&cademy bekijkt toelatingsbeleid Het Molukse drama van Westkapelle PZC Oud-wethouder Wouters overleden Kokkelvissers pogen deel oogst te redden via Raad van State 1943-2004 Vlissinger gepakt met gestolen fiets Gevangen in vreemd vaderland Jaar extra voor De Babbelaar Handtas weggenomen in winkel Drankrijder krijgt rijverbod Verkeerscontrole in Clinge Jongeren reizen naar Réunion Aanrijding in Zonnemaire Voorselectie studenten één van de mogelijkheden door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Het dorp stond op zijn kop in september 1989. Het was ongehoord dat een loco-burgemeester zich uit sprak voor een gemeentelijke herindeling. Wethouder Leen- dert Wouters van Westkapelle vond de reacties op zijn opmer king overtrokken. „Zoiets moet toch bespreekbaar zijn?", zei hij. De oud-wethouder van Westka pelle is dinsdag op 61-jarige leef tijd overleden. Wouters was al enige tijd ziek. De CDA'er ver vulde van 1974 tot 1994 de func tie van wethouder. Een project waarin Wouters zelf het voortouw heeft genomen, was de herinrichting van de Westkapelse Zeedijk in de jaren tachtig. De dijk was door het wa terschap opgehoogd en verbreed en moest daarna door de ge meente worden ingericht. Wou ters had een duidelijk plan voor ogen. Er moest voor de dijk een pleintje komen met een friet kraam en een viskraam, Ook dacht hij dat een restaurant op de zeewering, de dijk meer allu re zou geven. Weinig onderne- mers voelden daar wat voor. In middels is restaurant de West kaap niet meer weg te denken, van de Zeedijk. Wouters veroorzaakte grote on rust met zijn uitspraak over ge meentelijke herindelingen. Van de vijftien gemeenten die met opheffing bedreigd werden, was Wouters de enige die openlijk een herindeling toejuichte. „Er worden verkeerde beslissingen genomen omdat te veel naar per sonen wordt gekeken en te wei nig naar de zaak. Daardoor wordt niet altijd objectief gehan deld", zei hij. Dit schoot ver schillende raadsleden in het ver keerde keelgat maar tot een mo tie van wantrouwen kwam het niet. In één plattelandsgemeente op Walcheren (nu gemeente Veere) zag hij niets. Zijn voorkeur ging uit naar een gemeente Walche ren. GOES - Bij een controle op de Piet Heinstraat in Goes werd gister avond een 23-jarige Vlissinger aangehouden. De fietser werd staan de gehouden omdat hij zonder verlichting reed. Hij bleek nog een boete te hebben staan en moest mee naar het bureau. Hier kwam uit dat de man op een gestolen fiets reed. In zijn tas vond de politie weed. De man is in verzekering gesteld. door Edith Ramakers KOUDEKERKE - Een kenmerk in de geschiedenis der mensheid is haar ge brek aan menselijkheid. Met die uit spraak begint Hans Sakkers zijn boek Ambonezenkamp Westkapelle (1956-1957), reactie van Nederlands ge zag op Moluks idealisme. „Journalist Jan Beckers attendeerde me op de geschiedenis van de Molukkers op Walcheren. Ik was ervan geschrokken en dacht: zo erg kan het niet geweest zijn. Ik ben de archieven ingedoken en kan nu zeggen dat het echt erg is ge weest." Hij spreekt over de geschiedenis van het Indonesische eiland, die niet verge ten mag worden. De Molukkers hebben vanaf het moment van aankomst in Ne derland geen eigen stem gekregen. „Hen is onrecht aangedaan. Ze vielen bijvoorbeeld in Nederland onder het Commissariaat van de Ambonezenzorg (CAZ), een club die uit uitsluitend Ne derlanders bestond", zegt Sakkers. Het CAZ schreef bovendien strenge re gels voor. die alleen voor de Molukkers golden. „Daardoor werden de autoritei ten in staat gesteld om hard tegen de Molukkers op te treden." Sakkers noteert in zijn boek dat er kri tiek is geweest op de werkwijze van het CAZ. De Stichting Door de Eeuwen Trouw schreef in 1957: „In het CAZ laat de Nederlandse overheid zich aan de Zuid-Molukse samenleving kennen als een bedillerige dictatoriale instan tie, die zonder tact, geduld of inzicht tot in het intiemste gezinsleven van de Zuid-Molukkers ingrijpt Sakkers: „Molukkers konden eigenlijk niet an ders doen dan protesteren en daar kwam de bevolking dan weer tegen in opstand." Rond 1951 waren Molukkers niet meer welkom in hun eigen land, dat vanuit het Indonesische eiland Java werd gere geerd. De onlusten in Indonesië waren voortge komen uit de Indonesische onafhanke lijkheidsstrijd, waarin de Molukkers aan de zijde van de Nederlanders had den gestreden. Zij werden door de domi nante bevolkinsgroep als landverraders gezien. Die periode, begin jaren vijftig, was chaotisch. De Molukkers die naar Ne derland vluchtten, wilden schuilen in Nederland en verwachtten een warm welkom. „Dat was ook geen vreemde ge dachte, want de Molukse militairen van het Koninklijke Nederlands Indone sisch Leger (KNIL) waren loyaal aan Nederland geweest." Molukkers die aangesloten waren bij de Partai Nasionalis Maluku Selatan (PNMS), wilden 'pertinent niet integre ren in Nederland'. „Dat was een politie ke groepering. Zij wilden niets anders dan terug naar de Molukken." Een groot aantal afgevaardigden van de PNMS verbleef in het kamp in Westka pelle. „De moeizame relatie tussen Mo lukkers en het CAZ werd het meest dui delijk in Westkapelle in het conflict met de PNMS", schrijft Sakkers. Het werd het drama van Westkapelle, waarbij Molukkers in hun woonoord werden neergeschoten. Sakkers noteert uit de mond van Frits Sahertian: „Als kind maakt het een grote indruk op je als je ziet hoe er zomaar negen mensen worden neergeschoten en daarna door agenten in lange jassen, helmen op en karabijnen in de hand alle mannen wor den gearresteerd en meegenomen." Aanleiding voor de strijd was het nieu we voorschrift van de Nederlandse rege ring, dat Molukkers een uitkering moes ten aanvragen of werk moesten zoeken. „Molukkers uit het kamp Westkapelle wilden geen van beide, ze waren mili tair en verwachtten geld van de rege ring." Na twee maanden geen inkomsten te hebben ontvangen, winkelden Moluk kers in Westkapelle zonder hun bood schappen te betalen. „Ze zeiden: stuur de rekening maar naar de koningin." Vanaf dat moment werd het van kwaad tot erger. Het woonoord werd een echt kamp, dat afgezet werd met prikkel draad. „De fout die de Nederlandse regering heeft gemaakt, is dat Molukkers geen respect hebben gekregen. Trouwens, in die jaren was ook de pers trouw aan het gezag. Als Molukkers geciteerd werden en zeiden dat ze honger hadden, stond honger tussen haakjes. Alsof hun woor den niet geloofd werden." Ambonezenkamp Westkapelle 1956-1957, door Hans Sakkers, druk Knps Meppel. ISBN: 90-800900-7-7. Prijs 15 euro. Na de schietpartij werden alle mannen van het Molukse kamp gearresteerd en meegenomen. foto archief PZC vrijdag 3 december 2004 w MIDDELBURG - Speelcontainer De Babbelaar in de Mid delburgse Stromenwijk blijft minimaal nog een jaar open. De gemeente heeft ook voor volgend jaar geld be schikbaar gesteld. De Babbelaar is begin 2002 op het Zandkreekplein ge plaatst om de leefbaarheid in de wijk te vergroten. Kinde ren kunnen bij de container gratis speelgoed lenen. Inmid dels is het plein uitgegroeid tot ontmoetingsplaats. Vorig jaar voerden kinderen uit de buurt actie omdat De Babbelaar dreigde te verdwijnen. Ook toen vond de ge meente met veel moeite genoeg geld om de container nog een jaar open te houden. Een definitieve oplossing moet ook nu nog steeds worden gevonden. Zo wordt gedacht aan het inzetten van mensen met een bijstandsuitkering als 'vrijwilliger'. Dat zou een besparing van meer dan de helft van de begro ting van 26.000 euro opleveren. Met de nieuwe welzijnsor ganisatie die ontstaat na de fusie van de Stichting Sociaal Kultureel Werk Middelburg en de Stichting Werkt voor Ouderen Middelburg moet voor de komende jaren afspra ken worden gemaakt over het beheer van de container. TERNEUZEN - In de Albert Heijn in Terneuzen is gister middag in een onbewaakt ogenblik de handtas weggeno men van een 61-jarige man uit de gemeente Terneuzen. De man had zijn tas even neergelegd op een plank van een kar met lege dozen. Toen hij even later zijn tas weer wilde pakken, bleek deze te zijn verdwenen. AARDENBURG - Op de Haven in Aardenburg is gister middag rond 16.00 uur een 62-jarige automobilist uit de gemeente Sluis aangehouden voor rijden onder invloed van alcohol. Hij kreeg een rijverbod van een uur en een proces-verb aal. CLINGE - Op de 's-Gravenstraat in Clinge werden giste ren tussen 11.00 uur en 12.00 uur vier bestuurders be keurd voor het rijden zonder autogordel. OOSTBURG - Een groep West-Zeeuws-Vlaamse jonge ren vertrekt over enkele weken in het kader van een inter nationale uitwisseling naar Réunion, een eiland iets ten oosten van Madagaskar in de Indische Oceaan. De jonge ren, van vijftien tot en met achttien jaar, doen mee aan een uitwissingsprogramma dat begeleid wordt door de Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen. Na de twee vorige projecten, in 1996-1997 met Engeland en in 2001-2002 met Polen, is er eind vorig jaar een start ge maakt het Reunion-project. Réunion is een overzees departement van Frankrijk. Het is een kleurrijk eiland met regenwouden en vulkanische bergketens. Begin mei volgend jaar komen de Franse jon geren van het eiland naar Oostburg. De jeugduitwisseling wordt met subsidie ondersteund door de Europese Unie. ZONNEMAIRE - Een tractor met aanhanger is gistermiddag in Zonnemaire in botsing geko men met een personenauto. Er waren geen gewonden, maar de auto liep zware schade op. Bond kwart over zes reed een 19-jarige man uit Zierikzee met zijn tractor over de Kruisweg. Hij sloeg linksaf een erf op, juist toen een 48-jarige Poolse auto- lobilist hem wilde inhalen. Sen aanrijding was het gevolg. )e tractor liep daarbij geen chade op, de personenauto -raakte aan de rechterzijde waar beschadigd. De 69-jarige icstuurder verklaarde dat hij 'ichting had aangegeven, de au- omobilist verklaarde het tegen- ivergestelde. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl nnrRolf Bosboom - De Roosevelt icademv bekijkt, samen met usterinstelling University Col- ige Utrecht, hoe zij haar toela- kan verfijnen. Een an de ideeën is het toepassen an een voorselectie. aantal universiteiten en ho- ;escholen gaat vanaf volgend aar experimenteren met 'selec- aan de poort', waarbij vooral gekeken naar motivatie talent. Op die manier kunnen topopleidingen ontstaan m zal het percentage studenten lat onderweg afhaakt naar ver- vachting dalen. instellingen konden zich voor een experiment selectieve toelating of hoger Een commissie on- jer leiding van oud-minister Korthals heeft de aanvragen be- fordeeld. Universiteit Utrecht een aanvraag ingediend zowel de Roosevelt Aca- als University College Die werken al met se- fectie, waarbij met studenten [en soort sollicitatiegesprek wordt gevoerd. Het nut ei-van is de praktijk gebleken, maar door het toenemende aan aanmeldingen kost de werk veel tijd. Tijdwinst Zeker bij buitenlandse studen- jten, bij wie het ook lastig is te vergelijken, tijdwinst worden geboekt. selectieprocedure kan bij- Li agenda STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Imkerij Poppendam- me, 13.00-17.00 uur: Christmas fair; MIDDELBURG - Ontmoetingscentrum Griffioen, 19.00-23.00 uur: Inloopavond voor jongeren met onder meer tafel voetbal en darts; VLISSINGEN - Coosje Buskenstraat'Scheldeplein, 8.00-16.00 uur. Weekmarkt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga; Wijkcentrum Aldegonde, 20,00-1.00 uur: Vrije dansavond. door Jan van Ommen DEN HAAG - De kokkelvissers deden gisteren een laatste po ging om de Raad van State te vermurwen het kokkelvisverbod voor de Waddenzee tot en met donderdag 16 december op te heffen. De vissers willen met veertien schepen uitvaren om in anderhalve week nog te redden wat er te redden valt van de mis gelopen kokkeloogst. Krap drie maanden geleden de den de Zeeuwse schelpdierenvis sers ook al een poging om het verbod om met sleepnetten op kokkels te vissen op te heffen. Een dag later echter handhaaf de staatsraad D. Dolman het ver bod in het kader van de Natuur beschermingswet. Cruciaal in die uitspraak was een arrest van het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Het Europese Hof bepaalde begin september dat Nederland kokkelvissen alleen mag toestaan als uit degelijk we tenschappelijk onderzoek blijkt dat mechanische kokkelvisserij het beschermde natuurgebied de Waddenzee geen 'significan te schade' toebrengt. Staatsraad Dolman twijfelde toen aan de bewering van de kokkelvissers en het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Voedsel kwaliteit (LNV) dat er dit na jaar meer dan voldoende kok kels in de Waddenzee zijn en dat het opvissen van 8000 ton geen enkele schade aan de Wad denzee toebrengt. Beslissing Het enige dat sinds die uit spraak is veranderd is het feit dat LNV afgelopen oktober een beslissing over de bezwaren van de kokkel vissers heeft genomen. Daarbij concludeert de minister dat ze de kokkelvissers terecht een vergunning verleende. Vol gens LNV zijn er meer dan vol doende kokkels en brengt het vissen geen blijvende schade aan de Waddenzee aan. Daarop stapten de schelpdierenvissers opnieuw naar de Raad van Sta te. Daar troffen ze wederom staatsraad Dolman aan die ge duldig alle pro's en contra's aan hoorde. De staatsraad zal snel uitspraak doen. De kans dat de staatsraad op zijn uitspraak van 14 september terug zal komen voorbeeld worden uitgebreid met een test die internationaal toepasbaar is. Die kan als eerste zeef dienen. De commissie-Kort hals is positief over het voorstel. Zij stelt dat University College Utrecht zijn bestaansrecht en meerwaarde inmiddels heeft be wezen en dat voor de Roosevelt Academy 'dezelfde verwachtin gen gelden'. De commissie advi seert staatssecretaris Rutte ech ter alleen een proef in Utrecht te subsidiëren met 30.000 euro per jaar. De resultaten daarvan kunnen later zonder problemen ook in Middelburg worden toe gepast. Rutte komt op korte ter mijn met een reactie op de advie zen van de commissie. P. Powell, opleidingsdirecteur bij de Roosevelt Academy, zegt dat een persoonlijk gesprek al tijd de basis zal blijven om aan meldingen te beoordelen. „Exa menresultaten zijn onvoldoende om de motivatie en visie van stu denten te controleren. Daarvoor is een één-op-ééngesprek no dig." Georgië De academy heeft een groeiend aantal contacten met instanties in het buitenland die goede stu denten werven, zoals momen teel in Georgië via de Zeeuwse 'first lady' Sandra Roelofs. Het is de ambitie uiteindelijk te ko men tot diverse steunpunten in Europa die speuren naar talent. Een internationale test kan in dat verband een bruikbaar hulp middel zijn. Powell acht het een goede ont wikkeling dat selectie aan de poort in Nederland steeds meer voet aan de grond krijgt. „Maar selectie kan alleen succesvol zijn als ook na de toelating zorg is voor de voortgang en welzijn van de student. Anders is het bijna cosmetisch." Hogeschool Zeeland had zich ook gemeld bij de commis sie-Korthals, met het nieuwe on derwijsconcept dat volgend jaar wordt ingevoerd. Het voorstel was echter niet uitgewerkt en wordt daarom afgewezen. lijkt zo goed als uitgesloten. In ieder geval willen de kokkel- vissers nog een schadeprocedu re beginnen om het omzetverlies te compenseren. De vissers vre zen een schade van 70 miljoen euro en een verlies van 1000 ar beidsplaatsen. Overigens heeft het kabinet al eerder de het me chanische kokkelvissen in de Waddenzee per 1 januari 2005 geheel verboden. De overheid denkt er nog over of ze vissers voor de volgende jaren moet compenseren. Het zou daarbij om honderden miljoenen euro's gaan. Mosselzaadvissers De Raad van State behandelde donderdag tevens de bezwaren van de mosselzaadvissers. Zij vinden dat de minister van LNV ten onrechte een vergunning heeft geweigerd om in 2002 200.000 ton mosselzaad uit de Waddenzee ten noorden van de Friese kust op te vissen. Daarbij stelde LNV wel vast dat het be houd van de Waddenzee van gro ter belang is dan het toestaan van de het opvissen van mossel zaad. De uitspraak in de kokkelvis- zaak volgt snel en de uitspraak in de mosselzaadzaak volgt over enkele weken. (Advertentie) aq \a<3et Kees den Herder Interieurstyling Walcheren Noordweg 125 Serooskerke, 0118-593030 keesdenherder.nl Ja, zo kan het ook. Zoals de wind waait, waait zijn jasje. Zomaar aan een knop bij het Middelburgse Spijkerbrugje. Over spijkers gesproken. Kunnen ook als kapstok dienen. Maar of je het zo in je huis wilt hebben? Kees den Herder heeft daar heel andere ideeën over! Zijn garderobe-accessoires zijn kunst zinnige objecten. Mooi en functioneel. Wonen met stijl en karakter begint al achter de voordeur. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15