Bouwsector dreigt met acties Familie Miranda Slabber hoopt op finaleplaats Miss World verkiezing Raadsman neemt OM op de korrel in drugszaak Zeeuwse huisartsen denken over actie 17 ChristenUnie wil opheldering over Scheldestandpunt Werknemers willen werkgevers dwingen tot heropenen cao-besprekingen Rozenkrans Eis veertien maanden cel wegens steekpartij Straf geëist voor bedreigen moeder Bezuiniging gemeente werkt niet Boetes bij snelheidscontroles Justitie wil Vlissinger plukken Kerstworkshop bloemschikken in Sint Jansteen vrijdag 3 december 2004 Antonisse - De Staten t'rac- e van de ChristcnUnie wil we- in waarom Zeeland geen duide- jk 'nee' heeft laten horen tegen erdere verdieping van de Wes- Provinciale Staten adden dat half november na- rukkelijk uitgesproken. week werd bekend dat het pgeheten Overleg Adviserende Partijen - waarin gedeputeerde M. Kramer (PvdA, natuur en wa ter) zitting heeft - zich vóór een verdere verruiming van de vaar geul heeft uitgesproken (met daaraan gekoppeld voorwaar den op het gebied van land bouw, natuur en bereikbaarheid Zeeuwse havens). Dit eensgezinde advies be vreemdt de ChristenUnie. In schriftelijke vragen aan het da gelijks provinciebestuur infor meert Statenlid D. Visser waar om het OAP een eenstemmig ad vies kon uitbrengen en waarom gedeputeerde Kramer niet een duidelijk kritisch advies tegen de verdieping heeft laten horen. In dit verband wijst Visser op heldere uitspraken van de gede puteerde tegen verdieping in Provinciale Staten. Ontstemd Ook de Partij voor Zeeland (PvZ) is ontstemd. In een verkla ring noemt Statenlid M. Stoffels de gang van zaken rond de Ont- wikkelingsschets voor het Schel- debekken - waarin de derde ver dieping is opgenomen - een schijnvertoning. De betrokken ministers van Ne derland (Peijs en Veerman) en Vlaanderen (Peeters) nemen de conclusies uit de schets over en dat beschouwt Stoffels als 'een klap in het gezicht van de Zeeuwse bevolking, die het an ders heeft gewild, namelijk geen verdieping.' Volgens hem is sprake van een sinterklaas- en kerstpakket van compenserende maatregelen, 'waarbij je de vraag kunt stellen of dat allemaal daadwerkelijk gaat gebeuren, omdat er geen geld voor is'. De PvZ voorziet nieuwe verdiepingen, tot 18 me ter en vreest dat de Zeeuwse be langen dan nog verder in het ge drang komen. nnr Jeffrey Kutterink OES - Bouwvakkers gaan ac- e voeren voor een nieuwe cao. willen door middel van bij enkomsten werkgevers manen mieuw te gaan onderhande- n. Weigeren die dat, dan vol- :n in het voorjaar stakingen. Werkgevers zeggen te willen pra- n en dat acties de toekomst de branche geen goed doen. ouwvakkers zitten sinds april mder cao. Sindsdien hebben rerkgevers en de vakbonden NV Bouw, Hout- en Bouw- ond CNV en Het Zwarte Corps iet meer onderhandeld. Zonder uidelijkheid over vroegpen- oen vonden werkgevers het zin- jos over een nieuwe cao te pra ai. Maar nu bonden en kabinet sociaal akkoord hebben ge- loten. verzinnen werkgevers peer iets anders", zegt FNV-be- tuurder D. Withagen (regio Zee- md). Het nu gebruikte argument is eel frappant. Werkgevers zeg en geen geld meer te hebben sol' regelingen vanwege de ouwfraude." Werkgevers vinden dat bouw- akkers te veel vasthouden aan ledige huisjes als werktijden collectieve voorzieningen', ie hebben bij de bonden een akket van maatregelen op tafel elegd. Zo willen zij onder meer [schaffing van de automati ze prijscompensatie, afschaf ing van de vakantiebonnen en werk- en onregelmatigheidstoe slagen schrappen. zouden bouwvakkers sala- BPELLEBRUG - In dc kapel an onze Lieve Vrouw ter iecken wordt morgenmiddag m half drie een rozenkransge- ed gehouden. Jlaandag wordt in dit bedehuis anaf 19.00 uur een eucharistie- 'fiermg voor de vrede gehouden. ris en vrije dagen moeten inleve ren als zij zich regelmatig ziek melden. Voor de bonden zijn deze eisen onacceptabel. Zij willen een loonsverhoging van 1,25 pro cent in 2005 en een collectieve le vensloopregeling voor jong en oud, waarin werkgevers en werknemers de kosten delen. Het geduld van bonden begint op te raken nu er een sociaal ak koord ligt. „We zijn nog niet van plan om op te roepen tot sta kingen", zegt Withagen. „Wel gaan we nu bouwplaatsen af, de len pamfletten uit en informe ren mensen hoe de zaak ervoor staat. Er is immers aan de werk gevers nog geen ultimatum ge steld, al mag die wal mij betreft uitgaan." Withagen zegt dat het niet de be doeling is huizenkopers te tref fen. „Al sluit ik werkonderbre kingen niet uit." Werkgevers zeggen wel degelijk te willen praten, mits de vakbon den bereid zijn serieus over be langrijke thema's te onderhande len. Acties die de werkgelegen heid in de bouw in gevaar brengt, vinden ze uit den boze. De werkgevers hebben de vak bonden een brief gestuurd. De leider van de werkgeversdelega tie, B. Bolwijn, stelt dat de toe komst van de bouw in het ge ding is. „Wij dringen met klem aan om afstand te nemen van 'heilige huisjes' en 'verworven rechten' als deze de vooruitgang in de bedrijfstak tegenhouden. Het is voor alle partijen zaak om naar de toekomst te blijven kijken en samen op te treden te gen bedreigingen die zich in de bedrijfstak voordoen. Acties en stakingen passen niet in dit beeld." Bouwactiviteiten in Ouverture in Goes; bouwvakkers willen dat de werkgevers weer met de vakbonden gaan praten over een nieuwe cao. foto Willem Mieras Bi door Claudia Sondervan GOES - De Zeeuwse huisart sen beslissen woensdag 8 de cember of zij zich aansluiten bij de nationale huisartsenac ties die de Landelijke Huisart sen Vereniging (LHV) in ja nuari wil houden. De LHV wil dat huisartsen massaal pa tiënten verwijzen naar specia listen in ziekenhuizen. Huisartsen in Twente zijn daar al mee begonnen, tot woede van minister Hooger- vorst en Zorgverzekeraars Ne derland. De Inspectie voor de Gezondheidszorg heeft inmid dels de Twentse actie beoor deeld als 'verantwoorde zorg'. De huisartsen protesteren te gen de nieuwe financierings- vorm die minister Hooger- vorst wil doorvoeren voor de huisartsenzorg. De bezuini gingen benadelen de kosten van de zorg, aangezien huis artsen 96 procent van de pa tiëntenklachten afhandelen, tegen drie procent van het zorgbudget. De kortingen ver sterken het huisartsentekort en hinderen de modernisering van de eerstelijnszorg, stellen de huisartsen. Bovendien krij gen de huisartsen aanzienlijk minder geld voor nascholing, aangezien dat budget nu ge deeld moet worden met alle beroepsgroepen uit de eerste ilijn. Ontslag De Zeeuwse vergadering op de achtste december is even- r eens beslissend voor de nieu- i we organisatievorm die de Zeeuwse huisartsen kiezen. De LHV besloot afgelopen dinsdag de Districts Huisart sen Verenigingen per januari op te heffen. Dat betekent dat het Zeeuwse DHV-bureau in Zierikzee sluit. De enige werkneemster van de DHV in Zeeland krijgt ontslag. Het voorstel van het interim- bestuur van DHV-Zeelancl is een Kringvereniging van Zeeuwse huisartsen op te rich ten om toch een regionaal aan spreekpunt te hebben voor de andere beroepsgroepen in de medische zorg in Zeeland. Ook de Regionale Huisartsen verenigingen, waarvan er vier zijn in Zeeland, kunnen zich in het voorstel onder de Kring scharen. De nieuwe vereniging kan on dersteund worden vanuit het districtsbureau van de LHV voor Zeeland en West-Bra bant, zegt Jebbink. Belangenbehartiging De LHV moest dit jaar zijn or ganisatie herzien omdat het kabinet de twee activiteiten, belangenbehartiging en ken nisverbetering, gesplitst wil zien. De belangenbehartiging moet de vberoepsgroep voor taan zelf betalen, daar mag geen geld van de zorgverzeke raars meer voor worden ge bruikt. Voor de bijscholing van huis arts worden Regionale Onder steuningsorganisaties (ROS) opgericht. Zeeland deelt een ROS met Brabant en Lim burg. Over de financiering daarvan wordt nog overlegd met zorgverzekeraars. De DHV-Zeeland functioneer de het afgelopen jaar onder in- terimbestuur van voorzitter Jebbink door het ontslag van oud-directeur M. Weststrate in januari en het aftreden van voorzitter P. de Doelder kort daarna. De reorganisatie bij de LHV was reden dat de vor ming van een nieuw Zeeuwse bestuur een half jaar langer duurde dan voorzien, stelt Jebbink. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van Justitie J. Zondervan heeft giste ren bij de rechtbank in Middel burg tegen een negentienjarige inwoner van Burgh-Haamstede wegens poging tot doodslag achttien maanden gevangenis straf, waarvan vier maanden voorwaardelijk geëist. De verdachte bracht op 5 sep tember in Renesse na een ruzie messteken toe aan een man. De officier vroeg zich af waarom de verdachte een mes meeneemt als hij uitgaat. Het slachtoffer had de verdachte op straat gezegd dat hij moest oprotten toen hij om een sigaretje vroeg. Daar door was hij kwaad geworden en had hij zijn mes gepakt. „Steek maar", had het slachtof fer geroepen. Die gaf wel toe de verdachte te hebben uitge daagd. Beiden verkeerden onder invloed van drank. Het slachtoffer werd in zijn ach terhoofd, schouder en nek gesto ken. „U had ook vitale delen kunnen raken", merkte de offi cier op. Zondervan liet zich kri tisch uit over de reclassering, die een werkstraf voorstelde. „Ze mogen rapporteren over de persoon, maar het is niet aan de reclassering om advies uit te brengen over de strafmaat." Raadsman C. de Wit stelde dat zijn cliënt uit angst naar zijn mes had gegrepen. „Hij voelde zich belaagd." Hij pleitte voor een werkstraf en een vorwaarde- lijke gevangenisstraf. Uitspraak op 15 december. door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Miranda Slab ber, de Arnemuidse Miss Neder land, weet zaterdag of ze zich ook de mooiste vrouw van de we reld mag noemen. Dan is de fina le van de Miss World verkiezin gen in China. De familie van Miranda pro beert zoveel mogelijk mensen over te halen om op Miss Neder land te stemmen. Dat kan via in ternet. „Het is heel makkelijk", zegt zus Romina. „En het is gratis." Voor een overwinning is het van belang dat vooral vanuit het bui tenland op Miranda wordt ge stemd. „Elk land stemt natuur lijk op de eigen miss; stemmen uit andere landen leveren extra punten op." Internet Op internet is summier te vol gen hoe de verkiezing verloopt. Er zijn inmiddels al voorronden geweest. De deelnemers zijn on der meer getest op hun kwalitei ten als model, atleet en artiest. De winnaars van de voorronden zijn zeker van een plaats bij de Miranda Slabber vertegenwoor digt Nederland zaterdag tijdens de Miss World verkiezingen in China. foto Lex de Meester laatste vijftien. „Miranda was wel bij de beste tien in de sport- ronde", zegt Romina. „Maar die is uiteindelijk gewonnen door Miss Wales. Of Miranda bij de laatste vijftien komt, zal afhan gen van hoe ze het in de finale doet." De ouders van Miranda zijn zon dag naar China vertrokken om hun dochter aan te moedigen. De rest van de familie moet het in Nederland doen met erg schaarse informatie. „Kennis sen proberen het op te nemen, maar de verkiezing wordt alleen via de schotel uitgezonden, en dan ook nog alleen op betaalzen ders uit landen zoals Bosnië. Ne derland zendt al jaren niets van de verkiezingen uit. We moeten het doen met internet, en met te lefoontjes van mijn ouders en Miranda." Romina is niet heel erg optimistisch over de kansen van haar zus in China. „Ze zit er meer voor haar ple zier, echt winnen zal ze wel niet doen. Daar is ze misschien wel te Hollands voor. Er zijn natuur lijk nog honderd meiden die het ook hartstikke goed doen. Som mige meiden hebben ook wel een jaar de tijd gehad om zich voor te bereiden. Miranda had die tijd niet. Ik hoop in elk geval dat ze bij de laatste vijftien komt." Stemmen op Miranda kan via: www.missworld.tv MIDDELBURG - Tegen een negentienjarige man uit Mid delburg is gisteren bij de rechtbank voor bedreiging vari zijn moeder 183 dagen gevangenisstraf, waarvan 123 da gen voorwaardelijk, geëist. De minder begaafde verdach te had 14 juli zijn moeder uitgescholden. „Ik maak je ka pot", had hij eraan toegevoegd. Ook de buurvrouw had hij bedreigd. De man kreeg ruzie met zijn moeder en dé buurvrouw over zijn relatie met een meisje van vijftien, jaar. De Middelburger, die kwaad is op zijn ouders, kampt met een persoonlijkheidsstoornis. De celstraf heeft hij in voorarrest uitgezeten. De rechtbank doet op 15 deT cember uitspraak. TERNEUZEN - De bezuiniging van 600.000 euro op de personeelskosten bij de gemeente Terneuzen gaat ten kos te van de uitvoerende werkzaamheden, vindt WD-raadS- lid W. Broekhuysen. Een knelpunt is volgens hem dat een aantal medewerkers van de afdeling Bouwen en Wonen en de afdeling Ruimte ontslag heeft genomen. „Gevolg: vertraagde planvorming." Verder is er maar één persoon die zich bezighoudt met het parkeerbeleid. „Gevolg: er is nog steeds geen parkeemota", aldus Broekhuysen. Het raadslid vraagt zich af wanneer de vacatures worden inge vuld. Broekhuysen vindt dat de herschikking van het per soneel niet tot het gewenste resultaat heeft geleid. Op een aantal afdelingen is volgens hem sprake van grote werk druk, „terwijl de afdeling milieu soms wat te overactief, is", betoogt hij. „Ondernemers en instellingen worden, door regelzucht geteisterd." Ze krijgen volgens Broekhuy sen tegenstrijdige beslissingen opgelegd. Als voorbeeld noemt hij de eis van de brandweer dat brandblussers op een bepaalde plaats moeten worden opgehangen. „Even. later komen de milieuambtenaren met de mededeling dat. het niet mag. Zoek het dan maar eens uit als onderne- mer." Volgens Broekhuysen wemelt het van dergelijké voorbeelden in met name de horeca en de landbouw. AARDENBURG - De politie heeft gisteren in Aarden burg en Ellewoutsdijk in totaal 59 auto's bekeurd omdat ze te hard reden. Tussen 10.00 uur en 12.15 uur werden iri Aardenburg op de Sint Pietersdijk 123 voertuigen gecon troleerd. Negen reden harder dan de toegestane 80 kilome ter. Op de Westerscheldetunnelweg in Ellewoutsdijk werd tussen 12.45 uur en 16.15 uur gecontroleerd. Hier passeerden 791 voertuigen, waarvan er vijfig harder re den dan de toegestane 100 kilometer per uur. MIDDELBURG - Een 38-jarige inwoner van Vlissingep moet 99.000 euro terugbetalen aan de Nederlandse Staat. Dat bedrag heeft de man volgens officier van justitie R, Rammeloo verdiend met de smokkel van mensen en wiet naar Engeland. De Vlissinger regelde voor de hasjtrans porten en mensensmokkel schippers en huurde zeilsche pen. Op die manier zou hij betrokken zijn bij acht reizen naar Engeland. De smokkel werd gisteren in Middelburg tegengesproken door de Vlissinger. „Ik heb nooit gesmok keld." Zijn raadsman A. Neels vatte de ontneming in één woord samen: nonsens-vordering. De rechtbank doet op 15 december uitspraak. door Aector Dooms MIDDELBURG - De verdedi ging van de 63-jarige Sjef. F. uit Terneuzen uitte gisteren in Mid- delbur felle kritiek op het Open baar Ministerie. De kern van de megazaak betreft volgens raads man A. Sol het falen van de offi cier van justitie in het onder zoek naar de smokkel en het be zit van ruim een half miljoen xtc-pillen in de periode tussen 1999 en eind 2001, waarvan zijn Terneuzense cliënt wordt ver dacht. Het vertrouwen in het Open baar Ministerie was bij de verde diging tot het nulpunt gedaald. De Terneuzense strafpleiter meende op het verkeerde been te zijn gezet. Een doorn in het oog van de ver dediging was het marchanderen van officier van justitie R. Ram meloo rond een Terneuzense ge tuige. De man had tijdens zijn detentie in Duitsland belas tende verklaringen afgelegd over F., die hij al jaren vanuit het drugscircuit kent. Ramme loo beweerde dat de getuige wil de praten, omdat hij op het punt stond te worden uitgeleverd aan België. „Hij probeerde daardoor zijn hachje te redden, want hij wilde niet uitgeleverd worden", zei hij. Toezeggingen De officier sprak de vermoedens van raadsman Sol tegen dat er toezeggingen aan de getuige wa ren gedaan. De Terneuzenaar ontlastte later F., die naamsbe- kenheid verwierf als dc 'drugs baron', door zijn verklaringen weer in te trekken. De verdediging beklaagde zich erover dat de belastende stuk ken pas veel later aan het dos sier zijn toegevoegd en dat de ontlastende verklaringen zijn achtergehouden. De officier gaf geen krimp. „Ik heb een afwe ging moeten maken, omdat deze getuige iets wilde zeggen over wat van belang zou zijn. Het is vespilde energie geweest, want het betrof een oude zaak van F." De verdediging nam daar geen genoegen mee. De zaak is een aantal keren aangehouden. Daardoor zitten F. en een 52-ja- rige medeverdachte uit Middel burg al meer dan een jaar vast. De raadslieden A. Bals en Sol vroegen de rechtbank, de voorlo pige hechtenis op te heffen. De rechters in Middelburg wezen het verzoek af omdat er nog ern stige verdenkingen tegen de ver dachten zijn. Diepvriezers Het accent van de drugszaak ligt op de smokkel van 450.000 xtc-pillen, die in België in ele menten van diepvriezers waren verstopt en per schip naar Au stralië zijn vervoerd. In Austra lië zitten volgens justitie twee belangrijke getuigen vast. De verklaringen van de Libanese ge tuigen worden in januari in Au stralië op video opgenomen en vervolgens doorgestuurd naar Middelburg. Een primeur voor Zeeland. Op de pro forma-zit- ting hoorden de verdachten het gekibbel tussen de officier en hun advocaten stoïcijns aan. De behandeling van de megazaak staat voor de Terneuzenaar op 25 februari gepland. De Middel burger moet een dag eerder, 24 februari, verschijnen. De verdediging vecht overigens de afwijzing van de rechtbank, over de schorsing van de voorlo pige hechtenis aan en gaat tegen die uitspraak in hoger beroep bij het gerechtshof in Den Haag. SINT JANSTEEN - In De Wa rande in Sint Jansteen wordt woensdagavond 15 december een kerstworkshop creatief bloemschikken gehouden. Aan deze workshop kunnen zo wel beginners als gevorderde^ meedoen. Deelnemers maken een speciale kerstster als tafelschikking. Ook kan naar keuze een krans of vaasschikking worden ge maakt. De workshop begint om 19.30 uur en wordt verzorgd door Jeanine Peeters. Nadere infor matie over de kerstworkshop is te krijgen via telefoonnummer 0114-362079.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17