PZC Bekeerde moslim is fanatieker Frelimo en Renamo weer rivalen in Mozambique PZC Schandpaal Kamp moet belang industrie willen zien Autochtone jongeren in de ban van de islam 1 december 1954 te gast Fractie mag LPF heten woensdag 1 december 2004 Ze zijn roomser dan de paus en lijken sneller geneigd 'tot ge weld. Tot de islam bekeerde au tochtonen belijden hun nieuwe geloof intenser en heftiger dan geboren moslims. door Mayke Calis en Dick Hofland Bij de islamitische boeken kraam op de Oosterse Marlet in Beverwijk is het druk. Bijna alle titels zijn in het Ne derlands. Een groepje jongens van een jaar of achttien bekijkt de boeken. Omar wil zich nog verder verdiepen in de islam, zegt hij. „En hij weet al zo veel", zegt de enige blonde jon gen van het gezelschap. „Ik ben ook moslim geworden", zegt hij. Zijn familie was daar niet blij mee. En zijn vrienden? „Die zijn allemaal al moslim." Hoewel exacte cijfers ontbre ken, lijken steeds meer jonge au tochtone Nederlanders zich te bekeren tot de islam. De islami tische vrouwenorganisatie Al Nisa tekende het afgelopen jaar een verdubbeling op van het aantal meisjes dat een geloofsge tuigenis aflegde. Praktisch elke moslimsite heeft wel een bekeer denhoekje, waar verhalen over bekeerlingen zijn te lezen. Ook zijn er speciale msn-groepen voor bekeerde moslims en voor ouders met kinderen die kiezen voor de islam. Vrienden Veel autochtone jongeren beke ren zich omdat hun vrienden, vriendinnen of partner moslim zijn. Hoewel hun ouders het meestal verschrikkelijk vinden, laten ze zich daar niet door weerhouden. Vrijwel allen wor den vromer dan de meeste 'ech te' moslims. Sommigen keren zich af van de Nederlandse samenleving en ra dicaliseren, zoals twee arrestan ten uit de groep rond de moorde naar van Van Gogh en 'inter- net-imam' Abdul Jabbar van de Ven. „Nieuwe gelovigen zijn altijd roomser dan de paus", weet R. Nauta, hoogleraar godsdienst psychologie in Tilburg. „Je komt als vreemdeling in de groep. Om zowel jezelf als die groep te overtuigen, ga je in ex treme mate het gedrag vertonen dat bij die groep hoort." Neem Sjaima Abdelkalki (25). Ze is geadopteerd, half Indone sisch en heette vroeger Daniëlle Kremers. Ze beleeft de islam in tenser dan haar Marokkaanse man. Ze ging zich in de koran verdiepen voordat ze met hem was getrouwd. „Voordat ik de islam leerde kennen, dacht ik minder na over het leven. Ik droeg korte rokjes, laarzen, rookte en dronk soms alcohol. De islam liet mij zien hoe slecht roken voor de gezondheid is. Mijn vriend waarschuwde me dat ik het niet voor hem moest doen, anders zou mijn omge ving straks boos naar hem kij ken. Van hem hoefde ik bijvoor beeld geen hoofddoek op, maar ik droeg er wel een, omdat ik het zelf wilde. Ik ga naar lezin gen, bid vijf keer per dag, heb mijn hele leven opgebouwd rondom de islam." Safya (20) herkent de verhalen, maar stelt dat die heftigheid slechts tijdelijk is. „In het begin wil je alles perfect doen, verge lijk het met verliefdheid. Later gaat die over in 'houden van' en word je iets rustiger." Bij haar bekering was geen man betrok ken. Ze kwam met de Marok kaanse cultuur in aanraking door haar Marokkaanse vrien dinnen. Omdat die haar niet veel wijzer maakten over het ge loof, leende ze boeken over de is lam. Op haar achttiende sprak ze haar geloofsgetuigenis (sja- haada) uit. „Je zegt dan hardop in het Arabisch dat je alleen in Allah gelooft, dat moet je echt menen vanuit je hart. Het is een speciale gebeurtenis, vergelijk baar met de doop. Op een vrij dag ben ik in een djellaba (tradi tioneel lang gewaad, red.) naar de Eindhovense Al Fourqaan moskee gegaan, omdat ik wist dat andere meisjes daar ook hun sjahaada hadden gedaan. De bijeenkomst met al die vrou wen was heel emotioneel. Ik De 25-jarige Sjaima Abdelkalki is half Indonesisch en heette vroeger Daniëlle Kremers. was wel alleen gekomen, maar voelde me totaal niet alleen. Toen ik weer buiten kwam, wil de ik mijn hoofddoek niet meer afdoen." Familie Dat is het punt waar vrijwel al le vrouwelijke bekeerlingen hard in aanraking komen met him familie. Safya komt uit een puur Hollandse familie en haar moeder kreeg tranen in haar ogen als ze Safya zag met haar hoofddoek, ze kon op een gege ven moment zelfs niet meer wer ken. „Ik woon in een dorp. De mensen reageerden alsof ik in de prostitutie was gegaan." Een maand geleden heeft Safya haar hoofddoek „Mijn moeder is heel erg opge lucht, maar ik worstel er wel mee. Die hoofddoek hoort bij mij." Sjaima, die katholiek was voor dat ze moslim werd: „Ik ben echt verliefd geworden op de is lam. Ik heb het geluk dat mijn ouders mijn keuze uiteindelijk hebben geaccepteerd, maar dat is een uitzondering. In mijn om geving hoor ik heel nare verha len van vriendinnen die moslim zijn geworden. Sommige ouders zeggen: 'Als ik jou in de stad te genkom met een hoofddoek trek ik hem zo van je hoofd'. En het gekke is dat ik de angst van die ouders wel een beetje kan be grijpen. Als ik vroeger een meis je met hoofddoek zag, vond ik het ook raar. Ik dacht dat zo'n meisje onderdrukt werd. Nu weet ik dat dat onzin is." Sjaima en Safya beschouwen zichzelf wel als 'ware' gelovi gen, maar beslist niet als radi caal. Toch begrijpen ze waarom jongens soms doorschieten en zelfs geweld niet uit de weg gaan. Sjaima: „Sommigen ko men met de verkeerde mensen en verkeerde ideeën in aanra king, dan is er niemand die ze corrigeert. In de islam is ieder een zelf verantwoordelijk." Yassin Hartog (46), coördinator van Islam en Burgerschap en be keerd tot islamiet, is evenmin verbaasd dat bekering soms tot extremen leidt. Hij verkeerde in allerlei krin- JOE >echi neni eme (en 7olg foto Inge Hondebrink/GPD gen, van fundamentalisten tot zwaar gefrustreerde jongens clubs tot zeer liberalen, en con stateerde dat extremisten zich veelal laten leiden door domme mensen. Zijn vader reageerde furieus op de bekering: 'Dus nu ben jij de vriend van Jasser Arafat en Mo- ammar Khadaffi?' „Hij wilde niets meer met me te maken heb ben." Ook sommige vrienden begre pen er niets van. 'Jij, die uit zo'n goed nest komt en dol is op Frank Zappa'?" Hartog prijst zich gelukkig dat hij vooral ver standige oude mannen is tegen gekomen, 'die me hielpen een balans te vinden tussen geloof en moderniteit'. GPD XL, am 'n Al snel na de moord op Pim Fortuyn was. naam van de vermoedelijke dader voluiL lezen op internet, de hedendaagse veif^ van de middeleeuwse schandpaal op het mar plein. En binnen de kortste keren stonden nieuil gierigen bij de familie Van der Graaf in Hard wijk in de achtertuin om door de ramen naar b nen te gluren. Helaas, het bleek de verkeerde fai lie Van der Graaf. Het voorval geeft aan waarom de media in Ned|0oi land terughoudend zijn met het geven van infon tie over verdachten die zich nog voor de reeïMtï. moeten verantwoorden. Want naast het feit pa0 zich heel gemakkelijk persoonsverwisselingen P nen voordoen, kan voor de echte verdachte al|eV( nog vrijspraak volgen. Als de media echter de idieri, titeit van de betrokkene al uitgebreid hebben geef penbaard, dan is hij onder het motto 'waar rookooi is vuur' voor het leven gebrandmerkt. ing Het gaat hier om twee basale rechten: dat van recht op bescherming van de persoonlijke leve^ sfeer en het recht dat bepaalt dat iemand onschj-et dig is zolang het tegendeel niet is bewezen. D%n^ om was ook justitie tot dusver niet scheutig iniet verstrekken van informatie over verdachten moet daarbij worden aangetekend dat de terugb dendheid ook voortkomt uit een diepgewori[£ wantrouwen dat justitie jegens de media koest De kentering in het beleid is zowel bij de m^J als bij justitie al enige tijd geleden ingezet. 1 het tonen van de foto van de verdachte varO( moord op Theo van Gogh in Opsporing Verzoet een volgende, onomkeerbare fase ingegaan. Ju101 tie maakte maandagavond gebruik van haar vf 1 kanaal dat niet bepaald tot de onafhankelj^j nieuwsbronnen mag worden gerekend. Maar middels schromen ook diverse media niet orn)v( naam van de verdachte voluit te noemen en zijnen to ongecensureerd te publiceren. 'eb Die handelwijze lijkt vooral gevoed door de oncei' buik en zij komt tegemoet aan de roep van de yr dende massa op het marktplein die bloed wil 2^a. Het excuus dat wordt gebruikt is dat het hier om een ernstig misdrijf dat de samenleving enth heeft geschokt. De media zijn er evenwel nietJe boeven te vangen; de media dienen het opspori,re sapparaat kritisch te volgen en na te gaan of pQrc tie en justitie hun werk wel goed doen. Zodra^' media bij hen op schoot kruipen en zich krityjg loos voor hun karretje laten spannen, krijgen)e kijkers, luisteraars en lezers niet langer de inhb matie waar ze recht op hebben. ca :el door Jaap Ventevoqel In het redactioneel commen taar in de PZC van zaterdag 27 november wordt onder de kop Marinebouw een heldere analyse gegeven van dit politiek vraagstuk waarover de Tweede Kamer deze week de degens kruiste met minister Kamp. Van een Zeeuwse krant zou in eerste instantie verwacht wor den dat uit louter regionale overwegingen steun zou wor den uitgesproken om de werkge legenheid in de marinebouw in Zeeland te behouden. De com mentator doet dat niet. Zijn on afhankelijk denken valt te prij zen en niet meewaaien met alle winden is soms zelfs moedig. Hij steunt Kamp in zijn opvat ting dat 'defensiepolitiek geen industriepolitiek is'. Dat het ge volg hiervan is dat voor de Ne derlandse marinebouw het ein de nadert, noemt hij wrang om dat ook hij ziet dat in de ons om ringende landen defensiepoli tiek ook industriepolitiek is! Bij het commentaar is echter nog een aantal kanttekeningen te maken. Opvallend is dat de minister in gaat tegen een forse Kamer meerderheid in zijn pleidooi voor de aanschaf van To mahawk-kruisraketten. Kamp streeft daarmee een strategisch gewichtiger rol na, waarvan de vraag is of Nederland die grote broek moet willen aantrekken. Nederland kan nooit een rol spe len die vergelijkbaar is met die van de grote Europese landen. Het is te hopen dat de Tweede Kamer de minister met beide be nen op de grond houdt. De rekensom voor de vervroeg de vervanging moet afgezet wor den tegen de aanzienlijk hogere prijs die naar verwachting be taald moet worden wanneer over een aantal jaren de vloot aan vervanging toe is, en nieuw bouw alleen in het buitenland kan plaatsvinden omdat het Ne derlandse marinebouwcluster inmiddels opgehouden heeft te bestaan. Minister Kamp moge dan het de- fensiebelang goed in het oog houden, als lid van het kabinet is hij mede verantwoordelijk voor het behoud en versterking van de Nederlandse industrie. Verkokerde en kortetermijnvi- sies hebben in het verleden ge leid tot de teloorgang van de Ne derlandse vliegtuigbouw. Dat mag niet weer gebeuren. Innovatie Het kabinet heeft prioriteit toe gekend aan innovatie. Het is van de gekke dat de ene minis ter kapitalen uitgeeft om de in novaties van de grond te krij gen, terwijl een andere minister met droge ogen een sector met veel hoogwaardige banen en in novaties bij KSG, Thales en Im- tech ten grave draagt. De pre mier voert zelf het innovatie platform aan dat de maritieme sector als een van zijn sleutelge- bieden heeft aangewezen. Wie een beetje thuis is in het Haagse wereldje weet dat een van de hardnekkigste proble men de verkokering van beleid is. Meestal wordt dat opgehangen aan falende ambtelijke structu ren en belangen. Het standpunt van Kamp toont aan dat verko kering ook toe kan slaan bij een minister. Het kan geen kwaad als deze of gene Zeeuwse be stuurder met goede contacten in Den Haag de premier eens aan z'n jas trekt, om de verkoke ring te doorbreken. J.B. Ventevogel leidt een mana- gementsbureau en was in Zee land onder meer lid van Gede puteerde Staten. door Peet Vogels De Tweede-Kamerleden van de fractie van de Lijst Pim Fortuyn hoeven voorlopig niet op zoek naar een nieuwe naam. Het tijdelijk bestuur van de par- tij heeft de fractie toestemming gegeven de naam LPF te blijven voeren. In augustus zegde de fractie van de LPF collectief het lidmaatschap van de partij op. Dat gebeurde omdat de Kamer leden de interne ruzies in de par tij beu waren. GPD Na een burgeroorlog van zestien jaar die een miljoen mensen het leven kostte, geniet Mozambi que nu twaalf jaar van vrede. Vandaag en morgen beleeft het land zijn derde democratische verkiezingen, waarin de par tijen van de oorlog - Frelimo en Renamo - opnieuw tegenover el kaar staan. Renamo denkt deze keer een kans te maken nu presi dent Joaquim Chissano na acht tien jaar met pensioen gaat. door Eelco van der Linden In Mozambique heerst weer dat aanstekelijke enthousias me waar exotische oorden het patent op lijken te hebben. Het land, dat in 1975 onafhankelijk werd van Portugal en na de bur geroorlog een wanhopig en ka pot geschoten wrak was, her rijst uit de as. Mozambique is veranderd, zoals Frelimo en Chissano zijn veran derd. In 1990 werd het marxis me verlaten, zag een nieuwe grondwet met een meerpartijen- stelsel het licht en werd de vrije markt omarmd. Mozambique groeide uit tot de lieveling van de internationale donorgemeenschap, die inmid dels een flink deel van 's lands schulden heeft kwijtgescholden en ook vandaag nog de helft van zijn budget fourneert. Veel ging er mis op weg naar een vrije markt, maar de econo mie groeide jaarlijks met tien procent en buitenlandse inves teerders stonden in de rij, voor al uit buurland Zuid-Afrika. De groei is echter ongelijk - het cen trum en het noorden, waar Rena mo zijn machtsbasis heeft, blij ven ver achter - en de armoede is nog steeds groot. Meer dan de helft van de bevolking moet van minder dan één dollar per dag zien rond te komen. Maar niemand die wil tornen aan de ingeslagen weg. De charismatische en goedlach se Afonso Dhlakama (51), leider en presidentskandidaat van Re namo, legt het accent op bestrij den van aids, corruptie en mis daad. Hij wil meer ontwikkeling brengen naar de arme, rurale ge bieden in het noorden, en claimt dat het zuiden, waar Frelimo haar machtsbasis heeft, wordt voorgetrokken. Zal zijn boodschap aanslaan? Veel zal afhangen van hoe zeer de achttien miljoen Mozambika- nen afstand hebben genomen van de oorlog. Dhlakama teken de als leider van de door hem in 1979 opgerichte rebellenbewe ging voor ongelooflijke wreedhe den en vernielingen. De waag toen was of Renamo meer was dan een pion van Zuid-Afrika in de strijd tegen de Freli- mo-marxisten. Nu is de vraag of Renamo een echte politieke par tij is geworden en een heus alter natief kan bieden. Mislukken Analisten wijzen op het gebrek aan scholing en bestuurserva- ring en uiten de vrees dat Rena mo het Mozambikaanse econo mische wonder kan laten misluk ken. Dhlakama claimt dat ook hij is veranderd en politiek volwassen is geworden. Bovendien weet hij dat het voor hem nu of nooit is. In 1999 ver loor hij op het nippertje (47,7 te gen 52,3 procent) van de popu laire Chissano, en hij acht zich nu sterker dan Armando Guebu- za(60), de presidentskandidaat van Frelimo. Guebuza is eveneens een man met een controversieel verleden. Hij was een pilaster in de strijd van Frelimo tegen eerst de Por tugezen en vervolgens Renamo. Als minister verraste hij ieder een door in 1975 alle Portugese burgers een paar uur de tijd te geven om het land te verlaten. Later nam hij het besluit prosti tuees en misdadigers te deporte ren naar Sovjet-achtige herop voedingskampen in het noorden van het land. Daarna deed hij hetzelfde met duizenden werklo zen. Guebiza zegt nu dat zijn 'Opera tie Productiviteit' vergeven en vergeten is en hijzelf heel erg BRAND - De wereldberoemde Bazaar in het Turkse Istan- boel, 's werelds grootste over dekte markt, is ten prooi geval len aan een grote brand. In to taal 1600 winkels, verdeeld over 34 straten, zijn in de as ge legd. Door de brand zijn 1300 zakenlieden geruïneerd en 20.000 mensen werkloos. De Bazar dateert uit 1464 en werd door sultans op een tota le oppervlakte van 34000 vier kante meter gebouwd. De markt bestond uit 64 straten met ruim 3000 winkels. KUNSTWERK - De Rotter damse kunstenaar Louis van Roode werkt met enkele asF tenten in Vlissingen aan tj mozaïek voor het in aanbal zijnde Hotel Britannia. 1 kunststrook wordt 84 my' lang. Het motief van het werk is óai leend aan de zee: de dieren symbolen, die met het wiA water te maken hebben. In; werk zal aan het balkon iir het hotel te zien zijn. ie al PREMIER - De Zuid-Afrikaa se nationale partij heeft Johiz nes Gerhardus Strijdom gele' zen tot premier. Hij volgt e missionair premier dr. Mao op. 1 Een jongetje bij een muur vol verkiezingsposters van Frelimo in de Mozambikaanse hoofdstad Maputo. foto Kim Ludbrook/EPA veranderd. Maar dat hadden de Mozambikanen al gezien. Guebiza heeft de afgelopen ja ren een imperium van bedrijven weten op te bouwen in sectoren als toerisme, transport en het bankwezen. Hij geldt als de rijkste man van het land en heeft als bijnaam 'Gue-business' gekregen. Geen wonder dat Guebiza zegt door te willen gaan op de weg van economische hervormingen. Hij is de kampioen van het parti culier bedrijfsleven en zegt dat iedereen het recht heeft bedrij ven op te zetten en banen te creë ren. Favoriet Net als Dhlakama zegt hij aids en corruptie te zullen bestrij den, maar nog niet duidelijk is hoe hij de politicus van de za kenman Guebiza zal scheiden. Plij blijft wel favoriet voor de overwinning. GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachlweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal 58,00 60,25 per jaar: €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor Ik einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag- 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 j Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevffi overeenkomstig de Algemene I Voorwaarden van Wegener NV en volgt de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: I maandag t/m vrijdag, tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur I Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Business to Business/Onroerend g< Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren n voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegenor-concern. De d aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor (abonnementen)admmlstratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten ei ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gesele> de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bijP2 zersservice. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot 'Sl* WGGGNGR ■z- a FBÉmVtOl' AFORtJA Of, MUOWKJi imimol IfiiuiTOl MUDANCA SpWH IrttKISW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4