. Vervolgens zijn we een mi nuut stil geweest. Dat doen we vanavond nog eens." De Nederlandse hockeyers spelen morgen hun eerste wedstrijd in de Champions Trophy in de Pakistaanse stad Lahore niet met rouw banden. „Op advies van NOCNSF", verklaarde direc teur Wakkie van de KNHB. „In het advies van NOCNSF staat niets over rouwbanden, er staat alleen dat bij wed strijden tot en met zaterdag een minuut stilte in acht moet worden genomen, dat de vlag halfstok moet en dat er geen feesten of partijen moeten zijn. Bij de organisatie in La hore gaan we voor elkaar pro beren te krijgen dat we voor onze eerste wedstrijd een mi nuut stilte kunnen krijgen." De KNVB heeft alle clubs in' het amateurvoebal eveneens gevraagd de sfeer komend weekeinde aan te passen; een minuut stilte voor aanvang van alle wedstrijden vanaf de C-jeugd, vlaggen op het com plex halfstok en gepaste mu ziek. ANP (advertentie) LVJ.V tijd dichtbi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21