Prins in uniform bijgezet KORTING Verkrachting door jongeren gebeurt vaak in groepsverband PZC Wie zoet is krijgt tickets... britse ouders jaar op zwangerschapsverlof PZC Auto ICI PARIS XL HP 5° 1-1° franse dochter lernhard niet lij uitvaart Verknemers [ijzelen directie Vaals bedrijf Uitvaart Bernhard krijgt veel militair ceremonieel 23 Campagne voor het handwerk Vragen over standpunt verdieping AZ verder, Heerenveen leeft nog 21 op alle geuren en -geschenksets GRATIS WINTERCHECK ■AVI IJl Droog met zon Perioden met zon, maar plaatselijk ook kans op mist. Weinig wind en vanmiddag |ond de 5 graden. 16e jaargang no. 286 rijdag 3 december 2004 is nummer 1,25 EN HAAG - De Franse doch- r Alexia van prins Bernhard is Lende week niet aanwezig bij i uitvaart van haar vader in elft. Zij neemt een dezer da to wel afscheid van hem op Pa te Soestdijk. at hebben bekenden van de terleden prins gezegd. De aan- gzigheid van Alexia in Delft fu 'ondenkbaar' zijn en boven- pn voor grote onrust zorgen, ndat dan alle aandacht van de bdia naar haar zou uitgaan, jit probleem speelt niet bij een jcreet bezoek aan Soestdijk. exia die in 1967 is geboren, eft volgens intimi Bernhard laatste jaren diverse keren be- feht. Dat kon vanaf het mo- pnt dat prinses Juliana niet eer aanspreekbaar was en zo- 1 zij als prins Bernhard een ei- i leven leidde. Daarvóór lakte Juliana ernstig bezwaar ;en de verschijning van de ïg verzwegen dochter, die rnhard kreeg bij zijn Parijse endin Hélène Grinda Lejeu- Bernhard wilde begin dit ir het bestaan van zijn doch- dat ook in Frankrijk al ja- een publiek geheim is, niet Dliciet ontkennen „Ik heb nnis genomen van alle publi- ;ies over haar, maar juist in ie zaak verkeer ik niet in de iitie om hierover iets te zeg- n." Het bestaan van twee bui- iechtelijke zoons ontkende hij iter krachtig. exia en haar moeder, van wie j foto's met Bernhard be- tan, worden al met de prins in rband gebracht sinds de prins 1976 verwikkeld raakte in de lickheed-affaire. GPD .EURUS - In Fleurus, bij larleroi. houden werknemers n het bedrijf AGC Automoti- Europe vijftien directieleden ;en hun wil vast. De aanlei- voor de gijzeling is het aan kondigde ontslag van bijna iehonderd werknemers. productie ligt sinds gister- htend stil. De bonden hebben ;en weten dat de staking nog ter tot volgende week duurt. Waalse vakbonden zijn be- cht om hun harde stakings- "zelingsacties. Vorig jaar rden vier keer op een rij direc- leden gegijzeld. Zo zaten in mage zeven directieleden van rffabriek Sigma Coating vier gen opgesloten in een verga- rzaal, uit onvrede over het g van 159 van de 279 per- leelsleden. Pas toen werd ge- -igd de oproerpolitie in te zet- i, mochten ze naar huis. Ook directie van een transforma- fabriek bij Luik, de leidingge ven van de kerncentrale in ge en de directie van staal- üriek Cockerill Sambre in Se ng werden een tijdlang gegij- d. van onze redactie binnenland SOESTDIJK - Militair cere monieel wordt op de dag van de uitvaart van prins Bernhard niet geschuwd. De prins wordt zaterdag 11 december in de grafkelder van de Nieuwe Kerk in Delft bijgezet in het uni form van generaal-vlieger van de Koninklijke Lucht macht. Het lichaam van Bernhard wordt vervoerd naar Delft op een affuit, een onderstel van een kanon. Ook zullen veel oorlogs veteraren langs de tocht staan. Na de dood van prins Bernhard staat Nederland in het teken van rouw. Tienduizenden mensen hebben al boodschappén achtergelaten 'op een van de vele condoleance registers op internet en in stad huizen. Bij alle overheidsgebou wen blijft de Nederlandse vlag halfstok hangen tot en met 11 december. Op die dag hebben de uitvaartdienst en de bijzetting van het lichaam van de prins plaats in de koninklijke grafkel der onder de Nieuwe Kerk in Delft. Zijn lichaam wordt in te genstelling tot die van koningin Juliana en prins Claus niet ge balsemd. De standaard op Paleis Soest dijk, waar prins Bernhard na zijn overlijden weer is heen ge bracht, is voorzien van een zwar te wimpel. Tientallen mensen kwamen er gisteren langs, onder meer met witte anjers. In de avond werden ook kaarsjes neer gezet. Geroerd Koningin Beatrix liet gisteren weten dat haar vader op de dag van zijn overlijden nog had wil len meedelen dat hij zeer ge roerd was door de vele blijken van medeleven. Hij was hier niet meer toe in staat door de snelle verslechtering van zijn ge zondheidstoestand. Prins Bernhard ligt tot zondag 12.00 uur opgebaard in Paleis Soestdijk. Daarna zullen zijn dochters koningin Beatrix, de prinsessen Irene, Margriet en Christina en Pieter van Vollen hoven het lichaam van Bern hard begeleiden naar Paleis Noordeinde in Den Haag. Daar blijft het lichaam van de prins opgebaard tot de dag van de uit vaart. In een interview met de in 2002 overleden journalist Martin van Amerongen geeft de prins toe dat hij smeergeld van de Ameri kaanse vliegtuigfabrikant Lock heed heeft ontvangen. Het inter view verschijnt volgende week in De Groene Amsterdammer, het weekblad waarvan Van Ame- Een lijkwagen rijdt aan het einde van de ochtend het terrein van Paleis Soestdijk af. door Mayke Calis LEIDEN - Verkrachtingen en aanrandingen door jongeren ge beuren regelmatig in groepsver band. Ongeveer eenderde van dit soort zedenzaken die bij het Openbaar Ministerie terechtko men, is in een groep gepleegd. por Esther Gotink 0NDEN - Het Britse kabinet il moeders een jaar lang be viel verlof geven in de periode ind de geboorte van hun kind. ét voorstel kwam gisteren van inister Brown van Financiën, ie een voorlopige miljardenno- presenteerde aan het Lager- ïis. town zei 413 miljoen euro te uien uittrekken om de huidige f maanden verlof vanaf 2007 ["verlengen naar negen maan- m. Dat komt neer op een be- ■ag van 12.000 euro voor het pte kind. Toen Labour aan de pcht kwam in 1997 was dat echts 3773 euro. Uiteindelijk reeft de minister naar een jaar hg betaald ouderschapsverlof inaf2010. |et gezin is de hoeksteen van I samenleving", aldus Brown. |et is in het nationaal belang p ouders te helpen aan hun ver antwoordelijkheden te vol doen." De minister zei dat dit verlof bij voorkeur overdraag baar is tussen moeder en vader, zodat beiden kunnen wisselen tussen een betaalde baan en de zorg voor het kind. Werkgevers moeten hun perso neel wekelijks 75 euro belasting vrij kunnen geven als bijdrage voor kinderopvang, stelt de mi nister. Ook wil hij geld vrijma ken om alle scholen van acht uur 's morgens tot zes uur 's avonds open te kunnen houden. Dit om het werkende ouders ge makkelijker te maken hun kin deren ergens onder te brengen. Alle kinderen van drie en vier jaar moeten vijftien uur per week gratis naar de crèche kun nen, voor 38 weken per jaar. Volgens de minister zullen in 2010 alleen al in Engeland 3500 kinderopvangcentra zijn. Dat zijn er vijf voor elk kiesdistrict, één miljoen opvangplekken meer dan in 1997. GPD Dat blijkt uit een gisteren gepre senteerd onderzoek van het Ne derlands Studiecentrum Crimi naliteit en Rechtshandhaving (NSCR). De daders zijn gemid deld veertien jaar oud en hun slachtoffers meestal iets jonger. Vaak opereren ze in groepjes van vier en is het slachtoffer een bekende. In dit onderzoek, waar bij 24 dadergroepen en 91 da ders nader zijn bestudeerd, was tweederde van de daders van al lochtone afkomst. Jongeren die een meisje verkrachten in groepsverband zijn totaal ande re daders dan jongeren die dat in hun eentje doen, zegt crimino loge C. Bijleveld, een van de on derzoekers van het NSCR. „De soloplegers zijn vaak geïsoleer de en een beetje angstige types, die soms zelf zijn misbruikt." Met groepsplegers lijkt op het eerste gezicht niet veel aan de hand, behalve dat zij vaak min der intelligent zijn en hun inle vingsvermogen gering is. Wel hebben sommigen eerder andere delicten gepleegd, zoals diefstal of inbraak. De jongeren opereren in wisse lende samenstelling en plannen hun daad nauwelijks. Zij zien het als een soort groepsactivi teit; in hun eentje zouden de jon gens het mogelijk niet doen, den ken de onderzoekers. Ze praten van tevoren met elkaar over 'zin in seks', maar een discussie over hoe die te krijgen ontbreekt. Meestal grijpen ze een gelegen heid aan, bijvoorbeeld als ze een bekende tegenkomen in het zwembad, de lift of in de wc van een discotheek. Huis dader Het vaakst worden slachtoffers misbruikt in het huis van een van de daders. Omdat het meis je meestal een bekende is van de jongens, ziet zij geen gevaar wanneer zij door een groepje wordt gebeld met de vraag of ze zin heeft langs te komen. Een maal ter plekke kan het uit de hand lopen. Soms georganiseerd, waarbij de daders op hun beurt wachten, el kaar condooms geven of elkaar helpen het slachtoffer vast te houden. „Op andere momenten kan er een graaisfeer ontstaan, waarbij alle jongens tegelijk wil len en elkaar wegduwen", zegt medeonderzoeker F. Weerman. Na afloop praten de jongens de daad tegen elkaar goed, schep pen erover op en lachen erom. Ze zien het als een vorm van ver maak. Ze vertellen elkaar wat ze met het slachtoffer hebben gedaan of laten elkaar hun volle con dooms zien. „Daarna gaan sommigen een partijtje voetballen of een patat je eten", aldus Bijleveld. Slacht offers zijn meestal sociaal zwak kere meisjes, die thuis proble men hebben of in een internaat zitten. Voor hen zijn de jongens vaak het enige 'vriendennet werk'. Het aantal in dit onderzoek is volgens Weerman het topje van de ijsberg. GPD (Advertentie) VACATURES Bent u de technisch medewerker die Hertoghs Carrosserieën zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. Grijs rijden gaat geld kosten rongen hoofdredacteur was. Het interview mocht pas na het over lijden van Bernhard verschij nen. ANP pagina 2 het was knus wonen op Soestdijk pagina 5 condoleanceregisters in Zeeland opengesteld optreden bij Ramp maakte veel indruk met Paleis Soestdijk, een ogenblikje aub Hedwig Smits ontsloeg Bernhard pagina 21 ook sport staat stil bij overlijden prins Veel jongeren beseffen niet wat een ambacht precies in houdt en kiezen nog auto matisch voor een kantoor baan. Een campagne moet scholieren nu warm maken voor een toekomst in het ambacht. Ook werk als tandtechnicus en zil versmid, horen tot die cate gorie. „Een mooi rieten dak of een prachtige viool, een betere beloning bestaat toch niet?" De Statenfractie van de ChristenUnie wil weten waarom gedeputeerde M. Kramer zich niet duidelijk heeft uitge sproken tegen verdere verdieping van de Westerschelde. Kramer had zitting in het Overleg Adviserende Partijen, dat zich deze week uitsprak vóór een nieuwe verdieping, terwijl Provinciale Staten hebben etf afgesproken dat de provincie daar juist tegen is. AZ heeft zich gisteren ge plaatst voor de volgende ronde van de Uefa Cup. De ploeg uit Alkmaar versloeg op eigen veld het sterke Glasgow Rangers met 1-0 (foto). Heerenveen voorkwam in Kroatië in de slotfase tegen Dinamo Zagreb uitschake ling. De Friezen maakten in de laatste vijf minuten eën 2-0-achterstand ongedaan: 2-2. Heerenveen moet nu zijn laatste thuisduel win nen van SK Be- veren om door te gaan. Varia: 2; Binnenland: 3 en 5; Feiten Meningen: 4; Bui tenland: 7; Economie: 8, 9 en 10; Radio Televisie: 11; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 20 en 21; Redactie Reactie: 22; Auto: 23 en 25 Advertentie foto Olaf Kraak/ANP 20% DE VERLEIDING EN HET VOORDEEL Vanaf de adviesprijs. Actie geldt t/m 5 december a.s. Kijk voor alle adressen op www.iciparisxl.nl (Advertentie) (Advertentie) van uw auto Zie katern AUTO pagina 26 2 KLM vliegtickets cadeau bij KPN MobielPlus •Bij een 2-jarig KPN MobielPlus abonnement. Vraag naar de voorwaarden. Verkrijgbaar bij Primafoon, Teil Me, 0800-0105 of via kpn.com. (Advertentie) 0909-1 71 8p een computerI; DISCOUNT DÈ COMPUTER KOOPJES BEURS ZEELANDHALLEN-GOES ZATERDAG 4 DECEMBER 10-16 UUR HARD- SOFTWARE DIGITALE FOTO VIDEO PC-EN VIDEOGAMES INFO DEMO TESTEN REPAREREN SHzuóösHSSSSSO11 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1